rrico Bezwaren tegen „Nota Boersmar gemeentelijke samenvoeging Situatie op varkensmarkt niet zo goed Opstandige boeren in Libanon "g. NAVO-plannen in Russische handen? Arabisch vliegtuig gekaapt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 13 november 1970 Nr. 20775 Nota: b. en w. Bruinige Advertentie BRUINISSE, 11.11. Wie enigszins bekend is met de toestanden en de onderlinge verhoudingen op Sehou- wen-Duiveland zat het niet verwon deren, dat vooral op Bruinisse, de overgrote meet derheid van de bevol king niets voelt voor het stokpaardje van burgemeester mr. J. P. Boers ma van Brouwershaven om Schouwen- Duiveland samen te voegen tot één gemeente. Men is hier nog altijd van mening, dat het een daad van wijs beleid was van de vroegere commisaris der ka- ningin jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, om bij de herindeling van 1960 Bruinisse buiten schot te laten, om dat de geaardheid van de bevolking toch eigenlijk geheel anders is, dan van de overige streekbewoners. Bij de stukken van b. en w. aan de gemeenteraad is dan ook een nota waarin de brief van de minister van binnenlandse zaken van 14 septem ber 1970 wordt behandeld. Gesteld wordt dat het gemeentebestuur van Brouwershaven, zonder voorafgaand overleg met de andere gemeenten, de „nota Boersma" de wereld in heeft gezonden. Dat wordt betreurd. Er zijn zo wordt opgemerkt, op Schouwen-Duiveland vele goed functionerende samenwerkingsver- Advertentie vrijdag, 13e niet vergeten... FHco eten banden, waarin de gemeentelijke be langen van de streek of tot ver daar buiten op een voortreffelijke wijze worden behandeld. „Gemeenplaatsen" Het stuk van Bruinisse gaat dan verder: „Toch moet het ons van het hart, dat in dit geschrift (van Brou wershaven) dingen worden gezegd, die gewoon niet waar zijn en zaken buiten verhouding worden gebracht door een te groot gebruik van ge meenplaatsen waardoor de gewone burger - de man in de straat - na mens wie en niet waarover wij moe ten beslissen, het ook allemaal niet meer ziet. Juist tegen de uit de nota Boersma ademde sfeer van fatalisme willen we ons verzetten. Hoe zwaar wij dan ook soms tegen de problema tiek opzien, het past ons meer veer kracht op te brengen en in alle een voud met élan te trachten de proble matiek het hoofd te bieden. Het tot ontwikkeling brengen van de recreatie in fcn rondom het toe komstige Grevelingenmeer behoeft geen, een de kleine gemeenten over het hoofd groeiende problematiek te zijn. Voor zover ons bekend hebben de colleges van b. en w. in de streek unaniem als hun oordeel te kennen gegeven dat een Recreatieschap in dit verband niet kan worden gemist Het uitblijven van de voor recreatie zo benodigde gelden heeft in feite niets te maken met de bestuurlijke organisatie. Tegenveroudering van de bevolking in een kleine gemeente zal toch in bestuurlijk opzicht geen bezwaren van overheersende betekenis bestaan Een overtrokken beeld is het, het feit dat men een paar procent boven het landelijke gemiddelde uitsteekt te gebruiken als argument om Schou wen-Duiveland tot één gemeente sa men te voegen. Zou dit aan het „oud" worden iets veranderen, of zouden jonge gezinnen hier blijven wonen, louter en alleen omdat men in plaats van zes hier één gemeente heeft. Dat de eisen die de centrale over heid stelt steeds toenemen is niet iets wat uitsluitend de kleine ge meenten moeten ondergaan. Het is een ervaring die voor alle gemeenten gelijk is. Veeleer dienen we ons af te vra gen of moet worden doorgegaan met het accepteren van die taakverzwa ring zonder dat de nodige financiële middelen die voor het opvangen daarvan nodig zijn ter beschikking worden gesteld. Veertig procent verhoging Een verhoging met 40 procent van de inkomsten uit Rijks kas door de uitkering gelijk te stellen met wat LANDBOUW EN VEETEELT RIJSWIJK, 12-11. De situatie op de varkensmarkt is niet meer zo floris sant als enige tijd geleden. De voorzitter van het produkt- schap voor \ee en vlees, mr. F. G. van Dijk, constateerde dit in de woensdag te Rijswijk gehouden be- stuux-svergadering. De prijzen voor varkens van 68-80 kg, die een aantal weken op f 2,84 per kg zijn gebleven (excl. B.T.W.) zijn na 17 oktober gezakt en liggen nu al sinds 26 oktober op f 2,72. Ver geleken met een jaar geleden is het verschil wel heel opvallend. Behalve aangename verrassingen kan de var kensmarkt op gezette tijden ook on aangename verrassingen opleveren, concludeerde de voorzitter. De gemiddelde marktprijs in de E.E.G. begint nu in de buurt te ko men van de basisprijs, komt hij daar beneden, dan kunnen gemeenschap pelijke interventiemaatregelen wor den overwogen. In Nederland en Frankrijk ligt de prijs al beneden dat punt, in Duitsland, Italië en Luxem burg is hij er nog boven. Dat geld ook voor de gemiddelde prijs in de E.E.G. als geheel. De prijzen van onderdelen ver toonden nogal wat schommelingen. Poothammen kwamen van f 3,55-3,65 in de week van 12-17 oktober op f 3,45-3,60 in de week 9-14 nov. Ih diezelfde periode: schouders van f 2,90-3,00 op f 2,85-3,—; ribben van f 4,60-4,80 op f 4,55-4,75; buikspek van f 3,10-3,20 op f 3,00-3,10; lever van f 3,55-3,65 op f 3,40-3,45. een gemeente van 40.000 inwoners zou ponds ge wij ze over de te genwoordige gemeenten verdeeld on getwijfeld beter tot zijn recht komen dan in een grote streek gemeente zo als Brouwershaven voor ogen staat. Een ander groot bezwaar tegen de visie van het gemeentebestuur van Brouwershaven is gelegen in het feit dat wel de gedachte van één gemeen te voor Schouwen-Duiveland wordt geïdealiseerd zonder te komen tot een inzichtelijke afweging van voor- en nadelen. Het gevoelen van de bevolking, over een zo ingrijpende zaak, als het opheffen van een gemeente, komt in de nota Boersma niet aan bod, een bedenkelijke zaak in een tijd, waarin allerwege om meer inspraak van de burger wordt geroepen. De inhoud van het stuk van Brui- nise zal ter kennis worden gebracht van het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland en van de ge meentebesturen van Brouwershaven, Duiveland, Middenschouwen, Wes- terschouwen en Zierikzee. BEIROET, 12-11. Na het inzetten van omvangryke met pantservoer tuigen uitgeruste eenheden van de Libanese strijdkrachten is de toe stand in het grensgebied van Noord- Libanon weer enigszins normaal ge worden. Volgens berichten uit Beiroet heb- bij de opstandige zwaar bewapende landarbeiders met een wapenstil stand ingestemd na de belofte dat hun grieven zullen worden onder zocht. Om verdere gevechten te ver mijden zullen de Libanese autoritei ten geen pogingen ondernemen de landarbeiders te ontwapenen. Men gaat ervan uit dat een feller optre den tegen de landarbeiders, die zich scherp gekant hebben tegen de grootgronbezitters, het gevaar van een conflict met Syrië in zich kan bergen. HANNOVER. In deze plaats worden thans de lichtste flessen van de wereld gemaakt. Een speciaal procédé is ontwikkeld, dat de fabricage van extreem, 'lichte holle glasproduklen in verschillende vormen en aantallen mogelijk maakt. Een. halve liter-fles bv. is maar 120 gram „zwaar", hetgeen neerkomt op een gewichtsrermindering van 80 pet. ten opzichte van gebruikelijke KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hollandscheveld (toez): A. v. Brummelen, Hierden; te Reste ren: J. C. Schuurman, Putten; te Bo- ven-Hardinx'veld: C. van Schoonho ven, Vreeswijk; te Doorwerth-Heel- sum (toez.): J. G. N. Supedo, Pijn- acker. Aangenomen naar Ermelo: J. C. van Hunnik, Katwijk aan Zee; naar Garijp (toez.): H. En'gelsma, Twello; naar Nieuweroord: W. G. G. van Voorthuizen, Waardenburg en Nee- rijnen. Bedankt voor Sleeuwijk: Joh. Richter, Zoelen; voor Wieringermeer C. J. Baart, Raamdonk; voor Steen- wijk: A. Vroegop, Grootegast-Doe- zum. Gereformeerde Kerken Beroepen te Baarn: H. Peper, Rot- terdam-Pendrecht; te Smilde: D. J. Suurmond, Purmerend. Bedank voor Maassluis: W. de Vries, Bedum. Examens: geslaagd voor het kand. ex. theologie aan de V.U. A'dam: B. Baak, Heemskerk. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Haren (Gr.): M. van Dooren, Vlaardingen; te Katwijk en Valkenburg: B. van Riet, Bolnes- Slikkerveer. Aangenomen naar Zwolle: J. M. Goedhart, Drachten. Geref. Kerken Vrijgemaakt (buiten verband) Aangenomen naar Kampen: H. Stolk, Dronten. Chr. Gereformeerde Kerken Beroepen te Enschede-OostJ. Dol, Drachten. Bedankt voor Ecmdijk: B. Bijle- veld, Bussum. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Rhenen: J. C. West- strate, Meliskerke; voor St. Anna- land: W. Hage, Krabbendijke. T.v.-uitwisselings programma's met (le Sowjet-Uuie HILVERSUM, 12-11. De NOS-radio zal komende maandagavond het eerste van een serie uitwisselings programma's met de Sowjet-Unic uitzenden. Deze serie is tot stand ge komen in het kader van het onlangs gesloten cultureel verdrag tussen beide landen. Het programma, dat zich in het bijzonder richt op Amsterdam en Moskou, wordt rechtstreeks en ge lijktijdig uitgezonden door Radio Moskou en de NOS, van 20.00 tot 21.30. De presentatie van de uitzen ding die onder meer muziek, infor matie en een quiz bevat, geschiedt zowel in het Russisch als in het Ne derlands. Daarbij wordt gebruik ge- rraakt van de diensten van tolken, welke ter beschikking zijn gesteld door de Nederlandse afdeling van Radio Moskou en de Vex-eniging Ne- derland-U.S.S.R. De burgemeesters van beide steden zullen een wel komstwoord spreken. Als het eerste uitwisselingspro gramma slaagt, zullen meer van der gelijke uitzendingen volgen, onder meer tussen Leningrad en Rotterdam en Wolgagrad en Maastricht. Dit is het recept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas. C&quelon Inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat •n wat kirsch. igen. Binden me Vliegtuig bracht Dali-scliiIderijen op Schiphol JBtf fSf J\f *9 i f* Canadese vliegers nodigden jonge Nederlander uit MONTREAL. 12-11. Een groep Ca- nadese vliegers uit de Tweede We reldoorlog heeft de 19-jarige Neder lander Henk Geerdink naar Montreal laten komen. Op hun kosten zal hij enige tijd in een revalidatieinrichting verblij ven en van een kunstbeen worden voorzien. Henk verloor in maart bij een motorongeluk zijn rechterbeen beneden de knie. De vliegers zijn niet vergeten dat Henks vader als verzetsman in de oorlog 247 Canadese piloten hielp naar de geallieerde linies terug te keren. LONDEN, 12-11. De Noordatlantis- sehe Verdragsorganisatie heeft haar plannen voor de verdediging van het Westen moeten herzien omdat de oorspronkelijke plannen waarschijn lijk in Russische handen zyn ge raakt.. Dit is donderdag bericht door het Londcnsc blad „Evening Stan dard". De geheime plannen bevonden zich aan boord van de Boeing-747 van de Pan American Airway, die in sep tember tijdens een vlucht van Am sterdam naar New York door Pales tijnse commando's naar Cairo werd gekaapt. Kort na de kaping werd het toestel door de Palestijnen opgebla zen. Volgens het Londense blad heeft de Navo door het verdwijnen van deze geheime documenten de plan nen voor de grote jaarlijkse militaire oefening moeten herzien. Griekse soldaat moest trouwen ATHENE, 12-11. Geboeid en onder bedreiging van een mes moest de 22- jarige Griekse soldaat Panajotis Tsingros in het dorpje Kassianou in de Peloponesos met zijn 20-jarige vriendin Alexandra Mendsis in het huwelijksbootje stappen. Dit had hij te danken aan de vader en broer van zijn meisje. De vader dx-eigde een priester te vermoorden als deze het huwelijk niet zou inzegenen. Be voortvarende schoonvader werd woensdag door een rechtbank in Patras wegens bedreiging met ge weld tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De soldaat Tsingros, wiens huwelijk overigens harmo nisch blijkt te verlopen, stond erou dat zijn schoonvader gevoelig werd gestraft. SCHIPHOL, 11-11. Met een uiterst kostbare lading aan boord landde een DC-8 van Finnair op de lucht haven Schiphol. Het betrof hier 41 schilderijen en tekeningen van Sal vador Dali, welke uit New York wa ren overgevlogen en die bestemd zijn voor do speciale Dali tentoonstelling. Deze wordt op 21 november aan staande in Museum Bolmans-van Beuningen in Rotterdam geopend. Dat de vrachtafdeling van Finnair speciale veiligheidsmaatregelen had getroffen is niet zo verbazingwek kend, indien men weet dat een werk van Dali gemiddeld een waarde van tachtigduizend dollar vertegenwoor digt. Het Museum Boymans-van Beu- Prinselijk paar naar Engeland DEN HAAG, 12-11. Prinses Bea- trix en prins Claus zijn donderdag per vliegtuig voor een particulier be zoek naar Engeland vertrokken. De prinses zal o.m. aanwezig zijn bij het Tweede Internationale Congres van het Wereldnatuux-fonds (World Wild life Fund), dat op 17 en 18 november in Londen zal worden gehouden. Zo- ais bekend is prinses Beatrix in juli van dit jaar gekozen tot lid van de bestuursraad van het „World Wild life Fund". Bezorgdheid van generaal Goodpaster DEN HAAG. De Opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa, de Amerikaanse generaal Goodpaster, heeft in het Navo-parle- ment in Den Haag zyn bezorgdheid uitgesproken over de uitbreiding van de strijdkrachten van het Warschau Pact en de maatregelen die de Na.vo- landen nemen. Sinds enkele jaren worden de strijdkrachten van de landen van het Warschaupact voortdurend versterkt en verbeterd. Uit de manoeuvres die de laatste tijd zijn gehouden blijkt de gx-ote mate van pax-aatheid. „De strijdkrachten van het Sowjetblok vox-men een militaire machtsconcen- tx-atie die sterker is dan de we,reld ooit heeft aanschouwd. Zij vox-xnen een stx-ijdmacht'die de x-edelijke de fensiebehoefte verre te boven gaat". ningen kan zich gelukkig prijzen tot een van de eex-ste musea te behox-en, dat ooit een zo volledig overzicht van het werk van Dali (66). heeft kunnen samenstellen. De tentoon stelling, die in elk geval tot midden januari 1971 voor het publiek toe gankelijk zal zijn, bevat in totaal 240 wex-ken van de vermaarde schilder. DAMASCUS, 11-11. Een gewapen de man heeft een DC-3 van „Saudi Arabian Aix-lines" kort na het ver trek uit Amman gekaapt en naar de Syi-ische hoofdstad Damascus laten vliegen. Het toestel was met tien passagiers op weg van Jox-danic naar Saoedi-Ax-abië. De kaper is bij aan komst in Damascus aangehouden voor een verhoor. Over zijn identi teit is niets meegedeeld. Het vlieg tuig vei-tx-ok na enkele uren weer met de overige passagiex-s. (Advertentie) KOUWENBERG gasverwarming Posfstraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. FEUILLETON „Je kunt het toch leren?" „Mex-ci. Ovex-igens, Dinie, denk je nou eens in: een onderwijzer aan een christelijke school kan toch niet gaan dansen? Of wel?" Dat had te niet begrepen. Maar ze hield op haar manier al van deze rustige jongen, dus liet ze de feest- avoïxd schieten, wandelde met hem aan de buitenkant van de stad, waar bankjes waren en op een vdn die bankjes liet ze zich kussen en lief kozen. Misschien was dat nog wel zo fijn. Binnen enkele weken kwamen ze al bij elkaar ovex'huis. Dinie's ouders vonden hem een geschikte jongen en vader Vesdijk, die het kleine winkelhuisje in de Hoofdstraat be woonde met zijn beide zoons en een huishoudster, was dadelijk weg van de altijd opgewekte en niet. onknap pe Dinie. Zodat men altijd weder zijds welkom was. Het straatscharrelen, zoals Evert het noemde en wat hij in wezen vul gair vond, was hiermee ten einde. Of Dinie was bij pa Veswijk in de hoofdstraat, of Evert bevond zich bij de familie Sellema in het statige he renhuis aan de Pi-insensingel. Na een jaar wist ze: ik ben gek op dat jong. Vraag me niet hoe het kan, want wij denken over heel wat din gen totaal vei'schillend, xnaar het feit ligt er nu eenmaal. Als hij me in zijn ai-men neemt en kust op zijn rustige, ingetogen maniex-, dan is het of de wereld om me heen niet meer bestaat; dan zijn enkel hij en ik er nog maai-. Toen ze ruim een jaar met elkaar gingen, begon Evert over een verlo ving. Dinie zelf had er niet zoveel mee op. Hot enige voordeel was eigenlijk: je hebt een leuk feestje en krijgt kadootjes. En je kunt je in het nieuw kleden. Maar als Evert ge vraagd had om met haar te trouwen, zou ze volmondig „ja" gezegd heb ben. Ze vei-langde niets lievei\ Pa en ma Sellema vonden hun dochter ï-ijkelijk jong: nog niet één en twintig. Tenslotte kende ze el kaar nauwelijks een jaar. En een vei'loving is al een sooi't band, niet waar? Het oudex-paar stapte op een avond toen Evert, en Dinie naar een feestje waren, naar de Hoofdstx-aat en be- spi-aken het met Evei'ts vadei'. Die zag geen enkel bezwaar. Waai-om? Evert is 23. al een paar jaar ondei'- wijzex-, vei-dient goed en is spaai*- zaam. Als die twee het met elkaar eens zijn, waarom dan die vei'loving tegenhouden? Een vei'loving is im mers nog geen huwelijk? En Dinie was een lief kind. Wat Veswijk be trof, hij wilde haar best als schoon dochter. Zijn zegen had het tweetal. Uiteindelijk werd goedgevonden en besloten, dat de verloving op de een en twintigste vei-jaardag van Dinie zou plaatsvinden. Dat was een groot feest, al hadden ze wedei-zijds niet veel familie. Maar enkele vroegei-e vriendinnen kwa men, al of niet met veiioofden, Everts kant waren er de schoolcol- lega's. Zodat de grote salon in Selle- ma's woning toch nog vol was. Evert had zich laten inschi'ijven voor een woning. Maar veel kansen had hij voorlopig nog niet, want de woningnood in het stadje was hevi ger dan ooit. Er waren tal van kre- peergevallen, die voorrang hadden, maar er waxen doodeenvoudig geen huizen, dus hoe moest een aanstaand echtpaar zonder enige kruiwagen aan een huis komen? Om beurten gingen Evert en Dinie naar het woningbureau, maar daar lachte men hem dooi-gaans uit. „Hoe oud bent u samen? Drie- en één en twintig? Dat is samen vier en veer tig. Hebt u in elk geval nog ccn jaar of wat de tijd. Zodra u samen vijf en vijftig bent. komt u nog maar DOOR GERRIT FRANSSEN eens terug. Dan zullen we het eens wat sex-ieuzer bekijken". Het wex-d dus wachten. Op iets, wat eigenlijk nooit zou komen. Dinie wist van een vriendin, die al zeven jaar getx-ouwd was en nog inwoonde met twee kleine kinderen. En nog immer geen schijn van kans op een huis. Soms was ze mistxoostig en werd het haar te machtig. Dan huilde ze uil aan de box-st van haar verloofde, die haar zo goed mogelijk px-obeei-de te tx-oosten. Maar wat kon hij vex-der doen aan dit px-obleem? Niemand in de stad kon het paar helpen. Zelfs Evert's schoolhoofd niet. Twee jaar waren ze verloofd, toen het Dinie begon te vervelen. „En nou wil ik een huis en als er geen is, dan wil ik toch trouwen. Nou ben ik al dx-ie en twintig en we zijn nog net zo ver als twee jaar geleden. Hoe lang moeten we nog wachten? Die lammelingen in het woningbureau., daar ga ik niet meer heen. die la chen je uit en luisteren niets eens naar je. Zelf zullen ze best een huis hebben, daar zullen ze wel voor zor gen. En daarom wacht ik niet lan ger; ik wil trouwen en anders maak ik het uit. Denk je, dat ik me nog langer op sleeptouw laat nemen? Onze mooiste jai'en gaan zodoende vooi-bij en wat hebben we? Avond aan avond zitten we tegenover el kaar te koekeloei-en. bij mij thuis of bij jou. Of een wandelingetje rond dc stad. Of een fietstochtje. Elke dag hoop je: misschien komt er nu eens een huis voor ons. Je verstand zegt: het is onmogelijk, maar je wilt het immers zo graag en dan is do wens de vader dor gedachten. Hoe jij er over denkt, moet jij weten, maar je kevit mijn standpunt: ik wil trouwen en als jij het niet wilt. kun nen we maar beter uit elkaar gaan. Dan wox-dt het toch niks. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7