DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bevrijdingsfront van Quebec schiet gegijzelde minister dood MORBIS Nederland over Zuid-Afrika in de V.N. Man stal voor één miljoen gulden bijeen Nasser steunde Palestijnen Zeeuwse staten ongerust over Progil Para-cholera in Istanbul De wapenleveranties aan Zuid-Afrika Paniek in Brussel: Tram op hol geslagen Amerika levert Phantoms aan Israël Vroege sneeuw in Zuid-Slavië Weer gevechten in Jordanië ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 19 oktober 1970 127ste jaargang Nr. 20760 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken It, Zierikzee, Poslbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uilgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Aardgas komt bij Zonnemaire binnen Draina in Canada MONTREAL. 18-10. De leden van de F.L.Q., het bevrijdingsfront van de Canadese provincie Quebec, heb ben één van de gijzelaars de Qubec- se minister van arbeid Pierre La- porte, vermoord. De eveneens ont voerde Britse handelsraad James Richard Cross is nog in leven, maar - zo heeft het bevrüdingsfront mee gedeeld - ook h(j zal worden gedood, als de eisen van de F.L.Q. niet wor den ingewilligd. MONTREAL./OTTAWA, 18-10. De Canadese regering zal tot na de be grafenis van de vermoorde minister Laporte aanstaande dinsdag geen verklaring geven over de situatie in Quebec. De speurtocht naar de ont voerde Britse handelsattaché James Cross door 15.000 politie-agenten en soldaten wordt normaal voortgezet en de noodtoesstand in het land blijft gehandhaafd. Dit maakte mi nister van buitenlandse zaken Mit chell Sharp zondagmiddag bekend na afloop van een spoedbijeenkomst (Advertentie) QUALITY FIRST - Dealer voor Schouwen-Dulvetand: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 van het Canadese kabinet. De aan leiding voqr die bijeenkomst was de tragische moord van het Front Voor de Bevrijding van Quebec op de mi nister van arbeid van die st at Pier re Laporte, die een week tevoren was ontvoerd. Het l(jk van de minister werd zon dag aangetroffen in de kofferruimte van een auto die in de nabijheid van Montreal was neergezet. De ont voerders hadden hem een kogel door het hoofd geschoten. De moord werd in de vroege och tend via een anoniem telefoontje be kendgemaakt aan een Franstalig ra diostation. Daarop waren politie en militaire eenheden naar de aangege ven plaats, het vliegveld St. Hubert ten zuidoosten van Montreal, ge gaan. Het duurde echter nog enige uren voordat men de kofferruimte durfde openen omdat de vrees be stond dat in de auto een bom was yerstopt. De eisen Aanvankelijk scheen de ontvoe- voeringszaak zondag met een dubbe le moord te zijn afgesloten. Naast de moord op Laporte maakte de politie ook melding van de moord op de Britse handelsattaché James Cross die ook door het Front voor de Be vrijding van Quebec is ontvoerd. De ze berichten werden later echter te gengesproken. Alle bange vermoedens verdwe nen voorgoed toen in een kerk in het oosten van Montreal een brief van de hand van Cross werd gevonden. De Britse handelsattaché deelde daarin mede dat het hem goed ging en dat zijn leven niet in gevaar is als de politie de speurtocht naar zijn verblijft plaats staakt. Bij de brief was een cominuqué van de ontvoer ders waarin werd gezegd dat de ei sen (losgeld van 1.8 miljoen gulden en vrijlating van 23 politieke gevan genen) ook na de dood van Laporte onveranderd zijn gebleven. Gewaar schuwd werd dat Cross ook om het leven zal worden gebracht als ze niet spoedig worden ingewilligd. NEW YORK, 17-10. De Nederland se regering meent dat de bevolking van de Poitugese gebieden in zui delijk Afrika zelfbeschikking moet worden verleend en dat Zuid-Afrika niet langer het recht heeft Zuidwest- Afrika te besturen. Zij erkent het illegale bewind in Rhodesië niet en beschouwt de apartheidspolitiek als een beletsel voor vrede en rechtvaardigheid voor het overgrote deel der volkeren in Zuid-Afrika en Zuidwest-Afrika. De Nederlandse gelegeerde in de dekolonisatiecommissie van de Ver. Naties, het Tweede Kamei'lid ir. P. A. M. Cornelissen (K.V.P.) deed te vens een ernstig beroep op alle be- trokken regeringen, te streven naar een vreedzame oplossing en af te zen van het gebruik van geweld. Hij gaf te kennen dat Nederland niet voor een resolutie zou kunnen stemmen welke voorzieningen bevat die niet in overeenstemming zijn met de rea liteit, en dientengevolge niet de grote steun zou verkrijgen die noodzake lijk is om haar doeltreffend te ma ken. SOEST, 17-10. De 47-jarige min der valide C. L., die zich verleden week bij de politie in Bloemendaal heeft gemeld, blijkt in de afgelopen zes maanden b(j dertig inbraken in Bloemendaal, het Gooi, Amersfoort en Soesterberg voor ongeveer een miljoen gulden te hebben gestolen aan geld, gebruiksvoorwerpen en vooral sieraden, antiek, schilderijen en juwelen. Alleen bij vijf inbraken in Amers foort (o.a. bij de rechter mr. A. E. DEN HAAG. Minister-president De Jong, minister Roolvink, K.V.P.- fraktieleider Schmelzer en minister Bakker, tijdens de vorige week ge houden en afgesloten algemene po litieke beschouwingen in de Tweede Kamer. Th. Kooien en auto-importeur Pon) maakte de man voor twee ton buit. Drie inbraken in Soesterberg lever den hem eenzelfde bedrag aan antiek en juwelen op. De uit Utrecht afkomstige man, die bijna de helft van zijn leven in ge vangenissen heeft doorgebracht, heeft de gestolen goederen voor een deel verkocht en voor een deel aan ken nissen weggegeven. In verband hier mede zijn wegens heling in Amster dam twee arrestaties verricht. De man had tot gewoonte om eerst aan te bellen, teneinde zich van de aan- of afwezigheid van de bewoners te overtuigen. Verleden week kreeg hij plotseling berouw en meldde zich bij de politie in Bloemendaal om schoon schip te maken. Vrijdagmid dag is hij voor de officier van justi tie te Utrecht geleid. Sint Nicolaas veel te vroeg te Amsterdam AMSTERDAM, 16-10. Dc leidsters van 95 openbare Amsterdamse kleu terscholen hebben in een verklaring geprotesteerd tegen de vervroegde intocht van Sinterklaas in de hoofd stad (7 november). Zij vinden het belachelijk, dat het Initiatiefcomité Amsterdam (I.C.A.) het zakelijk belang laat prevaleren boven dat van de kleuters, voor wie dit feest toch in de eerste plaats be doeld is. „Hoewel het een gebeuren is, dat geen van de kinderen wil mis sen, is voor de meesten van hen dat toch een zenuwslopende tijd en vier weken feestspanning is een beetje teveel van het goede. Wij voelen ons dit jaar met het verkopen van Am sterdam ten zeerste bekocht", aldus de verklaring van de kleuterleid sters, die verwachten dat het I.C.A. volgend jaar met hen overleg zal plegen over de datum van intocht van de Sint. CAIRO, 17-6. Wijlen president Nasser van Egypte heeft vorige maand tijdens de burgeroorlog in Jordanië de Palestijnse commando- strjjders gesteund door ze met vlieg tuigen de drie Palestijnse bataljons te sturen die normaal aan het Suez- Kanaal gelegerd zijn. Ook leverde hij ze wapens en munitie en drong hij er op verzoek van de Palestijnse leider Arafat bij de Sowjet-Unie op aan, druk uit te oefenen op Amerika niet tussenbeide te komen. Deze en andere onthullingen zijn door de Egyptische minister van voorlichting, Mohamed Heykal, ge daan in het blad AI Achram, waar van hij hoofdredacteur is. In een ar tikel ove rde laatste 24 uur van Nas sers leven schreef hij, dat de pre sident kort voor de sluiting van het vredesakkoord in Cairo tussen Ai-a- fat en koning Hoessein, de Pales tijnse leider er nog eens op gewezen had dat Egypte zelf niet militair kon ingrijpen omdat dit interventie zou uitlokken „van buitenlandse mach ten die op dat moment zitten te wachen". Arafat stribbelde tegen, verklaarde dat hij geen vertrouwen had in de Jordaniërfe en dan maar liever tot een strijd op leven en dood overging, maar Nasser wist hem tot andere gedachten te brengen. MIDDELBURG, 17-10. Tijdens de vergadering van het provinciaal be stuur van Zeeland hebben de Zeeuw se staten unaniem een motie aange nomen, waarin de grote verontrus ting van de staten over de voorge nomen Progil-vestiging bij Antwer pen tot uitdrukking komt. Men vreest dat door Progil ern stige en grensoverschrijdende lucht en waterverontreiniging veroorzaakt zal worden. Ook zou het transport van gevaarlijke stoffen, dat vermoe delijk wel via de Westerschelde zal plaatsvinden, te grote risico's ople veren. De motie is verstuurd aan de Ne derlandse regering, aan het provin ciaal bestuur van Brabant en aan de TWEEDE KAMER Vragen over verdovende middelen DEN HAAG, 17-10. „Is minister Klompé het eens met de mening van staatssecretaris Kruisinga, dat het advies van de Raad voor Jeugdvor- ming over druggebruik, niet getuigt van enige deskundigheid?" Het Tweede Kamerlid C. F. Kleis- terlee heeft deze vraag gesteld aan de minister van C.R.M., dr. M. A. M. Klompé en aan de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezond heid dr. J. H. Kruisinga, Hij vraagt minister Klompé haar opvatting ken baar te maken over het bedoelde ad vies. - Ook wil de heer Kleisterlee weten wat er met het advies is gebeurd na dat het is binnengekomen bij het de partement van C.R.M. aan staatsse cretaris Kruisinga. Verder vraagt hij op basis van wel ke rapporten van welke deskundigen diens uitlating berust „dat men van mening was dat het onderscheid tus sen soft- en hard drugs kunstmatig en onjuist is". De afgevaardigde wijst op het be richt, dat de Canadese regering ma rihuana heeft geschrapt van de Jijst van arcotica, het gebruik van ma rihuana aan beperkingen onderhevig heeft gemaakt en het bezit er van strafbaar stelt met een kleine geld boete. „Zo dit bericht juist is, kan de bewindsman dan mededelen op welke gronden en aan de hand van welke rapporten van welke deskun digen de Canadese regering tot deze maatregel is overgegaan of wil over gaan?", aldus de heer Kleisterlee. ANKARA, 17-10. De gouverneur van Istanbul heeft tot grote waak zaamheid opgeroepen nu is vastge steld dat sommige delen van de stad zijn getroffen door een epidemie van para-cholera. Het officiële dodencijfer is 25, maar volgens onofficiële kringen zijn 50 patiënten overleden. 500 mensen die aan deze ziekte lijden, zijn in ziekenhuizen opgenomen. Alle ver loven van het medisch personeel zijn ingetrokken en er zijn ruim 1000 ziekenhuisbedden gereserveerd voor gevallen van para-cholera. LONDEN, 16-10. De Britse rege ring zal met haar plan, wapens aan Zuid-Afrika tel everen, het hoofd moeten bieden aan verzet van drie kanten, namelijk uit het Gemene best, van de Afrikaanse en niet-ge- bonden landen en van een groot deel van de publieke opinie. Het plan kan tot een ernstige cri sis leiden, die het uiteenvallen van het Gemenebest tot gevolg heeft, als mede boycot van de handel op zwart- Afrika en ernstige onenigheid in het binnenland. Verrast als zij waren door het on verwacht hevige verzet, hebben de conservatieve leiders de neiging een hardere houding aan te nemen. Pre mier Heath en minister van buiten landse zaken Douglas Home hebben ferm vei'klaard dat Groot-Brittannië even goed als de andere landen van het Gemenebest wel degelijk recht heeft op een eigen „onafhankelijke" politiek en „op het veilig stellen van zijn vitale belangen en die van het Westen door het verdedigen van de zeeweg rond de Kaap". BRUSSEL, 17-10. Een tram waar van dc remmen weigerden, heeft za terdag tegen de avond in het zuide lijk stadsdeel van Brussel voor grote paniek gezorgd. Enkele tientallen mensen zjjn in de chaos, die de op hol geslagen tram aanrichtte, ge wond; een tiental is in ziekenhuizen opgenomen. Geen van de slachtof fers is overleden. Het was een tram van lijn 55, waarvan op een fataal moment, juist toen hij de hellende Waterloose Steenweg afreed, de remmen het be gaven. De naar beneden razende WASHINGTON, 18-10. Volgens dc Washington Post zyn de afgelopen drie weken in het geheim nieuwe Amerikaanse F-4 Phantom-straal- jagers naar Israël overgebracht. Volgens het blad gaan deze leve ringen uit boven de 50 Phantom-ge- vechtsvliegtuigen die de regering- Johnson in 1968 aan Israël heeft toegezegd. Regerings- en defensie kringen in Washington weigerden commentaar op het bericht te geven. Zoals gemeld heeft minister van buitenlandse zaken Mahmoed Riad van Egypte vrijdag in een toespraak tot de algemene vergadering van de provinciale besturen in België, die bij de Progil-vestiging zijn betrok ken. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Bij jalousie vertoont zich meer eigenliefde dan liefde. ich Verwachting tot dinsdagavond: Veel wind Zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enkele buien; krachtige tot harde wind, aan de kust storm uit noordwest tot onord; dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen1 tot 6 graden onder noi'maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 20 okt. Zon op 7.13, onder 17.36. Maan op 21.03, onder 14.10. Laatste kwartier: 22 okt. (3.47). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 20 okt. 6.33 v.m. 18.54 n.m. BROUWERSHAVEN: 20 okt. 6.22 v.m. 18.42 n.m. Doodtij: 24 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het afgelopen weekeinde vond een herverdeling van de luchtdruk boven Enropa plaats, die de inleiding vormde tot een aanzienlijk ruig type herfstweer in onze omgeving. Een over Oost- Europa wegtrekkend hogedrukge- bied, een doorbraak van koude lucht uit de poolstreken naar onze omge ving mogelijk. Een golfvormige sto ring in de voorste begrenzing van de koude lucht ontwikkelde zich zondagavond snel tot een diepe de pressie, die maandagochtend in zuid- Noorwegen was aangekomen. Het bijbehorende stormveld omvatte toen een groot deel van noordwest Europa en het aangrenzende zeege bied. Een nieuwe storing ontwikkelt zich inmiddels bij IJsland en ver wacht wordt dat deze het komende etmaal dicht bij ons land in de buurt gaat komen. tram raakte verscheidene auto's, waarvan er één op het trottoir ge worpen werd. Deze auto raakte weer enkele voetgangers, die door de eta lage van een winkel geworpen wer den en ernstige snijwonden opliepen. Op plaatsen waar de helling van de weg wat minder steil was en waar de tram dus wat vaart minderde, sprongen verschillende passagiers in paniek van het voertuig, waarbij ook gewonden vielen. Andere mensen lie pen verwondingen op toen ze uit hun auto's werden geslingerd, die door de tram werden gegrepen. V.N. gezegd dat Amerika Egypte had beloofd geen vliegtuigen meer aan Israël te leveren maar dat de rege- ring-Nixon op haar belofte was te ruggekomen nadat zowel Israël als Egypte het bestand langs het Suez- kanaal hadden aanvaard. Hoge kringen rond het Witte Huis bevestigden eerder deze week dat de V.S. Israël tijdens de bestandsperi ode van voldoende wapens hebben beweerde Russisch-Egyptische ra- voorzien als compensatie voor de raketversterkingen in het gebied van het Suez-kanaal. Vliegtuigen werden echter niet speciaal genoemd. BELGRADO, 17-10. Met het zak ken van de temperatuur met meer dan 22 graden tot nul heeft het zui delijke deel van Zuid-Slavië voor het eerst sedert mensenheugenis de eerste sneeuwval in deze lijd van het jaar beleefd. De wijnboeren hopen maar dat deze ko\i van korte duur zal zijn en de oogst niet in gevaar zal brengen. BAGDAD, 17-10. Het centrale co mité van het Palestijnse verzet heeft bekendgemaakt dat het Jordaanse leger zaterdag, met gebruikmaking van artillerie en tanks, aanvallen ge daan heeft op stellingen van de Pa lestijnse guerillastrijders bij Ramtha in noord-Jordanië. De guerillastrij ders hebben zich verdedigd. Bij de felle gevechten in de afge lopen maand hebben de Palestijnse commando-eenheden zich stevig in het noorden van Jordanië genesteld. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1