Zegam - boetebepaling kriezelt nog na in de raadsdiskussies Winst voor republikeinen in Ver. Staten BLIK DOOR HET WERELD China krijgt angst voor de bom Wat biedt de BEELDBUIS? ARAM EN HET GEHEIM VAN DE GESLOTEN DEUR ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 5 november 1970 Nr. 20770 Gemeenteraad Zierikzee Het gaal met transportleiding niet zo vlug ZIERIKZEE, 3-11. Op de dinsdag gehouden vergadering van de ge meenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester D. W. Kastelein, werd opnieuw de kwestie van de boete bepaling van de Zegam ter sprake gebracht. Deze boete bi) niet- op-tyd-betaling is, gelijk bekend, verhoogd van f 3 naar f 15. De heer Doeleman vroeg zich af of een N.V. wel gerechtigd is tot een dergelijke maatregel. Hij dacht aan de nood zaak van ministeriële toestemming, maar als het om boetes gaat - zoals in dit geval - geloofde de voorzitter dit niet. De voorzitter had wel be- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SNEEK. De Gereformeerde Ker ken van Nederland zijn het met de Nederduits Gereformeerde Kerk van Zuid-Afrika eens geworden over de vorming van een gesprekscommissie over het rassenvraagstuk. BUNSCHOTEN. Een felle uit slaande brand heeft in de nacht in korte tijd de gehele fabriek van de N.V. Cinerec Supraphoon in Bun schoten in de as gelegd. Het bedrijf, dat voornamelijk koffers voor gram mofoonplaten maakt, leed voor on geveer een half miljoen gulden scha de. ROTTERDAM. Prins Claus heeft zich bereid verklaard op 15 januari het nieuwe sport- en tentoonstel lingscomplex Ahoy in Rotterdam of ficieel te openen. Dit complex be vindt zich aan het Zuidplein. DEN HAAG. Prof. ir. H. J. Schoe- maker, directeur van het waterloop kundig laboratorium in Delft, krijgt de supervisie over een 3-jarig irri- gatieprojekt in centraal-Ja va. Ne derland participeert in dit miljoe- nenprojekt voor een bedrag van 3,6 miljoen. AMSTERDAM. Op de eerste dag van het offensief dat de Amsterdam se verkeerspolitie tegen het parke ren van auto's op het trottoir is be gonnen zijn vele honderden bonnen aan automobilisten uitgedeeld. ZUTPHEN. In een cel van het po litiebureau in Zutphen is de 58-ja- rige E. de W. uit die plaats het slachtoffer geworden van een com binatie van teveel alcohol en een hartafwijking. SCHIPHOL. Pakistan Internatio nal Airlines (P.I.A.) heeft besloten een wekelijkse lijndienst naar Am sterdam te gaan onderhouden. Elke vrijdag zal met een Boeing 707 een retourvlucht worden uitgevoerd van Islamabad (hoofdstad van Pakistan)- Teheran-Ankara-Amsterdam. DEN HAAG. De Nederlandse re gering zal al het mogelijke, ook op diplomatiek niveau, doen om de ves tiging van Progil in het Belgische Kallo te voorkomen, voordat er tus sen Nederland en België overleg is geweest. Dit heeft een woordvoer der van het ministerie van buiten- ladnse zaken dinsdag meegedeeld. zwaar tegen de wyze van presentatie door de Zegam, door middel van de „rode brief". Ook de heer Simmers was volko men malcontent over deze zaak. Hij wees er op dat een dergelijk bedrijf toch ook service moet verlenen. De heer De Moor had een wat milder standpunt. Het omstreden voorschot, heeft betrekking op de afrekening, maar niet op de levering en hij vroeg zich af, of er niet wat overdreven wordt. De heer Sprengelmeijer vroeg of die f 15 wel nodig zijn voor de kosten. De voorzitter vond het merk waardig, dat het doorgaans de grote gebruikers zijn, die beboet worden. Wethouder mr. Keuning vond het niet juist dat iedereen met de „rode brief" wordt bedreigd. De heer Sprengelmeijer vroeg naar de aan stelling van een 2de havenmeester brugwachter. Wethouder Bij de Vaa- te deelde mede, dat advertenties zijn geplaatst, maar er blijkt weinig ani mo te bestaan voor dit baantje. Vragensteller informeerde ook naar de zwaaikom. Daarin steken nog altijd resten, die moeten worden verwijderd. De wethouder wilde wachten tot het sloopbedrijf De Ma rei gelegenheid heeft het werk te doen, anders moet het opnieuw aan- bested worden. N.a.v. de notulen van de algemene vergadering Zegam vroeg de heer Simmers naar de komst van het aardgas op Schouvven-Duiveland. De voorzitter deelde mede dat het medio december zou worden. Zierikzee is in 8a 7 sectoren verdeeld en na decem ber duurt het dan nog een week of acht, voordat alle wijken zijn voor zien. De heer Den Boer haakte in op een opmerking van de heer Sprengel meijer, dat het met de aanleg van de transportleiding niet vlug gaat. Vraagsteller wilde ook wel weten hoe het gaat met het beschadigd wegdek. Dit wordt - aldus de voor zitter - hersteld door Zegam, onder toezicht van P.W. De heer den Boer attendeerde ver der op de ongelijkheid van de pre mies voor premiewoningen in de verschillende gemeenten. Er blijkt een klassesysteem te bestaan, waar bij Zierikzee een lagere premie krijgt, hoewel de huur in feite hoger is. De voorzitter vulde nog aan, dat elders de bouwkosten nauwelijks zo hoog zijn, maar de premie hoger. De minister is reeds gevraagd dit te wij zigen. De heer Den Boer vond het juist dat de voorzitter bij voortdu ring wijst op de noodzaak van ver vanging van oude panden, waarmee de noodzaak correleert tot het ver krijgen van een hoger bouwvolume. NEW YORK, 4-11. Winst voor de republikeinen, hoewel minder dan op gerekend, by de senaatsverkie zingen, winst voor de democraten bij de verkiezingen voor het Huis van Afgevaardigden en voor de gou- verneurszetcls. Zo was woensdag ochtend om elf uur (Ned. tyd) de stand van de uitslagen van de ver kiezingen voor 35 senaatszetels, alle 435 zetels van het Huis van Afge vaardigden en 35 gouverneursposten welke dinsdag in de Verenigde Sta ten zyn gehouden. Toen de verdeling van 31 senaats zetels bekend was, bleken er 20 naar de democraten te zijn gegaan en ne gen naar de republikeinen. De an dere twee waren voor een onafhan kelijke kandidaat en voor een con servatief, van wie de eerste zich vermoedelijk bij de democraten, de tweede bij de republikeinen zal aan sluiten. De republikeinen, onder leiding van president Nixon en vice-presi- Baby gestikt DEN HAAG, 4-11. De zes maan den oude Immanuel J. J. C. Schreve uit Den Haag is in de ouderlijke wo ning gestikt in zijn eigen braaksel. De ouders van de baby hadden om acht uur 's avonds het huis verlaten en keerden tegen middernacht terug. Zij vonden het kind levenloos in zijn bedje. Peking wil een conferentie om te komen tot een verbod en vernieti ging van alle kernwapens - inclu sief de Chinese dus. Zes jaar geleden, na de eerste Chi nese kernexplosie, deed China een dergelijk voorstel, maar opvallend is dit keer dat de verklaring wordt af gelegd tijdens het bezoek van een delegatie van Japanse socialisten. Dit is niet toevallig: juist de laat ste tijd demonstreert Japan zijn mi litaire macht: het wil zijn rol van sterke mogendheid niet uitsluitend tot economische aspecten beperken. Weliswaar ziet Tokio af van kern wapens, maar daarbij maakt het dui delijk dat het ze eventueel best zou kunnen maken, wat onmiskenbaar juist is. De vraag is alleen wanneer Japan gaat menen dat het ook zijn H-bom nodig heeft - opinies kunnen tenslotte veranderen „Beperking" Voor China is dat een onaangena me gedachte. Het ziet bovendien de twee andere kernmogendheden Ame rika en Rusland nog steeds dichter bij elkaar komen: de verhouding is juist nu bij hervatting van het ge sprek over beperking van de strate gische wapens in Helsinki een beetje gespannen, o.a. door de generaals van de Ver. Staten, die vliegend bo ven Rusland verdwaalden, maar men blijft nadrukkelijk met elkaar spre ken. En niet over afschaffing, maar over beperking, d.w.z.: de twee wil len het gevaar voor elkaar vermin deren .over anderen wordt niet Ge rept. En China kan zich, omringd door kernmogendheden, terecht wel een beetje benauwd gaan voelen. dent Agnew, uitten zich tevreden met de tot dan toe bekende uitsla gen. Nixons woordvoerder zei dat de president verheugd was dat de tra ditie is doorbroken dat de regerende partij in een jaar dat geen presi dentsverkiezingen zijn zetels wint en Amerika's vice-president meent dat de republikeinen nu in de senaat een ideologische meerderheid heb ben in vraagstukken als de buiten landse politiek en omstreden defen siekwesties. Burgerlijke stand en loop der bevolking GEMEENTE DTJIVELAND Geboren: 15. Adriaantje Jannetje, d .van J. G. de Bruine en A. J. Da lebout (Nieuwerkerk)28. Leendert Johannes, z. van B. J. Noordijk en C. H. W. M. v. d. Wielen (Nieuwerkerk). Overleden: 18. Jakobus Bolle, 88 jr., echtg. van J. C. IJzelenberg (Oosteiiand); 29. Willem Izaëk Maar ten op 't Hof, 1 jr. 8 mnd. (Nieuwer kerk). Gehuwd: 30. Izaak de Bree, 24 jr. (Mariekerke) en Lena Tannetje van der Werf, 23 jr. (Oosterland). Vertrokken: 15. H. Bolle van Sir- jansland naar Rotterdam; 19. W. M. Bouma van Oosterland naar Brou wershaven; 21. J. W. Brouwer van Nieuwerkerk naar Gouda; 27. M. v. d. Waart van Sirjansland naar Ede. Koningin en prinses Beatrix bij C.J.V.F. UTRECHT, 4-11. Koningin Julia- na en prinses Beatrix hebben in Utrecht de viering van het vyftigja- rig bestaan van de Christen Jonge Vrouwen Federatie by gewoond. Twee als vlinders uitgedoste meis jes zouden de gasten bloemen aan bieden toen ze de grote congreszaal binnenkwamen. Maar de zesjarige Regina van de Ven was zo overdon derd door het plechtige moment en de duizenden vrouwen die belang stellend toekeken, dat ze in tranen uitbarstte en weigerde haar boeket aan prinses Beatrix af te staan. Mevrouw Athene Athenassiou, we reld presidente van de Young Wo-, men Christian Association, gaf een kort over zicht van de aktiviteiten van de - al meer dan honderd jaar bestaande - Y.W.C.A., die momen teel leden telt in 76 landen waarvan de meeste in Azië, Afrika, Zuid- Amerika en het Miden-Oosten. De vrouwen die erbij aangesloten zijn, behoren tot allerlei religies, ook - bijvoorbeeld India - niet-christe- lijke. Herdenking van Allerheiligenvloed 1570 HARLINGEN, 3-11. De meest ca- tastrofale stormvloed die Noord-Ne derland ooit gekend heeft, de Aller heiligenvloed van 1570, is in Har- lingen herdacht. Indertijd kwamen meer dan 1500 mensen om het leven bij deze storm die vanaf de Zeeuwse eilanden tot het Duitse Elbe- en Wezergebied tientallen kilometers landinwaarts de lage gebieden onder water zette. Het eerste exemplaar van een drietalig boekwerk over deze ramp werd tijdens de herdenkingsbijeen komst in het Gereformeerd gemeen tecentrum te Harlingen aan de bur gemeester aangeboden door mr. dr. K. de Vries, wetenschappelijk direc teur van de Fryske academie, die het boek uitgeeft. Bezwaar tegen fluoridering van het drinkwater BILTHOVEN, 3-11. Inwoners van de gemeenten Arnhem, Den Bosch en Kampen hebben wederom be zwaar gemaakt tegen fluoridering van het drinkwater in deze plaatsen en in beroepen op de Kroon om ver nietiging van de vergunningen ge vraagd. Een en ander wordt mede gedeeld door de Stichting Waak zaamheid Drinkwater, die zich tegen fluoridering verzet. Nadat de Kroon eerder de vergun ningen tot fluoridering van het drinkwater in genoemde gemeenten en voor vijf pompstations van hel waterleidingbedrijf Midden-Neder land vernietigd had, heeft staatsse cretaris Kruisinga opnieuw vergun ningen aan deze gemeenten en het W.M.N. verstrekt, onder voorwaarde dat bezwaarden over hiet-gefluori- deerd water moeten kunnen beschik ken. Volgens bovengenoemde stichting hebben ook inwoners van Drieber gen en Zeist in beroepen op de Kroon hun bezwaren tegen fluoridering kenbaar gemaakt. Ongeval op Zeeuwse veerboot VLISSINGEN, 4-11. Tijdens' de zware storm ging op de veerboot Prinses Irene van de provinciale stoombootdienst tussen Vlissingen en Breskens de lading van een vracht auto, een stalen condensor met een gewicht van 22 ton, schuiven. Het gevaarte - kwam op een andere vrachtwagen terecht. De veerboot moest uit de vaart worden genomen. VRIJDAG 6 NOVEMBER. NED. I. De Woefs blaffen het AVRO programma in, dat na het journaal een aflevering van Sport- panorama vermeldt. Na het jour naal een echte speelfilm en wel de jonge Juristen, die thuishoort in Vrijdag 6 november, Ned. I, 21.36: Voor de vuist weg. Willem Duys presenteert zijn Voor de vuist weg, waarvan nu ook een boek is verschenen. AVRO's Weekend filmserie. Het ver haal handelt over een taxichauffeur, die beroofd werd. Als verdachten worden twee werkloze musici gear resteerd. Ze zeggen onschuldig te zijn. Gelukkig trekt het advocaten kantoor van de beroemde Bostonse advocaat Michael Cannon zich het lot van de beide heren aan. Het is een merkwaardig kantoor; dat is op gezet met een tweeledig doel, nl. om niet bemiddelden te helpen en om de jonge pas - of nog niet - afgestu deerde juristen de gelegenheid te bieden praktijkervaring op te doen. Vandaar dat enkele enthousiaste jonge advocaten op het spoor van de werkelijke daders worden gezet. Ze ontdekken vreemde aspecten aan het leven van de chauffeur. Een minuut je met de meneertjes Paul van Vliet en Ferd. Hugas gaat vooraf aan Willem Duys en zijn Voor de vuist weg. Daarna het laatste nieuws en van Teleac de cursus vergadertech niek: de ouder commissie. NED. II. Vati de NOS na de blaf fende Woefs en de nieuwslezer de politieke rubriek Ter visie (met o.m. informatie over het kabinetsberaad van deze vrijdagmiddag). De KRO gaat om half acht van start met de eerste uitzending in dit seizoen van Kopduel. Ditmaal gaat het niet om ploegen maar om individuele deel nemers. Theo Koomen zal hen aan de tand voelen. De kijkers thuis krij gen de gelegenheid ook mee te spe len. De kandidaten voor de 1000 gulden zijn in deze eerste aflevering twee vroeger zeer populaire top sporters, beide werkzaam voor een grote fabriek van gloeilampen in het zuiden des lands, nl. voetballer Roel Wiersma en tienkamper Eef Kamer beek. Na het journaal van acht uur gaan we op de amusante toer dank zij Baron van Miinchhausen. De ba ron moet de sultan binnen een uur helpen aan een fles Weense wijn. Doet hij dat niet, dan zal hij hel hoofd verliezen. Werkelijk geen ge ringe opgave, vooral niet als je aan dacht ook nog wordt afgeleid door een hele serie haremdames. In de Wrekers gaan John en zijn gelegen heidshulpje lady Diana op zoek naar de computer, die al verschillende mensen heeft vermoord en die ook John in zijn programma heeft staan. Het wordt een hele *opgaaf om de uitvoering van de plannen te ver hinderen .Als dat is gebeurd schake len we over van de Wrekers naar de Riskante kerk. VRIJDAG 6 NOVEMBER. NED. I: 18.45 Woefs en Lamaars; 18.55 Journaal; 19.04 Sportpanora- ma; 20.00 Journaal: 20.20 De jonge juristen; 21.35 De meneertjes; 21.36 Voor de vuist weg; 22.45 Journaal. NED. II: 18.45 Woefs en Lamaars 18.55 Journaal; 19.04 Ter visie; 19.30 Kopduel; 20.00 Journaal; 20.20 Baron Miinchhausen; 21.10 Brandpunt; 21.35 De wrekers; 22.25 Riskante kerk; 22.55 Journaal. FEUILLETON Terug op hun zolderkamer in de stad, als Frans al lang weer naar huis is, vertelt Evert aan zijn vrouw, wat de man gezegd heeft. En voegt er een vraag aan toe; „Zijn wij eigen lijk kerkelijk meelevend, Dinie? Wat zou hij daar eigenlijk onder ver staan?" Dinie vat het vooralsnog luchtig en ook nuchter op. „O, dat bemerken we te zijner tijd wel. We gaan op gezette tijden naar de kerk en als ze bij ons aankloppen voör een bijdra ge, sturen we ze nooit zonder weg. Wat willen ze daar nog meer? Als je maar niet zo gek zult zijn om een dergelijk baantje aan te nemen. Ik zie jóu al schuiven in zo'n zwart pak....' Ze proest het uit. „Als je je maar beheerst, hoor, zo dra we daar zijn. Het dorp lijkt me nogal wat zwaar op de hand. Daar om zullen we ons een beetje moeten aanpassen". 48. Doch voordat hij verder kon gaan, werd Tudor plotseling met kracht opzij gesmeten. Het was 'Ararn die tussen beide gekomen was. Met van woede verwrongen trekken wendde hij zich tot Aram: ..Je blijft van haar af! Wat er waar is van je verhalen weet ik niet en dat kan me ook niet schelen. Rela gaat. met mij mee. Ik zal haar over de grens brengen. Daar kun je haar tenminste niet verder achtervolgen!" De kleine Rafael greep met beide han den naar zijn hoofd en zocht ijlings een goed heenkomen, terwijl Tudor zich te genover Aram teweer stelde. „Dwaas die je bent", voegde hij de jonge krijger toe. „Begrijp jc dan niet dat zij je al leen als werktuig wil gebruiken? Zodra zc genoeg van jc heeft, laat ze je om het leven brengen!" Inmiddels was Rafael naar de uitgang van de grot gevlucht, doch daar zag hij i zich plotseling de weg versperd door Rock. „Ha!" gromde zijn broeder. „Nu genoeg van jouw gekheid. Nu ik jou krijgen!" Dreigend kwam hij op de klein man af, doch stak jammerend zijn handen op en krijste: „Niet slaan. Rock! Niet slaan! Ik zal alles doen wat je zegt, maar sla me alsjeblieft niet! Ik zou het niet overleven en dat wil je toch niet, Rock! Denk er aan, wat je onze moeder beloofd hebt!" De laatste dag voor de Paasva kantie is er na schooltijd een intie me bijeenkomst in Evert's lokaal, want het kamertje van het school hoofd is daarvoor te klein. Ex- wor den vriendelijke wooi-den gespi'o- ken, niet alleen door het hoofd, maar ook door de voorzitter van 't school- bestuur. En tenslotte speekt een col lega namens de andere leerkrach ten. Er zijn een paar presentjes: Evert neemt alles in dank aan en weet, het zijn boeken. Daarna spreekt hij zelf, op zijn gewone, rus tige manier. Dat het hem spijt weg te moeten gaan, maar een huis, en bovendien een nieuwbouwwoning is te verleidelijk. Tenslotte moet je als getrouwde man ook rekening houden met je vrouw. Hij zegt hier altijd met plezier te hebben gewerkt en goede herinneringen meeneemt naar zijn volgende school. Er is wat te drinken. Men steekt een sigaret of een sigaar op. En er wordt nog wat gebabbeld, Tot het moment van afscheid nemen er is. Evert di-ukt handen, hij krijgt schou derklopjes en dan is het voorbij. Als hij op straat loopt, kijkt hij nog eens naar de school, waar hij zes jaar „meester" is geweest. Over drie we ken zal hij voor een nieuwe klas staan. In Dalewoud. Het streng or thodoxe dorpje met vijf verschillen de protestantse kerken, de een nog zwaarder dan de ander. Hoe ter we reld hebben ze daar al die tijd de schooleenheid kunnen bewaren? Eén christelijk-nationale school voor het hele dorp? Plus een kleine openbare. Maar dat doet er allemaal niet toe. Als hel hem niet bevalt, wat let hem om opnieuw te gaan solliciteren? Hoofdstuk 4. Dalewóud is niet goedkoop. Gedurende enkele dagen hebben Dinie en Evert het druk. Maar Frans heeft heel welwillend zijn vracht auto en een van zijn mensen be schikbaar gesteld. De wagen is ste vig en zal zeker al hun bezittingen kunnen bergen. De chauffeur is een boom van een vent, die een beetje lacht, als Evert met moeite een fau teuil probeert te verzetten. „Laat mij dal maar doen. meneer", adviseert hij goedhartig: „wij zijn dit werk gewend". DOOR GERRIT FRANSSEN In de loop van de ochtend zit alles er in en wox'dt er opnieuw afscheid genomen. Waarna men wegrijdt, richting Dalewoud. Voor in de middag wordt het dorp en het hoekhuis, waar de vitrage al hangt, bereikt. Er staan twee boe- renjongens te wachten. Evert kijkt even verbaasd, maar dan herinnert hij zich de belofte van zijn nieuwe baas: „Ik zorg voor een paar stevige jongens uit de hoogste klas om een handje te helpen". Vele handen maken licht werk. De jongens grijnzen wat verlegen, maar de chauffeur heeft blijkbaar al va ker met dit soort werk te maken ge had, want hij commandeert dadelijk: „Hier, mien jong, vat moar es an". De aangesprokene kijkt wat wan trouwend, doch de chauffeur ver trekt geen spier. En al spoedig is iedereen in de weei*. Uitladen gaat sneller dan er in stoppen. Binnen een recordtijd staat alles binnen. Evert wil de chauffeur een extraatje ge ven, doch de man kijkt hem ver wonderd aan. „We zetten eerst alles op z'n plaats, meester. De dag is nog lang niet om". Het is twee dagen rommelig, maar beiden ontdekken, dat ze in elk ge val hartelijke buien hebben. De eer ste avond al wordt er gebeld en staat er een glimlachende jonge- vrouw op de stoep. „Ik ben uw buur vrouw", zegt ze. „van hiernaast". Ze wijst naar de linkerkant. „Mogen we u uitnodigen bij ons te komen eten? We weten zelf, wat een rommel een verhuizing geeft; we wonen hier na melijk pas drie weken. Ik zou zeg gen doet u het maar. Kunt u meteen een beetje uitblazen". Dinie is in dubio. Het aanbod treft haar ontzettend, maar zal Evert het goedvinden? „Mag ik even nVn man roepen? Komt u toch verder, me vrouw. „Mevrouw Scheuvelcr", stelt ze zich voor. De vrouwen drukken el kaar de hand. Evert is er maar matig mee in zijn schik. Vooral geen verplichtingen scheppen, is zijn devies. Maar hij weet, dat Dientje doodmoe is van de ongewone drukte en zelf zou hij ook liever ergens lui gaan liggen. Dus stemt hij toe: „Dat stellen mijn vrouw cn ik heel erg op prijs". (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7