Algemene ledenvergadering 25-jarig Rode Kruis in Westhoek VAN HET VADERLANDSE ERF INFLATIEBESTRIJDING MET HEIMWEE Aan iedereen die heeft meegespaard aan de 2 miljard, (f2.000.000.000,-) Sparen? De Amro Bank is er voor. „F litseir Opening van zaken rond het ontslag van bestuurslid Zeeuwse Ver. milieuhygiëne Een poolhorloge A.N.A.B. zal eventuele lo.onstop negeren Aandacht op nood in land- en tuinbouw Vijf bestuursleden kregen de zilveren legpenning BURGIi, 13-11. De afdeling Schou wen (W.) van het Ned. Rode Kruis, donderdagavond 12 november in ver gadering bijeen in hotel „Het Wapen van Burgh", heeft f 3100,ter be schikking gesteld aan het fonds voor de nieuwe ambulancewagen, waar voor reeds f 18.000,beschikbaar is. Dit deelde de waarnemend voorzit ter, jhr. A. van Citters, mede. Dc afdeling bestaat dit jaar 25 jaar en daar deze vereniging meer kan doen aan menslievende hulpverle ning dan in feesten, werd dit voor stel met applaus aangenomen. Dokter Simons uit Renesse begon vorig jaar, tesamen met zijn assistent, een actie om te komen tot een nieuwe ambu lance voor de Westhoek en het resul taat is tot nu toe fantastisch, hoewel er nog enkele duizenden ergens van daan moeten komen. Van het gemeentebestuur van Mid- denschouwen was bericht van ver hindering ontvangen. Het hoofdkan toor bracht via Public Relations een gelukwens over aan de afdeling voor het grootse bedrag dit jaar via de campagne opgehaald, nl. f 500,ho ger dan in 1969. Totaalbedrag f 4960. Een dankwoord kwam tevens van mevr. Riemsdijk-Philips, die „Schip Ahoy" in Nederland van stapel liet lopen en er een nieuwe „Henri Du- nant" mee oogstte. Jhr. Van Citters voegde daar aan toe dat, dank zij de medewerking van sportverenigingen, in de Westhoek (waarbij veel echt genotes van sportlieden) f 4747,op gehaald werd. De voorzitter dook even in de his torie der afdeling, die in 1945 werd opgericht (13 augustu^) door mevr. J. Boot-Fokker en de heren Vriezen- dorp, jhr. Röell, jhr. Van Citters, Klompe (Serooskerke), De Bruine, De Jonge en Haringman. Van de heer Vriezendorp was een schriftelijke ge lukwens ontvangen; eveneens van mevr. Röell-Cramer, die in Valken burg vertoeft. Jaarverslag Uit het jaarverslag van de secreta resse, mej. A. C. Houtman, noteer den we een ledental van 1498. De Jeugdsoos in Renesse werkte door oliebollenverkoop hard mede aan „Schip Ahoy"; door diverse stortin gen op banken enz. kwam het to taalbedrag op f 8700,Hoogtepunt was de boottocht voor patiënten met de „Westerschouwen", aangeboden door de heer P. Krijger. Het Welfare- MARKTBER1CHTEN DE EIERVEIL1NGEN CoÖp. Veluwse Eierveiling Barneveld Aanvoer 1.250.623 stuks, stemming rustig, prijzen (per 100 stuks): eieren van 51-52 gram f 11,00-11,25; 56-57 f 11,60-11,95; 62-63 f 12,13-12,96; 66-67 f 12,49-12,72. Eierveiling Barneveld Aanvoer 606.030 stuks, stemming rustig. Prijzen: 51-52 f 11,10-11,49; 56-57 f 11,75-12,22; 61-62 f 12,49-13,41 66-67 f 12,97-13,42. Eiermarkt Barneveld Aanvoer ca. 1.700.000 stuks, handel vlug. Prijzen: 50-58 f 11,25-12,40, kg- prijs f 2,25-2,14; 59-64 f 12,55-12.75. kg-prijs f 2.13-1,99; 65-69 f 12,80- 13,10, kg-prijs f 1,97-1,90. Witte eieren 25 tot 50 cent per 100 stuks lager. Veertienhonderd gulden voor een brief van De Rnyter DEN HAAG, 14-11. Veertienhonderd gulden. Dat was de prgs die een onbekend gebleven verzamelaar over had voor een brief van Michiel Adriaenszoon de Ruyter, die vrijdagavond bij een Haagse postzegelveiling - de firma W. H. de Munnik - onder de hamer kwam. De brief is gericht aan de „Ed. Mogende Heeren de Heeren Raeden ter Admiraliteit residerende in Middelburgh in Zeelandt". De Ruyter heeft hem geschreven „int slants schip Amsterdam desen 12en April 1657, in de Bay van Cadix, gereet sijnde om onder zeijl te gaen". De Ruyter was begin 1657 naar de Middellandse zee vertrokken om een einde te maken aan het optreden van de Franse kaper schepen. Op 28 februari had hij .o.mtrent Corsica" twee Franse oor logsschepen veroverd en de beide kapiteins gevangen genomen. Nederland heeft lange tijd de aan dacht van de wereld gehad doordat hier in verscheidene organen rege ring, werknemers en werkgevers tot een zeker samenspel konden komen. Met als gevolg een betrekkelijke rust zowel aan het loonfront als het prij- zenfront, waarop menig land ja loers was. Dat is historie - inmiddels is van die samenwerking al niet zo heel veel meer overgebleven. Zoals nu lijkt bij de regeringsmaatregelen waarmee voorkomen moet worden dat de prijzen volgend jaar al te erg uit de hand lopen en - in het kielzog daarvan - wellicht ook de looneisen waarvan de inwilliging wel bevor derd moet worden door de gespan nen toestand op de arbeidsmarkt. De werkgevers zijn over de prijs maatregelen niet erg gestichtte meer niet doordat de ministers van sociale zaken het niet nodig heeft gevonden een advies van de Sociaal- Economische Raad pan 12 november af te wachten. Iets wat zijn collega van sociale zaken daarentegen wel weer van plan lijkt als hij van zijn bevoegdheid gebruik wil maken om de collectieve arbeidsovereenkom sten te bevriezen, dat wil zeggen: de loonstijging te temperen. Boosheid Het argument van de werkgevers is niet onredelijk: bij injlatiebestrij- ding gaat het om een samenspel van zowel lonen- als prijzen. De vakbon den waren ook al niet blij omdat de regering op deze manier hun overleg met de werkgevers doorkruist. Waarschijnlijk xuas minister Rool- vink daarom iets minder voortva rend dan zijn collega Nelissen - hij heeft tenslotte om het befaamde maar al haast gemummificeerde ar tikel acht van zijn loonwet al onwel kome bonje gehad met de vakbewe ging. Het leidt geen twijfel dat er iets gebeuren moet waarvan we op enigszins goede grond zouden mogen hopen dat daardoor de prijsverho ging volgend jaar geen zes maar vijf procent zal zijn en die vijf is eigen lijk al te veel. Nxi zijn beslissingen gevallen waarover voornamelijk boosheid is ontstaan - de werkgevers wensen bijvoorbeeld hun leden al niet aan te bevelen eraan mee te werken, terwijl ze uit ervaring we ten dat het ministeriële opsporings apparaat volstrekt onvoldoende is. De werknemersorganisaties zijn in hun iviek gescholen. Kortom: de maatregelen worden geboren onder de slechtst mogelijke voortekenen. Enig heimwee naar toen nog in een zeker samenspel ge handeld kon worden in zaken van nationaal belang is wel gewettigd. materiaal is nu ondergebracht in het wijkgebouw van het Groene Kruis. Het colonneverslag, opgemaakt door de heer J. Tuinman, maakte melding van deelname aan de ge westelijke wedstrijden in Goes, waar een goed resultaat werd bereikt. De leden gaven hun medewerking aan een groot aantal evenementen, o.a. auto- en ruitercross, wielerwedstrij den, sportdagen en voetbalwedstrij den. De resultatenrekening 1969, toege licht door de penningmeester, jhr. Van Citters, was minder gunstig en had een nadelig saldo van f 2003, doch dit kan worden opgevangen uit de voordelige saldi van vorige dienst jaren. Deaftredende bestuursleden, mevr. Boot-Fokker en de heren W. Lokker en G. A. M. Stenger - allen niet her kiesbaar - werden vervangen door mevr. A .Goense-Boonman, Noord- welle; mevr. J. J. Blom-Meerman, Haamstede en mevr. L. F. E. Kolff- Kruisinga te Burgh. De voorzitter nam hierop afscheid van de aftredende bestuursleden en betreurde vooral het bedanken van dokter Stenger, die de vereniging 25 jaar diende. Hij ontving een boeken- bon en mevr. Boot-Fokker een pla- tenbon, terwijl bloemen evenmin ont braken. Mevr. T. de Vrieze-Gakeer, die nu 20 jaar het Welfarewerk trouw dient, ontving de zilveren gesp 20, ter be vestiging aan de medaille die zij reeds eerder voor tien jaar trouwe dienst ontving. De onderscheiding ging ge paard met een oorkonde. Dat het Jeugd Rode Kruis zich niet onbetuigd laat bij diverse gelegenhe den. kwam ook nu tot uiting, want zij maakten de tafelversieringen in bloemvorm. Zilveren legpenning De secretaris van de Kring Zee land, de heer E. Marteijn uit Middel burg, feliciteerde de vereniging met haar 25-jarig jubileum en bewon derde deactiviteiten, waarbij hij de boottocht met de oudere patiënten uniek vond in Nederland. Namens het hoofdbestuur reikte hij aan mevr. Boot-Fokker en aan de heren jhr. Van Citters, A. de Jonge, H. Simons en G. A. M. Stenger de zilveren leg penning voor 25-jarige trouwe dienst uit. Ook deze dame en heren gingen in de bloemen. Burgemeester Everwijn feliciteerde de vereniging met het jubileum, con stateerde dat veel goed werk was ge daan en dat het Ned. Rode Kruis in deze afdeling een bijzonder waarde vol steunpunt heeft. Spreker dankte een ieder die daaraan meewerkt. Bij de rondvraag vroeg de heer R. Saman of de medewerking door co lonneleden aan festiviteiten en sport dagen financieel wordt gewaardeerd. De voorzitter antwoordde dat, be halve enkele uitzonderingen, dit re sultaat niet zo daverend is. De vrij talrijke aanwezigen bega ven zich hierop naar de inmiddels begonnen Rode-Kruisfilm „The fa mily Way", waarvoor eën goede be langstelling bestond. Praatpalennet komt in gebruik 't HARDE, 14-11. Minister drs. J. A. Bakker van Verkeer en Water staat zal op maandag 21 december officieel het praatpalennet in het rayon 't Harde in gebruik stellen, al dus het ministerie van verkeer en waterstaat. Langs Rijksweg 28 (Hoevelaken- Zwolle) zijn in totaal 74 praatpalen, die via kabels verbonden zijn met een centrale in het wegenwacht- station bij 't Harde, geplaatst. Deze vormen het begin van een landelijk praatpalennet, waarvoor Nederland is verdeeld in vijftien ra yons die ieder een eigen centrale, bemand door de ANWB, zullen krij gen. Volgend jaar zullen praatpalen in de rayons Lexmond en Rotterdam in gebruik worden genomen. Met tractor verongelukt NIEUW ANNERVEEN, 14-11. In het Drentse Nieuw Annerveen, ge meente Anlo, is zaterdag de 54-ja- rige J. Boontjes verongelukt. De man is op het land met zijn tractor in een sloot terecht gekomen en raakte bekneld tussen de wal en de tractor. Die negen nullen vertellen dat zo'n half miljoen grote en kleine spaarders hun vertrouwen schonken aan de Amro Bank. Samen hebben zij ervoor gezorgd dat aan die Bank nu meer dan twee miljard gulden aan spaargeld is toevertrouwd. Een plezierig bericht dat wij u gewoon even wilden vertellen. Maar verbazingwekkend is het niet. Want de Amro Bank heeft spaarmogelijk- heden voor iedereen. En u kunt er een zo hoog mogelijke rente krijgen. Kortom: u spaart er veilig en voordelig. Daarom komen er steeds weer nieuwe spaarders bij de Amsterdam-Rotterdam Bank. uit bet buitenland BRUSSEL. In de afgelopen zo mermaanden is de in de meeste lid staten van de EEG een duidelijke vertraging van de stijging van de consumptieprijzen ingetreden. GENEVE. De Wereldgezondheids organisatie heeft bekendgemaakt dat er in Ethiopië 72 mensen aan cholexa zijn overleden. In totaal zou den er 850 cholerapatiënten in dit land zijn. MOSKOU. Een rechtbank in Pskov, bij Leningrad, heeft vijf mannen uit Estland ter dood ver oordeeld wegens oorlogsmisdaden in Collaboratie met de Duitse bezetters. WINDOW ROCK'ARIZONE. De legendarische Navajoindianen in de vlakte van het zuidwesten van de V. S. hebben de 41-javige elektvo- monteur Peter Maconald tot hun op perhoofd gekozen. CARDONBALE. Zes negers en vier politie-agenten raakten gewond tijdens een serie schietpartijen in Cardonbale in de Amerikaanse staat Illinois. SANTIAGO. Chili heeft besloten diplomatike betrekkingen aan te knopen met Coba. Dit maakte de onlangs gekozen president van Chili. Salsvador Allcnde, donderdag in Santiago bekend. EOGOTA. Het aantal doden als gevolg van de overstromingen in het noordoosten van Columbia is tol 200 gestegen. De regenval van de afge lopen weken, die oorzaak van de wateroverlast is, duurt nog steeds voort. SAIGON. Door de watersnood waarvan de vijf Noordelijke pro vincies van Zuid-Vietnam te lijden hebben, zijn honderden leden van de Vietcong uit hun ondergrondse schuilplaatsen verdreven, zo heeft het Zuidvietnamese leger bekendge maakt. MONTREAL. De politie in Que bec heeft biljetten verspreid met de foto's en het signalement van vier mannen, die gezocht worden in de zaak-Cross-Laporte. Deze biljetten zullen dusdanig aangeplakt worden, dat het publiek van de inhoud er van kennis kan nemen. BRUSSEL. De Westduitse minis ter van buitenlandse zaken, Scheel, die momenteel fungeert als voorzit ter van de Europese ministerraad zal. samen met andere ministers van buitenlandse zaken van de zés, gaan praten met het Europees parlement. MEXICO. De studentenonlusten van 1968 in Mexico hebben thans hun gerechtelijk beslag gekregen in de veroordeling van 68 beschuldig den, onder wie drie vrouwen, tot ge vangenisstraffen variërend van 3 tot 17 jaar en tot boetes tot een totaal bedrag van 2 miljoen pesos (ruim een half miljoen gulden). DACCA. Oostpakistan is voor de tweede keer in twee weken zwaar getroffen door een wervelstorm. Ge vreesd wordt dat de materiële scha de groot is. BONN. De Westduitse luchtmacht heeft haar 126ste Starfighter verlo ren. Het toestel is in België neer ge stort en de piloot kwam om het le ven. LIMA (PERU). Vier grote en zes kleine steden, die in mei door de aardbevingen in Midden-Peru ver woest werden, zullen op een andere plaats, die niet bedreigd kan worden door modderlawines en overstromin gen, herbouwd worden. KAAPSTAD. Vice-premier drs. J. A. Jiakker heeft in Belville bij Kaapstad een onderhoud gehad met leden van de raad die de niet-blanke bevolking van Zuid-Afrika verte genwoordigt. TRIPOLI. In Tripoli zijn de tek sten gepubliceerd van de resoluties welke op de Afro-Aziatische solida- riteitsconferentie zijn aangenomen. In het algemeen worden in deze re soluties de westerse mogendheden beschuldigd van imperialisme en kolonialisme. SAIGON. Een Cambodjaans-Zuid- -Vietnamese strijdmacht van zeven duizend man heeft een grootscheeps offensief in de buurt van de Cam bodjaanse hoofdstad gestaakt. Er zijn slechts vijf man van de Vietcong ge dood. DJAKARTA. De Indonesische re gering heeft duizenden traangasgra naten besteld, om zo nodig te ge bruiken bij het handhaven van de rust en orde bij de parlementsver kiezingen die volgend jaar juli zul len worden gehouden. GUATEMALA. In Guatemala is door president Carlos Arana voor dertig dagen de staat van beleg af gekondigd wegens de vele overval len, aanslagen en ontvoeringen die de laatste weken in het gehele land worden gepleegd. TEL AVIV. Twaalf Arabieren zijn gewond geraakt toen een guerilla- strijder in Hebron, op de westelijke Jordaanoever, een granaat gooide naar een passerend Israëlisch mili tair voertuig. Geen van de inzitten den werd gedood of gewond, aldus een Israëlische militaire woordvoer der. De hejaarclenhiiisvesting DEN HAAG. 14-11. In 1969 kwa men 47 verzorgingstehuizen voor be jaarden tot stand met in totaal 6781 bedden, tegenover een gemiddelde jaarpvoduklie van 37 tehuizen en rond 4150 bedden in de periode van 1.959 tot en met 1968. In 1969 werden 5 tehuizen verbeterd en uitgebreid, waardoor in dat jaar - naast 6649 gereedgekomen bejaardenwoningen - 6953 - bedden beschikbaar kwamen, alclus het jaarverslag van de cen trale directie van de volkshuisves ting en de bouwnijverheid 1969, MIDDELBURG, 14-11. Directie en dagelijks bestuur van de Provinciale Zeeuwse Electriciteitsmaatschappü hebben vrijdagmiddag tijdens een persconferentie opening van zaken gegeven over de omstandigheden die ertoe hebben geleid, dat mevrouw Stikkelorum, echtgenote van een der ambtenaren van de P.Z.E.M., ontslag heeft genomen als bestuurslid van de Zeeuwse Vereniging Milieuhygiëne. In Zeeland was rorid deze ontslag name heel wat beroering ontstaan en werden de meest uiteenlopende gissingen gedaan over de reden waarom en de wijze waarop het ont slag tot stand kwam. Als amtebnaar van de P.Z.E.M. heeft de heer Stikkelorum inzage in de prognoses voor het eleetricileits- verbruik van de grote industrieën in Het Sloe. Van de zijde van de P.Z. E.M. werd meegedeeld dat de cen trale directie van Hoechst in Frank furt via de directie van Hoechst- Vlissingen aan de P.Z.E.M. had laten weten dat de heer Stikkelorum niet meer over de toekomstplannen van Hoechst-Vlissingen mocht beschik ken. Zijn functie zou volgens Hoechst niet in overeenstemming gebracht kunnen worden met het werk en het doel dat zijn vrouw nastreefde. De belangen van de industrieën in het Sloe en die van de Vereniging van Milieuhygiëne botsten nogal eens. Hoechst ging zelfs zover dat geen gegevens meer aan de P.Z.E.M. wer den verstrekt, waardoor de P.Z.E.M. zelf in moeilijkheden raakte bij de planning van de eigen centrales, zo werd meegedeeld. De directie van de P.Z.E.M. heeft de 'heer Stikkelo- rum toen van die visie van Hoechst op de hoogte gesteld en hem over plaatsing voorgesteld. Mevrouw Stikkelorum koos in een later gesprek met de directie voor de positie van haai" man en ver klaarde bei-eid te zijn af te treden als bestuurslid van de Vei"eniging van Milieuhygiëne. De Hoechst-directie heeft inmid dels laten weten dat de P.Z.E.M. weer over de nodige gegevens kan beschikken, ajdus werd tijdens de persconferentie meegedeeld. BREDA. In het Laurensziekenhuis te Breda is de tienjai"ige Christianus Man Martens uil Gilze-Rijen over leden aan de gevolgen van een ver- keei-songeluk in Molenschot. Hij stak daar plotseling de weg over en werd door een pex-sonenauto geschept. DEN HAAG. 14-11 Een Russische horlogefabriek heeft in opdracht ran hel Arctisch en Antarctisch Instituut voor Poolbewoners een partij hor loges *->ervaardigd, ivaarvan de wijzerplaat niet in 12 maar in 24 uur is iierdeeld. In de poolnacht kan men zodoende zonder kans op ver gissing de lijd bepalen. LAND- EN TUINBOUW UTRECHT, 13-11. De voorzitter van de Algemene Nederlandse Agra rische Bedrijfsbond, de heer S. van der Ploeg, heeft in Utrecht op een vergadering van de vakgroep land bouw van de A.N.A.B. verklaard, dat zijn bond een eventuele loonstop vol ledig zal negeren. Het hoofdbestuur van de bond zal zonodig leiding geven aan acties in de zuivel, de landbouw en de andex-e agx-arische sectoren. De heer Van dei- Ploeg zei ervan overtuigd te zijn, dat in andere N.V.V.-bonden binnenkort soortgelijke beslissingen zullen wor den genomen. De A.N.A.B.-voorzitter noemde het huidige kabinet, bij de vorming waarvan volgens hem de gx-ote werk- gevers en de werkgeversorganisaties zijn geraadpleegd, een „brokkenwa- gen". Theoretisch. zo zei hij, en voor naieve mensen in de ivoren toren van een studeerkamer, lijkt een loonstop mogelijk. Maai", aldus de heer Van der Ploeg, geloof er maar niets van: de vakbeweging is in een zo smalle onderhandelingspositie ge dwongen dat ze geen loonstop zal aanvaarden. De vakgroep landbouw van de A.N.A.B. zal bij de komende C.A.O.- onderhandelingen het inhalen van de thans bestaande achterstand in de lonen van ongeveer f 25,per week, centraal stellen. Ledenvergadering C.B.T.B, ARNHEM, 13-11. „Er worden in den lande grote en dure plannen ge maakt, maar laat ons meer rekening houden met reële mogelijkheden en die uitbuiten. Sociale onrust en kos tenstijgingen gaan als een golf over ons land en stellen zware eisen aan de zelfstandigen in het algemeen". Dit zei de heer L. J. de Regt, als voorzitter van de Gelderse Christe lijke Boeren- en Tuindersbond op de in Arnhem gehouden algemene le denvergadering van deze organisatie. De vergadering heeft in een tele- .gram aan de Tweede Kamer de aan dacht van de regering gevestigd op de nood van de land- en tuinbouw. Dringend verzocht werd al het moge lijke te willen doen om te komen tot een prijsbeleid, waarin kostenstijgin gen zijn verdisconteerd en waarbij enerzijds de sociale nood zoveel mo gelijk wordt gelenigd en anderzijds meer mogelijkheden worden gescha pen voor modernisering. De lieer Dc Regt wees er op, dal dc afzet van fruit door de overpro- duktic in de E.E.G. tot nog toe aller beroerdst is geweest en vele telers in grote zorgen heeft gebracht. Ook de pluimveehouderij heeft het verre van gemakkelijk. De produk- tie heeft de consumptie overschre den, met alle gevolgen van dien. Vol gens hem wordt met steeds nood zakelijker om de produktie in de E. E.G. tc plannen. In samenwerking met de industrie, in gezond en eerlijk overleg, zouden daar in de toekomst alle partijen bij gebaat zijn; ook de producent dient inspraak le hebben. Het allergrootste probleem noemde hij de financiering van de ontwikke ling der bedrijven. Bij het rende ment der bedrijven zijn de grond prijzen veelal te hoog. Er zullen op korte termijn regelingen moeten ko men, landelijk, zowel als in E.E.G.- verband, voor een financieirngsmo- gclijkheid, waarbij een economisch verantwoorde produktie mogelijk wordt. Aldus de heer De Regt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4