fde merk.'t is sterk, allemaal hetzelfde merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde Moderne wijze van lesgeven aan Chr. Nat. school te Haamstede Diefs,al 1,1 apotheek Oprichting van „peuter-speelzalen" BLIK DOOR HET WERELD Vijf en twintig jaar Verenigde Naties ARAM EN HET GEHEIM VAN DE GESLOTEN DEUR Advertentie &MCTVÏ T 11 T., Ar, n-.r-Ui KJ L X HAAMSTEDE, 6-tl. De Chr. Nat. School te Haamstede hield de ouder avond, die door een flink aantal ou ders werd bygewoond. Zij werden een welkom toegeroepen door de waarnemend-voorzitter van het schoolbestuur, de heer C. Boot. B\jna drie jaar is men aan de Chr. Nat. school nu bezig met het op moderne wijze les geven. Heeds in het voor jaar van 1970 waren de leerkrachten van plan eens een ouderavond uit fe schrijven waarop uitsluitend over deze manier van lesgeven zou wor den gesproken. Men voelde dat het nodig was om de ouders bü deze ver nieuwingen te betrekken omdat er anders een gaping zou ontstaan tus sen gezin en school. De heer W. de Geus, hoofd dei- school noemde het zeer belangrijk dat de ouders met de leerkrachten wilden praten over de veranderin gen in lesgeven. Er is al zo veel ver anderd dat het broodnodig is de ou ders op de hoogte te stellen willen ze nog met hun kinderen mee denken en leren. Vandaag moet het kind niet meer domweg de meester nadoen, maar zelf oplossingen zoeken voor de vraagstukken. Niet netjes hun mond houden, doch zelf praten, les geven en spreekbeurten vervullen in de ni veau-groepen. Daardoor zal elk kind op zijn wijze tot ontplooiing komen. De vlugge leerling moet het pittig allemaal zelf doen, de wat minder begaafde moet het in niveau-groe pen aan kunnen. Niet alleen intel lectueel moet het kind opgevoed worden doch ook sociaal. Daarin kunnen ze kritiek op zich zelf en op anderen leren uitoefenen en dat is zeer belangrijk. Het hoofd der school deed een dringend beroep op de ouders de kinderen met hun vragen niet met een kluitje het riet in te sturen. Neem er de tijd voor want het is zeer belangrijk dat het kind zijn vragen kwijt kan. Vervolgens wei-den de deelnemers in groepsverband uitgenodigd om te praten over een vijftal belangrijke punten uit het landelijk samenge stelde lijstje. Vrijwel allen waren het er over eens dat de school zich wel moet bemoeien met de opvoeding. Dat is niet alleen meer de taak van de ouders. De school kan in hoofd zaak zelf haar leerplan samenstellen, maar de ouders moeten indien nodig hun inspraak daar aan kunnen ge ven. Rapportcijfers Een rapport met cijfers kan niet meer tot uitdrukking brengen wat het kind aan kennis heeft vergaard. Een omschrijving zal nodig zijn, doch men wist nog niet precies hoe en aan welke voorwaarden een dergelijke omschrijving moet voldoen. Het is belangrijk dat de kinderen leren dis cussiëren op school, doch het kind kan niet alleen door discussie een kennis verwerven. Nu er met niveaugroepen gewerkt wordt zal op den duur het jaarklas sensysteem moeten verdwijnen. Dat kan niet ineens, doch men moet er langzaam naar toe. Pas als men ook bij het voortgezet onderwijs inge speeld raakt met deze manier van lesgeven kan men geheel op deze wijze verder komen. Verschillende groepen van ouders wilden als vraag aan de orde stellen de mogelijkheid van het aanstellen van een vakleerkracht lichamelijke oefening (sportleraar) voor de geza menlijke scholen in Westerse houwen Anderen waren wat bezorgd over de handhaving van het gezag op school als de leerkracht hen zo vrij laat. Het gaat juist veel gemakkelijker dachten de leerkrachten hierover. Eens binnenlopen Om bij'te blijven met het onder wijs van hun kind werd de ouders aangeraden om, als ze langs de school kwamen eens binnen te lopen „U krijgt dan een veel betere indruk Er was geen feest aan verbonden en er werd niemand gehuldigd bij het 25-jarig bestaan van de Verenig de Naties. Wel een zeer plechtige vergadering met meer staats- en re geringshoofden dan anders bij deze algemene vergaderingen het geval is. En die wilden, althans velen ervan, ook wel iets zeggen, want zo'n jubi leumvergadering, met zoveel belang rijke regeerders, was een uitnemen de gelegenheid om te klagen en aan te klagen, om te oordelen en te ver oordelen, om zichzelf schoon te was sen en anderen te bevuilen. Dat kon daar nu eens en dat alles en nog meer onder het mom van het die nen van de wereldvrede, waar ieder een vóór en niemand tegen was en die bereikt kon worden als men maar de uitgangspunten van de aan het woord zijnde spreker wilde vol gen en niet die van die andere spre ker, die trouwens hetzelfde verkon digde. De belangrijkste spreker was de heer Ni.von, omdat hij de regerings leider èn staatshoofd is van één van de twee, of drie machtigste staten ter wereld. Maar zijn voornaamste tegenspeler, de Russische regerings leider, was niet op deze jubileum- vergadering verschenen. Expres niet omdat men het in Moskou niet eens was met wat Nixon al eerder had gezegd. En de andere machtige, Chi na, mocht er helemaal niet komen, omdat dit land nog niet als lid is toegelaten, wat het voor een belang rijk deel ook aan zichzelf heeft te wijten. „We staan op een kruispunt", zei president Nixon, „we kunnen op de oude manier voortgaan in het in ternationale spel, maar dan wordt het risico steeds groter. We kunnen ook een nieuwe weg inslaan, een wer van vreedzame wedijver, zonder opeenstapeling van wapens, maar door het brengen van vooruitgang, bestrijding van honger en ellende in de gehele ivereld". Mooie algemeen heden, maar er kwam geen Russisch antwoord op. En dan liet secretaris-generaal Oe Thant een noodkreet horen. Nog tien jaar, zo zei hij, hebben de lünden de kans om nu eens hun tivisten op het tweede plan te stellen en de drin gender taak te gaan vervullen van verbetering van het levensmilieu, het tegengaan van de bevolkingsaanwas, de ontwikkeling van de achterge bleven landen. Want als we die pro blemen niet nu gaan aanpakken, dan groeien ze ons in de komende tien jaar over het hoofd en zullen we ze niet meer kunnen beheersen. Maar de heer Oe Thant is niet de scherp zinnige en neutrale figuur die hij zou moeten zijn.'En de Verenigde Naties heeft niet het gezag en de geloof waardigheid verworven om aan deze woorden de kracht en de uitwer king te geven die tot de andere men taliteit kunnen leiden. In politiek opzicht is de V.N. in deze 25 jaren tot weinig of niets in staat gebleken. Iedere gedelegeerde bevecht daar in New York uitslui tend de belangen van zijn eigen land en niemand wil daar iets van afstaan ten bate van een beter ge heel, althans niet vrijioillig. En u>aar dan een landje als Gabon, met 60 duizend inwoners, jnecies hetzelfde stemrecht heeft als de machtige lan de met 210 en 230 miljoen inwoners en China met zijn 800 miljoen hele maal niets te zeggen heeft, kunnen we ons wel indenken dat er nooit spijkers met koppen zijn te slaan tussen dit 127 leden tellende gezel schap. dan tijdens een van te voren bekend gemaakte openbare les" meende de heer De Geus. De konklusies van de gespreksgroepen zullen worden door gezonden naar de Nationale Werk groep. Nadat de heer Boot de aan wezigen had bedankt voor hun me dewerking sloot de heer De Geus deze avond met dankgebed. MARKTBERICHTEN BARNEVELD, 5-U. Coöp Veluwse Eiervciling Barneveld Aanvoer 946.030 stuks; stemming levendig. Prijzen per 100 stuks: eieren van 49-50 gram f 9,39-9,89; van 54-55 gram f 10,37-11,19; van 60-61 gram f 11,36-11,87; van 65-66 gram f 11,75 -12,29. Eierveiling Barneveld Aanvoer 557.090 stuks; stemming levendig. Prijzen per 100 stuks: eieren van 51-52 gram f 9,95-10,61; van 56-57 gram f 11,18-11,77; van 61-62 gram f 12,01-12.85; van 66-67 gram f 12,80 -13,47. Eiermarkt Barneveld Aanvoer ca. 1.700.000 stuks; han del vlug; grote eieren kalme afloop. Prijzen per 100 stuks: eieren van 50-58 gram f 10,40-11,85, kg.prijs f 2.08-2,04; van 59-64 gram f 12,00- 12,50. kg.prijs f 2,03-1,95; van 65-69 gram f 12,60-12,90, kg.prijs f 1.94- 1,87. Witte eieren 25 tot 75 cent per 100 stuks lager. Flitsen uit het buitenland ROME. Achthonderd mannen, vrouwen en kinderen uit de krotten wijken hebben in de-buurt van het Colosseum in Rome twee nieuwe flatgebouwen en in een zuidelijke buitenwijk leegstaande woningen gekraakt. De politie neemt een af wachtende houding aan. NEW YORK. De V.N.-assemblee heeft Egypte Jordanië en Israël ver zocht het bestand met drie maanden te verlengen en de vredesbesprekin gen te hervatten. WARSCHAU. De eerste dag van de besprekingen in Warschau tussen West-Duitsland en Polen zijn moei zaam verlopen. Ondanks de verkla rende uiteenzettingen die beide par tijen sinds februari van dit jaar hebbeh gegeven, zijn hun standpun ten niet nader tot elkaar gekomen. ALGIERS. Voor een Algerijnse krijsraad in Blida begint op 17 no vember een proces tegen drie Fran sen die beschuldigd worden van spionage ten gunste van hun land. De betrokkenen - een arts en twee telecommunicatiemonteurs - behoor den tot een groep van vijf Fransen die in januari en februari jl wer den gearresteerd. PRAAG. Recente verklaringen van de Tsjechoslo waakse partijlei der Husak, volgens welke er geen sprake zal zijn van een „permanente zuivering" binnen de partij, zijn for meel weersproken door Milos Jakes, voorzitter van de controle- en revi siecommissie van de partij. RIO DE JANEIRO. Het blad „O Estado de Sao Paulo", dat zich be roept op betrouwbare bronnen, weet te melden dat president Garrastazu medici van Brazilië .verrast en ver ontrust door het grote aantal, min of meer willekeurige arrestaties die het afgelopen weekeinde in Brazilië zijn verricht, woensdag opdracht heeft gegeven de .politiek verdach ten" vrij te laten. AMSTELVEEN, 7-11. In de nacht is ingebroken bij een apotheek in de Max Haverlaarlaan in Amstelveen. Er werden ca. vijfduizend valium- tabletten. duizend palfiumtabletten en een aantaL ampullen morfine ge stolen. Ook verdwenen een tiental injectiespuiten en enkele doosjes naalden. Men kwam binnen door verbreking van de buitendeur. Japans boerenprotest tegen artillerie-oefening FOEJI, 7-11. Amerikaanse mari niers en Japanse militairen hebben een artillerie-oefening aan de voet van de berg Foeji moeten staken na dat demonstrerende boeren het aan slag gebied inholdenen daar brand jes stichtten. De boeren demonstreerden legen het gebruik van het oefenterrein omdat het oorspronkelijk landbouw grond is geweest. De politie joeg hen uiteen maar ze k\Vamen terug met toortsen en stichtten brand. De mi litairen staakten toen hun oefening. Trieste weddenschap ZEVENBERGEN. 8-11. In het Ig- natiusziekenhuis te Breda ligt een 22-jarige schipper uit Delft, met een hersenschudding. Hij liep deze za terdagavond op tijdens een vecht partij in Zevenbergen. Hij had daar ruzie gekregen met een evenoude schipper uit Rotterdam, over de vraag wie de meeste alkohol kon drinken. Tijdens de vechtpartij werd de Rotterdammer tegen de straatste nen geslagen, terwijl de schipper uit Delft daarna zo aangeschoten was, dat hij door een grote winkelruit strompelde. Zondag hebben beide schippers de schade onderling gere geld. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 9-11. Aangevoerd 1617 dieren, t.w. 1362 runderen en 255 varkens. Prijzen per kg: Slachtrunderen ex tra f 4,80-5,25, le f 4,15-4,50, 2e f3,60- 3,95, 3ë f 3,50-3,60; stieren f 4,55-5,30; worstkoeien f 3,30-3,45; slachtvar- kens le f 2,20-2,25, 2e f 2,15-2,20, 3e f 2,10-2,15; slachtzeugen. f 1,70-1,80; zware varkens f 2,05-2,10. Runderen: aanvoer groot; handel redelijk; iets gedrukt in prijs. Var kens: aanvoer klein; handel williger; prijzen fijne varkens onveranderd, slachtzeugen hoger, enkele prima's boven notering. UTRECHT, 6-11. Halve dag-voor zieningen voor kinderen van twee tot vier jaar, de zogenaamde „peu terspeelzalen", komen in steeds meer gemeenten snel van de grond. De eerste werden een jaar of twee, drie geleden opgericht door groepjes ouders. Nu zijn er bijvoorbeeld in een stad als Arnhem al veertien met genoeg gegadigden op de wachtlijst om er nog een paar te kunnen ope nend. De Werkgemeenschap Kinder centra in Nederland verwacht, dat dergelijke speelzalen op den dxiur voor-alle peuters zullen komen. De werkgemeenschap is onlangs tot stand gekomen. Ze is een voort zetting van de uit 1927 daterende Centrale Vereniging voor Kinder dagverblijven die zich nu ook gaat bezighouden met het werk in de peuterspeelzalen. Mevrouw I. G. Sasse-van Griet- huysen, v>oorzitter van de werkge meenschap, zei donderdag in Utrecht op een persconferentie dat de be hoefte aan kindercentra steeds gro ter wordt. Veel kleine kinderen heb ben onvoldoende ontplooiingskansen onder meer door dat de woonsituatie het hun onmogelijk maakt, zich eens helemaal uit te leven. De gezinnen worden kleiner, waardoor ook om gang met leeftijdsgenoten minder vanzelfsprekend is. Op de kleuter school is het vaak al te laat om nog iets te kunnen doen aan tekorten in de verbale expressie of de motori sche ontwikkeling, op de peuterleef tijd kun dat nog wel. De werkgemeenschap streeft naar voldoende overheidssubsidiëring voor de kindercentra. Man bij gevecht gestoken DEN HELDER. 8-11. Zaterdag avond is de 20-jarige A. J. D. in een ziekenhuis in Den Helder opgeno men, nadat hij tijdens een gevecht met een indringer een steek in de linkerzijde had opgelopen. De jongeman, die bij zijn aan staande schoonouders inwoont, hoor de het tuinhekje klappen en zag toen hij naar buiten ging een man hard weghollen. Hij wist de man in te ha len en bij de daarop volgende wor steling liep hij een 18 centimeter lan ge, doch niet levensgevaarlijke steek wond op. De onbekende dader ver dween in het duister. SPORT DFS-RIA W 0-2 Trainer Bakker verliet zondag middag hoofdschuddend het veld na dat DFS de zoveelste nederlaag in successie had geleden. Een nederlaag die enerzijds verdiend, doch ander zijds onverdiend was. DFS was bij na de gehele wedstrijd in de aan val doch niemand had de kracht om hier doelpunten uit te maken. De wedstrijd op zicji zelf was het aan kijken niet waard en het vrij tal rijke publiek heeft geen kans gehad zich te warmen aan goed voetbal. DFS komt nu bedenkelijk kort -bij de rode lantaarn. In de 6e minuut en bijna de eerste aanval van Ria scoorde Wille waar bij twee medespelers zeker drie me ter buitenspel- stonden. Ondanks he vige protesten der DFS-ers kende scheidsrechter Baaijens het doelpunt toe (0-1). DFS vocht met de wind in de rug dapper terug, doch van enig verband in de ploeg was geen sprake. Het bleef bij pogingen om te voetballen. De enige kansen voor de rust kregen Joop Roos wiens schot de keeper maar nauwelijks corner kon verwerken en Simon de Feiter die naast schoot. Tegende wind in drukte de thuisclub de Westdorpers opnieuw in de verdediging doch het ontbreken van goede voorhoedemen sen deed successen uitblijven. Tot 3 maal toe werd de bal vlak voor doel ingeschoten, doch een been, een li chaam en de paal deden het leder terugstuiten. Totdat 3 minuten voor tijd bij een plotselinge uitval Ver schelde de hoge voorzet van Emans hard inkopte (0-2). Bij DFS was slechts één uitblinker en dat was aanvoerder Kees Rijnberg. Bij DFS werden Anton Deurloo en P. v. d. Aarssen na de rust vervangen door Theo Wessel en Jan Lindenberg doch het had geen enkele zin. Nederland-Oost Duitsland a.s. woensdag op t.v. HILVERSUM. 7-11. De interland- voetbalwedstrijd Oost Duitsland- Nederland, die woensdagavond 11 november in Dresden wordt gespeeld voor het toernooi om de Europacup voor landenteams, zal rechtstreeks door de NOS-televisie op Nederland 1 worden uitgezonden. De reportage is te zien van 18.25 tot 20.15 uur en zal door Herman Kuiphof van com mentaar worden voorzien. Ook de radio zal een rechtstreeks verslag uitzenden van deze inter land. FEUILLETON De enkele dagen die hem nog scheiden voor de school weer aan vangt, benut hij op velerlei manie ren. Hij knutselt wat in het schuur tje en verricht nog allerlei huiskar weitjes, waar Dinie hem om vraagt. Voorts stapt hij af en toe op de fiets en rijdt door het dorp. In een boek handel koopt hij een dorpsgidsje, waarin ook een plattegrond is afge drukt. Die bestudeert hij zo'n beetje. Dinie heeft al een paar malen boodschappen gedaan in het dorp. De eerste de beste middag is ze met een verontrust gezicht thuisgekomen. „O, Evert, wat is hier alles ver schrikkelijk duur! Het vlees is ge woon niet te betalen, dat scheelt wel een gulden per kilo met de stad. Een behoorlijke zelfbedieningszaak is hier niet eens .allemaal van die ouderwetse dorpskruideniers. En duur! Ik zal goed uit moeten kijken met m'n huishoudgeld, dat heb ik al begrepen". Ze leegt de tas op de keukentafel en wijst naar de ver- 50. Aram was echter op deze nieuwe aan val voorbereid. Met een handige beweging wist hij de eerste slag te ontwijken, doch Tudor stortte zich op hem en een ogenblik worstelden de beide mannen zwijgend. Het enige geluid in de grot was nu het hijgen van de beide tegenstanders en het geschui fel van hun voeten, terwijl bij beide trach ten de ander onschadelijk te maken. Hoe wel Tudor in lichaamskracht verre de baas was, had de jonge krijger het voordeel van een grotere lenigheid, zodat zijn tegenstan der bijna geen vat op hem kreeg. Ook hield Aram onder alle omstandigheden het hoofd koel, terwijl Tudor zich steeds weer door zijn drift liet verblinden en dan alle voor zichtigheid uit het oog verloor. Aram begreep dat hij Tudor niet lang zou kunnen tegenhouden en tijdens een adempauze in het gevecht schreeuwde hij tot Rock en Rafael, die met Rela in ang stige de strijd gevolgd hadden: „Rock, Ra fael! Breng jonkvrouwe Rela naar de paar den, die wij aan de voet van de rots heb ben achtergelaten en geleidt haar veilig over de grens. Ik zal zorgen dat jullie nidt worden achtervolgd!" Rock gromde iets en ook Rafael begon tegenwerpingen te maken, doch toen Aram nog eens riep: „Ga! Vlug, voor het te laat isf", haastten zij zich achter Rela aan naar de uitgang van de grot. schillende zakjes en pakjes, blikken en potjes. „Moet je eens zienwat heb ik nu eigenlijk? Vlees voor een paar dagen, koffie - nota bene twin tig cent duurder als in de stad - thee, suiker, broodbeleg en waspoe- der. Jam en éen paar blikjes groen tenmag jij raden, wat ik hier mee kwijt ben Evert kijkt geamuseerd toe. „Kan wel twee tientjes zijn", zegt hij. Hij heeft immers niet het minste ver stand van huishoudelijke prijzen. „Zie je wel?" Er is iets triomfan telijks in haar stem .„Doe er nog maar twee bij. Bijna veertig gulden. Beschuit.betaal ik in de stad ne gen en vijftig cent voor twee rollen hier veertig cent één rol enne ga es kijken, wat de sinaas appels kosten en de gewone appels ik schrok me een hoedje toen ik die prijzen zag: drie Jaffa's voor een guldenvorige week be taalde ik in de stad achttien cent per stukhier drie en dertig centen voor één sinaasappelZe willen hier zeker graag gauw rijk worden". „Dat zou jij ook wel graag willen," lacht Evert. „Kind, maak je er niet druk over; eten we een sinaasappel minder. En.het vlees mag ook wel kleiner zijn, als het hier zo duur is." „Jij denkt er nogal gemakkelijk over," moppert Dinie verder, „maar ik moet zien rond te komen. Als ik halverwege de maand geen centen meer heb, wat zeg jij dan?" „Dat je een oneconomische huis vrouw bent," antwoordt hij droog. Maar daarmee druppelt de emmer over. Dinie valt op een stoel en be gint te huilen. „Zie je wel.... dan ben jij boos en ik. en ik. Hij is meteen bij haar, een arm om haar schouder. „Malle meid, ga je daar nou om huilen? Dat was toch maar 'n grapje? Alle begin is moei lijk. In de stad had je het gemakke lijker, omdat je daar ruimer keus had. Je zult het hier best redden, hoor. Daar maak ik me nu geen en kele zorg over. En wat let ons om af en toe, als het mooi weer is, eens naar de stad te fietsen?" Ze kijkt hem aan en de blik in het betraande gezicht verhelderd. „Kan dat? Is dat niet te ver van hier?" „Ongeveer twaalf kilometer," legt hij uit. „Klein uurtje fietsen. Kunnen we meteen de omgeving bekijken. In de stad zullen ze wel goedkopere winkels hebben. Nemen we een paar DOOR GERRIT FRANSSEN stevige tassen mee en doen we sa men inkopen. Nou?" Ze lacht alweer en ze kussen el kaar. „Ik schrok zo van al die hoge prijzen, Evert. En je kunt niets laten merken, want ik moet aan jou den ken. Aan je funktie hier." „Het komt allemaal best in orde, liefje," weert hij luchtig al haar be zwaren af. „Hoofdzaak is: we heb ben een mooi huis. Als ik nog terug denk aan die zolderkamer „Je was er toen maar wat blij mee," werpt de vrouw tegen. „Natuurlijk, voor de eerste tijd was het een uitkomst. Maar je kunt er niet altijd blijven zitten. Ben je de hete zomerdagen vergeten? Met als gevolg, dat we 's nachts zowat niet konden slapen?" Ze knikt. „Wat hebben nu een fij ne slaapkamer, he?" Ze slaat nu ook haar armen om zijn hals. En zo zit ten ze een poosje tegen elkaar aan, tot Evert zich met een ruk vrij maakt en waarschuwend zegt: „Pas opdaar komt iemand." Het is de bakker. Iedereen komt hier achterom, dat heeft Evert al gemerkt Het is een jonge joviale ke rel. „Morgen saam! Weertje, he? Voorjaar is in aantocht, dat voel je aan alles. Wat zal het zijn vandaag, mevrouw? Enmeester, al een beetje gewend?" Terwijl Dinie zich haastig in de keukenspiegel inspecteert, lacht de „meester" zuur-zoet en antwoordt: Zal best gaan." „Eén wil heb ik vandaag genoeg aan, bakker; ik heb nog over van gisteren." Hoofdstuk 5 Herinneringen Evert worstelt door de eerste schooldag heen. Van Bragen heeft hem 's morgens, terwijl de kinderen nog op het plein spelen, aan de an deren voorgesteld. Hij heeft handen gedrukt en terstond gevoeld, dat hij getaxeerd wordt. Misschien met een vooroordeel in de geest van: Kan uit Nazareth iets goeds komen? Maar men begroet hem desondanks op vriendelijke, hartelijke wijze. En al len spreken dc wens uit, dat de sa menwerking en dc verstandhouding prettig zal zijn, waarbij Evert, zich meteen aansloot. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4