E.E.G.: moeilijk Brits dillemma ofwel: hoe Mercedes dieselzuinigheid met heel veel klasse combineert Praatje schoolarts op ouderavond openbare school Noordwelle BLIK DOOR HET WERELD Het druggebruik op de middelbare school Oogst van spruiten is volop begonnen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE uh,Mi,s 3 november 1970 Nr. 30769 NOORDWELLE. 1-11. In het schoolgebouw te Noordwelle hield vrijdagavond de openbare basis school de jaarlijkse ouderavond. De voorzitter van de oudercommissie, de heer J. C. Hendrikse, opende de avond door alle aanwezigen hartelijk welkom te heten in het bijzonder de wethouder van onderwijs, de heer M. J. Steur, mevrouw M. Germing- Steidl, schoolarts en mevrouw Pad mos-Van Toledo, handwerkonderwij- zeres van de school. Triest hondeiulrama F1NSTERWOLDE, 2-11. Zon- dagavond kwam bij de rijks politie te Finsterwolde een melding binnen, dat in de berm van de nieuwe weg te Beerta een aantal dode hon den lag. Bij aankomst van de politie trof deze drie dode honden in de berm aan, ter wijl twee andere dieren zo ernstig gewond waren, dat ze ter plaatse moesten worden afgemaakt. Volgens verklarin gen van een Duitse automobi list, zouden de honden uit een rijdende auto zijn gegooid. De rijkspolitie stelt een uitgebreid onderzoek in. Poolse onderminister dodelijk verongelukt KARATSJI, 1-11. De Poolse onder minister van buitenlandse zaken Zygfrid Wolnak, is bij een ongeluk op het vliegveld van de Pakistaanse hoofdstad Karatsji dodelijk gewond. Hij werd geraakt door een vracht auto die inreed op een gezelschap dat de Poolse president maarschalk Marian Spychalski kwam ontvangen. Spychalski bleef ongedeerd. Het speet de voorzitter dat deze avond samenviel met de ouderavond van de kleuterschool in Renesse. zo dat niet ajle ouders aanwezig konden zijn. Ondanks dit feit was de belang stelling groot. Het onderwijs is in beweging en ook hier worden totaal vernieuwde methodes toegepast, al dus de voorzitter. Dit is grotendeels te danken aan de goede samenwer king tussen b. en w. en het onderwij zend personeel. Dit is ook noodzake lijk, want het basisonderwijs is be langrijk voor eventuele verdere stu dies van de kinderen. Praatje schoolarts Direkt hierna hield de schoolarts haar inleiding. Uitgebreid behandel de zij het tijdvak kind-school, waar bij een en ander in het medische vlak, maar ook de voeding en het schoeisel uitvoerig ter sprake kwa men. Daarna werden de ouders in de gelegenheid gesteld om over dit onderwerp vragen te stellen waar van druk gebruik werd gemaakt. Duidelijk kwam het schooltandarts- probleem aan de orde. In de meeste gevallen hebben de artsen weinig of geen materiaal. Dit vinden wij toch wel zeer bedroevend aldus de voor zitter. De schoolarts zegde toe dat zij met betreffende instanties kontakt zal opnemen en trachten een spoe dige verbetering in de gang van za ken te bevorderen. Na afloop van de uiteenzetting dankte de voorzitter, mevrouw Germing-Steidl voor haar uiteenzetting en overhandigde haar een boekenbon. Aangezien de heer M. J. Steur niet heel de avond aan wezig kon zijn dankte de voorzitter hem voor zijn aanwezigheid. In de pauze was er gelegenheid het werk van de leerlingen te be zichtigen en te bespreken. Na de pauze ging men over tot het behandelen van de agenda. Goedge keurd werd het financieel verslag en verslagen van de schoolreis. Konin ginnedag en Sint Nicolaasfeest, met een woord van dank aan de heer C. Oosse, secretris-penningmeester. Schooltelevisie Van het geld dat dit jaar was overgespaard en mede door een gift van een van de ouders kon een tele visietoestel Aangeschaft worden. Daarna gaf mevrouw Jonker-van Dongen een verslag van het gehou- De financiële plannen van het ka- binet-Heath zullen voorspelbaar nog al wat ongenoegen veroorzaken on der de Britten. Een verlaging van de inkomstenbelasting wordt natuur lijk dankbaar aanvaard, maar min der gejuisch zal ontstaan over het daarvoor noodzakelijke schrappen van allerlei posten op het gebied van de sociale voorzieningen. En wat het meeste protest zal opleveren: aller lei geïmporteerde levensmiddelen zullen duurder worden omdat daar op heffingen worden gelegd. Die hef fingen gaan in een pot waaruit de subsidies aan de eigen landbouw voortaan worden bekostigd. Dit laatste punt betekent dat de Britt enzich het systeem eigen gaan maken dat de E.E.G .al geruime tijd hanteert. Juist op dit punt ligt een van de grote moeiHjkfieden voor Britse aansluiting bij de Euromarkt - als die eenmaal een feit is zullen de heffingen op voedselimporten nog wel een paar keer drastisch ver hoogd moeten worden met gevoelige konsekwenties in het hxiishoudboek- je. Verkiezingen Nog wel blijven de Britten bij de onderhandelingen in Brussel en Lu xemburg ero phameren dat ze voor de aanpassing in het Europese land bouwbeleid een langere overgangs periode nodig hebben - om bovenge noemde reden - dan voor de indus-- trie, maar de invoering van dit hef fingensysteem duidt er wel op dat zeker Heath nog steeds ervan be- ■zield is Engeland de E.E.G. binnen te brengen. Een andere zaak is of hij door de ze economische en organisatorische maatregelen daarmee juist niet zijn kiezers de E.E.G. tegenmaakt. We kunnen Labour zich al zien voorbe reid enop de volgende verkiezings campagne: u ziet wat Heath heeft gedaan met de levensmiddélenprij zen, dat is nu het begin van de E.E. G. hier. De kans is niet gering dat als Heath technisch Engeland rijp heeft gemaakt voor de E.E.G., hij het de Britten die het Lagerhuis kiezen waarin uiteindelijk de beslissing valt de E.E.G. juist voorgoed tegen heeft gemaakt. Een moeilijk dilemma. den schoolreisje en er werd besloten er volgend jaar wederom met een bus op uit te trekken. Het hoofd van de schooi gaf vervolgens een over zicht van de gang van zaken op school en de nieuwe leermethoden en de nieuwe leermiddelen. De post- zegelaktie heeft een bedrag van f 333,50 opgebracht. Ook kon het hoofd van de school van geslaagde zwemlessen alsmede de verkeersles- sen spreken. Een woord- van dank ging uit naar de heer G. v. d. Wiel, onderwijzer, die megewerkt had de wandeltochten en de sportdag tol een succes te maken. Tevens dankte het hoofd der school, de heer Smallegange, het col lege van b. en w. voor de goede sa menwerking. Het aftredende lid, de heer Hendrikse, werd hierna met al gemene stemmen herkozen in de ou dercommissie; waarbij hij van de ge legenheid gebruik maakte de aanwe zigen te bedanken voor het hem ge schonken vertrouwen. Tot slot van de avond dankte de voorzitter de ouders en het onderwijzend perso neel die alles in het werk stellen om het basi^>nderwijs op hoog peil te houden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND RENSWOUDE. Zondagavond is een van de oudste boerderijen van Renswoude door brand verwoest. De rijk aan historie zijnde Saksische hoeve werd niet meer bewoond. De politie houdt er rekening mee dat de brand is veroorzaakt door verniel zuchtige jongelui. HILVERSUM. De prijzen van de commissie collectieve propaganda voor het Nederlandse boek voor het beste kinderboek en het beste jeugd boek zijn in het t.v.-jeugdprogram- ma „Oebele" van de K.R.O. uitge reikt aan de onderscheiden auteurs.' LEERDAM. De Leerdamse politie heeft de 36-jarige Zuidmolukker J. M. aangehouden in verband met de schietpartij, die in de nacht van vrij dag op zaterdagin Leerdam plaats had en waarbij de 37-jarige Turkse arbeider S. Elmaci werd gewond. ARNHEM. Op de in Arnhem ge houden K.V.P.-Jongerendag heeft K.V.P.J.G.-voorzitter mr. C. Winters gezegd, dat de jongerenorganisaties van de K.V.P. meer ziet in een sa menwerking met de P.v.d.A. dan met de V.V.D. ROZENDAAL (Gld.). De heer W. F. T. Baron van Pallandt is van plan het park én de daarin aangelegde waterwerken bij het kasteel Rosen- dael in het Gelderse Rozendaal te laten restaureren. DEN HAAG. De Haagse politie be trapte in de nacht de 31-jarige labo rant P. J. P. op heterdaad toen hij een radio uit een auto wilde stelen. Dat was niet zo moeilijk want het was de politieauto H.P. 95 die in de Lange Poten in de residentie stond gestationneerd. De Nederlandse hulp aan Jordanië DEN HAAG, 2-11. Het Nederland- se Rode Kruis verscheept maandag met het m.s. Ursa uit Rotterdam 44.000 kg voedingsbiscuit met een waarde van f 58.520 naar Beiroet. Deze zending bestemd voor de slachtoffers van de gebeurtenissen in Jordanië is de laatste van een groet aantal, waarvoor de Neder landse regering in totaal f 7.00.000 ter beschikking heeft gesteld. UTRECHT, 2-11. Uit een door het Crimonologischt Instituut van de Rijksuniversiteit in Groningen uit gevoerde enquete onder 11.659 leer lingen op totaal 156 middelbare scholen, kunstacademies en H.T.S.- en is gebleken dat 11,15 pet. (1.300 personen) wel eens een of andere drug heeft gebruikt. Raad Bergen op Zoom houdt vast aan openingsgebed BERGEN OP ZOOM, 31-10. De ge- meenteraad van Bergen op Zoom voelt er niets voor om het openings gebed af te schaffen. Een desbetref fende motie van de fractievoorzitter van D '66, drs. W. Wilbers, werd met 19 tegen 5 stemmen verworpen. De motie ontmoette nogal wat tegen stand bij de raadsleden. Bijna nie mand bleek bereid om in deze zaak andere gemeenten te volgen, die wel tot afschaffing zijn overgegaan. Vooral van K.V.P.-zijde werden ern stige bezwaren geuit. Men beschouw de het initiatiefvoorstel als immo reel. Men wilde onder geen enkele voorwaarde meewerken aan de „God-is-dood-theorie". DEN HAAG, 31-10. De oogst van spruiten begint in ons land nu volop op gang te komen. Op de Westlandse groenteveilingen, en bij de veiling in Groningen wor den dagelijks reeds flinke partijen van dit produkt aangevoerd en ver zonden naar verschillende landen. In de week van 19-24 oktober bedroeg volgens het Uitvoer Controle Bureau voor Tuinbouwpi'odukten de Neder landse spruitenexport reeds 1706 ton. Hiervan ging 1373 ton naar West- Duitsland. Naar Frankrijk werd 212 ton verladen en naar Zweden 22 ton Naar Zwitserland gingen in die week 84 ton Nederlandse spruiten en ver der nog 11 ton naar Italië en 4 ton naar Oostenrijk. Eén op de 40 scholieren gebruikte drugs regelmatig (meer dan 20 keer). Op de middelbare scholen werden alle eindexamenklassen op de kunst academies en H.T.S.-en de eerste klasssen geëngueteerd. Van de scholieren nam 64,84 pet. alleen de, minder schadelijke soft drugs (hashish, marihuana, 23,47 pet. gebruikte zowel soft als hard drugs en 11.69 pet. alleen hard drugs. Bij de scholieren die alleen soft of al leen hard drugs namen waren de „kleine" gebruikers veruit in de meerderheid. De mensen die beide soorten gebruikten waren voor het grootste deel frequente gebruikers. Van de geënqueteerden die opgaven meer dan 20 keer iets te hebben ge bruikt nam rond 60 pet. zowel soft als hard drugs. - Alle drugs werden meestal in gezelschap van andere druggebruikers genomen. Uit de enquete bleek dat op de middelbare scholen gebruikers een jaar ouder zijn dan niet-gebruikers en dat terwijl zij meestal in dezelfde klas zitten. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 2-11. Op de paarden markt in Utrecht werden maandag morgen 401 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: Luxe paarden f 1450-1850; werkpaarden f 1400-1750 oude paarden f 850-1675; 3-jarige paarden f 950-1225; 2-jarige paarden f 725-950, veulens f 325-675; hitten f 700-925. Slachtpaarden per kg geslacht ge wicht f 2,80-3,60; jonge slachtpaar den per kg geslacht gewicht f 3,60- 4,20. De handel was matig. LEERDAM. De politie van Leer dam heeft bij een inval in zijn wo ning in de Zuidmolukse woonwijk de 47-jarige D. M. P. aangehouden, die ervan verdacht wordt de hand te hebben gehad in tal van strafbare zaken, terwijl, hij ook een aandeel gehad zou hebben in de ongeregeld heden die in de nacht van 3 op 4 ok tober leidden tot het in de benen schieten van twee Zuidmolukse jon geren. De Hervormde Kerk van Eikerzee in het jaar 1902. Er voor stond de open bare school. Zowel kerk als school Qzijn nu al weer heel wat jaren ver dwenen. De hoge bomen deden het hier goed. Ontvoering in Columbia BOGOTA, 31-10. In Colombia is zaterdag een parlementslid ontvoerd. Het is Bias Alfonso Riano, die tot de oppositie behoort. Volgens een vriend is Riano de laatste dagen herhaalde lijk anoniem bedreigd wegens zijn kritiek op de oliepolitiek van de re gering, die naar zijn mening de bui tenlandse ondernemingen le sterk bevoordeelt. Jongelui richtten in trein vernielingen aan UTRECHT, 2-11. Een aantal jon gelui in de leeftijd van 14 tot 18 jaar heeft tussen Woerden en Vleuten omvangrijke vernielingen aange richt in de trein Leiden-Utrecht. Asbakken en reclameplaten wer den uosgerukt, zittingen werden be schadigd en verlichtingsbuizen wer den vernield. Volgens N.S. was het alles bij elkaar een ravage. De spoorwegrecherche heeft in samen werking met de rijkspolitie in Vleuten, waar de jongelui zijn uit gestapt, elf aanhoudingen verricht. De groep zou in totaal ongeveer 15 man groot zijn geweest. De aange houden jongens zouden de vernie lingen hebben bekend. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Tholen: E. Luitjes, kandidaat te Schiedam. Aangenomen naar Wageningen: H. B. v. d. Steen, Hoenderloo. Geref. Kerken Aangenomen naar Enschede (2de campus pastor T.H.S.): J. de Jongh Uithoorn. Bedankt voor Purmerend: W. Don- dorp, Voorthuizen. Geref. Gemeenten Tweetal te Zeist: D. Hakkenberg, Dordrecht en C. J. J. v. d. Noort, Capelle aan de IJssel. FEUILLETON Advertentie Het is nu allemaal verleden tijd. We gaan verhuizen en dan zullen we eindelijk ons opgeslagen boeltje kunnen plaatsen en gebruiken. En een geheel eigen leven gaan leiden. Dinie is opgewekt. Evert heeft haar voor de zoveelste maal verze kerd, dat het hem niets kan schelen, die ouderwetse school. „Als Van Bragen het er al twee en twintig jaar heeft uitgehouden, kan ik het wel een jaar of zeven, acht. Mis schien dat er dan eindelijk een nieu we school staat. Nog weer moderner en doeltreffender ingericht als in de stad." Voorlopig is dit echter een vrome wens. Van Bragen heeft twee weken voor de Paasvakantie geschreven, dat het huis kant en klaar is. Evert gaat er met z'n vrouw heen in de auto van z'n broer. Om maten op te nemen. Frans VesWijk, die een kleine houthandel heeft in de stad, vindt het maar een mieters hokje. En dan in zo'n gat! Nooit van m'n leven van Dalewoud gehoord. Waarop Evert zich als de „meester" manifesteert en opmerkt: „Jij was altijd al slecht in aardrijkskunde." „Allemaal flauwekul, dat leren van namen van landen, waar je toch nooit komt. Heb ik het in m'n werk nodig te weten, dat Wonen de hoofd stad is van Oostenrijk en Antwerpen die van België?" Dinie proest hel uil. „Hou' maar op, Frans, je hebt gelijk." Evert, de punctuele onderwijzer, corrigeert hem: „Brussel is dc hoofdstad van België." „O? Nou, jij zult het wel weten. Als ik het verschil maar kan zien tussen grenen en vuren, eiken en lorken, zweeds en canadees hout, dan ben ik al een eind op de goede weg. Voor de rest interesseert me alles nauwelijks." Frans doet zich onverschillig voor, maar in werkelijkheid is hij een goedzak. Dinie en Evert doen nooit vergeefs een beroep op hem, al ma ken ze er ook geen misbruik van. Als vakman stelt Frans Veswijk een kritisch onderzoek in. Hij is ta melijk tevreden. „Ze hebben in ie der geval geen rommel gebruikt. Hoewel, die balusters hadden best wat dikker gekund en die gordingen hebben ze er ook maar tegenaan ge plakt. Om maar te zwijgen van die voordeur.een gemeen soort eiken. Moet je opletten, straks als het warm wordt gaat-ie trekken en krijg je hem met geen mogelijkheid open of dicht. Die lui hebben zeker nog nooit van afzelia gehoord. Dinie laat haar zwager mopperen. Ze kent die vaktermen niet en al zou hij gelijk hebben, qls er wat stuk is, wordt het wel gemaakt. Daar breekt ze zich het hoofd niet over. De hele morgen zijn ze aan het passen en meten. En passant hebben ze gelegenheid met één van Everi's toekomstige collega's kennis le ma ken: een ernstige man van midden- dertig, die zich voorstelt als Hane- kam. „Ik reed toevallig langs en omdat ik van Van Bragen wist, dat jullie dit huis krijgen en mensen zag lopen in de woning, vermoedde ik al mijn aanstaande collega tc zien". Evert stelt, zichzelf cn de anderen voor. Er worden handen gedrukt. Dinie bekijkl hem van terzijde ,als Hanekam met Evert praat. Niet be paald sympathiek. Het prototype misschien van he uitstervende ras: dorpsmeester. Maar ze zal zich des ondanks van haar beste zijde laten zien. Na een kwartiertje verontschul- DOOR GERRIT FRANSSEN digt Hanekam zich. ..Ik ben diaken van de kerk en juist op weg naar een paar „gevallen". We zien elkaar bij leven en welzijn spoedig weer. Tot ziens". Hij neemt even zijn zwarte hoed af en stapt buiten waardig op zijn fiets om op dezelfde wijze weg te rijden. Frans heeft hem nagekeken. „Ver rek, broer, in wat voor dorp ben jij terechtgekomen? Zijn het hier alle maal van die blikken dominees? Ik dacht vast en zeker, dat-ie dominee was. Dinie heeft binnenpretjes, want ze weet. dat Evert helemaal niet van zulke krasse uitdrukkingen houdt. Evert en Frans zijn tegenvoeters: de een de beschaafde onderwijzer, die nog altijd studeert om bij te blijven; de ander de keiharde zakenman, da gelijks omgang hebbende met archi tecten en aanenmers en in de bouw wereld een goede naa mheeft. In zijn mond wat ruw, maar hij bedoelt het helemaal niet zo. Dinie mag hem desondanks, want Frans' onverschil ligheid is maar show. „Je moet niet enkel oordelen naar het uiterlijk, Frans", probeert Evert hem aan het verstand te brengen. „Alle mensen zijn niet hetzelfde", antwoordt hij op kalme toon. Maar zelf is hij ook niet zo enthousiast over deze nieuwe collega. Geduren de enkele minuten hebben ze entre nous in dc lege hal staan praten, ter wijl Dinie en Frans weer aan het meten waren in de grote kamer. Hanckain zei onder meer: „Ik hoop. dat jullie kerkelijk meelevend zijn. want zulke mensen hebben we hier hard nodig. Dalewoud begint Laodi- cea-vormen aan te nemen. Dat is een kwalijk teken". (wordl vervolgd! Komt u maar bij ons binnen. Gaat u er even rustig bij zitten. Dan cijferen we liet allemaal voor u uit. Hoeveel brandstofkosten zo'n Mercedes 200 D of 220 D u wel bespaart. En dat Mercedes dieselzuinigheid aan lange- afstand rijders (20.000 of 40.000 per jaar) een all-in kilometerprijs geeft, die niet hoger is dan die van een 10.000 gulden benzine auto. Zóveel dieselzuinig- beid gekoppeld aan pure Mercedes-Benz allure (pro beer maar eens hoe dat rijdt, zit, stuurt, wendt en keert), dat mag u gerust Diesel "Grand Tourisme" noemen... Wanneer komt u? Mercedes-Benz diesels I omwille van comfortabele zuinigheid AUTOMOBIELBEDRIJF FA. W. GILIJAMSE, Renesse, Lange Reke 2, tel. 01116-3 70

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7