15ct. cadeau 15ctverdiend Grondruil in verband met toekomstige pasteuriseringsfabriek Feestelijke en smakelijke ideeën voor afdeling Huisvrouwenvereniging Vergoeding voor verbetering woningen Loenochod I blijft op de maan 7.IF.RIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 19 november 1970 Nr. 20778 Vergadering gemeenteraad van Westersehouwen Vooroverleg over bestemmingsplan Renesse FEUILLETON DOOR GERRIT FRANSSEN Dinie zit na te denken. „Dat is moeilijk, Evert. Je zult tot op zeke re hoogte hier je moeten aanpassen aan de bestaande toestand. Dat zal voor jou moeilijk zijn, dat weet ik. Toch lijkt het me verstandig die Bij- vank niet tegen je in het harnas te jagen. Jij bezigde een spreekwoord ik wil het ook doen in dit verband: met hoge heren is het kwaad kersen eten." De man knikte. „Ik weet het, Di nie. Daarvan ben ik me terdege be wust. Er is nog iets. Natuurlijk heb ik die cijferlijst besproken met het hoofd. Men stelt zich hier op het standpunt, dat de kinderen allemaal overgaan naar de volgende klas. Zit ten blijven is hoge uitzondering, als he^ beslist niet anders kan. Wel, ik ben van plan meneer straks niet mee nemen naar de vijfde. Dan is hij dit maal die hoge uitzondering. Trou wens, dat heb ik vanmiddag al aan de baas gezegd." „En wat zei hij daarop?" Dinie kijkt hem nieuwsgierig aan. „Daarin Iaat hij mij gelukkig vrij. Mijn mensen dragen daarvoor zelf de verantwoording, was zijn com mentaar." „En durf je die verantwoording aan?" „Zeer beslist. Ik weet best, dan ik hiervoor Bijvank op m'n dak zal krijgen, maar ik zal pi-oberen 't hem uit te leggen. Het is net als Van Bragen zei ik draag de verantwoor ding en daarom gaat hij niet mee naar de vijfde." „O ja, jullie gaan elk jaar met je leerlingen mee naar de volgende klas, he?" „Ja. Tot en met de vijfde. Daarna beginnen we weer bij drie." „Doe in elk geval maar voorzich tig, Evert. En maak je alsjeblieft niet kwaad." „Ik probeer me tenminste zoveel mogelijk in te houden." Enkele dagen voor de aanvang van de zomervakantie begonnen de moeilijkheden vorm aan te nemen. Tijdens het speelkwartier liep Evert met de beide andere onderwijzers wat op en neer. Op een gegeven ogenblik hoorde Evert boven de stemmen van andere jongens uit de harde stem van Chris Bijvank, tij dens het bokspringen: „Hé, lam straal, trek die kop van je wat in, andets schop ik hem nog van je donder." Meteen is Evert aktief. Hij draait zich naar de spelende kinderen. „Chris.... kom eens hier!" De jongen is helemaal niet geïn timideerd. Met een lachend gezicht loopt hij naar de onderwijzer. „Wat hoorde ik daar?" vraagt deze, zijn wenkbrauwen gefronst. „Wat bedoelt u?" „Begrijp je werkelijk niet, wat ik bedoel?" Wat zei je zoeven?" De jongen haalt zijn schouders op. „Weet ik het.... Ik zeg zoveel, als we aan het spelen zijn." Evret knikt. „Dat hoorde ik. Van wie leer je dat fraais?" „Ik snap niet, waar u het over hebt," zegt de jongen, nog grijnzend. Voor Evert is nu de maat vol. Met gestrekte arm wijst hij naar de school. „Naar binnen en op je plaats. We zullen wel eens zien, of we je dat kunnen afleren, vriend." De jongen haalt een paar keer zijn schouders op, grijnst nog even naar zijn klasscgenoten, die het spel ge staakt hebben en van verre staan te kijken, en loopt dan onverschillig met de handen in de zakken naar de ingang der school. Evert voegt zich weer bij de an deren, die intussen zijn doorgelopen. „Hebben jullie het gehoord?" vraagt hij aan beide collega's. Steenbeek knikt.. „Wat kun je an ders verwachten? Die jongen groeit op voor galg en rad". Het blijven zwijgen van de ander, Hanekam, irriteert Evert. „Wat zeg jij ervan?" vraagt hij. Deze spreidt zijn handen even. „Ik heb het niet goed verstaan; dat komt doordat ik een tikkeltje doof ben Soms erg lastig." „En ook wel eens gemakkelijk", lacht Steenbeek, die zijn collega door heeft. „Wat zei hij dan?" vraagt Hane kam met een uitgestreken gezicht aan Evert. „Het is niet voor herhaling vat baar," antwoordt deze op afgemeten toon. Even later luidt de bel. Terug in de klas kijkt Evert naar de jongen, doch deze zit heel rustig schuin in de bank naar buiten te kijken. Na schooltijd laat Evert de jongen blijven. Nadat het laatste kind de gang uit is, loopt Evert op hem toe en gaat op de bank tegenover hem zitten. Geruime tijd kijkt hij Chris Bijvank zwijgend aan; deze verblikt noch verbloost. „Het gaat de laatste tijd hele maal niet goed met jou, he? In het speelkwar tier ben je een branie, maar wat presteer je hier, in je bank? Lezen kun je nauwelijks behoorlijk; je re kenen is erbarmelijk, om van je handschrift maar te zwijgen. Op de landkaart kun je niet eens de pro vincies aanwijzen. Van de vader landse geschiedenis weet je prak tisch niets en de rest is navenant. Wil je altijd dom blijven? en suf ferd? Een sukkel?" De jongen haalt zijn schouders op, alsof hij zeggen wil: Man, je verveelt me met je gezeur (Wordt vervolgd) WESTERSCHOUYVEN. 18-11. In de deze week onder leiding van bur gemeester Ever wijn gehouden raadsvergadering van Westersehou wen kwamen nog enkele belangrij ke zaken aan de orde. Voor de pasteuriseringsfabriek. noodzakelijk voor het grote tran sport-riool met afvoer in de Ooster- scbelde, zal de gemeente de beschik king moeten hebben over het per ceel sectie F no. 116 gelegen aan de Koudekerkseweg, groot 5.20.50 hec tare, waarvoor de eigenaar, de heer M. O. Hanse, een evengroot perceel terug kijgt aan de Steursweg. De ge meente moet wel f 2964,46 bij beta len i.v.m. reeds gedaan werk aan het perceel, (kunstmest o.a.). De heer Tieieman (pc) meende dat de fabriek landschapsverlies zal op leveren, doch daarin is volgens de voorzitter te voorzien met beplan tingen. Mevrouw Friderichs-Lande- gent vroeg of de mogelijkheid om het vuil in de Noordzee te brengen wei goed is uitgezocht. „Tot op de bo dem", antwoordde de voorzitter. Niemand van Waterstaat weet nog wat de zeebodem gaat doen na af sluiting van de zeegaten. Bovendien is transport door of over de duinen zeer kostbaar. De heer Lustig atten deerde op de vergunning tot lozen in de Oosterschclde die beperkt is tot aan de afsluiting Oosterscheldedam en dan dubble kosten maken bij een andere uitweg zoeken. Een andere werkwijze had de heer Hendrikse liever gezien. Eerst alle kosten in z'n totaliteit bezien en dan kijken of het een haalbare kaart is, doch niet nu al deze grond kopen. De voozitter antwoordde dat over deze grond be schikt moet worden omdat de te be palen diepte der buisleidingen dit noodzakelijk maakt. Het voorstel tot ruiling werd met 8-3 stemmen aan vaard, waarbij de P.v.d.A.-fraktie tegen stemde. Oorlogstuig - bunker De bunker met oorlogstuig in de Kloosterweg, gebruikt als opslag plaats voor de Hulpverleningsdienst (H.D.V.), waar regelmatig kustvaar ders mee worden geladen voor dum ping in de Noordzee), had de aan dacht getrokken van de heer Tieie man, (pc.). „Wat is hier gevaarlijk en kan ik mijn molest verzekering ergens claimen?", vroeg de heer Tieieman. Destijds werden geen be zwaren ingebracht tegen een aan vraag Hinderwet antwoordde de voorzitter. Alle tuig is ontdaan van ontstekers en een deel is „ingevro ren". „Ik vraag me wel af hoelang de H.V.D. deze bunker nodig heeft want de gemeente kan hem goed ge bruiken voor bestuurspost in oor logstijd." De heer Kloosterman meende te weten dat het half 1971 afgelopen is. De heer Tieieman: „Geeft u mij de vijheid om tegen deze griezelige geschiedenis stappen te ondernemen?". De voorzitter ant woordde hierop positief, omdat de Hinderwet niet overschreden is. Wel zal het college nog eens inlichtin gen vragen bij binnenlandse zaken over het vrijkomen der bunker. Bestemmingsplan Renesse Vooroverleg had plaats over het bestemmingsplan Renesse. Er is be trekkelijk weinig veranderd in de bouwmogelijkheden, alleen is de grond van de heer J. Padmos (voor een nog globale bestemming) inge bracht. De „Witte Boulevard" blijft gehandhaafd, terwijl de woning en schuur van de heer Nieuwenhof in Advertentie de toekomst dancingrestaurant wordt. De raad stond hier niet zo gunstig tegenover omdat het geluid hinderlijk zal zijn. Doch er zal ge luidsdicht gebouwd worden. De par keerproblemen zullen niet gemakke lijk zijn. Doch, „de mensen zullen er aan moeten wennen dat ze in de toekomst hun auto niet meer kun nen neerzetten waar ze willen ko pen" zei de voorzitter. Nieuw voor Renesse wordt (vol gens de Stedebouwkundige) de ge schapen mogelijkheid om de toeris ten van en naar de campings in de Hoogenboomlaan aan en af te voe ren via een brede weg die dé oude trambaan volgt met aansluiting op de Stoofweg via Roelantsweg. De zakenpanden „The Game" en Duson zouden hierdoor op een „eiland" ko men te liggen, terwijl de Hogezoom afgesloten wordt en een verbinding met de Vroonweg krijgt vanuit de omgeving camping „De Caravam". De verkeersdeskundigen der A.N.W.B. zijn het hier nog niet mee eens en zouden liever Kabbelaars- weg meer westelijk willen brengen. Het meer krijgt een horeca-ge- bouw, terwijl in de driehoek Jan van Renesseweg, Zeeanemoonweg- Oude Moolweg een medisch centrum gecreëerd gaat worden. Diverse raadsleden maakten hun opmerkin gen doch konden zich verenigen met dit prille plan. „Sinterklaas voor Pakistan" SCHOONHOVEN, 18-11. De leer- lingen van de MAVO-school in Schoonhoven hebben besloten onder het motto „Sinterklaas voor Paki stan" het geld dat zij zouden beste den aan surprises voor het Sinter klaasfeest op school te storten op giro 777 van het Rode Kruis ten be hoeve van de slachtoffers van de wa tersnoodramp in Pakistan. De leer lingen hopen dat hun initiatief na volging vindt bij alle andere scholen in Nederland. Pentagon wil hogere defensie-uitgaven NEW YORK, 18-11. De Ameri kaanse minister van defensie, Mei vin Laird, heeft er dinsdag sterk op gezinspeeld dat het Pentagon vol gend jaar een drastische verhoging van de defensie-uitgaven zal vragen gezien de snelle Russische vorderin gen op het gebied van de bewape ning. Hij waarschuwde tevens dat Amerika nieuwe afschriksystemen zal moeten ontwikkelen indien de Sowjet-Unie haar arsenaal van machtige wapens blijft uitbreiden. V.S.-hulp voor Pakistan WASHINGTON, 18-11. De Ameri kaanse regering heeft 36 miljoen gulden uitgetrokken voor de eerste fase van de hulpverlening aan de slachtoffers van de cycloon- en stormvloedramp in oost-Pakistan. Deze eerste schenking staat los van de hulpgoederen die al naar het rampgebied onderweg zijn. Op ver zoek van de Pakistaanse president Jahja Chan heeft Amerika voorts zes helikopters beschikbaar gesteld. President Nixon heeft dinsdag een werkgroep in het leven geroepen voor het bijeenbrengen en versche pen van de hulpgoederen. Broedende eend BLOKZIJL, 16-11. In de buurt van Blokzijl zit momenteel een wilde eend te broeden op acht tien eieren. Er zijn vaker broedgevallen in de herfst ge constateerd, maar het blijft toch altijd een unicum. Door gaans is een dergelijke eend geen pursang-wilde en dat is ook nu het geval. Het vrouw tje is namelijk aan de donkere kant. Het Zierikzeese raadsbesluit Een beeld van de kermis in het Bruinisse rond 1910. De foto toont - omringd door publiek - de „kuure- sel" in de Oudestraat. Nu 2 voor ƒ1.13. zelfde voorwaarde. Uitgaande van het gegeven voorbeeld van de nor male regeling, wordt het extra voor deel gedurende het winterseizoen als volgt berekend: De door het rijk 'vastgestelde bijdrage ad f 2.000,- wordt verhoogd met 20 is gelijk aan f 400,-, terwijl de gemeentelijke bijdrage ad f 500,- eveneens met 20 wordt verhoogd is gelijk aan f 100,-. Extra voordeel dus f 400,- plus f 100,- is f 500,-. De totale uit kering, bij uitvoering van het werk in de periode van 1 november 1970 tot 1 maart 1971 bedraagt dan ma ximaal f 2.500,- (normagl) plus f 500,- (extra) is f 3.000,-. Nadere inlichtingen kunnen wor den ingewonnen op het stadhuis en bij de dienst gemeentewerken, bouw- en woningtoezicht, Oude Haven 51. MADRID. Rond 10.000 studenten van de universiteit van Madrid heb ben de colleges geboycot uit protest tegen „het gewelddadige optreden van de politie" op. het universiteits terrein. Wajang, zuiver plantaardig en ongezouten. BURGH, 17-11. „Gewoon lekker en toch iets anders". Dit wat vreem de onderwerp trok maandagavond een groet aantal leden van de afd. Westersehouwen der Ned. Ver. van Huisvrouwen naar de Koebel te Bui gli. Aldaar gaven de dames E. v. d. Stadt, W. Klompe-van Oosten en J. Kolff-Kruisinga, ieder op hun eigen terrein ten beste. Mej. v. d. Stadt had des middags met een 6-tal helpende dames van te voren een 12-tal recepten klaar gemaakt, welke op keurig opge maakte schotels uitgestald stonden. Iedere dame kreeg een stencil uitge reikt, waarop deze recepten uitge werkt waren. Aan de hand daarvan werd nog enkele recepten klaarge maakt. Later mocht ieder van de schotels proeven, hetgeen ten zeer ste gewaardeerd werd. Het waren allen smakelijke en gezonde gerech- LONDEN. Voor „Transport House demonstreert Bob Edwards, lid van het Britse parlement en algemeen secretaris van de vakbond voor ar beiders in de chemische industrie. Hij wil op deze wijze protesteren tegen de gevangenschap van vak bondsbestuurders als straf voor hun aktiviteiten als vakbondsmensen. - Volgens een rapport van Amnesty International worden er op de we reld 500 vakbondsbestuurders en -leiders gevangen gehouden. ten, die niet veel tijd vragen bij het klaarmaken en bijzonder geschikt zijn voor familiefeesten en de a.s. december-feestdagen. In aansluiting hierop had mevr. Klompe-van Oosten een feestelijk gedekte tafel opgesteld waarbij het accent op de tafelversiering lag en op de wijze waai'op men die kan maken. Ook als cadeautje. Als gaste was mevr. J. Kolff-Krui singa gevraagd iets te vertellen en te laten zien over zelfgemaakte kerstversieringen zoals ster, bal, mobile enz. Maar omdat het ondoen lijk is om te vertellen hoe je iets gemaakt hebt, stelde zij samen met mevrouw Klompe voor, de d.mes die daar belangstelling voor hadden, nog een keer bij elkaar te laten ko men om zeis iets te maken voor de a.s. feestdagen. Hiervoor bleek gro te animo te bestaan. Er is nu dan gelegenheid om 'op woensdagavond 25 november in de Huishoudschool „De Schutse" te Haamstede o.l.v. beide dames cadeautjes, kerststukjes en kerstversieringen te maken. Eventueel voor de deelnemende da mes zelf, doch ook voor de afdeling. De dames moeten schaar en velpon meebrengen. Hierna besloot de presidente, me vrouw C. S. Hack-Sloover na de drie dames hartelijk bedankt te hebben, de druk bezochte en succesvolle avond. ZIERIKZEE, 18-11. In de gemeen teraadsvergadering van 3 november jl. heeft de raad ondermeer besloten om in navolging van het rijk ter uitvoering van de „Beschikking gel- delijke steun verbetering woningen en woonbuurten" het gemeentelijk subsidie t\jdel\jk met 20 u/o te ver hogen. Met- deze regeling wordt be oogt het woongerief van de vooroor logse woningen in partikulier bezit te verbeteren. Onder verbetering van het woongerief wordt verstaan het treffen van zodanige voorzie ningen, dat een woning, die niet meer aan de redelijke eisen van be woonbaarheid voldoet, in haar ge heel weer op peil wordt gebracht. Voorbeeld: van de totale verbete- ringskosten wordt per woning ten hoogste 10.000,- voor subsidiëring in aanmerking genomen. Het rijk neemt hiervan 20 °/o - dus f 2.000,- - voor haar rekening, terwijl de ge meente dit bedrag van f 2.000,- met 25 °/o verhoogt, zodat in beginsel maximaal f 2.000,- plus f 500,- per woning aan subsidie kan worden verkregen. Voor het uitsluitend uitvoeren van bepaalde veel voorkomende voorzie ningen worden vaste .bedragen uit gekeerd, zoals f 450,- voor het ma ken van een. ruimte voor een pri vaat en het daarin aanbrengen van een closet met waterspoeling en eveneens f 450,- voor het maken van een doucheruimte en het inrichten daarvan (inclusief gemeentelijke bijdrage). Teneinde de voor de bouwnijver heid ongunstige invloeden van het winterseizoen gedeeltelijk uit te schakelen, heeft de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening thans bepaaldj dat ten aan zien van werkzaamheden, waarvoor genoemde subsidieregeling geldt, bij wijze van poef het rijkssubsidie met 20 zal worden verhoogd, indien de werkzaamheden binnen de perio de van 1 november 1970 tot 1 maart 1971 worden uitgevoerd. In navolging hiervan heeft de ge meenteraad besloten om het ge meentelijk subsidie eveneens met 20 Ho te verhogen, uiteraard onder de- MOSKOU, 17-11. De Loenochod I, het Russische automatische voertuig dat dinsdagmorgen op de maan is neergezet, zal niet naar de aarde te rugkeren, zo heeft de wetenschap pelijke commentator van de Russi sche televisie meegedeeld. De Loena 17 die de Loenochod I op het maanoppervlak plaatste, be schikt nl. niet over een raketsysteem dat de terugkeer naar de aarde mo gelijk maakt. De commentator zei dat de Loeno chod I - de naam betekent maan- voertuig - een „kleine denkende ro bot" is. De robot kan zich wenden en voeden met enei-gie van een zon- nebatterij, om zijn as draaien met behulp van zijn acht, onafhankelijk aangedreven wielen, hinderpalen vermijden, het terrein verkennen, bodemmonsters nemen, chemische analysen hiervan maken en de re sultaten direct naar het controle centrum op aarde seinen. Met het voertuig kan van de aarde af gema- 'noevreerd worden. Advertentie Nu 2 voor ƒ1.05. Wajang, zuiver plantaardig en ongezouten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7