DE ZIERIKZEESCHE COURANT Sociaal-democratisch-liberale coalitie in deelstaat Hessen Brits protest tegen de E.E.G. Moord op E.E.G.secretaresse Sowjet-soldaat bij gedenkteken in West-Berlijn door schoten gewond Werd op Nixon geschoten? Windhoos teistert 's-Gravenzande Scheepsbrand in Middellandse zee Britten „zitten" met decimaal stelsel 00ST-DUITSLAND EN BONN Akkoord in Cairo Grote bankroof en de ontwapening ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 9 november 1970 127ste jaargang Nr. 2Ü772 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, Postbus I, lel. (OHIO) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakieur: M. J. 8i| de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar -34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Zierikzee had Wereldstedebouwdag Na verkiezingen YVIESBADEN, 8-11. De YVestduitse deelstaat Hessen krÜKt naar alle waarschijnlijkheid een Sociaal-De- mocratisch-liberale coalitie naar het voorbeeld van de regering- Brandt in Bonn. Bij de zondag gehouden verkiezin gen voor de Landdag in Wiesbaden verloren de Sociaal-Democraten hun absolute meerderheid, terwijl de li beralen tegen alle verwachtingen in slechts iets in stemmenpercentage achteruitgingen. De Christen-Demo craten boekten een flinke winst. De uiterst rechtse N.P.D. slaagde er niet in over de kiesdrempel van vijf pro cent te komen. Hetzelfde overkwam de Communistische Partij en de Eu ropese Partij, die beide voor het eerst aan de Landdagverkiezingen in deze staat deelnamen. Volgens de voorlopige officiële einduitslag krijgen de Sociaal-De mocraten 53 zetels, de Christen-De mocraten 46 zetels en de Liberalen 11 zetels. De nieuwe Landdag telt 110 zetels, tegen de oude 96 zetels. Hier in was de verdeling; S.P.D. 52 zetels. C.D.U. 34 zetels en de F.P.D. 10 ze tels. Steun voor Brandt Hoewel de drie grote partijen alle de uitslag in Hessen uitleggen als een eigen overwinning, zien politieke BRUSSEL, 7-11. Een gezelschap Britten, onder wie een aantal huis vrouwen is dit weekend overgesto ken van Engeland naar België om in Brussel te getuigen van zijn afkeer van de Britse pogingen, lid te wor den van de Europese Economische Gemeenschap. De leider van dit ge zelschap. Smith, verklaarde zaterdag in Brussel dat de actie is onderno men, ..omdat in Brussel niet alge meen bekend is, dat een overweldi gende meerderheid in Engeland te gen de Britse toetreding is". Actie voor schoon water in Dordtse havens DORDRECHT, 7-11. Leden van de Arjos afdeling Dordrecht hebben za terdag aan alle schippers die in de Dordtse havens liggen plasticzakken uitgereikt. Ze vroegen de schippers hun afval daarin te deponeren en zo doende mee te helpen aan de bestrij ding van de watervervuiling. Aan het gemeentebestuur zal worden ge vraagd langs de havens containers te plaatsen, waarin schippers de ge vulde zakken kunnen deponeren. BRUSSEL, 6-11. In Schaerbeek. een van de gemeenten van de Brus selse agglomeratie, is vrijdagochtend een bij de Europese Gemeenschap werkende secretaresse dood in haar auto gevonden. De ongeveer 40-ja- rige vrouw bleek gewurgd te zijn. Haar lijk werd gevonden op de ach terbank van haar auto. De moord werd ontdekt nadat het de aandacht van de politie had getrokken dat de wagen van de secretaresse, voorzien van een „Europese" nummerplaat zeer slordig geparkeerd stond. De Kon. Zeelandia N.V. te Zierikzee beschikt sinds zaterdag jl. over een zg. lucht hal of ballonhal. De hal ver rees op bet industrieterrein. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto; Co Berrevocts). waarnemers het resultaat vooral als een ruggesteun voor de regering- Brandt om haar politiek voor toena dering tot Oost-Europa voort te zet ten. Bondskanselier Brandt wenste direct per telefoon zijn liberale mi nister van buitenlandse zaken, Wal ter Scheel, geluk, die in Warschau verblijft voor onderhandelingen over een verdrag tot normalisering van de betrekkingen met Polen. Maandag zal Scheel in Bonn Brandt verslag uitbrengen over het verloop van zijn besprekingen. De minister is dan op weg naar Brussel voor een zitting van de E.E.G.-ministerraad. Woens dag keert hij rechtstreeks terug naai de Poolse hoofdstad om het gesprek voort te zetten. De N.P.D. die er vorig jaar al niet in slaagde vaste 'voet te krijgen in de Bondsdag, is nu alleen nog maar vertegenwoordigd in de parlementen van de deelstaten Beieren, Baden- Württemberg, Sleeswijk-Holstcin, Bremen en Rijnland-Palts. Naar al le verwachtingen zullen, de rechts- radicalen over twee weken echter ock bij de Landdagverkiezingen in Beieren de kiesdrempel niet halen. YVEST-BERLIJN. 7-11. Onbeken de daders hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een Sowjet-sol daat die de wacht hield voor het Russische gedenkteken in YVest-Ber- lyn, met scheten verwond. Een Britse militaire woordvoerder deelde mee dat de soldaat in een arm en de buik werd getroffen. Hij werd op verzoek van de Russen met een Britse ambulance naar een zieken huis in Oost-Berlijn overgebracht. Het gedenkteken ligt bij de Berlijn- se muur in de Britse sector. Het in cident gebeurde even na één uur. De Britse stadscommandant leidt het onderzoek naar het gebeurde. Omstreeks het ogenblik waarop de Russische schildwachten voor het gedenkteken werden beschoten, ont dekte de politie op het Mozart-pavil- joen in de „Tiengarten" bij de „Brandenburgertor", anti-communis tische opschriften, waaronder de tekst „vernietigt de rode corruptie". Verder werd een pamflet gevonden, waarin tot „verzet tegen de uitver koop van Duitsland" werd opgeroe pen en de Westduitse regering werd gekritiseerd. Het geschi-ift was on dertekend door een organisatie die zich „Europees Bevrijdingsfront" noemt. Tussen puin Het monument ter herdenking van de doden van de tweede wereldoor log, waar om beurten Britse en Rus sische militairen de wacht houden, is omgeven door prikkeldraad om mo gelijke demonstranten te weren. In juni 1968 zetten acht Sowjet-solda- ten hun bajonet op het geweer toen een groep anti-communistische jon gelieden het terrein wilden bestor men. Leef-, (lenk- en koop gewoonten in Europa UTRECHT. 7-11. ..Europa van- daag"' is de titel van een voordracht over een onderzoek naar leef-, denk en koopgewoonten in Europa, die maandagmiddag 9 november in de blauwe zaal van het RAI-congres- centrum in Amsterdam wordt ge houden tijdens een bijeenkomst van de afdeling Holland van de Inter national Advertising Association. De bijeenkomst is gewijd aan European Marketing Facts. In de voordracht over ..Europa vandaag" zullen bij zonderheden worden verteld over de uitkomsten van 17.500 interviews in 16 landen van Europa. De onder werpen van de interviews waren on der meer bevolkingsaanwas, inkom stengroei. bezit dure gebruiksgoede ren, opvattingen over huwelijk, re ligie, volgen van schriftelijke cur sussen e.d. Deze gegevens werden voor het eerst op zo'n grote schaal in Europa verzameld. Het gedenkteken werd, enige maanden na de bezetting van Berlijn door het Sowjet-leger, tussen het puin van de stad opgericht. Enige stenen waren afkomstig van Hitiers verwoeste Rijkskanselarij. WASHINGTON, 8-11. De Ameri kaanse federale recherche (F.B.I.) onderzoekt in opdracht van het mi nisterie van justitie de mogelijkheid, dat er op 29 oktober in de Califor- nische stad San José met een van een geluiddemper voorzien geweer op president Nixon is geschoten. Bekend is dat de president, toen hij deze stad op een verkiezings tournee bezocht, door jeugdige de monstranten met stenen en flessen werd bekogeld. Verslaggevers die Nixon op zijn tournee hebben vergezeld, zijn, naar hun zeggen, zondagochtend door agenten van de F.B.I. ondervraagd. Iedereen die bij het incident in San José tegenwoordig was, zou worden gevraagd of hij een schot heeft ge hoord. 's GRAVENZANDE, 7-11. - Een windhoos heeft vrijdagnacht aan-cir- ca 35 tuindersbedrijven in het West- landse 's Gravenzande grote schade toegebracht. Honderdduizend vier kante meter kassen ging verloren. Verwarmingsbuizen knapten af ter wijl de gewassen in de getroffen wa renhuizen werden vernield. Hoewel een schatting van de schade nog niet te gevèn is moet deze in de miljoe nen gulden lopen. De veilingorgani satie van 's Gravenzande heeft een hulpactie op touw gezet. DEN HAAG, 7-11. In de Middel landse Zee, ongeveer 150 mijl ten westen van Sardinië, staat de 5.485 ton metende Israëlische vrachtboot „Tamar" in brand. Scheveningen- radio ontving vannacht bericht van een ander schip, de „Harsinai", dat het 34 opvarenden van de „Tamar" had opgepikt cn zich gereed hield er nog meer aan boord te nemen. Een reddingboot, met drie inzittenden wordt vermist. De „Tamar" is gere- gistreerd in Haifa en eigendom van de Israëlische scheepvaartmaat schappij Zim. LONDEN, 7-11. Drie maanden voor de overschakeling van het Britse geldwezen op het tiendelig stelsel te kenen zich moeilijkheden af die de regering in haar plan de campagne voor de 15e februari 1971 niet heeft voorzien. Meer dan 150.000 functionarissen die met geld te maken hebben eisen voor de kritieke periode een extra - uitkering wegens bijzondere geeste lijke inspanning* De bankemployé's wijzen er op dat" zij „in de frontli nie" komen, ook de postbeambten voorzien strubbelingen aan hun lo ketten, en de belastingambtenaren voeren aan dat de maatregel voor hen veel extra-werk en zorg mee brengt. Op veel sympathie bij de bevol king kunnen deze functionarissen niet rekenen. „Moeten wij dit niet allen doorstaan?", "zo vroeg een grote Londense krant zich een dezer da gen af. „Of moeten nu ook onze vrouwen meer huishoudgeld verlan gen om aan het uitgeven van het geld-nieuwe-stijl te kunnen wen nen?" De regering wil de bevolking de komende maanden via een groot- Twee Russen moeten Argentinië uit BUENOS AIRES, 7-11. De Argen- tijse regering heeft donderdagavond twee leden van de Russische han delsdelegatie gelast binnen 48 uur het land te verlaten. Volgens een communiqué van het ministerie van buitenlandse zaken in Buenos Aires waren beide mannen - Yoeri Iwano- witsj Raybow en Yoeri Mamontow - door de politie gearresteerd wegens „het uitoefenen van activiteiten die onverenigbaar zijn met het lid zijn van een diplomatieke missie". scheepse campagne „decimaal-rijp" maken. Nodig lijkt dat wel. Met het naderbij komen van de „beruchte" datum groeit het onbehagen over de verdwijning van de vertrouwde oude munten als de penny. Austin-Morris BERLIJN, 8-11. De Oostduitse staats- en partijleider Walter Ul- bricht heeft zondag voor de Oost- Duitse televisie verklaard, dat de D.D.R. bereid is met de Duitse Bonds republiek te aan praten over een akkoord inzake de wederzijdse door lating van personen en goederen, mits „in West-Berlijn alle aciviteiten van andere staten wordt gestaakt, die in strijd is met de volkenrech telijke status van deze stad en de belangen van de D.D.R. en andere socialistische landen schaadt". CAIRO. 8-11. De staatshoofden van Egypte, Soedan en Libië hebben in Cairo besloten een gedetailleerd akkoord uit te werken om in fasen tot een unie van de drie landen te komen. Dit heeft zondag het Egyp tische persbureau voor het Midden- Oosten bekend gemaakt. De drie presidenten - resp. Anwar Sadat, Gaafar El Nimeiry en Moe- aramei' Gaddafi - hebben in de Egyptische hoofdstad topoverleg ge houden. In december jl. besloten de drie landen in Tripoli tot een alli antie. in moeilijkheden Engeland BIRMINGHAM, 7-11. De ongeveer zestigduizend wernemers van de af deling Austin-Morris van British Leyland Motor Corporation hebben vrijdag te horeq gekregen dat hun bedrijf in ernstige financiële moei lijkheden verkeert. President-direc teur George Turnbull deelde op een bijeenkomst van directie, bedrijfs leiders en voormannen mee dat de maatschappij in het afgelopen boek jaar twaalf miljoen pond sterling meer heeft moeten uitgeven voor materialen en negen miljoen pond meer aan lonen. Gestrande reizigers LONDEN. 7-11. Inbrekers hebben in de nacht van donderdag op vrij dag in een bankgebouw in de Engel se stad Luton bijna honderd safelo ketten leeggeroofd, zo is zaterdag ochtend pas vernomen. De buit loopt misschien in de miljoenen. De inbraak was vrijdagochtend al ontdekt, maar men heeft de hele dag nodig gehad om de kluisdeur te opeT nen, die door de krakers geblok keerd was. Volgens de politie moe ten de dieven acht uur lang bezig zijn geweest. De nacht hadden zij goed gekozen; vanwege het jaarlijk se „Guy Fawkes"-feest, dat met veel vuurwerk en brandjes gepaaid pleegt te gaan, was liet op straat nogal rumoerig. mogen door Bulgarije LDIRNE. 8-11. ltuim 1400 reizigers die sinds twee weken aan de Turks- Bulgaarse grens worden tegengehou den met het oog op de in Turkyc voorkomende gevallen van cholera, zullen met ingang van maandag hun reis mogen vervolgen. Het gaat om 1034 Turkse arbeiders cn 372 toeristen, onder wie 18 Ne derlanders. Het merendeel van de gestrande reizigers heeft geen geld om in een hotel te logeren en verblijft op een kampeerplaats. Om te mogen door reizen hebben zij een dubbele inen ting tegen de cholera gekregen, ter wijl zij voorts gedurende drie dagen tetracycline-tabletten hebben moe ten slikken. NEW YORK, 7-11. Nederland heeft er donderdag in de Verenigde Na ties ernstige bezorgdheid over uit gesproken dat het grootscheeps ge bruik van herbiciden cn ontblade- ringsmiddelcn voor militaire doel einden op de lange duur mogelijk na delige ecologische gevolgen zal heb ben voor het milieu. Deze wapens moesten voor oorlogsdoeleinden uit gesloten worden, zo verklaarde mr. H. F. EschaUzier, hoofd vandc Ne derlandse delegatie naar de Genecf- se ontwapeningsconferentie, tijdens het jaarlijkse V.N.-debal over de ontwapening. HEERENVEENDe schrijver Piet Maarskant overhandigt het eerste exemplaar van zijn boek „Atje Keu len-Deelstra vertelt excluèief haar storyaan de schaatsster Atje Keu len-Deelstra in bet restaurant van de Thialf-kunstijsbaan in Heeren veen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's !Een leven zonder feesten is als een lange weg zonder pleisterplaatsen. WAT tEGT DE BIL7 Verwachting tot dinsdagavond: Wisselvallig weer Enkele buien, afgewisseld door op klaringen; krachtige, aan de kust harde wind tot storm uit west tot noordwest, later afnemend; weinig verandering in temperatuur. Voor woensdag: Aantal uren zon; 0 tot 4. Min.-temperaturen: 1 tot 5 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur; 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 10 nov. Zon op 7.50, onder 16.57. Maan op 15.22, onder 4.02. Volle maan: 13 nov. (8.28). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 10 nov. 0.10 v.m. 12.31 n.m. BROU YVERSH A VEN 10 nov. 12.28 n.m. n.m. Springtij: 15 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 9-11.,Het K.N.M.I. deelt mede: In het Middellandse Zeege bied duurt het fraaie najaarsweer nog steeds voort, ook zondag werden daar middagtcmpcraturen gemeten van omstreeks 20 graden. Tijdens hel weekeinde bevond ons land zich evenwel in koude lucht met maxi mumtemperaturen van 4 tol 7 gra den. Maar in de loop van zondag werd ons land weer in een westelij ke stroming opgenomen, waarin de afgelopen nacht een frontensysteem van west naar oost over ons land trok. Achter dit frontensysteem wordt met een noordwester storm polaire lucht aangevoerd, die onsta biel van opbouw is. Boven het nog betrekkelijk wanne Noordzeewater van ongeveer 12 graden ontwikkelen hagel cn onweer. Dc/.e drijven voor ziet» buien, waarvan sommige inet al in het noorden van het land bin nen. Een noordelijker uitloper van een hogedrukgebied nabij de Azorcn zal morgen over de Britse eilanden naar hel oosten trekken, waardoor bij ons de wind zal afnemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1