Gemeente zou jaarlijks tekort op jachthaven moeten dragen I.V.N.-secretaris sprak over „Natuurbehoud en opvoeding" ARAM EN HET GEHEIM VAN DE GESLOTEN DEUR ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 oktober 1970 Nr. 20765 Watersportvereniging ,,Bruv BRUINISSE, 24-10. De Water sportvereniging „Bru" hield zaterdag j.l. een vergadering in „De Kotter" te Bruinisse. Na de opening en het welkom van de heer D. van Duiven- dyk, gal' de secretaris de heer Oudjjn een toelichting op de begroting 1971. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat in 1971 de watersportvereniging de jachthaven zelf zou gaan exploi teren en de heer Oudijn zelf had d?.arom in 197o al de administratie gevoerd, iets waarvoor de gemeente zeer erkentelijk is. Nu bestaan er twee mogelijkheden, uitbreiding van de meer gelegen heid, waarmee meer havengeld kan binnenkomen en anderzijds dat de gemeente Bruinisse garant zal zijn voor het jaarlijkse tekort. Dit tekort wordt geraamd op f 1800;maar kan natuurlijk oplopen. Besprekin gen zijn hierover met burgemeester Hokken gevoerd. Men doet dat min of meer met een gepaste vrijmoedigheid, omdat de vereniging zelf de tekorten niet kan opvangen en het toch een feit is dat ieder weekend 's zaterdags de win kels in Bruinisse vol staan met men sen van de campings of van de jacht haven. De jachthaven dient dus een Brui- nisser middenstandsbelang zodat subsidie van de gemeente voor de jachthaven geen zaak is, die nergens op steunt. De berichten over de nieuwe jachthaven te Bruinisse zijn tamelijk pessimistisch. Brouwsc jachthaven Wel wordt er op gerekend, dat Brouwershaven in 1972 een kant en klare jachthaven zal hebben gefi nancierd met partikulier kapitaal, waarin nu al 350 plaatsen zijn ver huurd aan de watersportvereniging „De Kaag". Brouwershaven streeft hier Bruinisse voorbij. Dit werd door. verschillende leden wel betreurd. Zal Bruinisse straks niet de minder aan trekkelijke jachten krijgen, als de betere jachten ligplaats kiezen in Brouwershaven. Zo vroeg men zich af. De heer Van der Vlies zal wegens drukke werkzaamheden in 1971 niet meer fungeren als havenmeester. Hij heeft als zodanig ontslag verzocht zodat een andere zal moeten worden benoemd en met de gemeente zal nader worden overlegd, wie in 1971, de benoeming moet doen. Enkele na men van kandidaat-havenmeesters wei-den genoemd. Besloten werd de havencommissie bestaande uit de heren Jac. Faasse en Hans de Waal Jz„ in verband met de ziekte van dokter Van Leeuwen uit te breiden met de heren P. van der Vlies en de heer Griep. In een aantal ingekomen stukken werden diverse wensen en verlan gens van de leden naar voren ge bracht, die stuk voor stuk van com mentaar werden voorzien van de heer Oudijn en in bespreking kwa men. Uitvoerig werd gesproken over ballotage en deballotage van leden, waarbij vooral het onderhoud en het aanzien van het schip waarmee ge varen wordt het critei'ium uitmaakt. Men wil namelijk het aanzien en de reputatie van de jachthaven verho gen, door hen te weren, die hun schip slecht onderhouden, of die het onvoldoende afmeren. Aan de haven commissie zullen meer bevoegdheden in deze worden gegeven. Israël schoot inet Russen bemande vliegtuigen neer Stradivarius geveild LONDEN, 22-10. Op de kunst veiling Sotheby in Londen heeft een Stradivarius-viool uit 1722 130.000 gulden opge bracht. De viool werd in 1880 voor 4.000 gulden verkocht aan de concertviolist Joseph Joa chim, een vriend van Brahms. De Russische violist Misja El- man bespeelde de viool tot 1953. Een tweede Stradivarius werd voor 90.000 gulden ge veild. Het hoogste bedrag dat ooit voor een Stradivarius be taald werd, is 180.000 gulden. Dat gebeurde op de veiling Sotheby van 2 jaar geleden. TEL AVIV, 26-10. Premier Golda Meir van Israël heeft op een bijeen komst van driehonderd Joodse jon geren in New Vork verklaard dat Israëlische piloten enkele maanden geleden vier Russische vliegtuigen, door Russen gevlogen, omlaag heb ben geschoten. Dit meldt de correspondent van het blad „Jediath Aharonoth" in New York, waar mevrouw Meir de viering van het 25-jarig bestaan van de Verenigde Naties heeft bijge woond. Israël had het neerschieten van de Russische toestellen destijds niet be kendgemaakt, zo zei premier Meir, omdat het er geen behoefte toe voel de „de wereld te tonen dat wij het zelfs tegen de Russen kunnen opne men". Vogelwacht Sehouwen-Duiveland HAAMSTEDE, 23-10. De eerste Vogewtacht-vergadering in hotel Bom gehouden, trok slechts een 25- tal belangstellenden. Dit zeer matig bezoek was spijtig, want wat de spreker, I.V.N.-secretaris de heer P. J. Steltman deze avond vertelde, had zeker door meerderen aangehoord moeten worden. „Natuurbehoud en opvoeding". Dat was het onderwerp waarmee deze spreker zijn gehoor bezig hield. Het natuurbehoud is absoluut ver bonden aan het milieubeheer en lucht, water en geluid zijn belangrij ke factoren die hier in meespelen. De enorme toename van onze bevolking, van twee miljoen in 1800, vijf mil joen in 1900, tien miljoen in 1950 en wellicht in 2000 zeventien a achttien miljoen zijn medeoorzaken van het millieubederf. Onze kinderen zullen dan ook in een overvol land wonen. Ons land bezit momenteel 1800 km vierbaansweg en in het jaar 2000 wordt dat 5000 km. Tevens onstond in de laatste jaren een verschuiving van een producenten-maatschappij naar een consumenten-gemeenschap en hoe de mens zich daarin gedraagt is zeer belangrijk. Problemen hierin uiten zich nu in autokerkhoven en steeds meer vuilnis (nu al 457 kg per persoon, per jaar). De industrie heeft zeer veel afval. Vroeger kwam er eveneens luchtver ontreiniging voor, maar in veel min dere mate dan tegenwoordig. Achttien jaar geleden vielen hier door 4000 doden alleen in Londen. Schoon leidingwater wordt heel moeilijk. Nedreland, waterland speelt hierin geen rol, want ons land is het armste land voor water. Het wa ter wordt slechter, doch gelukkig zijn er nog vissen in de Rijn. Want anders had de endosulfan bij ons uit de kraan gelopen. Nu toonden de do de vissen in de Rijn dat er iets mis was. Er zijn in ons land ook al kortsmossen die niet meer willen groeien door de verontreiniging. Rode lamp In de natuur brandt de rode lamp al lang in tegenstelling met het Bot- lekgebied waar af en toe in een re gel- en meetkamer een rode lamp aanspringt. De boer werkte van zonsopgang tot aan zonsondergang en vormde zijn produkten bij daglicht. Schril con trast is de laborant (eigenlijk ook een boer) die eiwitten in een reageer buisje maakt en geen enkele binding met de natuur heeft. Steeds meer bossen worden gerooid en dat is jammer want 1 ha dennebos kan 32 ton roetdeeltjes vasthouden en zui veren. Onze kinderen moeten dan ook geleerd worden dat dit niet mag» De kennis van gisteren wordt ge bruikt om de problematiek van mor gen te leren en die kennis zit vol fouten. Het is hoogst belangrijk dat we samen iets daar tegen gaan doen. Dé definitie om kinderen te leren geen rommel te maken in eigen huis is onjuist. Het moet zijn: in de we reld. We zoeken gezamenlijk naar de problemen die nogal moeilijk zijn, vooral om het biologisch evenwicht te bewaren. Aldus de heer Steltman die talrijke voorbeelden uit de prak tijk hanteerde. Na de pauze draaide de heer J. v. d. Berge de I.V.N.-film: „Leefbaar heid in een bewoond land" die het gesproken woord nog eens duidelijk onderstreepte. Bij de rondvraag (met zeer veel vragen) zei de heer Steltman dat de luchtvei'vuiling niet alleen door de industrie veroorzaakt wordt, doch voor slechts 1/3. De huisbrand (waar onder de verwarming van stookkas- sen met zware oliën) neemt ook 1/3 deel voor haar rekening en dan nog 1/3 voor het verkeer. Een aantal punten De vergadering die onder leiding stond van voorzitter J. P. C. Boot kreeg tot slot nog een aantal punten mee, die we, gezien de belangrijk heid hieronder laten volgen. 1. Iedereen moet lid of donateur zijii van een natuurbeschermingsor ganisatie. 2. Men zal van zijn politieke partij moeten eisen dat ook aandacht be steed wordt aan natuurbehoud en milieubescherming. 3. In onze levenshouding zal de zorg voor alles wat leeft zich duide lijk moeten manifesteren. 4. Werp geen vuil in de wegbermen. De beheerder van deze bermen wordt anders gedwongen om de ber men met gif te behandelen omdat maaimachines niet door de rommel kunnen komen. Architect P. C. Tïeleman bouwt nieuw bureaugebouw te Nieuwerkerk 5. Gebruik thuis zo weinig mogelijk pesticiden en bedenk steeds, hoe ge vaarlijk deze stoffen zijn, wanneer U ze toch wilt gebruiken. 6. Iedere consument moet weten dat hij of zij door het vragen naar „puntgaaf" fruit (zonder wormsteek jes enz.) de kwekers dwingt om dat zelfde fruit van een flinke dosis ver gif te voorzien. 7. Weggeworpen schillen en ander afval bij bijv. picknickplaatsen trek ken wild aan. Dit wild steekt op deze plaatsen zeer frequent de weg over. Wekelijks veroorzaakt dit flinke ma teriële schade. Soms kosten deze schillen mensenlevens. 8. „Stoei" bij verkeerslichten niet met uw gaspedaal. Hierdoor voor komt U een extra dosis luchtveront reiniging. 9. Gebruik niet voor iedere 2 of 3 kilometer de auto. Iedere auto pro duceert gevaarlijke uitlaatgassen. Beperk, waar in alle redelijkheid mogelijk, deze verontreiniging. 10. Bromfietsen met viertaktmotor leveren aanmerkelijk minder gevaar lijke afvalstoffen dan de „ouderwet se" tweetaktmotor. 11. Aardgas levert een fractie van de verontreiniging op, die veroor zaakt wordt door oliestook of kolen. 12. Wees zuinig met water. Laat lie ver geen liters ongebruikt verloren gaan. 13. Te veel schuim producerende wasmiddelen staan een snelle water zuivering in de weg. 14. Gooi vooral nooit olieprodukten in buitenwater. Reeds een druppel verknoeit een ongekende hoeveelheid van dit kostelijk goed. 15. Zorg dat alle afval altijd in de vuilnisbak of vuilniszak terecht komt. 16. Wees zuinig met ons schaarse natuurschoon door: voorzichtig te zijn met vuur in bos en hei; geen planten te plukken of mee te nemen; geen dieren te verstoren, (loslopende honden - fotograferen); geen padde stoelen te plukken. 17. Vertel aan alleïi in uw kennis sen- of familiekring dat natuurbe houd een levensbelang is. Verzoek he mdringend om ook met alle bo venstaande punten rekening te hou den. NIEUWERKERK, 16-10. „Door de ontsluiting van Zeeland, vooral wat betreft de recreatie, zal hier veel werk te doen zijn", zegt architekt Pieter C. Tieleman uit Nieuwerkerk. Twee jaar lang al werkt hfj zelf standig als Nieuwerkerk's eerste ar chitect in het voorvaderlijk huis der Tielemans aan de Stekelstraat. In dertijd is hij begonnen als pas af gestudeerd architekt en binnenhuis- archtekt en heeft zich toen genesteld in het knusse, gedeeltelijk gerestau reerde pandje in de Stekelstraat. Nu, twee jaar later, wordt het hem hier te klein en de werkzaam heden hebben zich zo snel uitge breid dat hij al een jaar geleden een tekenaar in vaste dienst moest ne men. Gevolgen: het oude pand werd te bekrompen voor zijn veelomvat tend werk en Tieleman is gaan den ken aan uitbreiding. Nieuwbouw leek hem wel wat. Zijn oog viel op het nog braak liggend terrein aan de Ooststraat tegenover de Gerefor meerde kerk. Nu is het dan zover dat de fundamenten voor zijn nieu we architektenbureau gestort zijn. Het aannemersbedrijf L. Tieleman te Nieuwerkerk/Haamstede verwe zenlijkt de plannen, die hij, als ar~ chtekt, op papier heeft uitgewerkt. Zijn bureau zal bestaan uit twee gebouwtjes, elk met een piramide vormig dak, met afmetingen van 7 bij 7 meter. Deze zijn verbonden door een „platgedeelte", dat tevens de entrê vormt. Het ene „vierkant" zal worden ingericht als tekenkamer voor de eigenaar en zijn tekenaar en liet anders is ingedeeld als direktie- ruimte, waarnaast een lichtdrukka mer, archiefkamer en monsterkamer. In het platte gedeelte is een entré, keukentje en een toilet onderge bracht. Het geheel is zeer ruim op gezet, en rondom is voldoende ruim te voor een tuin. Tevens komt er een parkeerruimte voor vijf a zes auto's. Nieuwe weg De heer Tieleman is met zijn ar chitektenbureau een nieuwe weg in geslagen. Voordat hij aan zijn „uit breiding" dacht, had hij een uniek bouwsysteem ontworpen die de mo gelijkheid biedt aan een complex zomerwoningen (die volgens de „Tie- leman-methode" zijn gebouwd) uit te breiden. Vooral de verplaatsbare wanden spelen hier een zeer belang rijke rol. Zijn bureau-in-wording kan men zien als een proefmodel voor zijn nieuwe- trant van bouwen. Het is de bedoeling het complex ui terlijk februari '71 in gebruik te kunnen nemen. Op het ogenblik houdt de heer Tie leman zich hoofdzakelijk bezig met bungalowbouw zowel op als buiten Sehouwen-Duiveland. Verder inte resseert hij zich bijzonder voor res tauratiewerk. Zo heeft hij o.a. de restauratie op zijn naam staan van het V.V.V.-kantoor te Brouwersha ven aan de Markt, dat een juweel van een monument is geworden, en een lust voor het oog. Enkele restau raties onder en voor Monumenten zorg zijn nog in voorbereiding. Het betreffen o.a. de Raiffeisenbank te Brouwershaven, de „Koeijerij" te Noordgouwe, pand ,,'t Naaicentrum" aan de Verre Nieuwstraat te Zierik- zee en het pand voorheen Ruiten burg aan de Ring te Ouwerkerk. Gok werkt hij mee aan de grote verbouw van het Provinciaal Groene Kruis- gebouw te Goes. Verder verzorgt hij interieurwerk en verbouwingen van allerlei aard. Staks wanneer zijn nieuw archi tektenbureau gereed is, zal hij zijn huidige basis verlaten. Het pand aan de Stekelstraat zal dan in zijn geheel worden gebruikt als administratie kantoor van bouwbedrijf L. Tiele man. GRONINGEN. De 49-jarige U. Brinkhuizen uit Groningen is met zijn personenauto van de provinciale weg Groningen-Winsum geraakt en in het Van Starkenborghkanaal ge reden. De man kwam door verdrin king om het leven. Volgens de poli tie is. de bestuurder vermoedelijk on wel geworden, waardoor hij de macht over het stuur verloor. Historische foto van Bruinisse. Her stellingswerk vak de Langendam na de verwoestende stormramp van 1911 De in Rusland gelande Amerikaanse generaals MOSKOU, 26-10. Amerikaanse consultaire vertegenwoordigers heb ben maandag de twee Amerikaanse generaals mogen bezoeken, die vori ge week woensdag op een inspectie- vlucht langs de Turks-Russische grens boven Sowjet-gebied terecht kwamen en in de republiek Armenië moesten landen. In hun Beechcrafl- toestel zaten ook een Amerikaanse majoor en een Turkse officier. Meer dan duizend slachtoffers van stormen op Philippijnen DAVAO, 23-10. Het aantal doden als gevolg van twee stormen die de len van de Philippynen getroffen hebben is gestegen tot 1.109. Er zijn meer dan een half miljoen daklozen, zo meldt het Rode Kruis. In de mees te getroffen dorpen kampt men met gebrek aan drinkwater. De verbin dingen met veel dorpen en steden zijn nog niet hersteld. Grote delen van het eiland Mindanao staan nog blank. Amerika, de Sowjet-Unie, Singa pore en Canada hebben voedsel, kle ding en medicijnen gezonden. Gladde wegen MUNCHEN, 24-10. In Zuid- Duitsland hebben gladde we gen en sneeuw zaterdag de automobilisten verrast. De autoweg München-Salzburg veranderde na enige regenval bij lage temperatuur in een glijbaan, waarbij in 3 kwar tier tijd 25 auto's bij botsingen betrokken waren. FEUILLETON DOOR GERRIT FRANSSEN Aanvankelijk had hij nog hoop, dat er in de stad te eniger tijd wel eens een eenvoudig huisje, in over eenstemming met zijn standing als onderwijzer, beschikbaar zou komen. Hoevele malen is hij niet op het wo ningbureau geweest? Binnen enkele maanden wist hij: de eerste zeven, acht jai-en hebben we geen schijn van kans; ik kan zo een aantal jong gehuwden opnoemen met één, twee en zelfs drie kinderen, die nog on gelukkiger inwonen dan wij en nog altijd niet in aanmerking komen voor een woning. Klaar ben je er mee. Ze hadden het meermalen bespro ken, Dinie en hij. Tenslotte was er maar één alternatief overgebleven: solliciteren naar een andere gemeen- 43. Als door de bliksem getroffeh draaide Aram zich men staarde in het gezicht van Tudor. „Wat wil je? Ben je gekomen om haar weer terug te voeren in gevangen schap?" snauwde Aram zijn vriend toe. Doch Tudor, die zijn uiterste best deed om zijn drift te beheex*sen, schudde het hoofd en zei: „Neen, het is alleen mijn be doeling jou van dwaasheden tcx*ug te hou den. Je hebt het nu zelf gehoord. Mijn eigen zuster heeft de hoofden tegen mij opgezet, maar dat is niet alles. Ik was hier eerder dan jij cn ik heb meer gehoord. Zij heeft het bevel uitgcvaai-digd dat jij ge dood moest worden!" Aram keek de ander ongelovig aan. „Waarom zou zij dat doen?" vi-oeg hij wan trouwend. „Jij kent haar niet", antwoordde Tudor. „maar jc hebt geweigerd aan de opstand mee te doen. Dat is haar voldoende. En bovendien weet je teveel cn vindt zij het veiliger om je uit de weg Ie ruimen!" Ditmaal was het Aram die zich hoe lan ger hoe meer opwond. „Je liegt!" riep hij uit. „Je wilt haar weer terugvoeren en haar opsluiten en je wilt ons van elkaar verwijderd houden. Maar ik heb je spel doorzien!" Zijn stem schoot hoog uit en hij was op het punt Tudor aan te vliegen. Doch ook Rock, die inmiddels naderbij ge komen was, cn de woede van Aram had gezien, sloop nu van achter op de jonge koning too, zijn knots dreigend omhoog geheven. te en de restrictie ex-bij: er moet een woning beschikbaar zijn. Anders kunnen we net zo goed in de stad blijven. Een jaar geleden is hij begonnen met het schrijven van sollicitatie brieven en al gauw bemerkte hij, dat juist die restrictie het onmogelijk maakte om ex-gens andei-s ondei-wij- zer te woi-den. Er waren enkele schoolbesturen, die hem wel wilden hebben en vaag een woning toezeg den in de toekomst. Jawel, hoe lang duurt die toekomst? Maar daai-op konden ze geen concreet antwoord geven. Hangt van verschillende om standigheden af. Welke oxristandig- heden? Ook daarop kx-eeg hij geen bevx-edigende ï-eaktie. Weer een an der schoolbestuur schx-eef: „Blijft u maar, waar u nu woont, wij vex-goe- den de reiskosten." Jawel, maar wat schieten we daar mee op? Kan ik net zo goed blijven, waar ik ben. Het gaat nu in eex-ste instantie om een huis; het wei-k is bijzaak geworden. Zo gaat dat in deze moderne tijd. Evert Ves'wijk was geen type om gauw bij de pakken neer te gaan zit ten; integendeel. Hardnekkig bleef hij schrijven, naar steden en dorpen, vakantiecenti-a en boerengehuchten, plaatsen vlak in de buurt en uit- hoeken. Met als gemiddeld resul taat Met dank voor uw sollicitatie, delen wij u mede, dat wij inmiddels zijn geslaagd. Waaruit hij x-ustig kon opmaken dat zijn verlangen num mer één: een huis. het struikelblok betekende. Tot hij anderhalve maand geleden solliciteerde naar Dalewoud, volgens de advertentie lieflijk gelegen tus sen bossen cn welvarenden boerde- rijen. Iidiote definitie, maar enfin, daar let enkel een schoolmeester op. De school had zes leerkrachten, doch wegens uitbx*eiding van het aantal leerlingen zou er weldra een zevende moeten komen. Sinds augustus wa ren er twee eex-ste klassen en had men één tijdelijke kracht» maar die kon niet langer blijven. Binnen een week had hij al een oproep om tc komen kennismaken. Hij ging. ontmoette een wantrou wend schoolbestuur en een amicaal hoofd. Waai-om mencerVeswijk weg wilde uit de stad? Veel salarisver schil zou er niet zijn, maar van de stad naar een dorp was toch min of meer een tei-uggang. Wel, Evert was eerlijk geweest, waarom zou hij er omheen draaien? Ruim twee jaar getx-ouwd, mijne hex-en, en nog geen schijn van kans op een huis. Inwoning op zolder en zovoort. Het gaat dus ook om het huis. Een huis was hier geen probleém. Er was de laatste jaren nogal wat gebouwd, woningwet en in de par- ticuliex-e sector. Wilde meneer de school eens zien? Dat wilde meneer. Hij had hem - van buiten - al bekeken, m ar dat zei hij natuurlijk niet. De school was een ouderwets geval, af en toe blijk baar provisorisch gemoderniseerd. Met hoge, smalle ramen en een ho ger plafond. Met ouderwetse, vieze w.c.'s, die door de hele school ston ken. Met z'n allen doox-liepen ze de lokalen. Misschien begreep de voor zitter, een dikke boei-, wat er in de sollicitant omging: „We hebben een aanvraag in zee. meneer Veswijk, voor een nieuw te bouwen school. Maar u weet het. dat is op het mo ment op de lange baan geschoven, dus dat kan nog jaren duren, voor dat we de bouwvei-gunning hebben. Dit jaar gaat men twee noodlokalen bouwen, dus kunnen we een poosje vooruit. Het zal wel was anders zijn dan uw school in de stad. Veel zin had hij er al niet in, maar het ging om Dinie. Tenslotte zei hij het dan ook: „Ik ben bereid te ko men. mits er gelijktijdig een huis is" Dat zou het bestuur ovei-leggen: me neer zou er nog wel over horen. Meneer ging met weinig fidutie tei-ug naar de stad. dempte zoveel mogelijk het optimistische enthou siasme van zijn vrouw cn zweeg over de school zelf. En hij was Da- lewoud al half en half vergeten, tot dat Dinie met de benoemingsbrief bij het hek had gestaan. Arm in arm liepen ze de kamer in. „Jc moet. er al gauw hécn, hè? Zou' je dat voor elkaar krijgen?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7