AGENDA Druk bezochte algemene ledenvergadering van „Beter Wonen" De defensie-uitgaven over de wereld Gecombineerde ouderavond openbare basisscholen te Zierikzee KRANTEN MILITAIRE OEFENING LAATSTE NIEUWS Zierikzee krijgt binnen negen maanden beschikking over 148 woningen van de woningbouwvereniging en 68 bejaardenwoningen rond het bejaardencentrum ZIERIKZEE, 2-11. De woningbouwvereniging „Beter Wonen" heeft op dit moment de volgende aantallen woningen in aanbouw te Zierikzee: aan het Rode Dorp zes woningen, in plan West 42 premiewoningen (28 zonder gara ge), 40 woningwetwoningen (11 met garage), 32 woningwetwoningen. Verder te Oosterland 20 keuzeplan-w.w.woningen, te Nieuwerkerk 10 keuzeplan- w.w.woningen en te Kerkwerve 8 keuzeplan-w.w.woningen. Op Schouwen- Duiveland bouwt „Beter Wonen" thans dus 158 woningen. Deze cijfers werden Ln de gisteren (maandag)avond in de foyer van „Mondragon" gehouden algemene le denvergadering van de woningbouw vereniging „Beter Wonen" - een bij zonder druk bezochte en instructieve bijeenkomst - medegedeeld door de voorzitter, de heer J. Coumou. Ver wacht wordt dat de woningen Rocle Dorp binnen enkele weken zullen worden opgeleverd. Oplevering 40 woningwetwoningen West: in 5 blok ken van 8, op resp. 5, 17 en 27 no vember en 9 en 21 december 1970. Oplevering 42 premiewoningen West; te beginnen januari a.s., met een snelheid van één woning per dag. De laatste kan dus omstreeks half maart 1971 opgeleverd worden. In plan West zijn verder intus sen de fundamenten van de 32 wo ningwetwoningen gereed. Bouwtijd thans nog ongeveer 7 maanden. De woningen te Oosterland, Nieuwer kerk en Kerkwerve komen alle in de eerste helft van 1971 gereed. Ver wacht kan worden dat de eerste hui zen van de in aanbouw zijnde 68 be jaardenwoningen - deelname „Beter Wonen" in bejaardencentrum - rond 10 december a.s. gereed komen. Deze bejaardenwoningenbouw betreft to taal 7 blokken, namelijk 6 van tien stuks en één van 8. De bejaardenwo ningen zullen alle in april 1971 be woonbaar zijn, aldus deelde de voor zitter mee. Verder zal het bejaarden tehuis direkt na de bouwvakvakantie „KLAPROOSDAG" op 14 november AMSTERDAM. 2-11. De week van 9 tot en met 15 november a.s. - met als hoogtepunt zaterdag 14 novem ber „Klaproosdag" - staat in veel van de in de jaren 1940-1945 gealli eerde landen in het teken van her denking van de oorlogsdoden. In ons land zal zaterdag 7 novem ber worden geopend met een inter- geallieerde herdenkingsdienst onder auspiciën van het Nederlands Oor logsgraven Comité, het zogenaamde „Klaprooscomité". De dienst zal ge houden worden in de Westerkerk te Amsterdam. De plechtigheid zal worden bijge woond door ambassadeurs en gezan ten van de landen, die in de tweede wereldoorlog aan de geallieerde zij de streden, alsook door vele burger lijke en militaire autoriteiten, ver tegenwoordigers van kerkgenoot schappen, organisaties enz. Gevangenbewaarder door gedetineerde gewond ROERMOND. 2-11. Zondagavond om vijf over half negen is de 20-ja- rige M. S., bewaker van het huis van bewaring in de Pollardstraat te Roermond door een gedetineerde ernstig verwond. Hij werd opgeno men in het ziekenhuis te Heerlen voor een operatieve ingreep aan zijn hoofd. Zijn toestand was maandag middag zorgelijk, in ieder geval ernstig. Het gebeurde tijdens een televisie uitzending, waar een aantal gedeti neerden naar keek. Een van de ge detineerden probeerde te ontvluch ten en sloeg daarbij bewaker S. met een ijzeren staaf op het hoofd. De vluchtpoging werd door andere be wakers verijdeld. De man zit mo menteel opgesloten op het bureau van de gemeentepolitie in Roermond. Gedetineerden laten gijzelaars vrij GRADY, 2-11, Gedetineerden van de beruchte gevangenisboerderij Cummins in de Amerikaanse staat Arkansas hebben maandag na on derhandelingen zes personen vrijge laten die zij verscheidene uren in gij zeling hadden gehouden. Zij dreigden aanvankelijk de gijzelaars te doden wanneer men hun geen auto met volle benzinetank ter beschikking stelde en ongehinderd liet vertrek ken. Het is niet bekend welke con cessie, als daar al sprake van is, er zijn gedaan. Gouverneur Winthrop Rockefeller had eerder verklaard dat er „in geen geval" overeenkomsten met de gedetineerden zouden worden gesloten. De schets voor de nieuwe JHenry Dunant" is thans gereed. Het Rode Kruis-hospitaalschip voor vakantie- tochten met chronisch zieken, dat dankzij de offervaardigheid van de gehele Nederlandse bevolking kan worden gebouwd, zal in de tweede helft van november worden aanbe steed. Het zal in de eerste maanden van 1972 gereed, moeten komen. Het schip ivordt 80 meter lang. gereed zijn. In het algemeen kan dus worden geconcludeerd dat Zierikzee binnen negen maanden (september 1971-mei 1972) de beschikking gaat krijgen over 148 woningen van „Be ter Wonen" en 68 bejaardenwonin gen: in totaal 216 stuks. Bouwplannen Van de 112 premiewoningen die in plan West I gebouwd worden zijn er momenteel, zoals gezegd, dus in aanbouw 42. Totaal nog te bouwen: 70 stuks. De voorzitter gaf een uit voerige toelichting op enige nieuwe in voorbereiding zijnde bouwplan nen van de vereniging, waarbij men uiteraard gebonden is aan het inves teringsprogramma van de overheid. Aan deze nieuwe plannen zijn vele besprekingen, werkvergadering en overleg met de betrokken in stanties voorafgegaan. De voorzitter noemde in dit verband de inzet van de bur gemeester vrn Zierikzee, die sterk gepleit heeft \oor meer woningen, hetgeen niet on-succesvol is geble ken. Verwacht mag worden dat voor volgend jaar toestemming zal wor den gekregen voor de bouw van 100 nieuwe weningen. In het 's Heer Lauwcnsdorp zullen 12 woningen in de vvoningwetsector (vier blokken van drie stuks) worden gebouwd. In plan Malta is nog steeds een terrein bouwgrond disponibel bij de Fina- garage aan Calandweg. Er is een plan om op dit terrein, hoek De Cra- nestraat-Calandweg een hoog ge bouw te plaatsen met een „inhoud" van 18 woningen, in een wat meer luxe stijl, voor alleenstaanden. In dit gebouw komt beneden ruimte voor een winkel. Mogelijk zal verder in 1972 een restant van 28 woningwetwoningen in plan West V kunnen worden ge realiseerd. Verder zijn plannen in voorberei ding voor de bouw van 35 keuze- plan-w.w. woningen te Haamstede, 22 keuzeplan-w.w. woningen te Brouwershaven, 2o keuzeplan-w.w. woningen te Scharendijke en 23 te Bruinisse. Totaal: 228 woningen. De heer Coumou constateerde dat het genoemde aantal van 128 wonin gen voor Zierikzee te weinig zal zijn als de voortekenen van het te ver wachten volume niet bedriegen. Er zullen nl. op 1970 nog 56 woningen afgeboekt kunnen worden van de reeds genoemde 70 premiewoningen, zedat „Eeter Wonen" dan voor 1971 voor Zierikzee er slechts 72 in voor bereiding heeft. Nader beraad zal plaatsvinden over de plaats waar eventueel nog woningen gebouwd kunnen worden. Het kontingent 1971 zal moeten worden afgewacht om aanpassing aan verdeling premie- en woningwetwoningen te verkrijgen. Worden de plannen door de over heid geaccepteerd don kunnen dus gebouwd worden, totaal 228 stuks, vermeerderd met waarschijnlijk nog 28 stuks. Dan zouden het dus 256 woningen worden. Bestuur en ledenraad De aftredende bestuursleden, de heren J. Pomper en D. v. d. Poel, werden bij schriftelijke stemming met grote meerderheid van stemmen herkozen. De aftredende commissa ris de heer L. Becu werd eveneens herkozen. Als nieuwe commissaris, in de plaats van de heer A. Ribbens, werd benoemd F. G. Scherjon. De le denraad van de vereniging werd sa mengesteld als volgt: de heren C. Linders. K. A. Stoel, J. van Urk, J. van Hakken, L. Berrevoets, F. J. M. van Hooidonk, M. C. v: d. Schelde, J. W. Dieleman, H. Ringelberg, P. R. M. v. d. Sneppen, J. de Weerdt en G. A. van Wagtendonk. Centrale verwarming „Beter Wonen" tracht inzicht te krijgen in de mogelijke behoefte aan centrale verwarming bij de huurders van daarvoor in aanmerking komen de woningen. De kosten van aanleg van c.v. in nieuwe huizen worden becijferd op f 2.800. maar daarbij moet dan nog een bedrag van onge veer f 500 worden gerekend voor c.v.-voorzieningen die begrepen zijn in de bouwsom. Voor aanleg van c.v. in bestaande woningen zal een be drag moeten worden geïnvesteerd van f 3.800, mits de installaties „pre fab" - dus in de fabriek - kunnen worden gemaakt. Gaat men uit van 350 woningen die voor c.v. in aan merking komen - de helft van het aantal woningen van de vereniging zonder c.v. - dan zal hiervoor een bedrag moeten worden geïnvesteerd van zo'n anderhalf miljoen gulden. In deze kosten zou voorzien kunnen worden door middel van hypotheek op oud woningbezit van de vereni ging. Verder rekenend kwam de voor zitter tot een bedrag van plm. f 445 per jaar per woning aap rente en onderhoud, dat wil zeggen: f 37,50 per maand. Daarbij komt dan uiter aard nog de gasrekening. De indruk is dat het hier gaat om een investe ring die de moeite waard is om te doen. Als uiterste grens voor een eerste investering becijferde de heer Coumou een bedrag van een half miljoen gulden. Er zal gewerkt moe ten worden volgens een meerjaren plan van uitvoering. De heer A. P. den Reyer infor meerde in dit verband naar de mo gelijkheid om de kosten van aanleg te drukken door de betrokken huur ders, die graag over c.v. de beschik king krijgen, zélf via bijv. een lening aan de vereniging in de kosten te laten deelnemen. De voorzitter achtte dit een bijzonder gelukkige gedachte die nader in het bestuur zal worden bekeken en eventueel uitgewerkt. Over deze zaak is intussen het laat ste woord nog niet gesproken. De belangstelling voor c.v. zal verder worden onderzocht en de „vraag" naar de aanleg van een dergelijke installatie zal verder per seizoen worden bekeken, zodat elke huurder alsnog, mochten de plannen werke lijkheid worden, zich bij deze ver warmingsactie zal kunnen aanslui ten. In deze vergadering bracht de voor zitter dank voor de bijzonder vrucht bare samenwerking met vele instan ties en een team van medewerkers, in het bijzonder ook aan het bestuur, dat zich geheel belangeloos en homo geen weet op te stellen bij de vele belangrijke vraagstukken die zich op het punt van de woningbouw voor doen. Dank bracht de voorzitter ver der aan de heer D. A. de Hooge voor zijn vele werk als administrateur voor „Beter Wonen" verricht. De taak van de administrateur is intus sen zo omvangrijk geworden, dat hiervoor een dagtaak kan worden gerekend, waarin werd voorzien door de benoeming van de heer Posdijk als administrateur. Een woord van hulde richtte de voorzitter verder tot de opzichter de heer J. Folmer, die belast is met het dagelijks toezicht. Een historische prent van een motortram (no. M 67) van de R.T.M. aan de halte Ellemeet of Oudendijke. Links de schuur van P. Meulmeester, ver woest in 1953. Rusland stijgt - rest zakt STOCKHOLM, 2-11. In 1969 zün de defensie-uitgaven over de we reld - on constante waarden - niet verhoogd, terwijl zjj in de drie daar aan voorafgaande jaren met 30 pro cent stegen. Tot deze conclusie komen de op stellers van het jaarverslag van het „Internationaal Instituut voor on derzoek over de vrede in Stock holm", een in 1966 ter gelegenheid van 150 jaar vrede voor Zweden ge stichte instelling die fondsen krijgt van het Zweedse parlement maar die onder leiding staat van de eco nomist Gunnar Myrdal die geen re latie met de overheid heeft. Het instituut, „Sipri", verwacht voer 1970 een vermindering van de defensie-uitgaven ten opzichte van 1968 en 1969 met 2 pet. De wereld geeft ongeveer 7 pet van het bruto nationaal produkt uit aan de defen sie. in 1970 wellicht iets minder. De militaire uitgaven van de Sow- jet-Unie zijn tussen 1965 en 1969 met minstens 35 pet gestegen, hetgeen meer is dan die van de Verenigde Staten en van de Navo-landen die al enkele jaren geen verhoging heb ben gehad. Midden- en kleinbedrijf en economie BREDA, 2-11. „Wij hebben de zorg te staan voor een gezond midden- en kleinberdjjf, als een onmisbare fac tor in een gedifferentieerd econo misch leven. De ontwikkeling daar toe gaat gepaard met een stuk so ciale nood". Met deze woorden heeft de voor zitter van de ondernemersfederatie, de heer H. de Mooy, maandagmiddag in „Het Turfschip" in Breda de pro blemen van deze bedrijfstak samen gevat. Omlerwijsforum gaf toelichting op vele mogelijkheden ZIERIKZEE, 2-11. Maandagavond werd in het Huis van Nassau een gc- kombineerde ouderavond gehouden door de openbare basisscholen te Zierikzee: de school aan de Nieuwe Bogerdstraat en de Theo Thpssen- school. De heer J. W. Roskam, voorzitter van de ouderkommissie van de school Nieuwe Bogerdstraat, begroet te alle aanwezigen. In het bijzonder de wethouder van onderwijs, mr. K. A. Keuning, het onderwijzend per soneel. de vertegenwoordigers van V.V.O.O. en de vier sprekers van de ze avond: mejuffrouw C. N. van Lie- re, direktrice landbouwhuishoud- school, de heer J. A. Kooiman, direk- teur Lagere Land- en Tuinbouw school, de heer F. G. Scherjon, di- rekteur L.T.S. en drs. P. Vis rector Rij ksscholengemecnschap. Na deze begroeting ging men over lot afhandeling van enige agenda punten. Enkele punten uit het jaar verslag, gelezen door de heer W. C. Broer, was o.a. het probleem van de leerlingverdeling, dat pas opgelost zal zijn als men de beschikking over een nieuwe school krijgt. Vervolgens las de heer J. J. Hoogstrate, penning meester, het financieel verslag voor, waarbij kon worden opgemerkt een batig saldo van zevenenzeventig gul den. Daarbij in acht genomen de stij gende kosten en behoeften dacht men volgend jaar precies rond te komen. Voordat over werd gegaan tot de verkiezing van leden van de ouderkommissie dankte de heer Ros kam de heer Hoogstrate voor dit ver slag. Bij de verkiezing werden her kozen voor de Nieuwe Bogerdstraat, mevrouw Lighthart en mevrouw Lems, voor de Theo Thijssenschool, mevrouw Schaap en de heer Hoog strate. Het onderwijs Als eerste sprak mejuffrouw C. N. van Liere, direktrice van de Land- bouwhuishoudschool. Zij begon haar causerie met verduidelijking van de namen huishoudschool en nijver heidsschool en landbouwhuishoud- school, waarover nogal eens misver standen schenen te bestaan maar, die sinds 1968 identiek zijn. Mejuf frouw Van Liere besprak uitvoerig de klassen en vakken, de richtingen en de mogelijkheden die, zoals uit haar uiteenzetting bleek, bijzonder groot zijn voor meisjes die het huis houd- en nijverheidsonderwijs vol gen. Ook die mogelijkheden werden door mejuffrouw Van Liere zoveel mogelijk uiteengezet. Hierna sprak de heer J. A. Kooi man, direkteur van de Lagere Land en Tuinbouwschool. Vooral op het platteland is de belangstelling voor het lagere agrarisch onderwijs de laatste jaren sterk afgenomen, dooi de kritieke situaties in de landbouw en fruitteelt, aldus de heer Kooimap. Het landbouwonderwijs is een van de meest flexibele vormen van on derwijs aangezien de scholen mak kelijk aan de omgeving waarin zij staan kunnen worden aangepast. In het lagerlandbouwonderwijs hier op het eiland worden niet veel ver nieuwingen meer toegepast omdat het een vrijwel aflopende zaak is en de meeste jongens als het maar even kan naar de L.T.S. gaan. Na de pauze, waarin gelegenheid was de eerste twee sprekers vragen te stellen, kwam de heer Scherjon, direkteur van de L.T.S., aan het woord. Deze kon in tegenstelling met de vorige spreker wel optimistisch zijn, vooral de situatie waarin zijn school keert. De L.T.S. te Zierikzee heeft school op Schouwen-Duiveland vernam'elijk zes richtingen, wat erg veel is voor het aantal leerlingen dat we hier hebben. (Slot op pagina 3) Een oud boek is iets, een oud tijd schrift soms ook, maar een oude krant schopt het niet ver. Goed voor de andijvie, de spruitjes en de ge bakken visjes. Soms dat niet eens. Dan wordt een oude krant versnip perd, verknipt of dwaalt hij op de herfstwind door de goot. Alsof het niet erg genoeg is, soms doen de hondjes op zo'n krant wat der hon den is. Boven op het journalisten- zweet. Weinig verheffend, zo'n eind bestemming. Maar nu lopen er soms wel heel bijzondere kranten doorheen; kran ten waarin nieuws stond, dat de hele wereld heeft veranderd, of een deel van de wereld of de mensheid of een volk diep heeft aangegrepen. Alle kasten zijn leeggezocht naar de grootste letters om dat nieuws door te geven. Maar ook die - zelfs die - kranten zijn verstrooid in de wind van de tijd. Totdat een uitgeverij uit de Domstad (en dat „totdat" is nu) op de idee is gekomen oude kranten opnieuw tüt te geven. Ze zijn te koop en men mag dit wel een unieke vondst noemen. Ik zou me kunnen xworstellen dat men het Algemeen Handelsblad (toen nog (lang) apart) zou willen hebben van 20 juli 1870, toen Duitsers en Fransen voor het eerst zo nodig moesten. De Nieuwe „Rot" van 29 juni 1914 is natuurlijk ook wel iets om te hebben, maar men kan ook denken aan Het Va derland van 18 november 1918 (ko ningin op het Malieveld) of De Nieu we Dag van 10 mei 1940. Die kran ten zijn te koop. Zij z\jn van de echte niet te on derscheiden overdrukken en dat kost alles bij elkaar nog bijna niets ook. Laten we zeggen tuwe pakjes vergifstokjes. Gauw toch even in de adverlentierubriek van 1918 kijken: Een oppassend braaf huisvader ver loor heden een bankbiljet van f 200, gaande langs de Herengracht naar de Kloreniersbtirgioal. De eerlijke vinder zal genereus beloond wor den en adressere zich bij den boek verkoper A. C. Rolff, in de Utrecht- sestraai. Aan de politie is reeds de zoonodige aangifte gedaan". De voorpagina's blijven hier maar even onbesproken: ze zijn zo abso luut „politiek", dat ze thans nog con tra ver siotiecl kunnen werken en dat willen iae niet i->oor lioee pakjes (zie boven). Wel even doorgeven dat toen (191S) in de Plantage hel Nieuw Zo- tnerthenter iets ging doen. Om pre cies te zijn: het drama in v\jf bedrij ven Dick Molton of de onschuldig veroordeelde" en een voorspel, ver deeld in acht taferelen door Jcsper Krelis, naar aanleiding van dc no velle: „Op dreef, lotgevallen van een ontslagen gevangene, door J. Speper Klerk", voorkomende in dc roman tische bibliotheek, le jaargang no. 4. We zien gewoon iets in die oude (:eg „antieke") kranten en raden wel alle brave, oppassende huisva ders aan er een stelletje le kopen „tot eigen geneugt en ter opvoeding hunner kinderen". Ook iets minder brave pa's komen in aanmerking! SCU1ÈRE1LANDMAN. Dinsdag 3 november Zierikzee Huis van Nassau. 8 uur, vergadering Ver. van Oud-leerlingen van de Tuinbouwwintercursussen. Herv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, cursusavond regionaal vormings werk. 's Landskamer, 10 uur v.m., openb. algemene vergadering Waterschaps bestuur. Stadhuis, 8 uur, vergadering gemeen teraad Zierikzee. Brouwershaven Jeugdgebouw, 2.15 uur, afd. Brou wershaven Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, 7.30 uur, vergadering Plattelandsvrouwen. Hotel Vijverberg, 8 uur, vergadering Culturele Vereniging. Woensdag 4 november Zierikzee Verenigingsgebouw. 2 uur, cursus tuin en tuinverzorging. Donderdag 5 november Goes Prins van Oranje, 13.00 uur, studie bijeenkomst Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Oosterland Conferentiekamer, ouderavond open bare basisschool. Vrijdag 6 november Zierikzee Mondragon, clubavond „Delta-Foto". Concordia, 7.30 uur, openbare voor lichtingsbijeenkomst Wereldstede bouwdag. Beatrixschool, 3.30 uur, vergadering alg. bestuur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, vergadering Co mité rijtoer bejaarden, tevens vrije dia-avond. Burgh-Haamstcdc „De Koebel", ouderavond openbare basisschool. Zaterdag 7 november Goes Prins van Oranje, 11.00 uur, Kring vergadering Rode Kruis. Zondag S november Ouwerkerk Dorpshuis, 7 uur, gemeente-avond. IN EEN KLUISLOKET zijn uw waarden veilig geborgen Huur zo'n loket NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Dagelijks geopend DEN HAAG, 2-11. In november zal weer een militaire oefening wor den gehouden, zoals dinsdag 27 ok tober plaats had en waarvan het doel was te onderzoeken hoe snel de militairen - het betrof toen een ba taljon pantserinfanterie - zouden re ageren op de opkomstmededeling. In een officiële publikatie in de dagbladen en via de radio wordt maandag bekendgemaakt dat „een klein deel van het reserve- en dienstplichtig personeel van de Ko ninklijke Landmacht dat met groot verlof is en in het bezit van een R- of R 2 lastgeving" op een nog nader bekend te maken datum in novem ber voor enkele dagen voor oefe ning onder de wapenen zal worden geroepen. Derde slachtoffer van explosie bij Veroline ROTERDAM, 3-11. De explosie aan boord van de Zuidkorcaanse chemicaliëntanker Bumwoo (4685 brt.) bij de Verolme-werf op Rozen burg heeft nu ook het leven gekost van de 51-jarige lasser A. W. van Vessem uit Schiedam. Hij werd bij de ontploffing op 23 oktober ernstig gewond en overleed in de nacht van maandag op dinsdag. Een voorlopig onderzoek heeft uitgewezen dat de explosie is ont staan door vonken uit een lasappa raat. dal werd gebruikt in een bal- lasttank bij de voorpick. TOKIO. China heeft voorgesteld een wereldtopconferentie te houden om tot een overeenkomst tc komen ter voorkoming van het gebruik van kernwapens, zo heeft Radio-Peking zondag gemeld. i 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2