tapijten DE ZIERIKZEESCHE COURANT GRIEKENLAND IN HET PARLEMENT VAN DE NAVO WATERSNOOD IN COLUMBIA Edward Kennedy in Nederland Vliegtuigkaping De Bantoe's verlaten Transkei Stroomstoring: Alarmeringsnummer BB antwoordde niet DEURLOO - ZIERIKZEE I „Barbaarse slachtpraktijken in België" Nixon over „succes Vietnampolitiek" Gift prins Bernhard aan Kinderboerderij Generaal De Gaulle overleden na hartaanval ZIERIKZEESCHE R NIEUWSBODE BJ" Dinsdag 10 november 1970 127ste jaargang Nr. 20773 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand f 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Landbouw organiseerde ploegwedstrijden Dit nummer bestaat uit 12 pagina's de „Ostpolitik" van de Bondsregering onlosmakelijk met een ki-achtig wes ters bondgenootschap is verbonden. De voorzichtige pogingen om een opening naar het oosten te vinden passen geheel in het groter patroon van het westelijk beleid van onder handelingen met de Warschau-pact landen. „Wij gaan ervan uit dat wij ons, indien deze pogingen mislukken, niet in een ongunstiger positie dan voorheen mogen bevinden. Wij zul len ons daarom niet in avonturen storten", aldus minister Schmidt. BOGOTA, 9-11. In Columbia zijn duizend mensen als gevolg van zwa re regenval dakloos geworden. In het gebied van Antioquia zijn in een buiten haar oevers getreden rivi&r dertig lijken gevonden. De koffie- oogst, de voornaamste bron van in komsten van het land, wordt ernstig bedreigd. De provincie Antioquia is het zwaarst getroffen. In de hoofdplaats Mendellin zijn ruim 3.000 mensen ge- evacueerd. Verscheidene functiona rissen zijn een actie begonnen ter bescherming van het gebied. Volgens hen heeft de Columbiaanse regering niet alles gedaan .wat in haar vermogen ligt om de provincie te helpen. SCHIPHOL, 8-11. Met een Boeing 747 Jumbo van Pan American Air ways is Edward Kennedy, de pas herkozen 38-jarige senator van Mas sachusetts, zondagochtend om 7 uur uit New York op Schiphol aangeko men om met vele andere Amerikaan se senatoren, die reeds in ons land zijn, in Den Haag twee dagen lang de NATO-conferentie bij te wonen. Hij zal er echter niet het woord voe ren of verklaringen afleggen. „Ik ben slechts gekomen om te luisteren en te leren", zo zei hij op Schiphol. TEHERAN, 9-11. Zes Perzische ge- door het sjeikdom Doebai uitgewe zen en op weg naar Perzië om daar te worden berecht, hebben"maandag hun drie bewakers overmeesterd en de piloot van het vliegtuig gedwon gen naar Irak te vliegen. Het vlieg tuig is spoedig vrijgegeven, maar de zes gevangenen en hun drie bewa kers worden in Irak vastgehouden. Russen lieten Turkse kolonel vrij ANKARA, 9-11. De Turkse kolo nel Cevat Deneli is door de Russi sche autoriteiten vrijgelaten. Maan dagavond kwam hij via de grenspost bij Akyaka Turkije weer binnen. Kolonel Deneli, verbindingsofficier in het Turkse leger, bevond zich in het Amerikaanse U-8-toestel dat met nog twee Amerikaanse officieren bij vergissing op 21 oktober landde in de Russische stad Leninakan. Om onbekende reden werd hij"tot nu toe door de Russische autoriteiten vast gehouden. Grafschennis in België MOLENBEERSEL, 9-11. - In de nacht van zaterdag op zondag heb ben één of meerdere grafschenners op misdadige wijze huisgehouden op het kerkhof van het Belgische grens- dorpje Molenbeersel. Meer dan 60 houten grof kruisen werden uit de grond gerukt of omvergeworpen. Ook werden enkele grafkruiser»mee- genomen naar een nabijgelegen autobushalte. De Belgische en de Nederlandse politie stellen een on- derzoek in, tot dusver echter zonder resultaat. UMTATA (Transkei), 10-11. De Bantoe's verlaten met treinladingen tegelijk Transkei. het „parade paardje" van de Zuidafrikaanse re gering aan de oostkust voor de Ban toe's. Dit bericht een correspondent van het Britse persbureau Reuter in Umtata (Transkei). Duizenden ver laten het hun toegewezen land we gens gebrek aan werk en trekken naar de „blanke" streken, waar de industrie nog steeds arbeidskrachten kan gebruiken. „OslpoUtik" van de Bondsregering onlosmakelijk verbonden niet het Westers bondgenootschap DEN HAAG. 9-11. Het Tweede Ka- mcrlid mr. M. van der Stoel heeft maandagmiddag de leden van het Navo-parlement opgeroepen zich in te spannen voor herstel van de de mocratie in Griekenland, Mr. Van der Stoel citeerde een boodschap van twintig voormalige Griekse ministers aan het parlement volgens welke het niet alleen de plicht van de regering, maar ook van de parlementariërs der Navo- landen is, bij te dragen aan een vreedzame terugkeer van Grieken land in de Gemeenschap van Euro pese landen. „Dit is de enige wijze om het ver trouwen van het Griekse volk in de democratische idealen en de doel stelling van de Navo te herstellen". Het Tweede-Kamerlid kreeg van de voorzitter van het paiTement, de Amerikaanse afgevaardigde Wayne L. Hays, toestemming deze bood schap a pitre personnel te versprei den. Zij werd echter niet in de notu len opgenomen. De Griekse oud-ministers zijn, evenals mr. Van der Stoel, van oor deel dat geen voortgang wordt ge maakt naar herstel van de democra tie, integendeel. Zij lopen het gevaar, aldus het Tweede-Kamerlid vanwe ge deze boodschap gevangen te wor den gezet, evenals oud-minister John Zigdis, die tot vijf jaar gevangenis straf is veroordeeld vanwege zijn openbare oproep tot een regering van nationale eenheid. Zigdis is te vens lid van het Navo-parlement ge weest. „U, als collega's in het Navo-par lement. hebt de plicht u solidair te verklaren met deze vooraanstaande voormalige ministei', evenals met de andere gevangen gehouden collegae en alle rechters, officieren, kunste naars, intellectuelen en andere on schuldige Grieken die wegrotten in gevangenissen en kampen, die zon der enig proces van hun vrijheid zijn beroofd", aldus de Griekse oud-mi nisters in hun boodschap. „Ostpolitik" De Westduitse minister van defen sie, Helmut Schmidt, heeft maandag in het Navo-parlement verklaard dat KAMPEN. 911. Een deputatie van het college van b. en vv. van Kam pen heeft maandagmorgen een be zoek gebracht aan minister Beer- nink in Den Haag, teneinde hem te informeren over de maatregelen die in Kampen getroffen werden direct nadat na de zware storm van vorige week dinsdag de bovenleiding van een hoogspanningsmast op het Kam pereiland het begaf, waardoor de stad vier dagen in diepe duisternis werd gehuld. Daarbij kwam het feit ter sprake dat het alarmeringsnummer van de BB (evens dat van binnenlandse za ken, ondanks het tot tweemaal toe opbellen van uit Kampen, niet ant woordde, het alarmnummer van de BB in Zuid Holland gaf eveneens geen gehoor. Het Kamper college van b. en w. volgde de procedure, zoals die van hogerhand is voorge schreven bij het optreden van cala miteiten. Ook het alarmeringsnum mer van de a-kringen van de BB gaf geen gehoor, terwijl voorts het hoofd in Overijssel niet reageerde op een telefonische oproep vanuit Kampen. Daarna heeft men zich tot defensie gewend, dal direct alle medewerking gaf. Onderzoek zal worden ingesteld Minister Beernink gaf de toezeg ging dat een en ander zal worden onderzocht en dat men zal trachten het alarmeringssysteem te verbete ren. De minister sprak tijdens dit onderhoud zijn waardering uit over de wijze waarop het leger door het beschikbaar stellen van agregaten, alsmede de technische diensten heb ben gewerkt aan het op zo kort mo gelijke termijn weer gereed krijgen van elektriciteitsvoorzieningen in Kampen. Advertentie E Grote collectie Telefoon (01110) 2825 iïi 111111111111 it 11111111111111111 f 111111 u 11M111111111111111111111111111111111111111 li 11111M M11111 f f in TAN KAUK (Cambodja). Een Cambodjaanse soldaat draagt een kindje, dat aan het hoofd en de handen is gewond tijdens een communistische mortier aanval. MONTREAL. De politie van het Canadese Quebec heeft deze foto verspreid van de 19-jarige Bernard Lortie. Lortie heeft verklaard te hebben deelgeno men aan de ontvoering van de minister van arbeid Pierre Laporte, maar geen hand te hebben gehad in de moord. LONDEN, 9-11. Een hoge ambte naar van het Britse ministerie van landbouw voert momenteel in Brus sel besprekingen met de Belgische autoriteiten naar aanleiding van me dedelingen over „barbaarse praktij ken" bij het slachten van vee in Bel gië. Twee inspecteurs van de Britse dierenbescherming hadden in 'n rap port de toestand beschreven die zij aantroffen in een slachthuis in het dorp Putte bij Mechelen, waar uit Engeland geïmporteerde kalveren worden geslacht. „De slachtmetho den en het slachthuis zelf kunnen slechts als barbaars worden bestem peld", zo deelden zij mee. De dieren werden er verdoofd door ze „met een doodgewone klauwhamer op de kop te slaan". De kalveren werden in eikaars bijzijn gedood en konden zien. hoe hun lotgenoten de keel werd afgesneden. De Britse vereni ging heeft er bij de minister op aan gedrongen de export van levend veê naar het continent te verbieden. KEY BISCAYNE/FLORIDA, 9-11. President Nixon gelooft dat zijn Vietnam-politiek zoveel succes heeft dat de oorlog in Vietnam in 1972 geen probleem meer zal zijn voor Amerika. Dit is meegedeeld door de woord voerder van het Witte Huis Ronald Ziegler. Deze zei dat een door het tijdschrift Time gepubliceerd verslag van een vorige week gehouden ka- binets- en stafvergadering op het Witte Huis vrij nauwkeurig was wat Vietnam, de economie en de mis daadbestrijding betrof. Time meldde dat de president op die bijeenkomst verklaard heeft dat Amerika tegen de verkiezingen van 1972 welvarend zou zijn en dat de nu nog toenemende misdadigheid dan zou afnemen. SOEST, 9-11. Prins Bernhard heeft maandag een groot bedrag be schikbaar gesteld voor het werk van de pas opgerichte stichting kinder boerderij „De Vrije Teugel" in Soest. Een paar maanden geleden schon ken prnses Beatrix en prins Claus al een flink bedrag voor de totstand koming van een kinderboerderij in Soest. Het prinselijk paar heeft al eerder blijk gegeven van een grote persoonlijke interesse in hel werk van de stichting en de aanverwante kunstenaarsvereniging Artishock in Soest, waarvan men al verschillende exposities heeft bezocht. Kort gele den heeft prinses Beatrix in Soest een tentoonstelling van kinderteke ningen geopend, die de financiële aktie voor de kinderboerderij moest inluiden. Prinses Beatrix en prins Claus hébben ook zitting in het comité van aanbeveling. LAATSTE NIEUWS PARIJS, 10-11. Generaal De Gaulle is maandag avond om 19.30 uur in zijn woonplaats Colomby les deux Eglises aan een hartaanval overleden. (Zie verder elders in dit nummer). Verwachting tot woensdagavond: Minder zacht In de komende nacht en ochtend veel bewolking met regen of mot regen, in de loop van de dag afne mende bewolking; minder zacht. Voor donderdag: Aantal uren zon; 0 tot 3. Min.-temperaturen2 tot 6 graden boven normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 11 nov. Zon op 7.52, onder 16.56. Maan op 15.36, onder 5.29. 12 nov. Zon op 7.54, onder 16.54. Maan op 15.55, onder 6.59. Volle maan: 13 nov. (8.28). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 11 nov. 1.06 v.m. 13.26 n.m. 12 nov. 1.59 v.m. 14.17 n.m. BROUWERSHAVEN: 11 nov. 0.50 v.m. 13.18 n.m. 12 nov. 1.39 v.m. 14.04 n.m. Springtij: 15 noV. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-11. - Het K.N.M.I. deelt mede: Een noordwesterstorm- veld, dat gisteren boven de Noord zee en omringende landen aanwezig was, behoorde bij een depressie die dinsdagochtend, naar het oosten weg trekkend, boven de Baltische staten was aangekomen. Na middernacht is de windkracht boven de Noordzee en ons land snel afgenomen. Hierbij kwam het weer geleidelijk meer on der invloed van een rug van hoge luchtdruk, die zich over de Britse eilanden naar het oosten uitbreidde. Samenhangend hiermede kwamen in de ochtend opklaringen voor en werd de buiigheid onderdrukt. De rug van hoge luchtdruk, die snel oostwaarts trekt, wordt gevolgd door een warmtefront, dat de voor ste begrenzing vormt van zachte, vochtige lucht. Het opdringen gaat gepaard met veel bewolking, regen en motregen. Het laat zich aanzien dat ons land in de nacht en ochtend tijdelijk in deze lucht zal vertoeven, maar dat in de loop van woensdag vanuit het westen minder zachte en drogere lucht zal binnendringen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1