15ct. cadeau 15ct.verdiend Rijkspostspaarbank rente tot 7% Ringcla» Hervormde Vrouwengroepen „Schouwen-Duiveland" Wot biedt de BEELDBUIS? Veertigjarige dienstjubileum van de P.T.T.-besteller-voorman A. Goudswaard ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 november 1970 Nr. 20774 Rrdi' «ver „Wat kan mij die ander schelen?" NED. 1: donderdag 12 november, 21.40: De Jerry Lewis show. Het gastop treden van de bekende trompettist Al Hirl. ZIERIKZEE, 10-11. Dinsdag werd in het Hervormd verenigingsgebouw te Zierikzee de jaarlijkse ringdag gehouden van de Hervormde Vrou wengroepen, C.J.V.F., „Schouwen- lluiveland" waarop mevrouw F. He- tebrjj-van der Hooning een lezing hield, over het onderwerp „Wat kan mü die ander schelen?" De dag begon met het zingen van Psalm 89, waarna de presidente me vrouw H. de Wit-Kuipers in het ope ningsgebed voorging. Na schriftle zing uit Romeinen 12 vers 4-18 hield zij een korte meditatie over de gaven die de mens bezit en hoe deze ge bruikt moeten en kunnen worden in de verkondiging van het Evangelie. Iedereen heeft zijn eigen plaats in de ZEIRIKZEE, 10-11 Dindagmorgen vond in 't Ger. Verenigingsgebouw alhier een druk bezochte receptie plaats naar aanleiding van het veer tigjarig dienstjubileum van de heer A. Goudswaard, besteller-voorman bij de P.T.T. te Zierikzee. De heer H. M. v. d. Post, directeur P.T.T. Zierikzee, sprak bij gelegen heid van de huldiging van de jubila ris een welkomstwoord tot de aan wezige collega's, echtgenote, kinde ren en kleinkinderen van de heer Goudswaard, en in 't bijzonder tot de directeur van het postdistrict Middelburg, de heer C. S. Vis, de P.T.T.-bedrijfsarts dokter C. A. van Nieuwenhuizen en burgemeester D. W. Kastelein. In een korte toespraak tot de jubi laris herinnerde de heer Van der Post aan het feit dat de heer Gouds waard aanvankelijk voorbestemd was om zijn vader op te volgen als gareelmaker. „Hij werd echter als P.T.T.'er een kindje van de crisisja ren". Intussen kan de heer Gouds waard zich wat betreft dienstjaren de oudste P.T.T.'er van Schouwen- Duiveland noemen. De heer Van der Post herinnerde verder aan enige bijzondere dienstprestaties van de jubilaris, die bij gelegenheid met een gratificatie werden gehonoreerd. Postaal conducteur Een apart hoofdstuk in de lange dienstperiode van de jubilaris vormt wel de tijd dat hij als postaal con ducteur dienst deed op de voormalige tramverbir.ding Bruinisse-Haamste- de. In die jaren heeft de jubilaris zeer veel mensen in alle gemeenten op Schouwen-Duiveland leren ken nen. gemeenschap en moet vanuit die plaats het woord van God bekend maken. Nadat gezang i uit de 102 gezongen was, verwelkomde de voor zitster in het bijzonder de spreekster van deze morgen mevrouw Hetebrij - van der Hooning uit Axel en de echtgenote van burgemeester Kaste lein van Zierikzee. De voorzitster was verheugd dat er zo'n grote be langstelling voor deze dag bestond en wenste alle dames een prettige dag toe. Mevrouw Hetebrij las een door haar zelf geschreven verhaal dat handelt over het huwelijk tussen een jongen die geen interesse in het ker kelijk leven heeft en een meisje dat een christelijke opvoeding kreeg. De directeur sprak tenslotte de wens uit voor een verdere goede sa menwerking, in goede gezondheid, gedurende de resterende dienst ja ren met de jubilaris en bood hem de jubileumgratificatie en een ingelijste oorkonde aan. Een apart woord van hulde werd gericht tot mevrouw Goudswaard, die met name in P.T.T. kringen bekend is als „Doortje van Arie". Namens de collega's van Schou wen-Duiveland bood de heer C. v. d. Welle, besteller eerste klas, de jubi laris een scheerapparaat aan. Midden^ en kleinbedrijf richt zich lot Tweede Kamer DEN HAAG, 11-11. Het overlegor gaan van de Centrale Organisaties van Ondernemers in het Midden- en Kleinbedrijf heeft in een adres aan de Tweede Kamer gepleit voor door berekening van een grootdeel der loonkostenstijging 1970 dan de op 5 november j.l. van kracht geworden pryzenbeschikking toestaat. Het overlegorgaan somt in het adres de bezwaren op die de ge noemde centrales hebben tegen deze prijzenbeschikking. Die bezwaren zijn van die kant al tot uiting geko men op de avond van 3 november j.l. nadat minister Nelissen van econo mische zaken de prijzenoverlegcom- missie het standpunt van het kabi net over het uitvaardigen van die beschikking had meegedeeld en de bezwaren van leden dier commissie had aangehoord. Ondanks de waarschuwingen van haar ouders zijn zij toch getrouwd en de jongeman belet het meisje in haar kerkgang. Hij gaat geheel zijn eigen weg, maakt in zijn flat veel lawaai met de radio, tot het meisje hem vraagt rekening met de buren te houden. De jongen antwoordt hierop „Wat kan mij die ander schelen?" Het woord „ik" Mevrouw Hetebrij besprak verder het woord „ik", dat al in de jongste jaren van het leven van een mens een grote rol speelt. Bij het volwas sen worden blijft dat „ik" nog steeds een grote plaats innemen zodat dat prille „ik" van vroeger een grote „ik" wordt bij het volwassen worden van de mens. Bij de prehistorische volkeren was dat ik-gevoel erg zwak en veel ge leerden vermoeden dat door de be wustwording van „wie ben ik nu wel" de zondeval is gekomen. De mens vond zijn „ik" erg belangrijk en dacht God niet meer nodig te heb ben. Tevens maakte het ik-gevoel de glorie van de menselijkheid moge lijk. Dat ik-gevoel kan op tweeërlei manieren beleefd worden. In een minderwaardigheidskomplex: mijn ik is toch niets, en in een meerder- waardigheidseomplex, waarin het ik gevoel als het ware aanbeden wordt. Bij de gewaarwording van dat ik- gevoel treedt nog een derde factor op, namelijk het bewust zijn van verantwoording. Het Evangelie im mers is een oproep tot verantwoor delijkheid. Vroeger werd deze zelfkennis ook al hoog aangeschreven. Boven de Griekse tempel van Apollo te Delphi was in grote letters de tekst aange bracht: „Ken Uzelf". Als men zich deze zelfkennis bewust was, had het bidden tot de god Apollo pas werke lijk betekenis. Zelfkennis is 'n begrip dat niet direkt bij een mens aanwe zig is, maar dat aangeleerd moet worden. Hieruit vloeit direkt de noodzakelijkheid uit voort niet al leen de fouten van anderen op te merken maar ook de eigen fouten en gebreken te constateren en naar de achtergronden van die fouten te gaan zoeken. Wij moeten een diagno se maken van ons ik. God jcent deze ik en helpt ons deze te leren kennen en te verbeteren. In zijn gebod zegt God duidelijk dat wij de naaste lief moeten hebben als onszelf maar in twintig eeuwen na het leven van Jezus is dit vaak geworden: „Heb God lief maar be moei je niet om de andere, de naas te". „Menselijke" mensen Toch wordt er in deze tijd van ma terialisme en egoisme nog liefde voor de naaste opgemerkt. Er zijn nog steeds „menselijke" mensen en mede door- de maatschappij vol onpersoon-" ïr- lijkheid zal dit aantal toenemen. Wij kunnen niet zeggen „wat kan mij die ander schelen", maar we moeten die ander helpen. Als wij in nood zitten komt Jezus ons immers ook helpen. Hij laat ons dan toch ook niet in de steek? De rede die zeer vlot en humoris tisch door mevrouw Hetebrij-van der Hooning gebracht werd besloot zij met een stukje proza over een geestelijke en een gedicht gemaakt door een invalide vrouw. De presidente dankte mevrouw Hetebrij-van der Hooning hartelijk voor deze interessante en leerzame redevoering en overhandigde haar namens de aanwezigen een bos bloe men. Hierna ging men over tot de ver loting waarna het middagmaal ge bruikt werd. Het middagprogramma werd met „Ons eigen lied" begonnen waarna de toneelgroep „Op Drift" uit Re- nesse met het toneelstuk „Lawine" van Marcel Dupuis voor ontspanning zorgde. Straks mag gebruik in ist-achterl ieht en DEN HAAG. 11-11. In voorberei ding is een wijziging van het wegen verkeersreglement om het gebruik van mist-achterlichten toe te staan. Minister Bakker (verkeer en water de Kamer meegedeeld. Het ligt ver staat) heeft dit dinsdag aan de Twee der in de bedoeling om de bepalin gen betreffende het gebruik van knipperende waarschuwingslichten op motorvoertuigen te verruimen. Het invoeren van een verplichting tot het gebruik van deze lichten on der bepaalde omstandigheden en dus van de aanwezigheid ervan wordt overwogen, aldj.is de minister. Texel verloor groot stuk duin DEN BURG (Texel), 11-11. Tijdens de hevige noordwesterstorm is aan de Noordzeekust van Texel vorige week grote schade aangericht. Vast gesteld is nu dat in totaal zeven hec tare duinterrein verloren is gegaan. Het grootste verlies werd aan de zuidwestkust geleden, waar de dui nen over een breedte van wel tien meter werden weggeslagen. Bij bad plaats De Koog, waar het in een dal gelegen kampeerterrein door een niet zo brede duinrichel van de zee wordtgescheiden, viel de schade mee wat te danken was aan het feit dat daar in de loop van de laatste twee jaar het strand aanmerkelijk opge hoogd is. VRIJDAG 13 NOVEMBER. NED. 1. Op vrijdagavond krijgt de Evangelische Omroep altijd het uur na de Woefs en het journaal. Van avond twee programma's, eerst een documentaire over Thailand en dan muziek. Wat Thailand betreft: Good bye to the small and magic dragon is een documentaire van de South ern Baptist Convention over de spanningen die in dit land bestaan tussen de westers gerichte politiek en de oosters gerichte godsdienst. Aan het woord komen een kunste naar, een boer, de man van Boeddha en de man van Christus. Voor de miLZiek zorgen de Edwin Hawkin Singers, die nu hun grandioze suc cessen van het Grand Gala terug kwamen naar ons land. De mannen en vrouwen van Edwin Hawkin zin gen en vertellen een en ander over hun levensfilosofie. James Swack- hammer heeft de regie. Aansluitend aan het journaal komt de VARA met een aflevering van Ironside. Een spannend verhaal onder de titel Aankondiging voor moord. Vijfen twintig "minuten bemoeit ombuds man drs. Marcel van Dam zich met moeilijkheden van de kijkers alvo rens de Hadimassa-ploeg-nieuwe- formatie haar satirische bijdrage mag leveren aan de vrijdagavond. Annemarie Oster, Ton van Duinho ven, Ton Lensink, Kees van Kooten, With de Bie, Cees van Ooijen en Tim Krabbé speler\ de teksten van het trio Van Kooten, de Bie en Dimitri Frenkel Frank. De laatste heeft ook de regie, want Hadimassa is en blijft in wezen zijn geesteskind. Tot slot van het VARA programma voor de 2e maal in deze week Koos Postema, nu in Een klein uur U, waarin min der amusement en meer actualiteit, zoals de ondertitel ook al zegt „men sen en hun meningen". Teleac brengt na het laatste nieuws de 3e les in de cursus Vergadertechniek. NED. II. Van de NOS in de tijd tot half acht de vaste zaken als op nieuw de alsmaar doorsukkelende FEUILLETON Woefs, van wie de meeste kijkers zeggen lamaarhet journaal en de politieke en parlementaire weekru- briek Ter Visie, o.m. met de pers conferentie van de minister-presi dent. De NCRV borduurt voor de vrijdag bijna op hetzelfde stramien als de VARA op het eerste net. Een spannende film en een satirische ru briek daarom op beide netten. In Zo vader zo zoon bestaat het panel uit Jaap Molenaar, Aart Staartjes, Ma rion Broekhuizen en een bekende Nederlander moeten raden. Dan het journaal en de aktualiteitenrubriek Hier en nu, gevolgd door de span nende film nl. de Regels van het spel, waarvan de thans aan de orde zijnde aflevering de ondertiteling kreeg de Laatste getuige. Die getui ge is een beruchte boef, die kan ver tellen hoe een bende een moord ge pleegd heeft. Hoewel hij door 12 agenten wordt bewaakt, wordt hij toch vermoord, voordat hij zijn ge tuigenis af kan leggen. Dan heeft Dan Farrel er een mooi klusje bij. De satire komt van de Farce Ma jeure ploeg, ook dit jaar weer be staande uit Alexander Pola, Fred Benavente, Ted de Braak, Henk van der Horst en Jan Fillekers. Tot slot van de hele week de dagsluiting, die dr. Okke Jager wijdt aan Vergeten groepen. VRIJDAG 13 NOVEMBER. NED. 1: 18.45 Woefs en Lamaars; 18.55 Journaal; 19.04 Thailand; 19.32 Edwin Hawkins Singers; 20.00 Jour naal; 20.20 Ironside21.10 De om budsman; 21.35 Hadimassa; 22.15 Een klein uur: u; 22.55 Journaal. NED. 11: 18.45 Woefs en Lamaars; 18.55 Journaal; 19.04 Ter visie; 19.30 Zo vader, zo zoon; 20.00 Journaal; 20.20 Hier en nu; 21.10 De regels van het spel; 22.15 Farce majeure; 22.40 Dr. O. Jager; 22.45 Journaal. Advertentie Nu 2 voor 1.13. Wajang, zuiver X, „(JA' plantaardig Waiatu^ en ongezouten. Advertentie Nu 2 voor j 1.05. Wajang, zuiver plantaardig en ongezouten. Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. Als -hij zijn handen heeft gewas sen, buigt hij zich over zij vrouw en kust haar. Ze houdt zijn hoofd vast. „Zeg eens, Evert, dat weet ik feite lijk helemaal niet: ben je streng?" Hij fronst zijn wenkbrauwen. „Nou! Reken maar. Als iemand het hart heeft overhard te kuchen, krijgt hij al een pak slaag van me." Dinie snapt best, dat hij er niets van meent. Toch zegt ze: „Klets koek; wie slaat er nu nog in deze moderne tijd?" „Wie zijn kinderen liefheeft, spaart de tuchtroede niet." „Zeg, je lijkt die Hanekam wel. Je gaat me toch niet vertellen, dat ze daar nog een spaans rietje in de hoek hebben staan?" Evert gaat zitten en vouwt zijn servet open. „Weet ik niet, liefje; ik ben nog niet bij de anderen in de klas geweest. Slaan doe ik bij hoge uitzondering. Wat een ander doet, moet hij zelf weten. Ik ben niet van plan de ouderwetse schoolmeester te gaan spelen. Ik moet het met m'n ogen en m'n mond af kunnen." Dinie zegt, als ze gebeden hebben: „Ik zou best eens een morgen bij je in de klas willen zitten. He ja, dat moest nou kunnen, he? Onzichtbaar voor iedereen. Op een achterste bank in m'n eentje. Jou een beetje observeren. Ik heb er gewoon geen idee van, hoe jij in een klas met kinderen bent." „Niks bijzonders, gewoon. Je pro beert de kinderen te leren en op te voeden. Dat is erg moeilijk en ver antwoordelijk werk. Gelukkig, dat we ons gedragen weten door ons geloof, dat we God om zijn kracht mogen vragen. Daarom sta ik nooit alleen in de klas; dikwijls heb ik het gevoel, dat God naast me staat." Dinie weet niet, wat ze hierop moet antwoorden. Later op de mid dag, als Evert al lang weer naar de school is en ze afgewassen heeft, zit ze in de voorkamer op de bank en rookt een sigaret, terwijl ze in het nieuwe damesblad bladert, dat de bezorger zo juist heeft bezorgd. Maar ze denkt na over wat Evert heeft gezegd. Zijn geloof, daar heeft ze bewon dering voor. Heb je dat werkelijk zo nodig als schoolmeester? In feite is Evert altijd een ernstige jongen geweest. Deze maand, weet ze, is het zeven jaar geleden, dat ze kennis met hem maakte. Ze weet hel nog als de dag van gisteren: op het jaar feest van de jeugdvereniging. Na tuurlijk was ze lid, maar vaak kwam ze niet op de wekelijkse avonden. Er is immers zoveel? Met haar vrien din was ze gegaan. In de pauze was ze zo maar ingesprek gekomen met de blonde Vesdijk. Zijn ouders ken de zé vaag; zijn vader had een siga renwinkel in het centrum van de stad. Was zijn moeder een jaar te voren niet onverwacht overleden? En in de kerk had ze hem ook wel eens gezien. De feestavond verliep buitenge woon gezellig. Tijdens een spelletje kwam ze in de finale tegenover Evert te staan; ze verloor kansloos. Maar iedereen zei, dat zulks geen schande was, want tegen een school meester legde je het als leek altijd af. Evert kreeg de eerste prijs, zij de tweede. Ze feliciteerden elkaar en zaten de rest van de avond naast elkaar. Aan het einde van het feest vroeg hij, of hij haar naar huis mocht brengen. Ze voelde zich ge vleid, zij de nog geen negentienjari ge tiener, die liever Elvis Presley hoorde zingen dan het christelijk zangkoor, die dweepte met pop en rock and roll en elke radiohit bin nen een week uit het hoofd kende, DOOR GERRIT FRANSSEN terwijl ze altijd moeite had met de catechismusvragen. Wat had haar. de luchtige, vrolij ke bakvis getrokken in de ernstige Evert? Was het de wet van onge lijkmatige polen, die elkander aan trekken? Bij de huisdeur had hij haar hand vastgehouden. „Mag ik je nog eens ontmoeten? Waar werk je eigenlijk? Ol' ben je nog op school?" Ze vertelde van haar kantoor en vond het goed, dat ze zaterdagsmid dags met hem zou gaan fietsen. On danks hun verschillende instelling werd het een leuke middag. Zondags wandelde ze met hem builen de stad hand in hand. 's Avonds gingen ze uit de kerk vandaan nog een uurtje om. En toea hij haar in het donker naar huis bracht, vroeg hij toestem ming haar te kussen. Ze vond het goed, maar beefde van emotie, toen ze voor het eerst van haar leven vreemde mannenlippen op de hare voelde. Het bleef aan. Natuurlijk kibbel de ze wel eens. Al spoedig bleek, dat ze in bepaalde opzichten verschil van opvatting hadden. Zelf ging ze graag op gezette tijden naar de bios coop ;thuis hadden ze er geen be zwaar tegen, als het behoorlijke films waren en het geen gewoonte werd. Maar Everl gaf er nauwelijks om. Hetzelfde gold het dansen. Na lang aanhouden had pa Sellema er in toegestemd, dat ze een winter op dansles zou gaan in een beschaafde gelegenheid. Toen het. seizoen ten einde was. kon ze vrij behoorlijk dansen. Tot haar verbazing weiger de Evert met haar naar een feest avond te gaan, waar bal na was. „Ik kan het niet, dat dansen dus, wat heeft het voor zin?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7