15ct.verdiend 15ctcadeau Zwijgende meerderheid bleef zwijgen Geslaagde ouderavond openbare basisschool te Oosterland Ouderavond openb. school te Noordgouwe BLIK DOOR HET WERELD ARAM EN HET GEHEIM VAN DE GESLOTEN DEVR 7.IER1KZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 10 november 1970 Nr. 20773 Leerlingen voerden een musical op OOSTERLAND, 6-11. „Een natio nale ouderavond" noemde de voor- ïittei van de oudercommissie, dq heer Anth. Ista van de openbare ba sisschool alhier, de ouderavond, die dondt i dagavond j.l. werd gehouden in de „Conferentiekamer" en die druk bezocht was. De voorzitter heette de ouders en belangstellenden welkom en deelde mee dat bericht van verhindering was binnen gekomen van de wethou der van onderwijs en van de afge vaardigden, o.m. van de Ver. voor Openbaar onderwijs. Verder memo reerde de voorzitter dat de versierde praalwagen, door de school gemaakt voor de optocht in mei j.l., met een tweede prijs was bekroond. Gewe zen werd op het feit dat de gemeen te nu een badhuis en een sportzaal rijk is geworden. Dat in de persoon van de heer Uil een nieuwe leer kracht kon worden aangetrokken stemde eveneens tot blijdschap, jam mer is dat hij maar tot 1 mei a.s. in dienst kan blijven i.v.m. militaire dienstplicht .Getracht zal worden voor de betrokken leerkracht uitstel of algehele vrijstelling te krijgen. Dat deze ouderavond een nationale wordt genoemd, aldus de voorzitter vindt zijn.oorzaak in het feit dat er op deze avond bijna in het gehele land ouderavonden worden gehou den, in het kader van het internatio naal Jaar voor het Onderwijs, dat door de Verenigde Naties voor 1970 werd uitgeroepen. Mevrouw R. van den Berge-De Vos bracht het finan cieel verslag uit wegens ontstentenis van de penningmeesteresse mevr. J. Geelhoed-Boot. Hieruit bleek dat de inkomsten in het afgelopen jaar f 655,47 bedroegen, de uitgaven f 563,26, voordelig saldo f 92,21. De rekening werd nagezien door de da mes Van der Werf-Nouwen en Van Dijke-Roks en in goede orde bevon den. De voorzitter dankte de pen ningmeesteresse en verleende haar décharge. Drie stellingen Verder volgde de uitslag van „de drie stellingen" van de nationale ouderavond, waarvan de heer Troost behandelde: De schooltijd moet voor tenminste de helft of één derde be steed worden aan echte creatieve vakken en sport. De heer Uil kreeg de stelling: De ouders moeten aan de schooi geregeld een verslagje over hun kinderen uitbrengen, terwijl het schoolhoofd, de heer Bolkenbaas, sprak over de stelling: De ouders hebben ziéh niet met het huiswerk te bemoeien. Zij moeten alleen er voor zorgen dat het gemaakt wordt. De verschillende reacties van de ouders wprden onder ogen gezien. Betreffende het huiswerk was de zienswijze van het schoolhoofd zo danig, en dit beamen alle leerkrach ten op het eiland, dat huiswerk op de basisschool niet thuishoort. Is het er wel dan kan dit als een teken wor den gezien dat er bij een betrokken leerling iets schort. Na deze leerza me behandeling volgde de pauze waarin koffie met gebak werd geser veerd. Musical Na de pauze voerden 15 leerlingen 8 meisjes en 7 jongens, de musical „Schip te water" op, geschreven door Hans Andreus, onder leiding van de heer Troost. Deze, op humoristische leest geschoeide musical, wekte vaak de lachspieren op. De kinderen ble ken hun rollen goed te hebben inge studeerd, ofschoon uiteraard de souffleur er nog wel eens aan te pas komen moest. Een leuk stukje waar voor de voorzitter dank bracht aan de heer Troost. Bij de bestuursverkiezingen, die hierop volgden werd mevr. A. L. van der Maas-Bal bij acclamatie herko zen en in plaats van de heer J. A. Waasdorp werd gekozen de heer P. Ie Comte. De voorzitter dankte de heer Waasdorp voor alles wat hij tijdens zijn 8-jarige periode als be stuurslid voor de oudercommissie heeft gedaan. De heer Waasdorp dankte op zijn beurt voor de prettige samenwerking in de commissie. Sinterklaasactie Middenstandsvereniging Burgh-Haamstede HAAMSTEDE. 9-11. Ieder gezin zal in de loop van deze week een waardevol boekje in de bus ontvan gen waarin het programma van de Sinterklaasactie der Middenstands Vereniging Burgh-Ilaamstede. Het is een bijzonder fraai uitgevoerd druk werkje geworden (kosten f 2,25) waarin de meeste aangesloten mid denstanders hun produktcn kunnen aanprijzen. Na een voorwoord van de burgemeester, de heer H .P. Ever wijn en van de voorzitter van de Middenstand, de heer J. W. Geleijnse volgen de attracties die tijdens de Sinterklaasperiode aangeboden wor den. Dit jaar krijgt elke klant bij aan koop van een gulden .een zegeltje waarmee men geplakt iri 't daarvoor bestemde boekje, naar het Prijzen centrum in de Noordstraat kan gaan om een prijs in ontvangst te nemen. In de gang van zaken is een wijzi ging gekomen, omdat er geen grote verloting na de actie wordt gehou- Advertentie Nu 2 voor ƒ1.05. Wajang, zuiver plantaardig en ongezouten. NOORDGOUWE, 6-11. De openba re basisschool te Noordgouwe hield onder leiding van de. voorzitter van de oudercemmissie de heer H. B. Lo- kerse, een goed geslaagde oudera vond. De voorzitter richtte zijn welkom op deze avond tot de ouders, wet houder Moermond, de heer Goemans mej. Provoost en de heer V. d. Ber ge. De secretaresse-penningmeester- resse mevr. v. Hatem-Steendijk was wegens ziekte verhinderd en werd een spoedig herstel toegewenst. Het jaaroverzicht over de gang van za ken op de school werd uitgebracht door het schoolhoofd de heer Gerrit sen. De financiële rekening was ge controleerd en in orde bevonden dooi de kascommissie, de heren* C. Rotte en J. v. d. Wielen. De kas sloot met een batig saldo van f 380,41. Boven dien is er een spaarbanksaldo groot f 371,28. Totaal bezit f 751,69. Afscheid van de heer C. van As Bij de bestuursverkiezing werd de heer Ketting herkozen; in de vacatu re C. van As werd gekozen de heer H. Mol. De voorzitter dankte de heer Van As voor zijn werk, gedurende 28 jaar, voor de school gedaan, on der aanbieding van een attentie in de vorm van een rokertje. De heer Van As dankte de oudercommissie voor de voortreffelijke samenwer king. In de pauze vond een verloting plaats, waarna de heer V. d. Berge het eerste deel van zijn film over de Westhoek in vertoning bracht. Na de trekking van de prijzen voor de lote rij volgde de rondvraag. Wethouder Moermond wees in een korte toe spraak op de voortreffelijke samen werking in Noordgouwe tussen ou dercommissie, onderwijzend perso neel en gemeente bestuur. De heer Goemans herinnerde aan de goede verstandhouding tussen de ouder raad en de gemeente. Aan het slot van de avond kon de voorzitter me dedelen dat de verloting een bedrag had opgeleverd van f 130,20. De avond werd besloten met het tweede gedeelte van de Westhoekfilm, waar voor de voorzitter de heer V. d. Ber ge na afloop dank bracht. den, doch dit geld kwam ten goede aan de prijzen voor de boekjes. Bo vendien kunnen de winkeliers dit jaar meer doen met de zegeltjes en bijv. een zeker artikel aanprijzen met extra zegeltjes voor de klant. De eerste actie-dag waarop de ze geltje worden uitgegeven is op don derdag 19 november. Op zaterdag 21 november arriveert Sinterklaas in de gemeente en zoals gewoonlijk per motorschip „Westerschouwen" in de haven van Burghsluis. Een kwartier voor de gestelde aan komst (14.00 uur) zullen zich op het havenplateau te Burghsluis een groot aantal versierde fietsen, brommers en steps vertonen die aan het feeste lijk karakter van de ontvangst een extra kleurrijke tint zullen geven. Ze zullen daar dan tevens geju reerd worden en de mooiste uitvoe ringen worden beloond met fraaie prijzen. Na de ontvangst van Sinterklaas met muzikale medewerking van de Kon. Harmonie „Witte van Haemste- de" vertrekt de Sint en een groot aantal Pieten via Steursweg en de nieuwbouw Zuidwest naar het ge meentehuis te Haaïnstede. Circa 15.00 uur wordt het gezelschap ontvangen door het gemeentebestuur. Na de of ficiële toespraken vertrekt de muzi kale stoet naar Burgh waar om streeks 16.00 uur de Sint hartewen- sen van de kinderen in ontvangst neemt in hotel „Het wapen van Burgh". Tevens uitslag van de ver sierde fietsen. De meeste winkels zijn op deze middag gesloten van 13.30 tot 15.30 uur. Herdropping folders Gp 28 november een herhaling van de vorig jaar zo geslaagde folder dropping waarmee talloze fraaie prijzen te verdienen zijn. Een vlieg tuig komt omstreeks 14.00 uur bo ven Burgh en Haamstede en daaruit worden folders gedropt. De nummers kunnen dan in de etalages der be treffende winkels vergeleken worden of er een prijs op gevallen is. Mocht het geen vliegweer zijn dan wordt deze reclamestunt een week verscho ven en wel naar 5 december. Een nieuwtje wordt de bromfiet sencross. Het hoe, wat en waar is nog niet geheel rond, doch het zal een spannende worden. In het boekje verder een legpuzzle (luchtfoto) waraan enkele stukjes ontbreken.. Tijdens de dropping zul len deze resterende stukje in een ze ker aantal omlaag geworpen worden den. Het is dan zaak om deze te vin den en de puzzle te completeren. Ook hier weer fraaie prijzen. Voor de kinderen een kleurplaat van een deel van de „Zwarten Hoek" in Burgh .De mooiste krijgt tevens de mooiste prijs Niet te vergeten de prijsvraag „Voor de vuist' weg' waaraan ook de ouderen weer een kluif zullen heb ben. Tot slot kan de burgerij in de week van maandag 30 november tot en met vrijdag 4 december tot 's avands 21.00 uur terecht in de win kels. Ook de dinsdagmiddag sluiting komt dan te vervallen. De opzet is weer groots en verwacht mag wor-* den dat de burgerij zich weer ten volle zal werpen op de attractieve kant van het Sinterklaas-gebeuren. Haamstede en Burgh maken zich op om de actie ten volle te doen slagen. Als president Nixon zegt tevreden te zijn over de uitslagen van de ver kiezingen voor zijn Republikeinse partijdan kan hij er enige redenen voor aanvoeren. Het is tenslotte ge bruik dat de regeringspartij halver wege het presidentschap aardig wat verliest en dat is dit keer niet ge beurd. Maar wat dit keer dok uniek was: president en vice-president zijn voorgegaan in een ongemeen heftige campagne, waarbij vooral het onder werp „law and order" werd opge klopt - de rust en orde waarvoor de zwijgende meerderheid zou zijn die zich nu wel eens even massaal zou uiten, daartoe aangespoord door mil joenen vergende propaganda. Nu die zwijgende meerderheid heeft het dan wel laten afweten om te reageren in een golf van aanhan kelijkheid jegens het Nixon-regime. Waarbij dan nog komt dat niet al leen de Republikeinen een machtig offensief inzetten, maar dat hun te genstanders, de Democraten, juist in een periode verkeren van algemene malaise in de top. Orde en rust Senator Muskie komt slerlc naar voren, maar hij is nog zeker niet een man die we nu al kunnen zien als een zekere presidentskandidaat in 1972. Zijn argument dat het punt van orde en rust amper in discussie stond omdat iedereen daar wel voor is en hoogstens op verschillende manieren ervoor ijvert, schijnt wel overgeko men te zijn - evenals de Democrati sche nadruk op de economische ach- WARSCHAU. De Westduitse mi nister van buitenlandse zaken, Wal ter Scheel, heeft een krans gelegd bij het monument voor de slachtof fers van het voormalige Nazi-con centratiekamp Auschwitz. ieruitgang van de laatste tijd die uiteraard aan Nixons beleid toege schreven wordt. In dit opzicht is het wellicht tekenend dat de Democra ten aanzienlyk meer gouverneurs zetels zijn gaan bezetten in de af zonderlijke staten - posities van niet geringe macht. Duidelijk is in ieder geval dat de gemiddelde Amerikaan zich door Nixon en Agnew niet erg in de ze nuwen heeft laten jagen over de kwestie van rust en orde - geluk kig waarschijnlijk: het is een zaak die men beter rustig en ordelijk aan kan pakken dan in paniekerige angst. De vraag is nu of de Republikeinen daaruit de conclusie trekken dat ze het de volgende keer nog grover moeten aanpakken of dat ze hun campagne dan aanzienlijk redelijker maken. Schouwen- Duiveland door de eeuwen heen een levensbelang geweest. Reeds in 1911 werd op Schouwen het betonzinken verricht volgens het systeem „De Muralt". Op deze oude kaart zien we de drijver, bij laag water op het juk- kenstel, die wordt verbonden met een betonzinkstuk op het slik. Amerikaanse generaals worden vrijgelaten ANKARA, 5-11. De Russen hebben laten weten, dat zij de Turkse kolo nel zullen vrijlaten, die op 21 okto ber met een klein vliegtuig waarin ook twee generaals en een majoor uit Amerika zaten, over de Turks- Russinsche grens kwam. Dit heeft de Turkse premier Demirel donder dag in Ankara bekend gemaakt, na dat hij de Sowjet-ambassadeur had gesproken. Volgens onofficiële kringen in Moskou zullen de drie Amerikanen binnen een week worden losgelaten. Het viertal bevindt zich in de Ar meense plaats Leninakan. Nu 2 voor ƒ1.13. ff Wajang, zuiver ^/'plantaardig VvaiSI1^. en ongezouten. 1 '-L. y» 'O V <1 FEUILLETON Van Bragen installeert hem in zijn nieuwe - vierde - klas, een veertigtal leerlingen naar ruwe schatting. Tachtig ogen staren hem nieuwsgie rig aan. Van Bragen houdt een kort speech je en zegt, dat meester Ves- wijk uit de stad komt, waar goed wordt geleerd, dus de nieuwe mees ter verwacht natuurlijk, dat hier ook geleerd wordt. „Doen jullie allemaal goed je best, dan zal het wel gaan met jullie nieuwe onderwijzer." Evert mompelt een paar dank woorden. Van Bragen knipoogt even. „Sterkte, jongen; je staat vandaag gelukkig niet voor het eerst voor de klas, dat scheelt". Als het hoofd naar zijn eigen lo kaal is gegaan, kijkt hij even rond, vouwt zijn handen en zegt: „Eerbie- 51. Door dit vertrek was Tudor opnieuw in drift ontstoken. Als een stormram vloog hij op Aram af in een laatste poging om de jonge krijger buiten gevecht te stellen en de vlucht van zijn zuster te verhinde ren. Doch Aram weerstond de aanval en wist Tudor in de grot terug te drijven. „Verblinde dwaas!" snauwde de reus. „Je zult naar me luisteren! Wil je dan niet in zien dat het jouw schuld zal zijn, indien wij allen door het onheil getroffen wor den!" Inmiddels waren Rela met Rock en Ra fael buiten de grot gekomen. „Paarden daar", gromde Rock en hij wees naar het rotspad, dat naar beneden voerde. „Uit stekend. ga dan vooruit en zorg dat ze gereed zijn, zodat wij zonder meer kunnen opstijgen en vertrekken", beval Rela hem, waarop de reus grommend gehoorzaamde. Doch toen Rafael hem wilde volgen, hield het meisje hem terug. „Nee, voor u heb ik een andere taak", voegde ze hem toe. „Luis ter. Die twee in de grot zullen doorvech ten tot één van hen onschadelijk is ge maakt. Overwint Tudor, dan zal hij mij zeker gevangen laten nemen. Wanneer Aram daarentegen als overwinnaar naar buiten komt, is dat even gevaarlijk. Hij weet teveel en kan al onze plannen in de war sturen. Gij stelt u dus verdekt op bij de uitgang van de grot en degene die naar buiten komt, schiet ge zonder aarzelen neer. Slechts dan kan ik mijn plannen vol voeren en dan zal ook weldra het ogenblik gekomen zijn waarop ik u voor uw trouw en toewijding kan belonen". dig, jongelui." En dan vraagt hij een zegen op zijn werk en voor de kin deren. Waarna hij aan een meisje op de eerste bank, dat er tamelijk intel ligent uitziet vraagt, hoever deze klas is met de bijbelles. De klas is rustig. Maar dat zegt Evert niet zoveel. Het is een kwestie van verkennen: hoe zal de nieuwe meester zijn? Streng? Of valt er wat mee te versieren? Hij weet het nog van zijn vorige school. Het is een soort aftasten, misschien wel weder zijds. Na het bijbeluurtje vermeldt het rooster: lezen. Hij laat twee kinderen de leesboekjes uitdelen en krijgt er zelf ook één. Na enkele sekonden weet hij: In de stad waren we ver der. Tijdens de bijbelles heeft hij een paar vragen gesteld, niet al te moei lijk. De antwoorden vielen hem mee. Al spoedig bemerkt Evert, dat er weinig vlotte lezers tussen zitten. En menigeen nog met zijn vinger de regel volgt. Vandaag maar niets van zeggen, is zijn mening. Als het kwart voor elf is, gaat de bel en laat hij de boekjes ophalen. Op ordelijke wijze loodst hij de kin deren naar buiten* waarna hij zich voegt bij een paar collega's, waar onder Hanekam. De ander heeft zich voorgesteld als Steenbeek en deze kijkt hem joviaal lachend aan. „Zo collega, de vuurdoop achter de rug?" Evert knikte rustig, haalt zijn pijp te voorschijn en begint die al lopen de, te stoppen. Zo'n eerste morgen zijn ze natuurlijk als lammetjes, dal is bekend." Steenbeek buigt zich iets naar hem over. „Allicht. Even voelen, niet waar? Wat voor meestersvlees we ditmaal in de kuip gekregen heb ben!" Hij lacht om zijn eigen mank gaande woordspeling. „Er zitten een paar belhamels tussen, je merkt het gauw genoeg". Hanekam brengt het gesprek op een ander onderwerp. „En hoe vindt collega Veswijk onze dominee?" „Hij preekt in elk geval boeiend," reageert Veswijk voorzichtig. „Hij brengt het gave Woord," ver betert de ander. „Dat kan vandaag de dag niet van elke prediker ge zegd worden." Daar is Steenbeek het niet mee DOOR GERRIT FRANSSEN eens. „Lariekoek, Willem. Kijk jij je bijbel er maar eens op na: de één krijgt tien talenten, de andere vijf en een derde één. Overigens, met al le respect voor onze herder, maar ik zou langzamerhand wel eens een jongere dominee willen. Wat heeft de jeugd eigenlijk aan hem? Niets, totaal niets." „Dat ben ik lang niet met je eens; de jeugd, die haar treden zet in het spoor der vaderen, kan hem waar deren en. Evert luistert naar dit tweege sprek zonder zich er in te mengen. Hij bemerkt: dit zijn tegenvoeters, waarschijnlijk is Steenbeek nog een stuk ouder, dus in wezen twee ge neraties. En achteraf is hij blij, dat hij zich niet in dit gesprek behoeft te mengen. Hij kan zich veront schuldigen, als ze zijn mening vra gen, omdat hij nog tekort in het dorp woont. Als de bel gaat, zijn Steenbeek en Hanekam nog altijd gewikkeld in een breed dispuut. Ze zullen het moeten onderbreken. De rest van de morgen is er re kenen en aardrijkskunde. Ook in de ze beide vakken is de klas een eind op achter bij de stad. Te zijner tijd eens over praten met Van Bragen, besluit hij, als om kwart over twaalf de bel gaal. Dinie is nieuwsgierig, als hij de keuken binnenstapt. Ze heeft het eten klaar, want Evert heeft maar vijf kwartier; om half twee moet hij weer in de school zijn. „Hoe ging het?" „Goed," antwoordt hij rustig. „Waarom niet? Kinderen zijn kinde ren en ze moeten allemaal leren." „Vond je het niet eng, die eerste minuten?" Evert Veswijk lacht even. „Waar om zou ik. Ik heb er al ruim zes jaar op zitten, liefje. Dus enige rou tine en onderscheidingsvermogen bezit ik wel." „Wat zijn het voor kinderen? Zit ten er lastposten tussen?" „Zal best," antwoord hij schouder ophalend. „Modelklassen bestaan niet. Maar zo'n eerste morgen hou den ze zich kalm. Ze moeten eerst weten, wat ze aan me hebben." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7