DE ZIERIKZEESCHE COURANT STUWCOMPLEX TE DRIEL EN HARINGVLIETSLUIZEN DOOR MINISTER BAKKER IN GEBRUIK GESTELD Beginselakkoord verlenging bestand langs Suezkanaal De werkloosheid in de derde wereld „Angst"-kwesties beheersen verkiezingen in de Ver. Staten Britten willen terugtrekking Israël uit de bezette gebieden De brand te St. Laurent-du-Pont {Dootcroe tapijten DEURLOO - ZIERIKZEE I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 3 november 1970 127ste jaargang Nr. 20769 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 R6DAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V, Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Algemene vergadering Beter Wonen Rijiikunalisatie een veelomvattend project DRIEL, 2-11. Maandagmorgen om kwart over elf is het stuwcomplex te Driel (gemeente Heteren) symbo lisch door minister drs. J. A. Bakker van Verkeer en Waterstaat in wer king gesteld. Daarna hees de minis ter de Nederlandse driekleur en onthulde een plaquette. Vóór de ingebruikstelling werd aan boord van een schip, waar zich meer dan tweehonderd genodigden bevonden, eerst het woord gevoerd door ir. K. van Til, hoofdingenieur directeur van Rijkswaterstaat voor de bovenrivieren, die de minister, de voorzitter van de Eerste Kamer, le den van de Tweede Kamer, de com missaris van de koningin in Gelder- WASHINGTON, 2-11. Tussen de vertegenwoordigers van de „Grote Vier" en de bij het conflict in het Midden-Oosten betrokken partijen, bestaat een „beginselakkoord" over een verlenging van het bestand langs het Suezkanaal, dat donderdag a.s. afloopt. Dit heeft een woordvoerder van het ministerire van buitenlandse za ken in Washington verklaard. Hij zei dat er nog geen overeenstemming is bereikt over de duur van de ver lenging. Volgens de woordvoerder hoopt de Amerikaanse regering dat er een formeel akkoord hierover tot stand komt. STRAATSBURG, 3-11. Over tien jaar zal ongeveer twintig procent van de bevolking die kan werken van de ontwikkelingslanden zonder werk zijn, zo voorspelde de West- duitse minister van economische sa menwerking, dr. Erhard Eppler maandag op een studiebijeenkomst van internationale vrijwilligers in Straatsburg. De Westduitse bewindsman deed een beroep op de geïndustrialiseerde landen om meer hulp voor landen van de derde wereld. Het centrale probleem waar deze landen voor staan is te weinig werk en werk loosheid. Van de driehonderd miljoen jongeren die in 1980 in de ontwik kelingslanden naar werk zullen zoe ken zal er voor tweehonderdmiljoen geen werk zijn, aldus minister Epp ler. SAINT LAURENT-DU-PONT. Hon derd drie en veertig jonge mensen kwamen in de vlammen om bij een brand in een dansgelegenheid in de nacht van zaterdag op zondag. Toen de brand in het voornamelijk uit hout bestaande gebouw uitbrak, konden de aanwezigen slechts door één uitgang naar buiten. Er heerst rouw in St. Laurent-du-Pont, dat op ongeveer 30 km. van Grenoble ligt. Foto: een slachtoffer wordt wegge dragen. land en de velen die aan de tot standkoming van het werk hadden deelgenomen een kort overzicht van de groei van dit project gaf. Eerst werden de stuwen bij Ha- gestein gebouwd, die sinds 1961 in werking zijn. Daarna kwamen stu wen in Amerongen, die in 1966 wer den voltooid en nu kunnen do stu wen bij Driel in gebruik worden ge nomen. „We mogen nu spreken van een eerste eindfase", zo besloot hij. Ingrijpend project Minister Bakker merkte in zijn toespraak op, dat het werk aan de Rijnkanalisatie, een groot en ingrij pend project, naar zijn mening bij het Nederlandse publiek in de voor bije jaren nooit de belangstelling heeft gekregen die het verdient. „Iedereen weet iets van de Delta werken, iedereen kent de IJssel- meerpolders, al zijn er onder ons nog altijd voor wie de Afsluitdijk alleen maar een streep is op de kaart, maar als je over de Rijnka nalisatie begint halen velen de schouders op". De minister vond dit wel verklaarbaar, „want het heeft allemaal nogal lang geduurd" De minister wees er voorts op, dat de Rijnkanalisatie de scheepvaart en de waterhuishouding ten goede komt. „En dit laatste vooral ook op lange re termijn". „Alles hangt samen" „Alles hangt met elkaar samen", zo vervolgde de bewindsman „en het is dan ook noodzakelijk de officiële start van de Rijnkanalisatie te kop pelen aan de officiële ingebruikne ming van de Haringvlietsluizen, om dat de hoofdkraan van Nederland bij Hellevoetsluis en deze verdeel- kraan bij Driel tenslotte aan dezelf de waterleiding zitten". Het feit, dat nu met behulp van de Rijnkanalisatie meer water dan tevoren in het IJsselmeer kan wor den opgeslagen, achtte de minister ook voor de kwaliteit van het water niet zonder betekenis. „Natuurlijk kan de kwaliteit van het Rijnwater, die - zacht gezegd - niet is wat we graag zouden willen aanmerkelijk worden verbeterd, maar het is nu al zo, dat het IJsselmeer door zijn gro te inhoudsmaat een nivellerende functie vervult. De kwaliteit blijft daar zodoende binnen aanvaardba re grenzen". Van onze totale jaar lijkse behoefte aan water is 85 pro cent nodig voor het doorspoelen van de boezemwateren en ter bestrij ding van de verzilting. „Als we dat bedenken, beseffen we tevens, dat de waarde van deze stuw vooral ook toekomstwaarde is", aldus de minis ter. Meisje ernstig gewond na brandstichting AMSTERDAM, 2-11. B(j een brand in hun woning aan de Admiraal de Ruyterwcg in Amsterdam zijn zon dagnacht de 42-jarige voorman-con- traleur V. en z(jn twee kinderen Marjanneke (17) en Jan (15) min of meer ernstig gewond. Voor het leven van het meisje wordt gevreesd. Zij is riet derdegraads brandwon den oveimhet gehele lichaam in het Wilhelmina Gasthuis opgenomen. Voorts liep het slachtoffer snijwon- den op toen zij via een ingeslagen ruit door haar vader en broer in vei ligheid werd gebracht. De 37-jarige mevrouw V. werd la ter in een telefooncel in de buurt aangetroffen. Zij is overgebracht naar het bureau Lodewijk van Deys- selstraat. De brand, die omstreeks kwart over drie in de hal moet zijn ontstaan, is door haar gesticht. De woning brandde op de huiskamer na geheel uit. WASHINGTON, 2-11. President Nixons republikeinen zullen er vol gens de jongste opiniepeilingen niet in slagen, dinsdag b(j de verkiezin gen in de Ver. Staten de democraten hun meerderheid in huis van afge vaardigden en senaat te ontnemen. Het wordt een spannende strgd, en de republikeinen zullen misschien wat zetels winnen, maar niet vol doende om de beslissende drempel te overschrijden, aldus de voorspellin gen. De democraten zullen naar men verwacht zelfs enkele gouverneurs posten op hun tegenstanders verove ren. Op het spel staan 35 van de 100 senaatzetels, alle 435 zetels in het huis van afgevaardigden en 35 gou verneurs-posten. Fikse republikeinse Algemene vergadering V. N. NEW YORK, 2-11. Tijdens het de bat in de algemene vergadering der Verenigde Naties over het Midden- Oosten, heeft de leider van Britse delegatie, Sir Colin Crewe, maandag een beroep op Israël gedaan zich uit de in 1967 bezette gebieden terug te ter „niet de mogelijkheid van kleine trekken. Deze terugtrekking zou ech- grenscorrecties dienen uit te sluiten". Sir Colin zei dat in het pakket van vredesplannen de Israëlische terug trekking en de toekomstige grenzen even belangrijk zijn. De Britse gedelegeerde volgde in zijn toespraak de denkbeelden die de Britse minister van buitenlandse za ken, sir Alec Douglashome, zaterdag in de algemene vergadering had ont- vowud. Ook de minister had het over een terugtrekking door Israël, met uitzondering van enkele kleine grenswijzigingen. .Irreëel" 99- Dit voorstel werd toen door het Israëlische ministerie van buiten landse zaken „Irreëel" genoemd. Het zou een nieuwe hinderpaal aan de reeds beslaande voor een oplossing toevoegen. Sir Colin Crewe wees erop, dat in het geval van Jordanië de voor de zesdaagse oorlog van 1967 bestaande bestandslijnen geen internationaal erkende grenzen waren. Daarom was een overeenkomst over de definitieve grenslijn noodzakelijk. Ten aanzien van Egypte, aldus de Britse gedelegeerde, zou de interna tionale grens van het vroegere man- daatsgebied Palestina de grens kun nen worden, echter met uitzondering van het gebied van Gaza waarvoor bijzondere schikkingen zouden moe ten worden getroffen, die in de gren so vereen komst dienen te wor den opgenomen, aldus sir Colin. Grens met Libanon De' grens met Libanon zou kunnen worden gevormd door de internatio nale grenslijn van het voormalige mandaatsgebied. Op grond van de „algemene beginselen" van een grensovereenkomst zouden Syrië en Israël ook tot een regeling kunnen komen, daar Syrië de resolutie van de veiligheidsraad van 22 november 1967 heeft onderschreven, aldus de Britse gedelegeerde. Het „bijzondere vraagstuk Jeruza lem" noemde sir Colin zo complex, dat moeilijk was te voorspellen tot welke compremisregeling men zou kunnen komen. Van zulk een rege ling'moeten de status van de stad, de vrije toegang tot de heilige plaat sen en hun bescherming een essenti eel deel uitmaken, aldus de Britse gedelegeerde. overwinningen zouden in strijd zijn met de traditie, dat in een verkie zingsjaar zonder presidentsverkie zingen de regei-ende partij wat ter rein moet prijsgeven. De verkiezings campagne is ditmaal beheerst door „angsf'-kwesties. Uit de resultaten zal moeten blijken of de Amerikanen het meest bezorgd zijn over de drei ging van „misdaad en geweld" - een thema dat door Nixon en vice-presi- f dent Agnew centraal is gesteld - of over de toenemende inflatie en 4 werkloosheid, waar de democraten de nadruk op hebben gelegd. Meer 4 dan enige andere president voorheen heeft Nixon zich in deze verkiezings strijd geworpen, volgens waarne mers niet zozeer om succes voor dinsdag te verzekeren als wel om zijn eigen kansen voor de presidents verkiezingen van 1972 te verbeteren door onderstreping van zijn leider schap over de partij. De aanslag op het vliegveld van Karatsji KAR ATS JI, 2-11. De vrachtauto chauffeur die zondag op het vlieg veld van Karatsji'de Poolse onder minister van buitenlandse zaken Zygfryd Wolniak en drie anderen doodt eed, is beschuldigd van moord en poging tot moord. De bestuurder, de 45-jarige Mo hammed Firoz Abdoellach, ver scheen voor een burgerlijke rechter van instructie in Karatsji die hem voor 14 dagen in voorlopige hechte nis liet stellen. Sommige waarne mers hadden gedacht dat de kwestie door een krijgsraad zou worden be handeld. DA NANG (Zuid-Vietnam). - Na evakuatie per helikopter-luchtbrug scharrelen vluchtelingen naar hun tijdelijke verblijfplaats. Meer dan 150 mensen kwamen om door de on gewoon zware moessonregenval in het noordelijk deel van Zuid-Viet nam. Honderd vijftig duizend vluch telingen verlieten de lager gelegen streken. Voor de oorlogshandelingen geldt een onofficieel bestand, nu de strijdenden van beide partijen de handen vol hebben aan de hulpver lening. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's We praten vaak daarom zo veel omdat we ons niet kun nen uitdrukken. omstreeks nor- ST. LAURENT DU PONT, 2-11. Dc brandweercommandant van St. Lau- rcnt-du-Pont heeft maandag ver klaard dat zijn departement nooit toestemming heeft gegeven voor dc opening van dc dansgelegenheid „Cinq Scpt", waar in dc nacht van zaterdag op zondag een rampzalige brand woedde. Een van de gewonden is in het zie- E kenhuis aan zijn brandwonden over- E leden, waardoor het dodental tot 143 E is gestegen. „Onze veiligheidscommissie heeft wel de bouwplannen gezien, die in E overeenstemming schenen te zijn E met de geldende bepalingen. We E hadden natuurlijk zelf de zaal moe- E ten bekijken om te zien of alles in overeenstemming met de plannen was uitgevoerd, maar we zijn nooit op de hoogte gesteld van de opening van de dansgelegenheid," zo zei dc brandweercommandant Gilbert Plan- tier. Volgens hem had bij de bouw en de decoratie alleen onbrandbaar materiaal gebruikt mogen worden. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Nog steeds wordt het weer in west Europa beheerst door een band met sterke westelijke winden op alle niveaux die in stand wordt gehou den tussen een depressie bij Schot land en een hogedrukgebied met centrum boven Spanje. In deze stro ming komen verscheidene storingen voor, in de nacht van maandag op dinsdag passeerde een frontale sto ring die weer gevolgd wordt door een trog die dinsdagochtend boven Ierland lag. Deze laatste doet de wind tot stormkracht toenemen en veroorzaakt ook een verhoogde bui en-activiteit. Voorlopig is dus nog geen einde te verwachten van het onbestendige weer dat overigens ka- 4 nov. rakteristiek is voor deze maand. 5 nov. Verwachting tot woensdagavond: Opklaringen Opklaringen maar ook enkele buien; eerst nog krachtige tot stormachtige westelijke wind, later afnemend; iets lagere temperaturen. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 4 nov. Zon op 7.39, onder 17.07. Maan op 13.33, onder 20.46. 5 nov. Zon op 7.41, onder 17.05. Maan op 14.04, onder 22.12. Eerste kwartier: 6 nov. (13.47). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 4 nov. 5.59 v.m. 6.42 v.m. BROUWERSHAVEN 5.51 v.m. 6.38 v.m. 18.22 n.m. 19.12 n.m. 18.07 n.m. 18.59 n.m. Advertentie iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiijj Grote collectie Telefoon (01110) 2825 Illlllllllllllllllllllllllllltl

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1