Belangrijke wijzigingen op komst bij verzekering van auto's Landbouwbegroting in de Tweede Kamer 's-Gravenzande weer getroffen door hoos ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrutfag 13 november 1970 Nr. 20775 Hoger inkomen prioriteit DEN HAAG. 12-11. De marktont wikkeling hoeft, nu de overschotten van een aantal belangrijke land- bouwprodukten in de E.E.G. sterk verminderd zijn, geen belemmering te z\jn voor een prijsaanpassing. Mi nister Lardinois deelde deze opvat ting donderdagavond aan de Tweede Kamer mee tüdens de behandeling van zijn begroting. Wel zijn er twee grote moeilijkhe den: hel prijspeil in Frankrijk moet volgend jaar al met acht procent om hoog wegens het aflopen van de aan Frankrijk in verband met de devalu atie toegestane bijzondere voorzie ningen; Engeland en Denemarken, die met de E.E.G. in onderhandeling zijn over toetreding, hebben een la ger graanprijspeil dan de E.E.G. Aan dr. Mansholt had de minister meegedeeld dat de Nederlandse re gering alle bij de prijsvaststelling meespelende factoren afwegend meent dat een hoge prioriteit moet worden gegeven aan verbetering van het inkomen in de landbouw'. Vijf procent redelijk De wens van de georganiseerde Nederlandse landbouw: een prijsver hoging van gemiddeld vijf procent, was bij de minister niet onredelijk overgekomen. Op nadere vragen wil de de minister niet exact zeggen aan welk percentage hij zelf dacht. Mis schien worden er prijzen met minder dan vijf procent verhoogd en andere met meer. Wel achtte de minister het een groot Nederlands belang, vooral voor de veehouderij en de zuivel, dat in de jaren '70 nog eens een periode van overschotten zoals in de afgelo pen jaren komt. Er moet een prijs beleid zijn dat de landbouw weer vertrouwen geeft maar dan niet een vals vertrouwen. De prijzen mogen de produktie niet zo stimuleren dat er weer overschotten ontstaan. DEN IIAAG, 13-11. Het Wcstland cn «wet name 's-Gravenzande is voor de tweede maal getroffen door een windhoos. Voorzover thans bekend hebben v'yf tot acht bedrijven grote schade opgelopen. De windhoos, die omstreeks halfzcs opstak, trok over de Monsterwcg en de lange stukken in noordoostelijke richting. Volgens de secretaris van de vei lingvereniging Wcstland zou de schade aanzienlijk zijn. Voorlopig •schatte hij die op ongeveer f 50.000. Een van de getroffen tuinders ver telde dat het kort voor de windhoos windstil was. Plotseling hoorde hij hevig glasgerinkel en een hard ge rommel. Op zijn bedrijf, zo vertelde hij. waren ongeveer 1000 ramen ver nield cn een warenhuis ter grootte van 270 roe ingestort. In totaal zou 2 tot 3000 vierkante meter vernield zijn. De „klasploeg" van het West- land is inmiddels met het glasrui- men begonnen. De schade aan ge wassen, vooral sla, bloemen cn late tomaten, is aanzienlijk. Scheep vaartberich ten Abida, 12-11 te Port Hedland. Atys, 9-11 te Durban. Ameland, 10-11 vertr. Point Fortin naar Curagao. Camitia, 10-11 aank. Houston. Diloma, 16-11 te Wilmington verw. Ganymedes, 10-11 aank. Pto. Cortes. Kenia, 15-11 te Bukom verw. Zafra, 10-11 180 m. n.n.w. Lissabon, 19-11 te Forcados verw. Per vlot over Stille oceaan BRISBANE, 12-11. - Raketten gierden de lucht in en duizen den mensen juichten toen het vlot „La Balsa", waarmee vier man de 13.780 km. lange tocht van Zuid-Amerika over de Stille Oceaan hebben gemaakt donderdag langzaam over de rivier de Brisbane naar de stad Brisbane voer. Ruim 50 kleine schepen begeleidden- het vlot op het laatste stuk van de tocht. De vier man, die vijf maanden over de reis hebben gedaan, wilden aantonen dat bewoners van Zuid-Amerika eeuwen geleden op deze ma nier Australië hebben kunnen bereiken. De bemanning van het vlot bestond uit een Span jaard, een Fransman, een Ca nadees en een Chileen. OVERDENKING Te lezen: Jesaja 6 vers 1-13. Daarop hoorde ik de stem des Heren, die zeide: Wien zal Ik zenden en wie zal voor Ons gaan? En ik zeide: Hier ben ik, zend mij". De woorden van Jesaja zijn een vuuï'haard van de allerfelste gloed. Vuur is voor hem vele malen van bijzondere betekenis geweest. Hij noemt God zelfs „Vuurhaard" en de belevenis in de tempel schijnt hem voor goed in vuur en vlam gezet te hebben. Zijn ervaring heeft een weerschijn in het gebeuren op Pink sterdag, toen het hele huis werd ge vuld met het geluid als van een ge weldige windvlaag en er tongen zich aan hen vertoonden als van vuur Die Geest van Christus wil ons nog steeds in lichterlaaie zetten. Jesaja is geen bliksemafleider. Hij zegt niet tegen God: „Zend voor mij maar iemand anders". Jesaja ziet de brandende vuurgloed van God en hij is door de bliksem getroffen. In de gestalte van Jezus Christus v verschijnt aan ons geen andere God dan die Jesaja beleefde. Als wij ons voor de geest halen waar wij de let ter „C" van Christus al niet voor ge bruiken, dan' lijkt het er vaak op. alsof wij vragen: „Wie zal ik zen den?" En dan moet natuurlijk Chris tus meteen klaar staan om te zeggen: „Ik zal voor jullie gaan". De letter „C" betekent voor ons vaak: Wij hoeven het niet te doen; wij hebben iemand, die het voor ons doet. Wij zijn met andere woorden vaak wèl bliksemafleiders. Alles wat zich met die „C" tooit is dikwijls het tegen overgestelde van „De hele aarde is van Zijn heerlijkheid vol". Met de „C" zijn wij vaak man of vrouw on rein van lippen en wij wonen in ons christelijk landje temidden van een volk, dal onrein van lippen is. Waai de doop een gewoonte is, dient beseft te worden, dat de doop geen biolo gisch wasmiddel is. Ik ben gedoopt, dus het komt in orde. De doop is veeleer een reinigingsmiddel met bliksemkracht. Als wij door Christus als door de bliksem getroffen zijn, is nog steeds l^et enige antwoord: Hier ben ik, zend mij. Oosterlnnd, II. OM MED ING Premievaststelling zal t.z.t. uitgaan van zes factoren (Van een medewerker) Er is met de verzekering van auto's een geheel nieuwe regeling te ver wachten. Met de toeneming van het aantal auto's stygt het aantal ver keersongevallen. In 1969 waren er 3042 dodelijke verkeersongevallen, en 67.300 zwaar gewonden, in 1968 wa ren het 2907 doden cn 62.100 zwaar gewonden. In 1945 waren er in Nederland 31.566 auto's, in 1970 2.350.000 (165 per 1000 inwoners). In 1980 zullen het er 4Vfe miljoen zijn (1 op 3,1 inwo ners). Al deze auto's moeten verze kerd zijn. '•f Het premie-inkomen was in 1970 850 miljoen gulden, in 1980 wordt ge- ..Flitsen" uit het buitenland BRUSSEL. Het Vaticaan heeft diplomatieke betrekkingen aange knoopt met de Europese Gemeen schappen in Brussel. De pauselijke nuntius in Brussel, aartsbisschop Igino Cardinale, is door de paus be noemd tot nuntius bij de E.E.G. MIGNANO MONTELUNGO. In de nacht van woensdag op donderdag hebben zich in de Zuiditaliaanse plaats Mignano Montelungo elf aard schokken voorgedaan. Sinds 27 sep tember zijn hier al meer schokken waargenomen. Van de 3000 inwoners wonen er nog maar 500 in hun hui zen. WARSCHAU. De Westduitse mi nister van buitenlandse zaken, Wal ter Scheel, zal van Warschau naar Bonn terugkeren zonder het verdrag ter normalisering van de betrekkin gen tussen Polen en de Bondsrepu bliek te hebben getekend, zo is don derdag van Westduitse zijde in War schau vernomen. HONGKONG. In de afgelopen twee weken zijn bij Hongkong 48 lij ken uit het water gehaald of aan land gespoeld. Algemeen wordt aan genomen, dat de verongelukten, me rendeels twintigjarigen, hun pogin gen, vanuit China naar Hongkong te zwemmen met de dood hebben moe ten bekopen. BRUSSEL. Bij de Citroënfabrie- ken in de Belgische plaats Vorst zijn donderdag opnieuw een dertig ar beiders ontslagen nadat dinsdag eveneens een dertigtal aan de dijk gezet was wegens sabotage. MOSKOU. De Moskouse voetbal clubs Zsk aenD ynamo zullen in een beslissingswedstrijd de landstitel be twisten. Beide clubs eindigden in de eerste divisie met een gelijk aantal punten aan de kop van de ranglijst. BEIROET. Koning Hoessein van Jordanië heeft gedreigd, de sinds 1967 in Jordanië gelegerde 12.000 man Iraakse troepen uit te wijzen als zij zioh niet onder zijn opperbe vel stellen. DJAKARTA. Indonesische studen tenleiders hebben de waarschuwing geuit, dat zij tot actie zullen over gaan als aanhangers van wijlen pre sident Soekarno doorgaan met hun pogingen de regering van president Soeharto te infiltreren. HONGKONG. De communistisch georiënteerde Laotiaanse beweging Pathet Lao heeft de Verenigde Sta ten beschuldigd van „een nieuwe en zeer gevaarlijke escalatie" door het opvoeren van de bombardementen in Zuid-Laos, sinds begin oktober. SONEPOER (India). Op de jaar lijkse veemarkt in de Noord-Indische stad Sonepoer, aan de rivier de Gan ges, zijn ook een honderdtal olifanten te koop. De markt, die een week duurt en vermoedelijk de grootste is in Azië, wordt door duizenden be zocht. HONG KONG. De Chinese hoofd stad Peking zal twee dagen rouw aannemen in verband met de dood van generaal De Gaulle. De Chinese regering heeft bekendgemaakt, dat van enkele gebouwen en op enkele plaatsen in Peking de vlag twee da gen halfstok zal hangen. HILVERSUM. - Pleuni Touw als „Carol" in het toneelspel „Neutraal Terrein" van Tom Stoppard, dat maandagavond 16 november door de N.C.R.V.-t.v. zal worden uitgezonden via Nederland II. rekend dat het 'iVz miljard gulden zal bedragen. Maar het aantal ongevallen stijgt onrustbarend, de schade stijgt ster ker dan de premie. Op 84.000 wille keurige polissen kwamen 18.000 schadegevallen voor. Dit is voor de Nederlandse verze keringsmaatschappijen aanleiding een bekende Amerikaanse firma op te dragen het gehele autoschade-ver zekeringsbedrijf door te lichten, de uitkomst van het onderzoek is het z.g. Mac Kinsey rapport, waarbij verrassende zaken aan het licht kwamen, onder meer, dat de z.g. streekkorting waarbij premieverla gingen worden toegekend voor het rijden in een bepaalde streek (land bouwgebied) niet van grote invloed waren. Zes factoren Het aantal schadegevallen was daar relatief niet zoveel minder dan elders. Van veel meer invloed bleek de leeftijd van de bestuurder en de slotconclusie was dat binnenkort voor het verzekeren van een auto niet één factor zal gelden (de catalo- guswaarde) maar zes factoren: 1. Schadevrij rijden; 2. Eigendom van de auto; 3. Gebruik van de auto; 4. Leeftijd van de verzekeringnemer; 5. Cataloguswaarde; 6. Bouwjaar van de auto. De nieuwe premievaststelling vol gens deze factoren zal tot gevolg hebben, dat blokkenmakers een be langrijk hogere premie zullen moeten gaan betalen, maar dat een goede rijder een verlaagde premie t.o.v. de tegenwoordige zal krijgen. Ieder jaar zullen waarschijnlijk nieuwe premietarieven worden vast gesteld, omdat de verzekeringsmaat schappijen tot de ontdekking kwa men dat in de autoverzekerings branche, met toepassing van de nu geldende, door de meeste maat schappijen verliezen worden gele den. Men krijgt dan eigenlijk bij uit voering van wat het Mc. Kinsey- rapport aanbeveelt een nationaal schadebeeld per risicogroep, waarop men het volgend jaar zijn premies baseert. Naast het schadevrij rijden, bleek ook het eigendom van de auto een factor van niet te onderschatten be tekenis in het schadeverloop. De ei genaar van de auto bleek met zijn wagen belangrijk voorzichtiger te rijden (c.q. minder schade te veroor zaken) dan de chauffeur die niet zijn eigen auto, maar die van zijn baas bestuurde. De tegenwoordige no-claimkorting beloont de goede rijder te weinig t.o.v. de minder goede rijders, ook een conclusie die uit het Mc Kinsey- onderzoek bleek. De kerk en de bevrijdingsbewegingen AMSTERDAM, 12-11. Naar aanlei- ding van het verzoek van de Wereld raad van Kerken om een bijdrage van 300.000 dollar uit de aangesloten kerken voor de steun aan be vrij- digsbewegingen dringt de Hervorm de Jeugdraad Amsterdam er bij de generale synode der Nederlands Hervormde Kerk in een brief op aan „met deze verantwoordelijkheid ernst te maken". De jeugdraad ver zoekt om een duidelijke uitspraak ten gunste van een evenredige bij drage van de Nederlandse kerken tot de gevraagde 300.000 dollar, „zulks overminderd de verantwoordelijk heid voor het nakomen van de uit Uppsala voortvloeiende 2-procent- verplichting". Canadees vee in België BRUSSEL, 12-11. Een zestal Belgi sche melkveehouders heeft in de streek rond Toronto in Canada 54 drachtige vaarzen aangekocht die in middels per vliegtuig in België zijn gearriveerd. Deze dieren, waarvan de prijs, inclusief het vervoer, vari eert van ruim 3000 tot ruim 4000 gul den per stuk, worden goed geacht voor een jaarlijkse melkproduktie van 6000 liter. De beste Belgische rassen komen momenteel aan een produktie van 4000 liter. V erpleegsterstekort in New York NEW YORK. 13-11. Een groep art- sen in New York schrijft in een rapport dat in New York elk jaar honderden mensen onnodig sterven omdat er te weinig verpleegsters zijn in de Newyorkse gemeentezie kenhuizen. In hun rapport eisen de artsen het voeren van een grootscheepse wervingscampagne en maatregelen ter verbeternig van de arbeidsvoor waarden der verpleegsters. Stijgend ziekteverzuim een nationale schande ROTTERDAM, 12-11. Het steeds stijgende ziekteverzuim in het arbeidsproces is een nationale schande voor Nederland. Het heeft niets te maken met volksgezondheid in fysieke zin en het is onder meer met doeltreffende sociale en organisatorische maatregelen te bestrijden, mits men de moed heeft heilige huisjes - die langzamer hand flatgebouwen geworden zijn - op te ruimen. Woorden van prof. dr. P. Muntendam donderdag bij de opening van het gezond heidscongres „Prijs van de leefbaarheid" in de Rotterdamse Doelen waaraan door ruim 500 personen voor het merendeel bestuurders die nauw bij het gezondheidsbeleid betrokken zijn, wordt deelge nomen. Prof. Muntendam wees er in zijn openingswoord op dat uitgaande van de leefbaarheid er met betrekking tot de gezond heidszorg nu reeds tal van vraagstukken zijn, die economisch om een oplossing schreeuwen en waarvoor een oplossing gegeven kan worden. Eén dag korter ziekteverzuim per ziektegeval, aldus de hoogleraar, betekent per jaar een besparing van ziekengeld van 85 miljoen gulden en een aantrekkelijker leefbaarheid voor de werk- nemere in de eerste plaats. Een ander voorbeeld noemde hij de 20 miljoen gulden die het Nederlandse volk jaarlijks voor tandheel kundige zorg neertelt. De goedkope fluoridering van drinkwater zou volgens hem op deze uitgaven een enorme besparing kunnen le veren omdat de caries er tot op een derde door zou worden geredu ceerd. „Maar dat komt niet op in het brein van hen die tegen zijn omdat ze tegen willen zijn en geen wetenschappelijk gegrond motief daarvoor kunnen aanvoeren", aldus prof. Muntendam, die tenslotte als de ergste milieuverontreinigde binnenshuis de sigaret noemde, waarvoor het Nederlandse volk in 1969 meer dan één miljard neer telde. Prof. Muntendam pleitte in zijn toespraak voor een multidiscipli naire benadering van de leefbaarheid wil men dit begrip kunnen hanteren. Naar zijn mening zou een hoogst eenzijdige belichting van de problematiek van de leefbaarheid worden gegeven wanneer men naast de invloeden van giftige stoffen in het milieu in onder zoek, onderwijs en voorlichting niet evenzeer de volle aandacht zou schenken aan de mens-maatschappij wetenschappelijke factoren die het geestelijk en sociaal welzijn bepalen. ELLEMEET, 12-11. De donderdag avond gehouden ouderavond van de openbare basisschool in Ellemeet was goed bezocht. De voorzitter, de heer H. Geluk heete bij de opening in het bijzonder welkom burgemees ter S. Francke, wethouder M. L. Hoogenboom, gemeentesecretaris L. F. van Wijck en de heer C. J. Bij- kerke van het Gewestelijk Arbeids bureau. In plaats van mevr. Giljam-Koop- man werd in de Gudercommissie ge kozen mevr. Heijboer uit Scharen- dijke. De heer H. Geluk werd bij akklamatie hei'kozen. De voorzitter zegde mevr. Giljam dank voor haar werkzaamheden als secretaresse van de oudercommissie en voor de wijze warop zij zich steeds voor de school in het algemeen heeft ingezet. Het hoofd der school, de heer B. A. Kie- vith gaf hierna een overzicht van het gebeuren over het afgelopen schooljaar. Het schoolzwemmen ge schiedt met ingang van het nieuwe schooljaar iedere week in plaats van eenmaal in de veertien dagen. De schooltest volgens de methode Rot terdam is min of meer een fiasco geworden. Meer waarde werd dooi de heer Kievith gehecht aan het psychotechnisch onderzoek van het Ai-beidsbureau. Het hoofd der school hoopte, dat nu eens een eind ge maakt kon worden aan de giersloot langs het schoolterrrein. De dis trictsschoolarts zal hierover een pro test laten horen. Het sparen voor de schoolreis gaf aan leiding tot dis- cusise. De heer Kievith deelde mede, dat de voorkeur uitging naar een 5- daagse schoolreis in tenten. Per kind zou dan een bedrag van f 25,- per week dienen te worden gespaard. Wanneer de leerlingen in de lagere klassen iets meer zouden sparen dan tot nu toe, zou een bedr .g kun nen worden gereserveerd voor de tijd, dat zij aan de grotere school reis deelnemen. De ouders gingen hiermee akkoord. De tandverzorging De heer Kievith uitte zijn teleur- steling over het feit, dat zijn school en nog enkele andere scholen in de omgeving gedurende plus minus 1V2 jaar niet door een schooltandarts zijn bezocht. Hij gaf de ouders in overweging, voor zover zij bij het ziekenfonds zijn verzekerd een sa- neringskaart te vragen en hun kin deren naar de tandartsen te zenden, buiten de schooltandverzorging. Spreker uitte zijn teleurstelling over het feit, dal nog officieel geen wiskunde bij het basisonderwijs kan worden gegeven. Het hoofd der school gaf een interessante demon stratie met een zgn. profaxapparaat, waardoor de zelfwerkzaamheid van leerling wordt bevorderd. Gehoopt werd. dat begin 1971 door de ge meente een t. v.-toestel kan worden beschikbaar gesteld. Het toestel, dat nl. in bruikleen was ontvangen van één der ouders, is niet langer voor de school beschikbaar. Tijdens de pauze kon het wei'k van de leerlin gen worden bezichtigd. School- en beroepskeuze Na de pauze hield de heer Bij- kerke, jeugdconsulent van het Ge- westlijk Arbeidsbureau, een zeer in teressante causerie over de school keuze en beroepenkeuze. Door ver schillende ouders werden naar aan leiding hiervan vragen gesteld aan de heer Bij kerke. De voorzitter dankte de heer Bij kerke hartelijk voor zijn leerzame uiteenzetting. Burgemeeser Francke deelde mede met Zeer veel genoegen deze avond te hebben bijgewoond. Ten aanzien van de aanschaffing van een t.v.- toestel werd medewerking toege zegd, nu de inspecteur van het lager onderwijs dit thans tot de normale onderwijsvoorzieningen rekent. Wat de giersloot langs de school betreft zal getracht worden hierin verande ring te brengen. Het spookt in Nijmeegs klooster NIJMEGEN, 12-11. In het voorma lige broederklooster Sterrenschans te Nijmegen gebeuren vreemde din gen. Het spookt er, volgens de me vrouw die het klooster tegenwoordig bewoont. Hoewel zij zeker weet dat niemand in huis was geweest, trof zij vorige week een briefje aan, dat met een mes was vastgeprikt op de tafel en waarin werd geëist dat zij zou gaan verhuizen. Een dergelijk briefje werd daarna ook op de bui tenmuur aangetroffen. De bewoonster heeft de politie donderdag om bescherming ge vraagd, omdat zij de laatste nachten ook geregeld mensen om het huis heeft horen lopen, zonder dat er ie mand te bekennen was. Haar hond reageerde op het geluid van de voetstappen in de tuin. De politie heeft de vrouw geadvi seerd bij het treffen van veiligheids maatregelen en houdt bovendien een extra oogje in het zeil. Een kijkje op het R.T.lil.-station van Burgh in 1920. De toren op de voor grond diende als watertoren van de Rotterdamsche Tramweg Maatschap pij want die oude locomotieven had den veel water nodig. Op de voor grond met bolhoed op staat de heer R. W. J. Ochtman'uit Zierikzee. Deze man was uitgever van prentbrief kaarten en wanneer deze in zijn op dracht gemaakt werden kwam hel nogal eens voor dat hij er toevallig zelf ook op stond. Ouderavond openbare basisschool te Ellemeet

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3