NS Minitrips in eigen land rrico Nieuwe wijze van strandverdediging op Schouwen-Duiveland INGEZONDEN STUKKEN Volledig verzorgde ./-■v x voordelig uit met NS ARAM EN HET GEHEIM VAN DE GESLOTEN DEUR Oktobermaand, wijn-met- kaasmaand. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 16 oktober 1970 Nr. 20759 Rijsschuttingen aan de duinvoet geplaatst om te trachten het zand dat over strand stuift, te vangen. ZIERIKZEE, 15-10. In het sep tembernummer van „OTAR", het orgaan van de Waterstaatkundige Ambtenaren van de Rijkswaterstaat is een belangwekkend artikel gepu bliceerd over „Een nieuwe wüze van strandverdediging op Schouwen- Duiveland". Deze met vele foto's ge- illustreerde pubiikatie werd geschre ven door de heer H. Verheü Ing., hoofd dienstkring Zierikzee van Rijkswaterstaat. Het artikel is in hoofdzaak gewijd aan de strandver dediging door middel van paalrjjen, zoals op het strand van Schouwen is uitgevoerd. De duinverdediging op Schouwen tegen verstuiving geschiedt hoofd zakelijk. aldus constateert de schrij ver, door middel van stro- en riet- poten en helmbeplanting. Zo is het de laatste drie jaren, in het bij het rijk (rijkswaterstaat) in onderhoud zijnde duin, gemiddeld per jaar on geveer 200.000 m- helmbeplanting aangebracht. Verder wordt met suc ces beplanting van duindoorns en vlierstruiken toegepast. Aan de duinvoet wordt door het plaatsen van rijsschuttingen getracht het zand, dat over het strand stuift, op te vangen. Op verschillende ge deelten verliest met het gewonnen zand weer bij stormvloeden. Gemid deld wordt per jaar 30.000 nieter rijsschuttingen geplaatst. De smalle duinregels aan het Noorderstrand van Schouwen zijn aanmerkelijk verbeterd. In 1954 dcor de i ijkswaterstaat, dienst dijk herstel Zeeland en in 1968 door het Waterschap Schouwen-Duiveland is aan de binnenzijde een duinverzwa ring aangebracht. In het verleden zijn op diverse plaatsen duinvoetver- dedigingen uitgevoerd. Door de vele aanplantingen en de uitgevoerde werken tegen verstuiving is een prachtig duingebied ontstaan en be houden, met een unieke flora en fauna. De heer Verheij geeft in zijn artikel een overzicht over de strand verdediging sedert 1826 en van de ontwikkeling van het zeegebied voor de kop van Schouwen. Hij consta teert verder dat het opdringen van het Krabbengat zich vooral manifes teerde door duinafslag aan de hoge, waterkerende duinen van de duin polder Westerenban van Schouwen nabij de vuurtoren te Haamstede. Sedert 1880 ging ongeveer 500 «n duin verloren. Tijdens stormvloeden is de duinafslag zeer aanzienlijk. Het steile buitenbeloop kon niet beplant worden, zodat grote verstuivingen optraden. De duinafslag bracht wel iswaar geen onmiddellijk gevaar voor de achterliggende polder met zich mee, omdat de duinen ter plaatse nog redelijk breed zijn. Het was echter noodzakelijk de achter- uitgang van het duin te keren, ten einde te voorkomen dat de duinre- gel zoveel afneemt, dat ter plaatse kostbare voorzieningen moeten wor den getroffen. Gekozen is voor een strandverdediging door middel van open paalrijen. Een open paalrij ver oorzaakt, evenals een stenen hoofd, een weerstand in de desbetreffende stroombaan, dus vermindering van de langsstroom, wat een tendentie tot zandafzetting c.q. vermindering van zar.dopneming meebrengt, aldus wordt uiteengezet. De belangrijkste longsstroom is de getijstroom, ter wijl driftstromen een snelheidscom ponent in dezelfde richting hebben. In een slenkenrijk strandvak als het thans beschouwde .treedt cok nog een langsstroom in de slenken op, die deels driftstroom kan zijn, maar zeker ook afvoer van o.a. grondwa ter naar zee is. Het inmiddels door en voor reke ning van de rijkswaterstaat uitge voerde strandverdedigingswerk be staat uit elf paalrijen. De paalrijen 2, 4, 6, 8 en 10 lopen vanaf de duin voet tot de dieptelijn van NAP 3.00 m a NAP 4.00 m (koppenlij"), op onderlinge afstand van 400 m. De overige paalrijen 1, 3, 5, 7, 9 en 11 lopen vanaf de duinvoet tot de dieptelijn van NAP 1.00 m en zijn naast en midden tussen de langex-e paalrijen aangebracht. Zeewaarts van de lijn NAP 1.00 m zijn de paal rijen uitgevoerd als dubbele paalrij. Dit is gewenst omdat zeewaarts de golfaanval op de paalrij toeneemt. Er is geen bodembescherming toege past. De afstand tussen de palen is de paaldikte. Meer zeewaarts wordt deze afstand 0.73 m h.o.h. Over de laatste 18 m neemt de onderlinge afstand regelmatig toe tot 1.00 m h.o.h. Toe gepast werden eikehouten en vier kant beslagen tropische hardhouten palen. Voor het heien van de palen werd een speciaal hefeiland gebouwd. De palen, aangevoerd met een bulldozer en platte wagens vanaf het opslag terrein nabij de Oude Hoeve, wer den door middel van een kabelbaan op het hefeiland getrokken. Vervol LAND- EN TUINBOUW Grote uitvoer van uien DEN HAAG, 15-10. De export van Nederlandse uien blijft zeer groot. Reeds geruime t(jd gaan er wekelijks rond 10 miljoen kg uien vanuit ons land naar vele landen van Europa en ook daar buiten. Hiermede is dit produkt naar hoe veelheid het belangrijkste export produkt van de Nederlandse tuin bouw. Voorlopig zal deze export ook groot moeten blijven om de grote oogst van dit seifcoen weg te krijgen. De kwaliteit van de uien is bij zonder goed. West-Duitsland is nog altijd de belangrijkste afnemer maar ook de export naar Frankrijk is de laatste tijd van grote betekenis ge worden. Volgens de cijfers van het uitvoer controle bureau voor tuin- bouwprodukten bedroeg de totale Nederlandse uicnexporl in de week van 23 september tot 3 oktober 10.365 ton. Hiervan ging 4660 ton naar West-Duitsland en 2?56 ton naar Frankrijk. Naar Engeland wei^ den in die week slechts 4.92 ton Ne derlandse uien verladen en naar België en Luxemburg 1326 ton. t gens werden de palen met een hijs draad van de dragline onder de hei vibrator geplaatst. „Laser" Voor het bepalen van de richting 'en hoogte van de paalrij werd ge bruik gemaakt van een „laser". De „laser" is een huisje tegen de duin- -voet geplaatst. Op deze wijze kon ook in de nachturen nauwkeurig ge werkt worden. Het werk werd uitgevoerd in de periode januari 1968-augustus 1969. Aan de hand van de strandpro- fielen is intussen gebleken dat van paalrjj 3 tot en met paalrjj 11 reeds sprake is van een duidelijke zand- winst. Tijdens dit stormseizoen kwam geen duinafslag ter plaatse voor, ter wijl in het verleden dit duingcdeclte bij elke stormvloed afnam. Het overige gedeelte vertoont nog verlies. Dit trad echter op toen het zee-einde van paalrij 2 nog niet was aangebracht. Na het gereedkomen van het zee-einde van deze paalrij is geen verlies meer geconstateerd, zo dat het erop lijkt dat de situatie zich ter plaatse zal verbeteren. In totaal werden 3902 eiken palen en 1434 tropische hardhouten palen verwerkt. „Geen openheid bij actie IJsseloord" ROTTERDAM, 16-10. De openheid, die in een democratische samenle ving past, is door de justitie niet in acht genomen tijdens de actie v.qn ca duizend overheidsfunctionarissen in het ambonezenkamp IJsseloord in Capelle aan de IJssel, zo meent het bestuur van de Rotterdamse Journa listen Vereniging. Het bestuur heeft in een telegram aan de minister van justitie gepro testeerd „tegen de totale afsluiting van een stuk Nederland, zonder eni ge mogelijkheid voor journalisten om uit eigen waarneming over het •optreden te berichten". LANDBOUW EN VEETEELT Dr. Mansholt gaf zijn naam aan stal BRUSSEL, 15-10. Be Europese landbouwcommissaris, dr. S. L. Mansholt, heeft donderdag in Brus sel zjjn naam gegeven aan een in het Nederlandse Oosterwolde ontwikkel de nieuw type rundveestal waarvan volledige mechanisatie en daarmee een vergroting van de melkcapaci- teit per manluur, het voornaamste kenmerk is. Aan de voet van het Brusselse Berlaymontgebouw, waarin de EEG gehuisvest is, liet de heer Mansholt zich door de directeur van het Oos- terwoldse bedrijf voor agrarische mechanisatie, de heer G. W. Poiesz, uitleggen hoe het er in de „Mansholt- stal" aan toegaat. De heer Poiesz had uit Oosterwolde een grote ma quette meegebracht aan de hand waarvan hij duidelijk kon maken dat toekomstige rundveeb.edrijven, met behulp van deze stal, aan twee man genoeg hebben om het gehele bedrijf gaande te houden. Dr. Mans holt heeft zijn naam aan de nieuwe stal gegeven omdat dit ontwerp vol ledig past in zijn streven naar na tionalisering in de landbouw. 2 dagen Amsterdam f 37.- 3 dagen Zuid-Limburg f 45.- 3 dagen Twente f 49.- 3 dagen Bergen N.H. f 49.- 3 dagen Montferland f 60.- 3 dagen Friesfand f 62.- 3 dagen Brabant f 64.- 5 dagen Terschelling f 75.- Prijzen van elk station in Nederland. Vertrek dagelijks. Inlichtingen in de NS-reiskrant op de stations. N.S.-actie „65 De actie 65 -f van de N.S., waarbij 65-plussers vorige maand uit acht tien dagen twee dagen konden kie zen om vrij te reizen, heeft het re- sultaat gehad dat er eind september meer dan 100.000 65 -f - kaarten in omloop waren. Uit een enquête on der de 65 - reizigers bleek dat maar enkelen per keer minder dan. 100 km aflegden. Roken in bed oorzaak van brand AMSTERDAM, 15-10. De brand in de Amsterdamse Dijkstraat, waarbij woensdagavond de 24-jarige H. J. de Kok om het leven kwam, is ver moedelijk ontstaan doox-dat het slachtoffer in bed heeft liggen roken. Geconstateex-d is, dat het bed de brandhaai'd is geweest. PARAMARIBO. De recherche van Paramaribo heeft, in samenwerking met de. douane, 9 personen aange houden wegens roken van marihu- ana-sigaretten of handel in marihu ana. SAIGON. President Thieu van Zuid-Vietnam heeft paus Paulus in een pex-soonlijke boodschap uitgeno digd „Zuid-Vietnam aan te doen wanneer dat mogelijk is". Vice-pre sident Ky heeft de boodschap don derdag aan de paus overhandigd. Deze week werd in „De Ark" te Re- nesse een grote modeshow gehouden onder auspiciën van de Plattelands vrouwen en de Ned. Vereniging van Huisvrouwen. O.m. was een fraaie collectie hoeden te zien van Maison Drehsey Poel, terwijl Verton's schoe nen de kledingcollectie completeer den. De foto loont een broekpak met bijpassende hoed. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Een „overdruk" over Oosterschei de-slu i t ing Mijnheer de redakteur, Enige tijd geleden vond ik, zoals veel inwoners van deze stad in mijn brievenbus een overdruk van een ar tikel uit Elseviers Weekblad van 12 september 1970. Hieiin werd een overzicht gegeven van de standpun ten die men kan innemen ten aan zien van de afsluiting van de Ooster- schelde. Tevens werden de argumen ten waarmee tot nu toe afsluiting weid verdedigd, aan een kritische beschouwing onderworpen. Dat ar tikel heeft bij mij een misselijke na smaak achtergelaten. Misselijk, omdat er volgens mij na lezing uit slechts twee mogelijkheden gekozen moet worden. De eerste is dat er schromelijk wordt overdreven, dat er dus bewust foutief wordt voorgelicht, en dat schvijver(s), uit gever en vei'spieiders van het arti kel, samen met de leden van de Stu diegroep Oostex-schelde, op een wei nig sympathieke manier de publici teit zoeken. Een misselijke streek, omdat het een onderwerp betreft dat volgens deskundigen, - wie twijfelt aan de deskundigheid van Zeeland en grote delen van Zuid-Holland. En tenslotte weet men juist hier in Zee land maar al te goed hoe betrekke lijk de veiligheid in een polder kan zijn! De andere uit het tweetal van mo gelijkheden is echter dat de samen stellers van het artikel het bij het rechte eind hebben. Dat de afgeschil- dei'de mogelijkheden en ontwikke lingen niet op overdrijving berusten} maar op verandex-de inzichten die het gevolg zijn van gevordex-de tech nische kennis en vex-beterde metho den van onderzoek. En in dat geval wordt er eveneens aan valse vooi-lich- ting gedaan, en wel door die instan ties die er zorgvuldig voor waken dat al deze nieuwe gegevens ter ken nis van het grote publiek komen. Wat niet minder misselijk is. Meneer de redakteur, ik ben geen waterstaatdeskundige, geen eko- noom, geen bioloog, kortom, ik ben niet deskundig. Ik heb echter wel aardig leren lezen. En na lezing van het bewuste artikel overheerst bij mij de mening dat de ax-gumenten van de Studiegroep Oosterschelde niet door ondeskundige beunhazen zijn opgesteld. En mocht zelfs maar een deel van hun vei'wachtingen be waarheid worden, dan nog zou dit, niet alleen voor Schouwen-Duive land, maar voor geheel Nederland, niets minder betekenen dan een ramp. Is dit geen reden voor zeer grote voorzichtigheid? Door wie, en waarom 'dan toch. worden deze argumenten zo weinig serieus genomen? Wie zijn die men sen die nieuwe wetenschappelijke gegevens, die op z'n minst nauwkeu- x-ige beschouwing waard zijn, onder tafel willen wei-ken? Waai'om en door welke instanties wox-dt de Grote Ambtelijke Doofpot gehanteei-d? Kan zo langzamerhand het hele pi-o- bleem niet worden teruggebracht tot de simpele vraag: wie bedondert wie, en waarom? En dat is meteen een derde reden tot misselijkheid. In een tijd waarin ieder de mond vol heeft met woor den als Inspi-aak, Medezeggenschap en Openheid, bewijst een kwestie als de afsluiting van de Oosterschelde dat dit slechts holle begrippen zijn. In een tijd waai-in ieder weldenkend mens tot de konklusie moet komen dat menselijk ingrijpen in de natuur een zaak is waarbij niet over één nacht ijs gegaan kan worden, tonen officiële instanties dat de zorg voor het leefklimaat in de wereld hun een zorg zal zijn. Is het, bijvoorbeeld waar dat adviseurs van de Studie groep Oostei-schelde, die uit kringen van Rijkswatei-staat komen, met ont slag gedi-eigd worden? Is het waar, dat met name de Provinciale Zeeuw se Courant alles betreffende deze problematiek systematisch dood zwijgt? Is het waar dat officiële in stanties zich aan valse vooi-lichting schuldig maken? Is het waar dat met opzet gegevens en metingen die niet sti-oken met de plannen en vex*wach- tingen van Rijkswatex-staat verdon keremaand worden? Is het waar dat de afsluiting van de Oosterschelde gevaar oplevert voor de natuurlijke waterkering aan de kop van de ei landen? Is het waar dat de afslui ting van de Oosterschelde een groot gedeelte van ons land volkomen naar de bliksem zal helpen? Meneer de i-edakteur, als dit gilles waar is dan wordt het waarachtig hard tijd dat wij, en dat zijn u, ik en iedereen, ons tegen deze afsluiting verzetten. Maar op z'n minst wordt het hard tijd dat nauwkeurig en ob~ jektief wordt onderzocht wat er van waar is. En aan px-estige-ax-gumen- ten en theoi-etisch ge-welles/nietes hebben wij niets. Want mocht het waar zijn, al was het maar voor een deel, dan zal van het Zeeuwse devies alleen het „worstelen" overblijven, en „ontkomen" zal er dan niet meer bij zijn! C. S. van de Weghe, Zierikzee. Het Deltaplan en als uitvloeisel daarvan de sluiting van de Ooster schelde, is in Nederland in het alge meen en in Zeeland in het bijzonder duidelijk contravex-sioneel geworden. Dat is een feit. Beweert men in een bepaalde kring iets, dan wordt men als boosdoener - of denker aange merkt. Beweert men hetzelfde in een andere kring, dan krijgt men bijval. Als het echter over zwijgen gaat, laat men er ons dan wél buitenhou- den. Reeds voor 1960 hebben wij al tijd gepleit voor een genuanceerder benadering van het plan, dan bij de parlementaire behandeling van het wetsontwei*p in 1953, toen ieder te recht onder de indruk was van de stormramp. Dezerzijds is altijd gewezen op de noodzaak, vooral alternatieve oplos singen althans te besludei-en. Twee dingen: we moeten i-ealist zijn en constateren dat het Deltaplan reeds een eindweegs onderweg is. Er zijn kapitalen ingestoken en het plan is één en ondeelbaar. Anderzijds gaat het plan in tegen de trend van deze tijd; wie is er geen voorstander van open water éh wie kan in volle gerustheid sleutelen aan de natuur, gelet op de immer dringender wor dende ï-oep om milieu-zuiverheid en watei-- en luchtreinheid? Wie kan de totale hex-strukturei-ing van de ka- i-aktei-istieke provincie Zeeland, al leen maar „fijn" vinden? Maar er zit iets onstuitbaars in de ontwikkeling en symptoom hiervan is, dat zelfs de Wadden al volop in de diskussies zijn. Men zoti die ten minste open, zuiver en onaangetast kunnen laten, als zijnde volstrekt uniek in Europa. We zijn er echter niet zo verschi-ikkelijk gerust op. REDAKTIE. OVERDENKING Waarmede zal de jongeling zijn pad rein bewaren? (Psalm 119 9). Met deze ovex-denking wil ik mij eens wat meer richten naar de jeugd dan naar de ouderen, alhoewel deze toch 'best een woord zullen vinden wat hen aanspreekt. Ik zou eens via dit geschreven stukje mét de jeugd en niet tégen ze willen praten. Ik bedoel dit: We moeten als ouderen niet zo tegen de jeugd preken, hen allerlei hai-de ge boden voor-houden en verder niet. Dat maakt voor hun het geloven tot iets onaanvaardbaax-s. Nee, ik wil met hen mee denken, praten en zoe ken, om de antwoorden te vinden op de vele problemen die er rijzen als je bovenstaande vraag stelt. Hoe zal ik, ondanks de agressiviteit in me en de drang der zinnen, de levenslust, de zucht naar avontuur, m'n streven naar geluk en vreugde, m'n leven rein houden? In een wereld waarin we ovei-spoeld worden door seks, verdovende middelen en alcohol. Een wereld waarin de morele wetten schijnbaar hebben afgedaan. Daar sta ik dan als jongeling en wat moet ik? Hoe hou ik vast aan hetgeen me geleei-d wordt in de kerk, op school en thuis? Waarom moppex-en de ouderen zo tegen ons, door hoofdschuddend te schelden: „Die jeugd van tegenwoor dig". Als we daar als oudex-en niet vlug mee ophouden zal dat de jeugd nog vex-der van ons verwijderen. Wie heeft als oudere vandaag de moed en de liefde om mee mét de jongeren te vx-agen: Hoe bewaar ik mijn rechte koex-s? Dat is een ontzettende vraag. Om dat er volgens mij maar één ant- woord mogelijk is. We moeten af van vervelend ouderwets is. Dat je als het waanidee dat God dienen saai en christen niet in een zwaar hax-nas moet lopen, maar vrij door het leven mag gaan. Wat we als jongeren én ouderen nodig hebben is, dacht ik, de ex-va- ring van Chx-istus' woorden: Bidt en u zal gegeven wox-den Zoekt en u zal vinden Klopt en u zal open gedaan wox-den Want een ieder die bidt ontvangt die zoekt vindt en die klopt vindt een open deur naar God toe, die hét antwoord is op elke vraag die wij niet kunnen geven. Ontdek dit woord in uw eigen le ven en ik geloof dat we ons pad dan rein kunnen bewaren. M. K. Trillen van de palen met een hei-vibrator. 37. Aram en Rock voerden hun paarden een eindweegs bij de teugel, doch toen zij moesten klimmen, besloten zijn de diex*en achter te laten, daar zij anders teveel in hun bewegingen belemmerd zouden wor den. Zij bonden ze vast aan een boom en gingen alleen verder. Het was geen gemak kelijke klimpartij, aangezien de rots steil omhoog voerde. Bovendien werden Aram's gedachten voortdurend beziggehouden dooi de vraag wat Rela in haar schild zou voe- x-en. Want dat hij Rela binnenkort zou te rugzien. daaraan twijfelde hij geen ogen blik. Kon het werkelijk haar bedoeling zijn een opstand legen Tudor te ontketenen, zo als zij hem had voox-gesteld? En wanneer dit zo was, aan wiens zijde zou hij zich dan moeten scharen? Deze en honderd andere vragen woelden hem door het hoofd, terwijl hij zich lang zaam en voorzichtig een pad over de rot sen baande. De reus ging zwijgend naast hem. Eindelijk hadden zij een open ge deelte bereikt, dat hen wat meer uitzicht bood. Voox-zichtig gluurden zij over de x*ots- blokken heen en wat zij daar zagen beves tigde direct hun vermoeden dat er iets bx-oeide. Van alle kanten zagen zij kleine groepjes ruiters op het vuur afgaan, waar omheen zich x-eeds een groot aantal per sonen verenigd had. Hier en daar stond een enkele schildwacht, doch tot nu toe had niemand hen opgemerkt. „Wij moeten dichterbij zien te komen", fluisterde Aram. (Advertentie) niet vergeten... Frico eten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3