Scherper zien onderweg door melk onderweg DE VAKBEWEGING EN DE LEDEN Gaat Zierikzeesche Watersportvereniging op in een stichting? De „schoonmaak" in Saigon ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 november 1970 Nr. 20777 Belangrijke vergadering ZIERIKZEE, 13-11. Onder leiding van de voorzitter de heer T. B. van der Straaten vergaderde de Zierik- zeesche Watersportvereniging, die in zyn openingswoord enkele belangrij ke punten uit het afgelopen vaarsei- zoen memoreerde, o.a. de heropening van de uitgebreide jachtaccomodatie en de hiermede verband houdende onderhandelingen met de gemeente Zierikzee. Gememoreerd werd de „laatste" vcorjaarstocht rondom Schouwen-Duiveiand Bij de ingekomen stukken bevond zich o.a. een verzoek van de gemeen te Zierikzee tot regeling van de nog Advertentie SAIGON .16-11. De militaire gou verneur van Saigon heeft bekendge maakt dat 140.645 mensen zijn aan gehouden wegens inbreuk op de vei ligheid en de openbare orde, sinds in september de campagne begon om de stad te zuiveren van „ongewenste individuen". Van hen worden 3.787 gerechtelijk vervolgd, 881 deserteurs zullen voor de krijgsi-aad moeten verschijnen, 4.891 militairen worden disciplinair gestraft, 3.959 minder jarigen zijn naar de recruteringsbu- reaus gestuurd en 1.753 mensen zijn nog in voorlopige hechtenis. Daar- naast hebben 121 winkels een week moeten sluiten wegens overtreding van de economische wetten. bestaande vordering die ze op de vereniging had en een schrijven be treffende de W.A.-verzekeripg welke werd gesloten voor een bedrag van 1 miljoen gulden per gebeurtenis. Hierna bracht de heer Loubei-t verslag uit van de deze zomer gege ven instructie in de lesboot. „Een vijftiental jeugdige leerlingen heeft deze zomer kennis kunnen maken met het zeilen, maar het hadden er meer kunnen zijn, als we maar niet met een nijpend tekoi't aan instmc- teurs hadden gezeten", aldus de heer Loubert. Spreker vroeg zich af of er geen mogelijkheid is om instructeurs een opleiding te laten volgen aan een bondszeilschool. Verder was het late tijdstip van aflevering van de les boot een handicap geweest om de lesindelir.g tijdig klaar te hebben. Toch waren er zeker vijf leerlingen zo ver gekomen, dat met redelijke kans op succes aan het A examen zou kunnen woi'den deelgenomen. Hierna waren aan de orde de be noemingen in de diverse commissies. In de kascommissie werden aange wezen de heren Seine en V. d. Doe, terwijl de toei-commissie in haar ou de samenstelling aanbleef, op de heer Quartel na, die zich niet meer be schikbaar stelde en waarvoor de heer Loubert werd benoemd naast de zit tende leden de heren De Vos en Dui- vendijk. Daar er in de vereniging plannen bestaan zich actief met het organi seren van wedstrijden te gaan bezig houden, diende hiervoor een wed strijdcommissie te worden benoemd. De volgende namen kwamen hier voor uit de bus, t.w. de heren Mole naar, Nelissen en Kesteloo. De win teractiviteiten werden opgedragen aan de heren V. d. Weghe, Burksen en Loubert. Tot slot werden als af gevaardigden naar de vei-gadering. van het Kon. Verbond (in januai-i *71) te Amsterdam, aangewezen de heren Molenaar en Quartel. Drie mogelijkheden Na een korte pauze kwam hierna de hoofdschotel ter sprake, zijnde de vraag hoe de vereniging zich in de nabije toekomst zal dienen op te stellen nu deze sport in deze contrij- en zich in een vvaarlijke stroomver- snelling gaat bevinden. Reeds eerder werd de vrees uitgespi'oken dat een betrekkelijk kleine en jonge vereni ging als de Zierikzeese zich moeilijk zal kunnen handhaven tegen allerlei gerenommeei*de en kapitaalkrachtige verenigingen van buiten Schouwen- Duiveiand, zoals De Majs en De Kaag, welke laatste naar Brouwers haven lijkt te lonken. Teneinde hier over een diskussie op gang te bren gen had het bestuur een drietal mo gelijkheden aangestipt. a. Alle akkomodaties verkopen aan de gemeente Zierikzee en dan lig plaatsen huren waarbij men dan van alle verdere rompslomp af is. Het bestuur was van mening dat ook het gemeentebestuur hiervoor geporteerd zou zijn. b. Zelf doorgaan met de exploitatie; met de gemeente tot een water dicht financieringsakkoord komen en het water waarin de stijgers liggen pachten. c. De mogelijkheid onderzoeken om tot oprichting van een Stichting te komen, waarin de vereniging, de gemeente en de vereniging De Maas zouden participeren en die dan de gehele haven zou moeten omvatten. Eén der leden van het eerste uur, de heer De Vos, achtte overdracht aan wie dan ook een klap in het ge- zich van allen die kosten noch moei te gespaard hebben om de vereniging te maken tot wat ze nu is. Laten we proberen baas in eigen huis te blij- en aldus spreker. Ook de heer Lou bert keerde zich tegen overdracht, vooral met het oog op de misschien verloren gaande prioriteit voor de ei gen streek mensen die straks lig plaatsen nodig zullen hebben. De heer Kesteloo zag in overdracht wel iets, mits er waterdichte afspra ken gemaakt kunnen wol-den over terughui-en tegen een (aanmerkelijk) gereduceerde prijs. In dit laatste heb ik echter weinig fiducie, zodat de tweede mogelijkheid misschien toch de voorkeur verdient", aldus sprekei\ De heren Molenaar en V. d. Weghe voerden aan, dat afstand doen van eigen akkomodatie zelfs tegen de statuten is, waar deze spreken over het „belang behartigen van de wa tersport en haar beoefenaren". Bij stemming bleek niemand punt A te onderschi'ijven. Wel bleek echter uit het vervolg der diskussie, dat velen de mogelijk heid om tot een stichting te komen gaarne verder onderzocht zagen. „Een stichting heeft meer moge lijkheden om de aktiviteiten op wa tersportgebied uit te breiden, omdat ze gemakkelijker bij de subsidiepot kan komen", aldus de heer V. d. Weghe. De heer Quartel voelde er zelfs voor contact op te nemen met de andere eilandelij ke verenigingen zodat ingeval van een stichting een nog gi-oter en sterker regionaal wa tersportbastion te bouwen zou zijn. Besloten werd tenslotte de ge meente Zierikzee een exploitatiere kening te doen toekomen, zodat in alle redelijkheid de financiële ver goeding voor de uitbreiding van deze zomer en de pacht van de 1000 in water waarin de pontons liggen, ge regeld zal kunnen worden. De zelfstandigheid der vereniging blijft voorlopig gehandhaafd, maar zij is bereid onder zekez'e voorwaar den in een groter (stichtings) ver band op te gaan en haar bezittingen daarin te brengen. Tot slot van deze zeer geanimeerde bijeenkomst dankte de voorzitter al len voor hun aanwezigheid en voor de vruchtbare diskussies. Opnieuw onlusten in Reggio di Calabria REGGIO, 14-11. De politie in de Zuiditaliaanse stad Reggio di Cala bria heeft zatei-dag opnieuw de gum miknuppel gebruikt tegen studenten die voor de tweede achtereenvolgen de dag door de straten trokken uit protest tegen het aanwijzen van Ca- tanzaro als hoofdstad van de pro vincie. De studenten verlieten de scholen, legden het verkeer stil en probeex-den zonder succes het cen traal station te bezetten. „Flitseri" uit het buitenland BERLIJN. In West-Berlijn is een 35-jarige Brit op verdenking van spionage voor Oost-Duitsland door de politie gearresteerd, zo deelde een Britse woordvoerder zondag mee. WASHINGTON. De Sowjet-Unie is bezig met de aanleg van een grote militaire haven de Mersa Matroe aan de Egyptische kust, halverwege tussen Alexandrië en de Lybische gi-ens, zo is zaterdag uit bevoegde kringen in Washington vei-nomen. Van het vaderlandse erf De top van het Christelijk Natio naal Vakverbond C.N.V. kan onmo gelijk blij geweest bijn by de lezing van het rapport over haar organisa tie dat het Sociaal Wetenschappelijk Instituut van de Vrije Universiteit heeft uitgebracht. Nadruk daarin wordt gelegd op de grote afstand die bestaat tussen de leiding en de leden - een feit dat niet onbekend was, maar de cijfers waarin prof. Van Zuthem en zijn team het onthullen komen nogal schokkend aan. Dat de bestuurders eigenlijk tot een heel ander slag mensen schijnen te behoren komt bijvoorbeeld sterk uit bij vergelij king van de percentages van dege nen die een fusie van de drie vak centrales voorstaan - bij de leden is dit met of zonder voorbehoud vijftig bij de leiding is negentig procent te gen. Curieus is ook het verschil in de antwoorden op de vraag of we aan het geloof - toch een pijler van het C.N.V. - iets hebben bij het werk: de top antwoordt voor bijna honderd procent ja, de achterban komt met 51 pet. ja maar met de hakken over de helft. Vooral dit laatste schijnt de C.N. V.-leiding tamelijk zwaar op de maag ie liggen omdat ze hierin een bedrei ging zien van de principes van de eigen organisatie - trouwens de as pecten van ontkerstening die zij er 'waarnemen stemt de bestuurders op zichzelf ook al niet vrolijk. Afstand Waar het rapport echte meer op hamert is dat deze vervreemding tussen bestuurders en leden duidt op een falen van de democratie in de organisatie, iets wat overigens niet specifiek is voor het C.N.V.: het is een bijna algemene regel voor alle orga nisaties, volgens sommigen trouwens een konsekwentie van de overigens onontbeerlijke- organisatie. En daar zit een van de akeligste aspecten die wel zeer speciaal voor de vakbonden gelden. De afstand tussen leden en be stuurders en ook de al dan niet schijnbare onvermijdelijkheid hier van kweekt haast automatisch een sfeer waarin de leden zich ook wei nig aantrekken van de bestuurders en wat die namens hen doen en la ten. We zien - niet ten onrechte - dat besturen meer en meer de nei ging krijgen een zelfstandige taak op ziek te nemen om de leden te dwingen in een bepaalde richting in plaats van te doen wat de meerder heid van de lecten wenst. Dat verklaart ook waarom menig geval, duidelijk te constateren in.de recente episoden voor de vierhon- derdguldengolf losbarstte, het niet de vakbeweging maar de leden waren die de bal aan het rollen brachten, ivaarna de vakverbonden min of meer tegen heug en meug achter de acties van de leden gingen staan. Dat zijn passages die de vakbondsbe stuurders - en niet alleen die van het C.N.V. - eigenlijk geboeid zou den moeten lezen. VOOR DE VROUW Visdiefjes (6 stuks) 3 koppen Corn Flakes 1 blikje zalm of tonijn 200 g) ruim 1 dl (4 eetl.) koffiemelk 1 eetl. piccalilly 1 eetl. fijngesnipperde ui 1 eetl. fijngesneden selderie 1 losgeklopt ei Maak de Corn Flakes fijn en meng de helft met de uitgelekte zalm of tonijn, 2 eetl. koffiemelk en de rest van de ingrediënten. Vcrm zes croquetten, doop ze in de overgebleven melk en rol ze vervol gens door de overgebleven Corn Fla kes. Bedek een bakvorm (of bak plaat) met aluminiumfolie en leg er de croquetten op. Zet de bakvorm of bakplaat 30 minuten midden in een vrij warme oven 350° F, cijfer 3 of 4, 150° C). VALTHE. In het Drentse plaatsje Valthe heeft zondagochtend een felle bi*and de kapschuur van de landbou wer Vos aan de Hoofdstraat ver woest. Een heel oude foto van het voorma lige Stoomgemaal Schouwen, dat na de februariramp van 1953 verdween. MARKTBERICHTEN Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM. 16-11. Klei-aard- appelen voor het binnenland: Bintje 35 mm opwaai'ts in twee maten f 10,50-11,00; Bintje 35-55 mm f 10,50 -11,50; Bintje 50 mm opwaarts f 10,50 -11,00; Bintje 55 mm opwaarts f 10,50 -11,00; Eigenheimers 35 mm opwaarts f 20,00-22,00; Eigenheimers 40 mm opwaai'ts f 21,00-23,00. Zandaai-dappelen voor het binnen land: Bintje 35 mm opwaarts f 9,00- 9,50. Klei-aai'dappelen voor de expoi-t: Bintje 35-50 mm. f 9,50-10,00; Bintje 45 mm. opw. bestemd voor Italië f 12,50-13,00; Bintje 50 mm opwaarts f 11,00-11,25; Bintje 55 mm opwaarts f 11,00-11,25. Zand-aai*dappelen voor de expoi t: Bintje 35 mm opwaarts f 9,00-9,50. Voer-aardappelen: f 4,75-5,50. Stemming: binnenland rustig en export flauw. Pi%ijzen (exclusief omzetbelasting) vastgesteld per 100 kg. af bedi'ijf op auto volgens kwaliteitseisen binnen land c.q. export. Advertentie. Ditishetrecept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas. Caquelon Inwrijven, met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak /VH afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. SAN BERNARDINO. In de omge- FEUILLETON ving van Los Angeles in Zuid-Cali- fovnië hebben tweeduizend mensen hun woningen moeten verlaten om dat deze door bosbranden werden bedreigd. Ondanks massale bestrij ding is de brandweer niet in staat vijf brandhaarden te blussen. KEULEN. Anke Brunn, 27, is een attractief voorbeeld voor de politiek be- lanariike generatiewisseling in rle Bondsrepubliek Duitsland. De jongste af- aevaaadiode in de landdag van Noordrijn-Westfalen heeft haar intelligentie door academische examens, haar capaciteiten door daadwerkelijk optreden in het school-bestuur, in het studentenparlement en sinds drie ja ar in de Sociaaldemocratische Partij bewezen. De econome en sociologe ging door voor een geëngageerde jongsociniisle, voordal zij de weg naar hel becnti- seerde „establishment" koos. om op democratisch niveau voor een betere wereld te strijden. PARIJS. Uit de woning van de Pa- rijse bankier Richard Klehe zijn vier schilderijen uit de Hollandse school twee zeegezichten van Jan van Goyen en een kopergravure van Pi casso ontvreemd, alsmede ivoren en andei'e siei'aden. De waarde van het gestolene wordt op 300.000 gulden geschat. RIO DE JANEIRO. De parle mentsverkiezingen in Brazilië zijn over het algemeen rustig verlopen. Alleen in de stad Paranaiguara deed zich een ernstig incident voor. Bur gemeester Salomao werd er doodge schoten door de voorzitter van de plaatselijke afdeling van de legeren de „Alliantie voor het Nationaal Re- viel" (Arena), Maceda, die nu voort vluchtig is. NEW YORK. De Zuidvietnamese vice-president Ngoejen Cao Ky is in New York aangekomen voor een „niet-officieel" bezoek van zeventien dagen, waarbij een bezoek aan ver scheidene militaire bases en een ont moeting met pi*esident Nixon op het pi'Ogramma staan. x TEL AVIV. De Verenigde Staten zijn van oordeel dat de kans nog maar minimaal is, dat Egypte en de Sowjet-Unie de raketten terugtrek ken die sinds het ingaan van het be stand in de zone van het Suez-kanail zijn geïnstalleerd. De Israëlische mi nister van buitenlandse zaken, Abba Efoan, verklaaide dit zondagavond in een televisie interview. ATHENE. Oud-premier Constanti no Tsaldaris van Griekenland en lei der van de Volkspartij is zondag in Athene op 85-jarige leeftijd overle den. MOSKOU. „In het kamp van het Atlantisch blok kan men momenteel buitengewoon gevaarlijke sti-omin- gen waarnemen, die een hinderpaal vormen voor de sfeer van ontspan ning in Europa", aldus de Prawda van maandag. DOOR GERRIT FRANSSEN Hoofdstuk 6. De eerste moeilijkheden. Di-ie maanden versti-eken. De zo mervakantie stond voor de deur, maar Dinie bemerkte de laatste da gen, dat Evert met iets zat. Wat zit hem dwars? dacht ze. Moet ik er over beginnen of hem het initiatief laten? Maar we zijn toch getrouwd en als hij moeilijkheden op school heeft, waarom spreekt hij er dan niet met me over? Misschien kan ik hem i-aad geven. En al was dat niet zo, waaiom lucht hij zijn hart niet? Je moet nooit blijven rondlopen met iets, dat je niet kunt verwei-ken. Enkele dagen later kon ze zich niet langer inhouden. Op een juli-avond, tijdens het broodeten, vroeg ze hem: „Wat voor moeilijkheden heb je op school. Evert?" Even schrok hij. Maar zich gelijk weer beheersend, was zijn weer- vi*aag: „Hoe kom jij op dat idee?" „Lieveling, je bent mijn man en ik ben je vrouw. We hebben beloofd, dat we elkaar zouden bijstaan. Lees' jij het huwelijksformulier er maar eens op na, Evert. Weet je wat er onder meer in staat? Dit: het eerste doel is, dat man en vrouw door op rechte liefde veibonden, elkander ti*ouw tot een hulp zijn. Dus moet ik jou ook, als je moeilijkheden op school hebt, tot een hulp zijn". Het is met enige bewondering en ontzag, dat hij haar aankijkt. „Hoe weet jij dat zo goed? Ik zou geen zin meer uit dat formulier uit m'n hoofd weten". „Ik heb het vanmiddag nog eens nagelezen. Vooruit, blijf er niet mee lopen! Heb je herrie gehad met Van Bragen?" Evert schoot in een lach. „Hoe kom je daarbij? Ik heb nog nooit zo n gemakkelijk hoofd gehad. Die vindt alles goed, als alles maar reilt en zeilt, zoals het behoort. Ben je mal, er is niets aan de hand". „Jawel", hield Dinie koppig vast, „ik ken je op een prik. Jij zit met iets. Mag ik het niet weten? Het is niet, dat ik nieuwsgieiug wil zijn. Maar mogelijk kan ik je helpen". „Ach, weet je wat het is., iedere klas heeft z'n moeilijkheden. Goed, er zitten een paar stokebrands in mijn klas. Er is één heel gemeen ke reltje bij, ik zal maar geen namen noemen. Een paar keer heb ik hem al eens een flink portie sti-afwerk mee naar huis gegeven. Je weet, ik ben geen vooi'stander van laten schoolblijven. Veertien dagen gele den had hij zijn strafwerk niet ge maakt, omdat - zoals hij zei - hij 's avonds moest helpen met hooien". „Hoe oud is die jongen?" „Elf. Maar hij is stevig uit de klui ten gewassen". „Elfzijn ze helemaal gek wie laat er een jongen van elf nu helpen hooien?" „Liefje, we zitten hier pp het plat teland; hier zijn de verhoudingen nu eenmaal andei's als in de stad. En als het dreigt te gaan regenen, is het alle hens aan dek om het hooi droog binnen te krijgen". „Desnoods met behulp van kin- dex-en uit de viei'de klas". „Pi-ecies. Vele handen maken licht werk. Ik wist dit natuurlijk niet, dus fietste ik - dat weet je - die avond naar zijn huis; een boerderij op de weg naar de stad. Bijvank, de man van de kerkvoogdij. Ik kan niet zeg gen, dat ik bepaald vriendelijk werd ontvangen. "Meester zou er goed aan doen in deze drukke weken de jon gen geen strafwei-k mee te geven, want dat kon toch niet gemaakt wor den. Er was wel wat beters te doen dan blaadjes vol te kladden. En zo voort. Ik moest het maar reserveren voor de winter". „Is dat die dikke boer, die voor aan in een der oudei'lingenbanken zit?" „Precies. Ik terug en besprak hel met Van Bragen. Maar die waste zijn handen in onschuld. „Kijk maar een beetje uit, Evert", zei hij. „want hij is een van de gx-oten in het doi'p. Bovendien zit hij in het schoolbe- stuur. Laat die jongen van Bijvank desnoods in het speelkwartier bin nenblijven". Dat zei hij". „Meneer de hoofdonderwijzer is dus een beetje bang voor die grote boer". „Dat schijnt zo. Maar nu komt het belangrijkste nog. De volgende dag komt dat jóng met een ti-iomfante- lijk gezicht in de klas, legt het lege velletje papier op m'n lessenaar en zegt: U weet het zeker wel, he: voor strafwerk is er geen tijd. Zo staan de zaken. Meneer doet pi-ecies wat hij wil en niet wil. Hij heeft een gloeiende hekel aan leiden. Natuur lijk is hij zo dom als het maar kan. Een gemiddelde tweedeklasser kan nog beter rekenen dan hij. Meneer doet drie kwaiüer over één som en dan is hij nog fout. Weet je wat hij zegt? „Wat kan ik er aan doen? Ik heb geen studiekop". „Als dat inderdaad zo is, kan die jongen er niets aan doen". „Liefje, het spreekwoord zegt: met onwillige honden is het kwaad hazen vangen. Als dat kereltje zich inspant kan hij in elk geval vei'der komen. Als je hem hoort lezen, zou je zeg gen: nou die heeft weinig kans van slagen om over te gaan van twee naar drie. En hij zit nota bene in vier. Daar komt nog dit bij: ik heb de cijferlijst nagekeken van m'n vooi-ganger: allemaal zessen en ze vens. Van mij is tot nog toe zijn hoogste cijfer een vier geweest. Plus enkele tweeën en drieën. Dat jong kan niet andex-s dan stiekum de klas opstoken, grijnzen en in het speel kwartier is hij de aanvoei'der. Wat hij zegt, gebeurt. Daar heeft hij het hoogste wooi'd. Maar in leren is hij een nul". (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 9