DE ZIERIKZEESCHE COURANT Maandag begint te Helsinki derde ronde van Salt-gesprekken VERKIEZINGEN IN ZUID-AFRIKA V.S. en Rusland tekenen ruimteverdrag De luchtvervuiling in Zeeuws-Vlaanderen De noodtoestand in Canada Dalai Lama beschuldigt China Initiatief-voorstel om gekozen kabinetsformateur Vlaardingen contra fabriek Extreem linkse groepen gevaar voor V.S. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 30 oktober 1970 127ste jaargang Nr. 20767 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,—; per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Haringvlietbrug tolvrij iu 1971 Contact op hoogste niveau HELSINKI, 29-10 Maandag begint in de Finse hoofdstad Helsinki de derde ronde van de geheime bespre kingen tussen de Sowjet Unie en de Verenigde Staten over een beperking van de strategische bewapening, de „Strategie Arms Limitation Talks" of kortweg: SALT. Het is in werkelijkheid de tweede onderhandelingsronde. De eerste se rie gesprekken, die vorig jaar van 17 november-22 december in Helsinki zijn gehouden, hadden ten doel een stevige basis te leggen voor de eigen lijke onderhandelingen, die van 16 april-14 augustus in Wenen plaats vonden. Het initiatief tot dit belangrijke gesprek tussen beide supermachten is uitgegaan van de toenmalige Ame rikaanse president Lyndon B. John son, die in januari 1967 in een brief aan de Russische premier Alexei Ko- sygin voorstelde een gesprek te be ginnen over de mogelijkheid af te In de jaren zeventig verdubbelde vraag naar olie LONDEN, 29-10. Het ziet ernaar uit dat de wereldvraag naar aard olie in de. jaren zeventig zal verdub belen. Financieel directeur D. de Bruyne van de Koninklijke-Shell groep heeft deze verwachting don derdag in Londen uitgesproken. Er zijn goede redenen om aan te nemen dat het grootste deel van de toe komstige olievondsten die zullen moeten dienen als dekking van de stijging van de vraag, voor de kus ten zullen worden gedaan. JOHANNESBURG. 29-10. Nu de meeste uitslagen van de woensdag in Zuid-Afrika gehouden verkiezingen voor de provinciale raden voor het grootste deel binnen zjjn, bljjkt dat de dalende ljjn bjj de nationale par tij van premier John Vorster, die zich bij de parlementsverkiezingen van 22 april openbaarde, zich heeft voortgezet. De Verenigde Partij veroverde zes zetels op de Nationale Partij, maar verloor er twee. Toch vormen de nationalen nog de sterkste partij in Oranje Vrijstaat, Transvaal en Kaap provincie. In Natal is de Verenigde Partij aan de winnende hand. Haar leider, sir De Villiers Graaff. ver klaarde niet te geloven, dat de rege ring, gezien de resultaten bij deze V2rkiezingen, de volledige vijf jaar zal kunnen uitzitten. De „herstigte" Nationale Partij en de Progressieve Partij bleken geen invloed op de uitslag van de verkie zingen te hebben gehad. LONDEN. Bij de Russische ambas sade in Londen demonstreerden honderden voor een billijke behan deling van vier miljoen Joden in de Sow jet-Unie. Dit gebeurde tijdens een diner op de ambassadedat bij gewoond werd door de Russische minister Andrei Gromyko van bui tenlandse zaken. zien van een verdere ontwikkeling van een antiraketstelsel. Kosygin ging hiermee twee maanden later ak koord, maar wilde wel zowel de de fensieve als de offensieve nucleaire wapens in het gesprek betrekken. Johnson deelde mee deze uitbreiding te willen aanvaarden. Na langdurig vooroverleg leek het er in de zomer van 1968 op dat het gesprek op korte termijn zou kunnen beginnen. De in vasie van de Warschaupaktlanden in Tsjeeho-Slowakije was echter voor de Amerikaanse 'regering aanleiding voorlopig van nadere contacten met de Sowjet-Unie af te zien. Het begin Gp 20 januari 1969 - de dag waar op Richard Nixon als president van de Verenigde Staten werd geïnstal leerd - deelde het Russische ministe rie van buitenlandse zaken mee, dat de Sowjet-Unie nog steeds bereid was met Washington over een beper king van de nucleaire raketsystemen te willen praten. Volgens de Russi sche ambassadeur Dobrynin zouden de besprekingen eventueel eind juli in Geneve of Moskou kunnen begin nen. Uiteindelijk werd men het er over eens op 17 nov. in Helsinki de voorbereidende besprekingen te ope nen. De Sowjet-Unie was in de Fin se hoofdstad vertegenwoordigd dooi de onderminister van buitenlandse zaken, Wladimir Semjonow, en de V. S. door de directeur van het Amerikaanse Bureau voor Toezicht op de Bewapening en Ontwikkeling, Gerard C. Smith. Gedurende vijf weken werden in een tiental bijeenkomsten de voorbe reidingen tot het eigenlijke SALT- gesprek getroffen. Besloten werd op 16 april in Wen^n bijeen te komen voor de eerste onderhandelingsron de. Politiek cn techniek Het geheime gesprek in Wenen werd in de eerste plaats bepaald door nationale en internationale po litieke factoren. Als technische pun ten kwamen in aanmerking: alle strategische defensieve en offensieve wapens, zoals raketafweerinstallaties Anti-Ballistic Missiles" A.B.M.), die vijandelijke raketten in de vlucht kunnen onderscheppen, en raketten •met meervoudige kernkoppen („Mu- tiple Independently Targetable Reentry Vehicles" - MIRV). Deze kernkoppen worden in één raket buiten de dampkring gebracht. Van daar kunnen ze tegelijk of afzonder lijk op een of meer doelen worden afgevuurd. Verder zouden ter sprake kunnen komen de strategische kern bommenwerpers voor de lange af stand en de met kernraketten uitge ruste onderzeeboten („Submarine- Launched Ballistic Missiles" - S.L. B.M.). Volgens een rapport van het „Institute for Strategie Studies" in Londen beschikten de Verenigde Staten eind vorig jaar over 1054 in tercontinentale ballistische raketten tegen de Sowjet-Unie 1089. Amerika had 656 „S.L.B.M.'s" en Rusland 230. De Verenigde Staten hadden voort S 540 strategische bommenwerpers tegen de Sowjet-Unie 150. Deze cij fers zeggen echter niets over de aan tallen kernkoppen die vervoerd kun nen worden, noch over hun explosi ve kracht. De Amerikanen zouden volgens dit rapport een voorsprong hebben wat betreft het aantal be schikbare kernkoppen, namelijk 4235 tegen 1880 van de Sowjet-Unie. WASHINGTÓN, 29-10. In Moskou is woensdag door de V.S. en de Sow jet-Unie een verdrag ondertekend waarin wordt overeengekomen een gemeenschappelijk koppelingstech niek voor ruimtevaartuigen voor te bereiden, zo heeft de Nasa donder dag in Washington meegedeeld. Des kundigen van beide landen hebben in Moskou over deze kwestie een con ferentie van twee dagen gehouden. en zullen onderzoeken welke techni sche eisen moeten worden vervuld voor een gemeenschappelijke koppe-' lingstechniek. Pas daarna zal ter sprake komen welke ruimtevaart projecten in aanmerking kunnen ko men voor toepassing van deze tech niek, aldus een Nasa-woordvoerder. Volgens de Nasa voorziet de over eenkomst tussen de Nasa en de Sow- jetrussische academie van weten schappen in de vorming van drie ge meenschappelijke werkgroepen. De ze moeten volgend jaar maart of ajril hun eerste bijeenkomst houden Dieren omgekomen bij brand in fokkerij HELDEN. 29-10. Door onbekende oorzaak is donderdagochtend brand ontstaan in de varkensfokkerij van de landbouwer P. van Dijnen te Helden-Beringe. Het gezin werd ge wekt doordat de hond hevig begon te janken. In de moderne stalling zaten 13 zeugen en 30 biggen. Slechts drie biggen werden gered. De ove rige dieren kwamen in de vlammen om. De stalling liep ernstige brand schade op. De schade beloopt onge veer f 25.000. De heer van Dijnen is tegen brand verzekerd. QUEBEC, 30-10. Premier Bourassa van de Canadese provincie Quebec heeft donderdag als reden voor het voortduren van de noodtoestand de ontdekking door de politie genoemd van een plan van het Quebecse be vrijdingsfront voor meer ontvoerin gen en moorden. Bourassa zei te menen dat de hou ding van de regering onder deze om standigheden volkomen gerecht vaardigd is. Volgens de premier moest de re gering "kiezen tussen niets doen of maatregelen nemen die wellicht bo ven de situatie uitgingen. „In deze omstandigheden moest de regexang met vastbeslotenheid optreden". De Canadese regering bestudeert op het ogenblik in samenwerking met die van Quebec de mogelijkheid van een nieuwe wet die meer past bij een toestand als de huidige dan de nu geldende oorlogsmaatregelen. MIDDELBURG, 29-10. In de perio de 27 febr. 1969 tot 9 oktober 1969 is op bijna alle meetpunten in de om geving van de Zceuwsvlaamse ka naalzone bij Sas van Gent en het Belgisch-Nederlandse grensgebied tussen Sas van Gent en Koewacht een wat geringe fluorwaarde en een geringere bladbeschadiging in de gladiolen geconstateerd dan in de overeenkomstige periode van 1968. Waarschijnlijk, aldus delen G.S. in een bericht mede, is deze afname te verklaren uit het feit, dat de fre quentie van de zuidwestelijke win den in 1969 duidelijk geringer was dan in 1968, hetgeen betekende, dat de meetpunten met een zuidwestelij ke wind vanuit de fluorbronnen minder werden beinvloed. Uit het gehele onderzoek, aldus wordt medegedeeld, kan worden ge concludeerd, dat - de metereologi- sche invloeden als windfrequentie en windkracht in aanmerking geno men - de fluoremissie uit de reeds bekende bronnen in 1969 praktisch gelijk is geweest aan die in 1968. De verontreiniging voor de plantenwe reld was relatief wat minder dan in 1968 en - evenals in dat jaar - op de VERENIGDE NATIES, 29-10. Phintso Thondcn, de vertegenwoor diger in New York van de Dalai La ma, de geestelijk en wereldlijk leider van Tibet, heeft China beschuldigd van het plegen van volkenmoord in Tibet. In zijn verklaring schrijft Thon- den dat in juni 25 mensen zijn te rechtgesteld in Shigatse, 200 km van de Tibetaanse hoofdstad Lhasa. Een onbekend aantal Tibetanen zou zijn gemarteld. „Zelfs de Pantsjen Lama (die de Dalai Lama vervangt sinds deze in 1959 naar India vluchtte) die door de Chiniezen zelf is benoemd tot voorzitter van het autonome gé- bied Tibet, is in het openbaar ge marteld. Aangenomen wordt dat hij dood is", aldus Tondhen. De 33-jari- ge Pantsjen Lama is ongeveer een jaar geleden verdwenen. De vertegenwoordiger yan de Da lei Lama levert kritiek op de Vere nigde Naties, omdat deze zich wel bezig houden met de apartheid in Zuid-Afrika, maar het lijden van de Tibetanen negeren. geteelde land- en tuinbouwgewassen nauwelijks merkbaar. Het onderzoek werd verricht door het Instituut voor Plantenkundig Onderzoek. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 29-10. Partü van de Arbeid, D'66 en de Groep Aarden hebben donderdag een initiatief voorstel bij de Tweede Kamer aan hangig gemaakt, dat beoogt de kie zer meer rechtstreekse invloed te ge ven op de kabinetsvorming. De indieners van dit voorstel, drs. E. van Thijn (P.v.d.A.), mej. mr. A. Goudsmit (D'66) en drs. J. Aarden (Groep Aarden) stellen voor dat bij bij de Tweede-Kamerverkiezingen tevens zal worden gestemd over de vraag wie zal worden belast met de leiding van het te vormen kabinet. Behaalt een der gestelde kandidaten bij deze verkiezingen de volstrekte meerderheid van de uitgebrachte stemmen, dan wordt hij door de ko ning belast met de vorming van een kabinet, waarvan hij de leiding heeft. VLAARDINGEN, 29-10. Het Cen traal Aktiecomité Rijnmond (C.A.R.) afdeling Vlaardingen, en de aktie- groep Leefbaarheid Vlaardingen van de scholieren, gaan begin november een actie van een week houden tegen de Windmill Holland N.V. (v/h Enck) De bedoeling is de bevolking hierbij te betrekken. De actie is vooral ge richt tegen de uitbreiding met een derde zwavelzuurfabriek en de daar door verhoogde projectie van fosfor- zuur. DACCA (OOST PAKISTAN). Het aantal doden als gevolg van de wer- •vclstorm, die vorige week vrydag Pakistan trof, is gestegen tot 300. 64 mensen worden nog vermist. WASHINGTON, 30-10. Een drasti sche styging van de activiteiten van zogenaamde extreme nieuw linkse groepen heeft een duidelijk gevaar gevormd voor de veiligheid van dc Verenigde Staten, zo zegt J. Edgar Hoover, directeur van dc Ameri kaanse Federale Recherche (F.B.I) in zijn verslag over het 30 juni ge ëindigde begrotingsjaar. Hoover noemt de militaire „Eather- man"-groep van de studenten voor een democratische maatschappij dc voornaamste verantwoordelijke voor veel van hel recente geweld, de ter reur en aanvallen op regeringsinstel lingen. Extreme organisaties, zowel van blanken als van niet-blanken, blij ven zich inspannen een klimaat te scheppen dat leidt tot geweld en SOESTD1JK. - H.M. de Koningin, prinses Beatrix en prins Willem- Alexander applaudisseren enthousi ast na de voorstelling, die de mu ziekkapel uit Lech am Arlberg don derdagmiddag op paleis Soestdijk bracht. De kapel is in ons land in verband met de komende Oosten rijkse week. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Alleen wie het belachelijke j probeert kan het onmogelijke volbrengen. wetteloosheid, aldus Hoover, die de „Zwarte Panter"-beweging ervan beschuldigt de aanvallen op de po litie en de bevordering van rassen- onrust te bevorderen. De FBI-directeur constateert een afneming van het ledental van de extreme blankenbeweging „Ku Klux Klan" van 6800 tot 4300 en van dc „United Klans of America" van 5400 tot 3200. Het aantal Klan-organisa- ties nam vorig jaar echter toe van 14 tot 18. Volgens het verslag is er een stij ging te zien in communistische acti viteit op de universiteiten. Het „Stu denten Mobilisatie-comitc ter beëin diging van de oorlog in Vietnam", dat vorig jaar de november-demon- stratie in Washington organiseerde, stond onder krachtige Ttrotskistische controle, aldus Hoover. Verwachting tot zaterdagavond: Veel bewolking Meest zwaar bewolkt met af en toe regen of motregen; weinig verande ring in temperatuur; matige tot krachtige, aan de kust krachtige tot harde, wind tussen zuidwest en west. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: 3 tot 8 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 1 -tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal. 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 31 okt. Zon op 7.32. onder 17.14. Maan op 9.19, onder 17.07. 1 nov. Zon op 7.34, onder 17.13. Maan op 10.38, onder 17.39. 2 nov. Zon op 7.36. onder 17.11. Maan op 11.51, onder 18.25. Nieuwe maan: 30 oktober te 7.28 uur HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 31 okt. 3.47 v.m. 15.53 n.m. 1 nov. 4.17 v.m. 16.31 n.m. 2 nov. 4.50 v.m. 17.04 n.m. BROUWERSHAVEN: 31 okt. 3.22 v.m. 15.38 n.m. 1 nov. 3.56 v.m. 16.11 n.m. 2 nov. 4.31 v.m. 16.45 n.m. Springtij: 1 nov. HET WEEKOVERZICHT* DE BILT, 30-10. Het K.N.M.I. deelt mede: In een baan welke loopt van de Azoren via Ierland naar de Oost zee volgen in snel tempo oceaansto ringen elkaar op. De storingen wor den gevormd door golven in een front, dal de scheiding vormt lussen zachtige en vochtige lucht uit de subtropen cn koudere lucht van ge matigde breedten. Ons land lag van daag voornamelijk in dc zachte lucht maar bleef ook niet vrij van dc fron tale neerslag, welke meest uit mot regen bestond. In deze situatie wordt komend etmaal weinig verandering verwacht. Dc zachte lucht dringt nu ook verder door in oost-Europa. Daar heerste dc laatste dagen een meer winters weertj-pp met lichte vorst en hier cn daar sneeuw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1