V aarlustige meisjes ARAM EN HET GEHEIM VAN DE GESLOTEN DEUR Grote agrarische belangstelling voor landbouwbegroting in de Tweede Kamer LAATSTE NIEUWS Ernstig ongeluk op Amerikaanse werf Ouders in de 5 schoolbank t STREEKNIEUWS Politie Wester- en Middenschouwen vindt openbrekers auto's Woninginrichting Tuinman Zn. nam dubbelpand in gebruik ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 november 1970 Nr. 20774 TULSA. Woensdagavond is een ploeg van zeven a acht man, die seismografische* onderzoekingen zou verrichten in een oliegebied enige ki lometers ten noorden van Tulsa, om het leven gekomen. Koningin en minister Luns bij begrafenis van De Gaulle DEN HAAG, 10-11. Koningin Ju liana en minister Luns wonen heden (donderdag) de rouwdienst bij die tijdens de begrafenis van generaal de Gaulle in de Notre Dame te Pa rijs wordt gehouden, aldus is door de rijksvoorlichtingsdienst meege deeld. TOKIO, 11-11. De Tokiose lan- kermaatschappij heeft onlangs geadverteerd naar 10 „vrou welijke zeelieden'' voor haar supertankers, omdat zij niet genoeg mannen kon krijgen. Op deze advertentie zijn 600 antwoorden gekomen. Thans zoekt de maatschappij uit wie de tien meisjes zullen zijn, die de bemanning van een 370.000 ton grote tanker zullen com pleteren. De uitverkorenen zullen diëtist doen als hof meesteres of als verpleegster. 52. Onkundig van dit alles stonden in de grot nog steeds twee tegenstanders tegen over elkaar. Door Tudor's laatste woorden was Aram's aandacht echter een ogenblik verslapt en daarvan maakte de reus han dig gebruik. Zijn vuist schoot uit en be landde met alle kracht, waarover de reus beschikte, op Aram's kin. Half verdoofd door de slag wankelde Aram achteruit. Op hetzelfde ogenblik had Tudor hem in een ijzeren greep vast en voegde hem toe: „Luister, dwaas! Het is van het allergroot ste belang dat ik hier onmiddellijk van daan ga om mijn grenslegioenen te waar schuwen. Rela heeft een opstand ontke tend, zoals ge zelf hebt kunnen horen. Elk ogenblik kunnen deze wilde horden mijn rijk binnenvallen en dan zullen de gevol gen niet te overzien zijn. Bovendien - en dat is nog het ergste van alles - is Tamahia alleen in het paleis achtergebleven en Rela zal niets onbeproefd laten om zich van haar tc ontdoen. Beseft ge nu het gevaar waarin wij verkeren? Heus, deze vrouw is tot alles in staat!" Aram's tegenstand verslapte. Langzaam drong het tot hem door dat Tudor wel ge lijk kon hebben. Inmiddels had Rafael zich, zoals hem be volen was, bij de uitgang van de grot op gesteld. Hij grinnikte zachtjes, terwijl hij een pijl koos en die op zijn boog legde. „De beloning voor mijn toewijding en trouw", mompelde hij in zichzelf. „Misschien maakt ze mij wel minister!" En gespannen hield hij zijn blik op dc uitgang gevestigd, ter wijl hij langzaam do hoog spande. DEN HAAG, 11-11. De belangstel ling van agrarische kant voor de be handeling van de landbouwbegroting in de Tweede Kamer, is deze keer nog groter dan in andere jaren. Toen de Kamer er woensdag avond om kwart voor negen, een uur later dan eerst de bedoeling was, mee begon, luisterden ongeveer zeventig bestuursleden van gewestelijke land bouworganisaties van drieërlei zuil mee, de meesten op de publieke tri bune. anderen in de handelingenka mer en in de „vierde afdeling", waar voor gesloten t.v.-circuits was ge zorgd. De man die dit bezoek heeft gear rangeerd, is drs. J. de Koning, secre taris van het samenwerkingsorgaan van de drie centrale landbouworga nisaties. Hij heeft de gewestelijke or ganisaties uitgenodigd elk enkele be stuursleden naar Den Haag te zen den zodat er maximaal tachtig kon den komen. Van de ongeveer zeven tig die bij het begin present waren, zal een aantal in de loop van de avond moeten vertrekken om don derdagochtend te kunnen melken. Drs. De Koning hoopte dat ze „van onder de koeien" weer naar de Ka mer zullen terugkeren, want van daag (donderdag) gaat men daar nog Joor met landbouwzaken. Ouderavond openbare kleuterschool te Ouwerkerk OUWERKERK, 11-11. Onder lei ding van de voorzitter, de heer A. R, I. v. d. Iloek hield de openbare kleu terschool (Kin-school) de jaarlijkse .ouderavond. De rekening en verant woording vermeldt aan ontvangsten f 281,84 en de uitgaven zjjn f 340,52, er is derhalve een tekort van f 58,68. Uit het jaarverslag van de hoofd- leidster, mevr. De Later-v. d. Tonne- kreek bleek dat begonnen is met 17 kinderen en vermoedelijk zal dit aantal eindigen op 21. De nieuwe meubeltjes voldoen uitstekend en zijn een dagelijks terugkerend genot. Het bestuur zal voortaan uit slechts 3 leden bestaan; voor de eerst volgende periode zijn dit de heer L. D. var. Klinken, mevr. V. d. Linde en mevr. Koetsier. De heren V. d. Hoek en de Jongen en mevr. Kuyper-Vij verberg treden af. Na dit huishoudelijke gedeelte werd in de pauze het vjerk der leer lingen bezichtigden vervolgens was het woord aan mevr. Boersma van het Regionaal K. en O.-centrum voor huishoudelijke- en gezinsvoor lichting uit Eindhoven met een cau serie over: „Kinderen spelen waarmee waarom?" Spreekster zei, dat spel éen ontdekkingsreis is, al spelende leren zij. Voor het kind is het een oefening voor lichaam en geest, om het spel te Ieren beheersen. Bij het leren bouwen is afstand schatten zeer belangrijk, om later op school te kunnen werken. Als het kind niet kan spelen, komt het ach ter in zijn ontwikkeling. Een grote opgaaf voor de ouders is: opletten, of het kind speelt en met een veel heid van dingen. Sommige kinderen kunnen bijvoorbeeld moeilijk vor men onderscheiden (lengte, vierkant, rond). Ook fantasie is nodig. Spreek ster gaf aan de ouders een goe de raad: probeer het kind te bekij ken, waaraan het behoefte heeft, want spelen is een oefening voor la ter. Ook moeten wij het kind de kans geven, iets op een bepaald mo ment te laten. Tal van speelgoederen werden getoond en vouwbladen van verschillende inhoud op dit terrein waren aanwezig. De rouwdienst te Parijs PARIJS, 12-11. Om 10.50 uur is de Amerikaanse president Nixon bij de Notre Dame aangekomen. Eerder waren onder meer al gearriveerd koningin Juliana, de Westduitse bondspresident Gustav Heinemann, de Turkse president Demirel, de Russische president Nikolai Podgor- ney, de Italiaanse president Giuseppe Saraget en de Belgische koning Bou- dewijn. Vijf minuten na Nixon ging de sjah van Perzië de kathedraal binnen. In een „universeel gebed" werd om vrede onder alle naties gevraagd. „Dat Franki'ijk gastvrijheid moge zijn voor alle vreemdelingen. Dat Frankrijk de dienaar van alle naties moge zijn". Darna werd overgegaan naar het eucharistische deel van de dienst. Volgens later ontvangen berichten zijn in de Notre Dame vijfduizend mensen aanwezig, onder wie 2000 of ficiële gasten. In zijn schriftlezing las kardinaal Marty voor uit het evangelie van Jo hannes hoofdstuk zes: „Al wat de Heer mij geeft zal tot mij komen". Hierna vroeg hij om enige minuten' stilte voor gebed en bezinning. Zes arbeiders omgekomen TULSA, (OKLAHOMA) 12-11. Woensdagavond zün zes arbeiders om het leven gekomen op een werf tc Tulsa in dc Amerikaanse staat Oklahoma. Het ongeluk ontstond door het be zwijken van een kraan. Deze viel op een hoogspanningsmast. De rond vliegende vonken veroorzaakten ont ploffingen, doordat zij in aanraking kwamen met ontplofbare stoffen die gebruikt worden bij afgravingen. Hoeveel gewonden er zijn is nog niet bekend. Door de ontploffingen ontstond een krater van 15 meter diep. COLOMBEY-LES-DEUX-EGLISES. Het kleine kerkhof in het Franse Co- lombey-les-deuxEglises, waar heden (donderdag)morgen ex-president De Gaulle van Frankrijk werd begraven. Op de voorgrond het familiegraf van De Gaulle. J NAARDEN, 11-11. De ouders van de leerlingen van het f Goois Lyceum te Bussum gaan terug naar de schoolbanken om hun kennis van de wis- kunde bij te schaven. De oudercommissie van het lyce- um heeft voor de ouders een 4 cursus moderne wiskunde be- legd, die drie lessen omvat. De oudercommissie is van oordeel dat de wiskunde de 4 laatste jaren zo sterk veran- J derd is dat vele ouders deze niet meer als zodanig beheer- sen dat zij hun kinderen daar- ibij kunnen helpen, zelfs niet wanneer deze in de eerste klas zitten. Er hebben zich reeds 106 ouders voor de cursus aan- J gemeld. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND CREIL. Bij Creil in de Noordoost polder is woensdagavond de 12-jari- ge Anneniieke Hermes uit die plaats door een auto aangereden en vrijwel op slag gedood. PUTTEN. De achttienjarige Aart Livestro uit Putten is in zijn woon plaats om het leven gekomen toen in de Voorthuizerstraat de door hem bestuurde personenauto frontaal door een andere auto werd aangereden. AMSTERDAM. Woensdag is eeri aquarel van Piet Mondriaan „Witte chrysant tegen blauw fond" bij Mak de Waay in Amsterdam voor 12.600 gulden verkocht aan een Nederland se kunsthandelaar. NEDER WEERT. De 27-jarige we genbouwer W. L. F. Klaessens uit Weert is bij een auto-ongeluk op de Venloseweg in Nederweert om het leven gekomen. DEN BOSCH. Op vrijdag 22, za terdag 23 en zondag 24 januari wordt in de Brabanthallen te Den Bosch een nationale tentoonstelling gehou den van konijnen, pluimvee, cavia's en siervogels. Naar verwacht zullen 10.000 dieren worden ingezonden. DEN HAAG. Ook de werknemers in de sociale werkvoorziening en beeldende kunstenaars voor wie voorzieningen ingevolge de beelden- de-kunstenaarsregeling zijn getrof fen, krijgen nog deze maand het eer ste deel van een uitkering ineens, zijnde f 200 uitbetaald. ZIER1K2EE: Inbraak in rusthuis „Ons Huis" Dinsdagmiddag tussen drie en vier uur is er ingebroken in het hervormd rusthuis „Ons Huis" in het Vrije te Zierikzee. Tijdens de afwezigheid van de weduwe W. Bil-Berrevoets verschafte de dader zich toegang door de deur van haar kamer en ont vreemdde uit het dressoir, dat geslo ten was, maar waarvan de sleutels zich in een niet gesloten laadje be vond, twee geldkistjes, die ongeveer f 3.000,bevatten. De geldkistjes zijn later in het toilet van de eerste verdieping teruggevonden. Gok wer den op de tweede etage op een ka mer een handtasje en een kast door- zochtr Hieruit bleek niets vermist te zijn. Van de dader ontbreekt elk spoor. Nachtelijk brandje In de nacht ontstond een brandje achter een door de heer V. in de Lange St. Janstraat gebruikt pak huis, waar kinderen met vuur had den gespeeld. Via de Corneliastich- ting werd de politie gewaarschuwd, die de brandweer alarmeerde. Met twee slangen van de eigen autospuit, kon het haardje snel worden be dwongen. Collecte geestelijk gehandicapten De nationale collecte: geestelijk gehandicapten bracht te Zierikzee op het fraaie bedrag van f 1057,71. Een dankwoord komt toe aan de colec- tanten en de burgerij. Houvast door vals ge-inde cheques WESTERSCHOUWEN. 11-11. In de maand augustus werd bfj de Rijkspolitie te Wester- en Midden- schouwen herhaaldelijk aangifte ge daan van openbreken van portieren van auto's van badgasten die hun autcpapieren. o.a. kenteken-, rijbe wijzen geld en betaalcheques kwijt waren. De politie tastte voorlopig in het duister en in totaal ging het hier om een 30-tal gedupeerden. Zo werden uit de auto van de heer G. Th. S. uit Stein (Limburg) de pa pieren ontvreemd met tevens be taalcheques. Deze kreeg na zijn doorgebrachte vakantie de inmiddels geïnde betaalcheques weer thuis. Ze waren afkomstig uit Steenbergen waar op drie verschillende banken geld geïnd was. Voor de politie was dit het eerste houvast, want daar was een handige kantooremployé die bij de inning het paspoortnummer en de geboorteplaats en datum van de inner had genoteerd. Dit was een ze kere A. M. geboren in Bochum (W.- Duitsl.). Interpol werd ingeschakeld en een onderzoek wees uit dat M. in Berlijn woonde. Een foto van M. werd opgestuurd en de kantoor beambte die het geld had uitbetaald kende de persoon als dezelfde. Schuldbekentenis De politie in Berlijn werd ge vraagd M. verder aan de tand te voelen en deze bekende schuldig te zijn aan het openbreken der auto's en aan het innen der gelden. Doch hij vertelde verder dat hij daarbij hulp had gehad van een zekere R. uit Jülich (W.-Duitsl.) die op kamers zou vertoeven in Dordrecht. Dit klopte want de Rijkspolitie kon hem aldaar vinden. Deze bekende de cheques te heb ben geschreven, doch ontkende te hebben geholpen aan het openbreken der auto's. Via M. kwam de politie toen ook te weten dat R. in Rotter dam bij een garage een Mercedes Automatic bouwjaar 1970, waarde f 18.000,had gehuurd met papieren van een zekere B. uit Mannheim (W. Duitsl.). De papieren waren hier uit B.'s wagen gestolen. Deze Mercedes is nooit teruggebracht. Het onderzoek in deze zaak wordt voortgezet en voorlopig is het wach ten op nadere gegevens uit West- Duitsland. R. werd voor de officier van justitie in Middelburg voorgeleid en ingesloten in het Huis van Bewa ring te Middelburg. Het bedrag dat in Steenbergen werd geïnd bedroeg f 3.000,Dit geschiedde bij de Amro-bank, de Boerenleenbank en de Raiffeisen- bank. Een {«rote zaak aan de Mol Wethouder C. Bij de Vaate aan de schakelaar. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE, 11-11. Sedert woensdag timmert de Woninginrichting J. M. Tuinman Zn. dubbel aan de weg, want in een sfeer van opgewektheid en gezelligheid, gekruid met een snufje officieels, werd het dubbelpand Mol 17-19 woensdagavond door wethouder van publieke werken C. By de Vaate, in gebruik gesteld. Het dubbelpand kon ontstaan door bijvoeging van de voormalige patisserie Schiirmann, de eigenaar waarvan, de heer II. R. Schiirmann, recentelijk de bakvormen aan de wilgen hing. De uitbreiding en modernisering van de woninginrichtingszaak is des te opmerkelijk, daar eerst vier jaar geleden het - toen nog enkelvoudige pand - ook reeds aan een dergelijke behandeling werd onderworpen. Aan de Mol staat thans een zaak, die past in de rij van de grootste in Zierikzee; een zaak waarin het as sortiment in verschillende afdelingen kan worden ondergebracht, als tapij ten, bedden, gordijnen e.d.; het ate lier (confectionering) is achter de winkel. Eveneens achter de winkel een aparte showroom voor meubelen en „dus" de beddenafdeling. De totale oppervlakte van de zaak bedraagt thans 450 m-\ gesplitst in 300 m- winkel - en 150 m- bedrijfs ruimte. „Het getuigt van moed en onder nemingslust thans als middenstander een dusdanige investering te doen. want het klimaat is voor de zelf standige ondernemer, door stijging van loon- en andere kosten momen teel niet zo gunstig". Aldus wethou der Bij de Vaate in zijn toespraak, nadat hij met het overhalen van een schakelaar de nieuwe zaak in hel licht had gezet. Niettemin geloofde de wethouder, dat uitbreiding noodzaak is, want ter bestrijding van de kostenstijging is omzetstijging noodzakelijk. De heer Bij de Vaate gewaagde van een lichte groei der bevolking, zij het dat er toch nog geen grote trek is naar deze streek. Eerste resultaten Gelukkig wordt te Zierikzee de noodzaak ingezien krotopruiming en de vestiging van elders en de eerste resultaten op het punt van werk voorziening en woningbouw vallen waar te nemen. Belangrijk - vooral ook voor de middenstand - wordt het Komplan, dat - na uitvoerige studie - binnen kort als grondplan aan de bevolking zal worden voorgelegd. De Midden standscommissie krijgt het plan voorgelegd, voordat het vaststaat. Samenhangend hiermede is de sfeer, die belangrijk is voor de Zierikzeese binnenstad. „Men moet naar Zierik zee komen, omdat het daar prettig winkelen is". De wethouder vond de samenvoeging van de twee panden een geslaagde en maakte een compli ment aan het adres van architect, aannemer en onderaannemers. Op 't 16e eeuwse gebouw staat een wereld bol en misschien is dat wel symbool voor een mondiale ontwikkeling, schertste de wethouder, die namens het gemeentebestuur zijn hartelijke gelukwensen overbracht. Zilveren aannemersschaal Namens de gezamenlijke aanne mers sprak de heer J. D. C. Berre- voets die in een vlot speechje herin neringen ophaalde aan de prettige bouwtijd en geïmponeerd bleek door de wijze waarop de werkers hier zijn ontvangen en wat zij hebben mee gemaakt. De verzorging was bijzon der en tekenend voor de sfeer, waar in hier werd gewerkt. Als blijk van waardering hiervoor bood hij me vrouw Tuinman de „zilveren aanne mersschaal" aan, waarna ook de heer Tuinman met een geschenk in zilver werd bedacht. Na een dankwoord voor de ontvangen opdracht, wenste hij de ondernemer alle succes toe. Hetzelfde deed de voorzitter van de Kegelclub „Zodiak" de heer A. Smallegange, die een klein presentje (in een grote doos) aanbood. Tot slot sprak de heer Tuinman jr innemende dankwoorden, inzonder heid ook dankend de medewerkers- (sters) in eigen bedrijf en er aan her innerend dat zijn ouders eerst twin tig jaar geleden met de zaak van start zijn gegaan. Hij bedacht de wethouder met een geschenk en me vrouw Bij de Vaate met een ruiker bloemen. De talrijke aanwezigen be zichtigden hierna de rijk van bloe men voorziene zaak. Het werk werd, onder architectuur van ir. Kramer, uitgevoerd door de fa. gebrs. Berre- voets en J. P. van Tiggelhoven, fa. Lievense (electriciteit), Hagestein (schilderwerk), Steutel (sanitair) en fa Timmerman. zeeveroiitreiiiiging PHILADELPHIA, 11-11. Als gevolg van de vervuiling van het zeewater is al veertig pro cent van de zeefauna verdwe nen, zo heeft de bekende Franse diepzee-onderzoeker Couseauau verklaard voor de academie van natuurweten- schapp enin Philadelphia. Vol gens hem moeten alle landen vijf of zes procent van hun nationale inkomen gebruiken, als men de schade die de mens aan zijn milieu heeft aange bracht, wil herstellen. Hij toonde zich ingenomen over de belangstelling die in Amerika voor deze problemen bestaat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3