Avondje uit? Avondretour! Enkele reis één kwartje Huisartsen zijn óók tegen totale volksverzekering ziektekosten Bus „gekaapt" Middenstandsvereniging van Renesse AGENDA organiseert aantrekkelijke winkelweek Belangrijke resultaten werden geboekt op Beatrixschool in liet schooljaar 1969-1970 Rivierenverontreiniging in Frankrijk Werkloosheid in V.S. zal groot blijven BIJ HET OVERLIJDEN VAN GENERAAL DE GAULLE Twee Amerikaanse generaals vrijgelaten KRANT UTRECHT, 9-11. De voorzitter van de Landelijke Huisartsen Vereniging dokter J. F. A. van Ryn, heeft maan dag in Utrecht tijdens een bijeen komst met de pers verklaard, dat de L.H.V. weinig voelt voor een totale volksverzekering tegen ziektekosten. De heer Van Rijn deelt het stand punt van de voorzitter van de Lan delijke Specialisten Vereniging, dr. J. van Mansvelt, die op de laatste L.S.V.-vergadering betoogde, dat niet bewezen is dat een volksverze kering tot een billijker lastenverde ling of tot een doelmatiger systeem van gezondheidszorg zou leiden. Dr. Van Mansveld vond hoogstens een beperkte volksverzekering voor in komensgroepen beneden een bepaald welstandsniveau aanvaardbaar als alle andere oplossingen voor hier en daar bestaande problemen niet te realiseren blijken. Piratenzender „King David" gestrand DEN HAAG. 10-U. Het radio- zendsehip „King David" dat pro gramma's uitzendt onder de naam „Capitol Radio" is dinsdagochtend vroeg gestrand. Het schip was enkele uren tevoren van zijn ankers los geslagen en meldde dat de machines waren uitgevallen. De „King David" die noodseinen had uitgezonden dreef snel op de kust aan en liep ten slotte bij Noord wijk aan de grond. Een sleepboot, de Hector, en de reddingboten uit IJmuiden en Noord - wijk waren ter assistentie uitgeva ren. Voordelig reizen na 6 uur 's avonds. (Elke avond, behalve vrijdags en zondags.) voordelig uit met NS Operatie valse tranen UTRECHT, 8-11. Zeer bewogen door een geraffineerd staaltje toneel spel waarbij zelfs stromen echte tra nen werden geplengd, heeft de 36- jarige Utrechtse serveerster A. H. van Meerten zich drie tientjes laten afzetten. Ze kreeg op 20 oktober van een „meneer van Raay" uit Groningen in de zaak die even weg moest en haar vroeg eventueel zijn baas, met wie hij een afspraak had, op te vangen. De baas belde echter op en vertel de helemaal ontdaan dat van Raay's vrouw na een operatie was overle den. Hij vroeg de serveerster de klant het droeve bericht voorzichtig mee te delen en de man dertig gul den te lenen voor de reis naar huis. Ze zou het geld de volgende dag te rugkrijgen. Toen ze van Raay het nieuws, zelf bijna tot tranen toe be wogen, vertelde, barstte de man in snikken uit. Hij accepteerde geroerd de drie tientjes en verdween. Sinds dien heeft de serveerster niets meer vernomen. Woensdag deed ze aan gifte bij de Utrechtse recherche, die na een onderzoek moest constate ren, dat in Groningen noch in de omgeving daarvan op 20 oktober een mevrouw van Raay is overleden Olie in de oceanen BRUSSEL, 9-11. De mensheid loost ieder jaar tien miljoen ton olie in de oceanen. Zes miljoen ton daarvan is afkom stig van de 56.000 tankers die we over de wereldzeeën uit sturen. De koohüaterstof/en uit één betrekkelijk kleine olievlek voor de kust van Mas sachusetts bleken negen maan den later 20 vierkante kilo meter kustwater en twee vier kante kilometer rivier en moe ras aan de kust zo verontrei nigd te hebben dat ze terug gevonden werden in de maag van vissen, in het vet van vis sen en schaaldieren en in zee planten. Omdat fracties van koolwaterstoffen giftig zijn uoor flora en fauna van de zee werd het betrokken gebied langzaam een dode zee. Dit zijn de harde cijfers en voor beelden uit een rapport van dr. Max Bhimer, door collega's beschouwd als een van de grootste deskundigen op het gebied van de oceanografie en leider van de scheikundige af deling van hel Amerikaanse „Woods Hole Oceanographtc Institution". De heer Van Rijn zei, dat het hui dige systeem van gezondheidszorg redelijk functioneert. „Op enkele punten is wel verbetering mogelijk, maar-de L.H.V. ziet niet in, dat daar voor een totale verandering van het systeem nodig is". FRANEKERADEEL, 9-11. Enkele jeugdige inwoners van het Friese dorp Ried (gem. Franekeradeel) heb ben maandagmorgen een bus ge kaapt. Enkele meisjes, die vanmor gen met de bus zouden reizen, gris ten de contactsleuteltjes ioeg. Zij de monstreerden hiermee tegen het feit dat hun dorp volgens de nieuwe dienstregeling geen directe verbin ding meer zal hebben met Leeuwar den. Op het moment van de kaping bij de bushalte in Ried, zat de bus bijna vol met passagiers. Men liet de chauffeur onder symbolische be dreiging met een mes uitstappen, waarna h(j naar een plaatselijk café werd gedirigeerd om koffie te drin ken. Op het verzoek van de chauf feur, de heer J. Plantinga, weer aan zijn werk te mogen gaan, reageer den de jeugdige kapers met: Laat ze de bus maar komen halen. De directie en de burgemeester van Franekeradeel kwamen er aan te pas om een en ander u>eer in het gareel te brengen. Maandagavond zouden de bewoners van Ried zich weer beraden over de kwestie. Van de 450 inwoners van dit Frie se dorp maken dagelijks ongeveer twintig gebruik van de nu verdwij nende verbinding met Leeuwarden. Twee doden bij verkeersongeval in Breda BREDA, 9-11. Bij een aanrijding in de nacht van zondag op maandag op het kruispunt Noordelijke Rond- vvcg-DcornbosIaan zijn twee perso nen cm het leven gekomen en wer den er drie zwaar gewond. De hoer W. van der Weelen uit Arnhem wilde van de Doornboslaan af de Rondweg oprijden. Daarbij verleende hij geen voorrang aan C. V. uit Breugel. De wagen van de heer Van der Weelen botste tegen een lichtmast, waarbij de bestuurder op slag werd gedood. Drie ihzittenden werden zeer ernstig gewond, van wie de zeventienjarige Joke Krakeel uit Breda na aankomst in het-,„Ignatius Ziekenhuis" overleed. Cok de heer C. V. werd ernstig gewond. Na tien uur 's avonds heeft het verkeer op de Noordelijke Rondweg voorrang. Overdag werden de kruis punten in die weg beveiligd door verkeerslichten. Dit jae,r zijn 's nachts al enkele ongelukken met do delijke afloop gebeurd, omdat het verkeer volgens de politie met de vocrrangsregeling kennelijk niet goed overweg kan. Kliniek voor verslavingszieklen in Groningen DEN HAAG, 10-11. Staatssecreta ris dr. R. J. H. Kruisinga van volks gezondheid heeft in beginsel zijn goedkeuring gehecht aan het initia tief van het bestuur van de Stichting J. J. Beukemakliniek te Groningen voor de vestiging van een kliniek voor verslavingszieken te Groningen. De kliniek, welke een capaciteit krijgt van ca. 20 bedden, zal geves tigd gaan worden in een daartoe aan te schaffen pand, gelegen aan de Kraneweg 48 te Groningen. Momen teel is daar nog een klein verpleeg tehuis gevestigd. Pr. Kruisinga acht deze voorzie ning zeer belangrijk vanwege de toe nemende behoefte aan behandelings mogelijkheden voor verslavingszie ken. Per vlot over Stille oceaan MOOLOOLABA, 8-11. - Vier mannen zijn er in geslaagd met een vlot ran balsahout van Zuid-Amerika naar Aus tralië te zeilen. Donderdag avond kwam de expeditie, die in mei van dit jaar uit Ecua dor was vertrokken, aan bij de badplaats Mooloolaba in de staat Queensland. Aan boord bevonden zich de Spanjaard Vital Alzar, de Fransman Mar cel Modena, de Chileen Ga briel Salas en de Canadees Norman Terrenault, alsmede hun kat Minet .Toen het vlot - genaamd „La Balsa" - de kust naderde, werd het door een plezierboot op sleeptouw genomen, ondanks protesten van de vier mannen die hun reis van 11.000 km. zonder hulp wilden voltooien. Onge veer 2000 mensen heetten de avonturiers welkom. Het doel van de tocht was, aan te to nen dat eeuwen geleden Zuid- Amerikanen de Stille Oceaan moeten hebben kunnen over steken. Bus stort in ravijn - Zestien doden DJAKARTA, 9-11. 16 mensen zijn om het leven gekomen toen een bus bij Loemban Djoeloe in Noord-Su- matra in een ravyn stortte. Zes inzittenden van de bus hebben verwondingen opgelopen, aldus meldt het Indonesische persbureau Antara. Ir. Van Dis (S.G.P.) stelt zich niet herkiesbaar DEN HAAG, 9-11. De fractievoor zitter van de Staatkundig Gerefor meerde Partij in de Tweede Kamer, ir. C. N. van Dis, heeft maandag de kiesverenigingen van zijn partij la ten weten dat hij zich niet meer her- keisbaar stelt voor de Tweede Ka mer. De heer van Dis, die 77 jaar is, "was lid van de Tweede Kamer van september 1929 tot juni 1937 en van af 4 juni 1946. Hij is het Kamerlid met de meeste „dienstjaren". Defensie vergoedt brand schade rond 't Harde DEN HAAG, 8-11. Het Ministerie van defensie zal de schade vergoeden van de bosbrand, die op 18 juni van dit jaar op de Veluwe, rond 't Harde, heeft gewoed. De geclaimde schade bedraagt ruim 800.000 gulden. In een brief aan de Tweede Ka mer en van Gedeputeerde Staten van Gelderland schrijft minister W. den Toom van defensie, dat nader be raad hem ertoe geleid heeft te be sluiten - hoewel omtrent oorzaak en schuldvraag geen zekerheid bestaat - de materiele schade te vergoeden van derden, die door de bosbrand op de Veluwe zijn gedupeerd. De te verlenen schadevergoedin gen hebben betrekking zowel op de bebossing als op woningen en inboe del. Vlet gezonken - Opvarende gered WEMELDINGE, 9-11. Gp de Wes- terschelde ter hoogte van boei-25 nabij Baalhoek is maandagmiddag tijdens stormweer de motorsleepvlet Merwede van de baggermaatschap- pij Smeulers uit Utrecht, volgeslagen en gezonken. De 32-jarige opvarende C. T. Baars afkomstig uit Vreeswijk geraakte te water en werd gered door het passerende Engelse zee schip Sadic Ferry, dat van Antwer pen op weg was naar zee. De. dren keling werd, na op verhaal gekomen te zijn, later overgegeven aan een Belgisch binnenvaartuig, die hem meenam naar Antwerpen. ZIERIKZEE, 6-11. Ilct aantal leer lingen van de Beatrixschool te Zie- rikzec was op 16 januari en 16 juni voor dc A afd. 55 en 53 leerlingen, voor de B. afdeling 12 en 12 leerlin gen. In verband met het vervullen van militaire dienstplicht vertrok dc on derwijzer de heer Van der Harst cn wegens verhuizing mevr. Cense, as- sistenlevan de B. afdeling, zij wer den opgevolgd door tr.ej. R. Nieuw en mej. C. Born. Ook deze dames staan wegens hu welijk op het punt van vertrek. Op hun beurt worden zij opgevolgd door de onderwijzer de heer Brand en door mej. Peene. Vernieuwingen werden ingevoerd m.b.t. rekenen, taal en aardrijkskunde onderwijs. Een geheel nieuwe lees methode belooft een belangrijke ver betering voor de aanvangsgtoep te zijn. Aangeschaft werden twee elektri sche naaimachines. Zelf gefabriceerd werd een elektrische wandkaart van Zeeland. Voor het taalonderwijs werd een paar oude gebruikte schrijfmachines verkregen. Het hoofd der school dc heer W. van Leeuwen zou nog graag meer oude schrijfmachines willen ontvangen. Zij blijken zeer van pas te komen bij het taalonderwijs. Twee te?ms De school kent thans twee teams, het begeleidingsteam voor de leer lingen van de B. afdeling, bestaande uit de heer Holleman sociaal paeda- goog, de heer Noordermeer, klasse onderwijzer en het hoofd der school. Verder is er nog het schoolverla tersteam bestaande uit mevr. Ger ming, schoolarts, de heer Bokman van het G.A.B., de heer Holleman en het hoofd der school. Drie leerlingen gingen naar de La gere Technische School. De vierde mocht niet van thuis, één leerling naar de Huishoudschool, twee gin gen in het arbeidsproces. Alle leerlingen bezochten de be roepen tentoonstelling, de tentoon stelling 25 jaar Zeeland en de school- toneelvoostelling. De Nationale On derwijs tentoonstelling Utrecht werd bezocht door dc leerkrachten. De school heeft deelgenomen aan het schoolvoetbaltoernooi en de schoolsportdag (dc Beatrixschool veroverde de korfbalbeker). Twaalf leerlingen behaalden het zwemdiploma. Op één na slaagden alle leerlingen voor het verkeersdi- ploma. De avondschool bleek in een be hoefte te voorzien. Deze werd be zocht door 18 leerlingen. Er zijn op Schouwon-Duiveland nog g.i.o.-scholcn. die schijnbaar nooit met moeilijk lerende kinderen worden geconfronteerd, iets overi gens was statistisch onmogelijk is. RENESSE, 8-11. Evenals voor gaande jaren organiseert de midden stands vereniging van Renesse weer een winkelweek aktie, die zal lopen van 23 november tot en met 5 de cember. Tydens deze winkelweek worden verschillende evenemeuten georganiseerd. Zoals gebruikelijk wordt voor ie dere gulden, die tijdens de winkel- weekaktie bij een van de deelne mende winkeliers wordt besteed een lootje gegeven. Ieder lot geeft kans op één van de vele fraaie prijzen. De baten van deze loterij, die dit jaar in samenwerking met het comité van de „Aktie Ambulance" wordt georganiseerd, komen ten gunste van het door bovenstaand comité gestelde doel: de aanschaf van een nieuwe ambulance in Westerschou- wen. Voor dit doel werd deze zomer door de middenstand en kampeer- bedrijven reeds f 16.000 op tafel ge bracht. Er zal een speciale winkel weekkrant worden uitgebracht waarin het een en ander duidelijk wordt toegelicht. Het evenementen programma ziet er als volgt uit. Op 21 november worden de festiviteiten geopend met de intocht van Sinterklaas. Op 28 november zal een vliegtuig boven Renesse pamfletten uitstrooien, wel ke kans geven op mooie prijzen. Op 5 december zal een groep verklede middenstanders, vooraf gegaan door het plaatselijke muziekkorps, een rondgang over het dorp maken. Hierbij is het de bedoeling te raden wie de betreffende middenstanders zijn. Als afsluiting kan men op vrijdag 11 december in de grote zaal van „De Ark" genieten van de „Mini Mik Show". Deze showavond wordt ver zorgd door een deel van de van ra dio en t.v. zeer bekende „Boertjes van Buuten" met daarbij „Gait Jan Kruutmoes" Kees Schilperoórt en „Brika" Annie Palmen. Tevens zal op deze avond de trekking van dc lotery worden verricht. PARIJS, 9-11. Ook in Frankrijk wordt de verontreiniging van het water in de rivieren en kanalen steeds meer als een probleem be schouwd. In Oost-Frankrijk zijn duizenden forellen omgekomen in de rivier de Arve die uitmondt in het meer van Genève. Dit is een gevolg van het lozen van chloorverbindingen door een onlangs geopende fabriek. In het noorden bij Saint Omer zijn een ri vier en verscheidene kanalen vergif tigd door afvalstoffen van een con- servenfabriek. Ook hier hebben dui zenden vissen het leven gelaten. In Villalies, in Zuid-Frankrijk, zijn de laatste weken talrijke vergifti- gingsgevallen geconstateerd. Een on derzoek heeft aangetoond, dat het water van de naburige Orbeil 16 tot 800 miligram arsenicum per liter be vat. Hoe dit vergif in de rivier is ge komen, is nog niet vastgesteld. WASHINGTON, 9-11. Herbert Stein, een der economische adviseurs van president Nixon, heeft in een toespraak tot de vergadering van de California Banker's Association in Newport Beach verklaard dat de werkloosheid in de Verenigde Staten de eerstkomende tijd ongewoon groot zal blijven, maar dat zy aldus de styging van lonen en prijzen zal be perken. Hij zei dat volledige werkgelegen heid en redelijke stabiliteit der prij zen een belangrijke doelstelling zijn en dat de Amerikanen „bereid die- Generaal De Gaulle is op 22 no vember 1890 in Rijssel geboren. Na zijn opleiding aan de speciale mili taire school te Saint Cyr (1909-1912) kreeg hij aan het begin van de Tweede Wereldoorlog het bevel over de vierde pantser-divisie (mei 1940) en werd hij door Paul Reynaud be noemd tot onderminister van natio nale defensie en oorlóg (juni 1940). Op 18 juni 1940 riep hij in Londen op tot voortzetting van de strijd voor een bevrijding van Frankrijk van de Duitse bezetting. Van augustus 1944 tot januari 1946 was hij president van een voorlopige regering. Daarna kwam hij in 1958 opnieuw aan de macht door de gebeurtenissen in Al gerije. Op 21 december 1958 werd hij ge kozen tot president van Frankrijk, op 19 december 1965 werd hij als zo danig herkozen. In april 1969 trad hij af na een referendum waaraan hij zijn mandaat had verbonden. Generaal De Gatille zal de geschie denis ingaan als de man die de Franse vlag hoog hield naast die van de geallieerden in de Tweede We reldoorlog. En als de man die in de daarna volgende vredestijd als een fenix herrees uit zijn afgezonderd heid, om het internationale aanzien van Frankrijk als wereldmacht te herstellen toen het land aan de rand van een burgeroorlog stond. Sir Winston Churchill had in 1940 zyn rol al voorspeld. Dat gebeurde na een beslissende bijeenkomst tus sen Engelsen en Fransen voordat Frankrijk capituleerde. Churchill noemde hem toen „de man van het lot". In de oorlogsjaren was De Gaulle het symbool van Frankrijk voor de Franse ondergrondse, daarna werd hij de machtigste staatsman sinds Napoleon de Derde, als eerste pre sident van de Vijfde Republiek. Hij had de republiek altijd al een sta biele ^gering willen geven. De nieu we grondwet die hij had ontworpen gaf de president uitgebreide be voegdheden, zodat deze wanneer no- MOSKOU, 10-11. Dc Sowjct-Unic heeft heden (dinsdag) bekendge maakt dat zij twee Amerikaanse ge neraals, een majoor cn een Turkse kolonel, wier vliegtuig vorige maand in dc Sowjct-Unic is geland, heeft vrygclatcn. Volgens een bekendmaking van het Russische persbureau Tass heeft dc Sowjetrussischc regering het niet nodig gevonden de betrokkenen te laten berechten. (Zie ook elders in dit nummer). In de aankondiging van Tass heet het verder, dat de Russische instan ties een grondig onderzoek naar dc toedracht van de „schending van het Sowjetrussischc luchtruim" cn dc mate van schuld van dc inzittenden van het Amerikaanse vliegtuig heb ben verricht. „In aanmerking genomen het re sultaat van dit onderzoek, dc veront schuldiging van de V.S. en Turkyc cn dc verzekeringen van dc zijde van deze twee landen, heeft dc Sowjet russischc regering het mogelijk ge acht dc betrokkenen niet gerechte lijk te vervolgen cn ze uit de Sowjct- Unic tc laten vertrekken". Dinsdag 10 november Zierikzee Herv. verenigingsgebouw, 7.30 uur, cursusavond regionaal vormings werk. Herv. verenigingsgebouw, 10.00 uur v.m., Ringdag Schouwen-Duiveland C.J.V.F. Concertzaal, (foyei-Mondragon), 8 uur, concert Henk Vos (fluit) en Sara Strumphler, (harp). Ger. Verenigingsgebouw, 8 uur, Ger. Vrouwenvereniging. Ellemccl Dorpshuis, 16.00 en 20.00 uur film voorstellingen Rode Kruis. Woensdag 11 november Zierikzee Herv. verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Chr. Kleuterschool „Rehoboth", 8 uur ouderavond. R.K. Centrum, Mosselstraat, 2.00 uur, kledingbeuvs U.V.V. Dorpshuis, 16.00 en 20.00 uur, film voorstellingen Rode Kruis. Nieuwcrkerk Zwembad „Dolfijn", 8 uur, trainings avond „Scaldis". Donderdag 12 november Burgh Zaal M. C. de Koster, 16.00 uur film voorstelling Rode Kruis, 19.30 uur alg. vergadering en filmvoorstelling. Vrijdag 13 november Zierikzee Graanbeurs, 8 uur, feestavond Zo meravond-voetbal. Herv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, filmavond „Ziejook". Scharcndijke Herv. Verenigingsgebouw, 16.00 en 20.00 uur, filmvoorstellingen Rode Kruis. nen te zijn er iets voor te offeren". Tevens zei Stein er vertrouwen in te hebben dat het economisch beleid van de Amerikaanse regering zal lei den tot vrijwel volledige werkgele genheid halverwege 1972 en tot ver mindering van de inflatie. Vrijdag heeft het Amerikaanse bu reau voor Arbeidsstatistieken be kendgemaakt dat de werkloosheid in de V.S. in oktober vergeleken met de voorafgaande maand is toegenomen van 5,5 procent tot 5,6 procent van de beroepsbevolking, het hoogste percentage in zeven jaar tijd. Advertentie Eerste hypothecaire geldleningen op courante woon- en winkelhuizen, alsmede landerijen NUTSSPAARBANK ZIERffiZEE dig als nationaal scheidsrechter zou kunnen optreden. Raadselachtig karakter De 1,98 meter lange generaal had een raadselachtig karakter. Rond zijn persoon ontstonden eindeloze te genstellingen, dikwijls werd hij bit ter aangoevallen door mensen die zich eens achter hem geschaard had den, maar algemeen werd aangeno men dat hij zelf overtuigd was ge roepen te zijn om Frankrijk groot te maken. Aan zijn onkreukbaarheid werd nooit getwijfeld. Uit zijn loopbaan bleek dat hij een autocraat was met een sterk onaf- hankelijke geest. Tijdens de Tweede Wereldoorlog verliepen zijn betrek kingen met de Engelse en Ameri kaanse leiders allesbehalve aange naam. In 1941 ontstemde hij presi dent Roosevelt door zonder vooraf gaande kennisgeving de eilanden St. Pierre en Miquelon in de Golf van St. Laurens, die onder het Vichy-bewind vielen, te bezetten. Zijn betrekkingen met Sir Winston Churchill waren gespannen door zijn hooghartigheid en zelfverzekerdheid. De Gaulle, die op 22 november 80 jaar zou zijn geworden, trad in april als president af. Sindsdien wooride hij op zijn buitenverblijf in Colomby les deux Eglises, waar hij aan zijn gedenkschriften werkte. Onverwacht 'Het bericht over zijn overlijden kwam dinsdagmorgen voor de Fran se bevolking totaal onverwacht. Er waren de laatste tijd geen berichten geweest dat zijn gezondheidstoestand te wensen over zou laten. Geruchten over het overlijden van Dc Gaulle bereikten de dagbladre- dakties in Parijs in de vroege och tenduren van dinsdag. De gendarmerie van Dc Gaulle's woonplaats had de autoriteiten in dc Franse hoofdstad ingelicht over het overlijden van de generaal. Om negen uur was het gehele tele foonverkeer met Colombey les deux Eglises geblokkeerd. Nieuwe partij I.V.O. DEN HAAG, 10-11. De Kiesraad heeft besloten onder volgnummer 85 een nieuwe politieke groepering in te schrijven: Invaliden, Vereenzaam den, Ouderen. De partij krijgt de aanduiding I.V.O. „De Gelderlander- niet zo'11 druk gelezen krant in deze contreien; hoe zou het ook kunnen - heeft 100.000 abönné's en de jongens van De Gel derlander" hebben er een dik num mer tegenaan gegooid, dat ze kwis tig hebben volgeschreven en natuur lijk (op zulke momenten komt dat vanzelf) is er of een inblik in de eigen journalistieke ziel of anderen worden aan het woord gelalen, die zich ooit al eens met krantemensen hebben bezig gehouden. Daaronder steken - de literatuur is er vol van - allerlei lieden, vrolijkecynische, denkers, krabbelaars en puntige for- muleerders. U begrijpt het aï, men heeft ginds voor de laatsten gekozen en daar komen ze dan: Redakteur: een man in dienst van een krant, rciens laak het is hei kaf van het koren te scheiden en te zorgen dat het kaf gedrukt wordt. Dat is van meneer Otto Weiss cn A. O. Weber „had iets" over kritici in kranten: „ze z\jn als douanebaambten, die ar me drommels streng visiteren, doch, grote heren met diepe buigingen doorlaten". Wendell Philipps wist iets over „land en volk": „wij leven onder een regering van mannen en ochtend bladen". In dit rijtje past dc fraaie karak teristiek van het feuilleton. Karei Kravs wist het: „een feuilleton schrijven, betekent op een kaal hoofd krullen draaien". Heel somber is Ltidunp Borne, die iets weet over persvrijheid: „het is een aan een staatsgevangene op ere woord gegeven belofte dat hij buiten de gevangenismuren een eindje mag wandelen". Otto Weiss is nóg eens heel knap. maar dan heeft hij het gelukkig over de lezers. Sorrymaar het is maar een vraag: „zou het waar zijn ,tvat iemand beweerde, dat vele krantehers gevoeliger zijn voor drukfouten dan voor denkfouten?" Tot slot van zijn ondeugend ru briekje, komt „De Gelderlander" met een tweedelig plaatje; onder een kennelijk dame van plezier, met zeer onstuimige vormenstaat op het tweede plaatje een journalist met een schrijfmachine. Onderschrift: Dc journalistiek is het op één na oud ste beroep. Nog een vluggertje uit de krant met een ton abönné's. Thema: merk waardige fouten. In recensie: dc rij ke dame schonk het dorp een mil jard. Moest zyn: een biljart. Rubinstein speelde het eerste pia noconcert van Chopin, maar het werd: „het eerste bejaardenconcert". En znvonrts. SCH/EREILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2