cm eneer ^[anóen, incognito Nutsdepartement Burgh/Haamstede blijft nog bestaan VENSTER Stijgend dodental op de Philippijnen Desertie in Zuid-Vietnam? BLIK DOOR HET WERELD China zoekt weer contacten onafhankelijkheid Geslaagde propaganda-feestmiddag afd. Zierikzee Alg. Bond van Bejaarden Surinaamse negers willen nu geen ofwel: hoe Mercedes u bijzonder comfortabel laat rijden in een zeer zuinige diesel Principieel gesprek in pauze op filmavond HAAMSTEDE, 17-10. Het Nuts departement BurghV Haamstede gaat nog niet ter ziele. In de pauze van de filmavond, in hotel Bom te Haamstede gehouden is daar uitge breid over gesproken door het be stuur met slechts een vierde van het totaal aantal leden. De voorzitter de heer N. Lysen zei dat het Nut in Brugh Haamstede in 1926 was opgericht. In ons land bestaan momenteel 392 departemen ten waarvan 170 met minder leden dan dat uit de Westhoek. Het zou sneu zijn als de traditie afgebroken zou moeten worden, doch de belang stelling is zo minimaal dat het be stuur er sterk over gaat denken. „Komt u nu nog uit beleefdheid, uit medelijden met het bestuur of uit een handhaving der traditie", vroeg de heer Lysen waarop de zaal het antwoord schuldig bleef. „Doch, in dien de wegblijvende leden, deze avond 70, horen dat het Nut is ont bonden dan kan hen dat niets sche- Canada heeft diplomatieke betrek kingen aangeknoopt met Peking en het ziet ernaar uit dat nog een aan tal andere landen op het punt staan hetzelfde te doen. Dat heeft niets te maken met opvattingen over het communisme, slechts met het feite lijk bestaan van een regering die de macht uitoefent over China en dat is nu eenmaal een land dat door zijn omvang en door zijn betekenis niet over het hoofd gezien kan wor den. Daarom, en daarom alleen, heeft het geen zin vast te blijven houden aan de onwerkelijke toestand dat het regime van generalissimo Tsjang Kai Sjek op Formosa het eigenlijke China is - een fictie die nog voort leeft in de Verenigde Naties, waar de Formosaanse afgevaardigde alle voorrechten geniet van een grote mogendheid, inclusief het vetorecht in de Veiligheidsraad. Juist nu de Chinezen, dat wil zeg gen de Chinese Volksrepubliek, met zijn raketten en zijn waterstofbom alle machtsornamenten heeft die bij grote mogendheden passen is het onzin daaraan voorbij te gaan of het land niet bestaat. Trouwers, de voor naamste bestrijder van rood-China in de Ver. Naties, de Ver. Staten, kan in de prakijtk niest konsekwent Peking negeren, al was het maar in verband met Vietnam. Kleiner stemmen verschil De nieuwe erkenningen van Mao's regering duiden er overigens ook op dat in Peking zelf iets veranderd is. Ten tijde van de „culturele revolu tie" was de diplomatieke staf in het buitenland sterk gedund en ze on dernam geen initiatieven. Blijkbaar zijn de diplomaten op hun posten teruggekeerd en leggen ze in op dracht van Peking weer contacten. Dit is een normalisatie waarover men alleen maar blij kan zijn: China van zijn kant geeft zijn isolement iets op. Het zou juist zijn als van de an dere kant ook meegewerkt werd om de moderne Chinese muur te slopen, zoals nu door Canada is gedaan. Waarschijnlijk zal bij de jaarlijkse stemming in de Assemblee ook dit jaar weer Peking niet de vereiste meerderheid krijgen om Formosa af te lossen als grote in de wereldor ganisatie. Maar het stemmenver- schil wordt wel steeds kleiner. len, want anders waren ze wel ge komen." Stemmen uit de vergadering: De heer Z. Roosenboom uit Renesse. De ze gaf als voorbeeld de culturele vereniging in Renesse die een zeer kortstondig bestaan had en door de televisie werd weggeconcureerd. Daarom had het volgens hem geen zin om het Nut overeind te houden. Hiertegenover stelde de heer Lysen dat de Z.V.U. op Schouwen-Duive- land en Flakkee 1300 leden heeft en dat loopt toch wél. Burgemeester Everwijn adviseer de om er, gezien de avonden van de laatste jaren mee te stoppen met al le respect voor het bestuur. De com bi-avonden van de Z.V.U. kampen overigens ook me grote tekorten. Enquêteformulieren De heer W. de Vrieze, bestuurslid: „Het Nut is uit de tijd". Mevr. Ly- sen-Beerens: „Laten we trachten om met andere Nutsdepartementen nog Er iis geen garantie dat Peking, eenmaal binnengehaald in de volke rengemeenschap, soepeler en mak kelijker zal zijn dan het nu is. Maar de kans dat de wereld er ivat con- flictarmer door wordt kan er alleen maar groter door worden. Nixon verguit bittere pil De initiatieven van president Nix on om de verstarde onderhandelin gen met Noord-Vietnam in Parijs nieuw leven in te blazen, zijn alom gunstig ontvangen. Ook in Washing ton bij die groepen die doorgaans de president hun kritiek niet besparen. Maar dat kan omdat deze politici geen zin hebben kort voor verkie zingen in te gaan tegen presidentti- ële uitspraken waarmee de kiezers kennelijk wel tevreden zijn. Een andere zaak is of Nixons ideeën ook werkelijk iets bereiken De reactie - voorspelbaar - vanuit Hanoi ivas ijzig koud. Daar was men zelfs niet erg onder de indruk van de aankondiging dat weer meer V.S. troepen teruggetrokken werden dan volgens het schema verwacht kon worden. De reactie is vrij logisch dat men het schema niet kende en dus niet kon controleren of wat de president aankondigde wel waar is. Boven dien ziet men het verschil niet zo heel erg. Tenslotte hebben de V.S.. aangekondigd dat ze de Vietnamezen meer in de strijd willen betrekken en daarvoor ook de troepen trainen En wat verandert er dan eigen lijk militair als Amerikaanse mili tairen vervangen wórden door Zuid- Vietnamese? Het enige wat eigenlijk gebeurt is dat president Nixon onopvallend in steeds nieuwe initiatieven de con cessies doet, zich bereid verklaart over dingen te praten waarover hij enegi maanden terug nog niet wilde praten - maar dat de andere partij rustig voet bij stuk houdt en blijft bij haar oorspronkelijke eisen. Het is natuurlijk ook een manier om tot elkaar te komen, maar zodra dit dui delijker tot de Amerikanen door dringt zal hun geestdrift voor Nix- nos camouflage wel verminderen, Tenzij ze zich al lang neergelegd hebben bij het onvermijdelijke en hun president voornamelijk prijzen dat hij de bittere pil nog zo char mant verguldt. wat cursussen te organiseren". Ce heer J. Friderichs bestuurslid: „Ik zie het nut van het Nut niet meer. want vorig seizoen stuurden we 800 enquêteformulieren rond in de West hoek met de vraag wat het publiek gaarne zou willen.... drie kwamen ingevuld terug! De heer C. J. Boot vroeg of de contributie regelmatig betaald werd en zoja, om er dan nog even met de aktiviteiten door te gaan. Uiteindelijk werd beslist om voor lopig nog door te gaan en te zoeken naar wat aantrekkelijke avonden in samenwerking met de Huisvrouwen en de Vogelwacht. De vergadering nam afscheid van het bestuurslid de heer H. J. A. Blom die het Nut 30 jaar in deze funktie diende. Als zodanig kreeg hij een boekebon. Ook de pennnig- meester, de heer W. de Vrieze stap te uit het bestuur. Zijn plaats werd ingenomen door de heer A. de Vries. „De eend en de Cadillac" was de titel van de Franse film et o.a. Louis de Funes en Bourvill. Na afloop dankte de voorzitter de heer Roose boom die de film draaide, met de apparatuur van „Veilig Verkeer". MANILLA, 17-10. Het aantal do den als gevolg van de tyfoon op de Philippijnen is volgens officiële cij fers tot 134 gestegen. De regering houdt er rekening mee dat dit cijfer nog hoger zal worden. In de persberichten wordt melding gemaakt van ruim 300 doden in het centrale en zuidelijke deel van het eiland Luzon. Bijna 5.000 mensen zijn dakloos geworden. De schade aan openbare en particuliere eigendom men wordt geschat op ruim 170 mil joen gulden. SAIGON, 17-10. De Zuidvietna- mese generaal Do Cao Tri, comman dant van het gebied van Saigon, heeft zaterdag commentaar geweigerd op krantenberichten, volgens welke de generaal heeft gezegd: „Op iedere 100 soldaten deserteren ër 75 en van de overige 25 vechten er maar tien". Generaal Tri zei dat hij woensdag een onderhoud had met een delega tie van het ministerie van defensie over recrutering en doelmatige mili taire acties. „Het was een besloten bijeenkomst en ik heb geen verkla ring afgelegd voor de pers. Mijn voorstellen zijn misvormd weerge geven", zo zei hij. ONDERWIJS Examens Zeeuwse Muziekschool Zaterdag j.l. vonden de examens plaats van leerlingen van de afde ling Zierikzee van de Zeeuwse Mu ziekschool, voor de instrumenten: piano, sopraan-blokfluit en alt-blok- fluit. De volgende kandidaten slaagden: Voor sopraan-blokfluit: Ton Hoo- genboom. Brouwershaven; Rianne de Haas, Zierikzee; Thea Smilde. Zierikzee; Anneke de Vlieger Zie rikzee! Tanniy den Bier, Zierikzee. Heieen Jonker, alt-blolcfuit, Zie rikzee. Voor piano: Mieke v. d. Post, Zie rikzee; Johan de Rijke, Ouwerkerk; Elza Quist, Schuddebeurs; Anja v. d. Spek (met lof), Schuddebeurs. Een ver-ooroorlogse opname van de PARAMARIBO, 17-10. De afde lingsbesturen van de progressieve bosneger-partij hebben bekendge maakt „voorlopig zeer tevreden" te zijn met de huidige verhouding tus sen de rijksdelen. De bosnegers wil len eerst economische onafhankelijk heid bereiken. „Wij hebben genoeg ervaring in het verleden opgedaan met de zogenaamde predikers dei- onafhankelijkheid. Wanneer de tijd daarvoor rijp is, zal Suriname zelf standig worden", aldus de P. B. P.. die in het Surinaamse parlement samenwerkt in het P. N. P.-blok (reg.). De partij is er voorstandster van, de staatkundige toekomst door een referendum te laten bepalen. Nederlands echtpaar in België omgekomen BRUSSEL, 17-10. Een Nederlands echtpaar is zatex-dagmiddag om het leven gekomen bij een ongeluk op de Bi-edabaan in het Belgische Bras- schaat. Het is het echtpaar Siesling- Meertens uit Rotterdam, waarvan de man 69 en de vrouw 67 jaar was. De twee mensen vonden de dood toen de auto waarin ze als passagiers meei'eden, fi-ontaal in botsing kwam met een vrachtauto die in de rich ting Breda x-eed. Vorige week deed zich op ongeveer dezelfde plaats een auto-ongeluk voox\ waarbij ook do den vielen. ZIERIKZEE. 19-10. Zaterdagmid dag j.l. hield de afdeling Zierikzee van de Algemene Bond van Bejaar den een feestelijke propaganda-mid- dag in de Graanbeurs van het Huis van Nassau. Deze middag werd ge organiseerd door het Rayon Zeeland van de Bond en werd geopend door de voorzitter van de afdeling Zierik zee, de heer H. van Veldhoven. Een bijzonder woord van welkom richtte de voorzitter tot de heer K. Verha gen, voorzitter van het hoofdbestuur en de heer Leenhouts, voorzitter van het Rayonbestuur. Een propagandistisch wooi-d sprak hierna de heer Leenhouts, die de le den aanspooi-de propaganda te ma ken voor de Bond, leden te winnen en trachten om één stei-k front te maken. Dan zal het ook mogelijk zijn om meer inspraak te krijgen bij re- gei-ing en kamei-leden. Na de heer Leenhouts werd - on der geweldig applaus van de aanwe zigen - het woord gevoerd door de voorzitter, „de grote kleine man", de heer Verhagen, die een overzicht gaf van wat er sedert 1945, mede in COSO-verband (Centraal Oi-gaan van Samenwerkende Organisaties), tot stand gekomen is. „We zijn tot zover heel tevreden, maar we zijn nog niet waar we graag willen zijn, daar wij toch de pilaren zijn waarop de welvaartsstaat is opgebouwd", al dus de heer Verhagen. De Bonds voorzitter maakte verder melding van het eigén kantooi-gebouw van de bond: gevestigd Nooi-dsingel 156 te Rotterdam. Hij bracht dank aan alle leden en afdelingsbesturen die hier mede hun schoudei-s onder hebben gezet. „We hebben nu een eigen kan toor waar we iedereen, van hoog tot laag, kunnen ontvangen", aldus de heer Verhagen. Hierna volgde een optreden van de Vlissingse bejaarden-zanggroep „Con Agitazion" en de accoi-deonclub „Scala", onder leiding van de diri gent de heer Meulmeester. Deze middag werd o.a. bijgewoond door vertegenwoordigers van de af delingen Brouwershaven, Bruinisse, Nieuwerkerk en uiteraard vele leden van de afdeling Zierikzee. De op komst - 350 leden - was buitenge woon, zodat deze middag, met veel gezelligheid en zang, zeer geslaagd kan worden genoemd. Zudihavenbrug, die op 19 november 1927 officieel werd geopend door de burgemeester, mr. A. J. F. Fokker van Craijesteijn van Rengerskerke. Op de achtergrond ontdekken we nog de gebouwen van de voormalige gasfabriek. Twee mensen gedood in liel verkeer SCHIJNDEL. 19-10. Op de rijks- weg Den Bosch-Helmond ter hoogte van Schijndel is maandagmorgen een personenauto met een tegemoet komende vrachtauto in botsing ge komen. De twee inzittenden van de pei-sonenauto, beiden uit Den Bosch waren op slag dood. De personenauto kwam," vermoe delijk door een rukwind, op de lin kerhelft van de rijweg tei-echt en raakte eerst een tegenligger, waar na de auto tegen de vrachtauto bot ste. De slachtoffers van het ver keersongeval zijn de 19-jarige V. L. Noijen en de evenoude H. W. Ver haren, beiden uit Den Bosch. Advertentie FEUILLETON Diesel GT het 't Handigste ls om bij ons te komen kijken. Of een lange proefrit te maken. Dan pas wordt het it helemaal duidelijk hoe mogelijk is dat een Mercedes diesel u op één keer tanken van Arnhem naar Basel (660 km!) rijdtvoor rondweg de helft van de normale (benzine) brandstol- prijs. En wel volop en vorstelijk profiterend van alle komfort en veiligheid van een volbloed Mercedes. Zó veel dieselzui nigheid gekop peld aan pure Mercedes-Benz al lure, dat mag u ge rust Diesel „Grand- Tourlsme" noemen Wanneer komt u? Mercedes-Benz diesels omwille van comfortabele zuinigheid AUTOMOBIELBEDRIJF FA. W. GILIJAMSE, Renesse, Lange Reke 2, te». 01116-370 „Dan zou je van dat stukje bij die sloot, die gedempt moet worden, een speelweide kunnen maken. Voor de kinderen. Desnoods met een zand bak. Dat doet het altijd." Ankie leunde op zijn schouders. „Je hebt er wel zin in, he?" Hij knikte. „Nou en of. Ik heb het nu één zomer gedaan maar ik vind het leuk werk." Cillie begon te lachen. „Snap jij dan, Ankie, dat-ie nog wel wil?" „Hij krijgt de kans niet" besliste haar zuster. Na het eten decreteerde Ankie dat hij nu een paar uurtjes moest rus ten. „En op je kamer, anders komt er toch niets van terecht." „Ja, zuster," grapte Vlaming maar kwam toch overeind wankelde even en meteen was Ankie bij hem. „En die praat van weggaan. Hij kan ter nauwernood op zijn benen staan. Ik breng je naar boven." Gelaten liet de man toe, dat ze hem stevig beetpakte en met hem de trap opliep. Op zijn kamer legde ze zijn bed weer een beetje goed, sloeg het half open en kwam met zijn pya- ïrr op hem af. „Ik red me nu zelf wel." Ankie grinnikte. „Oké. Over een minuut of tien kom ik even kijken." „En me toedekken zeker?" „Misschien. Ik voel me verant woordelijk voor je. Tot straks." Toen ze een poosje later terug kwam, lag hij al in bed en wees naar zijn stoel. „Ik heb alles netjes opge vouwen, zuster. Ben u nu tevreden over me?" Ze zat weer op de rand van hel bed en knikte. ,In bepaalde opzich ten ben je een keurig mens. Dat is een van de redenen, dat we je niet willen missen, zie je?" „Dus er zijn er meer?" „Ja." „Bijvoorbeeld?" „Vertel ik wel eens een andere keer. Nu ga je een poosje slapen." „Ankie?" „Ja?" Hij stak zijn hand uit. „Dank je wel, Ankie, dat ik mag blijven. Jul lie zullen niet over me te klagen hebben. Ik ben reusachtig blij. Jullie zijn allebei lieverds." Er kwam een lichte blos op haar gezicht. „Mooi, praten we niet meer over." Ze drukte zijn hand, maar" toen ze hem weer teurgtrekken wil de, bemerkte ze, dat hij hem vast hield. Ze keek verbaasd. „Zeg Ankie, mag ik je nog één ding vragen?" „Vooruit dan maar. Toch geen loonsverhoging? Moet je bij Cillie zijn. Die zorgt voor de centen." „Toe nou. Ankie. Ik wou alleen dit zeggen en ik meen het: Je hebt me nu twee keer verzorgd, toen ik in de lappemand terecht kwam. En nu, de tweede keer. toen je al bij na alles van me wist, was je even lief voor me. 't Is, dat ik een man ben van één en veertig jaar en dat ik je niets kan aanbieden, omdat ik altijd een mislukkeling was in het leven, maar anders vroeg ik je ten huwelijk, zie je?" De blos op haar wangen werd die per. „Ik ben veertig, Jan. Wat zie je in me?" Zonder haar hand los te laten, ver volgde hij, zijn ogen sluitend:,. Als ik mijn ogen dicht doe, zie ik een lieve vroÜW die een hart van goud door FRANK VAN FALCKENOORT probeert te camoufleren door ge maakte onverschilligheid. Die een luchtige grapjas lijkt, maar in wezen een ernstige vrouw is, steeds bereid om haar medemens te helpen, een zonnige natuur bezit en misschien wel diep in haar binnenste verlangt naar datgene, wat voor haar tot nu toe om voor mij onbegrijpelijke re denen voor haar niet weggelegd scheen. Die vrouw heet Ankie Bos hoven. Ze heeft een zachte hand. die liefdevol kan strelen. Ik ben ervan overtuigd, dat ze een mond heeft, die even zacht kan kussen." Met een ruk trok ze haar hand los en kwam overeind. Werktuiglijk streek ze een haarpiek weg. Ze draaide zich naar het raam en toen ze niet antwoordde, vervolgde hij: „Ik houd van je, Ankie want je bent een lieve vrouw. Daarom lijkt 't me het beste, dat ik toch maar wegga, als ik beter ben, dat is voor mij en voor jou beter. Ik zou hier niet meer kunnen leven met jou steeds in mijn nabijheid. Zonder je te mogen aan raken, zonder je te mogen kussen. Ik donk. dat Ik op do duur gok zou worden. Maar ik ben niets en ik heb niets, dus het zou de grootste dwaas heid zijn. En zeg maar niets, tegen Cillie. ik ben oen idioot. Ik had na tuurlijk mijn mond moeten houden. Sorry, Ankie." De vrouw stond nog steeds in de kamer en zweeg. „Als ik je beledigd heb. Ankie, dan vraag ik je hier ver geving. Dat was niet mijn bedoeling. Maar iets in me zei me. dat ik het je moest zeggen. Jc bent voor mij een engel geweest. Dank je, Ankie, voor alles." (slot volgt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4