Om zuiverheid STREEKNIEUWS Schip bij Texel vergaan - Drie mail vermist De ramp met de „Pacific Glory" STREEKNIEUWS Ledental VPRO beneden de 100.000 Overeenstemming schaderegeling luchtverontreiniging Zeeland Wie losjes speelt met de gedach te: „Sehouwen-Duiveland is een groene long en ons kan niets ge beuren", is deze week wel uit de droom geholpen door mededelin gen, aansluitend op de gehouden vergadering van het Waterschap Sehouwen-Duiveland. Met de luchtverontreiniging loopt het hier nog wel redelijk ai, al ontstaat er ook duidelijk bederf door opeen hoping van auto's met name in het Westhoek-hoogseizoen, maar met het water is het evenals elders een zaak, die tot oplettendheid noopt. Evenals elders moet men - merk waardig genoeg - ook hier begin nen bij de huisvrouw, die wel spreekwoordelijk zindelijk is in de regio, maar heel nare dingen ge bruikt voor de was en de vaatwas. Die wasmiddelen deugen niet voor het oppervlaktewater. De dijkgraaf gaf andere voorbeelden van ver vuiling, die ook heel duidelijk „lig gen". Varkensmesterijen b.v. zijn vervuilers bij uitstek. Men kan de carbonade er niet om minachten, maar het feit ligt er nu eenmaal. En er zijn varkensmesterijen op Sehouwen-Duiveland. Er is verder het uitdijen van dorpen en de ste den, met name Zieiikzee, dat nu aan de Westkant een kolossale uit stulping krijgt met allemaal hui zen, die allemaal hun afvoer heb ben. In wijde omtrek van de zui veringsinstallatie ziet men aan het slootwater, dat het met de zuiver heid niet erg best gesteld is. Dit zal erger worden, en niet geheel te niet kunnen worden gedaan door een „volledige" zuivering - waarop Zierikzee overigens wacht - maar die toch nooit optimaal zal zijn. Dat kan namelijk niet. Ook alweer blijkens mededelingen van de dijk graaf van het waterschap, is het aan de visstand in de regio te mer ken, dat er sprake is van verontrei niging en daarbij voegt zich nog het feit, dat Sehouwen-Duiveland minder water heeft dan vroeger, zulks als gevolg van de herstructu rering na de februariramp van 1953. Er was een indrukwekkend arsenaal vroeger van biologisch leven, in allerlei watergangen, put ten, welen en dat is ook allemaal hard achteruitgelopen. Het is een fiktie te menen, dat dit gebied ont snapt aan de „vuile" kwalen van deze tijd. Het lijkt daarom een goede zaak, dat de waterhuishouding nieuwe stijl, dus inclusief de zorg voor de zuiverheid, in de toekomst een taak wordt van de waterschappen. Het woord zegt het al: een water schap stopt niet bij dit water of dat water, maar heeft met water in het algemeen te maken en dus ook met de zorg voor de zuiver heid ervan. Zo gezien is de nieuwe regeling in wording, zo logisch als wat. De zorg voor de waterkwaliteit kan niet in betere handen worden gelegd, want in de betreffende kring weet men wat water is, wat het doet en wat het verdragen en niet verdragen kan. Merkwaardig in dit verband is dat er - door de ontwikkeling in de tijd - sprake is van een taakver schuiving c.q. aanvulling bij de waterschappen, die in de rij van publiekrechterlijke lichamen, in dit land „beneden de zee" nog altijd een aparte en karakteristieke plaats innemen. SCHIPHOL. Op Schiphol-oost is het nieuwe vliegtrainingsgebouw ge opend. Op de foto één van de aan winsten in het gebouw, de Boeing 747, vluchtsimulator. Bietenoogst heeft droogte nodig Wanneer de regenperiode, die nu al enkele weken duurt nog enkele dagen zou doorzetten, zal de bieten- aanvoer waarschijnlijk stil komen te liggen. Er wordt momenteel natuur lijk nog volop aangevoerd, maar de voorraden die gereed liggen, minde ren zienderogen. Voor de landbou wers is het niet mogelijk thans nog met de bietenrooimachine op het land te komen. Nodig is enkele dro ge dagen en het rooien kan weer beginnen. Van een wekelijkse sche matische aflevering per bedrijf is geen sprake meer. Ook de fabrie ken werken van vorige week af niet meer op volle toeren. Het tarra-per- centage is in vergelijking met vorig jaar enorm gestegen. Mr. J. F. G. Schlingemann bedankt als Kamerlid In een brief aan de voorzitters van de fracties in de Provinciale Staten van Zeeland heeft mr. J. F. G. Schlingemann, lid van gedeputeerde staten, in aansluiting aan zijn toe zegging in de statenvergadering van 3 juni jl. (waarin hij tot gedeputeer de werd gekozen) meegedeeld, dat hij - na alle belangen nauwkeurig en ampel tegen elkaar te hebben af gewogen en na gepleegd overleg - heeft besloten zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer voor de VVD per 1 februari 1971 te zullen neerleggen. ZIERIKZEE Het Volkskredietwezen Door de gemeentelijke Volkskre dietbank te Zierikzee werden gedu rende het eerste kwartaal van 1970 dertig kredieten verstrekt. De omzet was f 52.590,gemiddeld kredietbe drag f 1.753,—. Een en ander wordt medegedeeld in een verslag van de afdeling Volks kredietwezen van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk. z.v.u. Concert op dinsdag 10 november Onder auspiciën van de Z.V.U. vindt op dinsdag 10 november a.s. een concert plaats, dat gegeven wordt door Henk Vos (fluit) en Sara Strumphier (harp). Werken worden o.m. gespeeld van Mozart, Bach, Fauré en andere componisten. Het concert vindt plaats in de Concert zaal-foyer. Collecte „De fakkels bijeen" In de week van 9-14 nov. a.s. zal een huis aan huis-collecte gehouden worden voor het blindenwerk van alle gezindten „De fakkels bijeen", die hartelijk wordt aanbevolen. HAAMSTEDE Geslaagd C.J.V.-bazar De in het kader van het „Vluchte- lingenjaar 1970" door de C.J.V. al hier georganiseerde bazar heeft de fraaie som van f 2.900 opgebracht. HAAMSTEDE-BURGII Cursus E.H.B.O. Bij voldoende deelname zal een nieuwe cursus E.H.B.O. worden ge geven onder leiding van mevr. C. van der Haven-Eikelenboom, leidster en helpsters van de Rode Kruis-colon- ne. Start van de cursus op maan dagavond 23 november a.s. in het wijkgebouw aan de Burghseweg. Minimum leeftijd voor deelname aan de cursus is 16 jaar. Opgave dient te geschieden voor 15 november a.s. bij mevr. Van der Haven. Alg. ledenvergadering afd. Schouwen (WJ van het Rode Kruis De algemene ledenvergadering van de afdeling Schouwen (W.) van het Rode Kruis zal gehouden worden op donderdag 12 november a.s. in de zaal van de heer M. C. de Koster te Burgh. Op de agenda staat o.a. een bestuursverkiezing. Er zal in drie vakatures moeten worden voorzien wegens bedanken van de heer W. Lokker, Noordwelle en de heer G. A. M. Stenger, Haamstede, en wegens vertrek van mevr. J. H. Boot-Fokker te Burgh. Voorgesteld worden de volgende kandidaten: mevrouw A. Goensé-Boonman, Noordwelle, mevr. J. J. Blom-Meerman, Haamstede en mevr. L. F. E. Kolff-Kruisinga, te Burgh. W ESTEN SC HOUWEN Filmvoorstellingen Rode Kruis De afdeling Schouwen (W.) van het Rode Kruis organiseert een reeks filmvoorstellingen op de volgende data en plaatsen: 9 nov. Dorpshuis Serooskerke; 10 nov. Dorpshuis El- lemeet; 11 nov. Dorpshuis Renesse; 12 nov. zaal M. C. de Koster Burgh; 13 nov. Ver.-gebouw (Herv.) Scha rend ij ke. De te vertonen film, „The Family Way", wordt op tragisch-komische wijze een ook voor deze tijd aktuele situatie in beeld gebracht. Het gaat over de start van het huwelijk van Arthur Fitton en Jenny Piper, die na hun eerste (mislukte) huwelijksnacht de volgende dag te horen krijgen dat hun huwelijksreis niet kan doorgaan omdat de eigenaar van het reisbu reau er vandoor is met het geld van de deelnemers. De tweede nacht in Arthur's ouderlijk huis is geen zier beter. De moeilijkheden van het jon ge paar worden dan al spoedig hét onderwerp van gesprek in de buurt. Maar op een stille middag, als er niemand anders in huis aanwezig is, zijn opeens alle problemen opgelost. Uiteindelijk kan het jonge paar zelfs nog op huwelijksreis gaan.... ZONNEMAIRE Collecte gehandicapte kind De nationale collecte voor het geestelijk gehandicapte kind heeft in Zonnemaire f 130 opgebracht. Alle gevers en medewerkers(sters) harte lijk dank. ELLEMEET Rode Kruis-filmavond Op dinsdag 10 november a.s. zal 's avonds in het Dorpshuis alhier de filmvoorstelling van het Rode Kruis plaats hebben. Gedraaid zal worden de film „The family way". Laat ieder, die kan, deze avond be zoeken. Men steunt daarmee op een aangename manier het mooie werk van het Rode Kruis. 's Middags is er een programma voor de jeugd met een Stan- en Oli- vex--film „Kolderparade". DUIVELAND Bouwactiviteit in Oosterland Door het Bouwbedrijf Boogert al hier is momenteel een begin gemaakt met de bouw van een tweetal wo ningen aan-elkaar (hoogbouw) aan de Van den Abeelestraat alhier, voor rekening van de heer J. van der Maas Cz. alhier en de heer J. Slin- geland uit Rotterdam. De betonfun- deringen hiervoor worden gestort. Verder werden in de Burg. van der Havestraat de fundering gelegd voor de bouw van een woonhuis voor re kening van de heer Mar. de Bruine Jacz. (laagbouw) door bouwbedrijf Capelle-Stouten, terwijl door deze zelfde firma een woonhuis wordt ge bouwd in de Lage Rampertseweg, voor rekening van de heer Joh. de Bruine Mz„ commisionair alhier, zulks bij de reeds enige jaren gele den gebouwde sorteerloods. BRUINISSE Giften voor het Dorpshuis Na de laatste opgave kwamen aan giften voor het Dorpshuis te Bruinis- se binnen 1 x f 10.000,-; 4 x f 500, 1 x f 250,en 1 x f 75,Totaal f 12.325,Dit bracht de stand op f 84.075,—. Scheepvaartberichteii Abida, 3-11 30 m. z. Sumbaeil. Atys,, 1-11 te Durban. Acmaea, 3-11 te Hamble verw. Camitia, 9-11 te Houston verw., 3-11- 400 m. z.o. Bermuda. Diloma, 3-11 810 m. z.o. Tokio. Ganymedes, 3-11 vkertrek van Santo Domingo naar San Juan. Kenia, 3-11 Yokohama verw. Dodelijk ongeluk bij demonteren kabelbaan HELLEVOETSLUIS, 5-11. Woens- dagmiddag is op een werkplateau bij Hellevoetsluis de 42-jarige heer L. Dijksman uit Hendrik Ido Ambacht om het leven gekomen tijdens het demonteren van de railconstructie van de kabelbaan, die gebruikt is bij het dichten van het Haringvliet. Dit gebeurde doox-dat hij op veertien meter hoogte het evenwicht verloor en naar beneden viel. De heer Dijks man was gehuwd en vader van drie kinderen. DEN HAAG, 4-11. Tüdcns de storm die dinsdagavond langs de Nederlandse kust woedde, is het schip „Rigel" afkomstig van Cyprus, by Texel in moeilijkheden geraakt en later vier kilometer ten zuiden van De Koog, gekapseisd. Het schip ligt 100 meter uit de kust. LONDEN, 5-11. De Nederlandse loods van de „Pacific Glory", de Li beriaanse tanker die op 23 oktober bij het eiland Wight in brand x-aakte heeft alle vex-antwoordelijkheid voor de aanvaring op de Liberiaan „Alle gro" geschoven. De loods, kapitein Jochem Frudi- ger, had zijn plaats op de bxnxg van de „Pacific Glory" al ingenomen om het schip naar Rotterdam te bren gen. De „Allegx-o" bevond zich op een afstand van één mijl, zo ver klaarde de loods voor een commissie van onder-zoek die op de ambassade van Liberia in Londen bijeen is,, toen het schip plotseling van koers verandex-de. Ondanks twee stoten op de scheepssirene van de „Pacific Glox-y" bleef de „Allegro" haar ge wijzigde koers voortzetten. Een aan varing werd daardoor onvermijde lijk, aldus de loods. VOOR DE VROUW Leer en ivater voortaan vrienden Laarzen poetsen met water en een spons? Waarschijnlijk lopen de ril lingen u over de rug als u dit leest. Water is immers de vijand van leer. Dat weet u al van kindsbeen af, toen u uw schoenen al moest volstoppen met kranten als u door de regen had gelopen. En dan maar goed invetten met schoensmeer en boenen tot ze glommen. Zo ging dat vroeger en zo gaat dat eigenlijk nu nog. Behalve in Frank rijk. Enkele jaren geleden stelde de Franse fabrikant van leder-en meu belen, Robex-t Louis Bax-anne, vast dat leer net zo'n behoefte heeft aan een cosmetische verzox-ging als de huid van ons gezicht. En nu gebruikt 51 px-ocent van alle Franse vrouwen- voor haar laarzen, haar lex-en kleren, haar meubelen, de Bax-anne-methode. Water speelt hiex-bij een gx-ote rol. Om te beginnen wox-dt ervan uitge gaan, dat leer alleen maar met x-e- sultaat kan worden onder-houden, aP - net als bij de huid - de po riën schóón zijn. Vandaar-, dat het leer eex-st met water en een spons moet worden afgenomen .Samen met het in en op het leer achter-blijvende water vormt de vervolgens aange- bracte Baranne-crême een emulsie, die ver in de poriën doox-dx-ingt, het leer diep reinigt, het leer diep vocdl. Water is niet de vijand van leer: leer heeft vocht nodig, neemt vocht op en staat het weer af. Leer leeft, zoals iedere huid. Leer kan blijven levén. Óp vcorwaax-de dat het op de juiste manier wordt onder-houden. „Baranniseren", de behandeling, die als het looipx-oces het leer in zijn na tuurlijke soepelheid consex-veerl, is hiervoor de meest simpele en effek- tieve methode. Sinds kort kunnen wij ons leer net als de Fransen behandelen. Het is misschien even wennen. Maar leer en water kunnen voortaan vrienden zijn. Er wex-den in de nacht nog drie man vermist onder wie de kapitein. Negen leden van de bemanning kon den de kust van Texel bereiken. Drie van hen waren gewond. Nadat hun in hotel „Het Witte Huis" eex-ste hulp was verleend, zijn zij naar het ziekenhuis in Den Hel der gebracht. De x-est van de gered den wex-den in dit hotel onderge- bx-acht. Er werd direct een grootscheepse x-eddingsactie opgezet. BRUSSEL. De bx*and in het be- jaai-dentehuis in Gosselies bij Char- lex-oi heeft een vijfde slachtoffer ge- eist. In een ziekenhuis in Jumet na melijk is nog een 82-jarige dame ovex-leden die er maandag met ern stige brandwonden was opgenomen. Trainingsavond „Scaldis" De Schouwse Cnderwatex-sport- vereniging „Scaldis" hield haar der- de algemene ledenvex-gadering. Deze vex-liep zeer geanimeex-d. Het gehele bestuur tx-ad af en werd met grote meerdex-heid van stemmen hex-kozen. In de afgelopen twee jax-en is het' clubje, dat startte met 5 leden, uit gegroeid tot een px-esentablee vere niging met 21 leden. Feitelijk nog te weinig om het voortbestaan te ver zekeren, maar het bestuur heeft goede hoop op nog meer nieuwe le den. Om belangstellenden in de ge legenheid te stellen nader kennis te maken met de onderwatex-sport en alles wat daaraan verbonden is, or ganiseert „Scaldis" een open trai- ningsavond in het zwembad „Dol fijn" te Nieuwerkex-k op woensdag 11 hovembex-. Zwemkleding dient mee gebracht te worden. Iedex-een mag meezwemmen en er zullen demon straties gegeven worden van snor- keldüiken en duiken met pex-slucht. Lawaaibestrijding SYDNEY5-11. Hei regende klachten bij de directie van een steengroeve aan de rand van Sydney over het lawaai van werktuigen en vracht auto's, maar zij heeft er wat op gevonden. Een reusachtige luidspreker vergast de omwo nenden nu op een alles over stemmend bladergeritsel en het geluid van golfslag. Vliegtuigpassagiers dooreen geschud NEW YORK, 5-11. Twintig mensen onder wie zes stewardessen zijn woensdagavond gewond geraakt toen het vliegtuig waarin zij zaten, een Jumbo van Pan American, tussen New York en Parijs door hevige luchtbeweging werd geteisterd. Alle losse voorwerpen vlogen de passa- giers om de oren. Vier gewonden moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Het toestel dat al 360 km had af gelegd is naar New York terugge keerd. Het is niet beschadigd. SPUISLU1S HARINGVLIET. Nadat minister Bakker van verkeer en wa terstaat deze week de spuisluis in werking had gesteld bezichtigde hij het 1050 m. lange sluizencomplex dat een onderdeel vormt van de Haring- vlietdam. DEN HAAG, 5-11. Het ledental van dc V.P.R.O. is tol onder de 100.000 leden gedaald, zo is donder dagmorgen door het ministerie van CRM medegedeeld. Dit betekent dat de V.P.R.O. een jaar de tijd krijgt om weer boven de rode streep te ko men. Lukt dat niet dan zal de omroep vereniging zowel de radio- als t.v.- uitzendingen moeten staken. De di- i-ectie van de vex-eniging is vanmor gen officieel van dit resultaat van een onderzoek van CRM op de hoog te gesteld. Onmiddellijk nadat dit gebeurd was is de dix*ectie in vex-ga- dex'ing bijeengekomen. Er was donderdagmoi-gen nog nie mand van de V.P.R.O.-leiding voor commentaar op dit nieuws bex-eik- baar. Wel vertelde een wooi'dvoer ster van de V.P.R.O. dat de omroep- vex-eniging volgens eigen ledenadmi- nistx-atie cix-ca 126.000 leden telt. Een deel daarvan betaalt evenwel geen luister- en kijkgeld en wordt voor de wet niet als lid erkend. Hoe groot het aantal voor de wet ongeldige le den is kon men ons van de kant van de V.P.R.O. nog niet mededelen. Men hoopte in de loop van de dag nade re bijzonderheden te kunnen geven. SOEST. Bij een verkeersongeval op de Vx-edenhofslraat in Soest is de 35-jaxige mevrouw A. Hakkei-s- de Jong uit Baax*n om het leven ge komen. Zij kwam met haar perso nenauto fi-onlaal in botsing met een vrachtwagen. INGEZONDEN STUKKEN Reactie op het verslag van dc ou deravond basisscholen te Zierikzee, in de krant van dinsdag j.l. Gaarne wil ik hier even tex-ugko- men op een zinsnede in de krant van dinsdag j.l. In mijn toespi-aakje op de oudex-avond zou ik gezegd hebben. In het landbouwonderwijs hier op het eiland worden niet veel vernieu wingen meer toegepast, omdat het een vrijwel aflopende zaak is. Dit is een foutieve weex-gave van het gezegde en het wekt de indruk dat wij op school de zaak maar op 'zijn beloop laten. Integendeel. Wat wel gezegd is, is het volgende: Door het geringe leerlingen aanbod zullen enkele vakrichtingen worden afgestoten (gx-oente- en fx-uilleelt). Ze kunnen niet vervangen worden door een andex-e vakx-ichting, omdat daar voor te weinig leerlingen zijn. Door gezamenlijk overleg tussen de scholen voor lager agrax'isch on- dei-wijs in Zeeland is er een nieuwe richting aan de school te Middelburg vex-bonden, rul, aanleg en onderhoud van tuinen, bloementeelt en tech niek. Hier gaan de leerlingen uit heel Zeeland een dag in de week naar toe, terwijl zij dc rest van het onderwijs aan de eigen school krijgen. Zo vol gen van de school in Zierikzee vier leerlingen van de derde klas deze richting en 1 leerling uit de vierde klas. Dat betekent dus het tegendeel van de lichting van de aangehaalde zin. J. A. KOOIMAN, direkteur Lagere Agrarische School „De Kluut" MIDDELBURG, 4-11. Tusscn ver tegenwoordigers van bet provinciaal bestuur van Zeeland, het gemeente bestuur van Vlissingcn, dc geweste lijke raad vcor Zeeland van het Landbouwschap, Ilocchst Vlissingcn N.V. en Pcchincy Nederland N.V. is ovei eenstemming bereikt over een regeling tot vergoeding van eventue le schade, ontstaan door luchtveront reiniging tengevolge van bedrijfsma tige activiteiten van dc industrie aan land- en tuinbouwgewassen of vee, geldend vcor liet industriegebied in het Zuid-SIoc. De gezamenlijke industrie zal zich verantwoordelijk achten voor de schade, die door een daarvoor in het leven geroepen technische commissie van deskundigen wordt geconsta teerd voor zover deze schade door dc bedx-ijfsmatige activiteiten wox-dt verooi'zaakt. De melding van deze schade dient te geschieden door tus senkomst van hel Landbouwschap. De getx-offen regeling betekent in ze kere zin een bevestiging van dc pro- ceduxc, zoals die op het ogenblik al door Hoechst op basis van vrijwillig heid wordt toegepast ten aanzien van schadeaangiften. Met medewerking van het Land bouwschap zullen in dc toekomst richtlijnen worden gepubliceerd lor voorkoming of beperking van de schade aan land- cn tuinbouwge wassen cn vee. Gp verzoek van liet Landbouw schap zal de problematiek van een eventuele hei-structurering van hel gebied rondom het haven- en indu strieterrein van het Zuid-Sloe in een afzonderlijk overleg aan de oi'de ge steld worden. Bij dc zogenaamde convenantspartners, zijn de ministers van verkeer en waterstaat, de staatssecretaris van volksgezondheid het provinciaal bestuur vUn Zeeland cn het gemeentebestuur van Vlissin gcn,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4