DE ZIERIKZEESCHE COURANT Charles de Gaulle werd met eenvoudige plechtigheid begraven Begroting van economische zaken Geen voetbal op verkiezingsdagen DE WONINGNOOD Fatale frontale botsing met legerauto Stakingschaos in Argentinië Protest van Russisch cellist President Pompidou hield ontvangst Kunstmatig levende cel gemaakt? Nog geen SER-advies aan regering ZIERIKZEESCHE m NIEUWSBODE 1 Vrijdag 13 november 1970 127ste jaargang Nr. 20775 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar J 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 «/o B.T.W. In dit nummer: De slotavond ran Onderdak Wereldleiders in Parijse Notre Dame COLOMBEY-LES-DEUX-EGLISES, 12-11. Ver van de officiële rouwplech- tigheden in Parijs, waar hy zo lang als president zetelde, is donderdag middag Charles de Gaulle met een eenvoudige kerkeljjjke plechtigheid ter aarde besteld op het kleine kerkhof van Colombcy-les-deux-Eglises, het dorpje waar hjj zich placht terug te trekken om uit te rusten toen hg nog president was en waar h(j sedert zijn aftreden in 1969 teruggetrokken leefde. staanden en dorpsgenoten de kist naar de groeve op het kerkhofje, waar slechts veertig graven zijn. On der hen war en mevrouw Yvonne de Gaulle, hun zoon Philippe en zijn dochter Elisabeth. De generaal ligt begraven naast zijn in 1948 overleden dochter Anne. Zijn laatste rustplaats is slechts te herkenen door de inscriptie „Char les de Gaulle (1890-1970)". Toen tegen drie uur donderdagmiddag de kleine rouwstoet bestaande uit een gepantserde verkenningswagen van het Franse leger, gevolgd door vier personenauto's met de naaste verwanten van de overleden oud-president, het landgoed La Boisserie verliet, was het 394 inwoners tellende dorpje vol gestroomd met naar schatting 20.000 mensen, die de generaal daar de laatste eer wilden bewezen. Charles de Gaulle werd overeen komstig zijn wil begraven als burger en niet als oud-president of met vol ledige militaire eer. Het legervoer tuig en de aanwezigheid van 150 man van land-, zee- en luchtstrijdkrach ten en van de republikeinse militaire academie, vormden het enige mili taire vertoon. Voorts was er een deputatie van „Les compagnons de la liberation", de mannen die met De Gaulle voch ten voor de bevrijding van Frankrijk tegen de Duitse bezetters in de laat ste wereldoorlog. Toen de kist bü de dorpskerk „Notre Dame" was aangekomen, droegen tien jongemannen uit het dorp de kist met het stoffelijk over schot de kerk binnen. De uitvaartdienst werd geleid door monseigneur Joseph Atton, bisschop van het diocees Langres, waaronder Colombey-les-deus-Eglises valt. De bisschop werd bijgestaan door de dorpspastoor Claude Jaugey en door de witte pater Frangois de Gaulle, een neef van de overleden generaal. Officiële personen, onder wie pre mier Chaban Delmas en anderen, woonden de plechtigheid bij als par ticulieren, hetgeen eveneens over eenkomstig de wil van De Gaulle was. Kruis- en V-teken Langs de route van La Boisserie naar het dorpskerkje sloegen velen een kruis, terwijl anderen het V-te ken brachten, het overwinningsteken uit de tweede wereldoorlog. Zó vol was het in het dorpje in het departement Haute Marne, dat velen een plaats op de daken hadden gezocht. Anderen hadden zelfs de dakpannen van de daken gehaald om, tussen de spanten door, een blik op te vangen van de rouwstoet. De eenvoud van de plechtigheid in Colombey-les-deus-Eglises stond in scherpe tegenstelling met die in de Notre Dame in Parijs, waar honderd leiders uit de wereld in de ochtend uren met een kerkdienst De Gaulle de laatste eer hadden bewezen. Lange dunne kaarsen brandden naast de door de Fx-anse driekleur gedekte kist. Een vexdicht kruisbeeld domineerde het kei'kje tijdens de uit vaartdienst. Aan de groeve Na de kerkelijke plechtigheid volg den slechts enkele tientallen nabe- Eerbetoon bij Aree de Triomphe PARIJS, 12-11. Ongeveer een half miljoen Parijzenaars hebben don derdagavond in de stx'omende regen een laatste eex'betoon aan generaal De Gaulle gebracht. Een onafzienbare stoet trok via de Champ-Elysee naar Ax'c de Triom- phe velen hadden bloemen meege bracht, die zij op het graf van de on bekende soldaat legden. Tegen het eind van de plechtigheid had de sta pel ploemen, neex-gelegd in de voi-m van een reusachtig kx*uis van Lo tharingen, het symbool van De Gaulle's Vrije Franse strijdkrachten in de Tweede Wereldoorlog, een hoogt van andei'halve meter bereikt. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 12-11. „Onze econo mische prestatie moet er op gericht zyn, de bestaande behoeften zo opti maal mogelijk te bevredigen, be hoeften die zowel op consumptiegoe deren en diensten als ook op een ge zond leefmilieu betrekking hebben", aldus minister mr. R. J. Nelissen van economische zaken, donderdag in de Tweede Kamer bij de voorzetting van het debat over de begroting 1971 van het departement van economi sche zaken. Naar de mening van de minister moet het gaan om een geintergreerd beleid, waarin gelijktijdig (en niet ten koste van elkaar) plaats moet zijn voor de bevorxlering van een op timale produktiestructuur en de zox'g voor een goed leefmilieu. Dit bete kent, niet dat alle economische be slissingen ondergeschikt worden ge maakt aan het milieu, maar wel dat het milieubehoud normen en daax'- mee beperkingen oplegt aan de eco nomische activiteiten, aldus mr. Ne lissen. Hij deelde de Kamer mee, dat aan zijn departement een afdeling milieubeheer zal wox'den vex'bonden. DEN HAAG, 13-11. Minister mr. H. K. J. Beernink (binnenlandse zaken) gaat met de K.N.V.B. overleggen of het mogelijk is het spelen van be langrijke voetbalwedstrijden op ver kiezingsdagen te vermijden. De minister heeft dit toegezegd tij dens een overleg met de Kamercom missie die zich bezig houdt met de door het kabinet uitgebrachte nota betreffende het beleid inzake de grondwet. Van dit ovexieg is don derdag verslag uitgebx-acht aan de Tweede Kamer. Aan zijn toezegging verbond de minister nog de opmer king dat waarschijnlijk de datum keuze voor internationale wedstrij den niet beinvloed zal kunnen wor den. AMERSFOORT, 12-11. Op de na jaarsvergadering van de landelijke vereniging voor leidinggevende huis vestingsambtenaren, donderdagmor gen te Amersfoort gehouden, hield de oud-minister van Volkshuisves ting en Rhimtelijke Ordening, drs. P. C. W. M. Bogaers een inleiding over de woningnood in ons land. „De woningnood is", aldus de oud minister, „de kwaad van een gans volk, terwijl ook gesteld kan wor den, dat het volk de woningnood be houdt, die het verdient. Dit zijn wei nig optimistische geluiden", aldus drs Bogaers, „maar dat kan ook moeilijk anders, als men voor zich zelf de ovexriuiging heeft, dat het dieptepunt in de daling van de wo- ningproduktie nog niet is bereikt". Dit is volgens hem te wijten aan oorzaken van structurele aard en een gebrek aan vastberadenheid om in de structuur van het woningbouwbleid vex'anderingen aan te brengen. Vier mensen omgekomen HET DORP/ARNHEM. - De heer H. Bergman, inwoner van Het Dorp heeft een bock geschreven over hel teven in deze gemeenschap, onder de titel: ..Mijn leven, een uitdaging". Op de foto de heer Bergman met het eerste exemplaar van het boel<. BUENOS AIRES, 13-11. De mach tige Algemene Arbeidersbond in Ar gentinië heeft ondanks tegenmaatre gelen van de militaire regering van generaal Roberti Livingston met in gang van donderdagmiddag in ge heel het land een algemene staking van 36 uur afgekondigd. Het gevolg was dat enkele uren later i-eeds aan alle aktiviteiten in het land een einde was gekomen. Duizenden arbeidex-s, bedienden, handelaren en ambtenai'en gaven gevolg aan de oproep van de Bond of konden eenvoudigweg niet naar hun werk omdat ook het openbaar- vervoer in de staking deelde. Dit was trouwens ook de reden dat het centrum van de hoofdstad Buenos Aii'es tot een ware chaos werd om getoverd: zo'n 600.000 automobilisten vonden hun weg in de straten van de stad geblokkeerd door enorme verkeei'sopstoppingcn en door ver spreid uitgebroken gevechten tussen politie en demostranten. LEENDE, 12-11. Donderdagmid dag om kwart voor twee is een per sonenauto uit Stramproy (L.) op de rijksweg Eindhoven-Weert ter hoogte van Maarheeze bij het inha len met een Duitse tankauto in aanr raking gekomen en als gevolg daar van frontaal tegen een legerwagen met aanhanger opgereden. Van de inzittenden werden twee mannen en twee vrouwen cp slag gedood. Er MOSKOU, 12-11. De bekende Rus sische cellist Rostropovitsj heeft don derdag in een open brief aan Sow- jet-dagbladen geprotesteerd tegen de campagne die de Russische pers voerde tegen de toekenning van de nobelprgs aan de Russische auteur Alexander Solzjenitsin. In zijn brief aan de Prawda, de Izvestia en de literaire bladen Lite- x-atoernaja Gazeta en Sovietskaja Kultura levex't Rostropovitsj tevens kritiek op het kunst-beleid in de Sowjet-Unie. Afschi'iften van de brief cixxuleren in Moskou. De 51-jax-ige Solzjenitszin, auteur van o.m. „Een dag uit het leven van Iwan Denisovitsj",, „Het Kankerpa viljoen" en „De eerste cirkel" logeert de laatste tijd vaak bij Rostropovitsj. Man dwingt automobiliste hem te vervoeren AMSTERDAM, 12-11. Een 33-jari- ge omroepmedewërkster is woens dagavond in Amsterdam door een onbekende man onder bedreiging met met een pistool of iets dat daar cp leek gedwongen hem met de auto naar het Centraal Station te brengen Ook beroofde hij haar van geld. Op het Prins Bernhax'dplein in de hoofdstad wilde de vrouw h-ar auto parkeren en uitstappen toen de on bekende met het wapen op haar af kwam. De man eiste dat zij hem naar het station zou x'ijden, waairaan de geschrokken vx'ouw voldeed. Tijdens de rit vertelde de man dat hij ont snapt was uit een gevangenis en met de trein naar Den Bosch wilde. Te vens nam hij f 75,uit haar porte- monnaie en dreigde haar te zullen vermoorden als zij de politie zou waarschuwen. De man stapte uit bij het C.S., waar hij naar binnen ging De spoorw.eg recherche heeft de eex'stverti'ekkende trein naar Den Bosch enige tijd opgehouden en dooi'zocht, maar van de verdachte geen spoor. werden twee zwaargewonden naar het ziekenhuis overgebracht. De vier personen die bij het auto ongeluk om het leven kwamen zijn: het echtpaar Theunissen-Kunnen (man 31 vrouw 30 jaax') een 5-jarig kind van het echtpaar en mevrouw Kunnen (61). Een ander kind van het omgekomen echtpaar (4 jaax') werd met ernstig hex-senletsel naar een ziekenhuis in Tilburg m'ergebracht. Een zesde inzittende van de veron gelukte auto, de 16-jarige P. K. Kunnen wex'd met zware verwon dingen naar Eindhoven overge bracht. De heer Kunnen is een broer van de bij het ongeluk om het leven gekomen mevrouw Theunisen- Kunnen. Het echtpaar had drie kin- dex-en. Alle slachtoffex's wai-en af komstig uit Stamproij (L.). Door de enorme x-avage die er op de weg als gevolg van dit ernstige verkeer met oponthoud te kampen, verkeer oponthoud te kampen. PARIJS, 12-11. De Franse px-esident Georges Pompidou heeft gisteren middag achtei'eenvolgens op het Ely- see ontvangen de Amerikaanse px-e sident Richax-d Nixon, de Russische president Nikolai Podgox'ny, de Ita liaanse president Giuseppe Sax-ag-xt, koningin Juliana en koning Boude- wijn van België. Daax-na maakten de andere staatshoofden en x-egexings- leidei-s hun opwachting bij de presi dent. WASHINGTON, 13-11. Een in de Verenigde Staten werkzame Britse biclcog heeft de eer voor zich opge ëist langs kunstmatige weg de eerste levende cel te hebben geschapen. Dr. James F. Danielli, dix'ekteur van het centrum voor theox-etische biologie aan de Staatsunivex-siteit van New York in Buffalo, maakte zijn ontdekking bekend in brieven die hij deze week aan een aantal vakgenoten zond en waai-in hij de ze voor een discussie over zijn ont dekking uitnodigde. Dr. Danielli is ervan overtuigd, dat hij de voorwaax-den voor het „leven uit de reageerbuis" heeft ge schapen. „Dit werk opent een nieuw tijdpex-k voor kunstmatige levens synthesen, waarna thans wox'dt ge zocht", aldus de bioloog. DEN HAAG, 12-11. De Sociaal- Economische Raad is er donderdag nog niet in geslaagd een advies aan het kabinet vast te stellen over door het kabinet noodzakelijk geachte - en in de miljoenennota 1971 aange kondigde - bgsturingsniaatrcgelcn voor 1971. De raad zal het nu op ver zoek van voornamelijk de industriële werkgevers geschorste beraad op vrijdag 20 november voortzetten. De raad kwam donderdagmorgen omstreeks kwart over tien in beslo ten vergadering bijeen om het door de commissie ontwikkeling nationale economie voorbereide concept-advies in behandeling te nemen. Voor de aanvang der vergadering hebben de vakcentrales in het gebouw van de S.E.R. zich onderling beraden. Dc besloten vergadering is om tien over half twee voor een half uur ge schorst om, zoals bleek, dc werkge vers cn ondernemers in midden- en kleinbedrijf cn landbouw enerzijds cn dc vakcentrales anderzijds gele genheid tc geven voor beraad. Nadat dc vergadering van dc raad was hervat, bleek tegen drie uur dat men volgende weck vrijdag verder zou gaan. PARIJS. - Van links naar rechts de Finse president Kekkonen, de Belgische koning Boudeivijn, prins Rainier van Monacokoningin Ju liana en keizer Haile Selassie tij dens de rouwdienst voor de Franse oud-president De Gaulle in de Pa- rijse Notre Dame. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's f De menigte is als de zee: zij draagt u of zij verzwelgt u al j yiaar de wind waait. f t Verwachting tot zaterdagavond: Kouder Kouder ovei'dag na in de nacht op klaringen, met tempex'atux-en even onder het vriespunt. Voor zondag: Aantal ux-en zon: 0 tot 3. Min.-tempex'atux-en: omstx-eeks nor- maai. Max.-tempex-aluren: 0 tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 px'ocent. Kans op een geheel di'oog etmaal: 30 px'ocent. ZON- EN MAANSTANDEN 14 nov. Zon op 7.57, onder 16.51. Maan op 16.55, onder 9.52. 15 nov. Zon op 7.59, onder 16.49. Maan op 17.43, onder 11.04. 16 nov. Zon op 8.01, onder 16.48. Maan op 18.46. onder 12.00. Volle maan: 13 nov. (8.28). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 14 nov. 3.33 v.m. 15 nov. 4.15 v.m. 16 nov. 4.56 v.m. BROUWERSHAVEN: 14 nov. 3.10 v.m. 15 nov. 3.54 v.m. 16 nov. 4.37 v.m. Springtij: 15 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-11. Het K.N.M.I. deell« mede: Langs de zuidflank van een lagedrukgebied, dat boven het zee gebied tussen IJsland en Noorwegen maar weinig van plaats verandert, is onstabiele lucht van polaire oor sprong in het afgelopen etmaal onze omgeving binnengestroomd. Dit ging in ons land gepaai'd met langdurige x'egen. Op de waarnemingsstations viel in 12 uur lijds hel meest op hel vliegveld in Zuid-Limburg, namelijk bijna 10 mm. In de nanacht veroor zaakte een trogvormige storing plaatselijk buien, waarvan sommigd gepaard gingen met hagel en onweer. Het komende etmaal houdt de aan voer van polaire lucht via de Britse eilanden naar ons land aan. In de nacht kan daarbij tijdens opklarin gen hier en daar de temperatuur tot even onder hel vriespunt dalen. 15.48 n.m. 16.30 n.m. 17.10 n.m. 15.30 n.m. 16.10 n.m. 16.51 n.m.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1