Waarschuwing W. RIKKEN N.V. i °orbij 't AGENDA Twee mannen kapen Russisch lijnvliegtuig met 51 inzittenden De aanvullende huursubsidie STREEKNIEUWS Troepen ingezet in Montreal TOUCH 1 Stewardess werd gedood; twee |>iloten gewond MOSKOU/ISTANBOEL, 15-10. Ge- wapend met vier geweren, twee pi stolen en drie handgranaten hebben een 16-jarige man en zijn 18-jarige zoon donderdag een Russisch ver- keersvlieguig van het type Anto- nov-24 met 51 personen aan boord gedwongen naar Turkije te vliegen. Na een schotenwisseling in de cockpit waarbij een stewardess werd gedood en de twee piloten gewond, landde het toestel in de Turkse ha- vensad Trabzon aan de Zwarte Zee. Onmiddellijk na aankomst vroegen de beide kapers in Turkije politiek asiel aan. Hoewel er tussen beide landen staat heeft de Russische regering de geen uitleveringsovereenkomst be- Turkse auoriteiten om de uilevering van de door het persbui'eau Tass genoemde „misdadige moordenaars" gevraagd. Ook is de teruggave ver zocht van het toestel en van de pas sagiers die zich aan boord bevonden. Dit laatste zal volgens een woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken in Ankara „zo spoedig mogelijk" gebeuren. In zijn verklaring heet het dat „De Turkse regering besloten heeft overeen komstig de internationale gebruiken het gekaapte toestel terug te geven en de passagiers te repatriëren". De luchthaven-autoriteiten van Trabzon hebben de beide kapers la- Er worden hier en daar zoge naamde Pfaff naaimachines aan geboden en wordt de indruk ge wekt dat het om nieuwe machi nes gaat. Nieuwe Pfaff naaimachines koopt U alleen bij PFAFF NAAIMACHINEHUIS Kortemeestraat 17 Telefoon (01640) 35878 BERGEN OP ZOOM DEN HAAG. 15-10. Het departe ment van volkshuisvesting en ruim telijke ordening heeft woensdag de eerste beschikking verzonden waar bij de minister een aanvullende in dividuele huursubsidie toekent aan huurders van na 1960 met rijkssteun gebouwde woningen. Het totaal aan tal aanvragen waarvoor een beschik king moet worden gemaakt is mo menteel 20.000. Met de afdoening hiervan zal aldus het ministerie, nog enige maanden gemoeid zijn. Tot 1 december kunnen nog aanvragen voor uitkering over de periode tot 1 april 1971 bij de gemeentebesturen worden ingediend. Minister Schut heeft de termijn van Inzending die aanvankelijk op 1 oktober afliep, na melijk verlengd met twee maanden. Twee meisjes vermist VEENDAM, 16-10. Sinds maandag avond zijn de 16-jarige Greet je Plat en de even oude Ihge Tonkes, beiden uit Veendam, spoorloos verdwenen. De meisjes hebben om half zeven de ouderlijke woning verlaten om de handelsavondschool in Veendam te bezoeken. Zij zijn daar echter niet aangekomen. Sindsdien ontbreekt elk spoor van de meisjes. ROTTERDAM. Gulle gevers depo neerden hun bankbiljetten in de bus tijdens de actie hospitaalschip in de Ahoyhal. ter geïdentificeerd ais Frannas Ko- reyero (46) en zijn 18-jarige zoon Brazinkas. Het zijn Russische staats burgers van Joodse afkomst die, naar verluidt, politie kasiel hebben ge vraagd om later naar Israël te gaan. Een woordvoerder op het vliegveld vertelt dan: „Na de landing sprongen de twee kapers als eersten uit het toestel. Ze werden onmiddellijk door veiligheids-functionarissen ingere kend. Nadat vervolgens de passa giers war enuitgestapt vonden we in de cockpit de twee gewonde piloten, die zo snel mogelijk naar een zieken huis werden overgebracht. Juist bui ten de cockpit lag het lijk van de stewardes. Ze was getroffen door twee kogels, een in het hoofd en een in de borst". Het is de eerste keer dat men er in slaagt een Russisch passagiersvlieg tuig te kapen en het naar een vlieg veld buiten de Russische grens te brengen. Voorzover bekend zijn vier voorgaande pogingen, waarvan drie in de lucht en een op de grond, ver ijdeld. ZIERIKZEE Schrijving in Ing. Register Dezer dagen werd de heer H. Ver hei j, hoofd van de dienstkring Zie- rikzee van Rijkswaterstaai alhier, door het bestuur van de Stichting Ing. Register ingeschreven in het re gister van.de stichting. De heer Ver- heij, die gestudeerd heeft in de vak richting Weg- en Waterbouw, is hier mee gerechtigd tot het voeren van de aanduiding Ing. achter zijn naam. Geslaagd Voor het theoretische gedeelte van het examen zwemonderwijs K.N.Z.B., slaagde dezer dagen mevrouw P. C. Verheij-Keulemans alhier. Mevr. Verheij is zweminstructice Van de gemeente Westerschouwen. Studiedag Nedeilandse Bond van Plattelandsvrouwen Op donderdag 5 november a.s. wordt door de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Zee land, te Goes in „De Prins van Oranje" een studiedag georganiseerd. Het thema voor deze middag is „Milieubehoud - zelfbehoud". Drs. D. J. de Jong, bioloog van het Instituut voor planteziektekundig onderzoek, spreekt over „Milieu, voedselproduktie en normen"; drs. C. Bakker, bioloog bij het Deltainsti tuut, over „De zorg voor het water"; mevrouw L. Mol-de Jager is discus sieleidster over het onderwerp „Zijn huisvrouwen ook vervuilers?" In de pauze wordt gelegenheid ge geven een tentoonstelling over dit onderwerp te bekijken. Na de pauze de film „Om het laatste groen", met gelegenheid tot het stellen van vra gen over deze film. Vergadering Nederlandse Christen Vrouwenbond Op 21 oktober organiseert de Ne derlandse Christen Vrouwenbond af deling Zierikzee een vergadering in het Hervormd Verenigingsgebouw. Als spreker komt de heer J. de Jon ge die het onderwerp „Strandpasto- raat" behandelt. Door ziekte van mej. Augustijn is het de heer De Jonge die dit onderwerp behandelt. RENESSE Studieweekeinde Zeeuws Jeugdorkest Het Zeeuws Jeugdorkest, dat on der leiding staat van Peter Jense zal a.s. weekeinde in „Het Zeehuis" te Renesse vertroeven om zich daar door middel van flinke studie voor te bereiden voor enkele in het a.s. seizoen te geven concerten, o.a. in België. Het orkest bestaat uit een 40- tal jongelui in de leeftijd van 12 tot 20 jaar. De samenstelling van het orkest bestaat uit strijkers, houtbla zers. enkele koperblazers en slag werk. Als afsluiting van het studie weekend zal op zondag 18 oktober een openbare repetitie worden ge houden in „Het Zeehuis". Rampweg 20 te Renesse. Iedereen is hier na tuurlijk welkom. (Aanvang van de repetitie 16 uur). NOORDGOUWE Najaarsvergadering Ned.Bond van Plattelandsvrouwen Door de afdeling Noordgouwe en omstreken van de Ned. Bond voor Plattelandsvrouwen wordt op woens dag 21 oktober de najaarsvergade ring georganiseerd in het Mr. De Rooshuis te Noordgouwe. Op de agenda staan o.m. de vol gende punten vermeld: De bestuurs verkiezing; aftredend en herkiesbaar zijn mevr. I. E. v. d. Waarden-Froon en mevr. C. S. Mandemaker-Penning. In de pauze worden loten verkocht ten bate van de kas. Na de pauze vertelt mevr. I. E. v. d. Waarden- F;oon over haar reis en verblijf naai de Volkshogeschool zij Parijs, uit gaande van de Bond van Platte landsvrouwen. waarbij ook dia's ver toond worden. DUIVELAND Winteiganzen in V-vlucht Nu de natuur wat kouder weer gaat geven, zijn ook de winterganzen weer op het toneel verschenen. In een grote V vlogen er omstreeks 80 over het dorp om even later neer le strijken op het reeds kaal wordende land, teneinde te consumeren. Het verhaaltje dat het vliegen van deze vogels op een grote V reeds vorst zou betekenen berust op een sprook je, want dan zou het van het begin van hun komst totdat zij het hoge noorden weer gingen opzoeken, al tijd moeten vriezen. De vliegmelho- de van de ganzen is namelijk altijd in een V-vorm wanneer ze in grote groepen op de vleugels gaan. OOSTERLAND Bejaardensociëteit ging van start OOSTERLAND, 15-10. Na een re ces van ongeveer 5 maanden zijn de bejaarden-bijeenkomsten in het Ver enigingsgebouw donderdagmiddag jl. hier ter plaatse weer hervat. Er wa ren veel bejaarden opgekomen, waaronder een tweetal nieuwe ge zichten. Ook het damescomité was (Advertentie) natuurzuivere pepermunt \Kjw- Gewapende overval j in Amsterdam: f 20.000 AMSTERDAM, 15-10. B(j een ge wapende overval op het bijkantoor van de Middenstandsbank in de Scheidstraat in Amsterdam-Zuid hebben twee circa 25-jarige jonge mannen donderdagmiddag ongeveer f 20.000,- buitgemaakt. De mannen droegen bivakmutsen en waren gewapend met pistolen. Na de overval vluchtten de mannen weg op brommers. De kassier is de over vallers nog achterna gegaan maar had geen succes met zijn achtervol ging. OTTAWA-MONTREAL, 15-10, Een heden van het Canadese leger zijn woensdag Montreal binnengetrokken waar zij zorg zullen dragen voor de bescherming van hoge functionaris sen en overheidsgebouwen .De troe pen zijn gekomen op verzoek van premier Boerassa van Quebec. De militairen zijn onder bevel van de politie-autoriteiten gesteld. Boven de stad vlogen woensdag hefschroef- vllegtulgen van het leger. aanwezig en de leiding voor deze eerste middag berustte bij mevr. M. J. Stoutjesdijk-van 't Hoff. Deze sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen, inzonderheid tot me vrouw de Kam, de echtgenote van Duivelands burgemeester, die ook in het damescomité zitting heeft geno men .omdat zij, aldus mevr. Stout- jesdijk, graag wilde medewerken aan het bejaardenwerk. en tevens de mensen in de gemeente wil leren kennen. Ook een oude bekende op de sociëteit, mevr. Hoekman-Jumelet uit Zierikzee. wil haar plaats in het damescomité weer gaat innemen, om zodoende het werk dat baar eertijds lief was, te hervatten. De leidster dankt beide dames voor deze bereid willigheid, temeer omdat het comité hierdoor weer op de gewenste sterk te komt, nu zuster Compagne heeft gemeend te moeten bedanken om ge zondheidsredenen. Ook de dames-or- ganistes en de serveerster werden hartelijk verwelkomd. Spr. wees ver der op het snel vervliegen van de lijd. „Het is pas geleden dat we af scheid namen van elkaar". Met wee moed herdacht mevr. Stoutjesdijk de twee bezoekers die door de dood werden weggenomen, t.w. de heren Adrie van den Berge en Toon Kloote. „We gaan nu een nieuwe periode van vergaderen tegemoet", aldus spr. „en we hopen weer op een goede en pret tige onderlinge verstandhouding on der elkaar". De wijkzuster werd dank gebracht voor alles wat zij geduren de een aantal jaren voor de bejaar den heeft gedaan. Onder het genot van een kop thee en koffie werd verder de middag ge zellig doorgebracht met zang en spel. Het orgel werd bespeeld door mevr. M. P. Capelle-van den Berg. Kinderpostzegelactie Chr. Lagere School Ook de leerlingen van de hoogste klassen van de Christelijke school alhier, hebben zich op voorbeeldige wijze van hun taak gekweten met de verkoop van kinderpostzegels en -kaarten. Het hier behaalde resultaat was f 634,-. en dankwoord aan deze ijverige leerinlgen en het onderwij zend personeel is hier op zijn plaats, niet minder aan degenen die door koop van zegels en kaarten, dit werk weer wilden gedenken. Actie „Schip Ahoy" Door een 14-tal leden van de sport vereniging „Duiveland" werd woens dagavond hier ter plaatse gecollec teerd voor de actie „Schip Ahoy" on der leiding van de heer Waasdorp. Een bedrag groot f 730,15 kon aan het comité worden ter hand gesteld. BRUINISSE „Nu met Hope" organiseert feestavond voor uniformen majorettenkorps Bruinisse mag met recht trots zijn op zijn goed geüniformeerd muziek korps en de niet minder fraai ge klede drumband. Nu komen daarbij de majorettes, die nog in het uniform moeten worden gestoken. En „Nu met Hope" vraagt daarbij de steun van de bevolking. De muziek doet dit, op wat men tegenwoordig noemt een „ludieke" manier, door het hou den van een gezellige avond in het Kamp Stoofpolder op vrijdag 23 ok tober. Daar zal onder meer het Rad van avontuur lustig draaien, terwijl de Lejos er voor de onmisbare mu ziek zorgen. Dit verhaaltje mag iedereen echt wel overslaan, want het is een hoogst persoonlijke affaire, die echter - en misschien is dat dan toch weer wel het sociale lijntje naar het publiek - dezerzijds schokgolven van geluk heeft opgeleverd, al mag ieder dat, naar eigen smaak, lelijk overdreven vinden. Enfin, toen destijds de nieuwe Neptunus op de stadhuistoren werd gezet, was er heel hoog nog een stei gertje gemaakt en ging men op zijn tenen staan, dan kon men juist Nep tunus even aanraken. Dat is uiter aard sentimenteel en het stelt niets voor, maar ondergeekende is toen op zijn tenen gaan staan en heeft Nep tunus even aangeraakt. De volgende dag werd het steigertje afgebroken en (zo is dat ook) niemand kan se- dertien Neptunus op zijn hoge stand plaats meer aanraken. Laat zich nu deze week een verge lijkbare situatie voordien! Er is - dat weet u nu wel - een gouden wind vaan op de St. Lievensmonsertoren gezet. Tegen de nieuwe spits ivas een smal laddertje gezet of liever het waren twee aan elkaar gebonden laddertjes. De autoriteiten gingen ook naar boven. Hét was een beetje griezelig gezicht, maar - ook al deed het doek wat onwillig - het liep alle maal goed af. Niemand echter heeft de gouden vaan aangeraakt. En dit i$ nu het persoonlijke van de zaak (maar u mag er om meesmuilen), Schiereilandman heeft de windvaan wèl aangeraakt. Hij moest op de bo venste trede van het trapje gaan staaii en met één hand een ijzeren uitstulpsel vastpakken en dan kwam de vaan juist binnen handbereik. Het laddertje is al weg en de vaan - net als „Nep" destijds - is onbereikbaar geworden. Ik vind deze „golden touch" (gou den aanraking) helemaal het einde en weet wel zeker straks, de stad huistoren en de St. Lievensmonster- toren te zien in de bestorting van allerlei buien en onder allerlei be lichtingen en omstandigheden. Ai, wat zijn Neptunus en de vaan ver weg en ongrijpbaar. Maar ik heb ze op hun hoge stand plaats eenmaal toch aangeraakt. Het is de sentimentaliteit ten top ge voerd, het is eigenlijk onzin, maar ik héb ze aangeraakt. Het is dwaas en ijdel, kinderachtig en flauw, maar - zo is het ook - je kunt ze tenslotte toch maar één keer aangeraakt heb ben en het kan nu (lekker) niet meer, tenzij ze ooit omlaag zouclen komen, maar dan is de aardigheid er af! SCHIEREILAND MAN. Vrijdag 16 oktober Zierikzee Mondragon, clubavond Delta-Foto. „Huis van.Nassau", 20.00 uur, leden vergadering Partij van de Arbeid. „Duyvelants Koffyhuis", 20.00 uur feestavond handbalvereniging Delta- Sport. Haamstede Hotel Bom, 8 uur, Nutsavond. Zaterdag 17 oktober Zierikzee-Duiveland Paddestoelenexcursie Jeugd vogel wacht naar Ouwerkerk, start 2 uur, hek Nieuwendijk. Huis van Nassau, feestmiddag Alg. Bond van Bejaarden. Westhoek 10 uur paddestoelenexcursie Jeugd- vogelwacht naar de Domeinen, start pompstation A. v. d. Weijdeweg. Maandag 19 oktober Zierikzee Mondragon, 8 uur, Philatelica. Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, U.V.V. ontspanningsavond voor be jaarden. Huis van Nassau, 8 uur, bestuursver gadering Zierikzeesche Oranjevere niging. Plaatsenhuus, 8 uur, raadsvergade ring Brouwershaven. Woensdag 21 oktober Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Herv. Verenigingsgebouw, 8 uur, ver gadering N.C.V.B. Noordgouwe Mr. Rooshuis, 7.30 uur, najaarsver gadering Ned. Bond van Plattelands vrouwen. Vrijdag 23 oktober Haamstede Hotel Bom, 7.45 uur, Vogelwacht Schouwen-Duiveland. Uw geldzaken vlot en zakelijk geregeld in een prettige sfeer bij de NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Uw moderne gezinsbank! Dagelijks geopend WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 17 en zondag 18 oktober Dokter G. -T. v. d. Waarden, Noord gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor dokter Van Hoorn en dokter Bontkes. Dokter H. J. Simons, Renesse, tel. (01116) 280, neemt waar voor dokter Stenger en dokter Terp stra. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114)-1280, neemt waar voor dokter'Van Leeuwen. Dokter E. E. Vleugels Schutter, Zie rikzee, tel. (01110) 2780, neemt waar voor dokter v. d. Zande. Zuster Kurtz, Renesse, telef. (01116)- 303 neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, tel (01110)2180 heeft dienst. De weekeinddiensten vangen aan op zaterdagmorgen om half tien. Scheepvaartberickten Ameland, 14-10. Aank. Gibraltar. Abida, 15-10. Verw. Singapore. Acamaea, 14-10. Verw. Sola. Diloma, 13-10. te Jebel Dhanna. Deense beiaard speelde „Internationale" KOPENHAGE, 16-10. Bewoners van de wijk Amagar in Kopenhagen konden donderdagmorgen hun oren niet geloven: het klokkenspel van de kerk speelde zeer duidelijk de „In ternationale", gevolgd door „Dene marken voor het volk", een geliefd lied van de Deense socialisten. Een verklaring voor dit onver wachte repertoire werd spoedig ge vonden. De beiaardier bleek bij af wezigheid zijn laak te hebben over gedragen aan zijn vervanger, de 17- jarige Jens Ring. De jongeman was nogal verbaasd over zijn „succes". Hij verklaarde dat hij de liederen niet om politieke redenen gespeeld had. maar slechts de aandacht wilde vestigen op het feit, dat er op slech te wijze gebruik wordt gemaakt van de Deense carillons. OTTAWA. De Canadese regering heeft met ingang van heden-vrtfdag vier uur plaatselijke tijd, de uitzon deringstoestand afgekondigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2