DE ZIERIKZEESCHE COURANT AUSTIN^ ft Wederzijds communiqué bezoek van Tito Wensen van vakcentrales: meer loon en meer belasting? De vijfvoudige moord in Californië ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 23 oktober 1970 127ste jaargang Nr. 20763 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 R6DAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, Postbus I, tel. (OttlO) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. 8i) de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Burgheiumr vangt zonnevis MAXI Een compacte, ruime t auto, met fantastische wegligging.THDI VRAAGT PROEFRIT H. J. HOEGEN D1JKHOF HANDEL MIJ N.V. Industrieterrein 's-Heer Arendskerke Tel. 01106-1592 Vert.: W. VISSER. Tel. 01106-1642 Tuinman en Zoon Mol 19 - Zierik7.ee Telefoon 2887 Tijdens de verbouwing: ver koop in onze showroom, achter de winkel. Accent op goede betrekkingen De twee Amerikaanse generaals. Links brigade-generaal Claude M. McQuarie en rechts generaal-majoor Edward Scherrer. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's waar u ook uaont elke woning kunnev1 wij cowiFoki "tabel DEN HAAG, 22-10. Nederland en Joegoslavië achten het noodzakelijk dat de samenwerking tussen de Eu- iopese landen wordt gestimuleerd en dat zjj blijven ijveren voor de veiligheid in Europa. De crisis in het Midden-Oosten moet op vreedzame wijze worden opgelost, op basis van de resolutie vnn de Veiligheidsraad van 22 no vember 1967, aldus blijkt uit' het communiqué dat aan het slot van het In Brazilië proces tegen politieofficier SAO PAULO, 22-10. In Sao Paulo is donderdag het proces begonnen tegen een Braziliaanse politie-offi- cier, Alberto Barbour, die volgens de aanklager heeft gefungeerd als voor lichtingsman van een van de be ruchte „doodsbrigades". Barbour wordt beschuldigd van moord. Hij belde volgens de aanklager kranten od - zich daarbij bekend makend als De witte lelie" - om mee te delen waar de lijken van de slachtofefrs der „doodsbrigades" konden worden gevonden. De „brigades" bestaan naar ver luidt uit politiemannen, gevangenis bewakers en justitie-ambtenaren. Ze hebben de afgelopen twee jaar naar schatting 800 mensen, door hen als misdadigers aangemerkt, vermoord. Samen met Barbour staat nog een politie-officier terecht. Verdachte in moordzaak Ohta SANTA CRUZ, 22-10. De Califor- nische politie heeft donderdag de naam van een verdachte genoemd van de moord op de oogarts Victor Ohta, zijn vrouw en twee kinderen, en zijn secretaresse. Sheriff Douglas James deelde mee dat hij een arres tatiebevel heeft gevraagd voor de 24-jarige John Linley Frazier, be schreven als een hippie-type met baard en lang haar. Tito nodigt koninklijk paar uit AMSTERDAM, 22-10. President Tito liceft koningin Juliana en prins Bcrnhard uitgenodigd een bezoek te brengen aan Joego-Slavië, zo blykt uit een communiqué dat donderdag middag naar aanleiding van het staatsbezoek van de Joegoslavische president is uitgegeven. Nikkelen rijksdaalder in omloop DEN HAAG, 22-10. Vanaf maan dag 26 oktober worden de nikkelen rijksdaalders door de Nederlandse Bank in omloop gebracht. De zilve ren rijksdaalder blijft naast de nieu we nikkelen munt circuleren. De nikkelen rijksdaalder heeft hetzelfde uiterlijk als de zilveren rijksdaalder, maar is kleiner en lichter; het formaat is teruggebracht van 33 tot 29 mm cn het gewicht van 15 tot 10 gram. De nikkelen en zilveren guldens die ook naast elkaar circuleren, zijn - zoals bekend - even groot (middel lijn van 25 mm); de gewichten zijn resp. 6 en 6Vè gram. bezoek van president Tito is uitge geven. „Het staatsbezoek heeft weer eens aangetoond hoe hartelijk de betrek kingen tussen Nederland en Joego slavië zijn, en heeft nog eens de na druk gelegd op het gemeenschappe lijke verlangen van beide landen, een constructieve bijdrag te leveren aan de vrede en aan de internatio nale samenwerking". President Tito en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Mirko Tepavac, en premier De Jong, minister Luns en staatssecretaris De Koster heb ben „openhai-tig en oprecht" van ge dachten gewisseld. „Gedurende dit overleg hebben de twee partijen vastgesteld hoe uitstekend de weder zijdse betrekkingen zijn en hebben zij de wens geuit hun samenwerking op talrijke gebieden te versterken", aldus het communiqué. Opvarenden Britse treiler vermist GRIMSBC, 23-10. Er is maar wei nig, hoop meer dat vier bemannings leden van de Britse treiler Ferriby, die op de Noordzee worden vermist, nog levend worden gevonden. Een andere vissersboot heeft. 160 km ten noordwesten van de Engelse kust wrakstukken van de 40-ton-metende treiler gevonden. Reddingsboten zijn nog steeds bezig met een intensieve speurtocht maar een woordvoerder van de eigenaars van het schip zei: „Wij vrezen dat de bemanning ver-* dronken is". Het laatste contact dat men met de Ferriby had was tijdens de hevige storm van afgelopen dinsdag. MANILLA. De wervelstormen „Joan" en „Kate" die vorige week over de Philippgnse eilanden Luzon en Mindanao z(jn getrokken hebben meer dan duizend mensen gedood. Advertentie Verwachting tot zaterdagayond: Heldere nacht Aanvankelijk weinig bewolking met in het binnenland plaatselijk nacht vorst; morgen geleidelijk meer be wolking, maar op de meeste plaat sen droog; zwakke tot matige wind krimpend naar west tot zuidwest; ongeveer dezelfde middagtempera- turen als vandaag. Voor zondag: Aantal ui"en zon: 0 tot 5. Min. temperaturen: omstreeks nor maal. Max. temperaturen: Omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 24 okt. Zon op 7.20, onder 17.28 Maan op 0.43, onder 15.36 25 okt. Zon op 7.21, onder 17.26 Maan op 1.55, onder 15.47 26 okt. Zon op 7.25, onder 17.22 Maan op 4.16, onder 16.06 Nieuwe maan: 30 oktober te 7.28 uur HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 24 okt. 10.36 v.m. 25 okt. 11.15 v.m. 26 okt. 0.35 v.m. BROUWERSHAVEN 24 okt. 10.39 v.m. 25 okt. 11.58 v.m. 26 okt. 0.24 v.m. Doodtij: 24 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven de golf van Biscaje handhaaft zich een hogedrukgebied met een hoogste waarde van 1036 mbar. Dit hogedrukgebied heeft in middels een uitloper gekregen in de richting van Scandinavië. Tegelijker tijd kwam in de hogere niveaux iets minder koude lucht boven onze om geving, zodat de buiïgheid vandaag verder afnam. Elders in Europa, met name ten zuiden en ten oosten van ons land wordt het weer nog steeds bepaald door de koude lucht, die de afgelopen dagen over die streken is uitgestroomd. Buien en relatief lage temperaturen zijn het gevolg. Alleen in Griekenland is het nog fraai weer met middagtemperaturen van om streeks 25 graden. In de zuidweste lijke stroming tussen het genoemde hogedrukgebied en een depressie tussen IJsland en Noorwegen trekt een koufront over de Britse eilan den. Deze ontwikkeling heeft voor het weer bij ons tot gevolg, dat do wind verder krimpt naar zuidwest en daarbij zal dan oceanische lucht worden aangevoerd. 23.23 n.m. n.m. 12.51 n.m. 23.15 n.m. n.m. 12.52 n.m. Gevolg van nieuwsgierigheid MOSKOU, 22-10. Het sinds woens dag boven het oostelük grensgebied van Turkije vermiste Amerikaanse vliegtuig met twee generaals aan boord is op een vliegveld in de buurt van de Armeense stad Leninakan geland, zo meldt het Rusische pers bureau Tas. Het is een tweemotorig toestel van het type Beechcarft U-8. In het vliegtuig zaten generaal- majoor Edward Scherrer (57), hoofd van de Amerikaanse militaire mis sie in Turkije, generaal-majoor Claude Monroe Mcquarrie (45), mili tair attaché bij de Amerikaanse am bassade in Anakara, majoor Russel van de Amerikaanse luchtmacht en de Turkse kolonel Deneli. Het Russische persbureau sprak van een schending van het Russische luchtruim. Volgens de Turkse generale staf was het bewuste vliegtuig in slecht weer uit de koeis geraakt. Twee „Migs" zouden het tot landen heb ben gedwongen. De Amerikaanse regering is er in middels door het Kremlin officieel van op de hoogte gesteld dat de vier inzittenden van het toestel in goede gezondheid verkeren. Inspectietocht De Amerikaanse ambassade in Moskou heeft toestemming gevraagd het viertal door een consulaire amb tenaar te laten bezoeken. Volgens een woordvoerder van het State de partment maakten de generaals Scherrer en Mcquarrie „een normale inspectietoch langs Turkse legeron derdelen". Volgens Turkse persberichten zijn de Amerikaanse generaals slachtof- ffer geworden van hun toeristische nieuwsgierigheid. Hun vliegtuig was van de normale route afgeweken voor een vlucht over de historische Armeense Plats Ani, dicht bij de grens gelegen die daar de bochtige rivier de Aras volgt. Zo zou het toe stel ongemerkt in het Russische luchtruim terecht zijn gekomen. Het ligt in de bedoeling, dat de leden in het land zich over de alter natieven uitspreken, met andere wooidcn dat zij aangeven waar de gelden vandaan moeten komen voor een verbetering van de voorzienin gen op het terrein van de woning bouw, het enderwijs, de recreatie, de ontwikkelingshulp enzovoorts. Daar bij gaat het om de vraag: meer col lectieve voorzieningen of meer particuliere bestedingen. Regering bood Tito diner aan AMSTERDAM, 22-10. In de ere- galerij van,het Rijksmuseum in Am sterdam bood de Nederlandse rege ring woensdagavond president Tito en zijn echtgenote een galadiner aan. Daarbij zaten ook aan H.M. de Ko ningin, Prins Berhard, prinses Bea trix, prins Claus, prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven. Het ho ge gezelschap werd bij het Rijks museum begroet door de vice-minis ter-president dr. H. J. Witteveen en minister mr. J. A. H. Luns. In de eregalerij was op een ezel een schilderij neergezet van de Zuidslavische schilder Giorgo Schia- vone (1436/1504),voorstellende een madonna met kind. Dit op hout ge schilderde werk kwam in 1931 in het bezit van het Rijksmuseum. In een tafelrede heeft minister Witteveen gezegd dat Zuidslavië en Nederland op vele punten eenzelfde koers varen, een koers die moet lei den naar vrede, veiligheid economi sche welvaart. De vice-minister-pre- sident roemde de persoonlijke inter nationale autoriteit van president Tito die m?akl dat Zuidslavië een leidende rol kan spelen in de groep van niet gebonden landen. ROTTERDAM. In het kader van zijn bezoek aan Nederland, maakte pre sident Tito vón Joegoslavië een rondvaart door de havens van Rot terdam. Bij het passeren van een schip waar landgenoten van hem werken, werd hij luidkeels begroet, waarop hij enthousiast begon te AMSTERDAM. Koningin Juliana en prins Bcrnhard hebben donder dagavond aan een diner, hun in het Amstelhotel aangeboden door presi dent Tito en mevrouw Jovanka Broz. Ook prinsts Beatrix, prins Claus, prinses Margriet en mr. Pie- ter van Vollenhoven behoorden tot de gasten. SANTA CRUZ. 22-10. De politie van Santa Cruz heeft donderdag de inhoud bekendgemaakt van een briefje, dat de moordenaars van de oogarts Victor Ohta, zjjn gezin en zjjn secretaresse, in de Rolls Royce van hun slachtoffer hebben achter gelaten. Daarin schrijven de daders: „Van daag is de Derde Wereldoorlog be gonnen, die zal worden gevoerd dooi de burgers van het Vrije Heelal. Vanaf heden zal ieder individu of groepering die misbruik maakt van de natuurlijke omgeving, of deze verwoest, worden gedood door de burgers van het Vrije Heelal. Mijn kameraden en ik zullen tot de dood of tot de vrijheid, strijden tegen ie dereen en alles dat het natuurlijk leven op deze planeet niet hand haaft. Het materialisme moet ver dwijnen of de mensheid zal verdwij nen". De politie meent in dit briefje een aanwijzing te moeten zien dat de da ders gezocht moeten worden in hip piekringen. Zij is dan ook reeds be gonnen met het uitkammen van hip piecentra in de heuvels ten noorden van Santa Cruz. De inhoud van het briefje is nu pas bekendgemaakt ómdat de politie een golf van pa niek in Californië wilde voorkomen. De politie ziet in het briefje een be vestiging van haar vermoeden dat de moord het karakter van een „te rechtstelling" had. De vijf mensen zijn door het hoofd geschoten en daarna geboeid in het zwembad geduwd. De politie zoekt drie „langharige jongelui", twee jongens en een meisje, die een dag na de moord zijn gezien bij de auto van de echtgenote van Ohta. De au to werd later uitgebrand gevonden in een spoorwegtunnel. Advertentie UTRECHT, 22-10. Vervulling van de wensen die de drie vakcentrales in hun donderdag gepubliceerde nieuwe gezamenlijke akticprogram hebben neergelegd, zou in 1975 on geveer vüf en een half miljard gul den kosten. Aangezien er nauwelijks een reële kans is om dat geld bij elkaar te krijgen, hebben N.V.V., N.K.V. en C.N.V. drie „keuzepakketten" opge steld waarbij zij aangeven in welke mate bij verwezenlijking van elk daarvan in de periode 1971-1975 de belasting jaarlijks zou moeten wor den verhoogd en hoeveel de stijging ven het reële, vrij besteedbare loon daardoor achter zou blijven bij de geraamde 3 a 3,5 procent per jaar. K

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1