AGENDA INTERESSANT SANERINGSPLAN VOOR HAVENDRIEHOEK Foto's van Cross STREEKNIEUWS Druk bezochte ouderavond openbare school te Burgh-Haamstede Zierikyw had Werclilstcili-lmiiwdaj; Zierikzee beleefde vrijdag weer We rel «Is t edebo u w - «lag «f - iiv hel lokale geval - liever „avonil", ditmaal in de grote zaal van „Concordia" goed gevuld met be langstellende burgers die bet een en ander te boren kregen over de „faits et gestes" van bouwend Zierik zee, 1111 en straks. Belangrijk woordvoerder was de stedebouwkundige ir. V. R. A. van Hezik, die achtereenvolgens stil stond btf het Komplan en het Havenkwartier. Met het laatste wordt de bekende saneringsdriehoek bedoeld tussen Karsteil en Nieuwe Boogerdstraat. met als belangrijkste straten: Venkel, Molenstraat en Lange Groendal. De vorig jaar als „mogelijkheid" genoemde oplossing met tangenten voor herstructurering van de bin nenstad, die neer zou komen op doorbraken op belangrijke punten, heeft men gelukkig laten schieten. Er bestaan thans veel genuanceer der plannen, die feitelijk het stads hart onberoerd laten, zij het dat hier en daar verbredingen van uitvals- straten e.d. mogelijkerwijs toch niet te voorkomen zijn. Belangrijk punt in het komplan wordt wel een om buiging van het centrum van rij naar loopcentrum, met dien verstan de evenwel dat voornamelijk be paalde doorstromingsmogelijkheden worden geblokkeerd, die automobi listen zullen brengen tot een wat gespreider parkeren. Al te stringent wordt zulks ook weer niet doorge voerd (het Havenplein bv. blijft par keerruimte), maar bv. Appelmarkt, Mol. Dam e.d. worden loopstraten. Overigens moet men wel bedenken - wethouder mr. Keuining wees daar later op - dat veel nog in een zeer elementair stadium verkeert. Er moet met nog allerlei belangengroe pen worden gepraat, om te komen tot een voor ieder zo goed mogelijke regeling. De Haven-„driehoek" Aandacht besteedde ir. Van Hezik dan verder aan de Haven-„driehoek" waarover thans interessante sane ringsgedachten bestaan. Venkel en Molenstraat blijven op hun plaats, maar het Korte Groendaal zal wor den opgeschoven. In het algemeen streeft men naar de mogelijkheid tot voldoende licht- en luchttoetreding, een acceptabele straatbreedte, zodat de woonomstandigheden in deze sa- neringsbuurt niet principieel minder zullen zijn, dan in de nleuwbouwge- deelten. Een oplossing kan verder zijn de „tweeling-huizen", waarvan Zierikzee elders interessante voor beelden heeft. Belangrijk is dat de punten van de driehoek blijven be staan, zodat het totaalaspect iri het deel-starspatroon hier zo min moge lijk schade oploopt. Noch aan de hoeken, noch aan de Nieuwe Haven mand" wil men raken. Ook de even wijdige tracering van de straten in de „driehoek" zal bewaard blijven. Onderschreven wordt de idee be paalde waarden in het saneringsge- bied cn de begrenzingen daarvan te bewaren en zelfs nieuw in te voe gen. Zo zal bv. een „gat" in de St. Domusstraat kunnen (moeten) wor den gevuld, om een estetisch ver antwoord geheel te krijgen. De her structurering zal in het saneringsge- bied meer ruimte voor woningen op leveren. maar ook - als gezegd - de straatbreedte vergroten (van gevel tot gevel 7 meter). Heusden schijnt met een vergelijkbare problematiek als in het stedelijk havenkwartier te maken te hebben gehad. Ir. Van He zik is dan ook voornemens - met anderen - hier een kijkje te nemen. Aan doorgaande routes moet men DODELIJKE ONGELUKKEN EIJGELSHOVEN. De 36-jarige I. Hajdr, van Joegoslavische afkomst, uit Spekholzerheide is in de nacht, toen hij tussen geparkeerd staande auto's door de weg in Eijgelshoven overstak, door een personenauto aan gereden. De man is op weg naar het ziekenhuis in Kerkrade aan zijn ver wondingen overleden. MEGEN. In het Brabantse plaatsje Megen is even na elf uur de 21- jarige J. v. d. Camp om het leven gekomen. Toen de man op zijn brom fiets door de Donderstraat reed kwam hij, vermoedelijk door een windvlaag, in de berm terecht en viel vervolgens terug op de rijbaan. Een passerende personenauto kon hem niet meer ontwijken. Hij overleed ter plaatse. VEENDAM. In de gemeente Veen- dam is op de Kielsterachterweg de 33-jarige heer A. Kruize uit Leek (Gron.) dodelijk verongelukt. De man had een gestrande automobilist ge holpen en stond naast zijn auto. De heer Kruize werd gegrepen door een passerende personenauto. ROTTERDAM. De 56-jarige direc trice S. Smit uit Rotterdam is in het Dijkzigtziekenhuis overleden aan de verwondingen, die zij de afgelopen vrijdag bij een verkeersongeluk in de Maasstad had opgelopen. Zij werd toen op een zebrapad op de Coolsingel bij het oversteken aange reden door een personenatuo. EINDHOVEN. In de nacht is de 31-jarige heer P. Cremers uit Eind hoven bij een verkeersongeval in die plaats om het leven gekomen. De man reed met zijn brommer op de Kasteelweg tegen een boom. Met ernstige verwondingen aan het hoofd werd hij naar het St. Josefzieken- huis vervoerd, waar hij bij aankomst overleden bleek te zijn. ETTEN-LEUR. De 54-jarige nacht waker C. Aarts uit Breda is in het Laurensziekenhuis te Breda overle den, nadat hij de nacht daarvoor be trokken was bij een auto-ongeluk te Etten-Leur. met betrekking tot de straten in het saneringsgebied verkeersmatig ge zien .niet denken. In de Molenstraat zouden de bejaardenwoningen kun nen komen. Gedacht is verder aan kleine parkeerplaatsjes en tuinmu ren, met overhangende bomen, het geen typisch is voor Zierikzee. De aannemers zouden de sanering in een soort competitieverband kunnen uitvoeren. Bouwplannen-West Na een bespreking van enkele as pecten ener meer eisende en gescha- keerder wooncultuur, besprak ir. Van Hezik nog enkele aspecten van de bouwplannen-West, mededelend dat de bouw van het bejaardentehuis es tetisch beter had gekund en meer afgestemd op de oorspronkelijke be doelingen, ware het niet dat de bouwprijs zulks had belet. Naar va riatie van het totale patroon in de plannen - bouwplan-West I kan als voorbeeld dienen - is gestreefd: hui zenblokken, winkelstraat, sportveld, groene strook, pleintjes, voetpaden en de pyramidevormige schuurtjes straks in het groen, geven een idee ener weliswaar repeterende bouw wijze en wijkmodellering, maar toch met afwisseling en een mikken op het welzijn in de welvaart, die der gelijke wijken mogelijk maakt. In plan-V komen de scholen en is pok plaats voor zg. patiowoningen. Sporthal/zwembad Wethouder mr. K. A. Keuning schetste nog eens in grove lijnen de voorgeschiedenis van de sporthal- zwembad-cömbinatie, waarvoor een half miljoen gulden thans vrijwel bijeen is uit de burgerzinlening, een zaak waarvoor de commissie alle lof toekomt. De ruggesteun van de half miljoen is belangrijk om andere sub sidies (C.R.M.) te verkrijgen. Een exploitatietekort van f 45.000 zal moeten worden ingepast in de be groting. waardoor men een afwegen van belangen krijgt, die stuk voor stuk geld kosten. Het college wil echter de combinatie met de hoogste voorrang behandelen. Aanvullend worden nog allerlei plannen ge maakt door P.W., als parkeerruimte, riolering, begroeiing terrein e.d. De sporthal krijgt afmetingen van 28% x 42%. Het grote bad gaat 10 bij 25 worden, met een diepte tot twee meter. Het instruktiebad wordt 5% 12. Bovendien komt er in het bad een ozon-installatie voor de frisse lucht. Het restaurant met een oppervlakte van 135 m-, zal worden verpacht. Voor het geheel is f 2% miljoen nodig. De wethouder hoopte dat het t.z.t. toch een regionaal bad zal worden. Reeds twee gemeenten zegden hun medewerking toe, het geen uiteraard zeer welkom is. De woningbouw Tot slot sprak op deze avond de voorzitter van „Beter Wonen" de heer J. Coumou, die - na de belang rijke, eveneens vorige week gehou den vergadering van de vereniging - over de nieuwbouw uiteraard niet veel nieuws meer kon vertellen. Tot thema van zijn „verhaal" maakte hij de onherroepelijk hogere huren, die bewoners van West zullen gaan be talen in vergelijking, althans met sommige andere huizen in het B.W.- fcestand. Niettemin wil men de „doorstroming" in vrijheid en dus zonder dwang, zich laten voltrekken. Wat de bebouwing van het Haven kwartier betreft, dacht het bestuur aan het uitschrijven van een prijs vraag. Na gewezen te hebben op de mogelijkheden van een verzorgings flat, de bouw waarvan op het pro gramma staat, sprak de heer Cou mou zijn vertrouwen uit in een toe wijzing' per jaar van 10o huizen. Bij de bespreking werden talrijke vragen aan een forum, onder leiding van burgemeester D. W. Kastelein, voorgelegd. Ter spake kwamen: sto rende bouwelementen in de nieuw bouw, de „twee-daken-op-één-huis" oplossing, het sportcentrum en de plaats van de sauna daarin, een (on)- mogelijkheid van een hulppostkan toor in Malta en de verkeersgevaren in de Nieuwe Boogerdstraat. „WINKEL VAN SINKEL" OOSTERLAND. „In de winkel van Sinkel is alles te koop". Dit oude rijmpje is zeker wel van toepassing op de pas heropende nieuwe winkel van de heer W. Stouten aan de Sint Joostdijk alhier, die vorige week plaats vond. Aan de sedert jaren bestaande kapperszaak, annex parfumeriën en rookartikelen, is een aanbouw ge maakt van ongeveer 50 m-„ waarin werd ondergebracht de genoemde koopwaren plus de door de heer Stouten in januari van dit jaar over genomen artikelen van de boek- en katoorboekhandel van mevr. de wed. J. G. Boot aan het Groenendaal al hier, die ermee ophield, benevens de winkelinventaris van de heer Ista, bestaande uit luxe en huishoude lijke artikelen, die eveneens werd overgenomen. De bouw van dit win kelgedeelte stelt de heer Stouten in staat zijn oude kapsalon weer in ge bruik te kunnen nemen die tijdelijk in zijn woonkamer was ingericht, om plaats te maken voor de uitgebreide winkelinventaris. Aan drie zijden van het winkelgedeelte zijn boorden aangebracht, waarop al de voorra dige waren liggen uitgestald, terwijl in het midden een aangebrachte stel lage van alle zijden te benaderen, eveneens tal van goederen bevat, al les zoveel mogelijk zichtbaar. Een drietal flinke etalageramen geven een inzicht in hetgeen geëta leerd ligt. Het artikel speelgoederen is goed vertegenwoordigd, zomede kantoor- en schrijfbehoeften, parfu meriën, bijouteriën, lederwaren, luxe en huishoudelijke artikelen in de meest uitgebreid ezin des woords en wat niet al, te veel om op te noe men. Een aantal bloemstukken ga ven aan de openstelling van dit nieuwe gedeelte een feestelijk ca- MONTREAL, 8-11. Het in Mon treal verschijnende oppositie-week blad „Quebec-Presse" heeft in zijn zondagseditie twee foto's afgedrukt van de op 5 oktober door „Het front voor de bevrijding van Quebec" ont voerde Britse diplomaat Cross. Een foto heeft het blad woensdag en de andere zaterdag in handen ge kregen. OPENBARE BEKENDMAKING Gemeente Zierikzee Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend dat tot uiterlijk 15 december 1970 nog ge legenheid zal worden gegeven om re keningen wegens, herstel van de mijnschade, in november 1969 ont staan, op de gemeentesecretarie in te dienen. Zierikzee, 6 november 1970. Burgemeester en wethouders van Zierikzee: D. W. KASTELEIN, burgemeester. R. VAN OMMEREN, secretaris. BROUWERSHAVEN De bejaaidemociëteit De bejaardensociëteit de Brou wershaven houdt haar eerstvolgen de bijeenkomst niet op dinsdag zo als gebruikelijk, maar op donder dagmiddag 12 november a.s. Oud burgemeester J. L. van Leeuwen zal op deze middag een aantal dia's ver tonen. Collecte-opbrengst De opbrengst der collecte voor ge handicapten heeft te Brouwershaven f 137.89 opgebracht. KERKWERVE Bejaardenreis 1971 Vrijdagavond jl. waren een aantal bejaarden in het verenigingsgebouw bij elkaar gekomen om te spreken over de reis voor bejaarden in 1971. De voorzitter van het organiserende comité, de heer A. Lemsom, heette de aanwezigen, waaronder de heer S. Francke, burgemeester van Mid- denschouwen, hartelijk welkom en stelde de reis 1971 aan de orde. Uit de zaal werden verschillende voor stellen gedaan en na enige discussie werd besloten het volgend jaar als hoofddoel van de reis te nemen de Klok van Heijermans. Hierna gaf de voorzitter het woord aan de heer de Feijter uit Zierikzee, die een groot aantal dia's vertoonde van zijn ver scheidene reizen naar Schotland. Te vens lichtte de heer de Feijter de dia's toe. zodat een goed beeld van het nog rustige Schotland als va kantieland kon worden, verkregen. De heer P. J. Boot dankte aan het eind van de avond de heer de Feijter hartelijk en overhandigde hem een boekebon. Hernieuwde zaak W. Stouten te Oosterland heropend chet, terwijl ook een en ander fees telijk was versierd voor deze gele genheid. De bouw werd verricht door plaatselijke ambachtslieden: fa. Ca- pelle-Stouten, metselwerk; L. Meer man, timmerwerk; fa. Matthee, elek trische installatie; fa. P. Hage en Zoon, stoffering; fa. Dane en Zoon, glaswerk. Het schilderwerk werd door de eigenaar zelf gerealiseerd. Al met al is Oosterland een keurige middenstandszaak rijker geworden door deze uitbreiding en we wensen de ondernemer geluk met deze zaak, die getuigt van grote ondernemings zin. Geslaagde ploegwedstrijd Zaterdag jl. werden door de geza menlijke landbouw van Schouwen- Duiveland te Zonnemaire ploegwed- strijden georganiseerd. Een uitvoe rig verslag van deze wedstrijden, waarvoor een uitstekende belang stelling bestond, zal geplaatst wor den in de krant van morgen (dins dag). ZIERIKZEE Heropening zaak Op donderdag 12 november vindt de heropening plaats van de uitge breide en geheel gemoderniseerde zaak van de Fa. Tuinman aan de Mol 17-19 te Zierikzee. U.V.V.-kledingbeurs Op woensdag 11 november wordt in het R.K.-centrum aan de Mossel straat, de U.V.V.-kledingbeurs ge houden. Ger. Vrouwenvereniging De gereformeerde vrouwenvereni ging „De Lampen Brandende" te Zierikzee houdt haar vergadering op dindsdag 10 november a.s. in het Ge reformeerd Verenigingsgebouw, St. Domusstraat. Mevr M. v. d. Maas de Korte heeft een inleiding over „De Talenent". Alle leden en be langstellenden zijn van harte wel kom. „Ziejook" Op vrijdag 13 november brengt de Filmkring „Ziejook" de film „De pandjesbaas" („The Pawnbroker") van de Amerikaanse regisseur Sid ney Lumet. HAAMSTEDE Aan de Rijkspedagogische Aca demie te Middelburg, slaagde voor het godsdienstdiploma, afgenomen namens de hervormde kerk, door het I.K.O.S., onze plaatsgenoot de heer J. Everwijn. NOORDGOUWE Kerkcollectes De kerkcolleelen gehouden in de maand oktober waren alhier: kerk voogdij f 220,70, diakonie f 61,30. Aan giften werd ontvangen f 28. OUYVERKERK Wachtgelegenheid bij Vissersweg Aan rijksweg 13 bij de Vissersweg is een flinke R.T.M.-wachtgelegen- heid geplaatst. Het vloer-oppervlak bedraagt plm. 3.50 bij 1.50 meter. Over de gehele lengte bevindt ,zich een zitbank, waarop ruimte is voor 6 a 8 passagiers. De woningwetwoningen De woningwetwoningen van het „Waterstal" zijn nu zover gevorderd dat alle pannen erop zijn aange bracht. Er zit dus de laatste dagen flink schot in het werk. Vergadering Culturele Vereniging Onder leiding van de voorzittei', wethouder C. P. Kuijper vei'gaderde de Culturele Vereniging. De reke ning 1969-1970 vermeldt aan ont vangsten f 436,38 en aan uitgaven l' 770,62, een nadelig slot dus van f 334,24.Bij de "bestuursverkiezing wei'd mevr. Smits-Boogerd herkozen en in de plaats van de heer L. de Later (niet hei-kiesbaar) werd mevr. de Later-v. d. Tonnekreek gekozen. De begroting sluit op f 720 en het nadelig saldo woi'dt geraamd op f 295. Er zullen gedui-ende het win terseizoen twee avonden plaatsheb ben: 1. uitvoering met zo mogelijk de toneelvereniging „Op Drift" en een dia-avond, te verzorgen door de hiertoe uit te nodigen heer v. d. Ber ge uit Haamstede. De data hiervan staan nog niet vast. NIEUWERKERK Dia-hoorspel „De Zwerver" voor Plattelandsvrouwen De afdeling Duiveland van de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen heeft op haar bijeenkomst in „Ons Dorpshuis" een goede greep gedaan met het dia-hoorspel „De Zwervei*". Dit werd gebracht door de heren N. Kortenoever en H. Hen driks. Na opening door de presidente en het afwikkelen van enkele huishou delijke zaken kreeg de heer Korten oever het woord. Hij is medewerker aan het Instituut Naluurbescher- mingseducatie. Hij merkte op dat ,.N. '70" zeer noodzakelij-k is, niet alleen voor ons land. maar voor heel Europa. De natuurbescherming moet nu flink ter hand worden genomen, andei's hoeft het niet meer. Alles wat leeft wordt bedreigd door het stre ven van de mens naar meer wel vaart. maar hij bedreigt hiermee ook zichzelf. In de volle zee is al 40 pet. van alle leven dood en dagelijks brengt de mens nog meer dodelijke stoffen in het water. De leefbaar heid van de hele wereld wordt be dreigd door het streven naar nog meer welvaart, maar welvaart is nog geen welzijn. Daarna werd een serie fraaie dia's vertoond, mondeling toegelicht in de vorm van een verhaal over een „zwerver" door het prachtige land schap het Gooi, dit alles in een mu zikale omlijsting. Na de pauze bracht mej. N. v. d. Bruinhorst op de haar bekende wijze een paar mooie gedichten over de herfst. Dit werd heel ei'g op prijs ge steld en verhoogde nog de sfeer. De heer Kortenoever hield hierna een uiteeneztting over de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Uit zijn hele betoog sprak zijn grote liefde voor de natuur. Daarna ver volgde de „zwerver" zijn tocht en ontmoette weer andere dieren en planten zodat het publiek nogmaals een unieke serie dia's te zien kreeg. De presidente was de tolk van de talrijke aanwezigen toen ze de he ren op een bijzonder charmante ma nier dan kbracht voor het gebodene. Dit was werkelijk een bijzonder ge slaagde avond. OOSTERLAND Bouw twintig woningwetwoningen De bouw van de twintig woning wetwoningen die voor rekening van de woningbouwvereniging „Beter Wonen" te Zierikzee hier ter plaatse worden gebouwd, deels aan de Su- zanna Maria Loncquestraat en deels aan de Van den Abeelesti'aat, is nu zover gevorderd dat de binnenmu ren. de binnenspouwmuren en de be tonnen zolders op beide verdiepin gen klaar gekomen zijn. Spoedig zal men beginnen aan de buitenmui-en, waarna de daken zullen woi'den aan gebracht. De wei'kzaamheden wor den uitgevoerd door het bouw- en aannemingsbedrijf fa. de Hartog en Zonen te 's Gravendeel en Zierikzee. RRUIN1SSE Straatnamen in plan-West B. en w. van Bruinisse stellen voor nieuwe straten in plan-West de vol gende namen voor: Grevelingen- sti'aat, Stelbergstraat, Mosselstraat, Oesterstraat, Kreukelpadje, Hoog aarsstraat, Botterstraat, Boeijerstraat Ten Anker, 't Hoefje en Meekrap straat. De namen van de meeste straten spi-eken voor zichzelf. Bouw kleuterklaslokaal Aan de kleuterschool te Bruinisse zal een klaslokaal worden aange bouwd. Aan de raad der gemeente zal hiervoor een krediet worden ge vraagd. Dodelijk ongeval De 23-jarige W. v. d. Weele te Bruinisse. studerend te Arnhem, is in de nacht van zondag op maandag jl. in de omgeving van Bi-eda tenge volge van een vei-keersongeluk om het leven gekomen. Frontale botsing op de Grevelingendam Zaterdagmorgen heeft zich op de 'Gi'evelingendam een frontale botsing vooi'gedaan als gevolg van een in haalmanoeuvre door een auto be stuurd door A. M. de Cl. uit West- dorpe, die bij het nadei-en van een tegenligger remde, in de berm te rechtkwam, slipte, over de kop sloeg en in botsing kwam met de auto van Maandag 9 november Zierikzee Mondragon. 2.15 uur, afdeling Schou wen Ned. Bond van Plattelandsvrou wen. Landbouwhuishoudschool, cursus „Pech Onderweg", (A.N.W.B.). Haamstede Gemeentehuis. 7.30 uur, vergadering gemeenteraad. Serooskerke Dorpshuis, 15.30 en 20.00 uur, film voorstelling Rode Kruis. Dinsdag 10 november Zierikzee Herv. verenigingsgebouw, 7.30 uur, cursusavond regionaal vormings- werk. Herv. verenigingsgebouw, 10.00 uur v.m., Ringdag Schouwen-Duiveland C.J.V.F. Concertzaal. (foyer-Mondragon), 8 uur, concert Henk Vos (fluit) en Sara Strumphler, (harp). Ger. Verenigingsgebouw. 8 uur, Ger. V ï'ou'wenveren iging. Ellemeet Dorpshuis, 16.00 en 20.00 uur film voorstellingen Rode Kruis. Woensdag 11 november Zierikzee Herv. verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Chr. Kleuterschool „Rehobolh", 8 uur ouderavond. Dorpshuis, 16.00 en 20.00 uur, film voorstellingen Rode Kruis. Nieuwerkerk Zwembad „Dolfijn", 8 uur, trainings avond „Scaldis". Donderdag 12 november Burgh Zaal M. C. de Koster, 16.00 uur film voorstelling Rode Kruis, 19.30 uur alg. vergadering en filmvooi'Stelling. Vrijdag 13 november Zierikzee Graanbeurs, 8 uur, feestavond Zo meravond-voetbal. Scharendijke Herv. Verenigingsgebouw, 16.00 en 20.00 uur, filmvoorstellingen Rode Kruis. Advertentie. Via het ideale Spaarplan 'De Zilvervloot' 10 premie én 5 °/u spaarbankrente voor 15 t/m 20-jarigen NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE J. G. uit Bolsward. Beide auto's wer den onherstelbaar beschadigd. De heren G. en de Cl. en diens echtgenote mevr. de Cl. moesten met vei'wondingen in het ziekenhuis te Zierikzee worden opgenomen. In de toekomst naar een flexibele" school BURGH, 6-11. Een groot aantal ouders van kinderen van de openba re basisschool Burgh-Haamstede was vrijdagavond aanwezig in de grote zaal van de Koebei. Zij werden wel kom geheten door de voorzitter der cudercommissie, de heer M. Soeters, die zich in het bijzonder richtte tot burgemeester en mevrouw Everwijn, de heren J. Lustig en J. Hendrikse en de dames ds. Van Leeuwen en mej. A. C. Houtman. De heer Soeters vroeg zich af, of, gezien de landelijke t.v.-ouderavond de onderwijzer ook inspraak moet krijgen ip het gezin, omdat hij aan de opvoeding deelneemt. Meer van deze vragen zullen later op speciale discussie-avonden ter sprake komen Er is een koptelefoonset voor 6 a 8 leei'lingen aangeschaft, terwijl met de overhead-projector nog even wordt gewacht. De voorzitter miste in het kader van deze ouderavonden de „vereni- gings"-gedachte. „Alles wordt dooi de staat voorgeschreven en gesteund de ouders hangen als los zand aan elkaar. Kijkt u eens wat meer naai de scholen als u er voorbij komt. In grotere kring zullen we dan die school naar ons beste weten bij moe ten schaven naar de kant vdn het jaar 2000". Uit het verslag van de secretaresse mevr. V. d. Ki-eeke-Hanse bleek dat het met de scholenbouw de goede kant op gaat. Hoogtepunten waren weer de schoolreisjes. Het school zwemmen ging weer voortreffelijk o.l.v. mevr. Verheij-Keulcmans; 19 leerlingen ontvingen hun zwemdi ploma. De heer W. Geleijnse kon, als pen ningmeester, de vei-gadering mede delen dat er nog een flink batig sal do is. De heer J. Mol gaf namens de kascommissie een gunstig advies. Urgente schoolkwesties Het hoofd der school, de heer A. Damman, behandelde enige urgente schoolkwesties. Zo zal de aanpak van het onderwijs beter moeten woi'den. De „flexibele" school, waarin klas sen verdwijnen en vervangen wor den door groepen met een groepson- derwijzer bijgestaan door een taak- onderwijzer wint veld. Een bepaalde lijn echter is nog niet gesteld. Vandaag (maandag) start de school met een nieuw project, n.l. groeps- lezen, waarin het klasseverband reeds wordt vergeten. Een uur in de week zullen de kinderen dan (vanaf de tweede klas) lezen, waarbij leer lingen uit de hogere klassen als „taak"-onderwijzer fungeren. De heer Damman had als wens; naar een grotere betrokkenheid met allen die aan de school werken, doch ook de oudei-s. Men zou dan kunnen ko men tot gespi'eks-avonden en een aantal „doe"-avonden, waarop de ouders zich bereid verklaren om eens wat noodzakelijk werk voor do school te verrichten. Dc schoolkrant zou dan ook eens wat indrukken van de ouders kunnen publiceren. Het hoofd der school dankte verder b. en w. voor de leidende taak in de school, de schoolschoonmaakslers, het aibcidsbureau voor de school keuze-medewerking, de arts, dc tandarts en allen die verder aan het welzijn der school meewerkten. Ds. Van Leeuwen zei hier aan de school met plezier te werken. Voor het geld dat de kinderen meebrengen zal de dominee wat zangboekjes be kostigen en mogelijk voor nog wat ander materiaal. Wal de schoolreisjes betreft meen de mevrouw Poortman-de Borst dat het beter is deze te bespi'eken op de discussie-avonden. Zij vroeg tevens aandacht voor de opleiding tot dis- cussie-leider(ster) die in Zierikzee door Hedenesse-mensen wordt geor- ganiseei-d. De aftredende bestuursleden, me vrouw Speelman-Sloof en de lieren A. J. de Bruine en M. Soeters wer den herkozen. Medische begeleiding „De medische begeleiding van het schoolkind" was het onderwerp, waai'over de schoolarts, mevr. M. Germing-Steidl, de aanwezigen on- dei-hield. Zij zei o.a. dat de gezond heidszorg voor het kind cui-atief en pi'eventief gezien moet worden. De voorgeschiedenis van het kind, zelfs vanaf de zwangerschap der moeder is zeer belangrijk voor de schoolai-ts. Overvoeding speelt een gi-otere i-ol dan ondervoeding, de eerste factor komt op latei-e leeftijd in ongunstige toestand naar voren. Te weinig li chaamsbeweging, doorgezakte voeten kortademigheid en gei'inge prestaties op sportgebied zijn de gevolgen van overvoeding. Vetzucht komt in de grote stad méér voor dan op het platte land. Daarom moet de voeding gezond zijn voor iedereen. De school arts noemde verder als hoofdpunten bij het onderzoek der kinderen: ogen en oren (dicht op televisie zitten wijst op slechte ogen), tanden, keel, amandelen, hart. longen, buik, been- dergestel. Verder wordt aandacht besteed aan bedwateren (6 o in de lagere klassen), voldoende slaap, nervositeitsklachlen en het kind op de juiste school. De voorzitter van Volksonderwijs, de heer J. Lustig sprak een kort pro pagandistisch wooi-d, waarna burge meester Everwijn het onderwijzend personeel dankte voor hun toewij ding aan de kinderen betoond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2