Radiografische „arm" reikte ver en deed uitstekend werk Nederlandse boter voor Groot-Brittannië ONZE PEZZELRUBRIEK STREEKNIEUWS DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG ZIERIKZEESCilE NIEUWSBODE Vryriag 6 november 1970 Nr. 20771 Ziiikeml schip op Krammer in veiligheid gebracht Z1JPE, 6-11. De radiografische „arm" van de schepen reikt ver en is soms uitemate doeltreffend. Een prachtig voorbeeld van het nut van moderne communicatiemiddelen is de redding - want zo moet men het wel noemen - deze week van het Belgische motorschip B.11.T.-35 uit Antwerpen, dat - bij stormachtig weer - geladen met kiezelsteen, in de Krammer zoveel water overkreeg, dat het dreigde te zinken. Het schip seinde op de korte golf om hulp en deze noodkreet werd op gevangen door de sleepboot „Lies" en de duwboot „Huub". De „Huub" stevende op het in nood verkerende schip af en ging langszij liggen en hield het schip zo goed mogelijk bo ven water. De B.R.T.-35 vroeg hier na radiografisch om pompen, ten einde een mogelijkheid te hebben de ruimen leeg te pompen en drijvende te blijven. Pompen De seinen werden opgevangen door de vlet „Piad", schipper J. de Koning te Bruinisse, die voer bij de Schelphoek. Schipper De Koning kon de B.R.T.-35 mededelen dat de fa. J. de Korte* over de gevraagde pompen beschikte. Genoemde, firma werd daarop gewaarschuwd, waar na het bergingsbedrijf Muller te Terneuzen radiografisch werd ge waarschuwd. Deze firma nam de leiding van de bergingsaktie over en wist het zaakje te klaren. De „Lies" ging naar de vluchthaven en aan boord van de B.R.T. kon het water worden bedwongen. Het Belgische schip zocht later een toevlucht in de vluchthaven. DEN HAAG. 5-11. De Britse re gering heelt de contingenten voor invoer van boter in grootverpak king uit Europese landen met in to taal 5000 ton verhoogd. De verho ging voor Nederland is 800 ton. De grootste contingentsverhoging is voor Ierland: 2000 ton, verder o.m. Finland ruim 700 ion, Frankrijk 300 ton, Polen 700 ton. Roemenië 200 ton, Hongarije 100 ton, Belgic 50 ton. Er moet wel haast gemaakt wor den: voor het eind van de maand moet de boter de Britse eilanden be reikt hebben. In Nederland is het produktschap voor zuivel al druk bezig de administratieve belemme ringen op te ruimen. Reden: de Britten zitten een beet je krap in hun boter - met name die in grootverpakking- doordat hun grote leveranciers Australië, Nieuw- Zeeland en Denemarken wat achter blijven met hun aanvoeren. Austra lië heeft te kampen ghead met lang- Aan de vrijdagpuzzel kan men zien hoe snel de weken „vliegen". Er be stond weer flinke belangstelling voor de puzzel van vorige week en het aantal juiste inzendingen was groot. Nog een speciaal vraagje aan de da mes-inzendsters: willen zij wel hun volledige naam bij de puzzel vermel den? De eerste prijs is ditmaal bestemd voor: Mevr. L. Kik Uranusstraat 126 Zwijndrecht De tweede prijs gaat naar: Mevr. Z. M. v. d. Zandc Havenpark 38 Zierikzce De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. lenteklokje; 8. ooi; 9 .kol; 11. Pool; 14. mars; 18. alt; 19. vos; 21. pat; 22. stam; 24. sloep; 26. durf; 28. tor; 29. rooster; 31. wit; 32. in; 33. cel; 34. dun; 36. Ti; 37. winde; 39. hemel; 41. krat; 43. ijs; 44. ijl; 45. Deen; 47. aar; 48. Epe; 49. stro; 50. kt.; 52. eg; 54. rede; 56. debat; 58. beril; 60. Rb; 62. nop; 63 .neg; 64. p.p.; 65. Eem; 67. melodie; 71. bijl 72. edel; 74. lelie; 75. kano; 76. lot; 78. tijk; 79. gil; 80. kras; 82. leng; 83. alk; 85. jas; 86. sinaasappel. Verticaal: 2. noot; 3. tol; 4. ei; 5. L.K.; 6. oom; 7. klap; 10. mastiek; 11. paar; 12. olm; 13. roos; 15. rad; 16. stuw; 17. vijftien; 19. vlo; 20. set; 23. ton; 24. soldij; 25. pedel; 27. rit; 29. ren; 30. rum; 33. citroen; 35. ne derig37. waard; 38. es; 39. hij; 40. lepel; 42. rat; 46. eed; 49. spreeuw; 50. kapel; 51. T.T.; 52. eb; 53. genie; 55. exploot; 57. bom; 59. ree; 61. bed; 64 .pijn; 66. melk; 68. Let; 69. olijk; 70. dik; 71. balg; 73. lor; 75. kin; 77. taan; 79. gesp; 81. sla; 82. Lap; 84. ka; 85. ja. De nieuwe puzzel De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. schriftelijk bewijs van een met goed gevolg afgelegd examen; 7. doek waarmee een ge kwetst lichaamsdeel wordt omwon den; 13. heldergele kleur; 14. het zelfde (afk. Latijn); 16. schip met de vorm van een tjalk; 17. deel v.h. oog; 18. commanditaire vennootschap (afk.); 19. bij een boerderij gelegen grond; 21. voorzetsel; 23. militaire rang (afk.); 24. uitblinker (figuurlijk); 25. bouwwerk van grote hoogte; 27. mannelijk schaap; 29. soort hert; 31. opgeld boven de parikoers; 32. eer baar en ingetogen; 34. Oostindisch gewicht van 0.01 pikol; 35. uithol ling in een wand; 36. niet gemakke lijk; 38. met ingang van (afk.); 39. titel (afk.); 40. volksnaam van de kauw; 41. figuur v.h. ganzenbord; 42. aardrijkskundige aanduiding (afk.); 44. muzieknoot; 45. boosheid, drift; 48. ophaalgordijn tegen de zon aan de binnenkant v.h. venster; 50. water waarin zout opgelost is en waarin spijzen voor bederf worden bewaard; 51. boerderij, hofstede; 52. een redelijke maat niet te buiten gaande; 54. plaats in Drente; 56. mili -ampère (afk.); 57. chemisch sym bool; 58. mannetje van de geit; 60. bijwoord; 61. Amsterdams peil (afk.) 63. vergelijkend voegwoord; 65. slangvormig blaasinstrument; 68. Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij (afk.); 69. fijn, licht weefsel; 71. lang en smal gangtapijt; 72. losge tornde naad; 73. eiland in de Middel landse Zee; 75. onderdeel v.e. ten- nispartij; 76. .Japans eiland; 77. zin- nebeeld van kracht en trots; 73. Ned. Spoorwegen (afk.); 80. boksterm (afk.); 81. Sociaal Economische Raad (afk.); 82. muzieknoot; 83. lassoachtig werp touw; 85. tijding; 87. voorzetsel 88. Europeaan; 90. grondstof voor dijken; 91. uitgestrekte mosvlakte in Noord-Rusland. Verticaal: 1. attribuut van Neptu- nus; 2. maat voor het arbeidsvermo gen van machines (afk.); 3. ingezet stuk; 4. onenigheid; 5. bijplaneet van de aarde; 6. woonschip; 7. blad pa pier; 8. stekelhuidig dier; 9. opbrengst van belegd geld; 10. kleine vrucht; 11. hoewel, ofschoon; 12. Westindi- sche boom; 15. mannelijk beroep; 18. 100e deel v.e. Belgische frank; 20. geen vermoeidheid voelend; 22. lichtgevend preparaat op wijzers en cijfers van uurwerken; 24. wit vlies op wijn, bier enz.; 26. ambtshalve (afk. Latijn); 27. langwerpig stuk chocolade; 28. klierachtig orgaan; 30. schijngestalte van de maan (afk.); 32. op deze wijze; 33. persoonlijk voornaamwoord; 36. markgraaf (als titel); 37. gebraden ribstukje v.e. varken; 40. vierwielig rijtuig; 43. ge bladerte, groen; 46. grootvader (kin dertaal); 47. zelfkant van linnen; 48. radiografisch noodsein (afk.); 49. sierlijk dier; 52. tropische ziekte; 53. halsband met lijn voor honden; 55. plaats in 't Gooi; 56. niet moeilijk; 58. leerwerkerspriem; 59. gebouwtje van tijdelijke aard bij bouwwerken; 62. vergezicht naar verschillende ^kanten op een landstreek; 64. kegel vormig onderdeel v.e. uurwerk; 66. verouderde lengteëenheid; 67. num mer (afk.); 68. gereedschap waarmee gaten in ijzer worden geslagen; 70. geheel de uwe (afk. Latijn); 72. te genover (afk.); 74. de elektrode aan de positieve pool (natuurkunde); 76. ongeordende, rumoerige bende; 79. voertuig zonder wielen; 80. rank vaartuigje; 83. waterblaasje; 84. li chaamsdeel; 85. niet glimmend; 86. telwoord; 88. chemisch symbool; 89. eerwaarde heer (afk. Latijn). durige droogte, ook de Deense bo- terproduktie is de laatste tijd wat krap. Deze extraverhoging, zo heeft de Britse regering duidelijk gemaakt, doet geen aanspraken ontstaan op hogere normale contingenten in volgende jaren. Prov. Ver. voor Vreemdelingenverkeer Door het algemeen bestuur van de Prov. Vereniging voor Vreemdelin genverkeer, is de volgende voor dracht opgesteld ter voorziening in de vakature van voorzitter: mr. H. Bruin, advokaat en procureur te Middelburg en J. C. Vink te Axel. ZIERIKZEE Jubileum bij P.T.T. Op dindsdag 10 november hoopt de heer A. Goudswaard, besteller voorman PTT te Zierikzee, de dag te herdenken van zijn 40-jarig ambtsjubileum. In de morgenuren zal in het zaaltje van de Ger. kerk aan de St. Domusstraat, gelegenheid zijn de jubilerende PTT-man te fe liciteren. Bij het te Bilthoven gehouden examen voor het vakdiploma Kan toorboekhandel slaagde o.a. Henk Volkeri, werkzaam bij Boekhandel Volkeri, alhier. Ouderavond Chr. Kleuterschool Op woensdag 11 november aan staande wordt vanwege de Chr. Kleuterschool „Rehoboth" alhier een ouderavond gehouden. Deze bijeen komst vindt plaats in het schoolge bouw. WESTERSCHOUIVEN Raadsvergadering De voor 9 november a.s. vastge stelde raadsvergadering van de ge meente Westerschou wen is een week opgeschort en wordt nu gehouden op maandag 16 november. NOORDGOUWE NOVIB-koilekte De in de week van 19-24 oktober jl. gehouden collecte ten bate van Novib „Werk aan de wereld" heeft te Noordgouwe-Schuddebeurs opge bracht f 124,50. NIEUWERKERK Kollekte Zwakzinnigenzorg Dezer dagen werd te Nieuwerkerk ten bate van de zwakzinnigenzorg een bedrag verzameld: f 197,45. Dank aan alle gevers en collectanten. NOVIB-kollekte De opbrengst van de onlangs in Nieuwerkerk gehouden N.O.V.I.B.- collekte, bracht f 161,22 op. DODELIJKE ONGELUKKEN OUDEHORNE. Op het fietspad langs de Schoterlandseweg te Oude- horne had een aanrijding plaats tus sen een wielrijder en een hem ach- .teroprijdende bromfietser. De fietser de 12-jarige Auke Scheweer uit Jubbega, kwam om het leven. De bromfietser, de 16-jarige M. P., werd vrij ernstig gewond. RHENEN. Na een poging om een plotseling uit een zijweg komende personenauto te ontwijken, is de 36- jarige fabrikant G. Drost uit Reste ren op de Gi'ebbeberg in Rhenen frontaal op een vrachtwagen gebotst. Hij was op slag dood. DORDRECHT. De 72-jarige heer G. de Witt, die in Dordrecht als fietser geen voorrang verleende aan een auto, werd aangereden en kwam te vallen, is tengevolge van de daar bij opgelopen hoofdwonden overle den. J „Graninans" op reis DEN HAAG5-11. Zaterdag ochtend om ca. 11 uur zullen op Schiphol vier opperhoofden (granmans) van de Surinaam se Bosnegers in Nederland aankomen. De Surinaamse re gering heeft besloten, hen een reis naar West-Afrika aan te bieden. Het zijn de opper hoofden van vier stammen van Westafrikaanse afkomst. Van de zijde van het kabinet van de gevolmachtigd minister is meegedeeld, dal zij als intel lectuele exponenten van hun volk in staat zijn gesteld van hun culturele achtergronden kennis te nemen. „De confron tatie met de Westafrikaanse culturen, die de elementen van hun eigen cultuur leverden kan de kennis van en hel in zicht daarin verhogen". KERKNIEUWS Gereformeerde Kerk van Oosterland opgenomen in de kerk van Nieuwerkerk NIEUWERKERK, 5-11. Nu de Clas- sis Zierikzee van de Gereformeerde Kerken haar goedkeuring heeft ge hecht aan het besluit van de kerke- raad van Oosterland, om samen met de Kerk van Nieuwerkerk op te tre den, is dat een historisch gebeuren. Vijftig jaar lang mocht zij als kleine kerk in de classis Zierikzee meebc- raadslagen. Deze gemeente was se dert 1944 vakant. Dit is nu voorbij. Op de kerkeraadsvergadering van 27 oktober van Nieuwerkerk, waarbij Ds. J. Poort overleden Ds. J. Poort, emeritus predikant van de Nederlandse Hervormde Kerk, die zaterdag 31 oktober 1970 op ruim tachtig jarige leeftijd te zij nen huize te Arnhem is overleden, is in alle stilte begraven. Jacobus Poort werd op 17 feburari 1890 te Harlingen geboren. Hij be zocht eerst het gemeentelijk gymna sium te Doetinchem en studeerde vervolgens aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waarhij zijn kandidaats examen theologie en ook zijn kerke lijk voorbereidend examen aflegde. Nadat de heer Poort in 1917 door het provinciaal kerkbestuur van Gelderland was toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederlands Hervormde Kerk werd hij op 14 april van het daaropvolgend jaar (1918) door nu wijlen prof. dr. j. R. Slote- maker de Bruine, toen nog hoogle raar vanwege de Nederlandse Her vormde Kerk aan de Rijksuniversi teit te Utrecht, bevestigd als predi kant van de Hervormde gemeente van Oost-Vlieland. Daarna stond de thans overledene verder nog te: Ei kerzee in de classis Zierikzee 1921 tot 1924; Almen en Half sen in de classis Zutphen 1924-1927; Bever wijk 1927 tot 1932 en op 17 april 1932 werd hij door nu wijlen prof. dr. J. de Groot, toen nog hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen bevestigd als predikant van de Her vormde gemeente van 's-Gravenhage waar hij was beroepen in de toen nieuw gestichte achttiende predi kantsplaats. Deze zijn vijfde en laat ste gemeente diende ds. Poort tot 1 mei 1955, toen hem op ruim vijfen zestig jarige leeftijd emeritaal werd verleend. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kollum: J. M. Snij ders, Warmond. Aangenomen naar Kamperland: Ph. M. Becht, Terheyde; naar Kerk en Kapel-Avezaath en Wadenoyen: E. M. Klop, pred. voor btgw. werkz. heden (docent Near East School of ook Oosterland aanwezig was, is be sloten dat de kerk van Oosterland met ingang van 7 november a.s. is opgenomen in die van Nieuwerkerk/ De zitting hebbende kerkeraadsleden van Oosterland zullen deel gaan uit maken van de Nieuwerkerkse kerke- raad. Ouderling A. J. Rotte zal als wijk- ouderling van Oosterland het adres zijn. Voor hen die vervoer wensen om de kerkdiensten in Nieuwerkerk bij te wonen is hij eveneens contact persoon. Theology te Bei rut) met verlof te Vriezenveen, hij bedankte voor Giessen-Oudekerk (toez.) en Bedum en Onderdendam (toez.). Ger. Kerken Aangenomen naar Leimuiden: Jos G. Los, Chatillon-Coligny (Frank rijk). Bedankt, voor Appingedam en Grijpskerk: W. Netjes, Lutten-Slag- haren. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Hoogkerk: J. Bomhof, Bergentheim. Aangenomen naar Brunssum- Treebeek: K. Verlind, Drachten. Bedankt voor Assen: G. Zomer, Groningen-Zuid. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Enschedé-W.: P. op den Velde, Zierikzee. Bedankt voor Zaandam: A. v. d. Veer, Nieuwe Pekela; voor Baren- drecht: M. Vlietstra, Werkendam. Ger. Gemeenten Beroepen te Hoofddorp: E. Vene- ma, Zwijndrecht. Vrije Evang. Gemeenten Bedankt voor Winschoten: E. v. d. Bij, Nieuwvliet. Twee mannen na ongeluk in auto verbrand ZUNDERT, 5-11. Donderdagmor gen omstreeks half zeven reed op de Rucphenseweg in Zundert de be stuurder van een personenauto tegen een voor hem rijdende mobiele graafmachine. Vermoedelijk voerde deze laatste geen achterlicht. De per sonenauto vloog in brand en de twee inzittenden, de 25-jarige C. W. M. van der Broek en de 22-jarige J. A. Th. Kerstens, beiden uit Zundert kwamen in de vlammen om het le ven. Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 9.30 uur, (Dankstond voor gew., arb. en vis serij, en 7 uur ds. V. d. Schee; Lu therse kerk: 10 uur ds. Assendorp, (Avondmaal); Herv. Ver.-geb.: 39 uur ds. Assendorp. Kerkwerve: 11 uur ds. V. d. Berg; Serooskerke: 9.30 uur ds. Huizing, (dankdag voor gew. en arb.); 11 uur zondagsschool. Burgh 10 uur da. Van Leeuwen, (dankdienst voor gew. en arb.). Haamstede: 10 uur ds. Kloosterman, (Jeugddienst); 7 uur gez. dienst in de Ger. Kerk, ds. Huizing. Rcnesse: 10 uur ds. De Wit, gez. dienst met Noordwelle, (Oogst- dienst m.m.v. kerkoor). Noordwelle: dienst te Renesse. Scharendüke: 9.30 uur ds. Van den Berg, (Dankdienst). Brouwershaven: 31 uu ds. Feunekes, (Dankdienst voor gew. en arb.). Zon- nemaire: 9.30 uur ds. Feunekes, (Dankstond); 11 uur zondagsschool. Noordgouvve: 11 uur ds. Post, (Bed. H.A.). Dreischor: 11 uur ds. Huizing, (Bed. H.A.). Ouwerkerk: 10 uur ds. Faber; 7.uur gemeente-avond in het Dorpshuis. Nieuwerkerk: 9.30 uur ds. Van den Heuvel. Oosterland: 11 uur ds. Van den Heuvel; 6 uur ds. Hui zing. Sirjansland: 10 uur ds. P. Mon ster, Zwijndrecht; 6.30 uur ds. A. Goyer, Delft. Bruinisse: 10 en, 5 uur de heer W. van Zetten, Vlaai'dingen. Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.30 uur ds. De Bruine, Goes; 18.80 uur de heer Lodder, Rot terdam. Haamstede: 10 uur ds. Van der Kooij; 7.00 uur ds. Huizing, (gem. dienst in de Ger. Kerk) Scha- rcndtfke: 10 en 2.30 uur ds. Put. Brouwershaven: 10.30 en 3 uur de heer W. Blokland, Roosendaal. Zon- nemaire: geen opg. ontvangen. Nieu werkerk: 10 uur kandidate mcj. Van Krimpen lo Krimpen; 5 uur ds. Rienstra. Oosterland: geen dienst. Bruinisse: 10 uur ds. Rienstra; 5 uur mej. Van Krimpen, kandidate 1c Krimpen. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 9 uur leesdienst, 7 uur ds. Dekker, Capelle a/d IJssel. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. M. Dray- er, Hilversum. Kerkwerve: 10 uur dienst der Woords, 6 uur ds. J. W. Maris, Vlissingen. Haamstede: 10 en 3 uur ds. J. W. Maris, Vlissingen. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. P. Roos, Middelharnis. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.00 uur lees dienst: Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur, de heer A. van der Meer. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente .Somniclsdijk: 10 uur ds. B. Koek, Schiedam. Leger des Heils Meelstraat 1 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugd- samenkomst, 19.30 uur verlossings samenkomst. Uooms-Katholiekc Kerk Zierikzee: zaterdag 19 uur; zondag 8 en 10 uur. Haamstede: Strandkcrk, zondag 10 uur. Pinkstergemeente Zierikzee: 10 uur dienst. LONDEN. Leden vav het Nederlands Danstheater tijdens de laatste repe titie van Hans van Manen's nieuw ste ballet „Twice" in het Londense Sadler's Wells Theatre. Het ballet gaf in dit theater de wereldpremière Viskotter vergaan BUESUM, 5-11. Bij het aanhou dende zware weer van de laatste twee dagen boven de Noordzee is vermoedelijk de viskotter „Amrun- bank" uit Buesum met twee man vergaan. Het laatste radiocontact was dinsdagnacht, toen de boot zich op 20 mijl ten oosten van Helgoland bevond. Het scheepje was op weg van Amrun naar Buesum. OVERDENKING Abisjag Na een lang en veelbewogen leven sterft koning David. Er worden toch nog laatste pogingen in het werk ge steld om zijn leven te rekken: men gaat op zoek naar een jonge, schone vrouw, die hem kan verplegen en in zijn arm kan slapen, „zodat mijn heer de koning warm wordt". Men vindt Abisjag, afkomstig uit Sunem. „Het meisje was uitermate schoon", staat er. Maar de oude Da vid heeft geen gemeenschap meer met haar: zijn krachten zijn te ver al geweken. (1 Koningen 1 :l-4). Je kunt natuurlijk om zo'n stuk geschiedenis glimlachen, maar wie „Tweestromenland" gelezen heeft, het dagboek uit Bergen-Belsen van Abel Herzberg, glimlacht niet meer. Tussen de beschrijvingen van de meest afschuwelijke ellende zegt Herzberg ergens: „Wat de mens no dig heeft, dat is lichaamswarmte. Het kind heeft de hand nodig v?n zijn moeder, de man het lichaam van zijn vrouw, en de vrouw de omstren geling van de man. O, mijn God, al die millioenen weduwen in deze we reld, na de oorlog, eenzaam in haar bed. Er is maar één geneesmiddel te gen verdriet: lichaamswarmte David was niet meer te redden door het jonge lichaam van Abisjag. Dat men een schoon meisje voor David had uitgezocht, lag voor de hand. Wij hebben nu eenmaal de schoonheid, ook van de mens, lief. En wij begrijpen, dat zij voor de vrouw, méér dan voor de man, van grote waarde is. Nu is schoonheid niet zo kwistig rondgestrooid onder de mensen, en het oordeel erover is zeer verschil lend, omdat wij schoonheid moeilijk als een afzonderlijke grootheid kun nen zien. Wij kunnen schoonheid bewonde ren, maar voor allerlei andere waar den biedt zij geen garantie. Wat wij uiteindelijk vragen is: leven, karak ter, ziel, temperament, inhoud. Een vrouw kan schoon zijn, maar tegelijk koel, demonisch, berekenend, ego centrisch en egoïstisch. Daarom kun nen wij nooit bij schoonheid alléén blijven stilstaan. Zo kan het schoonste lelijk worden en andersom: het lelijke schoon. Kunstenaars hebben dat vaak kunnen uitbeelden. Vele figuren van Vincent van Gogh zijn uiterlijk lelijk maar ze worden schoon, omdat hij er haar ziel, haar karakter in legt. Anna Blaman schrijft in haar „Kruisvader" over een lelijk meisje, Virginië, die op een zeker ogenblik „van een grootse lelijkheid was, die haar ontroerend mooi maakte". Dat kan. Er kan bij de mens iets op zijn ge laat tot uitdrukking komen, dat hem bóven mooi en lelijk uitheft. Schoon heid is stellig een waarde, maar even stellig niet de laatste waarde. Bij Hagar zien wij, hoe uit het versto tene en verachte toch het leven kan rijzen. (Genesis 16). Het is eigenlijk de hoogste belijdenis van het mens dom, dat het juist uit het verstotene en verachte het diepste leven ziet losbreken. Heet het niet in Jesaja 53 van de lijdende knecht des Heren, dat zijn uiterlijk misvormd was? En Christus? Op wie, terecht, de woorden over deze „man van smar ten" betrokken zijn? Hij is ongetwijfeld als „schoon" afgebeeld, veel te vaak, naar mijn mening, maar wij kunnen ook den ken aan een Matthias Grünewald, die Hem op zijn Isenheimer altaar weergaf: afzichtelijk, vol bloedige wonden, gekromde vingers, kortom „als iemand, voor wie men het ge laat verbergt". Maar bij deze schilder is geen mooi meer en geen lelijk. Het is al leen maar aangrijpend. Heel het lij den van de mensheid is in deze Christus belichaamd. En dan zijn wij veraf van Abisjag, die zo schoon was, maar met al haar schoonheid Christus voorvader, ko ning David dan ook niet helpen kon. Zierikzee, J. B. ASSENDORP

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3