„Zeelandia" bouwt „met lueht" op industrieterrein te Zierikzee Wat biedt de BEELDBUIS? Adam historische figuur of „leermodel" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 9 november 1970 Nr. 20772 ..Ballonhul" stevig verankerd De ballonhal in half opgeblazen toestand. (Foto: Co Beirevoets). ZIERIKZEE, 7-11. De laatste jaren maken (ook) in Nederland zgn. luchtballen oï ballonhallen veel op gang. Op verschillende terrreinen zoals sport, opslag en industrie komt men ze tegen o.a. bü Philips, AKU in Middelburg by Aug. de Meyere, de Nederlandse Persil en nu ook by de Koninklyke Zeelandia te Zierikzee. Zaterdagmorgen werd de ballonhal opgeblazen, hetgeen de directie niet ten onrechte een spektakelstukje noemde. In principe kan men ballonhallen gebruiken voor dezelfde funkties als conventionele bouwwerken. Ballon hallen zijn echter makkelijk ver plaatsbaar, snel te leveren en te plaatsen en praktisch onderhouds vrij. De techniek Hoe blijft zo'n ballon nu overeind? Dit berust op het principe van de vormgeving (halve ballon) en het aanbrengen van een geringe over druk in de ballon. Luchthallen zijn dus niet dubbelwandig, zoals velen wel eens denken. De overdruk is zeer gering en niet merkbaar, va riërend van 0,001-0,0035 kg/cm-. Toch is dit voldoende om de ballonhal zware stormen te doen doorstaan. DODELIJKE ONGELUKKEN AMSTERDAM. De 17-jarige Mar- janneke Vink. die in de nacht van zondag op maandag bij een brand in de ouderlijke woning aan de Ad miraal de Ruyterweg in Amsterdam- West ernstige brandwonden over het gehele lichaam opliep, is vrijdag in het Wilhelmina Gasthuis overleden, AMSTERDAM. De negentienjarige Dirk de Vries uit Amsterdam is in het Wilhelmina Gasthuis overleden aan de verwondingen, die hij enkele uren eerder opliep toen hij op de Haarlemmerweg in de hoofdstad met zijn bromfiets tegen een lantaarn paal botste. POORTVLIET. De 16-jarige Emile Roos uit St. Maartensdijk is in Poortvliet bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Toen hij het fietspad (dat ter plaatse ophoudt) verliet en de weg opreed werd hij aangereden door een personenauto die bezig was een bestelauto in te halen. PAPENDRECHT. De vijftienjarige Siebe Schot uit Papendrecht is bij een verkeersongeval in zijn woon plaats om het leven gekomen. De jongen reed op zijn fiets op de Veer- weg en werd aangereden door een tegemoetkomende motorrijder, die naar links uitweek. Het slachtoffer overleed ter plaatse. UTRECHT. De 40-jarige T. ter Heide uit Glanerbrug is tijdens ran- geei-werkzaamheden op het station in Enschedé om het leven gekomen. De heer Ter Heide was bezig met het rangeren van een goederentrein. Hij probeerde daarbij deze trein te ontwijken en kwam terecht binnen het profiel van een andere spoor baan. waarop een net vertrokken personentrein naderde. ROERMOND. De 4-jarige Harrie Bernhaxd uit het Middenlimburgse Grathem is verongelukt in zijn woon plaats. De jongen wilde te voet de Grathemerweg oversteken met zijn fiets aan de hand en weid gegrepen door een personenauto. Hij overleed ter plaatse. KELPEN. De vijfjarige. Henkie Baatsen is in zijn woonplaats Kei pen tijdens het oversteken van de weg door een pei'sonenauto aange reden. Het jongetje werd zwaar ge wond naar het ziekenhuis in Roer mond overgebracht. waar het kort na aankomst is overleden. RHOON. Op de kruising Groene- huisweg-Kleidijk in Rhoon is de 20- jarige J. M. Heijmans uit Rotterdam mot zijn personenauto in botsing ge komen met een vrachtauto. De heer Heijmans werd zwaar gewond over gebracht naar het ziekenhuis Dijk- zigt in Rotterdam, waar hij kort na aankomst overleed. SCHOONHOVEN. De 8-jarige A. T. F. van den Bergh uit Schoonho ven is nabij de melkproduktenfa- briek Amliko te Schoonhoven door een achteruit rijdende auto met melkbussen overreden. De jongen v/as op slag dood. De chauffeur had even tevoren de kinderen nog ge waarschuwd. KROMMENIE. De 87-jarige heer K. Horn uit. Krommenie is in het Julianazickenhuis in Zaandam over leden aan de gevolgen van een ver keersongeval dat eerder vorige week plaatsvond. De man werd in Zaan dam tijdens het met de fiets overste ken van de provinicale weg, dooreen personenauto aangereden. Deze stormvastheid moet worden gezocht in de perfekte aërodynami sche vormgeving - vergelijkbaar met de vleugel van een vliegtuig - en de stevige verankering van de hal in de bodem. De ballonhal is met stalen ankers vastgemaakt aan de betonplaten, die de vloer vormen. Deze platen zijn zwaar belast met betonblokken om een tegenwicht te vormen tegen de opwaartse kracht van de inwendige overdruk. Totaal is de ballon gebal last met 208 ton beton n.l. 1200 blok ken van 120 kg per stuk en 800 blok ken van 180 kg per stuk. Bovendien weegt elke vloex-plaat 1200 kg. Bij een totale omtrek van 200 meter is de ballast dus 1400 blókken en 600 kg vloerplaat per strekkende meter. Ventilatoren De overdx-uk in de ballon wordt tot stand gebracht door twee venti- latox'en, waarvan er een constant draait, omdat uiteraax"d door naden en langs de vloer luchtverlies op treedt. Alleen door de stiknaden b.v. ontstaat een gat van 1 m-. De andere ventilator wordt bijgeschakeld wan neer men de hal binnengaat. Dit binnengaan moet steeds gebeu ren door een luchtsluis, daar anders ZIERIKZEE, 6-11. Tc Zierikzee vergaderde vrijdag het Algemeen Bestuur van de Beatrixschool onder leiding van burgemeester D. W. Kas telein van Zierikzee. Een der eerste punten van de agenda was de verkiezing van een nieuw bestuur omdat in de afvaardi ging natuurlijk nogal wat mutaties waren gekomen. Gekozen werden burgemeester mr. J. P. Boersma, Brouwershaven, bur gemeester G. Hokken, Bruinisse, de heer J. op 't Hof, Sirjansland (voor de gemeente Duiveland), burgemees ter S. Francke, Middenschouwen, de heer A. A. Rijstenbil, St. Philipsland de heer M. J. Steur, Noordwelle (voor Westerschouwen) en bux-ge- meester D. W. Kastelein van Zierikzee, Deze laatste werd tot voorzitter herbenoemd, terwijl bur gemeester S. Francke, secx'etaris en SNEEK, 7-11. De Gereformeerde Synode heeft vrijdag in een beslo ten zitting langdurig gesproken over de bezwaarschriften, die bij de sy node waren ingediend tegen de op vattingen van prof. dr. H. M. Kui- tert, hoogleraar in de theologie aan cle Vrije Universiteit te Amsterdam. Het ging hierbij met name om de vraag, of Adam als een historische figuur moet worden beschouwd, dan wel als een „leermodel". De synode spx-ak tenslotte uit, dat de ingebrachte bezwaren een frag mentarisch karakter dragen en als zodanig weinig bewijskracht hebben. Niettemin moest de synode vaststel len, dat de ontkenning door dr. Kui- tert van de historiciteit van de zon deval als de afwending van de mens van God aan het begin van de men selijke geschiedenis, niet in overeen stemming is met wat de synode van Amstei'dam daarover in 1967 heeft uitgesproken. Gesteld werd toen, dat zowel de belijdenis van de kerk als de H. Schrift duidelijk een* funda mentele betekenis toekennen aan de geschiedenis van de zondeval en dat deze daarom ook als van wezenlijk belang voor de verkondiging van het evangelie als gezaghebbend moet worden gehandhaafd. Inmiddels is gebleken, zo sprak de synode verder uit, dat dr. Kuitert ook op de sy node in zijn gevoelen niet alleen staat. Hoe onbevredigend deze situ atie ook is ten aanzien van de on derlinge eenheid binnen de Gerefor meerde Kerken, constateerde de sy node met blijdschap dat alle leden van de synode vasthouden aan het belijden, dal God de mens goed ge schapen heeft tot de liefdesgemeen schap met Hem. maar dat de mens in moedwillige ongehoorzaamheid egweigerd heeft en weigert in deze gemeenschap te leven, dat heel de mensheid van God is vervreemd, aan de slavernij der zonde is vervollen en slechts gered kan worden door Gods genadig ingrijpen. Dc synode is daarom van oordcel, dat de eenheid van het kerkelijk be een te gx-oot luchtverlies zou ont staan en de hal gedeeltelijk zou in zakken. Bij de sluis is dus, ook uit oogpunt van veiligheid, steeds een deur gesloten. De ballonhal van Zeelandia is uit gerust met twee sluizen. Een grote voor het binnenrijden van grote vrachtwagens, een kleine voor het toelaten van personen en b.v. -vork heftrucks. Wanneer de stx-oom zou uitvallen - en dus de ventilatoren stil komen te staan - zou uiteraard de ballon hal in elkaar zakken. Dat gebeurt dan in 1 a 2 uur. Het is mogelijk de hal na zo'n instorting weer op te bla zen, maar het gevaar voor scheuren en beschadiging is niet uitgesloten. Daarom is een noodaggregaat ge plaatst dat onmiddellijk in werking zal treden bij stroomstoringen en dan de hal overeind houdt. Het doek is slechts 1,2 mm dik en weegt 0,8 kg per m2. De eerste bal lonhal in Duitsland staat nu 15 jaar en is nog in goede staat. De levens duur kan worden geschat op 15 a 20 jaax\ De afmetingen van de Zeelan dia hal zijn: lang 81,20 m; bx-eed 29,36 m; hoog 14,68 m; oppervlakte 2200 m2. burgemeester Boersma plv. voox-zit- ter werd. De nieuwbouw De urgentieverklax-ing voor de nieuwbouw ter ver-vanging van het oude gebouw aan de Grachtweg is ontvangen, het schetsplan ontwoi-pen door het architectenbureau Rothui zen en 't Hooft N.V. te Goes is be houdens enkele opmerkingen, door de inspecteur van het b.l.o. in Goes goedgekeurd. Offerte van een geld lening voor de bouw is in aanvraag. Een bedrag van f 1500.voor het behangen en sausen plafond van de bestuux'skamer en van aanschaffing van schoolmeubilair werd beschik baar gesteld. De gemeente Zierikzee zal op de gemeentesecretarie de administratie verzorgen. Het hoofd der school gaf een overzicht over het schooljaar 1969/70. lijden niet op een zodanige wijze in het geding moet worden gebracht, dat daarover thans nadere beslissin gen zouden moeten worden geno men. In Oost-Dnitsland 10 miljoen protestanten BERLIJN, 7-11. Op grond van een statistisch onderzoek weet het evan gelische zondagsblad van Branden burg te melden dat er op het ogen blik in Oost-Duitsland ruim 10 mil joen protestanten zijn die door 4670 predikanten geestelijk worden ver zorgd. In Oost-Duitsland zijn acht Evan gelische Kerken aangesloten bij de Bond van Kerken. De grootste is de kerk van Saksen die 3 miljoen leden telt. Ned. Hex-v. Kerk Beroepen te Assen: F. I. Verbaas, Ugchelen; te Rouveen: J. C. Schuur man, Putten; te Schoonx-ewoei'd: J. van Wier, Nieuwerkerk a.d. IJssel. Aangenomen naar Kerk- en Kapel- Avezaath en Waddenoyen: E. M. Top pred. voor b.g. werkzaamh. (docent Near East School of Theology te Eeirut) met verlof te Vriezenveen; naar Alblasseidam (btgw. wij legem, in wording;: W. A. Poort, Hattem. Gei'. Kerken Aangenomen naar Numansdorp: kand. G. van 't Spijker, Amsterdam. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Hattem: M. van Doo ien. Vlaai-dingen. Ger. Kerken vrijgemaakt (buiten verband) Aangenomen naar Assen: D. J. A. Brink. Siegciswoudc-Frieschepalen (binnen verband). Ger. Gemeenten Bedankt voor Scherpenisso: A. Bregma n, Rijssen. Mail schoot zij li echtgenote neer VEENDAM, 6-11. In Veendam heeft donderdagavond de 49-jarige gasfitter B. Kruise, een aanslag ge pleegd op zjjn 33-jarige echtgenote E. E. de Vries. Het echtpaar dat al enige tijd in onmin leefde was sinds kort uit el kaar. De vrouw woonde met haar beide kleine kindei'en van drie en vijf jaar aan de Nijverheidsk^de in Veendam. Donderdagavond vervoeg de de man zich bij de woning van zijn echtgenote. Toen deze in de deuropening verscheen, schoot hij haar met een vuurwapen zonder meer neer. De vrouw kreeg een ko gel in de onderbuik. Zij werd naar het Diaconessenhuis in Groningen vervoei'd, waar opex-atief moest wor den ingegrepen. Na zijn daad vluchtte de man met zijn auto. Hij kon enkele uren later in zijn woning worden gearresteerd. Hij is ingesloten en zal een dezer dagen voor de officier van justitie in Groningen worden voor-geleid. Over het motief van zijn daad kon de politie nog geen mededeling doen. Contact tussen Griekenland en Albanië ATHENE, 7-11. Tussen Grieken land en Albanië zijn voor het eerst sinds 1940 directe telegrafisehè ver bindingen geopend. Deze landen zijn nog steeds technisch in staat van oorlog met elkaar omdat er na de Tweede Wereldoorlog geen vredes verdrag is gesloten. Er bestaan geen wég-, spoorweg en telefoonverbindingen tussen beide landen, maar in januari van dit jaar kwam wel, in Parijs, een handelsak koord tot stand. GEMEENTE BROUWERSHAVEN Burgerlijke Sland en loop der bevolking Geboren: 9. Jeroen Jacob, z. van A. M. de Rijke en J. H. Roijers (Dui veland); 23. Francina Johanna, te Zierikzee, d. van G. H. Wijnveldt en J. M. K. Heijboer; 26. Jacobus Leen- dert, z. van J. Stoel en L. H. Evertse. Overleden: 3. Maatje Deïst (te Zie- rikzee), 80 jr., wed. van P. S. Vis; 6. Johannes Nikolaas Wagemaker, 81 jr., wedn. van J. C. Krijger; 12. Adriana Cornelia van Donge (te Zie rikzee), 82 jr., wed. van J. Knuist; 20. Adriaan Bokelaar (te Zierikzee), 47 jr., echtg. van M. Raamsdonk. Gehuwd: 2. Johannis Koopinan, 20 jr. (Brouwershaven) en Wilhelmina Hendrika Lengkeek, 18 jr. (Brou wershaven); 6. Petrus Gei'ardus Mens 21 jr. (Zierikzee) en Janna Maria Quist, 20 jr. (Brouwershaven). GEMEENTE MIDDENSCHOUWEN Burgerlijke stand Geboren: 11. Maria Cornelia, d. van A. L. van der Wekken en J. den Boer (Kerkwerve); 22. Sandra Ever- dine Louise, d. van H. van Oeveren en E. Sint (Seharendijke); 31. Adx-i- ana Maria, d. van C. Quartel en N. van der Steen (Kex-kwerve). Vrachtauto contra tank wagen: Twee doden ALKMAAR, 7-11. Een botsing tus sen een vrachtauto en een tankwa gen beladen met 20 ton aardappel meel op de Purmerenderweg, vlak bij Purmei'end, heeft vx-ijdagmiddag het leven gekost aan de 23-jarige heer H. Boonstra uit Bergen (N.H.) en de 60-jai-ige heer J. A. Baars uit Alkmaar. De heer Baars, die de vrachtauto bestuurde, overleed op weg naar het ziekenhuis; zijn bijrijder de heer Boonstra was op slag dood. De chauf feur van de tankwagen werd slechts licht gewond. Beide auto's kwamen in een naast de weg gelegen sloot terecht. De juiste toedracht van het ongeluk is niet bekend. MAANDAG 9 NOVEMBER. NED. I. Na de Woefs en de La- maars een nieuwe aflevering van Coronationstreet. Elsie's plannen worden doorkruist omdat haar zoon terugkomt. Daarna onder de titel Op de vroutv af, wordt aandacht besteed aan een grote radio- en televisie- aktie waaraan NVSH en de stichting Centraal Wonen aan meewerkte. In verschillende steden zyn aktiecentra gevestigd waar vrouwen met hun problemen terecht kunnen. Allerlei problemen komen aan de orde. Na het journaal een show rond Liza Minnelli die assitentie kreeg van en kele dansers. Dan is het tijd voor de Gouddieven. De commissaris zit de piloot van het vliegtuig dat het goud vervoerde achter zijn vodden. Hij weet wie het is. De man is inmid dels getrouwd en met het geld dat hij daarvoor ontving heeft hij zich geïnstalleerd. Het net sluit zich ach ter hem. Achter het nieuws is hele maal gewijd aan de vrouw. Ook de aktie Op de vrouw af is bij Brand punt ingeschakeld. De avond wordt besloten door een filmpje van de Stichting Socutera over ontwikke lingshulp. NED. II. Na de Woefs en de La- maars Kijken naar kinderen. De ba by is aan lopen toe en gaat zo lang zamerhand op avontuur uit. De onaf hankelijkheid is kleiner geworden. In de avonturen van Tom Sawyer heeft Potter niet veel voordeel ge trokken van de briefjesschrijverij van Huck en Tom. Integendeel hij heeft hel moeilijker dan ooit. Tom trouwens ook, want hij moet naar zondagsschool. Daar ontmoet hij een heel interessant vriendje Duchy. Na het tweede journaal een nieuwe af levering van Memorandum van een dokter. Finley heeft nieuwe proble men. Hij konstateert een hartafwij king bij een patiënte en stuurt haar naar het ziekenhuis. De vrouw over lijdt aan een eenvoudige operatie, omdat men geen rekening heeft ge houden met het feit dat zij een hart afwijking had. De dokter vraagt zich af of alles wel in dat ziekenhuis klopt. Die vraag wordt nog dringen der als de man van de overleden vrouw met hetzelfde hospitaal ge- konfronteerd wordt, nadat hij iemand heeft aajigereden en die ook al komt te overlijden. In het tweede deel van de dokumentaire Zeg het nou zelf, behandelt men de vraag of de burgerij evenveel inspraak heeft als de industrie bij het nemen van belangrijke beslissingen door de overheid. Dan D'r op en d'r an, een gewijzigde versie van Kijkkijk. NA VO-par lement jeugdvrijwilligers DEN HAAG, 8-11. De geïndustri aliseerde landen dienen niet alleen een procent van het bruto nationaal produkt beschikbaar te stellen voor ontwikkelingshulp, maar ook de voor-waarden te scheppen dat een gx-oep joxigelui ter grootte van een procent de stx-ijdkrachten als jeugd- vrijwilliger in de ontwikkelingslan den gaat werken, Op deze wijze zouden ontevreden heid en spanning kunnen worden verminderd en het vertrouwen wor den versterkt, aldus het Tweede Ka- merlid drs. M. W. J. M. Peijenburg (KVP) in een rapport voor het NA- VO-parlement, dat maandag in de Haagse Ridderzaal bijeenkomt. Bankloper beroofd van 20.000 gulden DONGEN, 7-11. De 57-jarige bank loper P. H. W. van Erve van de Aero schoenfabriek te Bongen is berooft van een tas met f 20.000. Dit gebeur de op de Hoge Ham, een drukke hoofdstraat tegenover de Lauren- tiuskerk te Dongen. De heer Van Erve had het geld gehaald bij de Amro-bank. Op weg naar de fabriek werd hij gepasseerd door een plusminus 20-jarige jonge man, die hem tijdens het voorbijlo pen de tas uit de haxid rukte. Direct daarna x~eed een lichtbeige Mercedes langs de stoeprand. De jöngeman sprong in de openstaande bagage ruimte van de auto, die met grote snelheid wegreed. DINSDAG 10 NOVEMBER. NED. I. Dire kt na het journaal en de Woefs en de Lamaars de Rare vogels. Ben vindt tijdens een wan deling met Corrie een hond vastge bonden liggen tussen de rails van de spoorlijn. Hij weet het dier los te maken voordat het door de trein ver pletterd wordt. Hij raakt daarbij zelf gewond en misschien krijgt Corrie nu bewondering voor hem. Dc Grauw is des duivels. Hij vond hel optreden van Ben onverantwoord. Ook deze avond voor de jeugdige kijkers weer Toppop en na het jour naal van acht uur opnieuw een afle vering van Peyton Place. Nieuwe verwikkelingen rond Ann Howard en de /atnilie Webber. Ze ontmoet haar ongelukkige jeugdvriend en raakt daardoor helemaal overstuur. Er zijn trouwens nog andere proble men ook. Daarna kunnen we good old Frank Sinatra in een show zien, waar hij oude en nieuwe werken zingt. Alvorens het laatste journaal, de aflevering van AVRO's Televizier Magazine. NED. II. Tot half acht de Woefs en de Lamaars, het journaal en de parlementaire rubriek Den Haag vandaag en Kunstsignalering. Daar na de dwaze wereld van Tommy Cooper en na het journaal is het tijd voor de problemen van Mod Squad. Bij een universiteit wordt een neger student dood aangetroffen. De situ atie dreigt uit de hand te lopen. Mod Squad krijgt de zaak te onderzoeken. Na een aflevering van Brandpunt Special een deel van de Klop op de deur. De schouwburg brandt af en het Concertgebouw gaat open. Do- 7)iela Nieuwenhuis komt in de ka mer. Tegen deze achtergrond zijn de kinderen van de familie Creats vol wassen geworden. Met het asiel dal Caroline geopend heeft gaat het niet helemaal naar wens. Frederik biedt twee vrienden een reis naar Zuid- Frankrijk aan, maar deze schijnen er niet zo happig op te zijn. Het is een stukje tijdsbeeld weerspiegeld in het leven van de Amsterdamse burgerij van de vorige eeuw. MAANDAG 9 NOVEMBER. NED. I: 18.45 Woefs en Lamaars 18.55 Journaal; 19.04 Coronation Street; 19.30 Op de vrouw af; 20.00 Journaal; 20.20 Liza Minnelli in Olympia-Theater; 21.10 De gouddie ven; 22.00 Achter het nieuws; 22.40 Stichting Socutera; 22.55 Journaal. NED. II: 18.45 Woefs en Lamaars; 18.55 Journaal19.04 Kijken naar kinderen; 19.30 De avonturen van Tom Sawyer; 20.00 Journaal; 20.20 Memorandum van een dokter; 21.10 Zeg het nou zelf; 22.00 D'r op en d'r an; 22.50 In het voorbijgaan; 23.00 Journaal. DINSDAG 10 NOVEMBER. NED. I: 18.45 Woefs en Lamaars; 18.55 Journaal; 19.04 De rare vogels; 19.30 Toppop; 20.00 Journaal; 20.20 Peyton Place; 21.10 De meneertjes; 21.11 Sinatra; 22.00 Televiziermaga- zine; 22.50 Journaal. NED. 11: 18.45 Woefs en Lamaars; 18.55 Journaal; 19.04 Den Haag van daag; 19.09 Kunstsignalering; 19.30 De dwaze wereld van Tommy Coo per; 20.00 Journaal; 20.20 Mod Squad 21.10 Brandpunt special; 21.45 De klop op de deur; 22.45 Journaal. (Advertentie) Een opname van het vroegere Zie- rikzeese postkantoor in de Meel- straat. Het gebouw werd als post kantoor afgedankt maar bleef een P.T.T.-funktie vervullen want nog heden ten dage treft men hier hei Telefoonkantoor. De kaart werd in 1920 gemaakt. Vergadering bestuur Beatrixschool te Zierikzee KERKNIEUWS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3