AGENDA Westerschouvven zal verweer voeren tegen beroep in cassatie verdag Het Pools-Duitse De bejaarden en de uitkering van f 400,- Rijk kan Artis zonder meer niet helpen Bruinisse krijgt wellicht sneller dorpshuis dan verwacht Kroonprinses contra bont WESTERSCHOUWEN. 16-11. De raad der gemeente Westerschouwen besloot op de jongste vergadering, tot het voeren van verweer tegeen het beroep in cassatie tegen het ar rest van het Gerechtshof d.d. 20 mei 1970. Ingesteld door mr. J. ter Horst uit Oosterbeek en tot voorwaarde lijk Incidenteel beroep in cassatie in te stellen van het tussenvonnis van het Gerechtshof d.d. 15 juni 1966. De heer Hendrikse meende dat hij reeds in 1962 had geattendeerd op het verkeerde om daar caravans toe te laten: „Ik zie het nog steeds als een fout beleid van het college om dat oogluikend toe te staan". Een der mooiste natuurgebieden gaat op de ze manier kapot. Ik waarschuw u. Er wordt daar binnenkort nog meer natuurgebied A. aangekocht voor dat doel. Het is betreurenswaardig". De voorzitter was het gedeeltelijk met spreker eens, doch door de groeiende gang van zaken aldaar zat het college in een moeilijk parket. „We zoeken naar voorschriften \yaarmede streng opgetreden kan worden en de bepalingen hiervan komen binnenkort in de raad." De heer Hendrikse vroeg van wie het ruiterpad in dit gebied is. „Van de N. V. „Verzicht" antwoordde de vooorzitter. „Dus de gemeente be taalde de asfaltverharding op het pad van een ander. Betreurings- waardig dat dan iemand, die een caravan aanvraagt in zijn boom gaard, wordt geweigerd, zoals op de Hogezoom gebeurde", aldus de heer Hendrikse. De voorzitter vroeg om te wachten tot het proces Ter Horst, waarna hij de raad uitvoerig zal vertellen waarmede het college (door opvol ging) kwam te zitten. Aankoop gronden De aankoop der gronden van de heer Blindenbach (wijlen der heer M. Bolle) gaf geen moeilijkheden. In totaal 12.43.15 hectare voor f 515.000. De heer Lustig complimenteerde het college met deze aankoop'. De voor zitter schoof dit compliment door naar wethouder Steur die deze aan kopen deed. De grondaankoop van de heren A. Boutkan en P. Geluk ging er eveneens vlot door. Akkoord ging de raad met de kos ten van f 3.000 voor deelname in de regionale rattenbestrijding. De heer Dalebout zag gaarne een gemeente ambtenaar die regelmatig de aanwe zigheid controleerde, doch de voor zitter achtte regionaal werken goed koper. De openbare verlichting parkeer terrein Oude Mooi weg tc Renesse komt er. Kosten f 6.988,16. De heer Dalebout merkte op dat hij, nu al acht jaar in de raad bezig is aan een verlichting 2e ingang Oostenrijks dorp en nu is het lichtpunt er nog niet. Gedukkig wordt ér nu aan ge werkt. Voor de gladheidsbestrijding en sneeuwruimen stelde het college voor om de chauffeur f 100 en de bijrijder f 50 te betalen waarvoor de chauffeur 40 maal in de winterpe riode moet uitkijken en gemiddeld 20 maal uitrukken en de bijrijder 5 avonden per maand thuis moet blij ven. De heer Lustig was van mening dat dit bedrag te weinig was en vond (na Georganiseerd Overleg) f 200, en f 100 juister. Destijds was de heer Steur ook voor deze bedra gen en „is hij het nu voor de helft omdat hij wethouder geworden is?", vroeg de heer Lustig. De heer Steur antwoordde dat deze bedragen voor de Prov .Waterstaat golden en voor de gehele winter, terwijl ze hier nog niet aan de helft van die periode komen. „Ik kijk niet naar Water staat, doch de mensen hebben het nodig; ook de heer v. 't Veer", zei de heer Lustig. De heer Tielemaal vond de beloning maar minimaal evenals de heer Kloosterman. Re denen genoeg voor b. en w. om het voorstel terug te nemen. Kleuterschool Renesse De uitbreiding der kleuterschool te Renesse gaat, alles inbegrepen f 131.000 kosten. Ook de ventilatie, waarnaar de heer Hendrikse vroeg, is dan beter. Gezinsverzorging vergt f 7700 meer dan was begroot. Hoe dat komt vroeg de heer» Dalebout. Het aantal hulpen neemt toe en het percentage is dit voorjaar verhoogd tot 80 zodat de totale kosten f 23.000 be dragen. In november krijgt het gemeente- personeel de helft van de f 400 zoals die overal in den lande uitgekeerd wordt. In januari 1971 volgt dan de andere helft. Bouwgrond werd verkocht aan de heer I. Ligthart Schenk te Haam stede, gelegen aan de Julianastraat. 400 m-. voor f 25 per m'-'o Tevens aan de heer v. d. Lugt uit Vlaardin- eng het hoekperceel W. G. Bootlaan- Hogeweg en aan de heer Moerland uit Rotterdam het perceel Platbos- laan naast de Ger. pastorie. De „Centrale Opbouwbelangen Rotterdam" N.V. krijgt zonder kos ten een half jaar optie op het win kel centrum te Renesse. Bij even tuele realisering zullen de panden aangepast worden aan het bar-type, dat er al staat terwijl de branche keuze eveneens in nader overleg be paald moeten worden. De raad garandeert rente en af lossing voor overname gemeentewo ning door de heer Kaaijsteker aan de Duinroosweg. Een voorbereidingsbesluit werd ingesteld voor het gebied Bouw- mansweg-Armhoekseweg en Om- loopsweg. De rondvraag De heer Hendrikse vroeg bij de rondvraag of er al caravanvergun- ning'en 1971 waren uitgegeven voor niet-kampecrterreinen. Hij advi seerde om de mogelijkheid onder ogen te zien, dat bij eventuele afwij- zin.g deze mensen in beroep kunnen gaan. De voorzitter zeide dat nog geen vergunningen zijn uitgegeven. De heer Kloosterman dacht dat mar ge-gebruik niet noodzakelijk was dcch wilde ook wel aandacht be- ZIERIKZEE. 17-11. De kunstng- verheidszaak annex Hollandse potte- rie van de heer W. Bastia te Zicrik- zcc heeft dezer dagen een belangrijke uitbreiding ondergaan met de inge bruikneming van een 60 m- grote etage boven de bestaande zaak. De etage die met een trap verbon den is met de begane grond waar reeds enkel jaren diverse met de hand vervaardigde artikelen te koop zijn, is in vrolijke kleuren geschil derd en ademt daardoor een huise lijk en gezellige sfeer. Midden in de nieuwe ruimte staat een boom opge steld, die reikt van de vloer tot hel plafond. De traditionele uitstalkast en planken zijn niet aanwezig. Wel kistjes aan de wand waar de artike len overzichtelijk in staan opgesteld. Door het aanbrengen van de boom steden aan caravans op boerenerven. „Ik zie daar merkwaardige schom melingen". De straatverlichting Dapperweg, Zandweg, Scheepswerfstraat en een deel van Renesse waren onvoldoen de volgens de heer Hendrikse. In Renesse wordt hier al aan gewerkt, doch de overige wegen moeten wach ten tot 1971. Wat betreft het ge schenk door Wessel v. Strien, achtte de heer Tielemaan het wenselijk dit met waardering en in dank te aan vaarden. Uitbreiding kunstnijverheidszaak Bastia te Zierikzee Advertentie. Ziekeiihuisslaf tegen abortuskliniek ROTTERDAM. 18-11. De medische staf van het Sint-Franciscus Gast huis in Rotterdm is tegen de opening van een bortuskliniek in de Maas stad. Men is unniem van mening dat het ondeibreken van een zwanger schap een operatieve ingreep is, die behoort te worden uitgevoerd in een ziekenhuis. Aan een ziekenhuis zijn specialis ten verbonden, die in geval van complicaties geconsulteerd kunnen nen worden. Omdat naar het oor deel van de medische staf van het Sint-Franciscus Gasthuis de opzet van de Rotterdamse abortuskliniek onvoldoende garanties inhoudt dat aan deze eis wordt voldaan, wijst zij de totstankoming van een dergelijke kliniek af. Twee (loden en vier zwaar gewonden bij verkeersongeluk HILVERSUM. 18-11. Bjj een ver- keersongeluk op Rijksweg 1 (Am sterdam - Hoevelaken) in de ge meente Huizen zijn woensdagmor gen twee personen om het leven ge komen. Vier anderen, afkomstig uit Hil versum, Hoogland en Amersfoort, zijn zwaar gewond uit het Majella- ziekenhuis in Bussum opgenomen. De auto, waarin de beide slachtof fers zaten, brandde na de botsing geheel uit. De inzittenden zijn in de vlammen omgekomen. Het verkeer op de Rijksweg heeft van zeven uur tot half negen vast gezeten. Er hadden zich toen kilo meters lange files op de Rijksweg gevormd. Bedreiging voor buitenplaats en slot UTRECHT, 18-11. Des. P. Singe- lenberg, lid van de Provinciale Sta ten van Utrecht, heeft Gedeputeer de Staten schriftelijk gevraagd te voorkomen dat de buitenplaats Heemstede (bij Houten) en het slot Zeist en omgeving onherstelbaar ver minkt worden door de aanleg van nieuwe wegen. Hij wijst op het voornemen van Rijkswaterstaat om door de buiten plaats Heemstede de R 27 aan te leggen van Utrecht naar het zuiden. Voorts is er een plan tot aanleg van een lokale weg van het noordwesten uit naar Houten. Drs. Singelenberg vraagt G.S. na te gaan of het niet mogelijk is het tracé van deze we gen zodanig te verleggen dat het ter- rein van fact buiten kan worden ge spaard. Na inval „onderdak" APELDOORN. 18-11. In de juwe- lieiszaak Fabery de Jonge in Apel doorn is onder het winkelpersoneel woensdag grote consternatie ont staan, toen een man binnenkwam en met de woorden „Dit is een overval" een pistool te voorschijn haalde. De overval bleek echter niet zo ernstig als rtien vreesde, want de man ging op een stoel zitten en zei „bel nu de politie maar, ik wacht wel tot ze komt". De eigenaar had via de alarmin stallatie de politie al gewaarschuwd die binnen enkele minuten aanwezig was en de man arresteerde. liet bleek de 47-jarige J. d V.. te zijn. die wegens geldgebrek zijn kostgeld niet kon betalen en daarom op straal was gezet. V. hoopte door de politie te worden gearresteerd en opgeslo ten om op die wijze aan onderdak te komen. 'Een scheut TOM MIX GIN in Uw vruchtensap, cola, tonic of andere frisdrank en U geniet van een heerlijke longdrink. En puur gedronken... de borrel voor moderne mensen. Sclieepvaartberickteii Abida, 19-11 te Bukom verw. Acmaea. 17-11 te Teesport. Camitia, 18-11 te Curacao. Calamares, 16-11 vertr. Baltimore naar Cristobal. Kenia, 17-11 vertr. Singapore naar Lae. Mississippilloyd, 17-11 100 m. n.w. Ascension. Vlieland, 17-11 200 m. n. Puerto Rico Zafra, 18-11 te Forcados verw. Kleiner paspoort DEN HAAG, 18-11. Het Neder landse paspoort zal een ander, mo derner, gezicht krijgen. Binnen af zienbare tijd zal een nieuw paspoox't woi'den geïntroduceerd, iets kleiner van afmetingen en iets lichter van kleur (blauw) met een opdx'uk van het x-ijkswapen. Het blijft een boekje met een soepele omslag. Over de in houd wordt nog overlegd. Vragen zijn er bijvoorbeeld over het al dan niet vex-melden van bijzondex-e ken tekenen, haai'kleur en bei-oep van de houder. Nederland en Portugal NEW YORK. 18-11. De Neder landse gedelegeerde heeft in de de kolonisatie-commissie van de Vei'- enigde Naties verklaard dat hij tot zijn gx-ote spijt de x-esolutie over de Poi-tugese gebiedsdelen niet kan steunen en dat Nederland zich ge dwongen ziet zich 'van stemming te onthouden. Nedex-land kan nl. geen steun geven aan een resolutie waar in de Navo-landen in feite woi"den •opgex-oepen elke militaix-e samen werking met Portugal te staken. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 18-11. Minister-presi dent P. J. S. de Jong heeft woensdag, mede namens minister B. Roolvink van Sociale Zaken, op schriftelijke vragen vanuit K.V.P.-fractie in de Kamer geantwoord, dat kennis ge nomen is van het feit, dat bij be jaarden teleurstelling bestaat, om dat zjj niet onmiddellijk in aanmer king komen voor een uitkering van f 400,—. De vragenstellex-s hadden er op gewezen, dat de beslissing welke de ministerraad vorige week vrijdag nam over de sociale maatregelen, niet goed overkwam door het ontbx*e- ken van een toelichtend pei-scommu- niqué en zij vx-oegen voox-taan on- middelijk een dergelijk communiqué te verstrekken na belangrijke beslis singen. De regex-ing stx-eeft er naar, aldus de minister-px-esident, zo snel moge lijk van door haar genomen beslis singen mededelingen te doen, zo no dig en zo mogelijk onder het geven van een summiere toelichting. Donderdag 19 november Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw, 10-jarig bestaan N.C.V.B. Dreischor De Drie Schon-en, 8 uur, vergadei-ing IJsvereniging Dreischor. „Dux psuus7.30 uur, uitvoering to neelvereniging „Ellemeet Vrijdag 20 november Zierikzee Mondragon, Della-Foto-avond. Huis van Nassau, 7.30 uur, alg. le- denvei-gadei-ing C.B.T.B. Chr. Gex-ef. Kerk, 8 uur, zangavond m.m.v. zangkoor van de Gei*. Gem. Huis van Nassau, 7.30 uur, vergade- i'ing pi'ijsuitieiking Fokveedag. Graanbeurs, 19.00-22.00 uur, vogel tentoonstelling. De Kluut, 20.00 uur, bijeenkomst P.J.Z. Het Veerhuis, vergadering h.s.v. „Het Zijpe". Burgh Hotel „Het Wapen van Burgh", 7.45 uur, Vogelwachtavond. Ellemeet „Durpsuus", 7.30 uur, uitvoering to neelvereniging „Ellemeet". Piins van Oranje, alg. veigndej-ing Prov. Zeeuwse V.V.V. Sint Philipsland 19.30 uur. avondrit M.A.C. St. Phi lipsland, start bij „De Druiventros". Zaterdag 21 november Zierikzee Graanbeurs, 13.00-22.00 uur, vogel tentoonstelling. Noordgouwe Mr. de Rooshuis, 2 uur, filmmiddag Jeugd vogel wacht. Maandag 23 november Haamstede Wijkgebouw, 7.30 uur, start cui'sus E.H.B.O. Dinsdag 24 november Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 8 uur, filmavond Coöp. Raiffeisenbank. Openbare basisschool, 7.30 uur, ou- deravond. Woensdag 25 november Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaax-denmiddag N.C.V.B. Vrijdag 27 november Zierikzee Aula school Manhuisstraat, 8 uur, filmkring „Ziejook". Bruinisse Afdeling P.v.d.A., gezelligheidsavond Burgh Hotel Het Wapen van Burgh, px*op.- feestavond Ver. voor Volksonderwijs. Zaterdag 28 november WASHINGTON, 18-11. De woord voerder van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken, Mc- Closkey, heeft naar aanleiding van de parafering van het verdrag tus sen west-Duitsland en Polen ver klaard, dat de V.S. erop vertrouwen, dat deze ontwikkeling verbetering van de betrekkingen tussen Polen zal bevoi*dex*en en zal bijdx*agen tot opheffing van de ooi-zaken van de spanning in Europa. DEN HAAG, 18-11. De regering is niet in staat het door het socialisti sche Tweede-Kamerlid mevr. Brau- tigam gevraagd half miljoen gul den als redmiddel voor Artis op de begroting op te voeren. Dit deelde staatsseci*etai*is Van de Poel woensdagavond mee in de Tweede Kamer tijdens de begro tingsbehandeling van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk. Wel is de regering bereid bij wijze van noodvei-band gedui*ende de tijd die een te vormen commisie van deskundigen nodig zal hebben om le onderzoeken in welke omvang er aanleiding bestaat het vooi-tbestaan van Artis uit de algemene xjiiddelen te garanderen; de Amstei*damse die- i-entuin een jaarlijks subsidie tot dit bedrag toe te kennen. Maar aange zien dit bedrag niet op de begx*oting kan worden geplaatst, heeft de staatssecretaris de gemeente Axrx- sterdam verzocht aan te geven waar door verlegging van prioriteiten in de C.R.M.-sfeer ook voor de rege ring aanvaardbare wijze dit bedrag getemporiseei'd zou kunnen woi'den, dat dan gedurende de ondex-zoekpe- riode voor Artis aangewend kan worden. Een en ander komt er op neer dat de gemeente Amsterdam binnen ei gen be'gx-oting een half miljoen zal moeten gaan verschuiven naar Artis. Het moet in 1970 Kijkje in het interieur. (Foto: Ziérikzeesche Nieuwsbode). in deze ruimte hoopt de heer Bastia de natuur wat dichter bij de kunst te brengen. Tal van artikelen zijn vertegenwoordigdpottebakkers- werk, sieraden, exclusieve dames kleding (deze afdeling wordt in de toekomst nog uitgebreid) en gezelli ge meubelen. In de naaste toekomst komt er aanvullend een oosters hoek je met sieraden, gebruiksvoorwerpen enz. Met deze opzet hoopt de heer Bas tia dat de klanten een rustige en huiselijke sfeer aantx*effen en pret tig kunnen rondkijken, zonder ove rigens verplicht te zijn iets te kopen. Veel heerst de gedachte nog dat handvervaardigde artiekelen duur zijn, maar dit valt erg mee, vooral als men daarbij niet vergeet iets ex clusiefs voor dat geld te krijgen. BRUINISSE, 18-11. Veel vlugger dan men heeft durven hopen zal waarschijnlijk het Dorpshuis te Bruinisse gerealiseerd kunnen wor den, wanneer tenminste de gemeen teraad van Bruinisse vrijdag wil meewerken, de financiële konse- kwenties voor zijn rekening te ne men. Als agendapunt is toegevoegd een uiteenzetting c.q. verzoek van de Stichtingsraad Dorpshuis Bi*uinisse om: a. De herziene statuten goed te keu ren. b. Het beschikbaai'stellen van een bijdrage a fonds perdu, gelijk aan tweemaal het bedrag van de te verkrijgen rijkssubsidie. c. Het garanderen van het even tuele nadelige exploitatiesaldo. d. In principe de plaats aan te wij zen, waar het dorpshuis kan wor- den gesticht. In een toelichting wordt gewezen op de bijzondere gunstige voorwaar den, waarbij het in 1970 nog moge lijk is een Dorpshuis te stichten. De ze x*egeling komt in hoofdzaak hier op neer: a. De rijksoverheid subsidieert tot 25 °/o van de Stichtingskostcn. b. De bevolking moet eveneens 25 °/o bij elkaar brengen, waax*van ten hoogste 15 mag bestaan uit leningen. c. De plaatselijke overheid mag een subsidie verstx-ekken tot ten hoogste 50 n/o van de Stichtings- kosten. Voorlopige statutengoedkeuring Het ontwerp van de nieuwe statu ten is inmiddels door het hoofd van het Bui*eau Zeeland van het minis- tei'ie van C.R.M. voorlopig goedge- keui'd. De rijkssubsidie is bex*ekend op f 78.700,De bijdrage van de gemeente zal dus ten hoogste f 157.400,moeten zijn. De Coöpera tieve Raiffeisenbank Bruinisse is bex*eid dit bedx*ag aan de geineente te lenen, tegen een rentepercentage van 8% koers 99% een aan bieding die van goeden wil getuigt en die ligt beneden de noi*m daar voor door4 de minister als uitex*ste gesteld en die tevens V\ °/o ligt be neden gelijkwaax*dige leningen van de Bank van Nedei'landse Gemeen ten. Het jaar 1970 is het laatste jaar, waarin de gemeenten 50 van de stichtigskosten mogen subsidiëi*en en een deel daarvan terug krijgen we gens rente en aflosing t.l.v. de kos ten sociale zox*g als bedoeld in de Financiële Verhoudingswet 1960. Met ingang van het jaar 1971, gaat het rijk de stichtingskosten tot 75 subsidiëren, maar daarbij zullen grotere bevolkingsccntx*a voorrang krijgen. Nadelig exploitatiesaldo Ook wordt gevraagd een garantie te verstrekken xriet betrekking tot het nadige exploitatiesaldo. Dit ver zoek vloeit vooi-l uit de subsidie voorwaarden die het rijk stelt. Ex- wordt gevraagd om een garantie van ten hoogste f 2,per inwoner. Het laat zich aanzien dat tc zij ner tijd geen gebruik van deze ga- rantie zal behoeven te wox-den ge maakt. Het gemeentebestuur van Aspei-en (in Asperen staat een dorpshuis, waarvan straks tc Bruinisse een pendant zal worden) verleende des tijds een garantie van ten hoogste f 3,per inwoner. Het ligt in het voornemen het dorpshuis te cx-eëex-cn in plan West- III, waar onder meer ook ruimte zal zijn voor 263 woningen. Het komt dus straks wel in een centi-um te liggen. Thans is plan West II na tuurlijk ten opzichte van de oude dorpskern nog wet excntrisch gele gen. Tevens zal een behoefterapport wox-den overgemaakt, waarbij geput zal wordèn uit de gegevens, destijds door een enquête onder het vereni gingsleven ter plaatse bekend ge worden. Doi-pshuis, prop.-feestavcnd feest avond Ver. VOO]- Volksonderwijs. Uw salaris via de Nu lsspaarhaiik biedt vele voordelen Vx-aagt inlichtingen NUTSSPAARBANK ZIERnvZEE LONDEN. 8-11. Prinses Beatrix heeft woensdag een beroep gedaan geen kleding of andere produkten tc dragen of te gebruiken waarin dc huid cf andere delen zijn verwerkt van ocelots, juaguars, jachtluipaar den. luipaarden, sneeuwluipaarden, krokodillen of reuzenpythons. De kroonprinses hield haar plei dooi op de laatste dag van het con- gres van het Wereldnatuurfonds in Londen. Een xesolutie van deze strekking werd xriet algemene slexrx- men aanvaard. Eerder waren sug gesties gedaan om ook otters, zee honden en vicuna's (klein soort wil de lama) in de lijst op te nemen en de oproep ook tot de mannen te i-ichten die tassen gebi*uiken van krokodiilëleei*. SIGAREN DUURDER DEN HAAG. 18-11. Met ingang van 7 december willen de sigarenfa brieken de prijzen van sigaren af fa briek verhogen. Toestemming hier voor is gevraagd aan de minister van economische zaken. Men wil de prijs van sprietjes met 1.5 cent, die van senoritas xriet 2 cent en die van de grote sigaren in dc meeste gevallen met 3 cent per stuk verhogen. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2