AGENDA College vraagt 20 mille voor onkosten door komst aardgas TELEURGESTELD... ■rarei STREEKNIEUWS LAATSTE NIEUWS Gemeenteraad Zierikz.ee ZIERIKZEE, 26-10. Op dinsdag 3 november a.s. wordt een vergadering gehouden van de gemeenteraad, on der voorzitterschap van burgemees ter D. VV. Kastelein. De agenda telt een 26-tal punten. Een voorstel' heeft betrekking op herziening van de exploitatie van de bestemmingsplannen West. „Beter Wonen" deelde mede dat het voor nemen te hebben 32 woningwetwo ningen en 28 premiewoningen te bouwen in bouwplan-West. Daartoe dienen aan de vereniging te worden verkocht: kavels voor 32 woningen (totaal f 161.628,75) en kavels voor 28 premiewoningen (totaal f 153.866,25). Een verder voorstel heeft betrekking op de te verlenen geldelijke steun voor verbetering van woningen en woonbuurten, o.m. door aanbrengen doucheruimte. Per woning komt ten hoogste f 10.000 voor subsidiëring in aanmerking. Door de gemeente kan - in correlatie met andere subsidies - Mevr. Cross smeekt om het leven van haar man MONTREAL, 27-10. Mevrouw Bar bara Cross, echtgenote van de ont voerde Britse handelsattaché James Cross, heeft het Front voor de be vrijding van Quebec opgeroepen haar man onmiddellijk vrjj te laten. In een brief aan d«; ontvoerders, die door het franstalige radiostation C.K.L.M. werd voorgelezen, zegt me vrouw Cross letterlijk: „Ik smeek u hem onverwijld vrij te laten". En tot haar man zegt ze in de zelfde brief „Hetis nu meer dan een week geleden dat ik iets van je heb gehoord. Het is afschuwelijk deze lange periode van wachten door te komen, maar ik vertrouw erop dat je nog steeds in leven en gezond bent. Het is een grote troost voor me geweest vier brieven van je te kun nen lezen en ik hoop dat het front je zal blijven toestaan mij te schrij ven". De Britse diplomaat is nu al sinds 5 oktober in handen van het Front voor de bevrijding van Quebec. Voor 65 jaar.... CHINA. Eincl september heeft een snel opkomende springvloed het landschap Tchoan-Cha geheel over stroomd. Zoals nu pas bekend is ge worden zijn er 6000 slachtoffers. Het eiland Thong-ming werd geheel on der water gezet,wel 13 voet. Meer dan 15.000 personen zijn hier ver dronken. DREISCHOR. In de loop van de week toerd des avonds alhier zeer duidelijk een eigenaardig natuurver schijnsel waargenomen, en wel een maanregenboog, die gedurende vijf minuten aan de westelijke hemel prijkte, nadat juist de volle maan enige tijd was verschenen. ZIER1KZEE. Advertentie. De mid delen van 't Boertje. Lijders aan reumatiek, jicht, 't pootje, dennen- balsem het geheim van 't boertje en de uitkomst zal u verbaasd doen staan. ZIERIKZEE. Door de heer I. ter P. horlogemaker alhier, is ten behoeve van de gemeente Ouwerkerk afge leverd een torenuurwerk met kon stante kracht. HAAMSTEDE. Op de dinsdag ge houden vergadering van Ingelanden van de polder Westeren Ban, is met algemene stemmen besloten tot ver harding van de Kloostcrweg, lopende van Haamstede tot de duinen, en van een gedeelte van de Hoogenweg naar W esterschouwen. ZEIRIKZEE. In de kinderwet die per 1 december zal ingaan wordt on der meer bepaald dat de vrouw ge lijkgesteld zal worden aan de man. Tot nu toe nam de man de besluiten maar nu zal het oordeel van de vrouw even zwaar meetellen. Te vens wordt bepaald dat indien de ouders zijn overleden de grootouders toestemming moeten geven bij het huwelijk van een minderjarig kind. Advertentie OVER UW ZIG-ZAG NAAIMACHINE? RUIL ZE IN voor de moderne PFAFF zig-zag lichtgewicht Wij ruilen alle merken in, ook vreemde I NAAIMACHINEHUIS Kortemeestraat 17 BERGEN OP ZOOM BON: voor gratis folders zen den aan Pfaff ant- woordno. 102, Bergen op Zoom. Naam: Adres: Plaats: - ten hoogste f 2500 per woning aan subsidie worden verkregen. Ter re alisering van de bestemmingsplan nen West I en West II, is het nood zakelijk, dat een gedeelte van de Miereweg en het Mierewekken aan het openbare verkeer wordt onttrok ken. Voorgesteld wordt de woning Scheepstimmerdijk 79 onbewoonbaar te verklaren. Idem het pand Bagij- nestraat 28 en het pand Wevershoek 19. Restauratiesubsidie Gevraagd wordt een subsidie voor restauratie van het pand Poststraat 1. Door het ministerie werd 30 procent van de subsidiabele kosten (f 19.180) toegezegd. B. en w. stellen voor een zelfde bedrag toe te staan. In verband met de komst van het aardgas zullen voorzieningen moeten worden getvoflen aan gastoestellen en leidingen in gemeente-eigendom men. Het college vraagt om een kre diet van f 20.000 voor dit doel. Geagendeerd zijn verder: herzie ning belastingverordeningen en wij ziging vex-ordening op de heffing van reinigingsrechten. Een nieuwe leges verordening dient te worden vast gesteld. Jubileum by AMRO-bank te Zierikzee BROUWERSHAVEN Afd. Plattelandsvrouwenbond In het jeugdgebouw wordt op 3 november a.s. een bijeenkomst ge houden van de afdeling Brouwers- haven van de Ned. Platteiandsvrou- wenbond. Medewerkers van het I.V. N. brengen het dia-kijk-hoorspel „Dr. Zwervei-s". Thema: alles wat leeft en groeit in eigen land. OOSTERLAND Bibliotheek Ger. Gemeente Op woensdagavond 28 oktober a.s. zal de bibliotheek van de Gerefor- meex-de Gemeente alhier weer wor den geopend tot het uitlenen van boeken, in de conssitorie van de kerk aan de Sint Joostdijk, en verder el ke woensdagavond van half acht tot half negen. Voor de liefhebbers van goede en verantwoorde lectuur is hier gelegenheid om aan hun trek ken te komen. Voorlichtingsavond Dolgelukkige dokter SAN PIETRO (Italië), 27-10. - De arts Angela Zampolla in het Noorditaliaanse stadje San Pietro heeft thans een zoon gekregen. Voordien had zy'n vrouw vier meisjes gebaard. Dolgelukkig heeft dokter Zam polla al zijn 2.000 patiënten uitgenodigd, te drinken op de geboorte van des artsen zoon, zoveel zij maar willen en uit eraard op kosten van de dok ter. Intern controleur A. Leijdekkers in het zilver openbare basisschool Vijfentwintig jaar geleden, om precies te zyn op 1 november 1945, stapte de heer A. Leijdekkers als 18- jarige jongeman bij de Scheldebank binnen, met de bedoeling zich in het bankvak te bekwamen. Dat het vak „bankwerker" hem goed bevallen is. blijkt wel uit het feit dat hij nu één dezer dagen zijn zilveren jubileum hoopt te vieren. Gedurende zijn dienstverband heeft de jubilaris veel in het bank bedrijf zien veranderen. Werd aan vankelijk alle administratie met de hand gedaan, geleidelijk aan namen ook hier de machines een deel van die taak over. Een zeer grote veran dering betekende voor hem en zijn collega's, de overname, begin 1968, van de Scheldebank door de Amro Bank. Van een klein lokaal bedrijf moest hij overgaan naar een groot lan delijk concern. Door de hem eigen filosofische inslag, geholpen verdèr door zijn gx-oot gevoel voor humoi\ bracht per saldo deze overgang geen al te grote problemen mede. In de funktie van intern controleur heeft Filmtournee Roode Kruis De filmtoemee van de afd. Schou wen (W) van het Nederlandse Rode Kruis bestaat dit jaar uit de hoofd film „The family Way" die 's avonds gedraaid wordt en in de namiddag uit „Kolderparade". De films komen op onderstaande plaatsen: 9 november Serooskerke dorpshuis 15.30 en 20.00 uur; 10 no vember Ellemeet dorpshuis 16.00 en 20.00 uur; 11 november Renesse. dox-pshuis, 16.00 en 20.00 uur; 12 no vember Burgh, hotel Het wapen van Burgh, 16.00 uur en 's avonds om 19.30 uur, met tevens de ledenvei-ga- dering; 13 november Scharendijke, Ned. Herv. Verenigingsgebouw, 16.00 en 20.00 uur. Het bestuur hoopt dat er flinke belangstelling zal bestaan, niet alleen voor de films maar ook speciaal voor de leden vergadering. Een vereniging die zoveel deed in de 25 jaren van haar bestaan verdient dat ten volle. Nog eens de zonnevis Een bex-icht in de Zierikzeesche Nieuwsbode, van vorige week vrij dag, maakt melding van een zeer zeldzame vis, een zonnevis van 40 cm, gevangen door de heer C. Schot. De zonnevis of Sint Pietervis komt zeer verbreid voor van de Middel landse Zee tot aan de zuidkust van Engeland. Volgens een legende heeft de vis zijn naam te danken aan de heilige Petx-us, die eens een gouden munt uit de bek van de vis nam. De gx-ote zwarte vlekken, die geel om zoomd zijn zouden de vingerafdi'uk- ken van Petrus zijn. De zonnevis is een zeer trage vis die een waarde volle bijvangst vormt voor lijn- en trawlvisserij in de Middellandse Zee. In tegenstelling, met het reeds eer- der vermeldde bericht, is de zonne vis een zeer smakelijke vis, waarvan het vlees hoog gewaai-deex-d wordt. De gemiddelde lengte van de zonne vis bedraagt 25-30 cm met een maxi male lengte van ca. 60 cm, tex-wijl het voedsel bestaat uit sprot, spie ring en kleine vissen. ZIERIKZEE Voorlichtingsbijeenkomst Wereldstedebouwdag Ook dit jaar wordt door het ge meentebestuur weer een openbare voorlichtingsbijeenkomst georgani seerd in het kader van de Wereld stedebouwdag. Deze bijeenkomst zal gehouden wox-den op vx-ijdagavond 6 november aanstaande in de grote zaal van hotel-restaurant „Concor dia". Filmavond „Ziejook" De tweede filmavond van de film kring „Ziejook" dit seizoen zal plaats vinden op vrijdagavond 30 oktober. Er zullen weer enige met zorg geko zen films worden vertoond. Als voor films: een korte Bulgaarse kleuren film „De Kuil" en een Russisch film pje, „Flatneurose", over de gedaan teverwisseling van een altijd even vriendelijke en behulpzame boek houder die zich ontpopt als een mis dadiger. Als hoofdfilm zal worden vertoond „Blow Up" van de Italiaanse filmer Michelangelo Antonioni. De film speelt zich af in het „hippe" Londen. De voornaamste rol is die van Tho mas, een modefotograaf die voortdu rend op jacht is naar beelden. „Al les" is voedsel voor de gretige ca mera van deze fotograaf: voor hem is de mens een opname-object. Zijn camera registreet op een gegeven moment een moord in het park, en dat betekent het begin van een boei ende jacht op het negatief. De hoofd rollen in deze spannende film wor den gespeeld door David, Hcmmings en Vanessa Redgrave. hij bij de Amro Bank te Zierikzee een verantwoordelijke taak gekre gen. Vooral ook door zijn ax-tistieke ac tiviteiten buiten zijn werkkring, heeft de jubilaris veel bekendheid verworven. Hij schreef verschillende revues en trad als verdienstelijk amateur musicus-toneelspeler op. Met zijn z.g. „Poppenspel" speelde hij met zijn gezelschap o.a. zelfs voor het Koninklijk Huis. Het ligt in de bedoeling om het komende jubileum met directie en collega's in besloten kring te viei*en. Wijzigingen in verordening stedeschoon Als gevolg van een wijziging van de „Landschapsverox-dening Zeeland" is een aanpassing noodzakelijk ge worden van de „Vei-ox-dening stede- schoon Zierikzee". Aldus delen b. en w. in een schi-ijven aan de i-aad mee. De voorgestelde wijzigingen betref fen o.a. het verbod van het storten van afval, lompen enz., en het aan brengen van x-eclames. Verder het toezicht en de zorg voor de naleving van de bepalingen der vei-ox-dening en de straffen, gesteld op overtx-e- ding van de verbodsbepalingen. Vergadering afdeling Zierikzee N.C.V.B. Vorige week kwam de afdeling Zierikzee van de N.C.V.B. in alge mene vergadex-ing bijeen in het ver enigingsgebouw. De presidente, me vrouw Vermeule-Hartemink, heette alle aanwezigen hartelijk welkom, inzonderheid de spieker de heer J. M. de Jonge uit Driebergen .die het onderwerp „Stx-andpastoraat" be handelde. Na het zingen van Ps. 85 1 en 3 ging de px-esidente voor in gebed waarop eei-st enkele huishoudelijke zaken wei-den afgedaan. De heer de Jonge begon zijn lezing met er op te wijzen dat het stran- pastoraat niet alleen voor de geeste lijke dingen is maar niet los te den ken is van de materiële aspecten die er mee samenhangen. Er is zeer veel voorbereidend wei-k verricht, eer men tot een goede begeleiding bij een strandpastoraat kwam. Er wordt o.a. aandacht besteed aan de kinderen op een camping, in het bos of aan het sti-and, veelal door hen bezig te houden met het spel ,met wedstx-ijden, maar ook door hen te vertellen uit de bijbel in een voor hen verstaanbare taal. Aanpassend hiei-aan worden geestelijke liederen geleex-d en gezongen. Met de grote ren, die meestal onkei-kelijk zijn, worden op eenvoudige manier iets diepere gesprekken gevoerd. Hen woi*dt ook cultux-ele programma's en lektuur aangeboden. De heer de Jonge wist op boeiende wijze vele intei-essante dingen over dit onder werp te vei'tellen daar hij zelf al vei-scheidene jaren in dit werk is in geschakeld. Na de pauze kon door verschillen de gestelde vragen de heer de Jonge op enkele aspekten van dit bijzonder werk nog iets dieper ingaan. De presidente dankte de spreker heel hartelijk voor de leerzame le zing en allen voor hun opkomst. Na het zingén van Ps. 138 1 sloot de heer de Jonge deze vex-gadering met gebed. Successen op bakkerswedstrijden Voi-ige week werden in Goes de 'jaarlijkse bi-ood- en banketbakkex-s- wedstrijden gehouden, waax-aan niet minder dan 700 inzendingen werden gejureerd. De heer W. S. Koole, als bakker werkzaam bij het bakkersbedrijf Geleijnse te Haamstede, haaldedaai- bij 4 prijzen. Hij kreeg 3 maal een tweede prijs, o.a. voor de uitbeel ding van het Slot Haamstede, voor vruchtentaax-ten en een derde prijs. Jongen schiet broertje in de hals Zaterdagmiddag werd spelen met een windbuks de 11-jarige Rene B. uit Renesse bijna noodlottig toen een door zijn 13-jarig broertje Martin van korte afstand afgevuux-d kogeltje hem in de hals tx-of. Wonder boven wonder wei-den, ofschoon het kogel tje dwars door zijn hals drong, geen vitale delen geraakt. Zaterdagavond echter nog wex-d het jongetje in het Rode Kruisziekenhuis opex-atief van het kogeltje bevrijd. Men bemerkte, dat hier sprake was geweest van een windbuks en niet van een jachtge weer. De jongens hadden namelijk in cex-ste instantie verteld dat een jager de schuldige was geweest. Bij na vraag bleek, dat de jongen de buks uit een naburige garage hadden ge haald, waarna ze zelf voor de nodige munitie zorgden. In het kader van de onderwijsver nieuwingen. gnno 1970, had maan dagavond in de lokalen van de open bare basisschool alhiex-, hoofd de heer P. T. Bolkenbaas, een voorlich- tingsavond plaats, waarbij de ouders der leexiingen een beter inzicht ge geven werd in deze nieuwere werk methoden. De opkomst der ouders was maar matig en gehoopt wordt dat dit bij een herhaling beter zal zijn. De leer kracht van de lagere klassen behan delde de vakken lezen en x-ekenen, en liet de ouders zien hoe hun kin- dei-en dit werk doen en liet ook de ouders zelf rekenen en lezen. De on derwijzer uit de middelklassen be handelde een leesvoi-m, op een ge heel andex-e leest geschoeid dan vx-oe- gex\ Daarna geschiedenis, waarbij o.m. werd opgemerkt dat het nu niet meer zozeer gaat om de jaax-tallen, dan wel om te leren studeren en het zelfstandig verwei'ken van de leer stof. In de hogei*e klassen wex-d be handeld rekenen in de voi-m van een gepx-ogrammeex-de instructie, en ver der het stil lezen( goed opnemen van de tekst) heigeen zeer belangrijk is voor het voox-tgezet onderwijs, om later bv. huiswerk goed op te kun nen nemen. Vervolgens aardrijks kunde, waai'bij werd vex-teld welke ïrxethode hierin gevolgd wordt. Ne derlandse taal werd gegeven aan de hand van het zg. „takensysteem". Overigens wordt bij de meeste vak ken getracht de kinderen naar eigen aanleg te laten wei-ken. Het was voor de meeste ouders een openbaring kennis van deze vex-schillende nieu we methoden te nemen. Prijzen voor bakkerij Bakkerij Bouwman alhier behaalde op de bakkersvakwedstxijden, die in de Julianazalen te Goes werden ge houden, de volgende pi*ijzen: In de categorie vi-ucfxtentaarten: een eex-ste pi-ijs met beker; een di ploma voor consumptiebrood; in de categorie bolussen een derde prijs plus éen medaille; voor rozijnen- bi-ood een eervolle vei-melding met 'een diploma en voor gebakjes even eens een eervolle vermelding met di ploma, (Dit nog als aanvulling op een eerder geplaatst bex-icht). SIRJANSLAND De Novib-collecte heeft alhier f 32,08 opgebracht. Collectanten wa ren Bex-tie van Ast én Corrie de Jonge. BRUINISSE Grote aardappel Ook Bruinisse doet mee, in de rage om aardappelen te i-ooien die per stuk meer dan een kilo wegen. Kam pioen op dit gebied is momenteel de heer D. Kik, met een aai'dappel van 1 kilo en 80 gram. Feestavond P.v.d.A. De afdeling Bruinisse van de Par tij v. d. Ai-beid organiseei't op vrijdag 27 november de jaarlijkse gezellige avond. Aangekondigd wordt een op- tx-eden van de toneelgroep de Zeeuw se Komedie. Damescomité in actie voor „Nu met Hope" De door het damescomité, ter ver- stei'king van de kasmiddelen van de muziekvereniging „Nu Met Hope" georganiseex-de avond, speciaal met het oog op de uniformen voor de majox-etten, in het recx-eatiekamp „Stoofpolder" slaagde uitstekend. Tal van taai-ten en fi-uitschalen ver wisselden via het rad van avontuur van eigenaar en de Lejos dx-oegen er later op de avond het hunne toe bij, om de toch al gezellige sfeer, nog op te voeren. Vergadering Ned. Chr. Bond Overheidspersoneel Onder leiding van de heer W. van Gilst. vergaderde vorige week de afd. Duiveland van de Ned. Chr. Bond van Overheidspex-soneel in Hotel Storm te Bruinisse (geirxeente Brui nisse en Duiveland). Op deze zeer goed bezochte vergadering sprak de heer Nieuwenhuize uit Princenhage over „De loonpolitiek", waarbij hij speciaal de totstandkoming van dè uitkering ad f 400 behandelde. Anglicaanse priester verlaat Zuid-Afrika GAAPSTAD, 26-10. De Anglicaan se priester Bernard Chamberlain, die vorige maand van de Zuid-Afri kaanse regering opdracht kreeg het land te verlaten, is maandag uit Kaapstad naar Londen vertrokken. Hij werd uitgeleide gedaan door een groot aantal mensen, onder wie de aartsbisschop van Kaapstad. Robert Selby Taylor en een tweede uitge wezen geestelijke. Mercer. De priesters worden uitgewezen omdat zij in hun parochies pamflet ten hadden uitgedeeld over het be sluit van de Wereldraad van Kerken om bevrijdingsbewegingen in Zuid- Afrika geldelijk te steunen. Aantal Utrechters weigert dienst UTRECHT, 26-10. Twaalf Utrech- ters en een Amsterdammer hebben maandag een brief opgesteld, die dinsdag aan de minister van defen sie VV. den Toom zal worden gestuurd en waarin wordt gesteld dat zij voor nemens zijn iedere dienst in het le ger te weigeren. De dertien jongei-en zijn allen ge woon - of buitengewoon dienstplich tigen. Reden voor hun brief is, zo wordt gezegd, de bij hen levende ze delijke en politieke ovex-tuiging dat de minister niet gei-echtigd is hen bij eventualiteiten in te zetten, zon der dat zij daar iets over te zeggen hebben. In de brief wox-dt gezégd: „Zij, de ondertekenaax-s, weigeren de beslis sing over de inzet van hun krach ten uit handen te geven, zeker wan neer deze inzet deelneming aan enige vorm van oorlogs- of ondei'druk- kingsgeweld betekent". Echtpaar verongelukt BRUNSSUM. 26-10. Het echtpaar Vx-oomen-Hoen uit Brunssum is zon dagavond rond half elf in de Dorps straat in hun woonplaats bij het ovei-steken van de weg door een auto aangereden en gedood. De echtelieden kwamen terug van een kaartavondje bij kennissen. Toen het paai-, dat slecht tér been was, midden op de weg stond, wex-d het frontaal door de wagen onderschept. Bewusteloos wei-den beiden naar het ziekenhuis te Bx-unssum vei-voei-d. De heer Vroomen (72) overleed al spoedig en later ook zijn echtgenote (70). De politie heeft de zaak in on derzoek. Men heeft nog niet kunnen bepalen hoe hard de automobilist, een zekere T. uit Kerkrade, heeft gereden. Gandlii's kleinzoon heeft hoge verwachtingen van Nederland SCHIPHOL, 26-10. De kleinzoon van Mahatma Gandhi, Rajmchan Gandhi, heeft hoge verwachtingen van Nederland. Hij is volgens zijn zeggen ervan ovex-tuigd, dat Neder land een leidende rol zal spelen in de schepping van een nieuwe wereld, die ver boven het kapitalisme en het communisme uitgaat. En daarbij zal, zo geloofde hij, Nederland blijven vasthouden aan hoge morele maat staven. „Een volk dat eeuwen geleden de wereld beheerste, thans nog steeds uitzwermt over de aardbol en zijn stem laat hoi-en zal ongetwijfeld een belangrijke plaats innemen in de wereldhervox-ming", aldus de heer Gandhi die met een Aziatische dele gatie op Schiphol arriveerde. Morgen zal hij spreken in het Nedeiiandse Congresgebouw in Den Haag over oplossingen, die worden gevonden voor .problemen in India. Ceylon en Maleisië. Brand „Groot Bronswijk" wérd aangestoken Italië zit zonder kranten ROME. 26-10. Door een typogra- fenstaking zijn er in Italië maandag geen kranten verschenen. Oorzaak van het conflict is het plan van de dagbladuitgevers om de maandag edities, die als gevolg van de grote belangstelling voor de speciale sport bladen op die dag weinig af 1 rek vin den, af te schaffen. Daar zijn de ty pografen op zich niet tegen gekant, maar zij willen wel de „maandag- uren" doorbetaald krijgen. Zij .weten zich daarin gesteund door de' jour nalisten. GRONINGEN, 27-10. Het onder zoek naar de oorzaak van de brand in de psychiatrische inrichting „Gx-oot Bronswijk" te Wagenborgen, zaterdagnacht, die inmiddels veer- mensenlevens heeft geëist, heeft er toe geleid dat het aanvankelijk ver moeden dat ex* opzet in het spel was. is bevestigd. De bi-and blijkt te zijn gesticht door een jeugdige patiënte, zo deelde ons dinsdagmorgen de Rijkspolitie mee. Het meisje bevond zich zaterdag avond in de serre van het paviljoen „Salem" waar zich op dat moment 119 vrouwelijke patiënten bevonden. Dinsdag 27 oktober Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, cursusavond regionaal vormings- werk. Nieuwe Haven, 8 uur, bestuurders- vergadering K.V. „All Ready". School Manhuisstx-aat, 8 uur, ouder avond R.S.G. „Prof. Zeeman", Woensdag 28 oktober Zierikzee Herv. Vei-enigingsgebouw, 7.30 uur, vergadering C.P.B. Oosterland Openb. basisch ooi, 7.30 uur. contact- avond. Donderdag 29 oktober Zierikzee R.K.-centrum, 7.30 uur, contactavond U.V.V. Kerkwcrve Openbare basisschool „Prinses Ix-e- ne", ouderavond. Vrijdag 30 oktober Zierikzee Mondragon, (foyer), 7.30 uur, „Stad en Lande". Herv. Verenigingsgebouw, 8.15 uur, filmkring „Ziejook", (film „Blow- Up"). Advertentie OP REIS BEVEILIGD door een reis- en bagage verzekering NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Mislukte vluchtpoging BONN, 26-10. Een Oostduits echt- paar dat probeerde via Tsjechoslo- wakije naar West-Duitsland te vluchten is beschoten en daarna ge arresteerd door de Tsjechoslowaak- se politic, zo heeft de Beierse grens wacht maandag in München meege deeld. Het is niet bekend of het paar gewond is. In Nedersaksen zijn een 32-jarige man en dxie studenten apart van el kaar de erens ovex-gestoken. De man heeft politiek asiel gevraagd, de di'ie jongens, tussen 14 en 15 jaax-, zeiden onenigheid gehad te hebben met de schoolleiding. Het is niet bekend of zij mogen blijven. STUDENT Studenten steken overal de neus ir> en dat ?s maar aoed ook, want ge ëngageerd moet je zijn en blijven nietwaar en het is een goede zaak, niet te willen passen in de oubollig heid van de gevestigde orde, die toch maar door een stel verkrampte en verkalkte oude lieden in stand ge houden wordt. Studenten bemoeien zich tegenwoordig ook hevig met de vers p-j dat is maar goed ook, want het stellet ie dwaze en in de nadagen van de 19e eeuw wortelende pu bliek- en bazenvererende slappelin gen, kweekt er niets van. Laten we nu eerliik zijn. Het blad ..Student" (Amsterdam) heeft zelfs een soort persnummer uitgegeven en daar uit lepelden wij de wakker makende typering van de krant in Nederland..een dagelijkse portie maatschappelijke schijn", een nedachte die gevoed wordt door en kele duidelijk Marxistische beginse len. Volkomen terecht, want elders in Etirova - iets meer oostelijk bij voorbeeld - is wel gebleken, hoezeer de krant zich daar heeft weten te ontivorstelen aan de schijn. Het A. N.P. is ook niets hoor. De hoofdre- da kleur heeft eens tegenover een „Student"-redakteur uit de mond la ten vallen: „Wij zijn inderdaad wat knvservalief". Nu, zo'n man zegt het toch zelf, zeg nu zelf. Het is dan ook citaathoop tijd, dat het beheer over het A.N.P. uit de handen van de commerciële club genomen wordt: dat is voor een goede nieuwsvoor ziening in ons land een absoluut vereiste". Zie je wel „uit handen nemen", door mensen, die van de ..commerciële club" f 4000 per jaar toucherenom anderen van hun werk te houden en zelf hun portie onmaatschappelijke schijn te verzin nen, te drukken en uit te geven, al les op grond van de verlichte idee ën van een zekere Mar.x. De journalisten in Nederland zijn goed georganiseerd. Zij brengen een blad uit dat in de wereld uniek is, een maandblad, maar men zie „Stu dent"), de journalistenvereniging is een „journalistensociëteit" en moet feitelijk worden een „strijdbare vak bond", die „het bestel" (dat is dat oude verkalkte zoodje in het parle ment en zo en de bazen die de cen ten verdienen en de rest (ondanks 4000 )toch feitelijk maar kleinhou den) aanklaagt en gaat werken aan de verwezenlijking van een nieuwe vorm van nieuwsvoorziening. „Maar dat zou betekenen dat een belang rijk deel van de journalisten ,dic nu nog collaboreren met hun werkge vers, de organisatiae verlaat". Enfin (om het nog duidelijker te maken) „de journalisten dienen zich te or ganiseren in subversieve persbriga des". Of (echt waar, nog een citaat), „waarom zouden we de dingen niet bij hun - marxistische - naam noe men". Doe dat maar: Ulbricht lacht zich toch al een bult! SCH1ERE1LANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2