DE ZIERIKZEESCHE COURANT VASTSTELLING WIE LID IS VAN HET KONINKLIJK HUIS Brand in historisch monument te Brussel Besmettelijke ziekte in Ethiopië Nekkramp in Afrika Om de één procent ontwikkelingshulp Ernstig busongeluk in Turkije Weer Russisch vliegtuig gekaapt Overstromingen teisteren Columbia Midden-Oosten-overleg Verenigde Naties Zuid-Afrika en Zuidwest-Afrika zierikzeesche nieuwsbode! Donderdag 29 oktober 1970 127ste jaargang Nr. 207GG WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 1376 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Leesenquête onder schooljeugd Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Vele kleine daden zijn nodig j om één grote mogelijk te ma- 4 ken. Het inkomen van de Kroon Premier De Jong kondigt algemene maatregel van bestuur aan in Tweede Kamer BRUSSEL, 28-10. In de Brusselse Nieuwstraat, op enkele tientallen meters van de plaats waar in mei 1967 het warenhuis ,,L' Innovation" afbrandde, waarbij meer dan 250 mensen om het leven kwamen, is Jongen verminkt door zelfgemaakte bom DEN HELDER, 2G-10. De 18-jarige M. L. uit Den Helder is maandag avond rond acht uur zwaar gewond geraakt, toen een door hem zelf ge maakte explosieven door onbekende oorzaak tot ontploffing werden ge bracht. De jongeman is in allerijl met een ziekenwagen naar het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam overgebracht waar een spoedoperatie volgde. De jongen is buiten levensgevaar. Uit het eerste onderzoek van de politie is gebleken, dat de jongen maandagmiddag bij een drogisterij de benodigde materialen voor een soort bom heeft gekocht. Toen hij maandagavond met de explosieven ging experimenteren in een duin van het voormalige fort Dirkszadmiraal, kwamen de explosieven tot ontplof fing. De knal was zo hevig, dat in het duin een gat van bijna een meter doorsnee ontstond. Bij de ontploffing werd een deel van het gezicht van de jongen weggeslagen. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. ADDIS ABEBA, 28-10. In de Ethi opische provincies ten oosten van .Addis Abeba is een niet nader ge noemd aantal mensen gestorven aan een besmettelijke ziekte die bij on derzoek een virulente vorm van ba cillaire dysenterie bleek te zijn, zo heeft het Ethiopische ministerie van gezondheid woensdag meegedeeld. Een gezondheidsfunctionaris zei dat er geen aanwijzingen zijn dat het hier om cholera gaat of dat de ziek te met cholera in verband zou staan. Ontsnapping uil Rekltense inrichtingen REKKEN, 27-10. Politie in ons land en in Duitsland hebben tever geefs gezocht naar de 37-jarige M. H. B. uit Ambt Delden, de 29-jarige A. W. uit Rotterdam en de 27-jarige M. B. uit Nijkerk. In de nacht van maandag op dinsdag zijn zij gevlucht uit de Rekkense inrichtingen te Rek ken, waar zij verpleegd werden om dat zij ter beschikking van de rege ring zijn gesteld in verband met ge pleegde vermogensdelicten. De ontsnapping uit „Oldenkotle", een der complexen van de Rekkense inrichtingen, volgde, nadat het drie tal aggressief was opgetreden tegen het paviljoenshoofd en brand had geschicht in het dagverblijf van het paviljoen, waar het was onderge bracht, aldus de heer R. Vegelien. direkteur van de Rekkense inrichtin gen. GLANERBRUG. 28-10. De drie uit de Rekkense inrichtingen ter be schikking van de regering ontsnapte personen, zijn door de mai'echaussec bij de grenspost Glanerbrug aange houden. Zij zullen bij de justitie wor den voorgeleid. woensdagmiddag brand uitgebroken in de klokketoren van de Finister- raekerk. Het vuur, dat hoogstwaar schijnlijk is ontstaan als gevolg van kortsluiting in het elektrische uur werk in de toren en dat een deel van de in hout opgetrokken toren ver nielde, werd met vijf brandweerwa gens bestreden. Deze brand in een kerk die enkele jaren geleden ge heel gerestaureerd werd, deed bin nen enkele minuten honderden nieuwsgierigen toestromen zodat er in de wijk, die in het hart van Brus sel ligt, grote verkeersopstoppingen ontstonden. Tegen vier uur had de brandweer het vuur gedoofd. GENEVE, 27-10. De Wereldgezond heidsorganisatie heeft bekendge maakt dat er in de eerste zes maan den van dit jaar in de Afrikaanse staten Tsjaad, Dahomey, Mali, Niger, Nigeria. Senegal en Opper Volta 3401 mensen aan nekkramp zijn gestorven In dezelfde periode van 1969 stier ven er in deze landen 93 mensen aan nekkramp. De Wereldgezondheidsorganisatie heeft de regeringen van deze landen erop gewezen dat er doeltreffende middelen tegen deze ziekte bestaan die echter systematisch moeten wor den toegediend. Rotterdam „in de boot" voor f 17V2 miljoen? ROTTERDAM, 27-10. Rotterdam zit voor f 17,8 miljoen „in de boot" als de stad zelf beslist dat Hoogovens Hoechs geen hoogoverbedrijf op de Maasvlakte mogen vestigen. Wet houder Worst (bedrijven) van Rot terdam zei dinsdagmiddag: „als het niet doorgaat, dan hebben we misge kleund". Rotterdam heeft reeds voor f 17,8 miljoen besteld aan technische uitrusting voor het gebruik van hoogovengas in de nieuwe elektri sche centrale op de Maasvlakte. Dit bedrag is nutteloos geinvesteerd, als er geen hoogovenbedrijf komt. Aardschokken in Perzië TEHERAN. 28-10. In de Perzische provincie Azerbeidsjan hebben zich drie krachtige aardschokken voor gedaan. Voor zover tot dusver be kend zijn er tien gewonden, terwijl in verscheidene plaatsen zware schade werd aangericht. De schokken hadden een kracht van 6,5 op de twaalfpuntsschaal van Richter. Het zwaarst getroffen wer den de dorpen Naghadeh en Djol- dian, nabij de stad Rezaieh ten wes ten van het grote zoutmeer in west- Perzië. SCHIPHOL, 28-10. Het streven om de wereld ertoe te brengen 1 pro cent van het nationale inkomen aan ontwikkelingshulp te besteden wint veld. Gok de Verenigde Staten heb ben zich thans in beginsel gebonden, aldus minister Udink woensdagoch tend op Schiphol bij zijn terugkeer uit New York. Gehoopt wordt dat de V.S. in 1975 het niveau van 1 procent zullen bereiken. DEN IIAAG, 28-10. De staatscom missie inzake de herziening van grondwet en kisrecht heeft de rege ring geadviseerd in de grondwet een artikel op te nemen, waarin wordt bepaald dat b(j algemene maatregel van bestuur wordt vastgesteld wie lid is van het Koninklijk Huis. Aan de opstelling van zo'n algemene maatregel van bestuur wordt al ge werkt. Minister-president De Jong zei dit woensdag in de Tweede Kamer, bij de behandeling van de voorstellen tot herziening van de regeling van belastingvrijdom voor het koninklijk huis en o.m. tot herziening van het financieel stauut voor het koninklijk huis. Het tussentijds door de staatscom missie uitgebrachte advies zal op korte termijn worden gepubliceerd. De regering heeft het grondwets- ADANA, 28-10. Bij een botsing tussen een autobus en een olietank wagen in de Turkse stad Adana zijn 13 mensen om het leven gekomen. Direct na de botsing explodeerde de tankwagen. De brandweer had meer dan 12 uur nodig om de brand te blussen. Het exacte aantal doden kon de politie nog niet geven, omdat niet bekend is hoeveel personen er in de bus zaten. Er was plaats voor 37 mensen, maar er zouden ook nog enige mensen gestaan hebben. voorstel naar de Raad van State ge zonden. In zijn antwoord aan de Kamer, die een dag eerder blijk had gegeven over het algemeen wel met de voor stellen te kunnen meegaan, zei de premier het met de liberale fractie leider mr. Geertsema eens te zijn dat de opsomming van de leden van het koninklijk huis niet in de grondwet behoeft voor te komen. Premier De Jong deed een beroep op de socialist mr. van den Bergh, om zijn amendement tegen vrijstel ling van successiebelasting voor de koning of troonopvolger niet te handhaven. Mocht zijn voorstel bij een meerderheid instemming vinden dan zou inderdaad waarschijnlijk worden bereikt wat mr. van den Bergh in ander verband ten voor beeld had gesteld: dat dan de twee derden meerderheid uit zal worden gehaald. „Men moet voorzichtig zijn uit een zo zorgvuldig uitgewogen pakket een onderdeel uit te lichten", zo meende de heer De Jong. De bewindsman kon het niet eens zijn met de pacifistisch-socialistische drs. Wiebenga. die het ongewenst had geoordeeld dat de koningin pa leizen in Den Haag en Amsterdam heeft. Voor de eenheid van de Kroon is het naar de mening van de x-ege- ring zeer gewenst dat de koningin in Den Haag een paleis heeft en dat dit in de hoofdstad van het land eveneens het geval is. „Ik ben er van ovei-tuigd dat de overgrote meerder heid van ons volk het niet zou be grijpen als de ï-egering met de ge dachte van drs. Wiebenga meegaat", aldus de minister-president. Herziening financieel statuut Koninklijk Huis De Kamer aanvaai-dde woensdag middag de wetsontwerpen die be trekking hebben op het inkomen van de Kioon. Het wetsontwerp herzie ning van het financieel statuut voor he koninklijk huis werd met 121 te gen 2 stemmen goedgekeurd. Slechts de heren Dolman en Van den Doel van de P.v.d.A.-fi-actie konden hun stem niet aan het wetsontwerp ge ven. Deze hei'ziening beoogt een her nieuwde vaststelling van de financi ële vei'houding tussen het Rijk en het koninklijk huis. Ingevolge de nieuwe regeling komen de functio nele kosten van het koninklijk huis onder de betrokken hoofdstukken van de n'jksbegroting. De uitkei-ing aan de koningin zal zowel een vol ledige vex-goeding van de noxmale uit het koningschap voortvloeiende lasten inhouden, alsook een inkomen dat passend is voor de uitvoering van de monarchale functie. Een amendement van de socialist mr. van den Bex'gh tegen vrijstelling van successiebelasting voor de koning of de troonopvolger haalde geen meer- dei4ieid. De fx-acties van P.v.d.A., C. P.N., P.S.P. en de Gx-oep Aarden steunden het amendement. De andex-e wetsvoorstellen gingen zonder hoofdelijke stemming onder de hamer door. Deze behelzen o.m. behalve herziening van de regeling van de belastingvrijdom, ook her nieuwde vaststelling van de grond wettelijke uitkeringen en de auto matische aanpassing aan de wijzi gingen in het loon- ërx prijspeil, het laten vervallen van de afzonderlijke wettelijke bepalingen tot. vaststelling van het maximumbedrag dat voor onderhoudskosten van ter beschik king gestelde paleizen jaarlijks ten laste van de i'ijksbegx-oting kan wor- den gebx-acht en herziening van de x-egeling betx-effende de Kroondo meinen. Volgens het ontwerp tot herzie ning van de regeling van belasting vrijdom zal het privé-inkomen en -vermogen van de leden van het ko ninklijk huis, die thans geheel van persoonlijke belastingen zijn vrijge steld, in beginsel op dezelfde wijze aan belastingheffing worden onder worpen als voor iedereen geldt. DETROIT. Ongeregeldheden in Ame rikaanse steden behoren nog niet tot het verleden. Bij onlusten die in de omgeving van het hoofdkwartier van de „Black Panthers" uitbraken, werd een politieman gedood en een ander gewond. In deze, door jongeren zwaar beschadigde, politiewagen, zette de politie de patrouilles voort in pantservest en met schietgereed wapen. Verwachting tot vrijdagavond: Tijdelijk regen in het algemeen veel bewolking met tijdelijk x-egen; dezelfde tempex-atu- ren als vandaag of iets hogere; tot matig of krachtig, aan de kust moge lijk tot hard, toenemende zuidweste lijke wind. ZON- EN MAANSTANDEN Voor zaterdag: Aantal uren zon0 tot 5. Min.-tempex-atui-eir: 1 tot 6 graden boven noi-maal. Max.-tempex-atux-en: 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel dx'oog etmaal: 30 procent. 30 okt. Zon op 7.30, onder 17.16. Maan op 7.59, onder 16.45. Nieuwe maan: 30 oktober te 7.28 uur HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 30 okt. 3.14 v.m. 15.20 n.m. BROUWERSHAVEN: 30 okt. Springtij: I nov. 15.06 n.m. 2.50 v.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied boven zuid-Euiopa en de Middellandse zee vei-anderl maar weinig van plaats terwijl de oceaandepressics rond dit hoog oostwaaxAs koersen. Ons land bevond zich dondexdag in het gebied tussen een depressie boven west- Rusland en een andere tussen Schot land en IJsland, zodat er weinig wind was. Ook de scheiding tussen warme lucht in het zuiden en koude lucht in het noorden lag juist boven ons land. Dc/.o scheiding zal vrijdag weer noox'delijk van ons land liggen. De warme lucht is eig vochtig en veroorzaakt dan ook nabij het front veel bewolking met enige neerslag. In hel zuiden zijn ook opklaringen mogelijk. Het koufront van de vol gende oceaandepressie zal in de loop van vrijdag weer enige weei'sver- slechtering brengen. Een-en-veertig inbraken door vijf mannen BREDA, 28-10. Dc recherche ven de rijkspolitie in het district Breda heeft vtff mannen aangehouden, verdacht van in totaal 41 inbraken en diefstallen in het afgelopen jaar. Voor meer dan 200.000 gulden zou buitgemaakt zijn. Het beti-eft drie bi*oei-s uit Dongen en Tilburg, een koopman uit Den Bosch en een bak ker uit Made. Deze laatste ging een dag nadat hij de gevangenis had verlaten, al op het inbrekerspad. De grootste kraken, die de ploeg zette, waren diefstallen van kleding in Made voor 40.000 gulden en van sigaretten in Breda voor 30,000 gul den. ANKARA, 28-10. Voor de tweede maal binnen twee weken hebben twee Russen een vliegtuig gedwon gen naar Turkije te vliegen. Zonder wapens te gebruiken zijn twee Rus sische studenten - de 20-jarige Vitali Pozdeyr en de 22-jarige Nikolai Gin- Iow - erin geslaagd een tweemotorig Russisch vliegtuig te kapen. Het toestel was op weg van Kertsj naar Krasnodar, maar werd gedwon gen naar de aan de Zwarte Zee ge legen Turkse havenplaats Sinop te vliegen. Beide Russen hebben om po litiek asiel gevraagd. De aan boord aanwezige 50-jarige piloot Alexei Mesjekow en de 35-jaxige arbeider Joeri Dex-ginow hebben verklaax-d naar de Sowjet-Unie terug te willen keren. Beide kapers, die neven zijn, heb ben volgens de corx-espondent van het Westduitse persbureau D.P.A. in Ankara, hun ontvluchting twee jaar voorbexeid. Kort na de start gooide Pozdeyr de piloot een zak over het hoofd. Zijn metgezel Ginglow nam daarop de stuurknuppel over en zet te koers naar de Turkse plaats Sam- sun aan de Zwarte Zee. Hij kon ech ter de contxoletoren zijn bedoelingen niet duidelijk maken en vloog door naar Sinop. ZIERIKZEE Onder auspiciën van het Jeugd Rode Kruis, trok de Kon. Har monie Kunst en Eer- dirigent E. A. de Looff - woensdagavond naar het I)rltn'iekenhuis te Poortugaal. waar de patiënten een portie muzikale onl- snanuivn werd geboden. Men ziet hier dc tamboer-groep in aklie De drum band stond onder leiding van de heer A. Struijk. Men zie ook elders in dit (Foto: ZienUzeeschc Nieuwsbode). BOGOTA, 28-10. Overstromingen hebben in het noordwesten van Co lumbia talrjjkc mensenlevens gccist, hoeveel is nog niet bekend. 12.000 mensen, die hun toevlucht hebben gezocht op hooggelegen terrein, wor den door honger en ziekte bedreigd. Vele huizen zouden onder modder en steenmassa's bedolven ztfn. VERENIGDE NATIES, NEW YORK, 28-10. De Israëlische minis ter van buitenlandse zaken Abba Eban heeft woensdag in de algemene vergadering van de Verenigde Naties herhaald dat Israël bereid is het be stand aan het Suez-kanaal, dat op 5 november afloopt, te verlengen. Hij meende dat „niemand in ex-nst kon denken dat Egypte het initiatief zou nemen tot hervatting van de vijandelijkheden, gezien het grote lijden waaraan dat land zich dan zou blootstellen". Maar, aldus Eban, voor het vredes overleg onder bemiddeling van Gun nar Jarring kan worden hervat, moet Egypte de schendingen van het be stand ongedaan maken. Als Egypte zijn betrouwbaarheid als partner om overeenkomsten mee te sluiten her stelt, wil Israël weer aan het vredes overleg deelnemen. Een groep van 16 Afrikaanse, Azi atische en niet-gebonden landen heeft woensdag een x-esolutie inge diend waax-in wordt voox-gesteld dal de algemene vergadering een beroep doet op Egypte, Jordanië en Israël om contact op te nemen met Gunnar Jarring, zodat de V.N.-bemiddelaar „zijn mandaat zo spoedig mogelijk kan uitvoeren". VERENIGDE NATIES, 28-10. De president van de „Organisatie van het volk van Zuidwest-Afi'ika" (S.W.A.P.O.), Sam Nujoma, heeft voor de Beheerschapscommissie van de Verenigde Naties vex-klaard dat Zuid-Afrika van Zuidwest-Afrika een politiestaat heeft gemaakt, waar meer dan 1.000 patriotten in de ge vangenis zitten. Volgens Nujoma zijn er mensen van hun land verjaagd en opgesloten in concentratiekampen. Zelfs de waterbronnen zijn vergiftigd zo zei hij. Zuidwest-Afrika is in 1920 door de Volkenbond aan Zuid-Afrika toever trouwd als mandaatgebied. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1