DE ZIERIKZEESCHE COURANT Minister-president verdedigt kabinetsbeleid voor bet laatst 10 gratis koopactie TUINMAN De stormvloedramp in Oost-Pakistan Er moet ruimte zijn voor 6 groei van overheidsuitgaven TOCH GESPREK ALLON-HOESSEIN? WEER SCHIETEN IN AMMAN Da jan over vredesregeling ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 19 november 1970 127ste jaargang Nr. 2Ü778 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (OHIO) 22SS, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand f 3,per jaar J 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Dorpshuis Bruinisse „vluggertje'''' Algemene beschouwingen Tweede Kamer DEN HAAG, 18-11. Voor dc laat ste maal heeft minister-president De Jong by de algemene beschouwingen het beleid van z(jn kabinet verde digd. Het kabinet spant zich in om in de laatste maanden, die hem nog resten, een rijke oogst binnen te ha len. De heer De Jong wees er op wat er allemaal nog te doen valt op ge bieden als welvaartbeleid, milieu bescherming, volksgezondheid, ge westvorming, stadsvernieuwing, enz. Hij was niet erg onder de indruk gekomen van wat de oppositie na jaar te bieden had. „Met name het betoog van de heer Broeksz over de zedelijkheidswetgeving, geeft wel aan hoever de opvattingen van de fractie van de P.v.d.A. verschillen met die van het kabinet", aldus de minister-president. Op zeer korte termijn zijn voor stellen te verwachten voor een her ziening van de Grondwet op het ter rein van de klassieke grondrechten. Daarbij zal artikel 7 van de Grond wet (drukpersvrijheid) worden be trokken. Deze voorstellen vormen het eerste deel van een algehele her ziening van de Grondwet. Over de weigering een voorstel in te dienen tot invoering van een kies drempel, zei de minister-president, dat het geen geheim is dat minister Beernink persoonlek een voorstan der van de kiesdrempel is. Maar het kabinet als geheel heeft zwaarder laten wegen dat met de in voering van een kiesdrempel nü dwingend wordt ingegrepen in de (Advertentie) Wegens heropening zaak kunt u deze week nog profiteren van de op de toch al lage prijzen bij: Alles voor uw woning Mol 17-19 - Zierikzee Telefoon (01110)2887 partijvorming, die in deze tijd zo in beweging is. In antwoord op opmerkingen van de heer Broeksz over de berisping van de V.P.R.O., herinnerde de mi nister-president de P.v.d.A.-fractie- voorzitter eraan, dat zijn fractie in dertijd gestemd heeft vóór het arti kel in de omroepwet, dat een admi nistratieve procedure mogelijk maakt naast een strafrechtelijke. De Kon. marechaussee Bij het kabinet is een voorstel van de minister van defensie in behan deling tot uitbreiding van het wapen der Koninklijke marechaussee. Het is over het algemeen geen gewoonte militairen op te leiden voor het be strijden van oproer. Uitzonderingen vormen het korps mariniers en de eenheden die bestemd zijn voor inzet bij de V.N.-missies. De regering heeft de intentie in oostelijk Groningen een militair oefenterrein te situeren. Daarbij zijn twee varianten in het geding. De be slissing wordt pas genomen na over leg met het provinciaal bestuur en met de gemeentebesturen van Vlagt- wedde en Stadskanaal. De minister van ruimeiijke ordening en de staats secretaris van defensie zenden een dezer dagen een rapport naar deze besturen, dat medio december in Groningen zal worden besproken. Buitenlands beleid Bij de bespreking van het buiten lands beleid zette de minister-presi dent nog eens uiteen, dat het stand- punt van de Nederlandse regering ten aanzien van de apartheid in Zuid- j Afrika, in de betrokken commissie van de Algemene Vergadering van de V.N. duidelijk is uitgesproken: Nederland verwerpt de apartheid, zowel in principe als in de wijze van uitvoering. Met betrekking tot de associatie-overeenkomst van Grie kenland met de E.E.G., meent de re gering dat aan deze overeenkomst slechts uitvoering moet worden ge geven voorzover de E.E.G. daai'toe strikt juridisch verplicht is. In de huidige constellatie kan geen sprake zijn van een lidmaatschap of asso ciatie van Spanje. Rond 2V4 miljoen mensen worden bedreigd GENEVE, 18-11. Rond 2Vi miljoen mensen z(jn door de stormvloed ramp in Oost-Pakistan zwaar ge troffen en verkeren in behoeftige omstandigheden, zo heeft de Liga van Rode Kruisverenigingen woens dag in Genève bekendgemaakt. De vertegenwoordiger van de Liga in Gcst-Pakistan, Jurg Vittani, heeft laten weten dat de eerste hulploegen van het Pakistaanse Rode Kruis per boot in het rampgebied zijn aange komen en begonnen zijn met de uit deling van dekens, kleding, tabletten voor het zuiveren van water en me dicijnen. De Pakistaanse regering zal zorgen voor de evacuatie van de be volking in de zwaarst getroffen ge bieden en de bevoorrading met le vensmiddelen. De bij de Liga aan gesloten Rode-Kruisverenigingen hebben hulp toegezegd ter waarde van ruim iVz miljoen gulden in to taal. Bij dit bedrag is ruim 4M> miljoen gulden van het Communistisch Chi nese Rode Kruis. De hulp bestaat uit goederen en contanten. In Oost-Pakistan is een race tegen de klok gaande om duizenden man nen, vrouwen en kinderen te redden die in het rampgebied bedreigd wor den door de hongerdood en ziekten, zoals cholera en tyfus. De hulpver lening is moeilijk daar het rampge bied vrijwel geheel onder water staat. Het Sloegebietl en de luchtverontreiniging MIDDELBURG, 18-11. Gedcpu- teerde Staten van Zeeland hebben de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid nadere inlichtingen gevraagd naar aanleiding van pers berichten, die meldden dat het in de bedoeling van de staatssecretaris zou liggen het Sloegebïed aan te wijzen als saneringsgebied voor luchtver ontreiniging. Het college herinnert eraan dat in het Sloe, in nauw overleg met het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de nodige maatre gelen worden getroffen ter voorko ming van onverantwoorde luchtver ontreiniging, met name bij de voort schrijdende industi'ialisatie rond het Sloe. Ook wordt erop gewezen dat hier geen sprake is van een gebied, waar geregeld ernstige luchtveront reiniging optreedt. Dit wordt in de ontwerpwet op de luchtverontreini ging gehanteerd als criterium, op grond waarvan een gebied tot sane ringsgebied kan worden aangewezen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's TE LAVIV, 17-11. Ondanks de of ficiële tegenspraak hebben de Is raëlische avondbladen Maariv en Yediot Ahronot dinsdag de berichten gepubliceerd over ontmoetingen tus sen koning Hoessein van Jordanië en de Israëlische vice-premier Yigal Allon. De bladen schrijven dat de laatste van de serie besprekingen in okto ber viel, in de woestijn ten zuiden van de Dode Zee aan de Isx-aëlisch- Jordaanse grens. Koning Hoessein en Allon hadden zich vermomd met breedgerande hoeden en zonnebril len. De voorgaande ontmoetingen waren op zee, in Londen en in Zwit serland, waar koning Hoessein me- AMSTERDAM. Te Amsterdam werd een krans gelegd bij het Nationaal Monument, in het kader van een be zoek van het Russische opnemings vaartuig „A Vilkitsky" aan de hoofd stad. Tijdens een korte plechtigheid vond de kranslegging plaats door v'ce-admiraal 1. A. Roassaokho (2e van rechts). Een poging van de „So- lidariteitsgroep Sovjetjoden" even eens een krans te leggen, voor de slachtoffers van het antisemitisme in de S.U., werd door de politie ver hinderd. Minister Witlevecn in Eerste Kamer DEN HAAG, 18-11. Minister dr. II. J. Wittevecn van financiën heeft, by het voortgezette algemene politieke en financiële debat in de Eerste Ka mer de enquete van de drie vakcen trales onder hun leden inzake dc voorkeur voor verschillende pro gramma's met de consequenties voor dc verbetering van het reële be schikbare loon ter sprake gebracht. Hij vreesde dat men de groei van de uitgaven onderschat, die alleen al bij een ongewijzigd beleid noodzake- 'X V' lijk zijn. Volgens de minister is niet gemakkelijk te bepalen, wat precies een ongewijzigd beleid is en welke groei van de uitgaven daarbij be hoort. Uitvoerige studies tonen volgens minister Witteveen aan, dat de groei van uitgaven bij een ongewijzigd be leid naar alle waarschijnlijkheid in elk geval een ruimte van een zespro- cents-groei van de overheidsuitgaven zal opeisen. Deze ruimte geldt voor de huidige kabinetsperiode en zij zal ook voor de volgende periode nodig zijn, aldus minister Witteveen. Ruim f 4 miljard Uitgaande van deze becijfering stelde hij vast, dat tegenover alle wensen, die door de vakcentrales naar verben worden gebracht en waarvan de uitgaven in totaal becij ferd kunnen worden op ruim f 4 miljard in 1975 bij een verzwaring van de belastingdruk van 0,6 procent per jaar (het maximale alternatief van de vakcentrales) dat boven dat gene wat bij een ongewijzigd beleid nodig zou zijn, in 1975 een ruimte van f 2 miljard beschikbaar zou zijn. „Het totaal van de wenslijst van de drie vakcentrales in 1975, ruim f 4 miljard, is tweemaal zoveel als mijn becijfering voor dat jaar uit gaande van de verhoging van de be lastingdruk van 0,6 procent per jaar", aldus minister Witteveen. Nuttig, dat dit eens duidelijk gesteld werd en in de overwegingen wordt betrokken. Extra wensen zullen, zo zei de be windsman. leiden tot een extra ver zwaring van de belastingdruk, boven rif ver/waring van de reële progres- ir ..'/ii l nnnen -dien worden ver wezenlijk! als men op andere punten lot beperking van uitgaven over gaat". De gelukkigen zijn rijk, de ryken niet altijd gelukkig. VENET1E. Bij een bezoek dal keizer Haile Selassi bracht aan Venetië stroomde hei beroemde San Marcoplein weer eens onder water, zodat de keizer met gevolg van een vlonder gebruik moest maken. Door de verzak king van Venetië vormen de regelmatige overstromingen een ernstig probleem. dische behandelingen heeft onder gaan, aldus, de kranten. Ook minis ter van buitenlandse zaken Abba Eban is daar enige malen bij ge weest. Minister van defensie Mosje Dayan was er voor uitgenodigd maar had dit steeds afgeslagen, aldus Ledioth Ahronot. Voor kleine ondernemingen wordt 1971 moeilijk DEN HAAG, 18-11. Verwacht kan worden dat 1971 voor het midden- en kleinbedrijf een moeilijk jaar zal zijn. Een aantal kleine en ook wel grotere ondernemingen zullen in moeilijkheden raken. Ze zullen de loonstijgingen en de kostenstijgingen niet kunnen opvangen. Het afvallen van vooral de kleinex-e bedrijven zal ook voor de consument consequen ties hebben. Zo zei woensdagmiddag de voox'zitter van de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf, prof. dr. mr. A. F. H. C. Schrijvers, tijdens de openbaxe vex'gadering van de raad in Den Haag. NOG HOGERE OLIEPRIJZEN DEN HAAG. 17-11. Een woord- voei'der van de Koninklijke-Shell groep heeft bij navraag meegedeeld van olieprodukten in Nederland als ervan ovei'tuigd te zijn dat de prijzen resultaat van de hogere kosten van ruw eolie uit Libië en Iran en van de gestegen vracht- en andere kos ten weer zullen worden vexTioogd. Hij kon niet zeggen, wanneer de px'ijsverhoging zal plaatsvinden. Er wordt op dit ogenblik nog niet over legd met het ministerie van econo mische zaken over een nieuwe px-ijs- verhoging. AMMAN, 18-11. In verscheidene delen van de Jordaanse hoofdstad Amman is woensdagavond kort na 19 uur Ned. tijd geschoten. Men heeft schoten van automatische wapens, zware mitrailleurs en het ontploffen van raketten gehoord. Naar een officier van het Jordaan se leger aan de correspondent van het Franse persbureau AFP heeft meegedeeld, hebben dc Palestijnse commando's en militie een aantal politieposten aangevallen. De :-li>ilen van dc slad waren ver üidacai oud geheel verlaten, sommige delen van Amman waren in het duister gehuld. Verwachting tot vrijdagavond: Minder wind Half tot zwaar bewolkt met vooral mox-gen overdag plaatselijk enkele buien; matige tot krachtige, aan de kust eerst nog af en toe hai-de wind tussen zuidwest en west; vooral in de nacht lagere tempei-aturen. Voor zaterdag: Aantal ux*en zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een dx'oge periode van min stens 12 uur: 50 pi'ocent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 px-ocent. ZON- EN MAANSTANDEN 20 nov. Zon op 8.08 onder 16.43. Maan op 23.40, onder 13.41. Laatste kwartier: 21 nov. (0.13). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 20 nov. 7.34 v.m. 20.09 n.m. BROUWERSHAVEN 20 nov. 7.34 v.m. 19.58 n.m. Doodtij: '23 nov. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 19-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven- het zeegebied tussen IJsland en Schotland bevindt zich al dagenlang een depressie. Tussen deze depx-essie en een hogedrukgebied bij de Azox*en staat een westelijke sti*o- ming, waarin stoi-ingen meetx-ekken. Een dergelijke storing lag dondex-dag boven de Nooi'dzee en vei'oorzaakte voox'al aan de kust veel wind. Vrij- dag zal ons land zich in wat minder zachte lucht bevinden, die aan de achterzijde van de storing in onze richting stx-ooml. Deze lucht is on stabiel van opbouw, zodat de kans op buien aanwezig blijft. De wind neemt echter geleidelijk in kracht af. TEL AVIV, 18-11. De Israëlische minister van Defensie Moesje Dajan is voorstander van hervatting van het vredesoverleg als voor afloop van het huidige bestand overeenstem ming kan worden bereikt over een nieuw bestand, gebaseerd op een nieuwe regeling. Deze x-egeling zou van permanente aax-d moeten zijn. Dajan zei dit op sen bijeenkomst van pax-lementsleden van de arbeidspartij en de Mapam. De i'egeling zou tot stand moeten ko men door bemiddeling van de Vex-e- nigde Staten, en niet van V.N.-be- middelaar Gunnar Jarring. Een dergelijke regeling, die „min der zou zijn dan een vredesregeling", zou voor Isx'aël tijdelijk aanvaai'd- baar zijn, zo meent Dajan. Egypte zou hierdoor in staat worden gesteld het Suez-kanaal te heropenen, nadat de Israëli's hun troepen van het front aan de oostelijke oever van het Suez- kanaal hebben teruggetrokken. Hij onthulde dat hij er tijdens dc zes daagse oorlog uit overwegingen van internationale politiek geen voor stander van was dat dc Israëlische troepen door zouden sloten lol hel Suez-kanaal. DEN HAAG. De Tweede Kamer is woensdagmiddag niet bereid geble ken extra financiële faciliteiten voor het noorden des lands en voor Zte- land beschikbaar te stellen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1