AGENDA goldschmedingl GROND VOOR 32 WONINGWET- EN 28 PREMIEWONINCEN Rattenbestrijding op Schouwen-Duiveland Naar langere vakanties voor jongeren CEBECO BEHAALDE IN 1969-1970 TOP-OMZETCIJFERS Doden van St. Laurent-du-Pont begraven Aanslagen/invordering nieuwe belasting onroerend goed door rijksbelastingdienst Gemceiiteruuil Ziorikztc Najaarsvergadering afdeling Bruinisse S.G.P. ZIERIKZEE, 3-11. Herziening ex ploitatie bestemmingsplannen West te Zierikzee is nodig, daar het bouw rijp maken van nieuwe grond een beetje duurder is geworden. Zo bleek op de raadsvergadering van dinsdag. Bij uitgifteprijzen van grond-zo ligt die figuur - wordt f 2 per m- gere serveerd voor „onvoorzien". De mi nister is gevraagd althans die f 2 er af te trekken, maar waarschijnlijk is het meerbedrag nog wel hoger dan f 2. De raad ging akkoord met deze zaak. Grond in West wordt verkocht aan „Beter Wonen"; voor 32 woningwet woningen is hiermede een opper vlakte gemoeid van plm. 5315 m- en een bedrag van f 161.628,75. Voor 28 premiewoningen is de perceelsgroot te plm. 4365 m- en de totaalprijs is f 153.866,25. Het gaat hier om 32 nog te bouwen woningen, waarvoor „dus" een strook duurdere grond is ingebracht. De raad besloot conform het b. en w.-voorstel. Alarmcentrale De raad had ook geen bezwaar deel te nemen aan de alarmcentrale te Goes, in te stellen voor mogelijke calamiteiten. De kosten bedragen f 0,15 per inwoner over 1971 en f 0,02 en over 1972, maar de kosten worden uitgesmeerd over enkele ja ren. De heer Becu zag het allemaal nog niet zo duidelijk, vooral door de noodzaak van dag- en nachtbezet ting. De .voorzitter zei er destijds ook sceptisch tegenover te hebben gestaan, maar nu het een landelijke zaak is geworden, moet ook Zeeland meedoen. Een dergelijk alarmsy steem in Zeeuws-Vlaandercn blijkt goed te funktioneren. Het is al een BRUINISSE, 4-11. In dc vergade ring van het waterschap Schouwen- Duivcland werd door voorzitter A. M. Geluk ook even de rattenbestrij ding aan de orde gesteld. Men wil deze winter opnieuw mei een campagne van start op dezelfde manier als twee jaar geleden ook met succes werd gevoerd. De ge meenten, die het vergif betalen in samenwerking met het polderbe stuur, dat zijn mankracht beschik baar stelt om het uit te leggen en te distribueren, met als co-ordinator de heer M. L. Moermond wethouder van Brouwershaven te Dreischor. De heer A. J. G. Doeleman (Nieu- hele zaak, dat het publiek gaat we ten welk nummer in noodgevallen te moeten bellen. De heer Sprengel- meijer was het daarmede eens. Hij vond het een lastige zaak, dat men - zoals thans - bij het kiezen van het politienummer een stem op een bandje krijgt, dat door velen nog niet kan worden verstaan ook. De gewijzigde verordening stedeschoon gin.g onder de hamer door. Woningen en woningbuurten Geen bezwaar ontmoette ook de herziene normen geldelijke steun verbetering woningen en woning buurten. De tarieven worden: f 450 voor het maken van privaatruimte; 300 voor closet met waterspoeling; f 450 voor doucherumte; f 300 voor inrichting doucheruimte; f 1125 voor het maken van kookruimte annex keukeninrichting; f 450 voor aan schaf moderne keuken; f 450 voor het maken van bergruimte buiten woning. Een gedeelte van de Miereweg en het Mierwekkcn worden - in ver band met de komende nieuwbouw ter plaatse aan het openbaar ver keer onttrokken. Een nieuwe weg vindt later aansluiting op de Miere weg. Er komt een regeling dat hui dige bewoners altijd huis en/of be drijf kunnen bereiken. De panden Scheepstimmersdijk 79, Bagijnestraat 28 en Wevershoek 19, werden onbe woonbaar verklaard. Rcstauraticsubsidie(s) Voor' restauratie pand Poststraat 1 komt 30 ter beschikking van de subsidiabele kosten ad f 19.180. Het ligt in de bedoeling dat de gelden voor restauratie partikuliere monu- werkerk) meende dat op Zuid-Beve land eigenlijk meer sprake is van een continu werken aan het ratten- bestrijdingsprobleem, zowel de heer Geluk als de heer Moermond ver klaarden wel daar naar toe te willen en in deze richting te willen werken. Men zal een onderzoek instellen naai de werkwijze op genoemd eiland, want al zijn ei minder ratten dan twee jaar geleden, toen men met de campagne begon, algemeen was men het er over eens, dat aanpak van de bestrijding zeker weer gewenst is. Even kwam nog naar voren of men de „Haver" los (goedkoper) dan wel in zakjes zou bestellen. menten hoger worden opgevoerd. Het gaat van f 60- naar f 80,000 sub sidie en in 1973 naar f 100.000. De raad stelde een krediet be schikbaar ad f 20.000 voor de om bouwkosten e.d. van gasleidingen er^ toestellen in gemeentelijke eigen dommen. Alleen de ombouwkosten konden wordc-n gespecificeerd, zijn de f 5.701,50; de andere kosten zijn geraamd. De kredietgrens rekening courant 1971 bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten werd vast gesteld op f 1.200.000. Clief-kok doodgeschoten WASSENAAR, 3-11. De 44-jarige G. Clements uit Den Haag, chef-kok van hctel-café-restaurant „Kasteel de Wittenburg" in Wassenaar is dinsdag op zijn werk door pistool schoten zo ernstig gewond geraakt, dat hy enige tijd later in het zieken huis Bronovo in Den Ilaag is bezwe ken. De 21-jarige leerling-kok D. Evers uit Wassenaar werd door een pi stoolschot ernstig gewond. Hij werd in de Ursulakliniek in Wassenaar opgenomen. De dader, de 46-jarige C. C. uit Den Haag, een hulpkok uit Griekenland, die sinds enige jaren in Nederland werkt, kon kort na het 'gebeurde op de Rijksstraatweg in Wasenaar worden aangehouden. Hij had het pistool - van het kaliber 6.35 merk czeska - nog bij zich. Jane Fonda „schoppenvrouw" CLEVELAND (Ohio), 4-11. - De Amerikaanse actrice Jane Fonda is woensdagochtend door de politie van Cleveland gearresteerd. Bij aankomst uit Toronto op het vliegveld van Cleveland doorzocht een douane-ambtenaar haar tas en vond flesjes met pillen. Hij verzocht de actrice mee te gaan om gefouil leerd te worden. Jane Fonda werd woedend en gaf de ambtenaar een geduchte schop. Een collega van hem die te hulp schoot, kreeg er ook een. Jane Fonda moest toen naar het po litiebureau. De filmster was op weg naar een universiteit ih Ohio, waar zij stu denten zou toespreken. Kinderen handarbeiders en hel schoolsysteem HILVERSUM, 4-11. „Kinderen van handarbeiders lopen in het eerste jaar van de lagere school een ge-, weldige achterstand op doordat het schoolsysteem weinig rekening houdt met de kennis en vorming waarmee deze kinderen op school komen. Daardoor stimuleert de la gere school deze jeugd zo snel mo gelijk te gaan werken óf te gaan verbeteren op een huishoudschool of L.T.S." Dit blijkt uit een nadere analyse ven het onderzoek dat in opdracht van de KRO-televisie verricht is door Bureau Veldkamp Markt On derzoek. Vrouw vergat oven CAIRO, 4-11. Bocrdat een 'huis moeder ïn hét Egyptische Dakahlia na het bakken van vis vergat het vuur in de oven te deven zijn 65 huizen ir» haar dorp tet de grond toe afgebrand, een onbekend aantal mensen gewond en tweeduizend dak'cos geworden, zo meldde het persbureau voor het Midden-Oosten. Mistlampen helpen niets DEN HAAG, 4-11. Mistlampen ge ven lang niet altijd een noemens waardige verbetering van het inzicht zo heeft een onderzoek uitgewezen. Sommige auto's hebben koplampen, die in dimlichtstand zelfs in dichte mist voor veel mistdampen maar weinig onderdoen. Het licht van de mistlamp is dan alleen wat breder, dus geeft wat meer zicht op de berm. Bovendien wordt men met een mistlamp niet beter door het tegemoetkomende verkeer gesignaleerd. Het is dus on juist te denken, dat met mistlampen aan harder kan worden gereden. Dit staat in het zojuist verschenen november-nummer van de Consu menten Gids, waarin de resultaten van een onderzoek naar 22 mistlam pen zijn gepubliceerd. De Consumen tenbond deed dit onderzoek samen met de A.N.W.B. Westduitse regering tegen aanleg „smeerpijp" BONN, 4-11. De Westduitse rege ring is tegen de Nederlandse plan nen voor de lozing van afvalstoffen in dc Ecms-Dollart. De Westduitse minister van bin nenlandse zaken, Hans Dietrich Gen- scher, heeft woensdag in dc West- Duitse Bondsdag verklaard, dat hij de Nederlandse regering op passen de wijze van deze opvatting op de hoogte zal stellen. Nasleep van dancing-brand PARIJS, 4-11. Do Franse regering heeft woensdag de secretaris-gene raal van dc prefectuur van Isere, Albert Uhrich, en de burgemeester van St. Laurent-du-Pont, Perrin van hun functie geschorst. Dit is in Pa rijs na het kabinetsberaad vernomen. In St. Laurent-du-Pont kwamen bij een brand in een danszaal 144 jonge rpensen om het leven. BRUIMSSE, 4-11. Onder leiding ven voorzitter de heer W. van Gilst hie'd de afd. Bruinisse van de S.G.P. vorige week haar najaars vergade ring. Nadat gezongen was Psalm 36 1. las de voorzitter een gedeelte van Romeinen 13. Hierover hield hij een korte inleiding. De secretaris de heer A. IJzelenberg noemde 1970 een goed jaar voor de S.G.P. (met goede lan delijke verkiezingsuitslagen). De heer J. de Bruine werd als be stuurslid herkozen. In de vacature P. J. Deurloo werd gekozen de heer M. Bolier. Een levendige discussie ontstond over het punt gemeenteraadsverkie zingen Bruinisse 1970. in gecombi neerd velband S.G.P., C.H.U. en A.R. De gang \an zaken werd door de voorzitter toegelicht. De afdeling kor, zij het slechts op het nippertje dank zij deze combinatie haar twee de zetel behouden. Waarschijnlijk was echter ook zonder combinatie deze zetel behouden gebleven, gezien de gang van zaken, die echter op het tijdstip van het aangaan van de combinatie, nog niet te voorzien was. Rondvraag In de rondvraag deede het bestuur bij monde van de voorzitter mede, dat zij die belangstelling hebben voor de eilandelijke studievereniging, waar in ook de politiek behandeld wordt, zich bij het bestuur kunnen opge ven. Na nog een aantal vragen tc hebben beantwoord dankte de voor zitter nog de heer C. Kik, het afge treden gemeenteraadslid, voor de SAINT LAURENT-DU-PONT, 3- 11. De gehele bevolking van St. Laurent Du Pont heeft afscheid ge nomen van de doden die gevallen zijn bü de brand van zaterdagavond in een danszaal. In het gymnastieklokaal van het plaatsje waren de 142 kisten gezet die de resten bevatten van de slacht offers, wier gemiddeld leeftijd niet hoger is dan twintig jaar. Voor een altaartje waren bloemenkransen op gestapeld, waaronder die van de Franse president, een namens de re gering der Verenigde Staten en DEN HAAG, 4-11. Het opleggen van de aanslagen en de invordering van dc (nieuwe) belasting op onroe rend goed zal geschieden door de Rijksbelastingdienst. De Tweede Ka mer is woensdagmiddag namelijk akkoord gegaan met de voorstellen van de regering terzake, tegen welke voorstellen ernstig verzet rees van de kant van de oppositie-partijen. Het was met name het P.v.d.A.- kamerlid drs. H. M. Franssen, die een pleidooi hield om ook de opleg ging van de aanslagen en de invor dering daarvan aan de gemeenten zelf over te laten. Zijn pleidooi mondde uit in een amendement, waarin wordt voorgesteld dat de ge meenten zelf wordt toegestaan zich met deze werkzaamheden te belasten Staatssecretaris dr. H. F. M. Grap- perhaus (financiën) verzette zich he- DEN HAAG, 5-11. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tet wijziging van het Burgerlijk Wetboek, waarbij wordt voorgesteld de wettelijke vakantieduur voor werkende jongeren die thans drie weken bedraagt, te verlengen tot vier weken. Tevens wordt 'voorgesteld de ge wone vakantieduur voor werkne mers van 18 jaar en ouder van twee ROTTERDAM, 4-11. De nationale coöperatieve aan- en verkoopvere niging voor land- en tuinbouw G.A. „Cebcco" te Rotterdam, heeft in het per 30 juni 1970 afgesloten boekjaar 1969/70 een omzet behaald van ruim f 953 miljoen. Ten opzichte van het vorige boekjaar betekent dit een vooruitgang van f 84 miljoen. De in tonnen meetbare omzet steeg met bijna 160.000 ton tot 3.523.000 ton. Beide omzetcijfers zijn de hoogste die tot nu toe door Cebeco behaald wer den. De omzet van dc Cebeco-grocp, d.w.z. Cebeco, de leden-verenigingen en dc deelnemingen, heeft in het ver streken boekjaar ruim f 1,5 miljard bedragen. De financiële resultaten zijn vol gens het jaarverslag gunstig geweest. De stijging die de kosten hebben on dergaan, in vergelijking met het boekjaar 1968/69, konden ruim schoots worden opgevangen door de toeneming van dc baten van dc com merciële afdelingen. Met ingang van het boekjaar 1969/ 70 is overgegaan lot voorraadwaar- dering volgens het ijzeren voorraad- stelscl. Na afschrijving van f 3,3 mil joen op dc bezittingen en na aftrek van dc verschuldigde vennootschaps belasting, resulteert over het boek jaar 1969/70 een bedrag van f 6,6 mil joen (bestaande uit het exploitatie- voortreffelijke .wijze waarop hij de gemeentelijke belangen in de raad had behartigd, daarbij het principe handhavend. De heer J. de Bruine sloot, nadat gezongen was Psalm 105 3, de goed bezochte vergadering, met gebed. Drugs-handelaar veroordeeld BRUSSEL. 4-11. De rechtbank te Brussel heeft een 20-jarige Ameri kaanse student wegens handel in verdovende middelen veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en een boete van ruim 5600 gulden. Een Belgische 19-jarige student die de middelen vervoerd had kreeg 18 maanden. Twee verdachten die de middelen gebruikt hadden kregen respectievelijk een jaar gevangenis straf en zeven maanden, allebei voorwaardelijk. Nog twee andere gebruikers kregen ieder drie maan den. Vijftien doden in Amman DAMASCUS, 4-11. De ongeregeld heden van dinsdagmiddag in Am man hebben aan vijftien mensen het leven gekost en talloze mensen zou den zijn gewond, zo blijkt uit een communiqué van de Palestijnse ver zetsorganisatie dat werd uitgezonden door radio Damascus. kransen van de inwoners van St. Laurens Du Pont. De uitvaartplechtigheid was kort en van een grote eenvoud. De Fran se minister van Arbeid Joseph Fon- tanet, las een boodschap voor van president Pompidou, waarin de Franse president verklaarde dat een dergelijk drama in de huidige maat schappij vermeden dient te worden. Na de plechtigheid, die slechts een kwartier duurde, werden de kisten naar de begraafplaats gebracht. Zij werden gevolgd door een lange stoet wenende mannen en vrouwen. vig tegen dit voorstel, er op wijzend dat volgen van het voorstel-Frans- sen zou betekenen een versnippering van de mankracht. Hij drong aan op een centrale, integrale aanpak van de masale werkzaamheden, verbon den aan het opleggen van de aansla gen en aan de invordering daarvan. Bovendien, aldus de onder-minister, worden door de inschakeling van de Rijksbelastingdienst doublures voor komen en zullen de gemiddelde kos ten per aanslag lager kunnen zijn. De Kamer gaf gehoor aan zyn „dringend beroep" om het voorstel - Franssen niet te volgen. Het betref fende amendement werd verworpen en verkreeg in de Kamer de steun van de fracties van de Party van de Arbeid, P.S.P., C.P.N. en de Groep- Aarden. op drie weken te brengen. Een vakantieduur van drie weken komt reeds in de meest collectieve arbeidsovereenkomsten voor. Het komt de ministers van justitie en van sociale zaken en volksgezond heid wenselijk voor dat de wetswij ziging zo spoedig mogelijk tot stand komt, opdat de jongeren voor het vakantieseizoen 1971 zo veel moge lijk profijt kunnen trekken van de voorgestelde verbetering. overschot en de toevoeging aan het fonds voor prijsverschillen). Dit over schot maakt het mogelijk om na de statutair voorgeschreven reserverin gen, een uitkering te doen aan de le den-coöperaties ten bedrage van f3,2 miljoen (vorig jaar f 1,5 miljoen). Investeringen De investeringen door Cebeco zijn in het verslagjaar beperkt gebleven; zij betreffen in hoofdzaak de afde lingen land- en tuinbouwmechanisa- tie en bedrijfsuitrusting en winkel artikelen. In opdracht van de leden coöperaties bracht het ingenieurs- en bouwbureau voor een bedrag van circa f 15 miljoen aan nieuwe ge bouwen en installaties tot uitvoering. De post deelnemingen is belang rijk toegenomen, vooral als gevolg van een uitbreiding van het kapitaal van Deelco N.V. met f 4 miljoen. Deze kapitaalsuitbreiding heeft Deelco N.V., waarvan Cebeco de enige aan deelhouder is, in staat gesteld haar belang in verschillende sectoren te vergroten, o.a. in de aardappelsector, waarbij Deelco N.V. geïnteresseerd is in verschillende bedrijven die aardappelen verwerken. Ook op liet gebied van dc levensmiddelenvoor ziening werd de positie versterkt. De moeilijke situatie in de bedrijfstak, waarin de N.V. Blom te Doetinchem Donderdag 5 november Goes Prins van Oranje, 13.00 uur, studie bijeenkomst Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Kerkwerve Wijkgebouw, gecombineerde kleuter cursusavond, 7.45 uur. Oosterland Conferentiekamer, ouderavond open bare basisschool. Vrijdag 6 november Zierikzee Mondragon, clubavond „Delta-Foto". Concordia, 7.30 uur, openbare voor lichtingsbijeenkomst Wereldstede bouwdag. Beatrixsehool, 3.30 uur, vergadering alg. bestuur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, vergadering Co mité rijtoer bejaarden, tevens vrije dia-avond. Burgh-Haamstede „De Koebel", ouderavond openbare basisschool. Zaterdag 7 november Goes Prins van Oranje, 11.00 uur, Kring vergadering Rode Kruis. Zondag 8 november Ouwerkerk Dorpshuis, 7 uur, gemeente-avond. Maandas 9 november Zierikzee Mondragon, 2.15 uur, afdeling Schou wen Ned. Bond van Plattelandsvrou wen. Landbouwhuishoudschool, cursus „Pech Onderweg", (A.N.W.B.). Haamstede Gemeentehuis, 7.30 uur, vergadering gemeenteraad. Serooskerke Dorpshuis, 15.30 en 20.00 uur, film voorstelling Rode Kruis. Dinsdag 10 november Zierikzee Herv. verenigingsgebouw, 7.30 uur, cursusavond regionaal vormings werk. Herv. verenigingsgebouw, 10.00 uur v.m., Ringdag Schouwen-Duiveland C.J.V.F. Concertzaal, (foyer-Mondragon), 8 uur, concert Henk Vos (fluit) en Sara Strumphler, (harp). Ellemeet Dorpshuis, 16.00 en 20.00 uur film voorstellingen Rode Kruis. Woensdag 11 november Zierikzee Herv. verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Renessc Dorpshuis, 16.00 en 20.00 uur, film voorstellingen Rode Kruis. Nieuwerkerk Zwembad „Dolfijn", 8 uur, trainings avond „Scaldis". Advertentie HOGE RENTE op termij nrekeningen NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Telefoon (01110) 2310 BEIROET. Jordaanse strijdkx-ach- ten hebben dinsdag in verscheidene wijken van Amman met automati sche wapens geschoten, zo heeft een woordvoerder van de Palestijnse ver- zetesorganisatie Al Fatach in Bei roet meegedeeld. werkzaam was, heeft geleid tot het staken van de produktie van blik- conserven in deze onderneming. In dit boekjaar is een statutenwij ziging van kracht geworden, die ten doel heeft de leden-coöperaties en Cebeco nauwer aan elkaar tc ver binden. Hiertoe is onder meer het A-lidmaatschap ingesteld, dat uit gaat van een gezamenlijk beleid voor dc werkzaamheden van dc lcdcn- verenigingen en Cebcco. De verenigingen die vóór de aan meldingsdatum van 1 mei 1970 het A-lidmaatschap kozen, vertegen woordigen circa 80 procent van de Cebeco-omzet. Omzetten Dc omzet in meststoffen gaf een verrassende stijging te zien van bijna 70.000 ton tot 895.000 ton. In geld uit gedrukt bedroeg dc toeneming circa f 9 miljoen, zodat voor een waarde van ruim f 137 miljoen aan de leden- coöperaties werd geleverd. De kolen- omzet bleef praktisch gelijk. De om zet in granen en voerartikelen be droeg bijna 1,8 miljoen ton, verte genwoordigend een waarde van f 580 miljoen. In de loop van het jaar ste gen de prijzen van deze produktcn aanzienlijk, waardoor zij naar ver houding meer dan de andere bij droegen aan de toeneming van hot fonds voor prijsverschillen. DAR ES SALAAM. President Julius Nyerere aan Tanzania perst de lippen bijeen, terwijl hij geduldig in de rij wacht om zijn stem uit tc brengen in de algemene presidentiële verkiezingen. Advertentie Spelen is voor iedereen anders. Daarom hebben wij zo'n grote sortering. dBSËHÊÊÈRn Kj In alle prijsklassen. En IH, I 1,1,U 'voor elk interieur. Nieuw. HjU maar occasions. is mogelijk, evenals BMH huurkoop.Maakeensken- nis met onze service en ons vakmanschap! feSEr O is ervoor iedereen I I Lange Kerkstraat 41, Goes. TWEEDE KAMER Belangrijk liogere uitkering aan leden-coöperaties

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2