v l l 5-4 „Op weg naar 2000" De abortus provocatus Ontvoering in Guatemala Opgewekte eeuwfeestviering Christelijke school te Bruinisse ZEVIBEL RICHT ZICH TOT MINISTER 7.IERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 19 oktober 1970 Nr. 20760 Ouderavond kleuterschool Woelwaters- te Zierikzee Z1ER1KZEE, 17-10. Donderdag avond j.l. werd in de openbare kleu terschool „De Woelwaters" de jaar lijkse ouderavond gehouden. De hoofdleidster mevr. Baris sprak een welkomstwoord tot de ouders, de wethouder van onderwijs mr. K. A. Keuning en de heer H. M. v. d. Post, die namens Volksonderwijs aanwezig was. Hierna gaf mevrouw Baris een uiteenzetting over haar werkmethode en de gang van zaken in de school. Mevrouw Kroonenberg uit Goes hield vervolgens een inlei ding over seksuele opvoeding van de kleuter. Na de pauze volgde verkiezing van twee nieuwe leden van de ou- dercomissie in verband met het af treden van mevrouw J. Asma-Broe- re en de heer F. J. de Vos. De ouder commissie is thans samengesteld als volgt: mevr. R. van Duivendijk-Sie- ker, voorzitster, mevr. F. G. Dijkstra -Gostveen. secretaresse, de heer E. Plette penningmeester, mevr. L. M. DE CREMATIE IN NEDERLAND UTRECHT, 17-10. Er zouden in Nederland voor 1980 nog 10 en na 1980 nog 27 crematoria moeten ko men om optimaal te voorzien in de crematiebehoefte. Momenteel zijn in Nederland T crematoria in gebruik en 5 in voor bereiding. Voorzitter P. C. Boone van de Vereniging voor Facultatieve Cre matie gaf deze cijfers zaterdagoch tend tijdens de jaarlijkse algemene vergadering van deze vereniging in "Utrecht. Hij ontleende een en ander aan oen studie van de socioloog drs. J. J. Visman, lid van het hoofdbe stuur van de vereniging voor Crema tie A.V.V.L., waarin deze voor wat de maximale ontwikkeling van de behoefte aan crematoria is uitgegaan van het tempo waarin de crematie in Engeland toeneemt, terwijl hij voor de minimale ontwikkeling een toene ming van het crematiepercentage in Nederland veronderstelt van 10 pro cent per 10 jaar. Man schoot vrouw dood VUGHT, 18-10. Zondagavond heeft zich in Vught een echtelijk drama afgespeeld, dat aan een 27-jarige vrouw het leven heeft gekost. Haar 40-jarige echtgenoot, die van haar gescheiden in Den Haag woon de, bracht zijn vrouw een bezoek ten huize van haar ouders, waar zij haar intrek had genomen. Volgens het eerste politieondrezoek trok de man tijdens een woordenwisseling in de huiskamer een pistool van klein ka liber, waarmede hij enkele schoten op zijn vrouw loste. Deze vluchtte zwaar gewond de straat op, en werd vervolgens naar een ziekenhuis in Den Bosch overgebracht, waar zij even later aan haar verwondingen bezweek. De man, wiens identiteit voorlopig alleen als R. werd aangeduid, meldde zich na zijn daad met het wapen bij de politie in Vught. Raad-Hollmann en de heer L. v. d. Berg. De nieuwe voorzitster, mevr. Van Duivendijk, dankte aan het eind van de avond mevr. Asma en de heer De Vos voor het vele werk verricht voor de kleuterschool. Ondertekening contract 800ste vrijwilliger DEN HAAG. 16-10. Drs. B. J. Udink, de minister voor ontwikkelings-sa- menwerking, heeft vrijdagmiddag in Den Haag het contract van de 800ste vrijwilliger die in het kader van het Nederlandse vrijwilligersprogramma naar een ontwikkelingsland wordt uitgezonden, ondertekend. Dit betrof de verbintenis met de heer J. van Kogelenberg die binnenkort naar Bo livia zal vertrekken om daar wis kunde te geven aan een technische school. Deze ondertekening kreeg een bijonder accent omdat tevens het eerste lustrum van de Stichting Ne derlandse Vrijwilligers wordt ge vierd. Het politie-optreden in het kamp IJsseloord ROTTERDAM. 17-10. „Het optre- den van duizend marechaussees en politiemensen in en rond het kamp IJsseloord was onnodig provocerend. Er is door deze actie in de Zuid- 1 molukse gelederen onrust ontstaan". Dit verklaarde ir. J. A. Manusama zaterdag op het congres van de Zuid- Molukkers uit alle woonoorden en -wijken in Nederland. Het congres werd gehouden in het kamp IJssel oord in Capelle aan den IJssel, waai de leiders der Zuid-Molukkers met enig vertoon onder meer door een in militaire kledij gestoken erewacht werd ontvangen. Ir. Manusama heeft in een brief aan minister-president De Jong zijn bezorgdheid uitgedrukt. „Wij hebben het gevoel dat elk politioneel- en justitioneel optreden tegen ons nu is toegestaan, ook al worden daarbij de grenzen van het werkelijk toe laatbare en menselijk oorbare verre overschreden". Vuile lucht en j ladderkousen SYDNEY. 17-10. De vrouwen j in de Australische industrie- J j stad Tembla, 80 km. ten zuiden V J van Syney, zijn boos. Zij zeg- l f gen dat hun kousen ladderen en in stukken vallen als ge- J (i votg van de zuren 'in vuile i lucht, die afkomstig is van de ,i olaatselijkestaaliabrieken.llet J i departement van Nieuw-Zuid- i i Wales zal de klacht gaan on- i derzoeken. i Rotterdam ontdoet zich van autowrakken ROTTERDAM, 17-10. Rotterdam wil autowrakken sneller uit het stadsbeeld laten verdwijnen, en gaat dat doen door binnenkort in de ge hele stad op autowrakken plakkaten te pakken, met de mededeling, dat de auto als wrak wordt beschouwd. De eigenaar wordt gesommeerd, bin nen 14 dagen zelf in te grijpen. Ge beurt dit niet, dan zullen politie en reinigingsdienst gezamenlijk optre den, het wrak weghalen en laten ver nietigen. Teveel devotie AKEN, 17-10. Een té nadrukke lijk vertoon van devotie is zaterdag een 39-jarige man, die in de trein van Maastricht naar Aken zat, nood lottig geworden. Het viel een Westduitse politieman op dat de reiziger, die in priestertoog was, niet alleen het brevier bad maar ook de rozenkrans. Zóveel gods vrucht ging hem te ver. Hij onder wierp de „priester" aan een verhoor en controleerde hem grondig. De de vote .„geestelijke" bleek een sinds lang gezocht oplichter te zijn, die zich bij verschillende gelegenheden voor pater had uitgegeven. DODELIJKE ONGELUKKEN DIDAM. De driejarige Wilco Mom is bij het plotseling oversteken van een weg in znij woonplaats Didam, door een vrachtauto aangereden. Het kind werd ernstig gewond naar het Canisiusziekenhuis in Nijmegen over gebracht, waar het kort na aankomst is overleden. CULEMBORG. De 60-jarige heer C. de Heus uit Culemborg is bij een verkeersongeval in zijn woonplaats zo ernstig gewond geraakt, dat hij later in een ziekenhuis is overleden. TILBURG. Op de Ringbaan-zuid in Tilburg is bij het oversteken van de rijbaan vanaf de Broeksehoven- weg, de 20-jarige bromfietser F. de Beer uit Tilburg door een vracht autocombinatie aangereden. Hij werd daarbij dusdanig gewond dat hij op weg naar een ziekenhuis overleed. WOERDEN. De 85-jarige heer J. B. Bosman uit Rotterdam is bij Woer den om het leven gekomen, toen de auto waarin hij zat van Rijksweg-12 raakte, tegen een boom botste en ver volgens in een sloot terecht kwam. HEERLEN. De 21-jarige broodbe zorger M. van W. uit Sittard is op de Bokstraat in Heerlen bij een fou tieve inhaalhianoeuvre in een bocht met zijn bestelauto frontaal in bot sing gekomen met een tegemoetko mende autobus en gedood. HEEMSKERK. Dc 32-jarige heer W. J. C. de Boer uit Heemskerk is in het academisch ziekenhuis te Lei den overleden. Hij vloog op 20 sep tember in zijn woonplaats met zijn auto uit een bocht en reed tegen de gevel van een woning op. De brand weer moest hem toen uit zijn wrak bevrijden. MIDDELBURG, 16-10. Het bestuur van Zcvibel heeft zich met onder staand schreven gericht tot de mi nister van. verkeer en waterstaat. Het bestuur van de Vereniging tot bevordering der Zeeuwse Visserijbe- langen (Zevibel); kennis genomen hebbende van de berichten in de Zeeuwse pers van 19 september jl., betreffende de aanleg van een pijpleiding voor het trans port van ruwe olie van het Botlek- gebied naar de te bouwen raffina derij van Total Nederland N.V. in EMMEN. In Emmen is de 84-ja- rige zetter J. Eising koninklijk on derscheiden vanwege zijn zeventig jarig dienstverband bij de N.V. druk kerij voorheen W. ten Kale. DEN HAAG. 17-10. Begin decem ber zal aan de leden van Eerste en Tweede Kamer een verkenning wor den aangeboden die de titel draagt „Verkeer en waterstaat op weg naar 2000, een proeve van een toekomst projectie voor de komende 30 jaar", welke door minister drs. J. A. Bak ker en staatssecretaris M. J. Keyzer van verkeer en waterstaat in de pu bliciteit zal worden gebracht. De ministerraad ging met de pu- blikatie akkoord. Minister-president De Jong zei na afloop dat een amb telijke werkgroep, waarin alle direc toraten en diensten en verkeer en waterstaat vertegenwoordigd waren, aan de verkenning heeft gewerkt. De leiding van de werkgroep berustte bij de directeur-generaal van de P. T.T., de heer H. Reinoud. Twaalfduizend woorden meer in nieuwe Van Dale DEN HAAG, 17-10. In de nieuwste Van Dale, groot woordenboek van de Nederlandse taal, komen 12.000 woor den meer voor dan in die van nog geen tien jaar geleden. Steeds meer nieuwe woorden zullen nodig zijn. Sneller zullen de woorden verslijten en zullen andere hun plaats innemen. Dit hield dr. J. Veering, redakteur van „Onze Taal", maandblad van het gelijknamige genootschap, zaterdag morgen de meer dan 1200 deelne mers aan het congres van het ge nootschap in het Kurhaus in Scheve- ningen voor. Het congres vroeg aan dacht voor de vernieuwingen in de Nederlandse woordenschat sinds een twintigtal jaren. Het onderwerp was „Wat nog niet in Van Dale staat". De uitgever van Van Dale zag er een uitdaging in om te zorgen dat de allernieuwste Van Dale getoond kon worden. Het eerste en tot nu toe enige exemplaar was in het Kurhaus te zien. Opvallend is dat niet meer gesproken wordt van de „dikke" Van Dale. De jongste uitgave bestaat uit drie boekwerken: twee delen woor denboek en een aanvulling. AMSTERDAM. 17-10. Het hoofd bestuur van de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot bevordering der geneeskunst neemt het stand punt in, dat het op goede gronden uitvoeren van abortus provocatus door een medicus niet langer onder de werkingssfeer van dc strafwet maar onder de wet op de uitoefe ning van dc geneeskunst moet val len. Het plegen van abortus provocatus door onbevoegden moet evenwel strafbaar gesteld blijven, omdat het hier een misdrijf tegen het leven be treft. Dit heeft een delegatie van het hoofdbesuur blijkens een artikel in „Medisch Contact" naar voren ge bracht in een hearing van de com missie abortusvraagstuk (de com missie-Kloosterman). Het hoofdbestuur is voorts van meing, dat de arts bij dc beoordeling van een ongewenste zwangerschap zorgvuldig moet onderzoeken of er sprake is van een sloornis in of een bedreiging van de gezondheid bij de betreffende vrouw, hetzij in licha melijk, geestelijk of sociaal opzicht. het Zuid-Sloe; bevreesd dat hierdoor grote "geva ren zullen ontstaan, o.m. voor de vis serij in de Oosterschelde, nadat de beroepsvisserij in zuidwest-Neder land reeds zo zwaar getroffen is door de aanleg van Deltawerken; besluit adhaesie te betuigen aan het adres dat door de Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland, gevestigd te Middelburg, op 2 oktober 1970 aan uwe excellentie gericht is; verzoekt het daarheen te leiden, dat de aanleg van een pijpleiding, als boven genoemd, onmogelijk zal worden gemaakt door het tijdig tref fen van ter zake nodige maatregelen. GUATEMALA-STAD, 17-10. Gua- temalaanse guerrilla's hebben een Guatemalaanse zakenman Ricardo Manuel Echeverria ontvoerd. Zij eisen een losprijs. Volgens de politie behoren de ontvoerders tot de zelfde groepering die begin dit jaar de Westduitse ambassadeur Karl von Spreti ontvoerde en hem later ter dood bracht. De politie deelde mee dat Echeverria afgelopen dinsdag al was ontvoerd. Wat biedt de BEELDBUIS? behoeven alleen een vragenlijst in te vullen met gegevens over figuur, leeftijd, haarkleur, teint, ldeur van de ogen, levensgewoonten en per soonlijke instelling tot mode en de computer verwerkt snel de gegevens en de dames welen, wal ze hebben aan te trekken. Twee Libische ex-ministers worden terechtgesteld CAIRO. 17-10. Het persbureau voor het Midden-Oosten meldt dat twee voormalige Libische ministers zaterdag in Tripolis ter dood zijn veroordeeld wegens pogingen het volutionaire bewind in Libië omver te werpen. Luitenant-kolonel Adam al I-Iawaz, die minister van defensie is geweest en kolonel Moessa Ach- med. voormalig minister van bin nenlandse zaken, zullen door een vuurpeleton terecht worden gesteld, een vreedzame oplossing en af te zien schuldigd in december van het vorig jaar een poging tot een staatsgreep te hebben gedaan, waarbij zij ge steund zouden zijn door buitenlandse mogendheden. 22.55 In het voorbijgaan23.05 Jour naal. DINSDAG 20 OKTOBER. MAANDAG 19 OKTOBER. NED. 1. De Woefs en de Lamaars en het journaal gaan aan Coronation street vooraf. Aansluitend aan het journaal van acht uur een program ma rond Gerard Cox. De titel: Wie wijst Gerard Cox de weg naar Hil versum. Een programma vol liedjes en schetsjes. Dan Achter het nieuws voor we naar de Gouddieven gaan kijken. Het goud is weg en de po litie staal voor een onmogelijke op gave. De dieven maken tegelijkertijd goed sier van het goud. Een van hen tikt een rijke juf op de kop maar zij verveelt hem al snel. Omdat de die verij hem in het bloed zit neemt hij haar gouden sigarettenkoker mee en dat schijnt hem noodlottig te wor den. Het laatste uur van de VARA brengt de herhaling van Dingen die niet voorbijgaan, een persoonlijk geschied verhaal vai\ 1900 tot nu. Professor Presser die een terugblik wierp op zijn eigen leven en daar door eigenlijk een personolijk getinte beschrijving van Nederland gaf, wist op het moment van de opnamen dat hij niet lang te leven meer had. Daarom zond men dit portret na zijn overlijden uit. NED. 11. Op het tweede net ook de fabel en het journaal en dan Kijken naar kinderen. De negen maanden oude baby leert nu op eigen benen staan. Om half acht de Avonturen van Tom Sawyer. Samen met zijn vriendje Huckleberry Finn gaat hij er op een vlot tussenuit. Na het jour naal Memorandum van een dokter. Het huwelijk van dokter Finley dreigt door te gaan hoewel dokter Cameron en Janet helemaal geen voorstanders zijn. De bruid ligt hen helemaal niet en ze hopen nu maar dat Finley tol inzicht zal komenDe psycholoog Cameron wil echter geen druk uitoefenen. Finley komt er ach ter want tijdens een bergtochtje met zijn aanstaande gaan zijn ogen open. Een klein half uurtje Hier en nu woridt gevolgd door Een schat je, een Russische speelfilm. Een schatje is weer een van die karakteristieke persoonstekeningen van de Russen zelf. Een goed verhaal met een prachtige persoons- en karakterbe schrijving. Tien minuten voor de dagsluiting en dan het allerlaatste journaal. MAANDAG 19 OKTOBER. NED. 1: 18.45 De Woe/s en de La maars; 18.55 Journaal; 19.04 Corona tion street; 20.00 Journaal; 20.20 Wie wijst Gerard Cox de weg in Hilver sum?; 20.50 Achter het nieuws; 21.15 De gouddieven; 22.05 Dingen die niet voorbijgaan; 23.05 Journaal. NED. II: 18.45 De Woe/s en de La maars; 18.55 Journaal: 19.04 Kijken naar kinderen19.30 De avónturen van Tom Sawyer; 20.00 Journaal; 20.20 Memorandum van een dokter; 21.15 Hier en nu; 21.40 Een schatje; NED 1. Als de Woefs en de La maars hun dagelijkse strijdpunten opgelost hebben gaan we naar de Rare vogels. Het drugprobleem is nog niet opgelost. Dokter de Grauw neemt een oude vriend in dienst als assistent en bezorgt Radbout een veilig plaatsje. De vriend probeert uil te zoeken hoe de hele drugaffaire in elkaar zit. Hij houdt daar speciaal zijn eigen methoden op na. Om half acht Toppop met allerlei muziek en aansluitend op het journaal Peyton Place. Allemaal nieuwe verwikke lingen rond Ann- Howard die vrede sluit .met Lee Webber en Sandy Webber waarschuwt Rodney voor haar man. Martin Peyton gaal op be zoek bij de Carsons en krijgt ruzie. July Anderson vertelt Betty dat Lesley Harrington met haar trouwen wil zodat hij nu Betty's vader zal worden inplaats van Betty's schoon vader. 't Is allemaal inge\vikkeld maar dat hoort bij Peyton Place. Hierna schakelen we over naar Pim Jacobs „Muziek is troef". H[j begroet daar Conny Vandenbosch en vervol gens Max Woisky. Wibo van der Linden presenteert Televizier maga zine en dan is het tijd voor het aller laatste journaal en de derde les van Teleac over modebegrip. NED. II. De Woefs en de Lamaars Den Haag vandaag, het parlemen taire nieuws en Kunstsignalering gaan allemaal aan hel journaal van acht uur vooraf. Niet te vergelen de dwaze wereld van Tommy Cooper. Na het journaal Mod Squad. De jon gelui van Mod Squad krijgen op dracht een studente op te sporen die plotseling verdwenen is. Hel lijkt er op dat ze onvoerd is, maar zeker zijn Pete en zijn makkers er toch niet helemaal van. Dan weer eens Brand punt speciaal om deze avond wal afwisseling te brengen en de hoofd schotel is natuurlijk „De klop op de deur". Amsterdam bly/t onrustig. Moeder Fransje ivordt in zekere zin het slachtoffer van de demonstra ties, maar niet dan wanneer ze eerst het probleem van haar kleinkind op school heeft opgelost. Inmiddels komt Annettes vriendin Stance terug uit Indië. Het avondprogramma sluit met een Engelse documentaire, die al eerder in het najaar is vervallen, nl. „De jacht op korhoenders". DINSDAG 20 OKTOBER'. NED. 1: 18.45 De Woe/s en de La maars; 18.55 Journaal; 19.04 De rare vogels; 19.30 Toppop; 20.00 Journaal 20.20 Peyton Place; 21.10 Muziek is troef; 22.00 Televizicrmagazine; 22.50 Journaal. NED. II; 18.4 De Woe/s en de La maars; 18.55 Journaal; 19.04 Den Haag vandaag; 19.09 Kunstsignale ring; 19.30 De dwaze wereld van Tommy Cooper; 20.00 Journaal; 20.20 Mod Squad; 21.10 Brandpunt-special 21.50 Dc klop op de deur; 22.30 Op korhoenderjacht; 22.55 Journaal. MUNCI1EN. In de Bondsrepubliek werd een computer geïntroduceerd, die de dames ontlbst van de moei lijke kledingkeus. Belangstellenden werden vernieuwd, vriendschaps banden werden opnieuw aangehaald en het was soms ontroerend te zien, hoe men elkaar na vele tientallen jaren van scheiding weer herkende en aansprak. Nadat enkele honderde kilo's mos selen waren opgegeten, bestond er gelegenheid om in plastic zakken, wat óver was mee naar huis te ne men, ook dat was een geste van het schoolbestuur, die zeer werd gewaar deerd. Tijdens en na de maaltijd haalde de heer J. M. de Waal oude herinne ringen op, terwijl zijn zuster, me vrouw Van den Berg-de Waal een gedicht voorlas. Door beiden was een aktie gestart, waarbij oud-leerlingen in de gelegenheid werden gesteld, iets te geven als blijvend aandenken van dit eeuwfeest. Deze aktie had tot dusver f 825,opgebracht, maai er werden bussen gereed gezet, waarin alsnog een gift kon worden gedeponeerd. Herdenkingsrede Na de mosselen volgden ook hier weer de oude schoolfoto's die gepro jecteerd werden, waarna in de Ned. Herv. Kerk, de 78-jarige heer C. Koelmans uit Utrecht, een herden kingsrede hield over het ontstaan van het Christelijk onderwijs in Ne derland, de liberale hegenomie in de 19e eeuw en de aanleiding tot het stichten van christelijke scholen daar tegenover. Na de drukbezochte dienst in de kerk, volgde de receptie in het her vormd verenigingsgebouw, waar ve le honderden het jubilerende be stuur kwamen gelukwensen. Onder hen waren namens de ge meente ook de beide wethouders. Wethouder Van Gilst was in de ar chieven gedoken en las enkele stuk ken uit 1870 voor, ondermeer de koopakte van de tuin en de vergun ning om een school in de tuin aan de Kerkstraat te .bouwen, zomede een uitnodiging aan burgemeester en wethouders om bij de opening van de school tegenwoordig te zijn. Wethouder Van Gilst besloot zijn toespraak met te wijzen op de on veranderlijkheid van het Woord Gods. Een enveloppe met inhoud werd namens het gemeentebestuur overhandigd. Na de receptie volgde weer, de op voering van de reeds eerder vermel de musical. Na het slotwoord van de voorzitter bleven velen nog wat napraten, vooral de van ver geko- menen, die de gelegenheid een dagje naar Bru over te wippen, gretig had den aangegrepen. Vele oud-leerlingen waren present BRUINISSE. 17-10. Twee dagen (avonden) heeft men te Bruinisse het eeuwfeest van de School met de Bij bel gevierd. Donderdagavond wat het de avond van de ouders, die door de voorzitter van de Vereniging tot Bevordering van Gereformeerd Schoolonderwijs werd geopend met een welkomstwoord en gebed. De voorzitter, de heer W. A. Ju- melet, las Markus 2, de geschiedenis van de geraakte, hij hield daarover een meditatie, waarbij hij de vraag in het midden legde of de generatie van nu, nog door het zelfde geloof wordt voortgedreven, als een eeuw geleden. Op het geloof komt het aan, dat bleek ook uit wat Jezus zeide tot de geraakte. Na deze opening en welkomst woorden werden respectievelijk oude schoolfoto's en dia's uit de tegen woordige klassen vertoond (de laat ste in kleur). De door de staf van de school vervaardigde kindermusical die door de jeugd goed ten tonele werd gebracht, viel uitstekend in de smaak, zodat door dit gevarieerd programma een geslaagde ouder avond werd verkregen. Vrijdagmiddag en -avond was het de dag voor de oud-leerlingen en enkele honderden schaarden zich om zes uur rond de schalen met dam pende mosselen. Zij werden welkom geheten door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer W% A. Jume- let. Een reünie van oud leerlingen slaagt op Bruinisse altijd bijzonder goed en als er dan nog gelegenheid bestaat mosselen te eten is succes verzekerd. Opwekkende ontmoetingen De zeer ouden waren goed verte genwoordigd, trouwens naast vele oud-onderwijzers en -onderwijzeres sen, waren alle leeftijdsgroepen, wel vertegenwoordigd, kennismakingen De heer J. M. de Waal overhandigt het bedrag van de oud-leerlingen aan de voorzitter van het schoolbestuur de heer W. A. Jumelet. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3