DE ZIERIKZEESCHE COURANT MORRIS Verdovende middelen in „Kabouterhuisje" Oe Thant: „Verenigde Naties voorkwam tweemaal derde wereldoorlog" Drie deden bij autohotsing Luchtvervuiling bedreigt museumschatten PAVILJOEN PSYCHIATRISCHE INRICHTING UITGEBRAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 26 oktober 1970 127ste jaargang Nr. 20764 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand f 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. in dit nummer: Experimenteel toneel te Renesse Elf doden - 18 patiënten gewond, waarvan 10 ernstig W9AGENBORGEN, 25-10. In één van de acht paviljoens van de protestants- christeiyke psychiatrische inrichting „Groot Bronswijk" in het Groningse plaatsje Wagenborgen (gemeente Termunten) is zaterdagavond even voor tien uur een felle, uitslaande brand ontstaan. De in allerijl gealarmeerde brandweercorpsen uit de omgeving konden niet voorkomen, dat het uit drie verdiepingen bestaande vrouwenpaviljoen „Salem", waarin op dat moment 119 patiënten en tien personeelsleden aanwezig waren, tot de grond toe afbrandde. Zeven patiënten kwamen in de vlammen om, terwijl enkele uren later nog vier anderen in ziekenhuizen in Delfzijl en Winschoten aan de opgelopen verwondingen overleden. In totaal raakten 18 patiënten gewond, van wie tien ernstig. De Rijkspolitie van het district Groningen houdt rekening met de mogelijkheid dat de brand is aange stoken door een van de vrouwelijke patiënten. De schade wordt voorlo pig geraamd op ruim twee miljoen gulden. Direct na de eerste melding van de brand werd groot alarm gegeven. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat het merendeel der vrouwelijke patiënten - velen waren bedlegerig - volkomen werd verrast, waardoor aanvankelijk een paniek ontstond. Op de tweede etage renden tiental len patiënten, die wat beter ter been waren, in doodsangst de trap op naar de derde verdieping, waardoor ze de brandhaard juist tegemoet liepen. Enkelen van hen konden zich toen niet meer tijdig in veiligheid bren gen en kwamen door verstikking om het leven. Al gauw bleek dat de brandweer corpsen uit Nieuwwolda, Wolden- dorp en Termunten bij lange na niet in staat waren de brand te bestrij den. Tegen middernacht, toen het ge bouw volgens ooggetuigen brandde als een „fakkel", waren ook de (Advertentie) ptUTYFlRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Oarage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Mail die hondje wilde redden overreden OUD-GASTEL, '25-10. De 58-jarige C. Haverkamp uit Oud-Gastel is za terdagavond in zijn woonplaats bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De man liep met zijn hondje links van de weg. Op het mo ment d?.t een automobilist een ande re auto inhaalde, sprong het hond je de rijbaan op. De heer Haverkamp liep zijn hondje achterna en werd door de auto gegrepen. Hij was op slag dood. brandweren uit Winschoten, Delfzijl en Appingedam op de plaats van de ramp gearriveerd. Het vuur werd bestreden met 22 lagedruk- en vijf hogedrukstralen en een waterkanon. Ook de gealarmeerde ambulances uit de naaste omgeving bleken te ge ring in aantal te zijn, zodat een be roep werd gedaan op de ziekenwa gens uit Groningen, Delfzijl en Win schoten. Zelfs werden militaire Ro dekruiswagens uit Assen ingescha keld. In totaal werd hulp geboden door 25 ambulances. De brandweer, bijgestaan door het personeel, kon vrij snel na het uit breken van de brand 90 patiënten ongedeerd uit het branddende ge bouw halen. Alle bedlegerige patiën ten van de benedenverdieping wer den gered. Het vuur baande zich in zeer snel tempo een weg door het hele ge bouw, waarin zich vele houten be timmeringen bevonden. De brand ging gepaard met een. enorme rook ontwikkeling, waardoor tientallen patiënten in ademnood kwamen. De directie van de inrichting deed dan ook reeds om elf uur een dringend verzoek tot alle ziekenwagens om zo veel mogelijk zuurstofapparatuur te verschaffen. De Rijkspolitie uit verschillende plaatsen was uitgerukt om het ver keer, dat rond het middernachtelijk uur in en rond Wagenborgen vast dreigde te lopen, in goede banen te leiden. Op de provinciale weg Delf zijl-Winschoten moest de Rijkspoli tie enkele malen belangrijke kruis punten afzetten om de ambulances met gewonden een snelle doortocht naar de ziekenhuizen te garanderen. De inwoners van Wagenborgen en honderden anderen kwamen in grote getale naar het terrein van de brand gestroomd, waar de Rijkspolitie soms de grootste moeite had om de menig te op een veilige afstand te houden. Om één uur stond het hele pavil joen in lichterlaaie. Pas tegen drie uur kon de brandweer het sein „brand meester" geven, waarna met de uitgebreide nablussingswerk- zaamheden een begin kon worden gemaakt. Deze nablussing duurde tot zondagochtend tien uur. Tevoren was de brandweer nog met 21 persmas kers tot tweemaal toe door het ge bouw getrokken op zoek naar moge lijke overlevenden. De geneesheer-directeur van de inrichting, dr. A. W. Verhoog, zei zondagmorgen op een provisorisch belegde persconferentie in het hoofd gebouw, dat het vrouwenpaviljc^n nog onlangs door de bx-andweenn- spectie op brandgevaar was gecon troleerd. Het bleek aan alle eisen te voldoen. Wel verklaarde dr. Ver hoog, dat het gebouw op xie nomi natie stond te worden gesloopt, om dat het te zeer verouderd was. De plannen voor nieuwbouw waren al gereed. Volgens de geneesheer-direc teur was „Salem" voor een bedrag van 1.8 miljoen gulden tegen bx-and verzekei'd. Aanvankelijk werden drie patiën ten als vermist opgegeven. Eén van hen wex-d in de loop van. de nacht gevonden, terwijl de beide ander vermisten pas zondagochtend uit de rokende puinhopen van het totaal vernielde paviljoen werden gehaald. Ze bleken alle drie in de vlammen te zijn omgekomen. Dr. Verhoog zal dc namen van de slachtoffers niet bekend maken, wel zijn alle familieleden ingelicht. De leeftijden van de slachtoffers vari eren van 23 tot 76 jaar. Ze waren afkomstig uit Groningen, Delfzijl, Middelstum, Amsterdam, Delft, Nordhorn en Haarlem. De meesten werden al vele jaren in de inrich ting verpleegd. Gewonde bij caféruzie ROTTERDAM, 25-10. Bij vecht- pax'tijen in en buiten een bar aan de Eiergaardesingel in Rottex-dam is dit weekeinde de 32-jarige Tux-kse ax*- beider Emin Tox-aman zwaar aan het hoofd gewond geraakt door een klap met een bierfles. Terwijl de gewonde Turk de straat waar de vechtpartij plaatsvond, uitstrompelde, kx-eeg hij nog een kogel uit een pistool na ge stuurd, die echter geen doel trof. De Turk is opgenomen in een Rotter dams ziekenhuis. Groei zo in uw idealen in f dat het leven ze u niet kan a ontnemen. J DEN HELDER, 25-10. Tien politie agenten hebben zaterdagavond een* inval gedaan in een door de gemeen te als verenigingsgebouw aan ka bouters verhuurd huisje in de Hoog straat in Den Heider. De schrijfster Marrïet Laurey, met haar boek „Verhalen van de spinnende kaler", prijswinnares in het kader van de Kinderboekenweek. BURGH, 24-10. Elk najaar kenmerkt zich door het rooien van grote aard appelen .suikerbieten enz. De heer C. G. Blom. landbouwer op de hoeve Molenbergrooide een dezer dagen een „mangel" van niet minder dan 12v-i kg. gewicht en een lengte van 70' cm. Een hele kluif zowel voor rooier als voor het vee dat hem nuttigen gaat. (Folo: Zieiikzeesche Nieuwsbode). Cp het moment van de inval wor den twaalf personen, onder wie een baby van vijf maanden, aangetroffen Velen van hen waren onder invloed van vei-dovende middelen. Van vijf van hen werd aangenomen dat zij LSD hadden gebruikt. Een kleine hoeveelheid LSD en marihuana werd teruggevonden. Twee inwoners wer den gearresteerd. De 19-jarige W. J. wexd na onderzoek op het hoofdbu reau weer vrijgelaten. De 20-jarige G. B. had LSD bij zich en blijft in gesloten wegens overtreding van de opiumwet. De toegang tot het ka bouterhuisje is niet verboden. Ton schade door brand in kerk HEERLEN, 25-10. Een felle bx-and heeft zaterdag aan de sacristie van de Sint Petruskerk in Chèvremont- Kcikrrde een schade van circa een ten aangericht. De sacristie werd to taal verwoest. De kerk is door wa terschade en rookontwikkeling .voor kerkdiensten onbruikbaar gewox-den. Het staat neg riet vast of de Sint Petruske: k gerestaureerd of afgebro ken zal worden. YVESTWOUD, 26-10. Op de Zwaag- dijk in het Noordhollandsc West woud z(jn omstreeks kwart over één drie personen om het leven gekomen toen dc auto waarin zij zaten inreed op dc achterkant van een langs dc weg geparkeerde verlichte veewa gen. De slachtoffers worden op slag ge dood. Het zijn de 21-jarige Cathari- na C. M. Schilder uit Nibbixwoud, de 28-jarige bestuurder van de auto Th. Klijn uit Midwoud en de 20-ja- rige F. M. Spruit uit Sijbekarspel. Twee andere inzittenden van dc auto werden zwaar gewond opgeno men in een ziekenhuis te Hoorn. ZURICH, 24-10. Secretaris-gene raal Oe Thant van de V.N. is ervan overtuigd, dat door toedoen van de Verenigde Naties minstens tweemaal een derde wereldoorlog is voorko men: op het hoogtepunt vaxi de Ko- Bij garagebrand zeven auto's verbrand AMSTERDAM, .25-10. Bij een hardnekkige met veel rookontwikke ling gepaard gaande brand in de ga rage Kampman in dc 2e Jan Steen straat in de Pijp in Amsterdam zijn zondagmiddag zeven personenauto's, die voor de handel bestemd waren, verloren gegaan. Van de elf auto's die in het voox'stuk van de garage gestald stonden en snel naar buiten werden gereden, kregen er twee brandschade aan de achterzijde. Ook twee gasflessen konden nog tijdig uit de garage worden gebx-acht. De he vige rookontwikkeling wex'd mede veroox-zaakt door het in brand gera ken van 150 autobanden welke in de garage, waar de brand het felst woedde, lagen opgeslagen. Progil geeft slechts werk aan dertig man BRUSSEL, 24-10. De Antwerpse schepen (wethouder) van volksge zondheid, Geldolf, heeft zaterdag verklaard dat er dringend een nader onderzoek dient te komen naar dc eventuele gevaren van een Progil- vestiging in Antwerpen. Verder heeft de heer Geldolf er op gewezen dat Progil slechts een gering aantal men sen werk zal verschaffen. In totaal zullen dat er een dertig zijn. Vijfvoudige moord werk van één man WASHINGTON. 24-10. Volgens dc politic van Santa Cruz is dc mcord op dc oogarts Victor Ohta, zijn vrouw, zijn twee zonen en zijn secictaresse slechts door één man gepleegd. Zij heeft een arrestatiebevel uit gevaardigd tegen de 24-jarige John Linley Frazier. die wordt beschre ven als „een hippie met lang haai en een baard". Dc drie langharige hippies, die aanvankelijk van dc moord verdacht werden, hebben niets met dc zaak tc maken, aldus de officier van jus titie in Santa Cruz. Frazier, die met twee pistolen is gewapend, zou vol gens zijn vrouw naar New York zijn gevlucht. De poltie is hem op het spoor gekomen door tips van hippies, die zich kort na de publicatie van ten briefje van dc dader bij dc poli- lie meldden. rea-crisis 1950/51 en tijdens dc ra ketcrisis op Cuba in 1962. In een vx-aagesprek met de Duits- Zwitserse televisie zei Thant dat de resultaten van de wex-eldorganisatie in de loop van haar 25-jarig bestaan talloos zijn geweest. De belangrijkste zijn volgens hem de succesvolle be- strijding van het analphabetisme, de uitroeing van epidemiën en de de- kolonialisatie. Man na aanval overleden AMSTERDAM, 24-10. Een bejaax*- de winkelier die dondei-dagavond in zijn ki-uidenierswinkel in de Raad huisstraat in Amstei-dam door twee onbekende mannen wei-d overvallen en beroofd is vx*ijdagochtend in zijn woning overleden. Het slachtoffer, de 67-jai-ige H. P. Blommei-s, was hartpatiënt. Dondei-dagavond omsti-eeks kwart over zeven kwamen de mannen - naar de politie aanneemt Surinamers - de winkel binnen en vroegen om koek. Toen de heer Blommei-s zich omdraaide kneep een van de mannen zijn keel dicht en roofde de ander een envelop met f 5.000,uit zijn broekzak. Zij gooiden de man tegen de gi-ond, gaven hem nog een stomp in het gezicht en namen vervolgens de vlucht. Onderwijzersprotest tegen „vroege Sinterklaas" AMSTERDAM, 23-10. De afdeling Amsterdam van de Algemene. Bond van Onderwijzend Pei-soneel, heeft bij het I.C.A. met klem gepi-otesteerd tegen dé vervi-oegde intocht van St. Nicolaas op 7 november in Amster dam. De bond vindt het een trieste zaak dat een kinderfeest als een ver koopmiddel woi-dt gebruikt. De bond noemt het vex-bijstei-end, dat ondanks de px-otesten van ou derraad en kleuterleidsters, de ver vroegde datum toch gehandhaafd blijft. Verwachting tot dinsdagavond: Enkele buien Half tot zwaar bewolkt met enkele buien, voox*al in het noorden van het land; matige, aan de kust af en toe kx-achtige wind tussen west en noord west; dezelfde of iets lagere middag- temperaturen. Voor woensdag: Aantal ux-en zon: 1 tot 4. Min.-tempei*aturen van ongeveer normaal tot 4 graden boven nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 px*ocent. ZON- EN MAANSTANDEN 27 okt.Zon op 7.25, onder 17.22. Maan op 4.16, onder 16.06. Nieuwe maan: 30 oktober te 7.28 uur HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 27 okt. 1.23 v.m. 13.35 n.m. BROUWERSHAVEN 27 okt. 1.09 v.m. 13.33 n.m. Springtij: 1 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 26.-10. Het K.N.M.L deelt mede: Een hogedx'ukgebied, dat zich uitstx*ekte van de Golf van Biscaje over Fx-ankx*ijk naar het Alpenge bied en een gordel van lagedruk bo ven het noordelijk deel van de At lantische oceaan en Scandinavië be paalden gedurende het weekeinde het weer in Eux-opa. Boven west- Eux-opa hielden deze systemen een westelijke stroming in stand. In de ze stroming werd zachte en vochtige lucht aangevoex-d. Boven de Britse eilanden, de Benelux en noord- Duitsland bleef het dan ook somber weer met af en toe wat x-egen, met middagtempex;atux-en rond 12 graden. Onder invloed van het genoemde hogedx-ukgebied was het in zuid- Eui-opa vrij zonnig met maximum temperaturen van 15 tot 18 graden. In de westelijke stx-oming trok maandag een front over ons land. Achter dit front wordt iets koudei'e en onstabielex-e lucht aangevoerd, zodat het weer een onbestendig ka- rakter krijgt. Amerikaanse studenten in Rotterdam ROTTERDAM. 24-10. Hel s.s. Ryn- dam van de Holland-Amerika lijn kcos zondag 25 oktober voor een vierdaags bezoek aan Rotterdam ligplaats aan de Wilhelminakade. Aan booid bevinden zich viex-hon- derd Amerikaanse studenten, pro fessoren en docenten. Het schip, dat op 10 oktober jl. van New York is vertokken, maakt als varende universiteit van het Chapman College te Ox-ange (Cal.) een reis van drie-en-een-halve maand om de wex-eld. Tijdens de da gen op zee volgen de studenten een academisch studieprogramma. DEN HAAG, 23-10. Mocht dc luchtvervuiling toenemen dan zullen kostbare maatregelen tot behoud van het unieke bezit van de Haagse ge meentemusea niet kunnen uitbleven. Dit stellen b. en w. van Den Haag in een toelichting op de ontwerp begroting van de gemeente voor 1971. De klimaatregeling in het ge meentemuseum gaat steeds meer zorgen baren. De maatx'egclen waar over gesproken wordt zullen vooi-al kostbaar zijn omdat het uit 1935 da terende Berlagegebouw van hel ge meentemuseum waar o.m. de Van Goghcollectie is ondergebracht slechts met vergaande ingrepen zal kunnen woxden aangepast aan de huidige klimatologische toestand, die in 1935 niet te voorzien was, aldus b. en w. In Haags agglomeralieverband zal beraad nodig zijn over de eventuele gevolgen van industrialisatie op de Maasvlakte, zo staat in de toelich ting op de ontwerp-begroting. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1