tapijten morgen bruine bonensoep met spek en worst DE ZIERIKZEESCHE COURANT Israël neemt nog niet deel aan de Jarring-onderhandelingen I DEURLOO - ZIERIKZEE I Kamp Vledder zal worden opgeheven NOODHULP VOOR PAKISTAN Kapen blijkt duur Cholera in Oost-Pakistaans rampgebied Moorden in Belfast Gifgevaar in Spaanse wateren ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 november 1970 127ste jaargang Nr. 20777 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Slotavond „Onderdak" Verklaring Golda Meir JERUZALEM. 16-11. Premier Gol da Meir van Israël heeft maandag voor het parlement verklaard, dat Israël onder de huidige omstandig heden niet zal deelnemen aan de Jarring-onderhandelingen. „Ondanks het vurige verlangen van Israël tot vrede te geraken en het welslagen te verzekeren van de missie van V.N.-bemiddelaar Jarring, maken de Egyptische schendingen van de mi litaire status quo onze terugkeer naar deze onderhandelingen onmo gelijk". De Israëlische premier heeft niet aangegeven, onder welke omstan digheden Israël wederom aan de on- Auto reed sloot in; twee doden DIEVER, 16-11. In de necht van zondag op maanda"g is op de weg As sen Pijlerbrug, onder de gemeente Diever e enauto in de langs de weg lopende Drentse Hoofdvaart gereden. De twee inzittenden, de 35-jarige heer J. van Sleen en de 19-jarige heer A. de Graaf, beiden uit Wapser- veen, verdronken. De auto slipte in een bocht en belandde via een af- scheidingsmuurtje in het water. derhandelingen zal deelnemen. Zij verklaarde wel, dat met de V.S. be sprekingen gevoerd worden over omstandigheden, die de terugkeer van Israël naar de Jarring-onder handelingen mogelijk zouden maken. Mevrouw Meir sprak nog de hoop uit, dat het bestand opnieuw ver lengd zou kunnen worden. Met be trekking tot de Syrische crisis, gaf premier Meir te kennen, dat Israël zeer nauwkeurig de ontwikkelingen in dat land volgt en in het bijzonder de houding die de nieuwe Syrische leiders zullen aannemen ten aanzien van de Paletijnse organisaties. Premier Meir waarschuwde de Jordaanse regering, niet te proberen de rust in Amman te verzekeren dooi de Palestijnse guerrillastr-ders naar de bestandslijn met Israël te laten verhuizen. Egypte oorlogszuchtig CAIRO, 17-11. De Egyptische mi nister van oorlog. Mohammed Faw- zy, heeft een „bittere en verwoede" stiijd met Israël in het vooruitzicht gesteld voor de periode na het ver strijken van de huidige bestandsre geling op 3 februari. De strijd zal geen grenzen kennen en beide par tijen zullen al hun militaire macht gebruiken, zo verklaarde Fawzy vrijdag j.l. op een bijeenkomst met gesloten deuren van het 1.700 leden Advertentie mum iiiii mum mi ii hi in minimi mi ii iiiiiiiuiiiiiiiii ii min minimum iiiiiiiiiiiiii ii Grofe collectie Telefoon (01110) 2825 iïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinTi TWEEDE KAMER DEN HAAG, 16-11. Minister VV. den Toom van defensie heeft maan dagmorgen verklaard dat het Kamp Vledder, waar gewetensbezwaarden militaire dienst te werk worden ge steld, op financiële gronden opgehe ven zal moeten worden. Er zijn thans slechts vier gewe tensbezwaarden tewerkgesteld, twee die er willen blijven en twee, die hier geplaatst zijn omdat ze op een ander werkobject (psychiatrische in richting) in hard drugs handelden. Voorts zijn er vijf personeelsleden. tellende Egyptische Nationale Con gres. Delen van zijn toespraak wer den maandagavond in Cairo gepu bliceerd. De Egyptische strijdkrachten heb ben volgens generaal Fawzy het be stand benut voor opvoering van hun gevechtsvaardigheid. Dit was spe ciaal het geval met de luchtmacht. De Sowjet-Unie had Egypte de al lermodernste wapens geleverd en al le belangrijke onderdelen van de strijdkrachten werden nu uitgerust met elektroniche apparatuur. Noch de militaire noch de politieke leiders in Egypte waren bereid in te stem men met nog een verlenging van hel bestand, aldus de minister. DEN HAAG, 16-11. De regering heeft zich beraden op welke wijze Nederland hulp kan bieden bij de ramp, die Oost Pakistan heeft ge troffen. Dit beraad heeft tot de volgende beslissingen geleid: 1. Een bedrag van 1 miljoen gulden is terstond ter beschikking gesteld voor de aankoop en het transport van zuivelprodukten. Met het Rode Kruis is contact opgenomen teneinde voor transport en distributie zorg te dragen. 2. De regering heeft een bedrag van 2 miljoen gulden als gift aan de re gering van Pakistan ter vrije beste ding beschikbaar gesteld voor de be strijding van de uitgaven, die de re gering van Pakistan thans in het rampgebied moet doen. 3. De regering heeft haar perma nente vertegenwoordiger bij de Eu ropese Gemeenschap te Brussel op dracht gegeven onverwijld en krach tig aan te dringen op behandeling van de Pakistaanse aanvraag voor graanhulp. 4. De regering heeft de Pakistaanse regering medegedeeld, dat zij bereid is de bestaande afspraken en over eenkomsten inzake financiële en technische hulp terstond aan te pas sen in het licht van mogelijke her ziene prioriteiten die de regering van Pakistan onder de huidige zeer moeilijke omstandigheden zou wen sen te formuleren. Ontrent de definitieve opheffing van het Kamp Vledder is advies ge vraagd aan de commissie-Fonteijn, die de minister ook over andere za ken met betrekking tot de gewetens bezwaren militaire dienst adviseert. Ondertussen pleegt minister Den Toom overleg onder andere met het Departement van CRM, of in Kam pen uitgaande van dit departement bepaalde categoriën gewetensbe zwaarden kunnen worden opgevan gen, met name degenen, die op een van de ruim dertig bestaande objec ten niet te handhaven zijn. DEN HAAG, 16-11. De vliegtuig kapingen zijn de luchtvaartmaat schappijen en ook die maatschappij en, die nog nooit zo'n roof hebben meegemaakt, duur komen te staan. Nadat op één dag vier vliegtuigen waren gekaapt hebben de verzeke ringsmaatschappijen het aandeel van de molestverzekering in de totale verzekex'ingspremie verhoogd van 0,07 promille tot 0,875 promille. Deze verhoging betekent voor de K.L.M. een tegenvaller van f 11,6 miljoen per jaar. HUNTINGTON (V.S.). Een charter vliegtuig DC 9 is bij de landing in Huntington verongelukt. Alle inzit tenden, de bemanning, een sportteam en een groep supporters kwamen hierbij om. De machine vloog bij het aanvliegen tegen een heuvel. Er wa ren 75 mensen aan boord. DACCA, 17-11. In het rampgebied van Oost-Pakistan zijn maandag de eerste gevallen van cholera gesigna leerd, tot verbijstering van alle hulp- werkers daar die voor de gigantische Twee Nederlandse militairen in Duitsland omgekomen HANNOVER, 16-11. Door een bot- sing met een losgebroken paard zijn in de nacht van zondag op maandag bij Thuine (Nedersaksen) in West- Duitsland twee Nederlandse soldaten in hun auto verongelukt. Zij stierven tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. Een andere mi- litir werd levensgevaarlijk, en een viei-de licht gewond. Allen behoor den tot de groep techniek en mate- riëel van de Koninklijke Lucht macht in West-Duitsland. De twee omgekomen militairen zijn de 20-jarige F. Kroeze uit Borne en de 21-jarige P. Breeveld uit Al phen aan 'den Rijn. Levensgevaarlijk gewond werd de 19-jarige J. Lun- genberg uit Nijverdal en licht ge wond de 20-jarige D. Leerling uit Noordwolde. Naar de politie meedeelde, was de auto na de botsing met het paard gaan slingeren en een bos ingereden. Het paard werd door een politieman met een pistoolschot afgemaakt. BELFAST, (Noord-Ierland), 16-11. In een straat in Belfast zijn maan dagmiddag twee mannen neerge schoten. Zij zijn op weg naar het ziekenhuis overleden. De politie meent, dat hier sprake is van een „afrekening" tussen twee rivaliserende groepen van de I.R.A., het Ierse republikeinse leger, een or ganisatie, die zowel in Ierland als in Ulster illegaal is. LA CORUNA, 17—11. Bij de Spaan se noordwestkust wordt de zeefauna door een vergiftigingsramp bedreigd. Een uitzonderlijk giftige vloeistof op basis van kwik en chloor, bestemd voor de vervaardiging van een in- sektenbestrijdingsmiddel, verspreidt zich in de oceaan uit de ruimen van het Soedanese vrachtschip „Erko- wit", dat sinds twee weken vastzit op een zandbank in de buurt van Lacoruna (Galicia). Onderwijzer omgekomen HAARLEM, 16-11. Maandagmor gen omstreeks tien uur is bij een verkeersongeluk op de westelijke randweg in Haarlem de 44-jarige onderwijzer A. B. 't Lam uit Dieren om het ieven gekomen. De heer 't Lam reed met zijn auto in noordelijke richting. Vermoede lijk heeft hij niet gezien, dat op de hoek van de Zijhveg het verkeers licht op rood stond. Van de Zijlweg kwam een auto en er volgde een botsing. Tijdens het vervoer naar oen ziekenhuis is de heer 't Lam overleden. In de andere auto zal een Haarlems echtpaar. De vrouw daar van liep een shock op. taak staan de vele tienduizenden do den te begraven en levensmiddelen, medicijnen, dekens, tenten en andere hulpgoederen voor meer dan een miljoen daklozen aan te voeren. Een der leiders van het hulpwerk, Anisoezzaman, deelde maandag avond mee dat cholera was uitgebro ken op Hatija, mogelijk het zwaarst getroffen van de duizenden dichtbe volkte eilanden die vorige week vrij dag door een cycloon en vloedgolf werden geteisterd. Pakistaanse func tionarissen spreken nu voor het eerst van een dodencijfer in de buurt van de 300.000. Wegens de cholera op Hatija ging het eerste medische-hulpschip dat het eiland bereikte, daar niet voor anker, en voer het door naar Sand- vip. Bijna een miljoen doses anti- choleravaccin zijn naar het gebied gezonden plus 600.000 ton zuiver drinkwater. Pakistan heeft Amerika om helikopters gevraagd. Een groot deel van het rampgebied is nog van de buitenwereld afgesneden. BEIROET. Generaal Hafez Assad (I.) heeft in Syrië de macht in handen genomenDe omwenteling vond plaats, na een dreigend ontslag van Assad en zijn chef-staf generaal Mustafa Has (m.). Assad heeft na de omwenteling een aantal leiders van de Baas-partij laten arresteren, on der wie president Atassi, die hier rechts op deze archieffoto staat. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's AMSTERDAM. Het Russische op nemingsvaartuig „A Vilkitsky" is maandag voor een tot zaterdag du rend bezoek in de Amsterdamse ha ven aangekomen. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-11. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen nacht trok een frontale zone met regen en mot regen van west naar oost over ons land. De regenhoeveelheden varieer den van 2 tot 7 mm. Achter deze frontale zone breidde een zwakke rug van hoge luchtdruk boven het Engelse Kanaal zich naar onze om geving uit, waardoor de wind vrij wel wegviel en plaatselijk mist ont stond. Aan het rustige weer zal op de nadering van een kleine actieve depressie ten zuidwesten van Ier land spoedig een einde komen. De depressie koerst in de richting van zuid-Engeland en neemt daarbij in diepte toe, zodat in het komende et maal het weer een onbestendig ka rakter zal hebben met wind en re gen. Aanvankelijk wordt met zuid westelijke winden zachtere lucht uit de Golf van Biscaje naar ons land getransporteerd. Verwachting tot woensdagavond: Meer wind Zwaar bewolkt met regen; tot matig of krachtig, aan de kust mogelijk tot hard toenemende wind; aanvanke lijk uit zuid tot zuidoost, later rui mend naar westelijke richtingen; de zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturenvan ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Max.-temperaturen: - omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 18 nov. Zon op 8.04, onder 16.45. Maan op 21.13, onder 13.07. 19 nov. Zon op 8.06, onder 16.49. Maan op 22.27, onder 13.27. Laatste kwartier: 21 nov. (0.13). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 13 nov. 19 nov. 6.10 v.m. 6.49 v.m. 18.32 n.m. 19.17 n.m. BROUWERSHAVEN: 18 nov. 6.02 v.m. 18.17 n.m. 19 nov. 6.45 v.m. 19.04 n.m. Doodtij: 23 nov. Advertentie Een goed stuk vlees hoort erbij zo'n echte, pittige je wordt er een ander mens van! Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees. Vleeswaren en Vleesconserven 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1