2dagen Amsterdam f37- rrico AGENDA ONDERZOEK NAAR „PROBLEMEN BIJ JONGGEHUWDEN" Hij is onderweg! Zeventien mensen omgekomen bij brand in Canadees bejaardentehuis RUST AAN HET SUEZKANAAL Twaalf doden op tanker door vergiftiging Londen kan weer schoon worden Overeenkomst Bonn-Warschau Goedkope benzine RUIMTE voordelig uit met NS Minister Luns terug uit Finland In opdracht C.R.M. RIJSWIJK (Z.H.), 5-11. In opdracht van het ministerie van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk heeft het Instituut voor Psycholo gisch marktonderzoek te Schiedam een marktonderzoek gedaan naar de „problemen onder jonggehuwden". Ondervraagd werden 150 echtpa ren die korter dan vijf jaar waren getrouwd en die konden worden ge rangschikt onder „normale doorsnee gezinnen". In een samenvatting van het rapport wordt gesteld dat hoe wel negentig procent van de onder vraagden zegt het huwelijk geslaagd tot zeer geslaagd te vinden en nie mand aangeeft het huwelijk mislukt te vinden, er toch bij een deel van de echtparen frictiepunten zijn aan te wijzen. Zo is gebleken dat dertig procent van de ondervraagden blij tot zeer blij waren om te trouwen, omdat ze dan van huis weg waren. Deze houding was bij de vrouwen iets sterker vertegenwoordigd dan bij de mannen. Men genoot thuis te weinig vrijheid en trof ook een te kritische houding bij de ouders aan. Voor ongeveer tien procent was de stap naar het huwelijk een „gedwon gen" stap. Vereenzaming Bijna de helft van de mannen en 57 procent van de ondervraagde vrouwen gaven te kennen moeilijk heden met de seksuele aanpassing te hebben gehad. Uit het onderzoek is verder gebleken dat een groot deel van de vrouwen vereenzaamt. Ruim (Advertentie) een derde deel van de vrouwen vindt dat ze eigenlijk te weinig mensen ziet en te veel aan huis is gebonden. Het huwelijk startte voor 46 pro cent van de ondervraagden met in woning. De gemiddelde t\jd van de inwoning bedroeg rond anderhalf jaar, maar vier procent woonde lan ger dan %V> jaar in. Een derde van de vrouwen was opgenomen in het arbeidsproces. Van de niet-werkenden verklaarde de helft wel te willen werken. Een be langrijk deel wees er echter op dat de man daartegen bezwaren heeft. Wanneer de jonge gezinnen finan cieel worden doorgelicht, blijkt dat vijftig procent het moeilijk heeft om rond te komen! een derde zegt het onderling moeilijk te hebben over de wijze waarop het geld wordt besteed. De koelkast Bij de opsomming van de ter be schikking staande duurzame ge bruiksmiddelen blijken de topscores in de „huishoudklasse" de koelkast (91 procent), bij de vrijetijdsuitrus- ting de T.V. (71 procent) en bij de verkeersmiddelen de auto (51 pro cent) te zijn. Nog maar een procent van de jonge echtparen blijkt in het bezit van een afwasmachine. De moeilijkheden die zich in het jonge huwelijk voordoen, lossen de beide partners in de meeste gevallen zelf op. Soms ook komen daar fami lieleden, met name de ouders, aan te pas, maar slechts zelden wordt een beroep gedaan op de daarvoor be schikbare professionele instanties. Wanneer dit het geval is, is er sprake van een echt probleem en is er geen reëel alternatief bij de hand, aldus het rapport. niet vergeten.„Frico eten POINTE-AUX-TREMBLES, 5-11. B(j een brand in een bejaardente huis te Pointe-Aux-Tremblcs in de Canadese provincie Quebec zijn donderdag 17 bewoners om het le ven gekomen en 17 gewond. Het vuur ontstond door het ont ploffen van een verwarmingsketel in de kelder van het drie verdiepin gen tellende gebouw, waar 34 ouden van dagen woonden. Het duurde drie uur voordat men de brand meester was. De slachtoffers vonden door verstikking de dood. Volgens de eigenaar was het te huis twee weken geleden nog bij een inspectie door veiligheidsambtena ren goedgekeurd. TEL AVIV-CAIRO, 6-11. Het be stand van negentig dageh aan het Egyptisch-Israelische front is don derdagavond om 23 uur Ned. tijd af gelopen. Een nieuw staakt-het-vuren is voor een zelfde periode begon nen. De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft woensdag beide partijen opgeroepen voor drie maanden een nieuw bestand aan te gaan. Egypte heeft zich hier uitdruk kelijk achter gesteld. Israël is er stilzwijgend mee akkoord gegaan, maar heeft wel verklaard niet het eerst te zullen schieten. De eerste uren van het nieuwe bestand aan het 160 kilometer lange front langs het Suezkanaal zijn rustig verlopen. Minister bezorgd over ziekteverzuim AMSTERDAM, 5-11. Dat minister Roolvink bezorgd is over het toenemen van het ziekteverzuim is donderdagochtend gebleken in Amsterdam, waar de bewindsman op een terrein aan de Basisweg de eerste paal sloeg voor het nieuwe kantoorgebouw van het Soci aal Fonds Bouwnijverheid. Minister Roolvink ging in een toespraak uitvoerig in op dit probleem, waarbij hij een aantal factoren noem de, die mogelijk mede een rol spelen bij het ziekteverzuim. Zo vroeg h(j zich af waarom bijvoorbeeld een werknemer van rond 30 jaar onderhevig is aan een hoger ziekteverzuim, zoals een recent onder zoek had uitgewezen. „Komt dit doordat een man op die leeftijd dikwijls naast zijn dagtaak nog studeert en dus grotere belasting op lichaam en geest verwerken moet? Of is de ontoereikende voe ding in de prille jeugd van de 30-jarige van nu, die precies de gehele Tweede Wereldoorlog heeft meegemaakt, daar debet aan? Heeft wellicht het verschijnsel „bromfiets" er mee te maken? Een 30-jarige staat immers nog niet aan de top van zijn carrière, ver dient nog te weinig om een auto te kunnen houden en teveel om genoegen te nemen met de fiets. Maar een bromfiets is in onze verkeersjungle een bijzonder kwetsbaar vervoermiddel gebleken, terwijl ook de grotere kans op kouvatten wel eens van invloed zou kunnen zijn op het ziekteverzuim". De minister vroeg zich ook af welke rol de woonomstandigheden zouden kunnen spelen. „Inwoning, zowel bij ouders als bü vreem den, kan grote spanningen oproepen maar ook een eigen woning, die niet bijzonder geschikt is, kan bijdragen tot vergroting van het ziekteverzuim". De politie stelt niettemin een on derzoek in. Het is de tweede maal binnen een jaar dat er in de pro vincie Quebec een bejaardentehuis is afgebrand. Op 2 december 1969 kwamen in Notre Dame-Du-Lac 38 bejaarden om. KRISTIANSAND, 5-11. Twaalf ar beiders zijn gisteren aan gasvergifti ging gestorven, terwijl zij op een Noorse tanker in de Noorse haven stad Kristiansand aan het werk wa ren. In een ziekenhuis zijn 48 anderen opgenomen. Van verscheidene hun ner is de toestand kritiek. Volgens overlevenden was er een lek ontstaan in het brandblussings- systeem waardoor giftige gassen de machinekamer binnenstroomden. LONDEN, 5-11. De staking van Engelands vuilnismannen en ander gemeentepersoneel is donderdag avond geëindigd. Werkgevers en vakbonden zijn akkoord gegaan met een loonsverhoging van ruim 21 gul den per week voor 290.000 arbeiders. Het zal echter nog wel weken duren voordat de hopen vuil in de straten verdwenen zijn. WARSCHAU, 5-11. Rüdiger von Wechmar, woordvoerder van de Westduitse regering, heeft donderdag op een persconferentie in Warschau te kennen gegeven dat het verdrag ter normalisering van de betrekkin gen tussen Polen en Westduitsland in de tweede helft van de komende week geparafeerd kan worden; In verband hiermee heeft de Westduitse minister van buitenland se zaken, Walter Scheel, besloten vrijdag niet naar Bonn terug te ke ren maar het weekeinde in Polen te blijven. Maandagmiddag vliegt Scheel van Warschau naar Brussel om daar dinsdag een bijeenkomst van de E.E.G.-ministerraad te leiden. Woensdagmorgen keert hij dan naar Warschau terug. NEW ORLEANS. Een lid van het Chalmette National Park Cannon Team, kijkt hier vol afgrijzen naar een 'aantal afgeschoten vingers, na dat het kanonschot, onderdeel van de „1812 Ouverture" te vroeg afging. Een ander lid van het team ligt zwaar gewond op de grond. Het on geluk gebeurde tijdens de rust van een voetbalwedstrijd in het Ameri kaanse New Orleans. LOS ANGELES. Ex-koning Peter van Zuid-Slaviëis op 4.7-jarige leeftijd in een ziekenhuis te Los Angeles overleden. Hij leed sinds april aan een nier aandoening. VLISSINGEN, 5-11. Een' groot koopcentrum in Vlissingen heeft de strijd aangebonden met de Vlissing- se benzinepomjïhouders. Voor elke liter benzine, getankt bij de pomp van Chevron, die staat op het terrein van het koopcentrum betaalt het koopcentrum acht cent terug. Donderdag, de eerste dag van de actie, werd de pomp bestormd door automobilisten belust op dit prijs voordeel. Het hoofdkantoor van Che vron heeft de firma verzocht de ac tie te staken. Volgens de bedrijfslei der van het koopcentrum, de heer H. van Hilst uit Middelburg, zal aan dit verzoek geen gehoor worden ge geven. De Vlissingse pomphouders en de Walcherse Benzincommissie wachten met eventuele tegenacties totdat Chevron haar standpunt heeft bepaald. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SLIEDRECHT. Het driejarige jon getje P. J. Trapman is in een singel nabij zijn woning aan de Frans Hals straat in Sliedrecht verdronken. MIDDELBURG. Donderdagavond omstreeks zes uur is op Rijksweg 60 bij Terhole de auto van de heer J. C. Verbrugge uit Goes tegen een boom gereden en omgeslagen. De au tomobilist kwam daarbij onder de auto terecht en overleed ter plaatse. Vrijdag 6 november Zierikzee Mondragon. clubavond „Delta-Foto". Concordia. 7.30 uur, openbare voor lichtingsbijeenkomst Wereldstede bouwdag. Beatrixschool, 3.30 uur. vergadering alg. bestuur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, vergadering Co mité rijtoer bejaarden, tevens vrije dia-avond. Burgh-IIaamstede „De Koebel", ouderavond openbare Zaterdag 7 november Prins van Oranje, 11.00 uur, Kring vergadering Rode Kruis. Zonnemaire Perceel aan de Bosweg, 1.30 uur. ploegwedstrijd om het kampioen schap van Schouwen-Duiveland. Zondag 8 november Ouwerkerk Dorpshuis, 7 uur, gemeente-avond. Maandag 9 november Mondragon, 2.15 uur, afdeling Schou wen Ned. Bond van Plattelandsvrou wen. Landbouwhuishoudschool, cursus „Pech Onderweg". (A.N.W.B.). Gemeentehuis, 7.30 uur, vergadering gemeenteraad. Scrooskcrke Dorpshuis, 15.30 en 20.00 uur, film voorstelling Rode Kruis. Dinsdag 10 november Zierikzee Herv. verenigingsgebouw, 7.30 uur, cursusavond regionaal vormings werk. Herv. verenigingsgebouw, 10.00 uur v.m., Ringdag Schouwen-Duiveland C.J.V.F. Concertzaal. (foyer-Mondragon), 8 uur, concert Henk Vos (fluit) en Sara Strumphler, (harp). Ellemcet Dorpshuis, 16.00 en 20.00 uur film voorstellingen Rode Kruis. Woensdag 11 november Zierikzee Herv. verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Chr. Kleuterschool „Rehoboth", 8 uur ouderavond. Renesse Ontdek de gezelligste stad van Nederland! Volledig verzorgd, dus iuel. hotel, maaltijden, reis en traniabonnement van elk station Vertrek dagelijks. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. SCHIPHOL, 5-11. Terug van zijn officiële bezoek aan Finland (het eerste, dat ooit door een Nederland se minister van buitenlandse zaken aan dit land is gebracht) heeft mi nister Luns donderdagmiddag op Schiphol in een rappe opsomming van zijn belevenissen medegedeeld dat de Finse regering op 24 novem ber in Brussel tegenover de E.E.G.- ministerraad haar standpunt uiteen zal zetten, waarna onderhandelingen zullen beginnen over een vorm van samenwerking tussen de gemeen schap en Finland. Daarbij zal uiter aard veel begrip moeten worden op gebracht voor de traditionele handel, die Finland aan Rusland bindt. Des alniettemin had minister Luns goe de hoop, dat er „een zeer aanvaard bare overeenkomst" uit de bus zal komen. KAAP KENNEDY. Van de basis Kaap Kennedy zal vrijdag een grote Amerikaanse - ruim 800 kilo wegen de spionagekunstmaan worden ge lanceerd. Deze krijgt tot taak even tuele Russische en Chinese raketlan ceringen in de gaten te houden. BONN. De 65-jarige Duitser Frlc- drich-Arkl Wialon die door een Is raëlische politicus ervan werd be schuldigd een oorlogsmisdadiger te zijn is niet werkzaam op het West duitse ministerie van buitenlandse zaken, zo is door het ministerie in Bonn bekendgemaakt. Nu moet men niet zeggen „de ge-' meente is niet vriendelijkwant de gemeente is wel vriendelijk en we houden beslist niet van vleierij, maar zitten, d.w.z. journalistiek zitten en uiteraard schrijven in het eeuwen oude stadhuis (oudste periode is van 1550) heeft al een heleboel probleem pjes opgeleverd, waarover onderge tekende zich altijd weer verbaast. Er was een tijd dat men gewoon tus sen het publiek zat. Blocnote op de knie, pennetje in de hand en stijfjes in de rug, waarin de rococokrulle- tjes stilaan begonnen te prikken. Daar is. later verandering in geko men. Er kwam. een soort melkkrukje, waaraan bevestigd een plankje dat „op en neder beioogen" kon worden. Men zat daar dan als een soort on- dérduiker en legde de papiertjes op de vloer, want het plankje was mini en dat zegt wel 'wat. Er kwam een tussenfase, omdat één der collegeleden begaan was met het lot van degenen, die om het broodje de pen hanteren. Er kwam een indrukwekkende stellage met een schrijfblad, dat helemaal ideaal zou zijn geweest, ware het niet dat het blad een helling maakte van on geveer 25 graden, icaardoor papieren en blocnotes - onder invloed van de zwaartekracht - onderhevig Waren aan glijbewegingen. Men moest al tijd alles vast houden of prikken en het kop koffie kwam naast de schoen of op het tere groen van de kussens, inclusief potentiële omvalkansen. Na de tijdelijke verhuizing vtln raads- naar trouwzaal, trad een pe riode van onverstaanbaarheid in, maar zulk een klein ongerief was niet erg, trant de pers ;ot oor ropole tafels en alles kon er op liggen en staan. De royale tafels verhuisden mee naar de raadszaal, maar - het moet toegegeven - ze domineerden de ruimte en de raadsleden moesten met ingetrokken buiken zich tussen tafel en stoelleuningen wringen om op hun plaats te komen en dat ivas ook politiek beschouwd geen gezicht. Thans is de vijfde fase ingetreden, juweeltjes van antieke tafeltjes, prachtig notenhout, helemaal in stijl en schitterend passend bij het meu bilair. Enfin tafeltjes om te zoenen, maar ze zijn te klein. Ze zijn lief en mooi en bijpassend, maar te klein. De perslieden zitten bij elkaar op schoot en dat is geen prettige erva ring. De notenhouten bladen zijn geheel bedekt met paperassen, alles raakt kwijt; er is geen plaats meer om te schrijven en een eerzaam ambte naar - de notulist - moet aan deze minitafeitjes, ook nog een plaatsje vinden, want zijn vroegere aparte zetel is estelisch niet verantwoord. Zo ziet de toekomst van de pers tribune er aan de buitenkant wel schitterend, maar anderzijds toch uwer somber uit. Er schijnen handi ge opvouwbare kampcertafelljes te zijn. Ondergetekende loopt met het euvele plan rond zich er één aan ie schaffen en die het eeuwenoude stadhuis (oudste periode is van 1550) binnen te dragen binnen het kader van een individuele ruimtelijke or dening. SCIUEREI LANDMAN. -m Dorpshuis, 16.00 en 20.00 uur, film voorstellingen Rode Kruis. Nieuwerkerk Zwembad „Dolfijn", 8 uur. trainings avond „Scaldis". Donderdag 12 november Burgh Zaal M. C. de Koster, 16.00 uur film voorstelling Rode Kruis, 19.30 uur alg. vergadering en filmvoorstelling. Vrijdag 13 november Graanbeurs, 8 uur, feestavond Zo meravond-voetbal. Scharcndijke Herv. Verenigingsgebouw, 16.00 en 20.00 uur, filmvoorstellingen Rode Kruis. SPAARBUSJES de degelijke manier van t huissparen. Busjes gratis in bruikleen NUTSSPAARBANK ZIERKZEE WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 7 en zondag 8 november Dokter C. M. van Hoorn, Zierikzee, tel. (01110)-2080, neemt waar voor dokter Bontkes en dokter v. d. Waarden. Dokter H. J. Simons, Renesse. tel. (01116) 280, neemt waar voor dokter Stenger en dokter Terp- stra. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwer kerk, tel. (01114)-1388, neemt ■waar voor dokter Vleugels Schutter. Zuster J. Anker-Voogd, Zonnemaire, tel. (01112) 387, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, tel. (01110)2180 heeft dienst. De weekeinddiensten vangen aan op zaterdagmorgen om half tien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2