geef iets van relatiegeschenk? DE REKENING VAN DE OORLOG CRONDVERKOOP VOOR BOUW 42 PREMIEWONINGEN hij maakt er een fijn cadeau van BLIK DOOR HET WERELD Nationale actie Oost-Pakistan ARAM EN HET GEHEIM VAN DE GESLOTEN DEUR Wat biedt de BEELDBUIS? TELEURGESTELD... RUIL ZE IN ZÏERÏKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 19 november 1970 Nr. 20770 UfiiM-t'iitt-ruud Zit'rikzcc ZIER1KZEE. 18-11. Op dinsdag 21 november wordt een openbare ver gadering van de gemeenteraad ge houden. De agenda telt tot nu toe een achttiental punten. Op deze ver gadering wordt de gemeentebegro ting voor het dienstjaar 1971 aange boden. „Beter Wonen" deelt mede het voornemen te hebben tot de bouw van 42 premiewoningen in plan West I, waartoe in totaal opper vlakten grond dienen te worden ver kocht voor: de bouw van 14 pre miewoningen met garage (2070 m-); de bouw van 14 (fremiewoningen met erker (2295 m-) en de bouw van 14 premiewoningen met garage (2475 m-). De grondprijs is f 38,75 per m-, zodat de totale verkoopprijs bedraagt f 265.050, excl. b.t.w. Verder wordt voorgelegd een wij ziging van de Algemene Politiever ordening, die betrekking heeft op het in plastic zakken gereed zetten van huisvuil of andere droge afval stoffen. Ge-agendeerd is een wijzi ging van de „Verordening sportraad 1962". Voorgesteld wordt 10 0van de subsidiabele kosten te verstrek ken voor restauratie van de tuin muur van de R.K.-kerk. Door C.R.M. is voor deze restauratie een subsidie ten laste van het rijk toegezegd van f 2200. Velschillende panden Idem voor het pand Havenpark 25, eigenaar de heer A .C. Kwaak. De rijkssubsidie is f 2162. Voorgesteld wordt 30 u van de definitieve sub sidiabele kosten bij te dragen. Idem voorhet pand Havenpark 8, zetel van het Algemeen Ziekenfonds Schouwen-Duivelund. Het rijk zegde 30 van de op f 8000 gestelde sub sidiabele kosten. Voorgesteld wordt 30 bij te dragen in de definitief vast te stellen subsidiabele kosten. B. en w. vragen de raad machti- Advertentle (gratis fraaie geschenkverpakking) In het na gereedgekomen Pools- Westduitse verdrag is de hoofdzaak dat Bonn onverhuld erkent' dat Oder -Neisse de westgrens van Polen vormt. Dat is al 25 jaar de werke lijkheid, maar menigeen in west- Duitsland ziet dat niet graag onder ogen. Bonn erkent nu officieel dat het verlies van vrij wat gebied in het oosten de rekening is, die het land heeft te betalen voor Hitiers oorlog en dat er geen sprake van kan zijn om nog te streven naar herstel van de grens van vóór 1939. Zo ruimt het kabinet-Brandt doel bewust uit de weg wat nog de rela ties tussen west-Duitsland en het oosten kan verzieken en neemt het de nog altijd sluimerende vrees voor een Duits revanchisme zoveel moge lijk weg. In oost-Duitsland is men minder blij met deze samenwerking. Ten slotte heeft Ulbricht voorheen de Polen al verzekerd dat aan de Oder- Neissegrens niet 'meer getornd zou worden, maar deze garantie acht Warschau kennelijk onvoldoende. Geen erkenning De Oostduitsers voelen zich niet' alleen door de Polen een beetje in de kou gezet. De Russen zijn nu in druk gesprek met de westelijke Gro te Drie over Berlijn, waarmee ze volkomen negeren dat Ulbricht en Mosoku eens afgesproken hebben dat de verantwoordelijkheid voor Ber lijn niet langer bij de vier mogend heden zou liggen, maar een zuiver Duitse kwestie was, met andere woordeneen zaak waarmee Ulbricht van west-Duitsland erkenning kon afdwingen. Wat de Oostduitsers steekt is dal de Russen hen op dit punt ook al niet helpen. Moskou sluit verdragen zonder als eis te stellen dat Bonn het Oostduitse regiem nu eindelijk eens erkent. Ulbricht krijgt de boodschap dat hij zijn best maar moet doen zo veel mogelijk diplomatieke erken ning uit het westen in de wacht ie slepen, maar de Russen staan intus sen wel toe dat west-Duitsland zon der deze tegenprestatie zoveel ban den met oost-Europa aanknoopt als het wil. Oostduitsland als industrieland is zeer belangrijk in het oost-blok, maar de Russen zijn duidelijk van oordeel dat het verder niet al te veel meetelt - dat doet alleen Moskou en wat dit belangrijk acht. ging voor 1971 tot het aangaan van kasgeldleningen tot een maximum bedrag van f 3 miljoen. Per 6 no vember is een lening aangegaan van f 1 miljoen bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. Het bestuur van „Beter Wonen" vroeg medewerking voor het stich ten van een complex van 28 woning wetwoningen (eengezinswoningen) van het contingent 1971. Het betreft hier de gebruikelijke procedure. Proeven niet inainmoetclok ROTTERDAM, 18-11. Met de Noorse tanker „Jarama" van 96.000 ton worden op het ogenblik de eer ste proeven genomen met het in aan bouw zijnde mammoetdok (1 miljoen ton) van Verolme op Rozenburg. Volgens een woordvoerder van de werf verlopen de proefnemingen naar wens. Men is overigens nog druk bezig met de afbouw van het dok, dat de naam Prins Willem- Alexanderdok krijgt. In de loop van het volgend jaar moet het klaar zijn. Het dok is vierhonderd meter lang en negentig meter breed. DEN HAAG, 18-11 Zeven Neder landse hulporganisaties hebben zich verenigd in de Nationale Actie Oost- Pakistan, waarmee een gezamenlyk appèl op de bevolking wordt gedaan om de noden in het door vloedgol ven geteisterde rampgebied te hel pen lenigen. Om de fondsenwer vingsactie voor dc hulp na deze grootste ramp van de eeuw te kun nen bundelen wordt door deze orga nisaties gebruik gemaakt van één en hetzelfde lampennummer: giro 777 van het Nederlandsche Roode Kruis in Den Haag. Alle gelden die op dit nummer teeds zijn binnengekomen of nog zullen worden gestort, zullen vol gens een bepaalde sleutel onder ver schillende organisaties worden ver deeld, waarby de regeling is getrof fen dat de eerste twee miljoen gul den, die het comité hoopt te mogen ontvangen, vooral zullen kunnen worden aangewend door de organi saties die direct eerste hulp bieden. De samenwerkende organisaties zijn: Algemeen Biakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken, het Nederlandse Rode Kruis, Katholieke Nationale Stichting voor bijzondere noden en Vluchtelingenzorg, Men sen in Nood, Noord-Caritas, Neerlan dica, Sectie Internationale JHulPver- lcning van de Generale Diakonalc Raad der Ned. Hervormde Kerk, Stichting Nederlands Comité Unicef, Stichting Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand NOVIB en Stichting Oecumenische Hulp aan kerken en vluchtelingen Het centrale overleg UTRECHT, 18-11. „Het herstel van het centrale overleg is van doorslag gevende betekenis voor het wel en wee van de Nederlandse economie". Dat verklaart de voorzitter van de Sociaal-Economische Raad, drs. J. W. de Pous, in een vraaggesprek met „Ruim Zicht" van het Nederlands Katholiek Vakverbond. Hij meent niet, dat er reden is voor paniek of overdreven pessimis me, maar anderzijds mogen de pro blemen die in 1971 zullen rijzen niet worden onderschat. Speur earner a bij overwegen UTRECHT, 18-11. Weggebruikers die tussen neerdalende spoorbomen door slalommend, knipperende waar- schuwingslichten negerend, „toch nog even" voor de aanstormende trein de overweg oversteken, kun nen rekening houden met een fiks proces-verbaal. De Nederlandse spoorwegen heb ben namelijk dinsdag het prototype van de zogenaamde overwegcamera in gebruik genomen, die verkeers overtredingen feilloos registreert. De spoorwegrecherche gaat de camera, waarvan binnenkort meer exempla ren worden gemaakt, steekproefsge wijs bij de beveiligde overwegen overal in den lande gebruiken. ■mMPS Nederland krijgt f 17,5 miljoen uil Europese Landbouwfonds BRUSSEL, 18-11. De Europese Commissie in Brussel heeft voor een bedrag van ruim 209 miljoen gul den subsidies verleend voor 227 pro jecten van de vierde en laatste tran che van 1969 van de afdeling oriën tatie van het Europese Landbouw fonds. Nederland krijgt van dit be drag bijna 17,5 miljoen gulden. Van deze 227 projecten hebben er 159 betrekking op de verbetering van de produktiestructuur in de landbouw waarvoor bijna 73 procent van het totale bedrag is uitgetrok ken. Voor 52 projecten betreffende verbetering van de marktstructuur is iets meer dan 19 procent van het bedrag bestemd. Ruim zeven procent van het totaal gaat naar gemengde projecten. Prins over natuurbehoud LONDEN. 18-11. Prins Bern- hard heeft in zijn openings rede voor het tweede interna tionale congres van het Wc- reldnatuurfonds in Londen op geroepen tot een herziening van onze economische filosofie en van de benadering van de bevolkingsexplosie, in het be lang van het natuurbehoud. Geloven dat de economische groei en de bevolkingsgroei al tijd door kan gaan, staat vol gens prins Bernhard, voorzit ter van het Wereldnatuur- fonds, gelijk met het geloven dat de aarde plat is. Het ge bruik dat de mens maakt van de natuurlijke hulpbronnen, en de produktie van goederen en diensten, stijgt evenredig met, of nog sterker dan, de bevol king. Deze stijgende lijnen zullen op zeker ogenblik tot een rampzalige ineenstorting leiden, of de mens zal hen door eigen vrije wil en gezond ver stand onder controle brengen, zo meent de prins. Hij zei dat de mens zich tot dusver ge draagt alsof de aarde van on beperkte omvang is. „Pacific Glory geborgen ROTTERDAM, 17-11. De zwaar- gehavende Liberiaanse tanker „Pa cific Glory" is door vier Europoort sleepboten de Rotterdamse haven binnengebracht. Dit betekende het einde van een omvangrijk bergingskarwei, waar mee meer dan zestig bergers van L. Smit en Co's internationale sleep dienst en het bergingsbedrijf Van den Tak wekenlang zijn bezig ge weest. Het binnenbrengen van de „Pacific Glory", het 42.777 brt me tende tankschip dat op 23 oktober bij het eiland Wight na een aanva ring in brand raakte en zwaar werd beschadigd, werd dinsdagmiddag bij Hoek van Holland door honderden belangstellenden gadegeslagen. 56. Tegen de sombere achtergrond dei- rotsen rees 'langzaam een reusachtige ge stalte op. Hij kreunde zacht en hield de hand tegen het hoofd gedrukt, waar de brede striem van een zweepslag zich af tekende. „Rock!" riep Aram verwonderd uit. „Wat is er gebeurd? Waar is Rela?" Dc reus richtte langzaam z'n blik op de jonge krijger. Een blik waarin woede en verbijstering om de voorrang vochten. „Spreek op. man!" beet Tudor hem driftig toe. „Wat is er aan de hand?" De jonkvrouw", mompelde Roch moei lijk. „Zij hebben Rock geslagen. Zij jagen paarden uiteen. Zij vluchten! Vriend Aram zeggen: Rock op Rela passen.Maar Rela dan slaan Rock?" Bij het horen van die korte woorden be gon Rafael zich zenuwachtig op z'n vingers te bijten. „Bij de eer van mijn voorvade ren", mompelde hij verbijsterd. „Dit be grijp ik niet". Maar in Aram's ogen gloeide eensklaps ontzetting. Plotseling begreep hij wat er gaande was. Het werd hem duidelijk hoe Rela hen allen tegen elkander opgestookt had, in de hoop dat zij elkaar zouden ver nietigen en haar eigen duivelachtige plan nen niet langer belemmerden. En de enige, die dit al die tijd begrepen had, was Tudor geweest. Tudor, tegen wie hij zich zo fel te weer had gesteld. Zijn blik zocht die van zijn vriend en terwijl zij elkander in de ogen staarden, drukte Aram zwijgend de hand van z'n oude strijdmakkèr. Inbraak tijden* gebedsdienst MOLENSCHOT, 18-11. Inbrekers hebben hun slag geslagen in de wo ning van een gezin in Molenschot (Gilze-Rijen), terwijl het een gebeds dienst bijwoonde voor een jongetje dat by een verkeersongeluk om het leven gekomen was. Er werd uit de woning f 2500 ont vreemd. Zoals beken werd enkele maanden terug een Bredanaar voor een dergelijk feit tot een zware vrij heidsstraf veroordeeld. Aan de hand van de rouwadvertenties in dagbla- en koos hij de adressen waar hij te recht zou kunnen. In Breda heeft zich na de veroordeling van deze man nog een keer een inbraak, voorgedaan waarbij de politie aan nam dat hij op deze manier werkte. Abonnement op de ïiielkhandelaar UTRECHT, 18-11. Een abonnement op de langs de deur komende melk handelaar. Dat zou volgens de Katholieke Bond van personeel in de agrarische voedings- en genotmiddelenbedrij- ven (A.V.G.), wel eens de toekomst kunnen zijn. Want nu komen de kos ten van die huis-service slechts ver sluierd tot uiting in de prijzen. Bij een abonnementen-stelsel geeft de huisvrouw positief te kennen dat zij wil betalen voor de bezorging aan huis, waarvoor zij betaalt in de abonnementsprijs, terwijl de prijs van de liter melk op zich dan wel met, aldus 'de A.V.G., 5 cent zou kun nen dalen. Momenteel verkeert de bezorging aan huis in een benarde positie. Het is. blijkens het A.V.G.-blad „Servio" bijna onmogelijk geworden om op de traditionele wijze x-endabel huis aan huis te bezorgen. DONDERDAG 19 NOVEMBER. NED. I. Na de Woefs en de La- maars, het journaal en Betty Boop die weer een wonderlijk avontuur beleeft en Louis Andriessen over 'Ludwig von Beethoven. Namens is de titel van een rubriek waarin koppen met spijkers worden gesla gen. Na het journaal Was er nog xoat? en opnieuw een klucht met Stan Laurel en Olivier Hardy. Daar na komt de informatie pas goed op gang. Leo Kool en Jan Blokker zijn verantwoordelijk voor de serie „America the beautiful", waarin de schijnwerper wordt gericht op de Verenigde Staten. Meer informatie, maar nu vlak bij huis in de uitzen ding Twee en een half miljoen vruchtbare vrouwen. Laurie Lan- genbach dook in de materie van de geboortebeperking en ontvouwt de motieven die de voorstanders van een abortuskliniek in Rotterdam hebben. Meer voorbehoedsmiddelen zouden misschien de abortus provo- catus overbodig kunnen maken, maar vooralsnog wil Laurie evenals Lie- neke van Schaardenburg, die de re search voor dit programma deed, lie ver nog beide. Omdat er zoveel on gewenste kindertjes gebofen worden. Ook nog in ons land. Drie kwartier voor dit probleem, daarna is het tijd voor het laatste nieuws en de her haling van de damcursus met Coen Moulijn. NED. II. Na de Woefs en de La- maars, het journaal, Den Haag van daag, en Van gewest tot gewest. Hierin een reportage over de psy chiatrische inrichting te Zuidlaren. Tot het journaal van acht uur wordt de tijd gevuld met tips voor het toe risme. Na het journaal eerst een af levering van Mission Impossible. De president van een denkbeeldig repu- bliekje wil niet geloven dat zijn chef van de geheime dienst een staats greep voorbereidt, en dat een gevan gen gehouden spion er alles van af weet. Dc drie van M.l. proberen de ogen van de president te openen maar hy wil alleen maar geloven als de werkelijkheid hem voor ogen komt. Dan twintig minuten voor Tony Eyk, arrangeur en componist, die zijn tweelingzusje meebrengt, om wat muziek te maken. De serie De zeven zeeën ivordt herhaald, daar deze nogal veel succes had vorig jaar. Vandaag een aflevering over de Stille oceaan. Sal Tas spreekt in de rubriek „Waar het om gaat", de kijkers een kwartier toe alvorens /KOR en het Concent van Kerken voor de tweede maal het gezag be- Wat biedt de beeldbuisDonderdag 19 nov. Ned. I (20.50: „America the beautiful". Een groot percentage van de technische vooruitgang komt voor rekening van Amerika. Er ts sprake van vooruitgang, maar de vruag is of we er gelukkiger door worden. spreken. Na het laatste journaal een aflevering van Teleac over „Onze landbouw nu en straks". VRIJDAG 20 NOVEMBER. NED. I. Na het journaal de Evan gelische Omroep, die na de Woefs en de Lamaars haar boodschap mag brengen. Na het tweede journaal gaan we op de vrolijke toer en wel met de Baron van Miinchhausen. De baron beleeft geweldige avonturen op zee. Hij vertelt er enthousiast van. Inmiddels komt er een kaper op de kust en wel bij zijn eigen Hilde, die echter trouw ivacht totdat de baron terugkeer in zijn eigen café „De hou ten poot". Brandpunt komt met ak- tualiteiten alsvorens de absurde hu mor van De wrekers de aandacht vraagt. De titel van deze aflevering is Requim. John Steed zit samen met een mooie juffrouw in een villa te schaken, terwijl Tara in een rolstoel 'getuige is van een wonderlijke be grafenis. John moet Tara redden en heeft daarbij de hulp nodig van de onwillige juf. Het is een geheimzin nige zaak maar er is extra veel Ie wreken deze keer. Tot slot van de avond Riskante Kerk en het jour naal, dat gevolgd wordt door de cur sus Vergadertechniek van de Teleac. NED. II. Tot half acht De Woefs en de Lamaars, Ter visie, en dan tot hel journaal van acht uur de rubriek Verkeersbeeld. Na het journaal ak- tualiteiten met Televizier Supple ment. Hoofdschotel voor deze vrij dagavond is de wedstrijd bandstoten om de Europese titel pentathlon, ge speeld in de Boogschutterhal in Amersfoort. Na een minuutje me neertjes is het tijd voor Willem Duys die ongetwijfeld weer veel gasten om de vissenkom heeft. Met het laat- 'sle journaal is de televiziejweek weer vol. DONDERDAG 19 NOVEMBER. NED. I: 18.45 De Woefs en de La maars; 18.55 Journaal; 19.04 Betty Boop; 19.10 Namens20.00 Jour naal; 20.20 Was er nog wat?; 20.30 Laurel en Hardy; 20.50 America the beautiful; 21.45 Tivee en een hfftf miljoen vruchtbare vrouwen; 22.30 Journaal. NED. II: 18.45 De Woefs en de La maars; 18.55 Journaal; 19.04 Den Haag vandaag: 19.09 Van gewest tot gewest; 19.49 Tips voor toerisme; 20.00 Journaal; 20.20 Mission Impos sible; 21.10 ABC van de akkordeon; 21.30 De zeven zeeën; 22.20 Waar gaat het om; 22.35 Ik zal handhaven; 23.05 Journaal. VRIJDAG 20 NOVEMBER. NED. I: 18.45 Woefs, en Lamaars; 18.55 Journaal; 19.04 Daad bij woord 19.29 De wraak van Chox Linn; 20.00 Journaal; 20.20 De Baron van Miinch hausen; 21.05 Brandpunt; 21.35 De wrekers; 22.25 Riskante kerk; 22.55 Journaal. NED. II: 18.45 Woefs en Lamaars; 18.55 Journaal; 19.04 Ter visie; 19.30 Verkeersbeeld; 20.0 Journaal; 20.20 Televizier; 20.45 Biljarten21.35 Wil lem Duys; 22.45 Journaal. Advertentie OVER UW ZIG-ZAG NAAIMACHINE? voor de moderne PFAFF zig-zag lichtgewicht Wij ruilen alle merken in, ook vreemde NAAIMACHINEHUIS Kortemeestraat 17 BERGEN OP ZOOM ,*************W**M***M*WW*MtlMMm BON: voor gratis folders zen den aan Pfaff ant- woordno. 102, Bergen op Zoom. Naam: Adres: Plaats: A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 9