(Unsfcrac tapijten I morgen doorregen runderlappen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nog gespierde Egyptische taal over de bezette gebieden Bouwbedrijf ontslaat 110 mail Schrobbering voor Sowjet-geleerden Enquête gebouwen/woningen in Zeeland in 1971 m.b.t. bescherming tegen fallout Etna in werking Maatregelen tegen cholera in Polen Weer zwendel te Antwerpen J DEURLOO - ZIERIKZEE Tito over zijn Nederland-trip INFORMATIE NAAR KRITIEK INZAKE SLUITING VAN DE 00STERSCHELDE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 oktober 1970 127ste jaargang Nr. 20765 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/b Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar J 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Aanpassingswerken Kloosternol Algemene Vergadering V.N. NEW YORK, 26-10. De Egyptische minister van buitenlandse zaken, Mahmoed Riad, heeft maandag in de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties herhaald dat zyn land absoluut vastbesloten is elke centi meter door Israël in de zesdaagse oorlog bezet Arabisch gebied te be vrijden. Minister Riad, die met zyn toe spraak het eerste algemene debat over het Midden-Oosten sedert juli 1967 opende, zei dat de Algemene Veigadering nooit een ernstiger aan vechting van de beginselen van het V.N.-handvest, noch een ernstiger bedreiging van de vrede had gekend dan nu. Hij noemde het een voortdurende politiek van Israël „het gezag en de wil van de Verenigde Naties" te ne geren en riep de leden op bij te dra gen aan een vreedzame regeling vol gens de resolutie van de Veiligheids raad van 22 november 1967. (De re solutie voorziet in terugtrekking van Israël uit de bezette gebieden en er kende grenzen). Dror zich terug te trekken van de vredesbesprekingen onder leiding van bemiddelaar dr. Jarring „onder- sticepte Israël zyn besluit de pogin gen om tot vrede in het Midden-Oos ten te komen, te ondermijnen". „Om zijn houding te rechtvaardi gen, nam Israël zijn toevlucht tot leugens door te beweren dat de Ver enigde Arabische Republiek de be standsregeling had geschonden", al dus Riad volgens wie Israël verlangt dat Egypte zijn luchtverdediging aan het Suez-kanaal opheft en zo de lucht vrij geeft voor Israëlische vliegtuigen „om hun misdadige aan vallen tegen het volk van de V.A.R. te hervatten". De Egyptische minister zei dat Is raël tijd wil winnen om de territo riale winst te consolideren en zich op nieuwe agressie voor te berei den". Russisch protest MOSKOU, 26-10. De Sowjet-Unic heeft maandag bij de Verenigde Staten en Turkije geprotesteerd „te gen schending van het Sowjetrussi- sche luchtruim door een Amerikaans vliegtuig dat vanuit Turkije kwam" op 21 oktober. Schendingen van het Russische luchtruim zijn „geen toevallige in cidenten maar het resultaat van de algemene militaiie activiteit van de Verenigde Staten in gebieden die aan de Sowjet-Unie grenzen", aldus het Russische protest aan Washington. In de protestnota wordt gesproken van meer dan 10 van dergelijke in cidenten in de afgelopen jaren. De Sowjet-Unie heeft Amerika er her haaldelijk op gewezen dat deze „ac tiviteit openlijk vijandig is tegen de Sowjet-Unie". DEN HAAG, 26-10. De N.V. Van Gent Bouwbedrijven in Amersfoort heeft aan 110 van haar circa 500 werknemers ontslag aangezegd. Er is voor deze mensen op het ogenblik geen werk bij het bedrijf. De N.V. Van Gent Bouwbedrijven, die er de nadruk op legt niet in fi nanciële moeilijkheden te verkeren, zoekt aansluiting bij een ander be drijf. Er wordt over een fusie on derhandeld. Het bestuur van het be drijf meent, dat het efficiënter is in een breder verband te werken. MIDDELBURG, 26-10. Onder lei ding van de Commissaris der Konin gin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, werd te Middelburg een vergadering gehouden over een in 1971 in Zee land te houden enquete over de be scherming tegen fallout, (radio-actie ve neerslag na een kernexplosie) in woningen en overige gebouwen, zo als kerken, scholen, fabrieken enz. Deze grootscheepse enquete, die in grote delen van het land reeds is voltooid zal - waarschijnlijk na af ronding in 1971 - een inventarisatie van de schuilmogelijkheden voor de Nederlandse bevolking tegen fallout- straling opleveren. Het is de bedoe ling dat met de resultaten van de enquete als uitgangspunt t.z.t. ge meentelij ke f allout-beschermings- plannen tot stand zullen komen. Bij de start van het onderzoek zul len door de gemeenten nadere in lichtingen worden verstrekt door middel van kranten en/of huis-aan- huis-verspreiding van folders enz. Het onderzoek wordt in Zeeland be geleid door mr. L. A. Kakebeeke, CATANIA (Sicilië), 26-10. - Een stroom withete lava is in de nacht van zondag op maandag uit de vul kaan Etna op Sicilië gestroomd, maar volgens deskundigen levert dit geen gevaar is. Met regelmatige tus senpozen werden stenen en golven gesmolten lava tot honderd meter de lucht in geslingerd. WARSCHAU, 26-10. De hoofdin specteur van de volksgezondheid in Polen heeft bekendgemaakt, dat in Oost-Slowakije de afgelopen dagen ziektegevallen zijn waargenomen, die aan cholera doen denken, in het bij zonder in het gebied van Kosice, dat aan Hongarije, de Sowjet-Unie en Polen grenst. In verband hiermee is het reizen uit Polen naar dit gebied tot nader order verboden. Reizen naar andere delen van Slowakije zijn beperkt tot personen, die uiterst belangrijke re denen voor deze reizen kunnen aan voeren en die afdoende tegen cho lera zijn ingeënt. prov. commandant B.B., die zal wor den bijgestaan door de beide kring- hoofden B.B. in Zeeland, de heren H. B. Pilaar van de Kring Zeeland a (Zeeland-Noord) en W. I. Catsman van de Kring Zeeland c, (Zeeuwsch- Vlaanderen). BRUSSEL, 26-10. In Antwerpen, waar nog geen week geleden een ge ruchtmakende zwendel van Neder landers aan het licht kwam die de Belgische schatkist een kleine 18 miljoen gulden gekost heeft, is op nieuw een financieel schandaal aan het licht gekomen. Twee firma's, het bouwbedrijf „Bouw en Beheer" en een financie ringskantoor, „Avefi", die nauw sa menwerken, blijken samen een te kort te hebben van zeven tot tien miljoen gulden. Het ziet er naar uit dat deze twee bedrijven in hun val ook twee kleinere Belgische banken, één in Antwerpen en één in Belgisch Limburg in hun val zullen meesleu ren. Deze twee banken hebben de twee bedrijven onverantwoordelijk grote kredieten verleend. Lijk gevonden van ont voerd Argentijns meisje CORDOBA, 27-10. De Argentynsc politic heeft op de oevers van de Rio Salado, 40 km ten westen van Cor doba, het lyk gevonden van Diana Maria Srur, de 19-jarige dochter van een bankdirecteur die vorige week werd ontvoerd. Het lyk was half verbrand en bevond zich in verre gaande staat van ontbinding. De ontvoerders hebben een losgeld geincasseerd van ongeveer 45.000 gulden. Zij hadden aanvankelijk 90.000 gulden geëist doch toen de va der van het slachtoffer gezegd had een dergelijk bedrag niet te kunnen opbrengen waren de ontvoerders met een halvering ervan akkoord gegaan. Het meisje is vermoedelijk reeds op 19 of 20 oktober om het leven ge bracht, hetgeen erop neer zou komen dat de vader het losgeld heeft be taald nadat zijn dochter was ver moord. Advertentie miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiMiiiü Grote collectie Telefoon (01110) 2825 iTiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiimiiiiiimiiiiiiiimiiiTï LONDEN. Een beeld van de enorme vuurzee aan boord van de Liberi aanse tanker „Pacific Glory", nadat deze in het Kanaal, ter hoogte van het eiland Wight, in aanvaring was gekomen met de, eveneens in Libe ria geregistreerde tanker „Allegro". Dertien opvarende van de „Pacific Glory" kwamen om het leven. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's MOSKOU, 25-10. Enige vooraan staande Russische geleerden die be zwaren tegen bepaalde aspecten van het Sowjet-systeem hebben kenbaar gemaakt, hebben zondag een flinke schrobbering van de communistische partijleiding gekregen. Dit gebeurde in een kritiek in het tweemaal per maand verschijnende tijdschrift „Partijleven", op het partijcomité van het Moskouse natuurkundige in stituut Lebedev. Dit comité zou blijk hebben gegevgn van „aanzienlijke tekortkomingen bij het onderwijs aan de wetenschappelijk-technische intelligentsia". BELGRADO, 26-10. „In Nederland zijn ik, myn vrouw Jovanka en mijn gezelschap warm en hartelyk ont vangen en hebben koningin Juliana, prins Bernhard, de koninklijke fami lie en andere vooraanstaanden en inwoners van dat vriendelijke land ons veel attentie betoond". President Tito van Zuid-Slavië heeft dit bij zijn terugkeer in Bel grado verklaard. „Bij elke stap voel den wij sympathie en vriendschap jegens ons en de bevolking van Zuid-Slavië". Ondanks het feit dat het verblijf kort was, zag hij veel en was hij on der de indruk van wat hij zag. „Wij kregen uit de eerste hand een indruk van wat het ijverige Nederlandse volk heeft bereikt. Nederland is een prachtig en hoog ontwikkeld land, dat behalve in zijn industriële ont wikkeling ook opmerkelijke succes- ren op agrarisch gebied heeft be reikt". SCHIPHOL. Van Schiphol vertrok het door de stichting „Terre des 'Hommes" naar Kongo uitgezonden medisch team. De groep zal twee jaar werkzaam zijn onder Soedanese vluchtelingen. V.l.n.r. Ditta Engel, Veran van Elk, Tineke Kager, Piet Kager, Bep van Unen en Klaas Wit. Verwachting tot woensdagavond: Tijdelijk regen Veel bewolking met tijdelijk regen, later vanuit het noordwesten enkele opklaringen; tot matige of krachtig toenemende zuidwestelijke wind, la ter op de dag ruimend naar noord- west; weinig verandering in tempe ratuur. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 28 okt. Zon op 7.27, onder 17.20. Maan op 5.28, onder 16.17. 29 okt. Zon op 7.29, onder 17.18. Maan op 6.42, onder 16.29. Nieuwe maan: 30 oktober te 7.28 uur HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 28 okt. 2.05 v.m. 14.13 n.m. 29 okt. 2.42 v.m. 14.45 n.m. BROUWERSHAVEN: 28 okt. 1.47 v.m. 14.07 n.m. 29 okt. 2.20 v.m. 14.34 n.m. Springtij: 1 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-10. Hel K.N.M.I. meldt. Een hogedrukgebied strekt ziel) uit ven het zeegebied ten wes ten van Poitugal over Spanje en Frankrijk naar het oosten. Het zorgt in die streken voor veel zon, w aai bij max. temperaturen be reikt worden van 17 lot 20 graden. Een uilloper van dit hogedrukge bied trok dinsdag van west naar oost over ons land. Onder invloed hier van kreeg de zon aanvankelijk wat meer kans en bleef de buiïgheid voornamelijk tot het noorden van het land beperkt. Deze rug werd gevolgd door oen frontale storing met vegen die in dc middag de kust bereikte. De storing trekt in de nacht van dinsdag op woensdag over ons land naar het oosten. Achter deze storing stroomt woênsdug koude en onsta biele lucht binnen, zodat het weer opnieuw een onbestendig karakter krijgt. Advertentie Een goed stuk vlees hoort erbij rode kool, groene kool of bietjes met 'n zoetzuur zilveruitje smaakt er best bij! Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven Vaste commissie Eerste Kamer DEN HAAG, 27-10. In het voorlopig verslag van de vaste commissie voor verkeer en waterstaat uit dc Eerste Kamer over de Deltaschadewet, hebben enkele leden minister drs. J. A. Bakker van verkeer en waterstaat gevraagd of hij kennis heeft genomen van dc toenemende stroom van kritische stem men gericht tegen dc voorgenomen afsluiting van de Oosterscheldc en de door de afsluiting te verwachten, vrijwel onoverzienbare schaden op menig zeer wezentyk gebied. Dc enkele leden vragen of het juist is, dat de kosten en de schaden mil jarden guldens zullen gaan belopen. Gevraagd wordt voorts of er tc dien aanzien rapporten verschenen zyn of zijn tc verwachten. Ook willen de vragenstellers weten of minister Bakker kennis genomen heeft van dc werkzaamheden van de studiegroep Oosterscheldc en wat zyn oordeel daarover is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1