Een 18e eeuws hoofdstuk uit criminele Zierikzeese historie „Beter Wonen" staat voor zeer veel omvattende (bouw) taak Corruptie in Gaza DE VERVUILING Brand in bejaardentehuis te Charleroi eist vier mensenlevens STREEKNIEUWS Haamsteedse bejaarden bezochten Deltawerken te Scharendijke vb ^<7^? n 0/ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 3 november 1970 Nr. 20769 Bloeiende vereniging heeft nu 1190 leden Duizendste woning straks in exploitatie ZIEKIKZEE, 2-lt. Op de maan- dagavond gehouden vergadering van de vereniging „Beter Wonen", heeft de voorzitter de heer J. Coumou me degedeeld. dat het ledenbestand thans 1000 bedraagt. Door de groei is het geheel wat moeilyker hanteer baar geworden, maar er is een vruchtbare samenwerking met de le denraad, die bestaat uit een bestuur (zeven personen) en 24 uit de leden gekozen personen. De ledenraad be staat momenteel uit 18 personen. Het doel - huizen bouwen voor de leden - is een veelomvattende taak. Moeilijk ook, door de schaarste. Een overeenkomst met de gemeente voor ziet in een commissie voor toewijzing bestaande uit de burgemeester, een door de raad gekozen lid en een lid van „Beter Wonen". Mede gelet op de succesvolle periode in het afge lopen jaar, moet de gedachte aan het oude type „huisjesmelker" zeker niet in relatie gebracht met „Beter Wo nen".- Niet minder dan aan 158 wo ningen wordt thans gewerkt, onge acht de 28 keuzeplanwoningen in plan-West, die gereed zijn. In ver gevorderde staat van voorbereiding zijn 228 woningen. Inmiddels kwa men 123 woningen gereed, zodat de vereniging thans bemoeienis heeft met 509 woningen op Schouwen-Dui- veland. Wat de verdeling in en bui ten Zierikzee betreft, zijn de cijfers: respektievelijk 276 en 233. Premie- en woningwetwoningen Van het totaal van 486'waren 156 woningen premiewoningen en 330 woningwetwoningen. Van de 156 premiewoningen worden te Zierikzee 112 stuks gebouwd. Voor deze pre miewoningen moet in totaal een be drag van f 6 miljoen worden geleend. Dit werk is alleen mogelijk door een duidelijke inventiviteit van het be stuur, dat de mogelijkheden bij hel aangaan van leningen afweegt en zorgt voor begeleiding tijdens de bouw en de besprekingen voert met de overheid en de bouwers. Talrijke mensen komen hieraan te pas, als: bestuur, commissarissen, ledenraad, bouwteam, aannemers, architecten enz. De voorzitter wilde een dank woord uiten voor de vruchtbare sa menwerking, inzonderheid aan de leden van het bestuur, dat een grote mate van homogeniteit vertoonde. Tc klein kantoor Na de bouw, komt heel ander werk, aldus de voorzitter en daar het bouwen onverminderd voortgaat, was het niet meer mogelijk het werk in de avonduren te doen. Een dank woord ontving de heer D. de Hooge voor zijn werk. Opvolger werd de heer P. J. Posdijk. Het kantoor werd in gebruik genomen, maar is nu al te klein. Voorstellen zijn te verwachten voor vergroting. De opzichter, de heer Folmer houdt het oog op het onderhoud. Het onderhoudsfonds had per 1 november een reserve van f 240.000. Het laatste jaar werd aan onderhoud f 210.600 uitgegeven, een hoog bedrag vooral door o.a. de gas leidingen. De bomschade bedroeg plm f 75000, hetgeen te betalen is uit het reserve fonds. Voor de opbouw (7°/o jaar- huur) is de storting momenteel f 102.500. De exploitatiekosten in to taal bedroegen f 1.644.000; de huur opbrengst was f 1.140.000, zodat er een tekort per jaar is van f 504.000. Deze tekorten worden door rijk en gemeente gedragen. De huurop brengst per maand is f 95.000. De huurinning geschiedt via het compu tercentrum van Samson. Aantal woningen Per 1 november bedroeg het aan tal leden 1190. In eigendom en ver huur waren 866 woningen en 50 ga rages. In beheer waren 33 garages en 6 woningen. Het zal niet lang meer duren of „Beter Wonen" heeft de 1000ste woning in exploitatie. Het verzekerde bedrag van het bezit is thans bijna f 25 miljoen. De waarde bedraagt ongeveer het dubbele. Aan totale reservefondsen beschikt de vereniging over een bedrag van f 550.000. De vereniging bevindt zich in gro te bloei. Er worden mensen gevon den, die heel veel werk belangeloos doen, hetgeen de voorzitter uniek noemde. „Dit moest" - zo merkte hij op - „aanleiding zijn dat U mild ge stemd bent als eens een enkele keer Uw zeer persoonlijk belang niet al tijd kan worden ingewilligd". TEL AVIV, 2-11. In Beersjeba is maandag de voormalige medewerker van het Israëlische bestuur van de strook van Gaza tot vijf jaar ge vangenisstraf veroordeeld, omdat hij van een zakenman uit Gaza 32.000 Israëlische ponden (ongeveer 33.000 gulden) zou hebben gevraagd in ruil voor de vrijlating van diens broer. Laatstgenoemde was gevangen ge nomen in verband met guerrilla activiteit. De openbare aanklager had de 47- jarige David Segal er van beticht, dat hij schade had toegebracht aan het Israëlische bestuur over Gaza „door opnieuw de beroerde praktij ken van de Egyptische bezetting toe te passen". KYOTO, 30-10. De aarde kan een nieuwe qstyd beleven als de luchtvervuiling een bepaalde grens overschrijdt, zo heeft prof. Jos- jikazoe Jamamoto van de universiteit van Tokio verklaard op een congres van weerkundigen in Kyoto. Door het vuil in de atmosfeer zullen de zonnestralen dan onvoldoende tot het aardoppervlak kun nen doordringen. WASHINGTON. Zwangere vrouwen worden in verschillende Amerikaanse staten door de gezondheidsdiensten gewaarschuwd voor het gebruik van vis uit kust- en binnenwateren. Het te hoge gehalte aan kwik zou het kind kunnen schaden. In 33 Amerikaanse staten en acht Canadese provincies is een hoog kwikgehalte ge constateerd. LONDEN. Het Britse Lagerhuis heeft in beginsel het voorstel goedgekeurd de boete wegens het lozen van olie in de territoriale wateren door schepen te verhogen van maximaal duizend tot vijf duizend pond sterling. HAAMSTEDE, 1-11. Op uitnodi ging van de Hervormde kerk te Haamstede bracht een vijftigtal be jaarden zaterdagmiddag een bezoek aan de werkzaamheden aan de Brouwersdam. De excursie ging per bus naar Scharendyke, via Schelp- hoek-haven. Te Scharendijke gaf de heer J. A. Boot, ambtenaar van Rijkswaterstaat, een uitgebreide toe lichting op de stand van zaken van het werk. Uitgestapt werd bij de zware ka bel van ongeveer 1 kilometer lengte, (11 cm dik), die gereed ligt (nog ge wonden op twee enorme haspels) om met de dunnere kabel over de pilo- nen getrokken te worden. De dun nere kabelverbinding is reeds aange bracht. Woensdag zal met het over trekken begonnen worden, waarna het nog een maand zal duren voor dat de juiste spanning zal zijn be reikt. De enorme tegen- of contra gewichten staan reeds gereed. De op bouw van laad- en reparatiestations is demontabel in beton geschied, zo dat wanneer het werk klaar is, de zaak afgebroken kan worden en dan bij de Oosterscheldedichting ge bruikt kan worden. De gondels zul len in november arriveren. Westelijk 'daarvan staan 120.000 betonblokken opgestapeld die met de gondels in het zuidelijke sluitgat zullen worden gedeponeerd. Op de Middenplaat, aan de andere kant van van de kabelbaan staan eveneens 120.000 betonblokken die elk onge veer 2200 kilo wegen, opgestapeld. Elke gondel zal zes stuks meenemen. Daartoe is een grote op rails verrijd bare traverse gebouwd, die de blok ken op auto's laadt. De auto's rijden dan onder de gondels en zo worden ze opgehesen. De gondels zijn van een ander type dan bij de dichting der Grevelingendam zijn gebruikt, zodat meer last kan meegenomen worden.Volgeladen, rolt een 25 ton gewicht de kabel op. Na de rondgang werd de dames en heren (bijgestaan door jongeren die voor de koffie en thee zorgden) in de grote Waterstaatsbarak de gehele dichting en alles wat daarmee sa menhangt duidelijk in woord en dia beeld voorgeschoteld door de heer Boot. Deltplan dateert al van voor de ramp In tegenstelling met de gedachte dat het Deltaplan in 1953 werd op gezet, zijn al in 1939 de eerste plan nen op papier gekomen. De ramp 1953 heeft echter het project ver sneld. Het eerste werk van het plan was verhoging van de Schouwse dijk tussen Brouwershaven en Zierikzee om later gevolgd te worden door die werken die nu al gereed of bijna ge reed zijn. zoals Stormschuif Capelle a/d iJssel, dichting Brielse Maas enz. Het drieeilandenplan is klaar even als de Haringvlietsluizen, die vol gende week in bedrijf gesteld wor den. Daarbij werden heipalen ge bruikt met een totale lengte van Vlissingcn tot Groningen ais eerste fundament. De Middenplaat In het Brouwershavense Gat kwamen eerst de werkhaven Den Csse en een klein haventje bij Re- pard voor vervoer van personeel en directie naar de werken op zee. De Middenplaat werd een enorm groot basisdeel van de Brouwersdam. Deze plaat is bij laag water IV2 .uur lopen lang, en reikt tot vóór de trap van Renesse. De Kabbelaarsbank is een dergelijk natuurlijk steunpunt. Hier kan rustig gewerkt worden zonder de stroomsnelheid te veranderen. In de grote stroomgaten werden reeds zinkstukken aangebracht om de bo dem vast te leggen. In 1968 viel de beslissing om in het diepste stroom- gat bij Scharendijke (Repard) met de kabelbaanmethode te dichten. Daar bij de Harinvliet-afsluiting 50.0000 betonblokken over waren, werden deze naar Repard vervoerd. Het We- terloopkundig Laboratorium maakte het gehele Brouwershavense Gat in kleine vorm na. De gegevens verkre gen worden nu in de praktijk uitge voerd. Mijnsteen en grind liggen hier met duizenden tonnen in voorraad. In 1971 gaan beide stroomgaten dicht, waarbij dat van Kabbelaai-s- bank met caissons gaat gebeuren. Eind maart gaat het werk gebeuren dat ongeveer 6 weken dag en nacht moet doorgaan. Om het evenwicht in dit stroomsnelheid niet te verstoren gaat de dichting verhoudingsgewijs. Flitsen" uit het buitenland ABIDJAN, IVOORKUST. Een woordvoerder van de Wereldgezond heidsorganisatie heeft meegedeed dat de cholera in Ivoorkust meer dan honderd mensenlevens hebben geëist PALMA DE MALLORCA. Admi raal James Lemuel Holloway, de commandant van de Amerikaanse zesde vloot, heeft in een vraagge sprek met het dagblad „Diario de Mallorca" toegegeven dat tijdens de gebeurtenissen in Jordanië de Ame rikaanse zesde vloot in staat van alarm was om in Jordanië ten gun ste van koning Hoessein in te grijpen QUITO. Generaal Cesar Rohon Sandoval de bevelhebber van de luchtmacht van Ecuador, die zon dagmiddag bij een luchtmachtbasis werd aangetroffen nadat hij vijf da gen eerder was ontvoerd heeft tegen over een verslaggever van een radio station in Quito verklaard, dat hij erin was geslaagd te ontsnappen door de aandacht van zijn bewakers af te leiden. BRUSSEL. De Belgische justitie heeft aan Nederland de uitlevering gevraagd van een jonge Belg, Van Wijnsbergen geheten, die in een zie kenhuis in Goes zou verblijven. De man wordt ervan beschuldigd samen met een andere man, die bekend staat onder de naam „Sacha" en ver moedelijk naar Spanje gevlucht is, een commune van Belgische jongelui in een voor afbraak bestemd pand in Antwerpen yan verdovende midde len te hebben voorzien. FLORENCE. Dr. Eugene Carson Blake, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, heeft bij de opening van de algemene vergade ring van de Italiaanse Bond van Evangelische Kerken die in Floren ce wordt gehouden, gepleit voor meer activiteit van de kerken in de strijd tegen het racisme en, meer in concreto, legen de bouw van de Ca- borra-Bassadam in Mozambique. PARIJS. Een woordvoerder van de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam bij de onderhan delingen in Parijs heeft zondagavond verklaard dat Zuidvietnamese bewa kers op 15 oktober 25 gevangenen hebben doodgeschoten op het deten tie-eiland Con Son. BRUSSEL, 2-11. In de nacht van zondag op maandag is brand uitge broken in een bejaardentehuis in Charleroi. Deze brand heeft tot nu toe vier doden geëist, namelijk drie bejaarde dames van respektievelijk 77, 86 en 87 jaar oud, die in de vlam men zijn omgekomen en een 69-ja- rige zuster, die in een ziekenhuis aan de door haar opgelopen verwondin gen bezweek. Het aantal slachtoffers kan nog tot vijf oplopen, want een 72 jaar oude dame. die in een ziekenhuis is op genomen, verkeerde maandag in le vensgevaar. ZIERIKZEE Bedrijfs- en zomeravondvoetbal Op vrijdag 13 november vindt in de Graanbeurs van het „Huis van Nassau" weer de jaarlijkse slotavond plaats van het Bedrijfs- en zomer avondvoetbal. De competitie 1970 vindt daarmede zijn einde. De uitreiking van de prijzen aan de deelnemende verenigingen zal woi-den verricht door burgemeester D. W. Kastelein. Voor het ontspan ningsgedeelte zorgt het gezelschap Kemeling, met o.m. de cabaretièx-e Nel Gabi-iëlse en de goochelaar Ali Ben Lux. Het Trio-Sebregt verzox-gt het bal na afloop. Vergadering gemeenteraad De de heden-dinsdagavond te hou den vergadering van de gemeente raad komt aanvullend een voorstel aan de orde tot de instelling van een alarmcentrum te Goes, zulks ge let op de enorme toeneming van het verkeer, gepaard gaande met trans porten van gevaax-lijke stoffen. De kosten van im-ichting van een derge lijk centx-um wox*den geraamd op 15 cent per inwoner voor 1971 en twee cent per inwoner in 1972. Een des tijds ingestelde Zeeuwse werkgx-oep heeft o.m. geadviseerd tot de instel ling van een centx-aal alarmnummer. Aan de oi'de komen vex-der voor stellen tot het verlenen van garantie voor geldleningen aan de woning- bouwvex-eniging „Béter Wonen". De totale bevolking van het tehuis bestond uit 13 bejaarde dames, zes zustex-s en een px-iester van 91 jaar, in wiens kamer, op de eei-ste verdie ping van het tehuis, het vuur is ont staan. Motorrijder verongelukt UTRECHT. 3-11. Vermoedelijk door een verkeex-de inhaalmanoeuvre is dinsdagochtend op Rijksweg 25 (Utrecht-De Bilt) bij het verkeers plein De Berenkuil de 47-jarige bankwerker J. van Netzen uit Utx-ceht met zijn motor tegen een voor hem x-ijdende vx-achtauto ge botst. De man overleed na aankomst in het ziekenhuis. OUDERAVOND OPEN BARE BASISSCHOOL TE ZIERIKZEE (Vervolg van pagina 2) Dat men de school nog steeds „am bachtschool" noemt is ten onrechte, want de school leidt niet meer zoals vroeger direkt op voor een vak maar geeft een veel bredere algemeen vor mende ondex-grond, waax-bij men zich later kan gaan specialisex-en in zijn vak. Als laatste spx-eker kwam drs. P. Vis aan het woord, die uitgebreid de termen Mavo, Havo en Atheneum besprak en de mogelijkheden die ex- bestaan na het halen van een diplo ma. Het px-obleem van de selektie voor de brugklassen en de overhevelings mogelijkheden kwamen eveneens aan de orde. De selektie zoals die nog in een expix-imenteel stadium, al dus de heer Vis. Tot slot van de avond wei-den de ouders in de gelegenheid gesteld vra gen te stellen over hetgeen bespro ken en uitgelegd was, waar men dx-uk gebruik van maakte. De heei- Roskam dankte de sprekers en spreekster en overhandigde hen een boekenbon. Tevens sprak hij de hoop uit volgend jaar weer op zo'n gx-ote opkomst te mogen rekenen. Advertentie Enorme kabel voor kabelbaan ligt voor gebruik gereed Dus wanneer het gx-ote Middelbank- gat voor een derde met blokken be ton is gevuld, moeten de caissons bij het Kabbelaarsgat eveneens voor een derde klaar zijn. De dijk bij Scharendijke (de hoog ste van Schouwen-Duiveland) ligt 9 meter boven N.A.P. De aan te leggen dijk langs de Brouwersdam wordt nog 2 meter hoger en aan de voet 190 meter breed. Vergelijk: Afsluit dijk Zuiderzee 86 meter, dijk Brielse Maas 71 meter, Veerse dam-djjk 162 meter. Op de beide banken is de langzaam verkeersweg al klaar. In 1972 dus zal de dam in gebruik genomen kunnen worden. Op de banken in het Brou- wershavense Gat die dan blijvend dx-oog komen te liggen zullen vele vox-men van recreatie ontstaan. De voorzitter van de commissie tot voorbereiding van deze trip, de heer G. C. van Doorn, sprak een dank woord en ovex-handigde de heer Boot een enveloppe met inhoud. Daarna wex-d naar het Vereni gingsgebouw te Scharendijke gere den waar de koffie wex-d gebruikt en de heer P. Slager een algemeen dankwoord spi-ak, waarin hij in 't bijzonder de twee leden van de co lonne afd. Westhoek van het Ned. Roode Kruis die de trip meemaakten bedankte. ViM\\\\ wm\w\\wHwrw natuurzuivere pepermunt Het ware verhaal van „Jan Rap" Op excursie langs vele duizenden betonblokken. (Foto: Ziorikzoescho Nieuwsbode). ZIERIKZEE, NOVEMBER. - Nog een enkele maal, hoort men onder onze oudere stadgenoten de uitdruk king Die gaat met Jan Rap en zjjn maat mee" gebruiken. De vraag rijst dan wie was nu toch wel dan deze Jan Rap. Welnu hier volgt dan de kleine historie over deze Jan Rap. In de nacht van Pinkslei-maandag 19 mei 1777 werd in de herbex-g „Het Groenewoud" op de Grachtweg, de ondex-schout van Ziex-ikzee, Adx-iaan Coi-beel, door messteken verradelijk vermoord door Jan Machielse van der Made alias Jan Rap. De dadex-, die een poonschuit be zat, en handel dreef in zoute vis, vluchtte met zijn vi-ouw diezelfde nacht met zijn schip „De jonge Ma ria". Het gerecht van Zierikzee deed direct een ondex-zoek instellen, en verspx-eidde publikaties met zijn sig nalement, en stelde op zijn ax-restatie een premie va nlOO gouden ducaten. Pas in oktober 1777 werd de moor denaar door bemoeing van mx*. Hen drik Albert Adrichem te 's Herto genbosch gepakt en 14 oktober op hol Gravensteen lu Zierikzee ge bracht. Zoals verwacht werd Jan Rap ter dood veoordeeld en zou 16 mei 1778 voor 's Gravensteen wox-den opgehangen. Een paar dagen voor die fatale datum, richtte Jan Rap tot de Stat envan Zeeland het verzoek hem voor korte tijd uitstel van zijn vonnis te vei-lenen ten einde hem in staat te stellen een verzoek om gx-a- tie tot stadhouder Willem V te i-ich- ten. De Staten, juist in Middelbux-g vergadex-d, stonden dat verzoek toe, hiewel de Zierikzeesche afgevaai-dig- den luid hun misnoegen uitten. Op 1 juli d.a.v. verleende de stadhouder van abolitie, zodat Jan Rap behou dens bannissement uit Holland-Zee- lan en W. Friesland het leven er af- bx-acht. De heren van Zierikzee echter, grimmig over de loop der zaak schreven aan Gecommitteei-de Raden en hielden de visering der brieven van abolitie zo lang mogelijk tegen. Ze konden echter de wil van de Pr ins niet verandex-en, legden zich er bij neer en 14 mei 1779 wex-d Jan Rap uit Gravensteen vrij gelaten, op voorwaarde dat, wanneer hij zijn ban overtrad, zijn doodvonnis vol- ti*okken zou wox-den, Voor de be moeiingen van de heer Van Adri chem werd hem een okshoofd x-ode wijn geschonken, en de zaak leek af gelopen, Vijf jaar later echter wex-d Jan Rap, die zich bi-utaal te Amster dam vertoonde wederom gepakt. Heel Ziex-ikzee liep uit, toen de moor denaar en overtx-eder van zijn ban, op 18 maart 1784 om 11 uur op het Gx-avensteen werd gebx-acht, en waar menn nu zijn vonnis onherroepelijk zou zien uitvoex-en. De voltx-ekking had plaats voor het 's Gravensteen op zaterdag 22 mei 1784, om half 1, waarna zijn lichaam om 2 uur wex-d afgenomen en aan de buitengalg in dc „Galgenpoldex-" bij de „Val" werd gehangen „tot aas der vogels". Dat was het einde van Jan Rap. Deovex-- levering weet te vertellen, dat wan neer het hard waaide, de mensen op dc Nieuwe Haven zijn lichaam heen en weer zagen slingei-en en dan tot elkaar zeiden „Kijk Jantje weer eens slingeren". Dit is dan het ware ver haal van Jan van der Made, alias Jan Rap, wiens naam nog wel eens gebruikt wordt. .1. SCHOT B.Wzn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3