DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kritisehe beschouwingen landbouwbegroting in Tweede Kamer Proces tegen Russische schrijver Vijf Franse vissers verdronken Chinees zwom naar de vrijheid Duizenden mensen bewijzen laatste eer aan De Gaulle Buitenwerkingstelling artikel 8 Loonwet Nederlanders in Duitsland verongelukt Nederland haalt NAVO-achterstand in ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 november 1970 127ste jaargang Nr. 20774 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN 'EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 8.T.W. In dit nummer: Politie vond auto-openbrekers DEN HAAG, 11-11. „Onze agra riërs kunnen niet alsmaar blyven wachten, zonder dat aan hun inko menspositie iets wordt gedaan". Tot deze uitspraak kwam woens dagavond het K.V.P.-Kamerlid L. A. M. de Bekker bij de behandeling in de Tweede Kamer van de begroting 1971 van het departement van land bouw en visserij. De heer De Bek ker sprak over het achter blijven van de inkomensontwikkeling in de land- en tuinbouw, die - naar zijn mening - niet los gezien kan wor den van de in de laatste jaren ge voerde E.E.G.-landbouwpolitiek. Een nieuwe benadering van het prijsbe leid kan z.i. plaatsvinden en hij noemde een „ondooiïng" van het prijzenklimaat in Brussel noodzake lijk, evenals een prijsaanpassing voor die produkten, die onder de prijsregelingen van Brussel vallen. „Het is de hoogste tijd dat aan de besluiteloosheid van de ministerraad van de E.E.G. een einde komt", al dus de heer De Bekker. Hij constateerde, dat het voor de fruittelers een benarde toestand is en blijft. Hij vroeg minister Lardinois of ook hij nog perspectieven ziet in de Nederlandse fruitteelt, zulks me de in het kader van de situatie in de andere E.E.G.-landen. De hee W. J. Schuitemaker (Groep Goedhart) uitte kritiek op het ge voerde landbouwbeleid. Het beleid heeft, zo zei hij, teveel rekening ge houden met groepsbelangen op korte termijn dan met het algemeen be lang op langei'e termijn. Hij bestreed de steunverlenende maatregelen, verstrekt in het kader van de struc tuurverbetering in de landbouw en drong aan op een „ingrij pende verandering van de koers op een sociaal gerichte sanering" op korte termijn. Drs. R. Zylstra (A.R.) gaf namens z(jn fractie uiting aan een groeiende bezorgdheid, omdat op verschillende punten stagnatie is opgetreden. Deze is mede oorzaak geweest van een groeiende onrust die in het land duidelijk haar weerspiegeling vindt. De A.R.-fractie vindt dat deze stag natie niet mag voortduren, maar dat visie-, fantasie en daadkracht de land- en tuinbouw als belangrijk on- deideel van onze gehele economie opnieuw de dynamiek zullen moeten geven, die onontbeerlijk is voor ie dere vooruitgang. De heer Zijlstra hoopte dat deze begrotingsbehandeling niet wederom „hogeschoolrijden van het groene front" zal worden met een discussie di verpieterd in een vakjargon Daarvoor is naar zijn mening de be tekenis van de landbouw voor ande re sectoren van onze maatschappij te groot. Met minister Lardinois vond de heer Zijlstra het verkeerd de hele bedrijfstak landbouw tot een groot probleemgebied te bombarderen. Toch beoordeede h ijde inkomenssi tuatie in de landbouw minder gun stig dan de minister in diens memo rie van toelichting. Hij vestigde de aandacht op het teruglopen in ren tabiliteit van de varkenshouderij en de pluimveehouderij, die op een dieptepunt gekomen is, en op de gro te moeilijkheden in de tuinbouw, vooral in de fruitteelt. Met het „ontdooien" van de prij zen van een aantal landbouwproduk- ten kan volgens de heer Dijkstra (D '66) niet langer gewacht worden. De huidige afvloeiingsregeling van het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw achtte hij geen voldoende stimulans voor het verla ten van de landbouw. Hij vroeg de minister wat er van de *20 miljoen die het ontwikkelings- en sanerings fonds dit jaar extra krijgt overblijft voor verbetering van de afvloeiïngs- ïegeling als van dat bedrag eerst de" bijdrage voor de bekalking van klei gronden in noordelijk Groningen en de bijdrage voor de omschakeling van stookolie op aardgas in de glas tuinbouw is afgetrokken. De heer Dusarduijn (K.V.P.) be- MOSKOU. 11-11. Naar vexduidt is woensdag in Sveldlovsk een pi-oces begonnen tegen de Russische schrij ver Andrei Aimarik, auteur van het in het westen maar niet in de Sow- jet-Unie gepubliceerde boek „Haalt de Sowjet-Unie het jaar 1984?" Volgens vrienden van Almai-ik is de 32-jarige schi'ijver uit Moskou naar Svei-dlovsk overgebracht. Hij werd onlangs gearresteerd nadat in deze stad op schrijfmachine vervaar digde exemplaren van zijn boek wa ren gevonden. Svei-dlovsk is niet toegankelijk voor buitenlanders. handelde enkele viserijaangelegen- heden. De heer Van Rossum (S.G.P.) sprak over de garnalenvisserij, de akker- en weidebouw en de fruit teelt. De heer Tolman (C.H.U.) meende dat er in de Europese landbouwpoli tiek, zowel de prijs- als de structuur politiek, een groot gebrek is aan slagvaardigheid. Een voortdurende bevriezing van het prijzenniveau, zo merkte hij op, geeft grote spannin gen, waardoor het inkomen in de landbouw steeds verder achterblijft bij de algemene inkomensontwikke ling. De heer Van Harselaar (Groep Harmsen) had bezwaren tegen de in voer van bepaalde landbouwproduk- ten uit derde landen. Deze invoer is naar zijn mening mede oorzaak van de verstoring van de eiermarkt en van de slechte omstandigheden, waarender de rundveemesterij in ons land moet werken. Hij vroeg vermindering van de last, die de pluimveehouders ondervinden van de invoerheffing op voedergranen en rentesubsidie voor de overschakeling van glastuinbouwbedrijven van stookolie op aardgas. De heer S. van der Ploeg (P.v.d.A.) eindigde een betoog over achtereen volgens de inkomenspolitiek van de landbouw, de grondpolitiek en de visserij met een paar conclusies, die eerst lof voor de minister inhielden (niet de slechtste onderhandelaar in Brussel, binnen het kabinet niet on der het gemiddelde) en daarna korte doch krachtige kritiek. De land bouwpolitiek onder leiding van deze minister draagt het karakter van nathouden en pappen, voortzetten van wat anderen al begonnen waren, als het maar niet meer kost en als we maar nooit voorop hoeven te lo pen. Hij noemde de minister „een goedwillende molenaarszoon, die het als waterdrager van Witteveen niet slecht doet, maar die vei-geten heeft voor de koers zijn voorwaarden te stellen en daarom doodeenvoudig zelf niet bereid is de kop te nemen voor de agrariërs die bij slecht ren- nersweer tegen de col moeten optor nen". De heer Koekoek (Boerenpartij) vond dat de minister helemaal geen beleid voert en rekende de bewinds man voor dat, als diens begroting zou vervallen, iedere Nederlandse boer f 6.583,70 zou kunnen krygen. Hij besprak enkele plaatselijke pachtpryskwesties en klaagde over beslaglegging door het Landbouw- Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Als men de mannen wil le- f ren kennen moet men de 1 vrouwen bestuderen. f NANTES, 11-11. Vijf Fransen, die in de buurt van Nantes op mossel vangst waren gegaan, zyn woensdag verdronken. Hun bootje kapseisde toen zy met hun vangst naar de ha ven terugkeerden. Dc jongelui, 17 tot 23 jaar oud, waren broers. HONGKONG, 11-11. Een 22-ja- rige Chinees, die zyn land ont vluchtte door naar de Britse- kroon kolonie Hongkong te zwemmen, heeft meer dan negen uur lang een vcrtwyfcldc stryd tegen de golven met het lyk van zyn evcnoudc ka meraad in de armen. Zij waren samen de oversteek naar Hongkong begonnen, doch al na een paar uur hadden de krachten van de ene vluchteling het begeven. Zijn kameraad wist hem al zwem mend boven water te houden. Zij wei-den tenslotte opgepikt door dc politie van Hongkong, die gei-egeld in de baai naar dei-gelijke „zwem mers naar de vrijheid' 'speurt. Art sen stelden later vast dat de ene vlucteling al twee uur nadat dc zwemtocht was begonnen moet zijn overleden. De ander is totaal uitge put. TEL AVIV. Op hel hoofdplein in Gaza zijn donderdagochtend twee burgers en twee politiemannen ge wond door een bomontploffing. COLOMBEY LES DEUX EGLI- SES, 11-11. Meer dan tienduizend mensen hebben woensdag een be zoek gebracht aan het oostfransc dorpje Colombey Les Deux Egliscs om de laatste eer te bewijzen aan ge neraal De Gaulle, die heden (don derdag) bij het kleine stenen kerkje in het dorp wordt begraven. De ge hele dag slingerde zich een trage processie van mensen door Colom bey, langs de poorten van het land goed van De Gaulle, Le Boisserie, en in de richting van het kerkhof waai de overleden generaal naast zijn dochter Anna in een familiegraf werdt bijgezet. Verscheidene vrouwen huilden, en kelen plaatsten bossen witte chry santen op het door regen doordrenk te kerkhof. President Pompidou en zijn premier Chaban-Delmas kwa men per helicopter aan om De Gaul le de laatste eer te bewijzen. De Franse president bleef 11 minuten in het huis van De Gaulle en vloog toen terug naar Parijs om voorbereidin gen te treffen voor de ontvangst van de ongeveer 80 staatslieden die van daag de requiemplechtigheid in de Franse hoofdstad bijwonen. TWEEDE KAMER Verwachting tot vrydagavond: Lagere temperaturen In de nacht veel bewolking met op de meeste plaatsen regen, overdag wisselend bewolkt met buien; ma tige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde zuidwestelijke wind; la gere temperaturen. Voor zaterdag: Aantal uren zon0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-tempera turen: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 13 növ. Zon op 7.56, onder 16.52. Maan op 16.20, onder 8.28. Volle maan: 13 nov. (8.28). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 13 nov. 2.47 v.m. 15.03 n.mh. BROUWERSHAVEN: 13 nov. 2.25 v.m. 14.47 n.m. Springtij: 15 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Onder invloed van een lage drukgebied, dat zich tussen Schot land, IJsland en Noorwegen ophoudt stroomde in de nacht van woensdag op donderdag zachte oceaanlucht over ons land naar het oosten. Hier door waren de minimumtemperatu ren voor de tijd van het jaar aan de hoge kant, namelijk ongeveer zes graden boven normaal. Koudere lucht van polaire oorsprong drong via de Britse eilanden in de ochtend van uit het noordwesten ons land binnen. Het komende etmaal zullen de temperturen op een lager niveau komen. Daarbij zullen storingen, die in de stroming meetrekken enkele buien veroorzaken. schap op banktegoeden van boeren. Daardoor was het zelfs voorgekomen dat de telefoonrekening van boeren niet betaad werd, zodat hun aanslui ting werd afgesneden. De heer Tuynman (V.V.D.) kon 's ministers analyse van de situatie in land- en tuinbouw wei voor een groot deel volgen, mar had toch ook kritiek op de door de heer Van dei- Pleeg gewraakte passage in de troonrede. Men kan de landbouwin komens toch niet los zien van de stij gende gezinsuitgaven, zo meende hij. Wat het prijsbeleid betreft: het is onmogelijk de boeren op te zadelen met allerlei kostenstijgingen, waar onder de vierhonderd guden en tege lijk ten aanzien van de prijzen der produkten te doen of de neus bloed Hij vroeg de minister, de Europese Commissie en de E.E.G.-ministerraad ervan te overtuigen dat het tot een snelle „prijsontdooiïng" moet komen. Laat hij er even hard aan trekken als hij het aan de concurrentiever valsing gedaan heeft. Van de 1,8 miljoen loontrekkenden, van wie gegevens bekend zyn, heeft slechts 7 procent nog geen extra uit kering ontvangen. In 1970 ontving 43 procent daarvan f 400,21 procent kreeg f 300,29 procent streek f 200,op, en 7 procent kreeg niets. In 1970 resulteert dit in een loon- inkomstenstijging van 2,2, in 1971 van 0,6 procent. Totaal neerkomend op 2,8 procent. Voor de sector van sociale uitke ringen is de regering ten aanzien van de extra uitkering een SER-advies wachtend, dat dezer dagen wordt uitgebracht. Minister Nelissen van Economische Zaken wees er op dat het cijfer van de gezinsconsumptie over 1970 niet op de geraamde 4, maar op 4!& pro cent zal uitkomen. Deze stijging gaat gepaard met een groot aantal facto ren: het invoerprijspeil steeg niet met 4, maar met 6 procent, de loon kostenstijging komt op 12 i.p.v. 8 procent, de arbeidsproduktiviteil steeg met 5 i.p.v. 4 procent. Er is dus geen enkele reden om van een on aanvaardbare verhoging van de prij- zijn te spreken. en tegen een tuinmuur gedrukt. De slachtoffers, dc 24-jarige J. Schonewille uit Geesburg (Drenthe) en de 22-jarige J. Ottens en R. v. d. Veen uit Dalen (eveneens in Dren the). stierven op weg naar het zie kenhuis. Een vierde inzittende van de Ne derlandse auto heeft ernstige ver wondingen opgelopen. PARIJS. Een staatsieportret van de overleden oud-president van Frankrijk generaal De Gaulle, die heden (donderdag) wordt begraven in zijn woon plaats Cölombey-les-deux-Eglises. DEN HAAG, 10-11. In de Tweede Kamer heeft minister Roolvink van Sociale Zaken, tydens het loon- en prijsdebat, dat met dc buitenwer kingstelling van art. 8 van de loon wet een keuze is gemaakt. Letterlyk en figuurlijk is hier sprake van een handreiking, een concessie, om het centraal overleg weer op gang te krygen. De minister sprak de hoop uit dat de Sociaal-Economische Raad de re gering een zodanig alternatief aan de hand zal doen, dat zij verder van dit artikel zal kunnen afzien. Eerst zal het SER-advies van 13 november moeten worden bekeken. Als werkelijk een alternatief uit de bus komt zal worden overwogen wettelijke maatregelen in te dienen. Of dit voor april zal kunnen gebeu ren, zoals de socialist mr. Van Lier had gevraagd, kon de bewindsman niet beloven. Evenmin kon hij toezeggingen doen voor een tussentijdse verhoging van het minimumloon. Dit is op 1 juli j.l. niet onaanzienlijk verhoogd. De 400,is op vrij grote schaal ver strekt. Ook de minimumloontrekkers hebben daarvan geprofiteerd. EMDEN. 11-11. Drie Nederlandse menteurs zyn woensdag te Einden bij een botsing va.n hun auto met ecu tankauto om het leven gekomen. Volgens dc politie ter plaatse werd dc Nederlandse personenauto, die uit een zijstraat kwam, bij het oprij den van do hoofdweg door de tank- wogen geramd, 20 meter meegesleept 140 miljoen in 5 jaar BRUSSEL, 11-11. Op 1 december een dag voor de eerstkomende Na- voministerraad in Brussel, zal dc groep van 10 Europese ministers van defensie in de Navo beslissen over het doen van een extra inspanning op het stuk van de Navo-infrastruc- tuur. Als dat besluit positief uit valt, zal het Nederlandse „extra" een be drag van rond 29 miljoen gulden pér jaar, gedurende vijf jaar, uitmaken. Dit bedrag betekent 8 a 9 van een fonds, dat toegevoegd zal worden aan het reeds bestaand Navo-infra- stuctuurfonds, waaruit een verbete ring van het Navo communicatie systeem en de aanleg van vliegtuig bunkers op vliegvelden (onder meer op Soesterber) betaald zal worden. De Nederlandse minister van de fensie, Den Toom, heeft dinsdag in Brussel veel van zijn collega's mee gekregen voor dit plan, dat de Ame rikanen moet bewijzen dat Europa meer aan zijn eigen verdediging wil doen. De Amerikanen en de Cana dezen zullen - als het er komt dan ook niet aan dit additionele fonds meebetalen. Het Nedeiiandse aandeel van 140 miljoen gulden in vijf jaar tijd kan mede gezien worden als een „in haal" op onze Navoverplichtingen, waarvoor ruim twee jaar geleden, toen de Nederlandse achterstand an derhalf miljard gulden bedroeg, 225 miljoen gulden extra op de defen siebegroting is opgevoerd. SOESTDIJK. Koningin Juliana heeft woensdag vier opperhoofden (gran ulans) van de Surinaamse bosnegers op paleis Soestdijk ontvangen. De foto geeft een beeld van het onge dwongen gesprek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1