>eO t°nc''e fri$se v°or bij 't Kon. Harmonie „Kunst en Eer" trok weer naar Poortugaal Prijzenslag: Dubbele kippeneonsumptie Ouderavond R.K. kleuter- en basisschool „Flitsen' BOEKJE IR. P. J. T HOOFT: „DORPEN IN ZEELAND" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uuuderdag 29 oktober 1970 Nr. 20706 Verrassing voor Delta-ziekeuhuis Advertentie Voor de zoveelste maal heeft „Zierikzee" de patiënten van het Deltaziekenhuis te Poor tugaal weer verrast. Evenals vorige malen betekende de komst van een - ditmaal mu zikale - delegatie een enorme „kick voor deze mensen, die zoveel moeten missen". beloning van dit succesvol en kundig optreden van Kunst en Eer. De diri gent van de harmonie de heer E. A. de Looff ontving als dank voor deze avond bloemen van de heer A. Moerman. Op deze avond, geheel georgani seerd door het jeugd Rode Kruis Zie rikzee waren de bestuursleden van het Rode Kruis afdeling Zierikzee als gasten aanwezig, de heer L. J. Korstanje, voorzitter plaatselijke R.K.-afdeling, de heer P. A. Dekker penningmeester, mej. M. de Vlieger, secretaresse en mej. C. M. L. S. den Boer, medewerkster Jeugd Rode Kruis. Het Delta ziekenhuis werd verte genwoordigd door mej. zr. H. G. van Valen, hoofd van de verpleging. POORTUGEL, 28-10. In het Delta ziekenhuis te Poortugaal werd woensdagavond door het jeugd Rode Kruis Zierikzee o.l.v. de heer J. K. Joppe een ontspanningsavond aan geboden met medewerking van de Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer" uit Zierikzee. Voor een talrijk publiek werd een zeer gevarieerd repertoire afgewerkt met bekende en minder bekende nummers. De nummers Show Boat, een selektie uit de operette en de Sa- beidans van Khaehaturian oogsten veel succes. In de pauze zorgde de drumband van „Kunst en Eer" o.l.v. de heer A. Struyck voor enkele pittige num mers. De Zierikzeese „Boertjes van Buuten" n.l. de Boerenkapel had veel succes en de leden wisten het publiek zo in de muziek „mee te ne men" dat er hier en daar dansjes werden gemaakt. Gok de polka's bleken zeer geliefd te zijn bij het pu bliek. Enkele numers die de boeren kapel speelde: Vogeltje wat zing je vroeg, Reitermarsch, Wat een spre kers die man, en Einmal am Rhein. Tot besluit van de avond speelde de volledige harmonie Tyroler Lan- dler, Amboss polka en Punchinello- mars. Een daverend applaus was de „Kunst en Eer" in aktie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). UTRECHT, 28-10. In de periode van 5 tot 20 oktober zijn ongeveer tweemaal zoveel diepvriesbraadkui- kens verkocht als normaal. Deze extra afzet van 2500 a 3000 ton was een gevolg van de acties van enkele grootwinkelbedrijven die hun prijzen verlaagden tot f 2,38 f 2,50 BURGERLIJKE STAND ZIERIKZEE Geboren. 23 okt. Francina Johan na. d. van Gerrit Hendrik Wijnveldt en Johanna Martina Katharina Heij- boer (Brouwershaven); 23 okt. Mi chel Marinus, z. van Marinus van der Wekken en Cato WiIhelmina A1- bertha Hanson (Zierikzee). Gehuwd. 26 okt. Robert Veltenaar, 22 jr. (Rotterdam) en Gerda den Os. 22 jr. (Rotterdam). Overleden. 21 okt. Johannes Pe trus Franciscus Boers, 67 jr., echtg. van Martina Klekamp (Bruinisse); 24 okt. Hendrikus Diependaal, 73 jr., ongehuwd (Westerschouwen); 27 okt. Jan Pieter Paret, 73 jr., geh. gew. met Lena Maria in den Bosch (Zie rikzee). per kilo braadkuiken. De voorzitter van het Produktschap voor Pluim vee en Eieren, de heer H. H. Gar- relds, zei op de openbare vergade ring van het schap in Zeist, dat nu weer wordt geprobeerd de prijs op te krikken tot f 2,75 per kilo. Of dat zal lukken hangt volgens hem voor een groot deel af van de ontwikke ling van de export. In september steeg de braadkui- kenuitvoer met 12,8 procent ten op zichte van september 1969. In de eerste drie kwartalen van dit jaar is 140.377 ton slachtpluimvee uitge voerd 16 procent) met een waarde van f 375,1 miljoen 19,9 procent). KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Prof. dr. M. Minnaert, die van 1937 tot 1963 directeur was van de sterrewacht van de Utrechtse universieit, is maandag op 77-jarige leeftijd overleden. APELDOORN. De 48-jarige mevr. Linthorst uit Bussloo (gemeente Voorst), moeder van negen kinderen, is bij een verkeersongeval in Apel doorn om het leven gekomen. SPORT All-Ready I en II hielden de winst aan zichzelf In de Zeeuwse Korfbalcompetitie werden zaterdag een groot aantal wedstrijden afgelast, zodat slechts een bescheiden programma kon worden afgewerkt. All-Ready I le verde op het sportpark Bannink goed werk door het Goese Togo I met een 54 nederlaag naar huis te rug te sturen. De gasten tekenden na afloop wel iswaar protest aan teg enhet toeken nen van een straf worp, welke enke le minuten voor tijd door AU-Ready werd benut doch dat is slechts een kwestie van het niet eens zijn met een scheidsrechterlijke beslissing. Scheidsrechter L. van Popering uit Kapelle is er nu echter bepaald de man niet naar om zo maar botweg een strafworp aan één der partijen toe te kennen. We geloven dan ook niet, dat het protest van de Goese- naren veel uit zal halen. In ieder ge val heeft AU Ready 'n keurige pres tatie geleverd en de de kans om de laatste plaatsen op de ranglijst te ontlopen, ligt nu weer volkomen open en dat is een hoopvol perspec tief voor de Zierikzeeënaren. Ondo I won zoals wel verwacht mocht wor den van hekkesluiter Swift III uit Middelburg. De ploeg uit Sint-Lau- rens heeft echter alle zeilen moeten bijzetten om het zover te krijgen want de oranje zwarten veiioren uiteindelijk maar met 12-8. Zaterdag a.s. komt Swift III in Zierikzee bij All-Ready op bezoek en dat wordt nog uitkijken voor Kloet en de zij nen. Leider Zuidwesters I bleef op het pad der overwinningen doorgaan want het toch heus niet zo zwakke Tjoba If moest in Oost-Souburg met een 10-3 nederlaag in het zand bijten Vooral in de onderste regionen zit de spanning er nog goed in en behalve Swift II, dat vrij eenzaam onderaan staat, staan verder nog een vijftal teams vrijwel gelijk, hetgeen uit on derstaande stand voldoende blijkt. Zuidwesters I 8 7 10 58-24 15 Blauw-Wit I 7 3 3 1 26-27 9 Animo II 6 3 12 22-18 7 Ondo I 6 3 12 34-35 7 Luctor I 6 3 0 3 24-24 6 Tjoba II 7 3 0 4 36-35 6 Togo I 7 2 14 27-30 5 All-Ready I 7 2 14 32-38 5 Swift III 6 0 0 6 22-49 0 Togo II, getuige de 0-7 uitslag. Ani mo III moest thuis met 1-5 haar meerdere erkennen in Atlas I en BCK I kon in Breskens maar juist met de hakken over de sloot komen in het duel met Blauw-Wit II (5-4). De stand is hier: Stormvogels I 6 5 0 1 39-16 10 BCK I 6 4 1 1 32-23 9 Seolto I 6 4 0 2 38-20 8 Atlas I 5 3 1 1 28-13 7 Blauw-Wit II 6 2 1 3 26-34 5 Togo II 7 2 1 4 12-33 5 Zuidwesters II 6 2 0 4 21-30 4 Animo III 6 0 0 6 17-44 0 In de derde klasse A vond slechts één wedstrijd doox'gang namelijk tussen Atlas II uit Ritthem en het Zierikzeese All-Ready II. De Zierik zeeënaren deden op Walcheren wat ook wel verwacht werd en wonnen in een aantrekkelijk duel met 2-4. Hierdoor konden de rood-zwarten het niet spelende Ondo II op de ranglijst passeren en zelfs de tweede plaats voor zich opeisen. De stand is hier: Olympia I 5 5 0 0 32- 8 10 All-Ready II 6 3 1 2 20-12 7 Ondo II 6 3 1 2 28-19 7 Stormvogels II 5 2 0 3 18-28 3 Atlas II 4 1 0 3 20-21 2 Animo IV 4 1 0 3 11-25 2 Seolto II 4 1 0 3 8-24 2 In de derde klasse B werd ook maar een wedstrijd gespeeld en de Schouwse vertegenwoordiger Noad I kwam niet binnen de lijnen. De wed strijd welke wel doorging was die tussen Tjoba III en Volharding. De leiders uit 's-Heer-Hendrikskinderen bleven ook nu aan de winnende hand en met 2-1 werd Volharding voorlopig teruggewezen naar de vierde plaats. De rol voor de oester- ploeg is voor dit seizoen nu wel uit gespeeld. De naaste concurrent is nu NOAD geworden, dat slechts twee punten achterstand heeft op de groen-witten. Ook TOP staat er met een wedstrijd minder gespeeld en twee winstpunten minder nog uit stekend voor en tussen deze drie koplopers zal het dus verder wel gaan. Omdat in deze kleine afdeling anderhalve competitie wordt ge speeld, kan er nog heel wat gaan ge beuren. De stand is: WORMERVEER. Bij een explosie in het ketelhuis van de Koninklijke Fabrieken Boon N.V. in Wormerveer is de 61-jarige stoker P. Douwma te Wormerveer om het leven gekomen. OSS. In het ziekenhuis in Oss (N. B.) is de 17-jarige P. Zwaans uit Schaijk overleden tengevolge van een hem zondagavond in zijn woon plaats overkomen ongeval. natuurzuivere pepermunt Journalisten in Cambodja omgekomen PHNOM PENH, 29-10. Twee jour nalisten van het Amerikaanse pers bureau „United Press International" zijn woensdag in Cambodja om het leven gekomen. Het zijn de Amerikaanse oorlogs- correspondent Frank Frosch en de Japanse fotograaf Kyosji Soewada. Hun stoffelijke resten, doorzeefd met kogels, zijn aangetroffen in de buurt van hun auto, op 40 km. ten zuid westen van de Cambodjaanse hoofd stad. Het aantal in Cambodja omge komen journalisten in zeven maan den tijds bedraagt thans zeven. 17 buitenlandse correspondenten wor den vermist. Nederlands veeschip liep op rotsen LONDEN, 29-10. Het Nederlandse veevervoersschip „Hereford Express" is donderdagochtend door zijn be manning verlaten nadat het vaartuig op de rotsen was gelopen op de punt van het schiereiland Kintyre, aan de westkust van Schotland. De „Hereford Express" meet 497 ton en is afkomstig uit Breskens. De' rederij is Vroon N.V. Het schip heeft een scheur opgelo pen in de romp en tevens zijn roer verloren. Niettemin heeft de Britse kustvaarder „Hope Isle" het op sleeptouw kunnen nemen. De sleep is thans op weg naar Belfast in Noord-Ierland, 75 km van Kintyre vei'wijderd. Urgent ie verklaring voor nieuwe school verleend ZIERIKZEE, 28-10. Maandagavond j.l. werd in hotel Van Oppen een ouderavond gehouden van de R.K. kleuter en basisschool te Zierikzee. Voor een goed gevulde zaal opende de voorzitter, de heer J. van Aken, met een kort gebed de avond. Na een welkomstwoox-d tot alle aanwe zigen, werden de jaarverslagen voor gelezen. De heer Van Velthoven die namens het schoolbestuur aanwezig was, deelde de ouders mee, dat ein delijk de urgentieverklaring voor de nieuw te bouwen R.K. lagere school is afgekomen. De nieuwe school zal naast haxi- denarbeidlokaal, hoofdenkamer etc. vüf leslokalen bevatten. De school komt op de zelfde plaats te staan als de huidige. Na deze vei'heugende mededeling werd afscheid genomen van de voor zitter, de heer J. van Aken, van me vrouw Vex'mue en de heer C. Post. Zij ontvingen naast dankwoorden, een cadeau-bon uit handen van de penningmeester, de heer J. Hendrik- sen. Bij de verkiezing van nieuwe Intocht St. Nicolaas is verschoven AMSTERDAM. De intocht van Sint Nicolaas in Amsterdam, die op zaterdag 7 november zou zyn, is door het Initiatiefcomité Amsterdam (I.C.A.) verschoven naar zaterdag 14 november. bestuursleden werden gekozen: me vrouw H. G. Th. Wichers-Soetei's, de hex-en J. v. d. Bx*and, J. W. Gudde en J. Tuinman. In de pauze werd weer de gebrui kelijke loterij gehouden en een kopje koffie geschonken. Na deze gezellige onderbreking werd de film „La belle Americaine" gedraaid, dit ter gele genheid van het feit dat dit jaar de R.K. lagere school 65 jaar bestaat. Hierna sloot de scheidende voorzit ter deze geslaagde ouderavond. Elfduizend gulden „er hij" ZIERIKZEE, 28-10. Een reke- ninghouder van de postgiro- dienst in Zierikzee kreeg woensdagmorgen op zijn post rekening een bedrag van elf duizend gulden bijgeschreven en hij piekerde in eerste in stantie een hele tijd aan wie hij dat toch wel te danken zou hebben. Een kennisgeving was niet bijgesloten en betrokkene - die niet in zaken zit - wist zich ook niet te herinneren of hij in één of andere loterij had. meegespeeld. Toen hij de be kende groene giro-enveloppe nog eens aan een nader onder zoek onderwierp, zat daar een klein wit gedrukt briefje in. De geachte rekeninghouder werd meegedeeld, dat tenge volge van een misverstand elf duizend gulden teveel op de rekening was verantwoord en dat herstel zo spoedig moge lijk zou plaats vinden. De eerst blijgemaakie rekening houder had het toen allemaal wel begrepen. Een facsimile-herdruk In de tweede klasse vonden drie wedstrijden doorgang maar in de stand kwam weinig verandering. Koploper Stormvogels I uit Westka- pellc had in Goes weinig moeite mot Tjoba III NOAD I TOP I Volharding I Zaamslag 1 Olympia II 6 4 2 0 18-15 10 6 3 2 1 30-17 8 5 2 2 1 20-15 6 6 2 2 2 26-19 6 5 10 4 14-32 2 4 0 0 l 11-31 0 Bij de Uitgeverij „De Forel" N.V. te Nieuwendijk (N.B.) verscheen in facsimile een herdruk van het boek je: „Dorpen in Zeeland" van ir. P. J. 't Hoofd, in de reeks: „De historische schoonheid van Nederland". Het werkje verscheen oorspronkelijk bij Albert de Lange te Amsterdam, maar dat was reeds in 1943 en gelet op de inmiddels verstreken tijdsduur en het ongunstige verschijningsmo ment, lijkt een herdruk een gelukki ge greep. Veel bijzonderheden De „historische schoonheid" ook in Zeeland heeft zich vooral mede gedeeld aan de doi'pen, want „de bouwers van de Zeeuwse steden en dorpen zijn virtuozen geweest in het hantei'en van hun hulpmiddelen en hun werk is er des te schoner om". Het handig-foi'maat-boekje heeft een lichtvoetige tekst, hetgeen niet belemmert dat er opvallend veel do- kumentatief materiaal in gestopt is. Bijzonder illustratief zijn getekende plattegronden van een groot aantal Zeeuwse doi-pen, waaruit prachtig de logische opzet van het dorpspa troon blijkt, het geheim van de in tieme schoonheid, die vrijwel overal in Zeeland - en niet in het minst ook op Schouwcn-Duiveland - nog altijd boeit, zij het dat veel estetisch verantwoords onoordeelkundig werd - en helaas nog wel wordt - ver knoeid. Historische bijzonderheden over milieu, de aanvallen van de zee, de luoht(vlict) bergen, godsdienst enz. zijn in dit „boekje-om-te-hebben" verwerkt, aangevuld met foto's, die door de facsimile^herdruk wel iets aan kwaliteit hebben ingeboet, maar het toch nog uitstekend doen. Ir. 't Hooft doet zich in dit werkje kennen als een man die Zeeland mint en een geschoold oog heeft voor de eigen typische schoonheid, te vaak en te duidelijk helaas be laagd, vooral in de industriestreken van dit gewest. Er is nog veel vlak bij huis - zo concludeert men geredelijk na de lezing van „Dorpen in Zeeland" - dat velen hebben gemist, die elders, soms heel ver van huis, meenden te moeten gaan zien. In zoverxe is het boekje een aan sporing eigen cultuurbezit nog eens ernstig te bestuderen en, bewust van de waarde, er van te genieten. uitend verlucht met historische dorpsgezichten van C. in vroeger tijd. uit het buitenland AMMAN. In de Jordaanse hoofd stad Amman hebben zich twee in cidenten voorgedaan waarbij een Jordaanse soldaat werd gedood en een Palestijnse guerrillastrijder ge wond. WASHINGTON. President Nixon is naar Florida gevlogen om een be gin te maken aan een verkiezings tournee van tien dagen, ter onder steuning van de i-epublikeinse kan didaten voor de komende Congres- vei'kiezingen. STUTTGART. In de metaalindus trie van Noord-Baden en Noord- Württemberg dreigt een staking. On geveer 200.000 metaalbewerkers in deze Westduitse steden hebben zich tijdens een door hun bond geox-gani- seerde stemming met meer dan ne gentig procent voor een dergelijke actie uitgesproken. LONDEN. De Liberiaanse tanker „Allegi'o". die maandag door de Brit se admiraliteit aan de ketting was gelegd na een aanvaring met de eveneens in. Liberia gex-egistreerde tanker „Pacific Glory", is vrijgege ven nadat de eigenaars een bankga rantie van andex'half miljoen pond sterling hadden verstrekt. MADRID. Slechts dx'ie procent van de Spaanse studenten is voorstander van de monax-chie, de staatsvox-m die gx-ondwettelijk voor Spanje is vast gelegd. Blijkens een recent opinie- ondex-zoek spreekt 50 procent van de studenten zich uit voor een x-epu- bliek en 21 px*ocent voor een dicta tuur van het „type-Nasser". GUAYAQUIL. Na de ontvoei'ing van generaal Sandoval, de oppex-be- velhebber van de Ecuadoriaanse luchtmacht, zijn ongeveer 20 mensen gearx-esteerd. MONTEVIDEO. Tijdens een ge vecht tussen de Ux-uguayaanse poli tie en de Tupamaxos in Montevideo is een guerrillastrijder doodgescho ten. Twee Tupamai-os, onder wie een vrouw, raakten gewond. De schiet partij volgde op de achtervolging door de politie van een auto, die de Tupamaros gestolen hadden. BELGRADO. Het bestuur van de universiteit van Belgx-ado heeft een beroep gedaan op de stakende stu denten van de faculteiten filosofie, filologie en di-amatische kunst hun actie te beëindigen. SAIGON. Luitenant William Cal- ley, een officier van het Amerikaan se leger die ervan wox'dt beschuldigd in maart 1968 in het Zuid Vietnamese gehucht My Lai 102 bux-gex's te heb ben doodgeschoten, is in Saigon aan gekomen om materiaal voor zijn verdediging bijeen te brengen. ROME. De Italiaanse minister voor toerisme, Matteo Matteotti. heeft in een vraaggesprek met „La Stampa" verklaard, dat hij de vx-ije zaterdag graag zou afschaffen en in plaats daarvan iedereen per vier maanden twee weken vrij zou willen geven. Eerste pestvogels in het land NAGELE, 29-10. Het ziet er naar xtit, dal wij deze Winter iveer een invasie van pestvo gels zullen beleven. Vorige week werden de eerste voor bodengesignaleerd en woens dagmiddag was een troep van 30 exemplaren present in een tuin te Emmeloord (Noord- Oostpolder).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3