cötelette Indiënne DE ZIERIKZEESCHE COURANT WEINIC DUIDELIJKE RESULTATEN VAN DE KOSTBARE VERKIEZINGSCAMPAGNE IN DE VERENIGDE STATEN Midden-Oosten in algemene vergadering lekker eten tips Eén goed stuk vlees hoort erbij Premie autoverzekering wordt 10 hoger Regering komt tot het nemen van een algemene prijsmaatregel Minister Schut wil mogelijkheid tot grotere huurverhoging Stakingen in Spanje ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 5 november 1970 127ste jaargang Nr. 20770 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 16.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bi) de Vaaie, Ie). (0)110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie) 4 B.T.W. WAARIN OPGENOMEN In dit nummer: Algemene waterschapsvergadering Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwacht geen trouw van f nachtegalen, die ieder ogen- i blik een andere roos bezingen, f Nixon volgde harde lijn tegen politieke opponenten Repnhlikeinen faalden de maeht in de Senaat tot zich te trekken NEW YORK. 4-11. Een van de weinige duidelijke resultaten van de kostbaaiste en meest bombastische verkiezingscampagnes in de Ameri kaanse geschiedenis is een diepge wortelde veibitterdheid die het voor president Nixon moeilijker dan ooit zal maken zijn verdeelde land te be sturen. Nooit eerder volgde een presi dent zo'n harde lijn tegen zijn poli tieke opponenten in een verkiezing waarin het Witte Huis niet op het spel stond en nooit eerder wekte een Amerikaans staatshoofd zo'n woede op bij zijn tegenstanders als in het afgelopen maanden. De uilslagen vormen een aanwij zing, dat hoewel Nixon de „ideologi sche" overwinning die hij najoeg wat de Senaat betreft bereikt schijnt te hebben, de moeilijkheden die hem met het door de democraten beheer ste Congres te wachten staan groter zullen worden naarmate de presi dentverkiezingen van 1972 dichter bij komen. NEW YORK. 4-11. Argentinië en negentien andere Latjjns-Ameri- kaansc landen hebben in de Algeme ne Vergadering der V.N. een ont werp-resolutie ingediend, waarin wordt voorgesteld het bestand langs het Suezkanaal met tenminste drie maanden te verlengen. Bovendien dienen maatregelen te worden geno men voor toezich op het bestand, met name door het inschakelen van V.N.waarnemers. De resolutie vraagt verder de betrokken partijen het contact met de missie-Jarring te hervatten. Gehakt half om half aangemaakt Aan de gehaktsaus kerrie- met zout, kerriepoeder, poeder toevoegen, even door- fijngehakte ui. In de vorm van roeren en dan nog wat karbonade kneden. In boter koffiemelk erbij. Serveren met goudbruin bakken en knappend, droge rijst en doperwten. Heerlijk! De Democraten putten uit de ver kiezingsuitslag de overtuiging dat Nixon, die in 1968 met slechts 43 procent naar het Witte Huis werd gezonden, in 1972 bijzonder kwets baar zal zjjn, vooral als de inflatoire economie niet verbetert. In New York heerste woensdag de indruk dat het electoraat meer gein- teresseerd blijkt in pocketboeken dan in de kwestie van wet en orde. waarop Nixon en vice-president Spi- i*o Agnew tijdens de verkiezingscam pagne voortdurend hebben gehamerd Het falen van de republikeinen de macht in de senaat tot zich te trek ken was goed nieuws voor de poten tiële democratische kandidaten voor het presidentschap, die hun senaats zetels met indrukwekkende meerder heden behaalden. Hoewel het aantal democraten van haam het slachtoffer van Nixon's woeste aanval -zijn geworden zijn er anderen, die terwijl zij zich voorbe reiden voor een opmars naar het Witte Huis over twee jaar, aanzien lijke invloed in de Senaat krijgen. Onder deze hoopvolle democraten bevinden zich de voormalige vice- president Hubert Humphrey, die na een verblijf van twee jaar in de po litieke wildernis - hij werd in 1968 door»Nixon verslagen - terug is ge komen en senator Edmund Muskie uit Maine, die gezien wordt als een van de belangrijkste kandidaten bij de komende partij-nominaties voor de presidentsverkiezingen. Ook sena tor Edward Kennedy, die heeft ge zegd niet naar de partijkandidatuur te zullen streven, wordt na z'n over winning van woensdag in Massachu setts toch als een toekomstige kan didaat van de democraten gezien. Hoewel hij de 74,3 procent van 1964 bij lange na niet haalde, lijkt de 60 procent van woensdag te be wijzen dat de geschiedenis rond Jo Kopechne hem in Massachusetts is vergeven. Deze drie mannen zullen op Capi tol Hill een geduchte macht vormen en sommige waarnemers vragen zich in verband daarmee af hoe doeltref fend de „Nixon-look" Senaat wel zal zijn. Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven DEN HAAG. 4-11. De premies voor de motorrytuigrverzekeringr (perso nenauto's, bestelauto's, vrachtauto's motoiry wielen en scooters) zullen per 1 januari 1971 worden verhoogd met maximaal lo o. HALSTEREN. Het echtpaar Nijs uit Halsteren, is aan de lood ontsnapt toen 's morgens vroeg een vracht wagen met aanhanger, waarschijn lijk na een slip, hun woning binnen reed. Het slapend echtpaar stortte met bed en al naar beneden en werd onder het dak bedolven. Een om wonende wist hen echter snel onder het puin vandaan te halen. De ech telieden kwamen met de schrik vrij. De chauffeur van de vrachtwagen liep een beenfraktuur op. De contactcommissie motorrijtuig verzekering deelt dit mede, in tegen stelling tot eerdere publikaties waar in werd gesproken over een premie verhoging van 12 pet. Over de ver hoging is overleg gepleegd met het ministerie van economische zaken. Voor nieuwe verzekeringen en bij verandering van auto gaat de pre mieverhoging in per 1 januari 1971. Voor bestaande verzekeringen wordt de verhoging van kracht op de eerst volgende premievervaldag in het jaar 1971. Tegelijk met de invoering van de premieverhoging wordt het verplicht eigen risico voor casco-schaden van personenauto's verhoogd van 100 tot tenminste f 150, zowel voor binnen- als buitenland. Daartegenover staat dat het eigen risico voor W.A.-scha- den'ook voor het buitenland komt te vervallen. Kampen zit in stroom nood KAMPEN. 4-11 Het zal waar- schijnlijk tct en met zaterdag duren voordat in Kampen de stroomvoor ziening weer normaal zal zyn, dit pis gevolg van het door de storm uitvallen van een hoogspanningslijn op het Kampereiland. De kabels liggen momenteel in de TJssei. De schooljeugd heeft donder dag en vrijdag vrijaf gekregen om dat in de scholen de centrale ver warmingsinstallaties buiten werking zijn. Gok de industrieën liggen stil. Het Kamper gemeentebestuur heeft via een huis aan huis verspreid bil jet een dringend beroep op de be volking gedaan zo weinig mogelijk van de nog via noodaggregaten be schikbare stroom af te nemen en geen gebruik te maken van elektri sche apparatuur. De winkeliers heb ben het druk met de verkoop van kaarsen en zaklantaarns. Benzine kan niet meer worden getankt. DEN HAAG, 4-11. Het kabinet is tot het nemen van een algemene piysmaatregel in de vorm van een calculatie voorschrift gekomen. Dat is gebeurd op grond van de volgen de voorschriften: Be stjjging van het algemene prijs niveau van goederen en dienst en is in de tweede helft van 1970 versneld. Daarnaast moet rekening worden gehouden met een belangryk aantal kostenstijgingen in de komende maanden, die veelal op een breed vlak tot een verdergaande verhoging van het prijspeil aanleiding zullen geven. Tot deze kostenstijgingen behoren o.m. de loonkostenstijgingen als ge volg van het akkoord van 1 septem ber jl., de per 1 januari 1971 voorge nomen verhoging van het tarief van twaalf pi'ocent van de b.t.w. tot veertien procent en de stijging van het invoerprijspeil. Een dergelijke veelheid van fac toren is, aldus minister Nelissen ver der o.m. - vooral tegen het einde van het jaar - in een grool aantal gevallen van dlrekte invloed op de prijsvorming. Over do mate waarin deze fakto- ren de exploitatie uitkomsten in de sectoren van het bedrijfsleven on gunstig zullen beïnvloeden blijkt veelaal onzekerheid te bestaan. Deze ontwikkelingen doen zich voor in een tijdvak van sterke spanningen in de economie. Naar het oordeel van het kabinet valt ernstig te vre zen dat 't zgn. „majoreren", zich on der de huidige omstandigheden we derom zal voordoen. De in de on middellijke toekomst te venvachten stijging van het kostenniveau en het op ervaring berustende gegeven van het „majoreren", vormen naar de mening van het kabinet tezamen een aanwijsbare omstandigheid die, naar minister Nelissen mededeelde, leidt tot het vermoeden dat in de komen de maanden wederom op een breed front met het algemeen sociaaleco- nomisch belang onverenigbare prijs verhogingen zullen worden toege past. Ter vooikoming van een dergelij ke onevenwichtige ontwikkeling acht het kabinet de nu afgekondigde prijsmaatregel geboden. Hij is be doeld als preventieve maatregel, al dus de minister. De minister die dc persconferentie hield o.m. in gezelschop van zijn ambtgenoot van sociale zaken en volksgezondheid en van staatssecre taris drs. L. J. M. van Son van eco nomische zaken, merkte nog op dat het meedelen van het afkondigen van een algemene prijsmaatregel al tijd een vervelende zaak is. De be zwaren die men dinsdagavond van de zijden van- de industriële werk geversverbonden, van de onderne mers verbonden in midden- kleinbe drijf en van de vakcentrales tegen het voornemen van het kabinet heeft geuit, hebben de minister niet kun nen overtuigen. De maatregel be oogt preventief te werken, hij is niet bedoeld als afstraffing. Men kan uiteraard over het afkondigen van zo'n maatregel en ook over het tijd stip van afkondiging van mening verschillen. De minister zei hel te betreuren dat de industriële werkgeversver bonden hebben verklaard geen be roep op dc medewerking der by bun aangesloten leden te zullen doen. Maar h(j zei er van overtuigd te zyn dat dc praktijk desondanks zal uit wijzen dat men conform de maatre gel te werk zal gaan. HELSINKI. Minister van buitenlandse zaken mr. Luns brengt een bezoek aan Finland. V.l.n.r.: Intendant dr. Riitta Pylkkaenen van het Finse Natio naal Museum, toonde mr. Luns en zijn echtgenote de kunstschatten van het museum. DEN HAAG, 4-11. De huren van bestaande woningen moeten regel matig worden aangepast aan de waardering van het woongenot, dat die woningen verschaffen. Dat vindt minister ir. W. F. Schut (Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening) die bij de Tweede Kamer een wetsont werp heeft ingediend dat beoogt te komen tot harmonisatie van de huurprijzen van "woningen en be drijfspanden. De minister wil de mogelijkheid openen dat in de nog niet geliberali seerde gebieden (waar de jaarlijkse niet-verplichte huurverhoging van toepassing is) de huren worden ver hoogd met een hoger percentage dan thans als maximum is gesteld. Dat maximum is voor 1971 zeven pro cent en voor de volgende jaren zes procent. De aanpassing van de huren aan het woongenot moet volgens het wetsontwerp gebeuren door een ver gelijking te maken met de woningen die in de laatste vijf jaren met rijks- steun zijn gebouwd. De nieuwe voor schriften moeten op 1 april a.s. van kracht worden, tegelijk met de jaar lijkse huurverhoging. Het wetsontwerp schrijft voor dat voor een hoger percentage van de niet-verplichte huui*verhoging de goedkeuring van de minister vereist is. Die goedkeuring kan slechts wor den verleend bij overeenstemming tussen huurder en verhuurder over het voorgestelde hogere percentage of bij een gunstig advies van de huuradviescommissie. MADRID, 4-11. - In een aantal Spaanse bedrijven en universiteiten hebben arbeiders en studenten ge hoor gegeven aan de stakingsoproep van de illegale „arbeiderscommis sies", die hiermee hun eis voor alge mene amnestie voor politieke gevan genen kracTit bij wilden zetten. In Madrid bléven de openbare diensten normaal functioneren, maai er werd wel gestaakt in een aantal grote metaalbedrijven, in de bouw vakken en in drukkerijen. In som mige steden hielden de stakers bij eenkomsten waarop zij in koor om amnestie riepen. Verwachting tot vrijdagavond: Minder wind Wisselend bewolkt met vooral aan vankelijk nog enkele buien; tot over wegend matig afnemende wind uit westelijke richtingen; koudere nacht, morgen overdag dezelfde temperatu ren als vandaag. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 proeent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 6 nov. Zon op 7.43, onder 17.04. Maan op 14.26, onder 23.41. Eerste kwartier: 6 nov. (13.47). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 6 nov. 7.34 v.m. 20.17 n.m. BROUWERSHAVEN: 6 nov. 7.34 v.m. 20.06 n.m. Doodtij: 8 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-11. Het K.N.M.I. meldt: Een depressie, afkomstig van het zeegebied ten zuiden van Groenland, was vanmorgen boven het noorden van de Noordzee aangekomen. Tege lijkertijd breidde een hogedi-ukge- bied boven Spanje zich ten westen van Ierland naar het noorden uit. Tussen deze luchtdruksystemen staat een krachtige tot stormachtige westelijke luchtstroming. In deze stroming trok in de nanacht een frontensysteem van de depressie met regen en veel wind over ons land naar het oosten. Na de frontpassage stroomde enigszins onstabiele lucht binnen waarin naast opklaringen ook enkele buien zullen voorkomen. Aanvankelijk zal een randsloring van de depressie nog veel wind bren gen, maar voor vrijdag wordt op de nadering van een rug van hoge luchtdruk een weersverbetering ver wacht. De wind nee'mt af tot matig, terwijl de buiïgheid onderdrukt wordt. Na een koudere nacht zullen morgen overdag de temperaturen weer tot ongeveer dezelfde waarden oplopen ajs vandaag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1