Subsidie mogelijk bij aankoop standplaatswagen visverkoop Nederland heeft nieuwe bossen nodig in ft o ia maakt u het leven lichter. KALORIK In Briiinisst'ig «een viszaak meei BRIIINISSE, 12-11. In feite is het een spijtige zaak voor Bruinisse dat na sluiting van de viszaak van de heer W. van den Ouden niemand in de gemeente meer met een viszaak is begonnen. Bruinisse is immers een echte vissersplaats, men lust hier trucweus best een visje en de re creatie neemt steeds meer toe. In dit verband kan het wellicht van belang zijn er op te wijzen dat het ministerie van landbouw een premie verstrekt in de aanschaf- fingskosten van een standplaatswa gen voor de verkoop van vis- en vis- produkten. F.en voorwaarde is dat gedurende de gehele werkweek een vaste standplaats wordt ingenomen. Aanmoediging De bijdrage in de kosten moet worden gezien als een aanmoedi gingspremie. om de ondernemer over het dode punt heen te helpen bij zijn beslissing om in een bepaalde wijk te gaan werken. Geen bijdrage kan worden verleend in gevallen waarin reeds een standplaatswagen is besteld of geleverd, vóórdat toe wijzing van een bijdrage van hel ministerie is verkregen. De stand- plaatswagens moeten naar de eisen des tijds worden ingericht, in de wagen moeten aanwezig zijn een al dan niet uitsehuifbare toonbank, voorzien van een glasopstand, een werkbank, een bergkast, een koel kast of ander koelmeubel, een ber ging voor afval, een wasbak met af loop, een watertank, of eventueel een vaste aansluiting op de water leiding, berging voor eventuele gas flessen en voldoende verlichtingsor- namenten. Geen bijdrage kan worden ver leend indien het een vervanging be treft van een oude wagen, terwijl ook geen bijdragen worden gegeven indien in de wagen patates frites worden bereid of verkocht. De bijdrage zal niet meer kunnen bedragen dan éénderde van de aan- schaffingskosten met een maximum vn f 10.000,- In de bijdrage vallen wél de kosten voor de bijbehorende inventaris, zoals koelapparatuur, bak installaties, afzuiginstallatie en luchtreinigingsapparatuur, aanrecht, fontein, spoelbak, verlichting en binnenkleding, zomede de aansluit kosten van de in de wagen aanwezige apparatuur. Mogelijk dat zij die straks met hun mosselbedrijf wen sen te saneren, iets zien, in de mo gelijkheid als hier aangegeven. LAND- EN TUINBOUW Welk ros vroege aardappel gaat men volgend jaar verbomven? Baby-gangster NOTTINGHAM. 13-11. „Wat zegt u? Drie jaar?" zo vroeg vrijdag de //resident ran de jengdrechtbank in de Engelse stad Nottingham ver baasd, toen hij hoorde dat een hulp je van .een jeugdbende die terecht stond, pas drie jaar oud was. De bende bestond uit drie jongens lussen elf en dertien jaar. De peuter namen zij op hun strooptochten mee ev hielpen het jongetje door open staande ramen te klauteren. Het ventje deed dan voor zijn maats de deur open. Op deze wijze verdwenen uit tal van huizen huisraad, kle dingstukken, horloges en fototoestel len. De buit werd verkucht aan een familielid van een der bendeleden. Van de opbrengst kochten de boef jes sigaretten. Ze waren tegen de lam/) gelopen toen de moeder van een van hen ontdekte dat zoon-lief te veel rookte en een geregelde bron van inkomsten bleek te hebben. Een .terugblik op het afgelopen seizoen* van onze vroege aardappel rassen, is voor iedere aardappelver bouwer van groot belang. Onder de vroege en middelvroege rassen behoren de Eersteling, Doré, Lekkerlander en Eigenheimers. De Eersteling is een overbekend ras, maar ook de Doré en Eigenheimers hebben goede eigenschappen. De laatste jaren is hier een nieuw ras bijgekomen: de Lekkerlander, welk ras een snelle opgang heeft gemaakt als vervanger van Doré en Eigen heimer. De resultaten zoals zeer hoge opbrengst, de lekkere smaak en de ongevoeligheid voor phytophtora, de mooie vorm, hebben hiertoe bijge dragen. Nu is er van dit ras dit jaar nog een zeer goede eigenschap ontdekt, nl. geen doorwas. Iedere verbouwer weet wat dit betekent en hoeveel schade door uitval hierdoor is ont staan. Bij andere rassen kwamen in sommige gevallen hoge percentages uitval voor. Opmerkelijk dat door- was bij de Lekkerlander niet voor kwam en daardoor wegens zijn vorm vastheid weer een grote voorsprong heeft genomen. Het laat zich dan ook aanzien dat de verbouw van dit ras met zoveel goede eigenschappen, in de toekomst zowel voor de verbouwer als voor de BUNN1K, 14-11. Deskundigen op velerlei gebied hebben zich vrijdag in Bunnik gebogen over het onder werp „Nieuwe bossen voor Neder land". Dat gebeurde in een bijeenkomst van de studiekring van de Konin klijke Nederlandse Bosbouwvereni- gin. .Waar moeten nieuwe bossen ko men? Kunnen ze behalve een re creatie en milieuverbetering ook dienstbaar worden gemaakt aan de economie, zit er voor de boer per spectief in om aan bosbouw te gaan doen? Dat waren enkele vragen die hierbij aan de orde kwamen. Acht pre-adviseurs hadden lijvige docu menten opgesteld en die in een aan tal stellingen samengevat. „Er zal in ons land op korte ter mijn minimaal 300.000 hectare nieuw bos gewenst zijn met het oog op de grondstoffenbehoefte van de indu strie. die in de toekomst niet meer voldoende door import kan worden gedekt. Met name gaat het hier om vezelhout en pulp.". Dat kreeg de vergadering te horen van de heer Van der Meiden van de Stichting Industrie-hout uit Wageningën; Zelfs bij de bebossing van land bouwgronden met voorlopig een maximum van 600.000 hectare zou de afzet van het hout nog geen pro bleem vormen. Voor dat vezelhout moet een deel van het bosareaal wel een korte omlooptijd hebben en dit biedt weer perspectieven voor tijde lijke bebossing van terreinen, die later een andere bestemming krij gen. Advertentie Kalorik Indola kan van Uw strijkdag nog geen plezie rige happening maken. Wèl zorgt een kompleet programma strijkijzers ervoor dat het strijken nu zo snel en effi ciënt mogelijk gaat. Het super lichtgewicht met open, uitgebalan ceerde handgreep is ook leverbaar met speciale Hostaflon zool: kleeft nooit meer aan; nooit meer reini- nigen. En het stoom strijkijzer met zijdezacht geslepen glijzool stoomt als het ho rizontaal wordt ^gehouden, stopt ogenblikkelijk met stomen als het achterover staat en is zelfs verkrijgbaar met extra spray-in richting. Druk op het knopje en het sproeiertje sproeit net zoveel als nodig is voor het persen van extra scherpe vouwen. Niks meer spren kelen, wèg natte doeken. Nu zon der moeite extra zwaar invochten I Zo ziet U: verbruiker nog belangrijk zal toe nemen. In ieder geval is het van be lang en de moeite waard om met dit ras een proef te nemen. Het landbouwonderwijs in 1969-1970 DEN HAAG, 14-11. Het landbouw onderwijs omvatte in het schooljaar 1969-'70 333 scholen met in totaal 24.000 leerlingen. Bij de lagere scho len volgden 15.200, bij de middelbare 5.100 en bij de hogere scholen 2.200 leerlingen het volledig dagonderwijs. Bovendien volgden nog 1.500 leerlin gen partieel onderwijs aan de tuin- bouwvakscholen. Deze uitkomsten zijn ontleend aan een publikatie van het Centraal Bu reau voor de Statistiek over het land bouwonderwijs in de serie Statistie ken over het beroepsonderwijs in 1969-'70. De basisbemestiiig nu In verband met een juiste ar- beidsvei'deling is het verstandig om nu reeds de nodige aandacht te be steden aan de basisbemesting voor het volgende seizoen. Er is nu veel al meer tijd beschikbaar dan in het drukke voorjaar, vooral wanneer de winter lang aanhoudt. Dit geldt voor de uitstrooi van het slakkenmeel, waarvan het fosfor- zuur niet uitspoelt en ter beschik king blijft van het gewas. Ook de kalizouten kunnen op de meeste gronden - behalve wanneer ze zeer licht en humusarm zijn - reeds worden uitgestrooid. Door slakkenmeel en kali met elkaar te mengen, wordt één arbeidsgang uit gespaard. Ook kan dit worden be reikt door gebruik te maken van ge korreld Thomasmeelkali. Een tijdige uitstrooi van de basis bemesting op grasland bevordert de wortelontwikkeling alsmede de zo- deverming en vergroot de weerstand tegen vorst. In het voorjaar her krijgt het grasland dan veel eerder zijn produktiviteit. Ook de winter gewassen gaan sterker de winter in. De meststoffen zijn nu goedkoper dan in het voorjaar en dat is ook een belangrijke reden om de bemesting zo vroegtijdig mogelijk toe te pas sen. Een basisbemesting in de vorm van slakkenmeel en kalizout is zeer voordelig en bovendien veelzijdig, want naast fosforzuur en kali wordt een ruime hoeveelheid gratis kalk gegeven. DODELIJKE ONGELUKKEN UTRECHT. Een zesjarig meisje uit IJsselstein, C. G. Roodenburg, is bij een verkeersongeluk in Lopik om het leven gekomen. Ze fietste samen met haar broertje over de Lopiker- weg-oost, begon te slingeren en viel tegen het achterwiel van een juist passerende trück met oplegger. Ze overleed even later aan haar ver wondingen. Het broertje, dat achter haar reed, bleef ongedeerd. ZUURDIJK. In het Groningse Zuurdijk, gemeente Leens, is de drie jarige Tamme Geert Meerstra, toen hij vanaf een paadje plotseling de hoofdweg opliep, door een personen auto gegrepen. Het kind werd naar het Academisch ziekenhuis in Gro ningen overgebracht, waar het aan inwendig letsel is bezweken. MIDDELBURG. De 66-jarige mej. F. Boogaard uitOostkapelle stak vrij dagmiddag, rijdende op een fiets, plotseling de rijweg ovei'. Zij werd gegrepen door een haar tegemoetko mende personenauto. Zij overleed enkele uren later in een Middelburgs ziekenhuis. Omstreeks dezelfde tijd overleed in hetzelfde ziekenhuis de 28-jarige C. van de Broeke uit Scrooskerke, die 's middags in Grijpskerke met zijn auto van de weg raakte en tegen een boom slipte. NUENEN. Op de Gerwenseweg in Nuenen is de zevenjarige H. A. M. van der Heiden met zijn fiets door een personenauto geschept. Het jon getje werd zo zwaar gewond, dat hij ter plaatse overleed. SMILDE. Vrijdagmiddag is de 12- jarige Roelof Bult uit Fochteloo, op de Wittewijk tussen Smilde en Ap pelscha verongelukt. Samen met een vriendje fietste hij aan de rechter kant van de weg; Roelof aan dc bui tenkant. Hij werd aangereden door een achterop komende auto en was op slag dood. FINANCIËN EN ECON'MIE Amro Bank: 2 miljard spaargelden AMSTERDAM, 14-11. De uit- staande spaargelden bij de Amster dam Rotterdam Bank zijn de f 2 mil jard gepasseerd. Dit betekent een verdubbeling van de spaargelden in ca. Z-V2 jaar tijd, aldus de Bank. Wat biedt de BEELDBUIS? MAANDAG 16 NOVEMBER NED. I: Na het journaal en de V/oefs en de Lamaars een dubbele aflevering van Caoronationstreet waarin Elsie de moeilijkheden pro beert voor te zijn. Na het tweede journaalde tweede aflevering van Wie wijst Gerard Cox de weg naar Hliversum? Na Gerard Cox Achter het Nieuws en dan de Gouddieven De schijnwerper wordt deze keer ge richt op Eddie Makin een klein mis- dadigertje dat een rol in de grote roof heeft gespeeld. Cardock vindt hem eigenlijk niet belangrijk genoeg maar de grote baas heeft daar een andere mening over en ook de belangrijke daders hebben Makin niet hoog op met zijn grote mond. Hierna een Japanse dokumentaire, die de persoonlijkheidsvorming van een identieke tweeling aangeeft. Die twee groeiden onder precies dezelfde omstandigheden op en werden toch twee volkomen verschillendei men sen, m.a.w. het zijn niet alleen de milieuomstandigheden die vormge vend voor het ontwikkelen van de persoon zijn. Een interessant expe riment. Na het laatste journaal een nieuwe Teleac cursus over de Her scholing van huisartsen. NED. II: Na de Woefs en de La maars „Kijken naar kinderenHet kind is vijftien maanden maar kan de bescherming van zijn moeder nog niet missen. In de avonturen van Tom Sawyer proberen Tom en Huck in hun vakantie een avontuur te be leven en lopen tegen een stel boeven aan. Maar dan komen de boeven hun kant uit. De jongens zijn te we ten gekomen waar de boeven een schat hebben begraven en het is geen aanlokkelijk vooruitzicht om de boeven te ontmoeten. Na het jour naal een aflevering van Memoran- van een dokter. In de vreemde men sen speelt de familie Grant een hoofdrol. Een wat merkwaardige familie heeft de dokter nodig als het zoontje een ongeluk krijgt. Daar ko men allerlei vreemde verwikkelin gen uit voort. In samenwerking met de Vlaamse televisie kwam tot stand „Neutraal terrein" een spel van Tom Stoppard. Hoofdpersoon is Philo een ex-spion, die door zijn bazen afge dankt is en omdat hij teveel weet niet naar zijn land mag terug keren. I11 cle vreemde vereenzaamt hij en raakt aan de drank. Op een zeker openblik heeft de dienst hem toch weer nodig en dan wordt een ko lie - ga er op uitgezonden om hem over te halen. De man neemt en charmante dame mee en slaagt erin hem zover te krijgen. Hier en Nu en de avond overdenking „In het voorbij gaan" sluidt het N.C.R.V. programma af. DINSDAG 17 NOVEMBER NED. I: Na de Woefs en de La maars het verwarde verhaal van de Rare vogels waarin drugs steeds een grotere rol gaan spelen. Er is ge vochten en de problemen stapelen zich op. De Grauw gaat er tussen uit en niemand weet wat hij doet. Rad bout, Marja, Ben en Carla ontmoeten elkaar heel toevallig in de woonboot als Ben uit het ziekenhuis ontslagen is. Er is bij dit gesprek een recher cheur aanwezig. Tot acht uur om even bij te komen, Poptop. Aanslui tend op het tweede journaal Peyton Place. Rodney krijgt het moeilijk en misschien zit er meer in met Betty dan met- Allison, want Betty heeft ruzie met haar echtgenoot. Alle raadseltjes zijn trouwens nog niet opgelost. I-Iet minuutje'de meneer tjes en dan van Pim Jacobs met Mu ziek is Troef, waar vanavond ook weer diverse bekende gasten in op treden. Als dal allemaal geweest is dan is het tijd voor Televisier Maga zine. Tot slot van de avond het laat ste journaal. NED. 11: Tot half acht Woefs en Lamaars, journaal, Den Haag van daag en Kunst signalering. Dan een dwaze show van Tommy Cooper waarin hij o.m. een verliefde jonge man in uitbeeldt en een rijke gokker Aansluitend op het journaal een af levering van Mod Squad. In de dood van Bill Hannachek stellen de leden HILVERSUM. - Luc Phillips en Hans Boswinkel in een scene uit hel toneelspel Neutraal terrein" van Tom Stoppard, dat heden (maandag avond) door de N.C.R.V.-tv, via Ne derland II zal worden uitgezonden. van de speciale brigade een onder zoek in naar de dood van een popu lair zanger. Hij is bij een ongeluk om het leven gekomen, maar het lijkt meer op moord. Later ontdekt men dat er aan de wagen was geknoeid. Maar de zanger is xoaarschijnlijk toch per ongeluk gedood, want de daders zochten iemand anders. Na een aflevering van Brandpunt Spe ciaal deel acht van de „Klop op de deur". Sophie gaat een huwelijk te gemoet en Frits trekt er op uit om de kunstenaar in Parijs uit te han gen. Het lijkt erop dat hij zijn dicht werken zal gaan uilgeven. Tot slot van de avond het eerste deel van een driedelige dokumentaire getiteld „Ook de IJsseldelta?" In noordwest Overijssel zal een elektrische centra le worden gebouwd, die belangrijke natuurgebieden zal gaan aantasten. In deze documentaire komt boven dien de beolking hierover aan het woord. MAANDAG 16 NOVEMBER NED. 1: 18.45 De Woefs en de La maars18.55 journaal; 19.04 Corona- tionstreet; 20.00 journaal; 20.20 Wie wijst Gerard Cox de weg naar Hil versum; 20.50 Achter het nieuws; 21.15 De Gouddieven; 22.05 Jour naal. NED. II: 18.45 De Woe/s en de La maars; 18.55 Journaal; 19.04 Kijken naar kinderen; 19.30 De avonturen van Tom Sawyer20.00 Journaal; 20.20 Memorandum van een dokter; 21.10 Neutraal terrein; 22.35 Hier en nu; 23.10 Journaal. DINSDAG 17 NOVEMBER NED. I: 1S.45 De Woefs en de La maars; 18.55 Journaal; 19.04 De rare Vogels; 19.30 Toppop; 20.00 Journaal 20.20 Peyton Place; 21.10 Muziek is troef; 22.00 Avro's Televizier Maga zine; 22.50 Journaal. NED. II: 18.55 De Woefs en de La maars; 18.55 Journaal; 19.04 Den Haag vandaag; 19.09 Kunstsignale ring; 19.30 Tommy Cooper20.00 Journaal; 20.20 Mod Sqad; 21.10 Brandpunt Speciaal; 21.35 De klop op de deur; 22.20 Zelfs onkruid ver gaat; 22.55 Journaal. FEUILLETON Evert kende haar en wist gelijk, dat het bittere ernst was. Trouwen vormt geen moeilijkheid, dat is een kwestie van drie weken. Maar waar moeten we wonen? In het huis ach ter de sigarenwinkel is geen enkel vertrekje meer beschikbaar. Na deze uitbarsting ging Evert met pa en ma Sellema praten. O nee, die voelden totaal niets voor in woning. „Goed, dat ik het weet", antwoordde Dinie, die er bij zat op koppige toon. Ze trok de ring van de vinger en gooide hem naar Evert. „Alsjeblieft, je kunt je gang gaan. Ik zoek wel een ander, die wel een huis weet te versieren.'" Twee weken was het uit. Evert was gegaan, enerzijds verontwaar digd, als of deze woningellende enkel aan hem te wijten was. Anderzijds bedroefd, want al uitte hij zich nooit zo uitbundig, diep in zijn hart was hij dol op het doorgaans vrolijke meisje. Tenslotte was het vader Sellema, die niet langer kon toekijken. Al was hij in huis degene, die het minst te vertellen had, ditmaal hakte hij de knoop door. „Ik wil niet dat mijn dochter verkwijnt, omdat jij uitpuur egoïsme niet de bovenverdieping aan die twee jonge mensen beschikbaar wilt stellen. Goed, wees er rijk mee. Ik neem iemand in de arm en laat de zolder opknappen. Koste, wat het kost. Wij mogen het geluk van die twee niet in de weg staan. We heb ben een kast van een huis, waar wel drie gezinnen in kunnen, als het moet". Mevrouw Sellema was ervan ge schrokken, had nieuwe bezwaren aangevoerd, doch haar man was nu onverbiddelijk. „Ik rijd vanmiddag naar Evert; misschien weet hij er wat op te vinden, dat het weer in orde komt.Ik zal zeggen, dat hij de zolder kan krijgen". Evert, die net zo goed leed onder de onverwacht verbroken verloving, lichtte op, toen Sellema met zijn plan kwam. Dadelijk dacht hij aan zijn broer Frans. Als iemand die zol der kon omtoveren in een bewoon baar geheel, was hij het. Samen fiet sten ze naar Frans Vesdijk, die in middels getrouwd was en bij zijn be drijf woonde. Deze luisterde, knikte een paar keer en zegde toe, dat hij de volgende mórgen even zou komen kijken. Dat deed hij, samen met Sellema. Tenslotte was zijn conclu sie: „Daar zit wel brood in; een paar kamertjes zijn er altijd van te ma ken". Tegen Dinie zei hij niets. Ook niet toen de werklieden boven bezig wa ren onder Frans' toezicht. Ze keek van haar vader naar haar moeder, maar geen van beiden reageerden. Nieuwsgierig vroeg ze uiteindelijk: „Wat is dat toch voor een gespook daar boven? Wie is er zo heftig aan het timmeren?" Vader Sellema had enkel geknip oogd. „Ga maar eens kijken". Met grote sprongen nam ze de boide trappen naar de Zolder, die al in twee vertrekken was gescheiden en blikte in de ogen van Frans Ves- wijk, die ze natuurlijk kende, in die van een timmerman en last but not least on die van Evert. Met grote ogen stond ze even te kijken. „Wat betekent dit?" vroeg ze, al half be grijpend. Frans grinnikte en wees op Evert. „Vraag het hem. jongedame; hij weet er alles van. Ik ben hier maar Evert pakte haar bij de arm, sloot knechtje". de zolderdeur achter zich en dwong haar op een traptrede te gaan zitten. .IIij haalde een ring uit zijn zak en hield die haar voor. „Als jij die te rug neemt, liefje, kunnen we met een week of wat trouwen. Frans maakt daar - hij wees naar omhoog - twee kamers voor ons; er komen nog een paar grotere ramen in het DOOR GERRJT FRANSSEN dak Dan hebben we een slaap- en een woonkamer. Je zuil enkel bene den moeten koken". Ze keek hem met grote ogen aan. „Is het heus waar? Mag het van be neden?" Hij knikte. Het volgende moment lagen ze weer in eikaars armen, hef tig kussend. „Ik heb zo naar je ver langd", snikte ze. „Wat een draak was ik die avond, he? Kun je het me vergeven. Evert? Wil je me weer terughebben?" „Ik vind je enkel lief", antwoord de hij eenvoudig. „Kom eens met je vinger - hij schoof de ring terug - zo en nu praten we nergens anders meer over dan over ons op handen zijnde huwelijk. Enneals we ge trouwd zijn, wil ik dat je elke mor gen mijn schoenen poetst en elke avond de vouw in m'n broek perst en zorgt voor een schone, witte zak doek. Enne elke dag een schoon over hemd en Ze pakte hem bij de schouders en schudde hem heen en weer. „Daar meen je niets van. mannetje-in-spé, maar ik zal er wel voor zorgen, dat je niets tc klagen hebt Zes weken later waren ze ge trouwd. Nu ben ik gelukkig, wist ze loen. Al hebben we maar een zolder, hier zetelt ons geluk. Natuurlijk zul len we ons beperkingen moeten op leggen, Voorlopig geen kind; daar over hadden ze samen rustig gespro ken en waren het er al spoedig over eens: dit is vooralsnog niet moge lijk. Niet voor we een huis hebben". Dinie kwam overeind en liep naai de keuken, waar ze zichzelf bekeek in de spiegel. Nu hebben we dan eindelijk een huis en staal ons niets meer in de weg. Ik hoop. dat we gauw een baby zullen hebben; al spreekt Evert er nooit over, ik weet, dat hij er misschien net 7.0 erg naar verlangt als ik (wordt vervolgd) i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 5