Rijkspostspaarbank rentetot 7% NIEUW ASPECT IN VIETNAM De konsekwenties van de afsluiting van de Oosterschelde C2ES3'»do'a maakt u het leven lichter. Twee doden bij autobotsing China en India De tekorten van de gemeenten Wat biedt de BEELDBUIS? #ÉI 7.1F.R1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 oktober 1970 Nr. 20766 Angst voor blijvende zoute tongen DEN HAAG. 27-10. De afsluiting van de Oosterschelde vormt een ern stige bedreiging van dit minst aange taste zeewater-milieu van Nederland Het gevaar dat een toekomstig Zeeuws meer een „dood" water wordt, is niet denkbeeldig. Deze con clusie trekt de stdiegroep Ooster schelde in een brochure waarin ge wezen wordt op de dreigende biolo gische verarming van deze Zeeuwse zeearm. De studiegroep meent dat een ver wachte verzoeting op korte termijn een misrekening is geweest. De ge weldige zoutconcentraties op grote diepten in het Oosterscheldebekken (de Roompot is bijv. bijna 50 m diep) zullen na afsluiting nooit verzoeten. Er zullen twee verschillende water- lagen ontstaan: een zoetw terlaag en daaronder grote zoutwaterkom men. Dit heeft grote nadelige gevol gen voor de biologische situatie. De or.tzilting van het zuidelijk Delta bekken zal, voorzover dit mogelijk zal blijken door middel van water uit de Rijn bewerkstelligd moeten wor den. Maar, aldus de studiegroep, Advertentie Deze Kalorik Indola haar- droogkap is instel baar van 20 tot 80 graden. Uw haar dróóg waar U bij zit! Supersnel. Met uitgekiend anti-strui kel geweldig-stabiel vloer statief. Met echte thermo staat traploos regelbaar, in schuifbaar, met robuuste draagopbergdoos. En hele maal gratis een wandhouder. Niet vergeten: de beste haardroogkap heet Kalorik Indola! O ja, óók in hip oranje versie. BLIK DOOR HET WERELD Twee grote acties van de Zuidviet- namese troepen hebben een nieuw aspect aan de strijd gegeven. Dat ze in het noorden van eigen land een een nieuw offensief inzetten op grote schaal is op zichzelf niet zo bijzonder. Maar tegelijkertijd zijn andere eenheden de grens van Cam bodja overgegaan om daar Noord- Vietnamese versterkingen aan te vallen. Met nadruk is bij beide on dernemingen gesteld dat het geen acties onder Amerikaanse leiding zijn ,maar geheel en al Zuid-Vietna- mees. De regering in Saigon wil hiermee demonstreren dat er wel iets be reikt is met de strategie van de laat ste jaren, waarbij de opzet was dat de Verenigde Staten Zuid-Vietnam zouden uitrusten en trainen om zelf eigen verdediging in handen te ne men. Onderhandelingen Het is - en dat is zeker ook een opinie van Washington - nodig om dit duidelijk te laten blijken. Ten slotte zijn er weer Amerikaanse voor stellen gedaan in Parijs, waar de Ver. Staten nu weer in Bruce een belangrijk onderhandelaar hebben zitten over een beëindiging van al thans de Amreikaanse deelname aan de strijd. Deze verwelkomen Viet- cong en Noord-Vietnamezen natuur lijk graag, maar zij weigeren recht streeks te onderhandelen met het re giem van president Thieu in Saigon. Het is een oude regel dat men aan de onderhandeltafel niet kan bedin gen wat men op het slagveld niet waar kan maken. Vandaar dat Sai gon er nu alles aan gelegen is te to nen dat het in de strijd een faktor is waarover de andere partij niet te licth moet denken. hierover horen wij alleen maar ver ontrustende berichten. Middelen Volgens Rijkswaterstaat beschikt de moderne techniek over middelen om het nadeel van zout water op grotere diepten op te heffen door ge bruik te maken van een transporta bele copressor installatie waar mee samengeperste lucht in de die pere lagen wordt gebracht. De stu diegroep Oosterschelde staat echter sceptisch tegenover dit hulpmiddel, op praktische en economische gron den. De geulen zijn te diep, te lang en te breed om dit met succes te kunnen toepassen. Tussen de Oosterschelde- mond en Colijnplaat ligt een geul van ruwweg 11 km met een gemid delde breedte van meer dan 1 km. Voor Zierikzee bevindt zich dan nog een gebied van grote diepten in de Roompot bewesten de Zeeland- brug van ca. 4 km bij 1 km, terwijl ook, weliswaar smallere, maar onge veer 10 km lange zeer diepe geulen in de schaar van Roggeplaat en de Hammen beide tussen de mond en de Zeelandbrug te vinden zijn. De studiegroep meent dat hier een onverantwoord spel wordt gespeeld door een rijksdienst met een tech nisch ondeskundige minister van een meer en meer politiek geörienteerd departement. IIOOGERHEIDE, 28-10. B(j een (vermoedelijk frontale) botsing tus sen een bestelauto en een personen auto op de provinciale weg Bergen op Zoom-Hoogerheide zijn twee per sonen om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde omstreeks half twaalf. De Rijkspolitie uit Hoo- gerheide tast omtrent de oorzaak van de botsing in het duister omdat ge tuigen ontbreken. De beide wagens hebben op de tweebaansweg met zeer hoge snelheid gereden, zo con cludeerde de Rijkspolitie uit het eer ste onderzoek. De klap kwam zo hard aan, dat de personenauto door midden brak. Het motorblok lag meer dan tien meter van het andere deel van de wagen verwijderd. Ook de bestelauto werd totaal vernield. De bestuurder van deze auto moest worden uitgezaagd. De slachtoffers zijn de 62-jarige L. Lint uit Putte (N.B.) en de 37-jarige Nederlander K. Mooyaarts uit Deur- ne in België, die de bestelauto be stuurde. Uit de op de weg gevonden sporen meent de politie te moeten concluderen dat de bestelauto op de verkeerde weghelft kwam. Koreaaanse adoptie kinderen in Nederland SCHIPHOL, 28-10. Weer zijn woensdagochtend 10 Nederlandse gezinnen verrijkt met een kindje uit Zuid Korea. Overgelukkige en zenuwachtige ouderparen namen hun nieuwe aan winsten op Schiphol stralend in ont vangst en reden er mee naar huis. Het groepje kinderen, dat door de Nederlandse Stichting voor Inter landelijke Adoptie per C.P.-Air ma chine via Canada naar Schiphol was gebracht, vormde de achtste adop tieve zending, die hier in precies een jaar tijds is aangekomen. De jongste was nog geen 5 maanden, de oudste 4 jaar. In totaal telt ons land thans 93 Zuid-Koreaanse kinderen, die door deze stichting een nieuw vaderland en nieuwe ouders hebben gekregen. Uitgaven ziekenfondsen voor gezondheidszorg in 1971: f 3700 miljoen UTRECHT. 28-10. lil 1961 waren de gemiddelde kosten per zieken fondsverzekerde (verplichte- en be jaardenverzekering samen) f 90,in 1971 zal dat waarschijnlijk ruim f 408,zjjn. De Centrale Bond van Onderling Beheerde Ziekenfondsen berekent in „De Ziekenfondskrant", dat de zie kenfondsen in 1971 zo'n f 3700 mil joen zullen uit geven voor gezond heidszorg. In dat jaar zullen de uit gaven van de A.W.B.Z., een volks verzekering die goeddeels door de ziekenfondsen wordt uitgevoerd, zo'n f 1400 miljoen belopen. De 6,8 miljoen Nederlanders die verplicht verzekerd zijn zullen in 1971 ongeveer f 2450 miljoen aan verstrekkingen kosten, de 880.000 Nederlanders die onder de bejaar denverzekering vallen f 680 miljoen en de anderhalf miljoen vrijwillig verzekerden f 57 miljoen. PANGIM, 28-10. De Indiase minis ter van defensie Jagjivan Ram heeft verklaard dat er aanwijzingen zijn dat de Volksrepubliek China streeft naar een verbetering van de betrek kingen met India. India zal daarop zeker reageren, zo zei hij. Sinds het gewapend grensconflict tussen de twee landen in 1968 in de Himalaja is de verhouding tussen China en In dia slecht geweest. Ziekengeld voor bouwvakkers in 1969: f 323 miljoen UTRECHT, 28-10. De Bedrjjfsvere- niging voor de Bouwnijverheid heeft vorig jaar aan wettelijk ziekengeld rond 323 miljoen gulden uitbetaald tegenover plm. 250 miljoen gulden in 1968. Dit is circa 29 procent meer, zo blijkt uit het jaarverslag van de be drijfsvereniging. De bedrijfsvereniging, met inbe grip van de risicogroepen voor het schilders- en baggerbedrijf, ontving in het verslagjaar in totaal bijna 424.000 ziekmeldingen (367.000 in 1968), een stijging van ruim '15 pro cent. Het aantal uitkeringsdagen steeg met 17 procent tot 7.632.000 dagen. Dit komt er op neer dat de gemid delde ziekteduur iets is toegenomen. DEN HAAG, 28-10. De omvang van de tekorten van 843 gemeenten in ons land (waar 97,6 procent van de bevolking woont) is gestegen van f 278 miljoen in 1969 tot f 339 mil joen in 1970. Van deze stijging komt f 27,2 miljoen voor rekening van Rotterdam, f 17,8 miljoen voor die van Den' Haag en Utreqht, terwijl Amsterdam het tekort met f 3,4 mil joen zag dalen. DONDERDAG 29 OKTOBER. NED. I. Na de Woefs en de La- maars een kinderprogramma onder de titel Hoelaboela. Het is een pro gramma voor kinderen tussen de 12 en 16 jaar en er komen verschillende Vrijdag 30 oktober, Ned. I, 19.04: Tom Sawyer. Huck Marc di Napoli) met zjjn vader (Marcel Peres). liedjes in voor en de kinderen krij gen tevens de gelegenheid zelf iets te maken. Het tweede programma onderdeel is „Met de kamera op jacht". Het leven van herten ofwel de koningen van het woud wordt ge filmd. Na het journaal De dief van Washington. Al Mundy wordt door zijn eigen bazen gewantrouwd en komt achter slot en grendel te zit ten. Natuurlijk weet hij te ontsnap pen en probeert zijn onschuld te be wijzen. Dit kan alleen maar als hij de echte dader opspoort. Dit doet hij via een inbraak in het ambassade gebouw. Daarna weer een program ma uit Amerika, nl. de Jerry Lewis- show. Nog een tweede natuurfilm vanavond. Twee Nederlanders maak ten niet zo lang geleden een rond reis door Afrika. We kunnen hier interessante beelden van verwach ten. Dan het programma Podium, waarin kunstenaars aan ons worden voorgesteld waarvan men in de toe komst veel verwacht. Nadat Sal Tas zjjn visie op diverse problemen heeft gegeven wordt de avond met een laatste uitzending van het journaal besloten. NED. II. Woefterusten en dan tijd voor het journaal, parlementair nieuws, van gewest tot gewest, tips van het nationaal buro voor Toeris me en nog eens het journaal. In „Was er nog wat" aandacht aan de afdeling Boeken op de AI-tentoon stelling. Laurel en Hardy blijven ons bezighouden met hun stomme stre ken. Hemel of hel is een reportage over de Philippijnen, een eilanden groep tussen Indonesië en Vietnam. Er is sinds 1946 een zelfstandigheid aan de regering en momenteel een linkse regeringsgroep. De invloed van de Amerikanen is nog steeds erg groot en er is links verzet. We gaan daarna weer terug naar het RAl- gebouw waar we Bloemschikken en politiek op de boekenmarkt zien. Dan het programma Dubio waarin wordt aangetoond dat iedere zaak en ieder probleem eigenlijk twee kanten heeft. Tot slot van de avond het laatste journaal. DONDERDAG 29 OKTOBER. NED. I: 18.45 De Woefs en de La- maars; 18.55 Journaal; 19.04 Hoela- baloe; 19.26 Met de camera op jacht; 20.00 Journaal; 20.20 De dief van Washington; 21.10 Jerry Lewis show 21.40 Operatie Giraffe; 22.05 Podium; 22.20 Waar gaat het om?; 22.35 Jour naal. NED. II: 18.45 De Woefs en de La- maars; 18.55 Journaal; 19.04 Den Haag vandaag; 19.09 Van gewest tot gewest; 19.49 Toeristische tips; 20.00 Journaal; 20.20 Was er nog wat?; 20.30 Laurel Hardy; 20.50 Terug naar de RAI; 21.30 Hemel of hel; 21.75 Bloemschikken en politiek op de boekenmarkt; 22.20 Dubio; 22.50 Journaal. VRIJDAG 30 OKTOBER. NED. I. Na de Woefs en de La- maars en het journaal direkt heet van de naald een nieuw avontuur van Tom Sawyer. Toni en Huck pro beren Potter de gevangenis in te krijgen en hebben het ook weer aan de stok met Joe. Om half acht „Zo vader, zo zoon". Het panel moet ra den welke zoon bij welke vader hoort, wat niet altijd even makke lijk is. Na het journaal aktualiteiten en dan gaan we de opera in. De Duitse serie Es muss nicht immer Schlager sein, brengt ons weer een wervelwind van operelteklanken. Het tweede deel van de dokumentai- re Vakantie in de winter, brengt ons naar Noorwegen ivaar niemand in de winter eigenlijk naar toe wil. Mgr. H. C. A. Ernst bissckop van Breda en dr. De Lange spreken over het onderwerp „Geduld of Ongeduld". Farce Majeure komt ons weer een heleboel plezier brengen met de oude piano. Tot slot van de avond het laatste journaal. NED. II. Na de Woefs en de onaf scheidelijke Lamaars, Ter Visie. Om half acht het intieme leven van de fuut. Na het journaal voor de twee de maal deze week Ironside. In Hel stuurs logeetje, meldt Ironside zich bij de gevangenis om een aldaar verblijvende dief mee te delen dat zijn vrouw is vermoord. Zijn tienja rig zoontje heeft het ongeluk zien gebeuren maar wil er niets over ver tellen. Ironside ontfermt zich over de jongen maar de vader weet uit de gevangenis ie ontsnappen en neemt het zoontje mee, hetgeen Ironside de taak om de moordenaar op te zoeken niet makkelijker maakt. Een half uurtje met Marcel van Dam mee om in de problemen van de Ombudsman te kijken en daarna Kort en Klein, veertig minuten leut van Nico Knappert die allerlei leuke liedjes verzamelde. Koos Postema besluit de avond met zijn soort Wil lem Duys en dan rest ons nog alleen het allerlaatste journaal. VRIJDAG 30 OKTOBER. NED. I: 18.45 De Woefs en de La maars; 18.55 Journaal; 19.03 De avonturen van Tom Sawyer; 19.30 Zo vader, zo zoon20.00 Journaal; 20.20 Hier en nu; 20.45 Lang leve de ope rette; 21.35 Vakantie in de winter; 22.20 Farce majeure; 22.45 Geduld of ongeduld?; 22.55 Journaal. NED. 11: 18.45 De Woefs en de La maars; 18.55 Journaal; 19.04 Ter vi sie; 19.30 Het intieme leven van de fuut; 20.00 Journaal20.20 Ironside; 21.10 De Ombudsman; 21.35 Kort en klein; 22.15 Een klein uur: u; 22.55 Journaal. FEUILLETON Advertentie. U| 'Am SPAARBANK Stuif- fN VOLG 999-123 U— l9Dnfbo6i| 6 fetWtid O v Ml 4» ftgkapMtipmtlftk l»"4i. De STAATi.*»Uvt> te tere te We**»! n «tl r— Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. DOOR GERRIT FRANSSEN Hij knikte. „Laat dat maar aan de baas over. Apropos, Dinie, we gaan zaterdag naar Dalewoud. Eens kij ken, wat het voor huis is. Want als het me niet aanstaat, zeg ik alsnog nee". Ze schrok. „Het is toch nieuw bouw?" „Dat schrijven ze. Maar ik koop geen kat in de zak. Eerst weten, wat het is, hoe het staat en wa voor huur we moeten betalen. Ze kunnenwel honderd vijftig in de maand vragen, maar dan pas ik". „Zouden ze in dergelijke dorpen zulke hoge huren hebben?" „Dat zullen we wel zien. Ik zal het straks even nakijken: We kunnen een heel eind met de trein en dan nog twintig minuten met de bus, als ik me goed herinner". Hoofdstuk 2. Maar de school is ouderwets. In de loop van de morgen arri veerde Evert Vesdijk met zijn vrouw in Dalewoud, lieflijk gelegen, en zo voort. De onverschillige buschauf feur had zijn vehikel precies bij een modderpoel neergezet, zodat Evert moeite had zijn vrouw een beetje behoorlijk op de weg te krijgen. Op zijn vraag aan de chauffeur, wan neer hij weer terug kon naar het Stadje, wees de man zonder hem aan te kijken naar het haltebrodje aan de overkant. „Dienstregeling hangt erbij", antwoordde hij, schakelde is en reed zonder verder commentaar verder, de rimboe in. „Een overmaat van vriendelijk heid schijnt hier niet te bestaan", merkte hij wrevelig op. Ze bereikten de stoep, die in elk geval droog was. „We gaan eerst maar eens naar dal hoofd. Die weet misschien, waar ons toekomstige huis staat". Dinie kneep zijn arm. „Ik ben toch zo nieuwsgierig", bekende zij. Het schoolhoofd opende gastvrij zijn deur en zei: „Kom binnen, men sen, want buiten is het nog geen zo mer". In de gang stelden ze zich aan el kaar voor: „Mijn vrouw.... dit is meneer Van Bragen, het hoofd Aangenaam.Het genoegen is ge heel aan mijn kant, mevrouwtje.... Leuk, dat u met uw man meegeko men bent. Kom verderdrinken we eerst koffie Tijdens deze bezigheid informeer de Evert heel voorzichtig naar het huis. „O ja, daarvoor komen jullie na tuurlijk, heel begrijpelijk. Ik kan jullie werkelijk feliciteren, jongelui. Als het niet zo was, zei ik het ook. In de Luythovenstraat - Luythoven was onze vorige burgervader; we hebben een straat naar hem ge noemd, want hij was een verdienste lijk magistraat - heeft het bestuur beslag weten te leggen op een hoek huis". „Een hoekhuis?" herhaalde Dinie met blije ogen de oudere man aan kijkend. „Dat is geweldig, meneer". De aangesprokene knikte bedacht zaam. „Tja.. ..och, jongens, laten we elkaar maar niet voor de gek houden: onze school is er een uit het jaar nul. We hebben nu een paar kerels in het schoolbestuur zitten, maar tot voor enkele jaren geleden kon je nauwelijks een cent loskrij gen voor verbetering van het inte rieur, laat staan praten over een nieuwe school. Ja en nu is het te laat, he? We zullen nog wel enkele jaren moeten voortsukkelen met ons antieke geval. Vandaar, dat elke sollicitant, die de school zag niet wist, hoe gauw hij rechtsomkeert zou maken. Daarom zijn we allemaal blij, dat we een bekwame kracht krij gen in de persoon van meneer Ves dijk. Nee, schudt u niet het hoofd, waarde collega, want we hebben na tuurlijk terdege naar u in de stad geïnformeerd. Neem het 't bestuur eens kwalijk? Maar eh..niets dan lof. Ja mevrouwtje, dal mag wel ge zegd worden in uw tegenwoordig heid; ze laten uw man maar node gaan, doch hebben begrip voor zijn standpunt. Vandaar, dat het bestuur op zijn beurt al het mogelijke heeft gedaan om een der beste, beschik bare huizen voor u los te krijgen. En dat is gelukt. Straks, als we de kof fie op hebben, lopen we er even langs. Ze zijn praktisch klaar; mis schien drie of vier weken, dan wordt het hele blok opgeleverd". Veswijk, een beetje benauwd ge worden door het odium „hoekhuis", vroeg: „Weet u misschien ook, wat voor huur die huizen gaan doen?" „Dat weet ik en dat zal u best meevallen; de gewone huizen dertig en de vier hoekhuizen vijf en der tig en een paar centen. Per week. Ik weet wel, het is nog een heel bedrag, maar u zuil zelf wel zien: het is 't waard. Eerlijk, anders zei ik het niet. En nog geen vijf minuten hier vandaan. Dat'is ook een winstpunt, dacht ik. Aan de andere kant van het dorp bouwen ze ook, maar dat is een dik kwartier lopen van de school. Hoeweliedereen heeft hier natuurlijk een fiets of brom mer". Na de koffie maakten ze aanstal ten er heen te gaan. Op dit ogen blik zei mevrouw Van Bragen, die zich voornamelijk had bepaald tot luisteren: „U blijft natuurlijk bij ons eten vandaag", (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7