DE ZIERIKZEESCHE COURANT CANADESE LACERHCIS ACHTER GENOMEN MAATREGEL Gromyko ontmoet Nixon Storm over Europa - Zweeds schip vergaan DEURLOO - ZIERIKZEE I Kardinaal Alfrink bevestigt priestermartelingen in Brazilië Nooddijk door springvloed verrast Samenwerking bij rampenbestrijding Staking in Engeland breidt zich nog uit De vakantie-uitkering aan de bejaarden Spionage in West-Duitsland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DinsHiifj 20 oklolx-r 1970 127ste jaargang Nr. 20761 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Raad Staalstad voor één gemeente Politie vindt „huis" van vermoorde minister Laporle OTTAWA, 19-10. Het Canadese Lagerhuis heeft maandag met 190 tegen 16 stemmen de vorige week vrijdag door premier Trudeau afge kondigde noodmaatregelen goedge keurd. Deze noodmaatregelen, die ver band houden met de ontvoeringen door het Front voor de Bevrijding van Quebec (F.L.Q.), zullen voorlopig tot volgend jaar 30 april van kracht blijven. Krachtens deze noodmaatre gelen zijn een aantal burgerlijkee vrijheden opgeschort. De regering heeft aangekondigd dat zij nog voor het einde van deze maand een nieuwe wet bij het par lement zal indienen die deze nood maatregel zal vervangen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de Canade se autoriteiten om meer politiebe scherming voor de in Canada werk zame Amerikaanse functionarissen verzocht. Volgens een woordvoerder SCHIPHOL, 19-10. Kardinaal Al- frink, die maandagmiddag op Schip hol terugkeerde van een reis naar Chili en Brazilië heeft tegenover de pers op de luchthaven bevestigd, dat in Brazilië priesters in gevangenis sen worden gemarteld. Over een groep priesters, die in Sao Paolo in de gevangenis zitten en die de kardinaal samen met een Ne derlandse bisschop aldaar bezocht, zei hij dat ze er „onderkomen en vodderig" uitzagen. „Maar psychisch waren ze niet ge- van het ministerie in Washington, John King, is de Amerikaanse amb tenaren in Ottawa en Quebec op dracht gegeven bijzondere voor zorgsmaatregelen te treffen. De politie heeft maandagmorgen het huis gevonden waar de minister van arbeid, Pierre Laporte, de week voordat hü werd vermoord, door zjjn ontvoerders van het F L.Q. is vastgehouden. Het is een leegstaande houten bun galow in het plaatsje St. Hubert, 16 kilometer ten zuiden van Montreal. Voordat de politie het huis binnen ging' blies zij de deuren met explo sieven op voor het geval de leden van het F.L.Q. boobytraps in het huis zouden hebben achtergelaten. In een van de vertrekken bleek het een grote wanorde te zijn. Over al werden bloedsporen gevonden. Op de grond lagen kippebeentjes, oude kleren en ander afval. Volgens een woordvoerder van de broken", voegde de kardinaal er aan toe. Mgr. Alfrink sprak zijn afkeur uit over de wijze waarop deze pries ters, die wegens hun linkse ideeen waren aangehouden, werd gevangen gehouden, werden gevangen gehou den en verklaarde zich bereid om alles te doen wat in zijn macht ligt om een verbetering in de huidige si tuatie te bevorderen. Voorzover de kardinaal bekend zitten er geen Ne derlandse priesters in Braziliaanse gevangenissen. politie is het nel om de verdachten van deze moord nauw aangehaald. Zondagavond zijn arrestatiebevelen uitgevaardigd tegen een 27-jarige onderwijzer en een 37-jarige taxi chauffeur die aan de moord op La porte schuldig zouden zijn. De por tretten en persoonsbeschrijvingen zijn via de televisie verspreid. Van de op 5 oktober ontvoerde Britse handelsattaché James Cross ontbreekt neg ieder spoor. Volgens het F.L.Q. verkeert de 49-jarige Britse diplomaat in goede gezond heid. Dit werd meegedeeld in een communiqué van het front dat enige uren na de ontdekking van het lijk van Laporte werd aangetroffen. NEW YORK, 20-10. President Nixon zal donderdag 22 oktober op het Witte Huis de Russische minis ter van buitenlandse zaken, Gromy ko, ontvangen. Dit heeft de Ameri kaanse, minister van buitenlandse za ken, Rogers, maandag meegedeeld na een diner dat hij met Gromyko had. Vijf doden door vlieg tuigbotsing in Australië MELBOURNE, 19-10. Boven Mei- bourne zijn maandag een licht vlieg tuig en een hefschroefvliegtuig in de lucht met elkaar in botsing gekomen. De wrakstukken kwamen in be woond gebied terecht. Bij de botsing blijken vijf mensen op slag te zijn gedood. Het tweemo- torige vliegtuig was een Beechcraft D-50, waarmee een zieke was ver voerd van een dorpje naar Melbour ne. De piloot en een verpleegster zijn omgekomen. Het hefschroefvliegtuig, een Bell 47 G-3, had een inspectievlucht over de elektriciteitsdraden in de buiten wijken van Melbourne gemaakt. Politie zoekt moordenaar van meisje in New York NEW YORK, 19-10. In New York is de politie begonnen huis na huis te onderzoeken in een klopjacht op een moordenaar die een 16-jarig schoolmeisje heeft doodgeschoten. Het meisje, Margaret Iglesias, kreeg een kogel in haar borst en twee in de rug toen zij zondagochtend met een vriend van een feestje naar huis ging. De moord werd gepleegd in de 169ste straat, waar sinds 22 augustus al vijf andere mensen zijn doodge schoten. De politie vermoedt dat de sluipschutter een jongeman is. BREDA. Vit een juwelierswinkel is bij een nachelijke inbraak een hoe veelheid juwelen ter waarde van ruim 200.000 gulden gestolen. De in brekers maakten er een soort „Rifi- fi"-inbraak van: met groot vakman schap en goed voorbereid. Op de foto: de zoon van de eigenaar, in gesprek met vertegenwoordigers van de verzekering, staande onder hel gat waardoor de inbrekers binnen kwamen. KOFENHAGEN, 20-10. Bij een storm aan de kust van Denemarken is een Zweedse treiler in het Skagerak vergaan. De drie opvarenden kwamen om het leven. In verscheidene havenplaatsen aan de westkust van Jutland staan de kaden onder water. Aan de Noordzeekust van West-Duitsland werd de zee door de storm opgestuwd. Bij Hamburg was het peil 1,80 meter boven normaal. Op het eiland Sylt sloegen golven van vier meter over de boulevard. In Wilhelms haven moest het werk aan de oliehaven worden gestaakt. Advertentie miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiimiiiiiiiiiiiiimiiü Grote collectie E Telefoon (01110) 2825 f OTTAWA. De Canadese minister-president Pierre Trudeau spreekt met een ernstig gezicht voor de microfoons van radio en televisie tot het Canadese volk. Hij moest zijn landgenoten de moord op minister Pierre Laporte mede delen. BERGEN OP ZOOM, 19-10. Als ge volg van de snelle, hoge springvloed werd maandagavond omstreeks zes uur plotseling zoveel water de Oos- terschelde opgestuwd, dat de 400 a 500 meter lange nooddijk, die bij Bergen op Zoom op de schorren van de Schelde was aangelegd voor de rioolpersleiding naar Zeeland, werd overstroomd, en vervolgens geheel verwoest. In enkele seconden tijd kwamen de putten en geulen, waar zware be tonnen buizen lagen, vol water te staan en werden de dijken wegge vaagd. Men is met man en macht bezig een provisorische dijk bij de grote Tot zinken gebracht zenuwgas heeft geen schade aangericht WASHINGTON, 20-10. Uit een on derzoek van de Amerikaanse Marine kan worden afgeleid, dat de 60 ton dodelijk zenuwgas, dat in augustus bij de Bahama-eilanden tot zinken is gebracht, geen schade heeft aan gericht aan het diepzeeleven. Dit. heeft de televisieomroep C.B.S. maandag meegedeeld. Het ministe rie van defensie in Washington wilde geen commentaar op dit bericht ge- Nederlandse treiler door Ieren opgebracht CORK (Ierse Republiek), 19-10. De Nederlandse treiler Clara is na een achtervolging van 39 km door een Iers vaartuig ter bescherming van de visserij aangehouden en opge bracht naar de haven van Cork. Een woordvoerddY van de Ierse marine heeft verklaard, dat de Nederlandse treiler binnen de Ierse territoriale wateren had gevist. vergaarputten te versterken, waar voor een aannemersbedrijf voor grondwerken met bulldozers en wa gens met zand te hulp is gekomen. Mocht de nooddijk het begeven, dan zal het werk vele maanden gestag neerd worden. Er is verscherpte dijkbewaking en de militairen in Bergen op Zoom blijven paraat. BRUSSEL, 19-10. In Brussel zijn maandag besprekingen begonnen over mogelijke samenwerking bij rampenbestrijding tussen enerzijds de NAVO en het Internationale Rode Kruis en anderzijds niet-goeverne- mentele organisaties voor hulpverle ning. De suggestie is naar voren ge bracht dat bij rampenbestrijding vooral het perfecte communicatie systeem van de NAVO grote dien sten zou kunnen bewijzen. Boven dien hebben de Amerikanen gesug gereerd dat hun in de loop van de jaren geperfectioneerd waarschu wingssysteem tegen rampen (orka nen bijvoorbeeld) een bijdrage aan deze samenwerking zou kunnen vor men. LONDEN, 19-10, De 60.000 staken de vuilnismannen, straatvegers en werknemers bij het rioleringsbedrijf in Engeland hebben maandag gezel schap gekregen van 5.000 collega's die zich bij de staking hebben aan gesloten. De takers eisen 20 pet. loonsver hoging. Vrijdag verwierpen zij een aanbod voor een loonsverhoging van 15 pet. DEN HAAG, 20-10. Dc bejaarden die in september dc 3 procent va- kantic-uitkering niet of slechts ge deeltelik hebben ontvangen, zullen in oktober of november alsnog het gehele bedrag of een aanvulling tot het juiste bedrag ontvangen. In antwoord op vragen van hel. Tweede-Kamerlid Wieldraaijer, heeft minister Roolvink meegedeeld dat in een aantal van de vele gevallen waar in de uitkering na 1 mei 1969 op enig punt was herzien, de vakantie- uitkering inderdaad niet dan wel niet volledig werd uitbetaald. De Sociale Verzekeringsbank, die voor het eerst een vakantie-uitkering uit te betalen kreeg, kwam daarbij voor verschillende zich voor het eerst voordoende problemen te staan, voor namelijk bij het verzamelen van alle informatie om tot bepaling van het bedrag van de vakantie-uitkering te komen. De onvolkomenheden bleken achteraf te zijn opgetreden bij de voorbereiding van elektronische in formatieverwerking, aldus de minis ter in zijn antwoord. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's j J Bij de vrouioen is alles hart, zelfs het hoofd. Vrouw stak ex-man dood DEN HAAG, 20-10. In een pension aa nde Regentesselaan in Den Haag is maandagavond een 38-jarige man door een steek met een scherp voor werp in de hartstreek om het leven gebracht. De man werd rond half twee op zijn bed in zijn kamer ge vonden door een van de bewoners van het pension. Enkele uren nadat het lijk gevonden was meldde de ex- echtgenote van de man, de 35-jarige M. J. R„ die elders woont, zich bij het politiebureau aan de Jan Hen driksstraat in Den Haag. Zij bekende haar ex-echtgenoot maandagavond op zijn kamer te hebben gestoken. KARLSRUHE, 19-10. Een lid van de Wcstduitse grenspolitie en een of ficier uit de stad Kassei zijn vorige week samen met hun vrouwen op verdenking van spionage voo rOost- Duitsland in hechtenis genomen. Hangende het onderzoek zijn de twee vrouwen later weer in vrijheid gesteld. Dit is maandag bekendge maakt door het bureau van de open bare aanklager in Karlsruhe. Verwachting tot woensdagavond: Veel wind Aanhoudende depressie-aktiviteit en daarbij harde tot krachtige \yind uit het noordwesten; buiig. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.-temperaturen: 0 tot 5 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal 30 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 21 okt. Zon op 7.14, onder 17.34. Maan op 22.16, onder 14.43. 22 okt. Zon op 7.16, onder 17.32. Maan op 23.30, onder 15.06. Laatste kwartier: 22 okt. (3.47). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 21 okt. 7.17 v.m. 19.42 n.m. 22 okt. 8.03 v.m. 20.45 n.m. BROUWERSHAVEN 21 okt. 7.10 v.m. 19.31 n.m. 22 okt. 8.01 v.m. 20.36 n.m. Doodtij: 24 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Koude lucht, die gisteren met grote snelheid uit de poolstreken naar het zuiden werd gevoerd, is nu gevorderd tot aan de Alpen en Py- reneeën en veroorzaakt daar een uitgestrekt gebied met plaatselijk hevige regenval. Luchtdrukdalingen nabij de Golf van Genua wijzen er op dat zich op de grens van de kou de lucht een nieuwe depx-essie gaat ontwikkelen, die de herfst in Italië en de Balkan zal gaan inluiden. Noordelijker in Europa wordt het weerbeeld geheel bepaald door een krachtige noordwestelijke stroming, waarin talrijke buien aanwezig zijn. Alle waarnemingsstations in Neder land meldden dinsdagochtend neer- slag waarbij Schiphol en Rottéi'dam met 14 mm de kroon spanden. Daai-bij staat op de Nooi'dzee een noordwesterstorm die ook het aan grenzende kustgebied aantast. Het lagedi-ukgebied boven Zweden en het hogedx-ukgebied boven de Atlan tische oceaan die de noordwestelijke stxxxming in stand houden, verande ren niet wezenlijk van plaats, zodat het huidige buiige en winderige weer nog aanhoudt. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1