Het tweede huis biedt mogelijkheden voor herfst en winter Kerken sturen goederen naar Jordanië Hogere premie rooien van fruitbomen ARAM EN HET GEHEIM VAN DE GESLOTEN DEUR Wat biedt de BEELDBUIS? TELEURGESTELD... RUIL ZE IN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 20 oktober 1970 Nr. 20761 Zicli wijzigend vakantiepatroon in de Westhoek WESTHOEK, 19-10. De Westhoe kers zjjn er al aan gewend, maar een toevallige bezoeker van de Westhoek valt het op dat het tijdens de week ends regelmatig vrij druk is. Deze toenemende bedrijvigheid van stede lingen moet worden toegeschreven aan de bouw van „tweede" wonin gen, die alom in Haamstede en Re- nesse - en ook enige in Burgh - als paddestoelen uit de grond vliegen. Het is een modeverschijnsel gewor den om elders - en dan vooral buiten de geur van SO-j - een huisje of bungalow erby te hebben. Het woord „zomerhuisje" is voor aanduiding van het tweede huis niet juist meer. Vroeger - en we denken dan aan de periode vóór en kort na de oorlog - werden zomerhuizen ge bouwd die deze naam echt wel ver dienden, want een stookplaats was er niet en het was meer een tijdelijk onderdak voor de warme vakantie maanden. Die tijd is voorbij, want elk tweede huis is voorzien van een c.v.-verwarmingsapparatuur, zodat het er in de koude herfst- en winter maanden even behaaglijk is als in de zomertijd. Intussen komen ook zij die geen tweede woning kunnen bekostigen, steeds meer naar mogelijkheden zoe ken om de weekends buiten door te brengen. En ze vonden die reeds in de aankoop van een caravan, die er gens in een boomgaard of op een camping een vaste staanplaats kreeg, zodat tijdens de weekends de bewo ners daar ook kunnen genieten van zuivere lucht en prachtige herfst- en wintertaferelen in de natuur. De ca ravan beschikt over een gaskachel en het is er maar wat knus wanneer het buiten spookt en koud is. Bungalowpark ,,'t Zcepe" Enkele bungalowparken hebben zich hierbij ook aangepast en pio nierswerk verrichtte hier het bunga lowpark ,,'t Zcepe" aan de Hogeweg naar Westenschouwen. In samen werking met de Nederlandse Spoor wegen en het weekblad „Libelle" kunnen hier elke week een 25-tal Nederlanders profiteren van een weekje uit, of eventueel korter al naar gelang de mogelijkheid die er geschapen wordt. Nauw werkt hier de R.T.M. aan mede en de bemoeie nissen van de heer W. Bakker zijn hier niet vreemd aan. Voor betrek kelijk weinig geld vervoert de spoor wegen deze mensen per trein naar Rotterdam om vandaar met de bus naar ,,'t Zeepe" te brengen, waar hel voltallige personeel de gasten op vangt en naar hun tijdelijk apparte ment dirigeert. Ook het Nederlands Bureau van Toerisme zocht contact met ,,'t Zee pe" en deze kreeg de beschikking over een stel bungalows. Hier is het programma voor deze mensen van te voren vastgelegd en houdt o.a. paardrijden, vissen en bustochten in. Voor de meeste van deze toeristen is het menu van te voren vastgesteld en bij hun inschrijving kunnen ze kiezen uit twaalf verschillende di ners. Zij krijgen deze maaltijden in de voormiddag op het kantoor uit gereikt in bevroren toestand en de dames kunnen dus het koken ver geten, alleen maar opwarmen. Voor de rest moeten de bewoners voor zichzelf zorgen. Deze mogelijkheid om aldus eens goedkoop (want dat is het) uit te zijn in de onmiddellijke omgeving van de duinen gaat de ge hele winter door en eindigt om streeks eind april. Huisjes vol Uit geheel Nederland komen de een paar dagen rust zoekenden. Zelfs uit het hoge Noorden. Doch ,,'t Zee pe", een bungalowpark met 86 ste nen huizen, in beheer bij de Stich ting Vakantie Verblijven (onderdeel van het N.V.V.) is in trek en reeds in het zomerseizoen moesten hon derden afgewezen worden omdat er geen plaats meer was. Ook nu nog, want met de herfstvakantie zitten alle huisjes weer vol. Zaterdag en zondag hebben deze mensen het bij zonder getroffen met het weer en er werden talloze wandelingen ge maakt, waarbij ook het strand nog volop in de drukte deelde. Wel een verschil met maandag toen de wind opstak en de zee één kokende massa werd. Doch dan is een bezoek boven op het duin een gewaarwording voor de vreemdeling waar ze nog lang over napraten. Getooid met duffel en regenjas lieten de meesten zich niet weerhouden en trokken er welge moed op uit. Andere kampeerterrei nen hebben momenteel tevens herfst-gasten en het is in de dorpen duidelijk zichtbaar dat er veel toe risten zijn. UTRECHT, 19-10. De Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen in Utrecht heeft mee gedeeld dat maandag een zending kleding en dekens is verscheept voor de slachtoffers van de conflicten in Jordanië. Collecten in 1969: f 117 miljoen AMSTERDAM, 19-10. In 1969 is door middel van collectes in ons land 117.816.000 gulden bijeen gebracht. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1969 van het Centraal Archief en In lichtingenbureau inzake het inzamelingswezen. De exacte c^fers over 1969 heeft het bu reau nog niet in zijn bezit. De 117 miljoen is exclusief inza melingen van kerkelijke aard, sport-toto, paarden-toto en enkele kleine loterijen. Een deel van de opbrengsten kwam uit enige bijzondere landelijke caties, gevoerd met steun van de televisie, zoals de Bisschop Bekkers Stichting met 6.6 mil joen gulden en twee acties ten behoeve van hulp aan Biafra met 7 miljoen. DODELIJKE ONGELUKKEN EINDHOVEN. Zaterdag is in Eindhoven overleden de 29-jarige W. Spijkerman uit Maastricht, die met zijn vrouw tot de inzittenden be hoorde van de auto, die woensdag avond op de poot van Metz tegen een mast van een verkeersportaal reed. Zijn vader en moeder werden bij het ongeluk op slag gedood. ROSWINKEL. In Roswinkel is de vijfjarige Ria van der Suis op de Roswinkelderstraat voor de ouder lijke woning op haar fietsje tegen een motor gereden. Het kind was op slag dood. VAALS. Zaterdagavond laat is de 19-jarige H. Nix uit Vaals om het leven gekomen. In het Belgische Gemmenich kwam hij met zijn bromfiets in aanrijding met een Bel gisch personenauto. Geneeskundige hulp in het ziekenhuis in Eupen mocht niet meer baten. GROSSEL. Op het rijwielpad langs de rijksweg Deventer-Zutphen zijn zaterdagavond twee bromfietsen frontaal met elkaar in botsing geko men. Beide bromfietsers werden zwaargewond. Een van heen, de 16- jarige J. Harmsen uit Eefde (gem. Gorssel), overleed enkele uren later in het ziekenhuis te Zutphen aan de opgelopen verwondingen. GAASTERLAND. Het 6-jarig meisje Petronella G. Bakker uit Gaasterland is maandagmiddag in haar woonplaats om het leven geko men, toen zij van achter een stil staande auto de rijweg overstak en door een personenauto werd gegre pen. Het kind was op slag dood. STEENWIJK. De 80-jarige we duwnaar C. Zandbergen, bewoner van een rusthuis te Steenwijk, is maandagavond toen hij per rijwiel de Meppelerweg in Steenwijk wilde oversteken door een personenauto geschept. Het slachtoffer was op slag dood. BRUSSEL, 19-10. De Europese Commissie in Brusse heeft de Raad van de Gemeenschappen voorgesteld om de rooipremie voor appel-, peren en perzikenbomen aanzienlijk te ver hogen. Volgens het commissievoorstel gaat de premie van 1810 gulden per hectare (500 dollar) naar 2896 gulden (800 dollar). Een andere verfijning die de commissie heeft voorgesteld is dat de premie in één keer uitbe taald dient te worden in plaats van in twee etappen. Fruittelers krijgen de premie zodra ze het bewijs gele verd hebben dat de bomen gerooid zijn. De kosten van deze premie komen, ongewijzigd, voor de helft voor re kening van de gemeenschap en voor de andere helft ten laste van de be trokken lidstaat. In de vorige rege ling ter stimulering van het rooien van fruitbomen was ook een bepa ling opgenomen dat de lidstaten nog aanvullende voorwaarden konden stellen. Deze bepaling is nu komen te vervallen. Geslaagd vogeltrekweekeinde in de Westhoek Voor de hongersnood in West- Ethiopië ten gevolge van grote droogte is f 8.000 beschikbaar gesteld Eenzelfde bedrag is ovei-gemaakt als bijdrage voor de wederopbouwplan- nen in Roemenië na de oversti'omin- gen van deze zomer. Dit geld zal worden gebruikt voor de wederop bouw van een streekziekenhuis in Alba Julia, waar door regering en kerken tesamen het bouwplan voor een modern ziekenhuis wordt gerea liseerd. Man verdronken BORGER, 19-10. In Klijndijk in het water van de Zietak is maandag de 65-jarige K. Luchjenbroers uit Emmen verdronken. De man is tij dens het vissen te water geraakt. Een voorbijganger zag hem in het water liggen. Kunstmatige ademha ling door een arts mocht niet meer baten. Onder vallende giek van hijskraan gedood HAHLINGEN. 19-10. De 33-jarige ongehuwde arbeider Buwalda uit Pingjum is maandagmiddag in Har- lingen op slag gedood toen hij ge troffen werd door een vallende giek van een hijskraan. De giek van de hijsinstallatie brak door nog onbe kende oorzaak, want men was op dat moment niet aan het takelen. Het slachtoffer was werkzaam bij een bouwmaterialenbedrijf. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kex-k Bedankt voor Tholen: S. P. van Assenbergh, Veenendaal. Ger. Kerken Bedankt voor Doetinchem: J. Yt- sma, Veenendaal; voor Nieuwendijk: J. J. Tissink, Ridderkerk; voor Win terswijk: J. de Jonghj, Uithoorn. Ger. Kerken (vxdjgemaakt) Geslaagd voor het prop. examen: J. M. de Jong, Leiden. Ger. Gemeenten Bedankt voor Rotterdam-W.: A. Hoogerland, Werkendam. FINANCIËN EN ECONOMIE Raiffeisenspaarweek '70 Evenals de Raiffeisenorganisatie in andere Europese landen, organiseren ook de Nederlandse Raiffeisenban- ken dit jaar weer een spaarweek. De Raiffeisenspaarweek, die lang zamerhand een begrip is geworden, valt ditmaal in de pex*iode van 26 t/m 30 oktober. Het doel van de spaarweek is het bevorderen van de spaarzin. Hoewel de Raiffeisenbanken als grootste spaaxünstelling van het land uiter- aard het gehele jaar door de spaar zin van het publiek trachten te sti muleren, moet de week van 26 t/m 30 oktober woi'den gezien als een ex tra stimulans in deze richting. BURGH, 19-10. De afdeling Gel derland-Zuid van de Kon. Ned. Na- tuur-histcrische Vereniging organi seerde op zaterdag en zondag een door het gunstige weer zeer geslaagd vogeltrek-weekend in de Westhoek van Schouwen. De leiding lag in handen van een der bestuux-sleden, de heer M. J. C. Kolvoort. Een oriënterend contact was van te voren gezocht met de Vogelwacht „Schouwen-Duiveland". Zaterdagmoi-gen werden trek- waarnemingen gedaan aan De Punt te Westenschouwen. In de namiddag kon het ruim 30-koppige gezelschap kennis maken met de duizenden steltlopers die bij vloed van hun KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND OVERLOON. Zondagmorgen heeft te Overloon de 25ste herdenking plaats gehad van de Engelse militai ren, die tijdens de tweede wex-eld- oorlog zijn gesneuveld en daar zijn begraven. ZUIDLAREN. In Zuidlaren heeft maandagmiddag px-of. ir. A. Moens, hoogleraar aan de Landbouwhoge school te Wageningen, de 22ste Landbouwbeurs officieel geopend. In zijn toespraak zei de heer Moens, dat deze 22ste landbouwbeurs nog groot- ser is opgezet als voorgaande jaren. BARNEVELD. Brand brak uit in de boerderij van de familie A. van Voorthuizen aan de Hoefweg in Bar- neveld. Het vuur dat vermoedelijk op de hooizolder ontstaan is greep gevoed door een rieten dak zo snel om zich heen, dat de gehele boerde rij tot de grond toe afbrandde. UTRECHT. Groepen werkende jongeren hebben volgens Wim Bos, voorzitter van de Katholieke Wer kende Jongeren (K.W.J.) op vele plaatsen in west-Eux-opa actie ge voerd om, zo als hij zei, te proteste ren tegen arrestaties en mishandeling van onschuldige burgers in Brazilië onder wie een aantal leiders van de zusterorganisatie van de K.W.J. AMERSFOORT. In de Unieraad van de Christelijk Historische Unie, die te Amex*sfoort werd gehouden, heeft de voorzitter, prof. J. W. van Hulst meegedeeld dat het gezamen lijke ux-gentiepi-ogram van de ARP, CHU en KVP op vrijdag 23 oktober a.s. zal worden gepubliceex'd. VENLO. Minister drs. J. A. Bakker van verkeer en waterstaat heeft, begeleid door muziek en tromgerof fel, de officiële opening verricht van de E-3-brug over de Maas bij Venlo en het daaraan aansluitende 14 km. lange weggedeelte tot de Midden- Peelweg. CLIKKERVEER. Prins Bernhard heeft in Slikkerveer Huys ten Donck bezocht als gast van jhr. F. W. E. Groeninx van Zoelen. De prins zat aan als eregast bij het diner, dat de heer Groeninx 40 gasten, Engelse officieren en hun dames, aanbood. 39. Om het vuur had zich een grote kring van mannen geschaard. Zij waren allen tot de tanden gewapend en zagen er in het rosse schijnsel van de hoog opflakkerende vlammen angstaanjagend uit. In het mid den stond Rela en Aram kon niet nalaten bij zichzelf op te merken dat zij er schoner dan ooit uitzag. Hoog opgericht stond zij fier temidden der zwijgende stamhoofden en sprak hen toe, terwijl de kleine Rafael met zijn vervaarlijk grote lans geen stap van haar zijde week. Trots keek hij de kring rond, terwijl Rela de mannen toe sprak. „Ik heb u thans de toestand uiteen ge zel", zo besloot ze. „Gij weet thans wat u te wachten staat, wanneer gij u niet aan mijn zijde schaart en optrekt tegen de ty- ran Tudor! Wanneer gij mij trouw wilt, zweren, zal ik U na do overwinning leiden en een einde maken aan uw zorgelijk zwerversbestaan Er ging een instemmend gemompel uit de kring op en Rela ging verder: „Te lang hebben wij reeds gepraat.' De tijd is geko men, waarop wij tot handelen moeten overgaan! Wanneer gij straks de belofte van trouw hebt afgelegd, moet gij heen gaan en Uw mannen vei'zamelen. Voordat de maan haar laatste kwartier bereikt zal hebben, zult ge dan weer van mij horen!" Allen luisterden gespannen naar haar woorden en niemand merkte iets van de twee mannen, die hoog boven hun hoofden over de rotswand leunden en ademloos dit schouwspel gadesloegen. fourageex-plaalsen (de zandbanken in de Oosterschelde) naar de hoogwa- ter-vluchtgebieden in en nabij de in lagen trekken om er te „overtijen". Gids was hierbij de Vogelwacht- voorzitter de heer J. P. C. Boot. 's Avonds gaf de heer F. Schoon- akker in „De Schouwse Boer" een uiteenzetting over de vogeltrek via de Zeelandbrug-route, waarna de heer J. Eckhart aan de hand van prachtige dia's de vex-schillende soor ten Schouwse vogels behandelde. Door een toegift van opnamen van paddestoelen kwamen ook de plan- tenmensen aan hun trek. De zondagmox'gen werd besteed aan een trekobservatie langs het strand met als gids de heer Kx-iste- lijn gevolgd door een wandeling door de duinen van het domein. Het ge zelschap vond onderdak in het kam- peercentrurh „De Molenhoeve" te Renesse. DUSSELDORF. Dit een transpor tabele speelplaats, waarop zich kin deren en ook volwassenen met ple zier bezig houden. Men kan er op paardrijden, turnen, krabbelen, val len, springen zonder zich te bezeren, naar boven klimmen en weer naar beneden glijden. Het betreft een met lucht gevuld kunststofkussen in verschillende vormen. Het reuzen- speelgoed op de foto is 20 meter lang en 4 meter hoog. Ongeluk niet boot in Columbia: 10 doden BOGOTA, 20-10. In Columbia zijn tien personen verdronken, doordat een rivierboot op 450 km ten zuid westen van de hoofdstad Bogota op een boomstam voer en zonk. De ove rige zestig opvax-enden wisten zich te redden. WOENSDAG 21 OKTOBER. NED. I. Vanavond weer het ge bruikelijke onder voorbehoud. Ajax speelt zijn wedstrijd tegen F.C. Ba sel en Studio Sport zou dolgelukkig zijn als we dat konden zien, maar ja In het middagprogramma De klub van zes en een half Kijk. zelf maar. In de avonduren De fabel en het journaal, Den Haag vandaag en Vrij-uit. Kenmerk vraagt de aan dacht tot het journaal van acht uur, met de Anti-Revolutionair en en een filmpje van de Stichting Socutera. Daarna is 't tijd voor de hoofdfilm. De titel is Botsende hartstochten. Hoofdpersoon is de wat oudere vrouw Mae Doyle die na een nogal avontuurlijk leven naar haar ge boortedorp terugkeert. Het is een vissersdorpje waar iedereen ieder een kent. Ze trouwt met een visser die niet zo goed met haar kan op schieten en na de geboorte van haar eerste kind loopt het helemaal spaak en Mae gaat er vandoor met een vriend van haar man. Grote moei lijkheden dus. Tenslotte is er nog Zienswijze, waarin aandacht aan de Yoga wordt geschonken. NED. II. Na de Woefs en de La- maars het programma MIK vanuit de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen. De Boertjes van Buuten hebben een heleboel gasten en het belooft een dolle boel te worden. Na het jour naal gaan we verder met Outsider. Een zeer moeilijke zaak voor David Ross. Of hij meer even een man wil vinden die een getuige kan opsporen in een moordzaak. Ross vindt hem natuurlijk, maar dan wordt de man voor zijn ogen vermoord. De moor denaar probeert ook Ross uit te schakelen omdat die nu een veel ge vaarlijker getuige geworden is. Ge lukkig komt er hulp opdagen als Ross al een flinke schotwond heeft. De Doe-het-zelvers-rubriek specia liseert zich vanavond op het koel systeem van de auto en de anti- vriesmiddelen. Na hét verslag op woensdag en het laatste journaal een les van de Teleac, Dammen. WOENSDAG 21 OKTOBER. NED. I: 17.00 De Club van Zes en Half; 17.15 Kijk zelf maar; 18.45 De Woefs en de Lamaars; 18.55 Jour naal; 19.04 Den Haag vandaag; 19.09 Vrij-uit; 19.30 Kenmerk; 20.00 Jour naal; 20.20 Zendtijd politieke partij en; 20.30 Stichting Socutera; 20.35 Botsende hartstochten; 22.15 Studio Sport; 22.40 Zienswijze; 23.10 Jour naal. NED. II: 18.45 De Woefs en de La maars; 18.55 Journaal; 19.04 Mik; 20.00 Journaal; 20.20 The outsider; 21.10 Zelf doen; 21.50 Verslag op ivoensdag; 22.35 Journaal. DONDERDAG 22 OKTOBER. NED. I. Na de Woefs en de La maars eji het journaal gaan we ver der met Beppy Boop en de verdere vijftig minuten tot aan het journaal sport. Gert Bals de oud-keeper van Ajax komt aan het woord. Na het journaal: Was er nog wat. Twintig minuten zijn er uitgetrokken voor Stan Laurel en Olivier Hardy. Na de leut komt de ernst. De Verenigde Staten telkens in een ander beeld. Er worden tegenstellingen getoond en de vraag komt op of Amerika nu echt. wel zo welvarend is. De hoofd schotel voor deze avond is De zeven hoofdzonden. Ze zijn luiheid, hoog moed, toorn, vraatzucht, ontucht, hebzucht en afgunst. Twee zusters die zich ten doel hebben gesteld een huis te verdienen voor hun Jamilie gaan op reis langs enkele grote ste den. Ze hebben zich ten doel gesteld de zeven hoofdzonden te vermijden maar daaraan gaan ze zelf ten on der. Na het laatste journaal sluit Te leac met de vijfde les Engels voor gevorderden. NED. 11. Tot hel journaal bestaat het programma uit De Woefs en de Lamaars, Nieuws, parlementair overzicht, nieuws uit de gewesten en tips uit het nationaal buro voor toerisme. Na het journaal begint het eigenlijk pas goed. Om te beginnen Mission impossible. Dan Briggs krijgt opdracht om een geheim agent on schadelijk te maken die het land is binnen gekomen om de grote steden met een superbom te vernietigen. Hij zorgt ervoor dat de man een ge heugenstoornis krijgt en in een zie kenhuis wordt opgenomen. Een ge heugenstoornis wordt gesuggereerd. De man denkt nu dat hij in zijn land in een gevangenis zit. Of hij zal doorslaan en vertellen zal waar de bom is, is de vraag. U moet maar kijken. Malando vertelt over zijn lievelingsinstrument de accordeon. Dan de zeven zeeën. Men gaat met een camera naar de zeebodem en filmt overgebleven wrakstukken. Het is een boeiende dokumentaire geworden. Voor de tweede maal re- akties op „De Zoon des mensen". Na het journaal de vierde en laatste les van Teleac, Biovisie. DONDERDAG 22 OKTOBER. NED. I: 18.45 De Woefs en de La maars; 18.55 Journaal; 19.04 Betty Boop; 19.10 Namens... Gert Bals; 20.00 Journaal; 20.20 Was e/ nog wat? 20.30 Laurel en Hardy; 20.50 America, the beautiful; 21.50 De ze ven doodzonden; 22.30 Journaal. NED. II: 18.45 DeWoefs en de La maars; 18.55 Journaal; 19.04 Den Haag vandaag; 19.09 Van gewest tot gewest; 19.49 Toeristische tips; 20.00 Journaal; 20.20 Mission Impossible; 21.10 Abc van de accordeon; 21.30 De zeven zeeën; 22.20 Zoon des men sen (2); 22.50 Journaal. OVER UW ZIG-ZAG NAAIMACHINE? voor de moderne PFAFF zig-zag lichtgewicht Wij ruilen alle merken in, ook vreemde I NAAIMACHINEHUIS Kortemeeslraat 17 BERGEN OP ZOOM BON: voor gratis folders zen den aan Pfaff ant- woordno. 102, Bergen op Zoom. Naam: Adres: Plaats: t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3