AUSTIN 1100 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Minister-president De Jong wijst oppositiemoties van de hand ACTIE IN ZUIDMOLUKS WOONOORD CAPELLE A/D IJSSEL Door scheepsongeluk 60.000 liter olie in Belgische Schelde Egypte koos nieuwe president „Totale oorlog tegen misdaad in de V.S." Bouwvakarbeiders willen loonsverhoging van 7 procent ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 16 oktober 1970 127ste jaargang Nr. 20759 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. B.| de Vaate, tel. (0T110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand f 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 "/o B.T.W. In dit nummer: De nieuive strand verdediging VRAAGT PROEFRIT Een compacte, ruime auto, met fantastische wegligging HOEGEN DIJKHOF H A N D E L M IJ N. V. Industrieterrein 's-Heer Arendskerke Tel. 01106-1592 Vert.: W. VISSER. Tel. 01116-1642 „In het kabinet bestaat geen verschil van opvatting over bet vraagstuk van gezag en vrijheid" DEN HAAG, 16-10. Minister-presi dent P. J. S. de Jong heeft in de nacht van donderdag op vr\jdag, bij de voortzetting van de debatten in de Kamer, de door de oppositie in gediende moties van de hand gewe zen. Het verzoek van drs. Den Uyl (P.v.d.A.) om in de bijstandsnormen uitkeringen te waarborgen ter hoog te van het netto minimum-loon noemde hij merkwaardig en hij zei aanvaarding ten sterkste te moeten ontraden. De motie-Van Mierlo (D'66) om de Kamer of een Kamer commissie op korte termijn tc in formeren over sabotage-activileiten achtte hij niet in het belang van het onderzoek, dat naar deze activiteiten wordt ingesteld. Overigens zal dc vaste commissie voor defensie uit de Kamer daarover worden geïnfor meerd, zo deelde dc premier mee. De motie van dezelfde afgevaar digde om ruim voor dc komende ver kiezingen het rapport te publiceren van de commissie-Van Veen inzake de departementale her-indeling noemde de premier overbodig. Hij deelde namelijk mee, dat het inder daad in het voornemen ligt het rap port Eerlang te publiceren en wel direct nadat het zal zijn uitgebracht. Over de motie-Wiebenga (P.S.P.), waarin de regering gevraagd wordt ernstig te willen onderzoeken of en hoe zij kan bijdragen aan het door breken van de impasse m.b.t. de bc- wapeningssituatie zei de minister president ondermeer, dat de gedach ten in de motie onverenigbaar zijn met het regeringsbeleid. Wel merkte de premier op, dat ook de regering „niet zonder zorg" is over de ontwik keling van de bewapeningssituatie. Do suggestie als zou er verschil van opvatting heersen in het kabinet over het vraagstuk van gezag en vrijheid zei hij volstrekt van de hand te wijzen. Er is, aldus de pre mier, geen verschil in visie tussen mij en mijn collega's. De premier deelde mee, dat dp nieuwe richtlij nen inzake de pornografische-be- strjjding uitsluitend bedoeld zijn voor het vervolgings-beleid onder de bestaande rechtsopvatting. De regering deelt de opvatting, al dus de premier, dat de Koninklijke Marechaussee qua aantal en qua ma teriaal moet worden uitgebreid. Dit vraagstuk zal nader worden bezien In zijn antwoord aan de Kamer deelde de minister-president voorts mee, dat: Dc regering spoedig na de jaars wisseling zal komen met voorstellen m.b.t. de invoering van fiscale facili teiten voor het spaarloon: Dat dc regering zich b\j voortdu ring bezint op het beleid ten aanzien van dc regio's en met name ten aan zien van Noord-Nederland en Lim burg: Dat dc middenstand en dc land bouw in dc Rijksbegroting „niet be neden de maat z\jn gebleven": Dat aan dc Kamer een nota zal worden gezonden over dc gehele problematiek m.b.t. dc milieuhygië ne. Arrestaties en wapenvondst Duizend man ingezet ROTTERDAM. 15-10. Honderden marechaussees hebe ndonderdag met inzet van met mitrailleurs toegeruste gevechtswagens een cordon gelegd om het Zuidmolukse woonoord IJs- seloord in Capelle aan den IJssel ter ondersteuning van een justitioneel onderzoek op last van het hoofd van het arrondissementsparket in Rot terdam. De actie vond plaats in overleg met de officier van justitie in Den Haag en niet de procureur- generaal bij het Haagse Grechtshof. De officier van justitie in Rotter dam deelde enige uren later mee dat de actie samenhangt met de gebeur tenissen rond de bezetting van de re sidentie van de Indonesische ambas sadeur, waarbij een Wassenaarse po litieman werd doodgeschoten. Bij het justitioneel onderzoek tegen de drie endertig bezetters, is vorige week een reeks aanwijzingen verkregen, die het „ernstig vermoeden" wekten, dat enkele inwoners van het woon oord IJsseloord de bezetting van de residentie en het vasthouden van gijzelaars hebben voorbereid en uit gelokt. Eind vorige week is tot de nu uitgevoerde actie besloten. Mr. Van den Hoeven deelde mee, dat bij het justitie-onderzoek tegen de 33 verdachten die deelnamen aan de bezetting van de Indonesische ambassade in Wassenaar op 31 au gustus aanwijzingen werden verkre gen, die deden vermoeden, dat zowel de bezetting als het gijzelen is voor bereid en uitgelokt door enkele in woners uit het woonoord IJsseloord in Capelle aan de IJssel. Mede gezien de omstandigheid, al dus mr. Van der Hoeven, dat in het_ woonoord wapens waren uitgereikt, is de vorige week besloten, de ar restatie van de verdachten te com bineren met een onderzoek in hel woonoord naar verboden wapens. „Wil men een dergelijk onderzoek op juiste wijze uitvoeren, dan is het noodzakelijk, dat in alle panden, die voor doorzoeking in aanmerking ko- Advertentie men, tegelijkertijd een onderzoek wordt ingesteld. Dit betekent, dal over een grote politiemacht moest worden beschikt om de ongeveer 150 woningen gelijktijdig te kunnen doorzoeken", aldus de Rotterdamse officier van justitie. Hij voegde er aan toe, dat de politiemacht moest bestaan uit geüniformeerde politie om de bewoners van de panden tij dens het onderzoek onder controle te houden en uit recherchepersoneel om het onderzoek zelf te verrichten. Gezien de ervaringen, die bij vroege re acties van de Zuid-Molukkers waren opgedaan, werd het niet ver antwoord gevonden, het politiek on derzoek en de arrestatie in het woonoord te verrichten, als niet voor een deugdelijke bewaking in en om het woonoord was zorggedragen, al dus mr. Van der Hoeven. Deze overwegingen leidden ertoe, dat bij de actie van donderdag wer den ingezet ongeveer 350 man geüni formeerde politie. 275 man recher chepersoneel en voor de bewaking 372 man van de Koninklijke Mare chaussee. Bovendien werd voor het onderzoek naar wapens gebruik ge smaakt van detectieploegen van bin nenlandse zaken en van defensie. De geüniformeerde politie en de recher cheurs werden geleverd door de ge meentelijke korpsen in Rotterdam, Den Haag, Leiden, Delft, Rijswijk en Wassenaar. De recherchebijstand van Wassenaar werd verleend, speciaal in verband met de arrestatie van de beide ver dachten Th en U. Mr. Van der Hoeven deelde mee, dat de actie in het woonoord IJssel oord zes uur heeft geduurd en bui tengewoon rustig en geheel volgens de plannen is verlopen. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. Maatregelen waren getroffen tot regeling van eventueel toegebrachte schade. Voor zover thans echter be kend is, is nauwelijks enige schade veroorzaakt, aldus de officier van justitie. De voorzitter en de secretaris van het K.P.K. zijn gearresteerd en zul len worden voorgeleid voor de offi cier van justitie in Den Haag. De 13 bezitters van verboden vuurwapens zijn aangehouden en tegen hen zal proces-verbaal worden opgemaakt. Deze processen verbaal zullen ter af doening in handen worden gesteld van de officier van justitie in Rot terdam. „De politie wenste niet het risico te nemen van weer een dode", dit zei mr. Rosingh op een vraag, waarom de justitie met zo'n groot machtsver toon bij het woonoord was versche nen. Zijn Rotterdamse collega mr. Van der Hoeven stelde: „als wij met een kleine macht waren gekomen en er was iets misgegaan, dan had men terecht gezegd waarom er niet meel mensen waren ingezet. „Duidelijk werd dat het hier ging om een ge combineerde actie, in de eerste plaats de arrestatie van de voorzitter en de secretaris van het K.P.K. en een onderzoek naar vuurwapens. (Zie ook elders in dit nummer.) ERUSSEL, 15-10. De Belgische Schelde is bij Schelle, even ten zui den van Antwerpen, verontreinigd door 60.000 liter zware olie die te water geraakt is toen een Belgische tanklichter werd overvaren door een Russisceh kustvaarder. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor bij deze scheeps- bctsing, maar wel werd de huid van- de tanklichter over verscheidene me ter opengescheurd, waardoor de olie naar buiten kon vloeien. De Belgische organisatie voor bur gerlijke bescherming heeft rond de olievlek een scherm gelegd, *in de eerste plaats om te voorkomen dat Nieuw cholera.vaccin WASHINGTON, 16-10. Ameri kaanse bacteriologen hebben een nieuw vaccin tegen cholera vervaar digd, dat naar hun mening de ge vreesde ziekte - nog veelvuldig voor komend in onderontwikkelde lan den - doeltreffend kan helpen onder drukken. de filterinstallatie van de baan de Schelde gelegen elektriciteitscentra le „interescaut" beschadigd zou wor den. maar ook om oeververontrei niging te voor komen. Brandweer- en patrouilleboten van de Marine zijn ingezet om de olie met deter- genten te bestrijden. De olie is wel doorgedrongen in de Rupel, een zij riviertje van de Schelde. CAIRO, 15-10. Egypte heeft don derdag zijn nieuwe president geko zen. Het staat nagenoeg vast dat de enige kandidaat, Mohammed Anwar Sadat, die tijdens het bewind van de op 28 september overleden president Nasser vice-president was, aanzien lijk meer stemmen heeft gekregen dan de vereiste absolute meerder heid. Hij zal zaterdagavond voor het parlement worden beëdigd. Nixon tekent nieuwe wet WASHINGTON, 15-10. President Nixon heeft woensdag onder zeer strenge bewaking een nieuwe wet getekend waarmee, naar hij zei, de „totale oorlog tegen de georganiseer de misdaad" is begonnen. De wet geeft de Federale Recher che tegelijkertijd uitgebreide vol machten voor de bestrijding van de toenemende terreur in de Verenigde Staten. Bij bomaanslagen of brandstichtin gen in universiteiten, scholen en an dere door de Federale Regering fi nancieel gesteunde instellingen kan de „F.B.I." in het vervolg automa tisch ingrijpen, zonder toestemming van de plaatselijke autoriteiten zoals tot nog toe het geval was. Na de ondertekening overhandig de president Nixon het document aan minister van justitie John Mit chell en F.B.I.-directeur Edgar J. Hoover met de woorden: „Mijne he ren, ik geef u het gereedschap u hebt uw taak". Dit nummer bestaat uit 12 pagina's i Wie iemand prijst stelt zich i met hem op één lijn. i 5 Verwachting tot zaterdagavond: Plaatselijk nachtvorst Vannacht opnieuw plaatselijk nacht vorst, morgen overdag droog en zon nig weer met ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag; zwakke tot matige zuidelijke wind. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 17 okt. 4.36 v.m. 16.49 n.m. 18 okt. 5.15 v.m. 17.28 n.m. 19 okt. 5.54 v.m. 18.10 n.m. BROUWERSHAVEN UTRECHT, 15-10. De drie werk nemersbonden in de Bouwnijverheid verlangen met ingang van 1 januari aanstaande voor de ruim 300.000 bouwvakarbeiders een loonsverho ging van zeven procent en een jaar later vier procent meer. In het tweejarige contract willen zij voorts elk jaar een uitbreiding van de zomervakantie met een dag realiseren. De bonden verlangen een arbeidstijdverkorting met een kwar tier per dag ingaande 1 oktober 1971. De voorstellen voor de nieuwe C.A.O. heeft de Centrale Commissie Bouwnijverheid (samenwerkingsor gaan van de drie bouwbonden) dezer Met auto te water geraakt MIJNSHEERENLAND. 15-10. In Mijnsheerenland is de 39-jarige schoonheidsspecialiste A. Berg-de Ruiter uit die plaats donderdagavond met haar auto uit de bocht gevlogen en te water geraakt. Zij is verdron ken. dagen bij de werkgevers ingediend, zo blijkt uit „Op da Steiger", het or gaan van de N.K.V.-bond St. Joseph. Essentieel voor de bonden is de opneming in de tweejarige C.A.O. van een indexeringsclausule. Aan passing van de lonen aan de opge- tx-eden prijsstijgingen wensen zij per 1 juli 1971. 1 januai-i 1972, 1 juli 1972 en 31 december 1972. Boliviaanse arbeiders bezetten tinmijnen LA PAZ, 15-10. Militante linkse arbeiders hebben in de nacht van woensdag op donderdag de tinmijnen van Bolivia bezet. Ze hebben de po litiebewaking opgerold en aangekon digd de mijnmaatschappij van de staat volledig te willen reorganise ren, omdat „de mijn-autoriteiten en de politie bevoorrechte bureaucra ten zijn die zich schuldig maken aan massieve verspilling van de midde len die nodig zijn voor de produktie" 17 okt. 4.14 v.m. 16.34 n.m. 18 okt. 4.56 v.m. 17.12 n.m. 19 okt. 5.38 v.m. 17.56 n.m. Springtij: 16 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied boven nooi'd-Duitsland verplaatste zich in het afgelopen etmaal langzaam in zuidelijke richting. Vrijdagochtend lag het centi*um ervan dicht bij Bre men. In de nacht was er boven ons land slechts bewolking in de hogere niveaus aanwezig, waardoor een sterke uitstraling mogelijk was. De afkoeling aan de grond wex-d tegen gewerkt door een zwakke oostelijke wind, maar desondanks daalde de temperatuur op veel plaatsen op normale waarnemingshoogte to/ waarden tussen nul en twee graden. Aan de gi*ond werd op sommige plaatsen nul tot min drie graden ge meten. Boven het noorden van de Britse eilanden en boven Scandinavië dalen de barometers langzaam, terwijl zij in het Alpengebied gelijk blijven of iets stijgen. Voor zaterdag ziet het er naar uit dat het centi*um van het hogedrukgebied zich verder naar het zuiden zal verplaatsen, waardoor de wind in onze omgeving meer zuide lijk zal worden. MELBOURNE. Bij de instorting van een in aanbouw zijde brug te Mel bourne zijn, volgens de laatste be richten, vermoedelijk meer dan 40 mensen om het leven gekomen. Don derdag stortte een staal-betonnen deel met een gewicht van 2000 ton op een aantal houten keten, waarin werklieden aan het schaften waren. Op de foto een beeld van de ravage. DEN HAAG. Minister-president De Jong aan het woord tijdens de voortzet ting van de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer. Naast hem mi nister Witteveen. 17 okt. Zon op 7.07, onder 17.43. Maan op 18.23, onder 10.59. 18 okt. Zon op 7.09, onder 17.41. Maan op 19.03, onder 12.18. 19 okt. Zon op 7.11, onder 17.39. Maan op 19.57, onder 13.23. Laatste kwartier: 22 okt. (3.47). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1