Uitnodiging DE ZIERIKZEESCHE COURANT BRAND IN FRANSE DANSGELEGENHEID - 142 DODEN Verhoging prijzen van melk en brood Vrachtwagen rijdt woonhuis binnen Bij Watering se overval werd voor ongeveer twee miljoen buitgemaakt Nieuw liberaal manifest in Praag Schets voor nieuwe „Dunant" is gereed NUTSSPAARBANK TE ZIERIKZEE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 2 november 1970 127ste jaargang Nr. 207G8 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannev/ekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bii de Vaate, tel. (01110) 2938Uügave: NV. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie) 4 B.T.W. In dit nummer: Slot Haamstede in S. en L.-canserie Na (vermoedelijke) gasontploffing: Nooduitgangen van het gebouw waren afgesloten GRENOBLE, 1-11. Een brand in een dansgelegenheid bjj Grenoble heeft in de nacht van zaterdag op zondag aan 142 - btfna allemaal jon ge mensen - het leven gekost. Slechts een dertigtal bezoekers kon zich in veiligheid brengen. Toen de brandweer een half uur na het uit breken van de brand arriveerde was er niemand meer te redden. De brand, die omstreeks 2 uur in de nacht na een explosie uitbrak, woedde in de voornamelijk van hout opgetrokken dansgelegenheid „Cinq Sept" gelegen bij Saint-Laurent-du- Pont, een dertigtal kilometer van de Franse wintersportplaats Grenoble. Op dat moment was een groot aantal danslustigen aanwezig. Na de ontploffing, die vermoede lijk door gas werd veroorzaakt, greep het vuur razend snel om zich heen, waardoor vele in paniek ge raakte dansers niet meer de gelegen heid hadden de uitgangen te berei ken. Het gebouw was ongeveer ander half jaar oud. Men vermoedt dat de explosie zich in de gasinstallatie van de keuken heeft voorgedaan, of dat deze door kortsluiting werd veroor zaakt. De danslustigen hadden toen de brand uitbrak slechts de beschikking over één uitgang, die gedeeltelijk doorheen draaihek versperd was. An dere uitgangen waren afgeslotèn. Hier lagen de verkoolde lijken van tientallen mensen die vertwijfeld ge probeerd hadden de deuren te for ceren. Volgens de kassiere waren zater dagavond ongeveer driehonderd toe gangskaartjes verkocht. Het meren deel van de bezoekers was echter vertrokken toen rond 2 uur 's nachts de brand uitbrak. De danszaal was van binnen ge decoreerd met plastic, polyester en andere kunststoffen. De brandende en smeltende materialen vielen van het plafond en de wanden op de be zoekers en hebben zo in grote mate bijgedragen tot de omvang van de ramp. De identificatie van de slacht offers wordt bemoeilijkt door het gesmolten plastic dat hun lichamen heeft verminkt. De familieleden zul len voor de identificatie alleen met sieraden en delen van kledingstuk ken geconfronteerd worden. De stof felijke overschotten van de slachtof fers worden naar het gemeentehuis van Saint Laurcnt-du-Pont overge bracht, waar een rouwkapel inge richt is. DEN HAAG, 31-10. De minister van economische zaken is akkoord gegaan met de volgende twee ver hogingen, ingaande 9 noveipber aan- Aan de dood ontsnapt HALSTEREN, 2-11. Het echtpaar Njjs uit Halsteren (N.B.) is aan de dood ontsnapt toen heden (maandag) morgen om vier uur een vrachtwa gen met aanhanger van een expedi tiebedrijf uit Bergen op Zoom waar schijnlijk door een slip hun woning aan de Halsterseweg binnenreed. Het slapende echtpaar stortte met bed en al naar beneden en werd onder het dak bedolven. Een omwo nende zag kans hen direct onder het puin vandaan te halen. De beide echtelieden kwamen mei de schrik vrij. Ook twee belendende woningen werden ernstig bescha digd. De-buurvrouw "Thn de familie Nijs was niet thuis en de bewoners van de derde woning kwamen met de schrik vrij. De chauffeur van de vrachtwagen liep een beenfractuur op en werd naar het ziekenhuis van Bergen op Zoom gebracht. Grote risico's verbonden aan postaal geldvervoer staande: één cent per liter melk en melkprodukten, één cent per 800 gram grootbrood. De minister heeft hiermee inge stemd teneinde in de brood- en melk sector doorberekening mogelijk te maken van de extra inkomensverbe tering over 1970 voor de werkne mers, overeenkomstig het 1 septem ber j.l. in het kader van de Stichting van de Arbeid gesloten akkoord tus sen de Centrale Werkgevers en Werknemersorganisaties. Deze door- berekening acht de minister aan vaardbaar teneinde een verslechte ring van de rentabiliteit in de beide sectoren te voorkomen. Moeder en kind omgekomen bij ongeluk HOOFDDORP, 1-11. In Hoofddorp zijn zondagmiddag de 38-jaï-ige me vrouw A. M. Verhulst-Ratakhak uit die plaats en haar vijfjarig dochter tje Silvia bij een verkeersongeluk om 't leven gekomen. Nadat zij uit 'n autobus waren gestapt en achter de bus de weg wilden oversteken, werden zij door een tegemoetkomen de personenauto aangereden. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's iDe grootste fout in het leven f bestaat hierin dat men voort- a durend vreest fouten te maken f WAT ZEGT DE BILT AST ARA (Iran). Onder het toeziend oog van de Russische president Nicolai Podgorny heeft sjah Reza Pahlevi van Perzië, door een druk op een knop, een koppeling tot stand gebracht ttissen de Trans-Iran-gasleiding en het Russische net. PRAAG, 31-10. In Praag doet een gen en personeelswijzigingen. Dat nieuw liberaal manifest de ronde zal ons allen de gelegenheid geven in waarin het regeringsbeleid wordt onze organisaties de ideeën door te veroordeeld omdat het de economie voeren die niet uitgeroeid kunnen ten gronde richt, de beoefening van worden", aldus het manifest, de wetenschap hindert en de cultuur monddood maakt door de voortdu- rende zuiveringen. Het getypte document is onderte kend door „de socialistische bewe ging van Tsjechoslowaakse burgers". Het nieuws van dit manifest is uit welingelichte bronnen in Praag ver nomen. In het manifest wordt gezegd dat de doeleinden van de beweging zijn gebaseerd op de hervormingen die in het voorjaar van 1968 zijn ingevoerd De liberalen menen dat de regering „geleidelijk over zal moeten gaan tot de invoering van pseudo-positieve programma's en niet eindeloos door zal kunnen gaan met massazuiverin- WA TERINGEN, 1-11. De acht postzakken, die vrijdagochtend in Wateringen uit een vrachtauto zijn gestolen door drie overvallers, be vatten ongeveer anderhalf miljoen gulden aan geld en ongeveer een half miljoen gulden aan sieraden en an der geldswaardige zaken. Majoor J. van der Ban uit Gouda van de Rijkspolitie in het district 's Gravenhage, die het onderzoek leidt, heeft dit zondagavond medege deeld. Hij vertelde, dat het onder zoek uiterst moeizaam verloopt. De behandeling van postzakken loopt namelijk over vele schakels en zowel bij het betrokken particuliere expe ditiebedrijf als bij de uitgebreide staf van beambten en helpers van het P.T.T.-expeditiekantoor in het Laakkwartier in Den Haag kunnen zowel tipgevers als daders worden gezocht, en uiteraard kan een losse opmerking ook ergens in de onder wereld terechtgekomen zijn. Vijftien rechercheurs van de Rijkspolitie en de Postale Recherche nemen aan de nasporingen deel. In een van de postzakken bevond zich een geldzending van ongeveer een half miljoen gulden van de Am- robank te Rotterdam, bestemd voor de Westlandse bankkantoren. Het is nu inderdaad wel gebleken, aldus majoor Van der Ban, dat aan een dergelijk postaal geldvervoer grote risico's zijn verbonden. Het was echter zoveel jaren goed gegaan, dat men op de duur nauwelijks meer dacht aan de mogelijkheid van roof, zelfs niet na de grote treinroof in Engeland. bouwcommissie, waarin zowel ex perts op scheepsbouwkundig gebied als deskundigen op het gebied van medische organisatie, revalidatie, moderne voedselbereiding en -distri butie en communicatiesystemen zit ting hebben. Op uitnodiging van de diakonie der hervormde gemeente te Haamstede, maakten de kerkleden boven de 65 jaar een trip naar de Brouwersdam in aanleg. Een kijkje werd o.m. genomen bij de tware kabel van de baan. Deze kabel heeft een lengte van ongeveer 1 km. en is 11 cm. dik. Nu nog opge wonden op twee grote haspels, wordt de kabel - met de dunnere kabels - straks over de pilonen getrokken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). DEN HAAG, 30-10. De schets voor de nieuwe „J. Henry Dunant" is thans gereed. Het Rode Kruis-hospi- taalschip voor vakantietochten met chronisch zieken, zal in de tweede helft van november worden aanbe steed. Het zal in de eerste maanden van 1972 gereed moeten komen. De nieuwe „Dunant" zal 80 meter lang en 9,50 meter breed worden, met een diepgang van ongeveer 1,80 meter. De maximale snelheid van het schip zal 20 km per uur bedragen De huidige „Dunant" is 65 meter lang en 7,42 meter breed. Met vele Nederlandse werven is contact opgenomen over de realise ring van het ontwerp. Het is moge lijk dat een aantal werven bij de bouw van het hospitaalschip zal sa menwerken. Evenals over enkele details van het ontwerp wordt daai-- over nog overleg gepleegd door de Partikuliere benzine stations 's nachts open DEN HAAG, 31-10. Minister J. A. Bakker (Verkeer en Waterstaat) heeft de particuliere vergunning houders van 37 benzinstations open te stellen, zo zegt het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Gedurende de nachtelijke uren, vallend tussen 23.00 en 7.00 uur, mag gebruik wor den gemaakt van een benzine-auto- maat, mits deze aan de eisen vol doet. Reeds eerder had minister Bakker een groot aantal berxzine-stations, waarvan de vergunning op naam staat van een benzinmaatschappij, de verplichting opgelegd ook 's nachts open te zijn. Op vele van deze benzine-stations woi'dt in de nachtelijke uren reeds gebnxik ge maakt van automaten. Het stx-even om zoveel mogelijk benzinestations dag en nacht open te stellen is een gevolg van het toegenomen avond en nachtverkeer. Verwachting tot dinsdagavond: Aanhoudend vrij zacht Veel bewolking met plaatselijk wat regen en weinig verandex-ing in tem pex-a tuur; matige tot krachtige zuid westelijke wind. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: van 2 tot 6 gra- den boven normaal. Max.-temperaturen: van 0 tot 4 gra den boven normaal. Kans op een droge pex-iode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 3 nov. Zon op 7.38, onder 17.09. Maan op 12.50, onder 19.28. Eerste kwax-tier: 6 nov. (13.47). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 3 nov. 5.23 v.m. 17,40 n.m. BROUWERSHAVEN: 3 nov. 5.09 v.m. 17.22 n.m. Doodtij: 8 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-11. Het K.N.M.I deelt mede: Tussen een depx-essie ten zui den van IJsland en een hogedruk- gebied boven Spanje wordt met wes telijke winden vrij zachte en voch tige oceaanlucht over ons land ge- voex-d. In deze stroming komt een stox-ing voor die maandag bepalend is voor het weer hier te lande. Ach ter deze storing nadert iets koelere lucht, zonder dat echter de tempe- x-aturen tot beneden normale waar den zullen dalen. Het weer van dins dag biedt wat gunstiger perspectie ven, hoewel hier en daar nog wel een bui kan vallen, is ook af en toe wel wat zon te verwachten. Lozing rioolwater oj> zee DEN HAAG, 31-10. Is het juist dat uit een recent ondex-zoek van het Rijksinstituut voor de Volksgezond heid gebleken is, dat de kwaliteit van het zeewater voor de kust zo vex-slechterd is, dat het op korte ter mijn niet verantwoord zal zijn nog ongezuivex-d rioolwater via open zee te lozen? aldus een schriftelijke vraag van het Tweedekamerlid drs. W. R. V. Dusarduijn vrijdag aan staatssecx-etaris dr. R. J. H. Kruisin- ga van volksgezondheid en minister drs. J. A. Bakker van vex-keer en waterstaat. Auto botst tegen hoont: Drie doden ABBENBROEK, 1-11. Drie perso nen zijn zaterdagavond in Abben- broek om het leven gekomen toen de auto waarin zij zaten uit de bocht vloog en tegen een boom botste. Het zijn de 20-jai'ige Ph. Voogt, de 19-jarige P. H. van der Plas, beiden uit Zwartewaal, en de 18-jarige C. Vermeulen uit Heenvliet. Alle drie wax-en op slag dood. Een vierde in zittende werd zwaar gewond, terwijl een vijfde lichte verwondingen op liep. Zestiende slachtoffer brand in Wagenborgen GRONINGEN, 1-11. In het Aeade- misch Ziekenhuis te Groningen is za- tei'dag een 29-jaxige vrouw uit Ha- velte aan zware verwondingen over- leden. die zij bij de brand in het pa viljoen Gx-oot Bronswijk in Wagen borgen had opgelopen. De vrouw is het zestiende slachtoffer. De SPAARBANK komt steeds dichter bij U Het begrip dienstbetoon heeft bij de Nutsspaarbank wex-kelijk inhoud. Op de meest gunstige plaatsen neemt ons modern mobiel kantoor een standplaats in. Ons x-ijdend kantoor is een volwaardige spaai'bank, waar U dezelfde sex-vice geniet als op het hoofdkantoor. Geheel vrijblijvend nodigen wij U uit ons pax-adepaai'dje te komen bezichtigen: Dinsdag 3 november 1970: Burgh-Haamstede Zierikzee Julianastraat/Bex-nhardstraat Havenpark Woensdag 4 november 1970: Renesse Noordwclle Scharend ij ke Kerkwervc naast bar „De Luifel" tegenover Dorpshuis tegenover Geref. kex-k Ring Donderdag 5 november 1970: Brouwershaven Mai-kt Drcischor Ring 11.00-12.30 uur 14.00-18.00 uur 9.00-10.30 uur 11.00-12.00 uur 12.30-13.30 uur 14.00-15.00 uur 9.00-10.30 uur 11.00-12.00 uur Voor iedereen - groot en klein - 'n aardige attentie Raadpleeg voor nadere bijzonderheden onze huis-aan-huis-foldcr en de advertentie in dit blad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1