cYïleneer 3ianOen, incognito maakt u het leven lichter. Geen problemen tussen Nederland en Joegoslavië De auto in de Sowjet-Unie De ontwikkelingsstrategie van de V.N. Aardgas komt bij Zonnemaire Schouwen binnen ZONNEMAIRE, 17-10. Aan de zee dijk tussen Zonnemaire en Dreischor heerst momenteel grote aktiviteit. Het krioelt er van allerlei soorten buizen, welke binnenkort voor de aardgasvoorziening op Schouwen- Duiveland moeten gaan zorgen. Het aannemingsbedrijf Visser Smit uit Papendrecht legt hier het eerste leidingnet dat straks wordt aangesloten op de gaszinker welke door het Grevelingen wordt aange legd. Aan de Zonnemairse kant van VENLO. De minister van verkeer en waterstaat, drs. J. A. Bakker, heelt zaterdag officieel verricht wat het vei keer reeds eerder officieus had gedaan, nl. het openen van de brug bij Gruübenhorst. Te gelijkertijd werd het aansluitende weggedeelte onderdeel van de E-3, tot aan de Middenpeelweg voor het verkeer opengesteld. de Dreischorsedijk wordt een ont vangststation gebouwd en langs de gehele Dreischorsedijk. het Ooster- weegje en de Kloosterweg liggen grote hoeveelheden zwartkleurige hard-polytyleenbuizen, welke straks het gas naar Zierikzee zullen bren gen. Vanaf de oude gasfabriek in Zierikzee werd inmiddels door de Kon. Nederlandse Heide Maatschap pij een transportleiding aangelegd naar plan-West te Zierikzee. Met hoge snelheid tegen hoorn gereden BREUKELEN, 17-10. De 40-jarige heer A. J. W. van Amerongen uit Maarssen is donderdagmiddag om het leven gekomen, toen hij op het Zandpad in Breukelen met zijn auto met een snelheid van ongeveer 120 km per uur uit een bocht vloog en vervolgens tegen een boom botste. Blijf zitten waar U zit. De Kalorik Indola koffiepercolator zorgt wel voor de koffie. Naar de keuken lopen is er niet meer bij. Alleen even wat koffie erin, koud water erbij, steker in het stopkontakt en de koffie is klaar. In 'nwip. 4,8,' of 12 kopjes. Automatische overschakeling op „warm hou den"; roestvrij staal. En u houdt 'm maar rustig onder water bij het afwassen. Zó veilig is de koffie percolator van Kalorik Indola. f 74,50 IWWrlIM indola die hij met premier De Jong, mi nister Luns en staatssecretaris De Koster zal voeren dan ook meer op internationale problemen liggen dan op de betrekingen tussen beide lan den. Deze betrekkingen, aldus de am bassadeur, laten niets te wensen over. Het bezoek van de president kan worden gezien als het resultaat van de bijzonder gunstig ontwikke ling op vrijwel alle terreinen in de loop van het afgelopen jaar. Het be- zoek van Prins Bernhard aan Joe goslavië vorig jaar, lag geheel in de lijn van het verstevigen der betrek kingen. DEN HAAG, 17-10. Tussen Neder land en Joegoslavië bestaat geen enkel bilateraal probleem. „Neder land is een van de weinige landen met wie wy alle hangende proble men hebben opgelost", aldus heeft de Joegoslavische ambassadeur in Den Haag. Mirko Milutinovic, tegen over het ANP verklaard. Wanneer president Tito dinsdag - als eerste hoofd van een socialis tische staat - in Nederland aankomt, zal het accent van de besprekingen AMSTERDAM. Tijdens een bijeenkomst in de kleine zool van het Concert gebouw heeft Wim lbo zijn boekwerk „75 jaar Nederlands cabaret" aan den volke gepresenteerd. Uier poseert hij - hi passend costuum - voor het Con certgebouw. ..Flitsen" uit het buitenland DJAKARTA. Bij twee scheepsonge- lukken in de loop van vorige week zijn 28 Indonesiërs verdronken. Ne gen bemanningsleden en de passa giers kwamen om toen de kustvaar der Koemalasuksi maandagavond op 50 mijl van Djakarta verging en zes tien mensen verdronken toen een boot met 100 passagiers woensdag voor de kust van Noord-Celebes zonk. ANKARA. De 44 passagiers van het gekaapte Russische vliegtuig zijn met een speciaal uit Moskou geko men Antonov-24 uit Trebizonde in Turkije naar Batoem vertrokken. Met het ^toestel vertrokken ook drie van de 'vijf bemanningsleden. An dere twee liggen in een ziekenhuis. RIO DE JANEIRO. De ongeveer vijftig politieke gevangenen op het „Bloemeneiland" bij Rio de Janeiro hebben donderdag hun hongersta king die zij een week tevoren waren begonnen, beëindigd. Dit is van wel ingelichte zijde in Rio vernomen. SAN BENEDETTO DEL TRONTO. Een zwaar onweer heeft overstro mingen veroorzaakt aan de Italiaan se oostkust bij San Benedetto del Tronto. Een man is om het leven ge- omken. De schade is zeer aanzienlijk. ATHENE-BAGDAD-BEIROET. Het Baath-bewind in Irak wil kennelijk zijn verslechterde betrekkingen met Egypte verbeteren. Deze mening zijn politieke waarnemers in Beiroet toe gedaan, na het afzetten van de Iraakse vice-president, maarschalk Hardan Takriti. Deze gold tot dus ver als de „sterke man" in de Iraak se leiding. NEW YORK. De diplomaten van veertien Arabische landen bij de Ver. Naties hebben in een gezamen lijk schrijven aan secretarisgeneraal Thant geklaagd dat zij door de auto riteiten van het Amerikaanse Gast land onvoldoende worden beschermd. OTTAWA. Premier Pierre Elliot Trudeau heeft zijn officieel bezoek aan de Sowjet-Unie, dat vandaag (maandag) zou beginnen, uitgesteld. Hij deelde dit donderdag mee in het parlement. De Sowjet-ambassadeur zal hij laten weten, dat hij hoopte op een later tijdstip naar Moskou te komen. BRUSSEL. De Navo heeft in Brus sel bekend gemaakt dat de huidige voorzitter van het militair comité van de Navo, de Britse admiraal sir Nagel Henderson, in april volgend jaar vervangen zal worden door de Duitse luchtmachtgeneraal Johannes Steinhoff. PRAAG. Elf leden van de Tsjech ische vakverbondsraad zijn afgetre den en vier ontslagen. De raad die eerder bij zuiveringen al 30 procent van zijn leden heeft verloren, ging ook akkoord met het aftreden van al zijn kandidaat-leden. MOSKOU. Het Sowjetrussische hooggerechtshof heeft bepaald dat voetgangers die de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen tot tien jaar gevangenisstraf kunnen worden veroordeeld, zo heeft he|; Sowjet russische regeringsblad Izwestie meegedeeld. TOKIO. Het noorden van Japan is getroffen door een tamelijk sterke aardbeving, van de vierde graad op de zeven graden tellende Japanse schaal. Het epicentrum bevond zich te Sakata, 300 km ten noorden van Tokio. Vloedgolven behoeft men niet te vrezen, aldus het meteorolgisch instituut in Tokio. Van schade of slachtoffers is geen melding ge maakt. HONGKONG. De ï'egering van Hongkong heeft meegedeeld dat energiek ?al worden opgetreden te gen corruptie. Zij zal woensdag bij de wetgevende raad een wetsont werp indienen waaronder onder meer het omkoopmiddelen aan amb tenaren strafbaar wordt gesteld. SALCNIKI. Drie leden van het ballet van de Roemeense staatsope- ra zijn niet verschenen op het vlieg veld van de Noordgriekse stad Salo niki, vanwaar de rest van het gezel schap naar Boekarest vertrok. BRUSSEL. De Belgische minister van buitenlandse zaken, Harmei, heeft tijdens een vergadering van de senaatscommissie voor buitenlandse zaken enige opschudding verwekt door te verklaren dat België al sinds twee jaar de Chinese Vloksrepublick erkent. NEW YORK. De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Ro gers, heeft in het Waldorf-Astoria- hotel te New York twee uur lang ge sproken met zijn Egyptische ambt genoot Raid. Overeenstemming over een verlenging van het bestand in het Midden-Oosten na 7 november bereikten ze niet, maar ze spraken van een nieuwe ontmoeting. KAAPSTAD. Vorig jaar zijn in Zuid-Afrika bijna 40.00 mensen tot zweepslagen veroordeeld, zo heeft de Zuidafrikaanse minister van jus titie, Petrus Pelser, in het parlement meegedeeld. De cijfers over het hui dige jaar zijn nog niet beschikbaar. MOSKOU. 17-10. In de Sowjet- Unie verwacht men dat in de nabije toekomst de produktie van perso nenauto's vier tot vijf keer zo groot zal worden. Hierdoor is in dal land de vraag actueel geworden of deze auto's moeten dienen tot persoonlijk gebruik van de burgers dan wel voor zakenlieden of voor het openbaar taxivervoer. In het. Sowjetrussische weekblad „Literatocrnaja Gazcla" wordt een artikel aan deze kwestie gewijdl, waarin oen pleidooi wordt gehouden voor Uitbreiding van het taxivervoer. DEN HAAG, 17-10. Op grond van de stand der besprekingen over een ontwikkelingsstrategie kan worden aangenomen, dat ryke en arme lan den het erover eens zullen worden dat de ryke landen in 1975 een pro cent van het nationaal inkomen aan ontwikkelingshulp zullen besteden, en dat zo spoedig mogelijk daarna, maar uiterlyk in 1980, 0,7 procent van het nationaal inkomen aan of ficiële overheidshulp moet worden verstrekt. Nederland, zo verklaarde de mi nister voor ontwikkelingssamenwer king, drs. B. J. Udink, op een pers conferentie, heeft zich steeds op het standpunt van de ontwikkelingslan den gesteld, dat. reeds in 1972 een procent van het nationaal inkomen aan ontwikkelingshulp moest wor den besteed. De ontwikkelingsstrategie, in feite een tweede tienjarenplan voor ont wikkelingshulp van de V.N., zal de volgende week, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de volke- Duits echtpaar mis. handelde Turks meisje FRANKFORT, 17-10. Een 32-jarige Amerikaanse van Turkse afkomst is woensdag in Frankfort veroor deeld tot 3 Vz jaar gevangenisstraf wegens mishandeling van een 20-ja- rig Turks meisje, dat haar hielp in de huishouding. Haar 47-jarige echt genoot kreeg anderhalf jaar gevan genisstraf. Het meisje was herhaaldelijk ge slagen met een tafelpoot, waaraan een spijker was bevestigd en rhet gloeiende poken. Haar gezicht droeg daarvan nog vele littekens. Het proces heeft zes weken ge duurd. De openbare aanklager had 3 jaar gevangenis!raf geëist, de ver dediging eiste vrijspraak. renorganisatie, plechtig worden af gekondigd. Doel ervan is een wel vaartsstijging van tenminste zes pro cent in de ontwikkelingslanden te bewerkstelligen. Een milieu-manifest DEN HAAG, 17-10. De maat regelen die genomen moeten worden om in Nederland een leefbaar milieu te behouden zijn niet aangenaam. Velen zullen ze als „niet haalbaar" of „te duur" bestempelen. Toch hadden ze eigenlijk beter al gisteren genomen moeten wor den. Elk uitstel maakt ze duur der en ons land minder leef baar, aldus de inleiding van een milieumanifest van het Comité Europees Natuurbe schermingsjaar 1970, waarin een aantal aanbevelingen voor actie tot behoud van de leef baarheid wordt gedaan. De in houd van het manifest wordt op maandag 23 november tij dens een nationaal appèl in het Kurhaus te Scheveningen ter discussie gesteld. De aanbeve lingen zijn gebaseerd op basis van datgene wat al op vele manifestaties over het milieu werd gezegd en op adviezen van verschillende deskundigen. Rust, schone lucht, helder wa ter, ongeschonden natuur en een stad met sfeer, zijn geen goederen meer zonder waarde, die je zo maar kan krijgen en mag verbruiken zonder ervoor te betalen. Als het verloren gaan van dit soort goederen niet of nauwelijks wordt ge teld, dan zijn produktie en geld verdienen van middel tot doel geworden. De samenleving heeft dan niet meer het wel varen van de mens tot doel, aldus de inleiding van het ma nifest. Een interessant overzicht van de Nieuwe Haven in de twintiger jaren. Deze foto werd genomen vanaf de molen „De Haas" op het Bolwerk. Fiiianciëii en Economie Obligatielening N.M.B. Voor de tweede keer dit jaar gaat de Nederlandse Middenstandsbank N.V. over tot de uitgifte van een ob ligatielening. De lening is groot f 25 mir.., tegen een rente van 8V4 u/o en met een looptijd van maximaal 7 jaar. Eerder dit jaar kwam de NMB reeds met een lening groot f 25 min. tegen een rente van 8%. De via deze uitgifte te verkrijgen middelen zijn met name bestemd om aan de voortdurende groeiende vraag naar krediet op middellange termijn je kunnen blijven voldoen. MARKTBERICHTEN BARNEVELD, 15-10. Coöp. Veluwse Eierveiling Bamcvcld Aanvoer 1.251.720 stuks, stemming kalm. Prijzen per 100 stuks: eieren van 51-52 gram f 6,90-7,52; van 58-59 gram f 8,65-9,20; van 61-62 gram f 9,50-10,03; van 66-67 gram f 9,78- 10,49. Eierveiling Bamcvcld Aanvoer 597.540 stuks, stemming kalm. Prijzen per 100 stuks: eieren van 51-52 gram f 7,46-7,84; van 56-57 gram f 8,49-9,15: van 61-62 gram f 9,45-10.10; van 66-67 gram f 10,45 tot f 11,00. Eiermarkt Barneveld Aanvoer ca. 2.000.000 stuks, handel redelijk. Prijzen per 100 stuks: eieren van 50-58 gram f 7,55-9,75, kg.prijs f 1,51 -1,68; eieren van 59-64 gram 9,85- 10,60. kg.prijs f 1,67-1,66; eieren van 65-69 gram f 10,65-11,00, kg.prijs fl,64-1,59. Witte eieren 50-75 cent per 100 stuks lager. FEUILLETON Na de koffie staken de vrouwen een sigaret op, terwijl Jan zijn pijp te voorschijn haalde. Toen ook hij de brand in de tabak gezogen had, keek hij naar de beide vrouwen en begon aarzelend: „Nu jullie beiden alles van me weten, snap ik wel, dat ik hier niet kan blijven. Zodra ik sterk genoeg ben, vertrek ik". Cillie en Ankie keken elkaar veel betekenend aan en begonnen te la chen. „Ik ben het met de dokter niet helemaal eens", meeende Ankie te moeten opmerken. „Zo te horen heb je nog behoorlijk koorts, meneer Vlaming". „Én de dokter zei vanmorgen, dat ik koortsvrij was?" „O ja? Nou, ik ben van mening, dat je nog ijlt". „IJlt?" „Ja. je spreekt wartaal. Waarom wil je weggaan? Na alles, wat Cillie en ik voor je gedaan hebben? Ik heb je voor de tweede keer nu een paar dagen verpleegd en als meneer bij na boter is. zegt-ie: dankjewel, en wil er vandoor. Ik heb het altijd al gedacht, dat mannen vreselijk on dankbare schepsels zijn". Cillie knikte. „Heel erg. En ik ben het met je eens: hij is nog lang niet beter. Zeg. Ankie?" ,.Ja?" „In do grote schuur ligt nog een ketting. Waarmee we ons reclame bord vroeger verankerden". „Ja?" „Haal het eens. Binden we hem vast aan zijn stoel". Ankie sprong overeind en knikte lachend. „Doen wc. Vast. Ik ben zo terug". Vlaming keek verbaasd naar Cil lie, die rustig zat te roken. „Ja maar, „O nee? Moot je eens opletten, wat dat kan toch niet?'" Ankie kan. En als ze het alleen niet voor elkaar krijgt, help ik een hand je". De man schudde zijn hoofd en dronk zijn koffie leeg. Een minuut later kwam een lachende vrouw te rug in de kamer, een vervaarlijke ketting achter zich aanslepend. Zon der verdere commentaren legde ze de ketting om de stoel, waarin Vla ming zat, en maakte hem van ach teren vast. Daarna ging ze voor hem staan en knikte goedkeurend. „Zo, meneertje, nu ben je geketend aan het vakantieverblijf van C. en A. Probeer maar eens los te komen". Hij keek, half geamuseerd, half verwonderd naar de ketting, die maar losjes om hem heen zat. „Be doelen jullie, dat. Ankie knikte gedecideerd. „Juist, dat bedoelen we. Dat we je niet laten gaan. Kom nou zo'n onschatbare hulp krijgen we nooit meer. We ge ven heel gewoon geen ontslagver gunning, wat jij, Cillie? Zeg jij nu ook eens wat." „Ik ben het helemaal met mijn zuster eens." „We zijn het altijd met elk ar eens. Jan. Wc nemen nooit afzonderlijke besluiten. Dus.... je merkt het. Je komt niet meer van ons af." Hij begon te lachen, doch meteen betrok zijn gezicht weer. „En die his torie met het geld dan?" De zusters koken elkaar weer aan. Cillie nam nu het woord. „Dat geld gaat terug* naar de rechtmatige ei genaar, een winkelier, die Ruiter heet en in Rotterdam woont. Waar hel drie jaar geleden ontvreemd is. Deze firma is al heel blij, dat het grootste deel van het geld terecht is en wil geen aanklacht indienen. Meneer Hoolwcrf heeft gezegd, dat door FRANK VAN FALCKENOORT hij geen vervolging zal instellen. De arrestant, die Schiedammer, is de eigenlijke dief, nietwaar? En wat jou betreft, over het verleden spreken we niet meer. Wij kennen je nu een ruim jaar en dat is voor ons vol doende. Overigens, denk maar niet. dat je deze winter een lui l&ventje kunt leiden. We hebben er een stuk grond bij gekocht - ze wees naar het raam - daar, achter die sloot. Dus gaan we vergunning vragen om er huisjes bij te zetten en die willen we gereed hebben voor het nieuwe sei zoen begint. Daarmee moet jij ons maar helpen, dat is jou wel toever trouwd. Met het aanvragen van de nodige vergunningen, het indienen van dc tekeningen en dc rest zullen we de komende wintermaanden wel zoet zijn. Als we van '1 voorjaar maar kunnen bouwen. Dat is het be langrijkste." I-Iij knikte. „Ik wil graag alles doen. wat in mijn vermogen ligt. Ik heb wel een aardig idee voor een huisje. Kijk, zo.Hij nam een op schrijfboekje uit zijn zak en een bal pen. waarna hij ccn schetsje begon te tekenen. „Kijk. hier ccn woonver trek, waarvoor een kleine waranda, ccn uitbouwtje dus. Daarachter kun- hen dan twee slaapkamertjes en een keukentje. Als je het dan ongeveer zo grcot laat maken als „Dc Riet vink". kun je het verhuren aan vijf of zcs4 personen, niet?" Dc zusters bogen zich over dc ru we schets en knikten. „Ja," bevestig de Cillie, „dal lijkt precies, zoals ik hel me ook al gedacht had. Werk het maar eens rustig uit dan gaan we daarmee naar bouw- en woningtoe zicht. Eens kijken, of wc het voor el kaar kunnen krijgen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4